Испечати | Затвори го прозорот

Легализација на проституцијата

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Право
Опис на форумот: Tолкување и коментирање закони, правни совети, судска практика
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26885
Датум на принтање: 01.Октомври.2020 во 17:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Легализација на проституцијата
Постирано од: svetosparki
Наслов: Легализација на проституцијата
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 21:10
PROSTITUCIJA...KOLKU TOA POSTENO ZVUCI...BIZNISMENSKI...
PRODAVANJE NA TELOTO...
PA,MAJKU MU BOZJA...
ZOSO ONDAK OVAA PROFESIJA E VANZAKONSKA I KAZNIVA...
IMAS ROBA,IMAS PRODAVAC I KUPUVAC,IMAS OBRT NA SREDSTVA...
SO E NEZAKONSKI...TOA SO DRZAVATA NE GI STAILA U BIZNIOS-REGISTAR...
NE SE ONI KRIVI...LEGALIZIRAJ GO-KE SI PLAKA POREZ...
ALI..TOA NE MI BESE MUABETOT.
EVE, NA PRIMER,JA...
JA PRODAVAM MOJATA SNAGA,MOJOT MOZOK,MOJATA GORDOST I DOSTOINSTVO...
I TOA ZA PET PARI...
I SEA...KAJ E PARADOKSOT...
NI NEKOJ ME GONI,POSTO SUM USTAVNA KATEGORIJA,NI NEKOJ ME KAZNUVA,
POSTO FIGURIRAM U KOLEKTIVNIOT DOGOVOR...
NIEDNO NADLEZNO MINISTERSTVO NE ME TANGIRA...I SEA SO...
KAJ E PARADOKSOT...
PA,MAJKU MU BOZJA,KOLEGI SME,A EDNIOT ROBIJA,DRUGIOT NE...PO CEMU?
A I MOJOT I NEJZINIOT GAZDA PECALAT OD NAS...
I SEA SO...
NEJZINOTO TELO PROTIV MOJATA SNAGA,MOZOK,GORDOST,DOSTOINSTVO...
GI STAIV NA VAGA I...BOG TE JEBO...NIVELIRANO...
I SEA SO...
SVATIV DEKA IMA ...PROSTITUTKI...I...prostitutki...
DEL OD MOIVE KOLESKI GO IMALE SE ONA SO GO IMAM ILI IMAV I JA...
DEL OD MOIVE KOLESKI GO IMAAT POLA SO GO IMAV ILI IMAM JA...
DEL OD MOIVE KOLESKI SAKAAT DA IMAAT BAR POLA OD OVA...
A JA...SO KE PRAAM JA...NISTO NI LEVO NI DESNO..
KE SI STANAM SABAJLEV U SEST,KE DZAPNAM EDNA LJUTA,
KE GI BACAM DECATA I ''snazno,mozocno,gordo i dostoinstveno''...
KE SI ODFAM KAJ MOJOT MAKRO...


PS.PROSKA DO SEKOJ ,AKO SE NASOL U NEGATIVEN KONTEKST...
DA ZIVEE RABOTNICKATA KLASA...

Коментари:
Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 21:58
Ништо не разбрав од постот воведен...ни кој на кого,ни кој против кого
проституција,парадокси,закони,даноци,мозоци,достоинства,министерства,колеги,колешки,деца,меца,макро 
имало,немало,имав,немав,имаш немаш,ако немаш надевај се дека ќе добиеш и слично
на крај све то залиено со една лута.....нормално да

Бараш нешто или си пишуваш а Свето ?

Бај да веј,топикот е интересен и надежен за дискусија,курварлокот денес ти е на високо ниво ко да е квантна физика,све е напишано но ништо докажаноголема насмевка

Дај  Свето преформулирај насловен пост,ова вака ко Хаику ми гледа ......


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 22:25
Originally posted by fiks fiks напиша:

курварлокот денес ти е на високо ниво ко да е квантна физика,све е напишано но ништо докажаноголема насмевка


смеење


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 22:40
Па така е Меси,ова ти е ко тој графитот што луташе по сурат книгата пред некое време..вака некако беше
"Се правев поштена,ама пусти мерак"
И нормално меракот надваладеал над поштенава...ептен поштена,шо ќе прајш
Според мене денес во современиов ни свет на клајго-извајго немаш разлика меѓу курварлок и проституција,оти и едното и другото ради една цел се,No Money-No Honey.....Барем така му иде ова,или сум во згрешка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 23:12
Ако го разбрав човеков, сакаше да каже - Сите се продаваме на некој начин, некои си го продаваат телото за пари, а некои своите способности пак за пари.
Како и да се свртиш некој те има.
Сите сме во синџирот на проституцијата, прашање е само што продаваме.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 23:16
Па и трудот се продава али не е проституција.

Сигурно мислел на Проституција стандардна,то шо зборот означува..Интересна тема е ова,не памтам дали има нешто слично низ темите,може има,али не е то битно толку.

Ај ако се врати Свето можи ќе ни дообјасни шо сакал да ни каже или пак праша.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 23:20
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:


EVE, NA PRIMER,JA...
JA PRODAVAM MOJATA SNAGA,MOJOT MOZOK,MOJATA GORDOST I DOSTOINSTVO...
I TOA ZA PET PARI...
I SEA...KAJ E PARADOKSOT...
NI NEKOJ ME GONI,POSTO SUM USTAVNA KATEGORIJA,NI NEKOJ ME KAZNUVA,
POSTO FIGURIRAM U KOLEKTIVNIOT DOGOVOR...

NIEDNO NADLEZNO MINISTERSTVO NE ME TANGIRA...I SEA SO...
KAJ E PARADOKSOT...
PA,MAJKU MU BOZJA,KOLEGI SME,A EDNIOT ROBIJA,DRUGIOT NE...PO CEMU?
A I MOJOT I NEJZINIOT GAZDA PECALAT OD NAS...
I SEA SO...
NEJZINOTO TELO PROTIV MOJATA SNAGA,MOZOK,GORDOST,DOSTOINSTVO...PS.PROSKA DO SEKOJ ,AKO SE NASOL U NEGATIVEN KONTEKST...
DA ZIVEE RABOTNICKATA KLASA...Мене ова болдираното ме натера да помислам на тоа.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 23:22
Можда си во право,али двосмислен можи е чоеков
Додуша мене све шестсмислено ми делува тоа болдираното голема насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 30.Јануари.2014 во 00:04
prostitucija i ljubov,pa duri i filozofija размислувањеголема насмевка 
si kaza toj/taa sto imase,, pa.. vie sega citajte kako vi odgovara голема насмевка
inaku vaka od prva...ne, ne ,nesmee da e toa sto e голема насмевка


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 31.Јануари.2014 во 17:53
TESKO NA ONOJ SO MORA DA GO DO[OBJASNUVA] ONA SO GO KAZAL ILI
NAPISAL,ODSVIREL,NASLIKAL...
KO DA GO PRASAS MESI KAKO GO DAL GOLOT;
'' E,PA,ZNAES,MI DADOA TOPKA,JA IZDRIBLAV EDEN,I SEA
DAL DA GO DRIBLAM DRIGIOT ILI DA DODAAM,
A PA OD DRUGA STRANA IMASE POVOLEN VETAR,PA RESIV...''
MAJKO MOJA,KOJA LI BUDALASTINA...
KOGA CITATE NESTO NE MORA DA BIDE PO VUJAKLIJA...
DAJTE SI PESNICKA SLOBODA...UKLJUCI GO SENSOT NA NAJAKO...
CITNI MALCE MEGJU REDOVI...
SE SO GLEAS NE E KO SO GLEDAAT I DRUGITE...
SE SO SLUSAS NE E KO SO SLUSAAT I DRUGITE...
NEJSE...
SPOMNA NEKOJ NESTO KAO KURVALUK...
TAKVO NESTO NERPOSTOI...POSTOI NIMFOMANIJA...
PSIHOPATSKA POJAVA KOJA JA UPRAZNJAVAAT...
E...PROSTITUCIJATA E SOSEMA NESTO TRETO...
PECALBA SO ODREDENI DELOVI OD TELOTO...
KOJ KAKO MILUVA...
ZNACI AKO JA SVESNO,DOBROVOLNO,SE NAFATAM NA INTIMEN KONTAKT
SO NEKOJ SO KE MI PLATI,TREBA KRIVICNO DA ODGOVARAM...
KE BIDAM MALKU POGRUB...
AKO JA ODNESAM ZENSKATA U KINO,PA NA PICA,PA NA SLADOLED I
TUKA POTROSAM CETIRI SAATI I EDNA ILJADARKA
I NA KRAJ ZAVRSUVAME SO MASTURBACIJA I SAMO EDNA CICKA...
DALI E I TOA PROSTITUCIJA...NE DA E...NAJLEGALNA...
A ONIE SO SE PROSTITUIRAAT ZA DA NAHRANI FAMILIJA,ZA DA SI GO SKOLUVA DETETO,DA KUPI DRVA DA SE ZGREE...E,NIV KE IM EBEME MAJKATA...U APS...
ILI NA CRNA LISTA...
SO DA KAZAM ZA LEGALNI ESKORT-DAMI,KOI POD MASKATA NA NEKOJA
AGENCIJA,ILI BJUTI-SALON,SALON ZA MASAZA...JA KORISTAT SVOJATA UBAVINA
ZA PECALBA...
PA GEJSITE SE EDNI OD NAJOBRAZOVANITE ZENI,SO GOLEMA SEKS-EDUKACIJA I
I VISOKO KOTIRAAT NA OPSESTVENATA TABELA...
I....MISLAM DEKA NESTO KAZAV...
AZATOA SO NE EBAT U MOZOK ZA PARI U SLEDNATA EPIZODA...Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 31.Јануари.2014 во 18:35
Originally posted by fiks fiks напиша:

курварлокот денес ти е на високо ниво ко да е квантна физика,све е напишано но ништо докажаноголема насмевка


Ебеш му матер...
у право си...
курвањето е непознаница со...
дуална природа...

гледаш...
а не ти е јасно...
се курваш...
и се ти е кристално јасно...намигнување

Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 02.Февруари.2014 во 18:56
MENTALNA PROSTITUCIJA...
AJ,PRVO VAKA...PLASTICNO...
IMAS 200 EVRA PLATA...
DURI I DISKUTABILNO... NEJSE...
STANUES U SEST,DOAGAS U SEDUM...
NEKOJ I JACE..
I SEA SO...
ZA TOJ VREMENSKI PERIOD KOLKU I KOJA KREATIVNOST KE POKAZES...
SEKOJ DEN...I KE MORAS DA POKAZES I DOKAZES...
ZA DA GI ZADOVOLIS NEKROFILSKITE POTREBI NA...
A DOMA IMAS KUP RABOTI SO DIREKTNO ZAVISAT OD TEBE...
E,SEA VAKA...
SITE VIE SO PISUVATE,SLIKATE,SVIRITE,ARTIKULIRATE...
AKO POCETOKOT NA TEKSTOV VI IZGLEASE GLUPO...
SEA VISE OBRAKAM VAM...
KOJA PROFESIJA,VO KOJA TREBA DA IMAS AKADEMSKI STATUS,
NEMA MENTALNA PROSTITUCIJA...
BUJRUM,JAVETE SE

09126071963


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 02.Февруари.2014 во 20:42
Сепак убаво си се искажал човекот

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 02.Февруари.2014 во 20:53
Svetosparki, tvojot broj e 091.... ?!!?изненадување

Ti mora da go poseduvas izgubeniot flux capacitor ot se javuvas od minatiot vek. голема насмевка

Ima dva vida na prostitutki vo bukvalna smisla:

- onie sto toa go pravat od nemajkade, pa morale da ja si gi spustat moralnite barieri na najnisko nivo za da mozat da preziveat - nim im treba pomos, iskreno gi zalam

- prostitutki po sopstven izbor - tie se kako opstestveni rabotnici, niv bi gi ostavil na mir da sluzat za dobrobit na covecanstvoto. Protiv voveduvanje danok na platen seks sum, edno poradi toa sto to ke im sluzi samo na bankarite da ne kontoliraat uste povekje, a drugo, bi bilo mnogu nezgodno koga vnuceto ke prasa: "Babo, a sto rabotese ti koga penzijata ti e tolku golema?" голема насмевка

Mentalnata, politickata i druga prostitucija ne treba da se mesaat so ovie kategorii. Kurvite se cesni rabotnici.
-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 17:02
MECKO POLARNA...I MENE MI E CEST...
KE POCNAM VAKA...
MENTALNA LI,POLITICKA LI,TELESNA LI,VANTELESNA...
PROSTITUCIJA E PROSTITUCIJA...
RAZLIKATA E VOTOA SO KAJ TELESNATA DOBROVOLNO,SVESNO
PECALIS...
SE DISTANCIRAM OD PRINUDNA PROSTITUCIJA...
KAJ MENTALNATA POSTOI SADO-MAZOHISTICKI ODNOS...
TOA I NISTO DRUGO...
KE TE PARAFRAZIRAM...
KAO KURVITE SE CESNI RABOTNICI....TAKA NESTO BESE...
KAO PRVO... ZBOROT KURVA KAO PSIHO-KATEGORIJA ILI POIM...
NE POSTOI...
POSTOI NIMFOMANKA-PSIHOPATSKA LICNOST
KOJA LESNO MOZE DASE IZLEKUVA...
ZBOROT KURVA POSTOI VO ZARGONOT I ZNACI NESTO SOSEMA TRETO...
KURVINSKI POTEZ...KOGA NEKOJ KE TE SJEBE...
TAKA DA...CESNI RABOTNICKI I KURVINSKI POTEZ...
GOLEMA KONTRADIKTORNOST...
A ZA BROJOT 091...DRAGA MOJA MECKO...
JA I OCEKUVAV DEKA NEMA DA TI BIDE JASEN...
TOJ BROJ GO IMAAT SAMO 1070 DUSI...
TAKA DA KE TE STAAM NA LISTA NA CEKANJE...
NO,MECKO MOJA,NE SE NADEVAJ PREMNOGU...

09126071963517


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 03.Февруари.2014 во 17:07
ZABORAVIV DA KAZAM ZA BABATA...
POMORBIDNO E VNUCETO DA JA PRASA...
BABO,BABO...A ZOZO NIKOAS NE SI MI KUPILA
BAR EDNA MASTIKA ZA DZVAKANJE
A BABA NE E KRIVA SO IZBEGNALA MENTALNA
A SE ZAFANALA SO TELESNA...
INAKU KE NEMASE NI KOJ DA JA PRASA NESTO...


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 05:29
Tezok muabet i toa ALL CAPS. Meckata odi po zemja i ja boli mozokot od teski muabeti.
кул


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 04.Февруари.2014 во 11:25
,,,,,aee,,, mudruvanje ,,,pa i do penzii se dojde,,,смеење,,,,,aj mozhebi i cela nedela besplaten JSP ,,,na prostitutkite ke im dadat za koeficient na tezhina na rabota,,,голема насмевка,,,,,
,,,abe ,,,,e*achina za pari i kraj na muabetot,,,,,
,,,a zoshto ,,,se odluchile na takov chekor ,,,samo tie znaat,,, od ubaini vo zhivotot sigurno ne,,,

,,,,i PS,,,,mnogu polosho bi bilo da gi nema prostitutkite de,,,

,,,i PPS,,,,nekoj sigurno imal seminarska na ovaa tema,,,плазење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 07.Февруари.2014 во 19:19
PRESTANETE VISE DA SE BAFTARATE SO MENE I MOJOT STIL...
DAJTE NESTO POINVENTIVNO,POKREATIVNO...
KAJ SO SUM PROPUSTIL-NADOPOLNI ME...
KAJ SO SUM UTNAL-FORMULIRAJ ME...
ALI ...NE ME CACKAJ BEZVEZE...
DADOV TEMA...KRISTALNO,CISTA,JASNA...
PROSTITUCIJA...
KOJ E U FRKA SAMO NEKA JA PROCITA...
KOJ E U SEMA ...PA,BOG TE JEBO,NEGO I GO CEKAM...NARODE,SEKSOT VEKE NE E TEMA BAR ...40 GODINI...PO MOE...
TOJ E VISE STATUS...
I DAJTE DA GO OPSTESTVIZIRAME...
DA MU DADEME MESTO SO GO ZASLUZUVA...
A ZASLUZUVA POISE OD NEKOI SO SE ''ESTABLISHMENT''...
POSTO TOLKU SME NAPREDNATI OD VREMETO KOGA JA DUPEV...
SO DENES NEZNAM KAJ DA GO STAAM...
A IMA SO ZNAAT...I KAKO I KADE I KOGA I SO KOGO I...
NAJBITNOTO... ZASTO I ZA STO...
EEEEE...SEA SO...
DOZVOLETE IM TOA DA GO UNOVCAT...
SO BLAGOSLOV OD G.G..VELICENSTVENIOT...
I SO DRZAVEN ZAKON...
KOGA MOZAM JA , SO IQ ...DA SE e*am U MOZOK ZA ...
PA SO NE BI ONA ... SO IQ... I PLUS DODATNI MENTALNI TROSKOVI..
DA SE EBE ZA...
JEBES MI MATER...JA NE GLEAM RAZLIKA...
BOG TE JEBO......... KOLEGI...
LEGALIZACIJA NA PROSTITUCIJATA.............................

PS.SEMINARSKA NEAM,POSO NEAM AKADEMSKA TITULA
ALI JEBI GA,CUVAJ ME OVAKOV KAKOV SO SUM...Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 20:50
LEGALIZACIJA NA PROSTITUCIJATA

ODMA U START SE IZJASNUVAM ZA...
POD KONTROLA NA DRZAVATA,KAKO I SEKOJ DRUG PRAVEN SUBJEKT...
ZDRAVSTVENO OSIGURUVANJE...
NE E MAL BROJOT NA JAVNI,TAJNI I SUS-BUS PROSTITUTKI...
NE E NI MAL BROJOT NA POLNI BOLESTI,FRUSTRACII,SIKANIRANJA...
NAJSTARIOT ZANAET NA SVETOT...
ZEMETE GO STARIOT RIM...KOJ OPSTESTVEN STATUS GO IMALE...
FRANCUSKIOT DVOR...GEJSITE U JAPAN...DEL OD DENESNA EVROPA...
PREDRATNIOT HOTEL''MAKEDONIJA''...
I SEA...KAJ E PARADOKSOT...
SO POISE NAPREDUVAME,DEL PO DEL UBACUEME ZASTARENI,IZIVEANI RABOTI...
SE VADIME NA MENTALITETOT...PUSTO TURSKO...
PA LI KE GRADIME OPSTESTVO KADE SO KVAZI-MACHO TIPOVI
KE NI JA KROJAT IDNINATA...
LUGE,DOJDOA NOVI VREMINJA...ERA NA KOMPJUTERIZACIJA,BRZA KOMUNIKACIJA...
NOV OBRAZOVEN SISTEM...KADE SO DENESNOTO PRVACE GO U UCI ONA
SO JA GO UCEV U VTORA...
SVAKANJATA I PERCEPCIJATA SE DRASTICNO PROMENETI...
PREDRASUDITE NE SE VEKE MODUS VIVENDI...
CEL SVET STANA OBICEN PLOSTAD SO STISKANJE NA ENTER...
SEKOJ MOZE I MORA DA SI GO NAJDE MESTOTO POD SONCEVO...
SO SITE SVOI MANI I KVALITETI,SPOSOBNOSTI I NESMASNOSTI
SEKOJ IMA PRAVO DA BIDE ONA STO E I DA SE BORI DA STANE I NESTO SO NE E...
I JA NE SUM ZADOVOLEN SO TOA SO SUM,NO SUM DEL OD ESTABLISHMENTOT...
DA IM DADEME I NIV SANSA...VERUVAM DEKA PAMETNO KE ODIGRAAT...


P.S. GOSPODE,IZVINI,AMA I SNAATI BESE PROSTITUTKA,PRED DA STANE APOSTOL

09126071963517Постирано од: fiks
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 21:00
Државава наша не може да контролира едно јавно претпријатие со 100 вработени,па ќе контролирала јавни куќи,абе ајде,и да се дозволи такво нешто од што сме инаетџии пак не ќе го почитуваме,ко што имаме сива економија ќе имаме сива проституција.
Од бетер по бетер ќе биде.
-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 21:04

Темава нема ништо заедничко со пдф Љубов.
Ќе ја преименувам во Легализација на проституцијата и ќе ја преместам во пдф Право, па таму продолжете со дискусија.
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 22:57
размислување..Ako pojdam vo Zavod za vrabotuvanje i kazam deka ke otvaram javna kukja , ...Dali ke me sledi i mene ona privilegija na vladata da mi dadat 3000 evra kako stimul za samovrabotuvanje , otvori biznis.......

-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 23:23
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

размислување..Ako pojdam vo Zavod za vrabotuvanje i kazam deka ke otvaram javna kukja , ...Dali ke me sledi i mene ona privilegija na vladata da mi dadat 3000 evra kako stimul za samovrabotuvanje , otvori biznis.......
 

Ако е легална професија во државата ќе ти дадат .


-------------


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 23:39
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

размислување..Ako pojdam vo Zavod za vrabotuvanje i kazam deka ke otvaram javna kukja , ...Dali ke me sledi i mene ona privilegija na vladata da mi dadat 3000 evra kako stimul za samovrabotuvanje , otvori biznis.......
 

Ако е легална професија во државата ќе ти дадат .

Ke vlezam kako Stranski investitor....намигнување


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: емил
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 23:41
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

размислување..Ako pojdam vo Zavod za vrabotuvanje i kazam deka ke otvaram javna kukja , ...Dali ke me sledi i mene ona privilegija na vladata da mi dadat 3000 evra kako stimul za samovrabotuvanje , otvori biznis.......
 

Ако е легална професија во државата ќе ти дадат .

Ke vlezam kako Stranski investitor....намигнување
 

Ама ако не е легална џабе ти е да влегуваш како таков . Или за странските инвеститори не ваѓат законите во држвата и они се со привилегии ?размислувањезбунетост


-------------


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 15:21
ZA ZENU PRIZNAJEM SAMO KURVU
POSTENE NEK SE NE NALJUTE
JER ZBOG NJIH IZGUBIH SVU RADOST SVOJU
ZBOG NJIH IZGUBIH SVE SVOJE PUTE.

KURVA MI DADE SVE STO JOJ TRAZIH
SVE SLASTI JEDNE ZENE
I NIKAD NE POKUSA DA MI UKRADE
NI DELIC MENE,NI USPOMENE

                 SERGEJ JESENJIN

OVA E POETSKI RAZGOVOR MEGU NEGO I BAHUS...
I... SEKOJA CEST ZA LEGENDATA...

BEV NA FORUM LJUBOV-ME BAPNAA U PRAVO...
A JESENJIN NEMA VEZE SO PRAVO,KO I JA...

KE MU SE OBRATAM NA GOLEMIOT BRAT...
NE MI E BITNO U KOJ FORUM KE ME DRTNETE...
I DALI GI ISPOLNUVAM USLOVITE...
I SO KE KAZAT SENIORITE,TOA ZA MENE DA BIDE AMIN...
I DALI KE ME BANIRATE POVTORNO KO ZA 'SKOPJE'...
NE...GOLEM BRATU..NE...
SAMO ZAMOLIV DA ONIE SO NE IM SE SVIGA TEMATA
DA GO SMENAT KANALOT...
ILI DA SVRTAT DRUG LIST...
POSTO SITE SO SAKAAT DA PROKOMENTIRAAT NEST0 KONKRETNO
ZA TEMAVA,NEMOZAT OD RED FRUSTRIRANI SENIORI...
ME CUDI OD TOLKU PREGLEDI DA NEMA SERIOZNI KOMENTARI...
A,SO,LUGEVO NE GI INTERESIRA TEMAVA ILI...
KAKO NE GI INTERESIRA KOGA I DOMA ZA DA MU DADAT
TREBA NESTO DA ULOZI...
SANSITE SE 50;50ILI...POVIKAJ PRIJATEL...
OVA E FINA ,POSTENA,SOVREMENA TEMA
SO SITE NE TANGIRA...OD OVAA ILI OD ONAA STRANA...
KOGA MOZAT KUPISTA ,SAMOPROGLASENI NEZAVISNI' NOVINARI
I NOVINARCINJA DA SE ISPOKARAAT SO CELA DRZAVA ZA
NEKAKVI SOCIJALNI I ETICKI PRAVA,A SE POKAZA DEKA
DVE TRETINI,MA I JACE,FIGURIRAAT U NEKOI FIRMI I FIRMICKI
POSTO SE DEL OD ESTABLISHMENTOT
PA SO E ONDA PROBLEMOT SO EDNA KATEGORIJA NA GRAGANI
SO OD EDNA STRANA MOZE DA GO NAPOLNI BUDZETOT
A OD DRUGA STRANA SE TOLKU POPOSTENI OD ESTABLISHMENTOT...
KAJ ESTABLISHMENTOT IMA LAGI,PREVARI,GLUMI...
A OD DRUGA STRANA.. NEKA SE JAVI NEKOJ SO ODGLUMIL ORGAZAM...

09126071963517


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 18:21


Ако сакаш сериозна дискусија, ти си авторот, поведи ја темата во сериозен правец.
Препорачливо е пишување на http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11125" rel="nofollow - Кирилица на форумов и да го исклучиш тој Caps lock, инаку ќе сметаме дека ни се караш нешто.намигнување

И не знам зошто сметаш дека темава баш сите не тангира и би требало да ни е интересна?

Кој си е по занаетот, нека си брка работа...-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 19:22
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:


..............
BEV NA FORUM LJUBOV-ME BAPNAA U PRAVO...
A JESENJIN NEMA VEZE SO PRAVO,KO I JA...
..........
KOGA MOZAT KUPISTA ,SAMOPROGLASENI NEZAVISNI' NOVINARI
I NOVINARCINJA DA SE ISPOKARAAT SO CELA DRZAVA ZA
NEKAKVI SOCIJALNI I ETICKI PRAVA,A SE POKAZA DEKA
DVE TRETINI,MA I JACE,FIGURIRAAT U NEKOI FIRMI I FIRMICKI
POSTO SE DEL OD ESTABLISHMENTOT
PA SO E ONDA PROBLEMOT SO EDNA KATEGORIJA NA GRAGANI
SO OD EDNA STRANA MOZE DA GO NAPOLNI BUDZETOT
A OD DRUGA STRANA SE TOLKU POPOSTENI OD ESTABLISHMENTOT...
KAJ ESTABLISHMENTOT IMA LAGI,PREVARI,GLUMI...
..........
09126071963517


Jesenjin nema vrska so pravo, ama i ti nemas vrska so ljubov. Osven ako ne si vo nekoja specijalna i moderna kategorija na seksualno orientirani koi se palat na boldiranoto. Tuku sega koga si vo pravo, zaebi Jesenjin, tuku zemaj zakoni da citas ako sakas ozbilno da bides sfaten. голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка

BTW: ako nekoj znae kade da najdam kirilica za Ubuntu 12.04, neka mi prati pp.
-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Февруари.2014 во 20:37
Ако ти треба кирилица за форумов тогаш можеш да користиш транслитератор. Ги има повеќе такви, а еве два од нив:

http://www.idividi.com.mk/extras/konvertor/index.asp" rel="nofollow - http://www.idividi.com.mk/extras/konvertor/index.asp

http://transliterate.umpirsky.com/Macedonian" rel="nofollow - http://transliterate.umpirsky.com/Macedonian

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: SMOKY SK
Датум на внесување: 12.Март.2016 во 13:31
Ok ajde opsto da govorime na temava, no mislam deka na vakvi temi voopsto ne treba da navleguvaat vo diskusija konzervativni umovi, ne za drugo tuku potpolno ke ja upropastat temata kako i nejzinata sustina !
Zosto da ne se legalizira prostitucijata vo R.M. koga realno postoi potreba od toa, ne za dzabe se narekuva najstar zanaet na planetava, od sekogas imalo, ima i ke ima devojki/zeni koi ke ja rabotat ovaa profesija i od sekogas imalo, ima i ke ima maski koi ke imaat potreba odvreme navreme da koristat vakov tip na uslugi !
Vo golem broj drzavi ovaa pojava e legalizirana i kolku tolku e stavena pod nekakva kontrola. Ili postojat legalni javni kuki ili pak celi zoni na tolerancija za ovaa dejnost, seksualnite rabotnicki sekako mora da odat na redovni zdravstveni pregledi i da plakaat odreden procent danok na drzavata od svojata zarabotka, so legalizacijata istovremeno ke se podobrat pravata, uslovite i uslugite kako za seksualnite rabotnicki taka i za nivnite klienti !
Da duri i da se legalizira prostitucijata sepak nevozmozno e da se stavi 100% pod kontrola ovaa dejnost, bidejki sekogas ke ima takvi koi na divo ke rabotat bez da bidat registrirani, no sepak so legalizacijata na ovaa dejnost vo golema mera ke se stavi pod nekakva kontrola od strana na drzavata !
Koga veke vo drzavava e legalna kockata odnosno ima kupista kladilnici i kazina, a isto taka legalen e i alkoholot(duri i maloletni deca kupuvaat alkoholni proizvodi vo prodavnicite) zosto togas i ovaa dejnost da ne se legalizira i stavi pod nekakva kontrola !
Dosega nitu edna politicka partija nitu pak nevladina organizacija ne spomnala nisto za vakvo nesto iako realno postoi potreba, odredeni nevladini organizacii se zalagaat za pogolemi prava na LGBT populacijata i moznost za sklopuvanje na legalni homoseksualni brakovi, kako i legalno posvojuvanje na deca od strana na homoseksualni bracni parovi, nekoi nevladini organizacii se zalagaat za pogolemi prava i zastita na seksualnite rabotnicki, no nitu edna nevladina organizacija dosega ne pobarala legalizacija na ovaa pojava, iako postoi realna potreba !


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 12.Март.2016 во 23:26
Јас сум за да се легализира. Ама и фискални да издаваат а не да ти рече - жими мајка вечерва само еден клиент имав, а она со 5 легнала
Да се направи регистар на даватели на сексуални услуги како што има регистар за судски преведувачи хаха
Ќе мора и нон стоп да се тестираат за спб, сида итн..
И да им издаваат зелени, жолти или црвени картички секој месец..

Ама нека има и по некое секси маже во тоа регистарот, да не се побунат за дискриминација

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Март.2016 во 00:38
Забраната на проституцијата е по малу оксиморонска работа…

… Од една страна државата не се меша (легално не може) во креветот на две взаeмно договорени полнолетни личности, а од друга страна им забранува да легнат доколку во тоа нивните раце разменат пари. Тоа е затоа што при секоја парична трансакција државата бара дел за себе во форма на разноразни даноци.

Тоа лесно се решава со легализација на таквиот однос, како и со секоја друга  трговско-услужна зделка, но во случајов државата не го дозволува тоа од општоприфатените морални и верски норми во општетсвото.

За сега народов с'е уште не е подготвен да одобри таков јавен сервис поради своите верски и традиционални убедувања и вредности. Токму затоа ниту една партија или организација не се обидува да гo постави како предлог. Таквиот потег веројатно би бил самоубиствен за секој оној што ќе го повлече, па затоа сите си седат мадро, иако веројатно добар дел од нив се убедени дека легaлизирањето на проституцијата би била подобра варијанта отколку оваа сегашнава.


Една информација за тоа како стои оваа работа во светот:

- Во Холандија проституцијата е легализирана и регулирана од државата. Во Амстердам има цел кварт посветен за тоа. Во 2000-та година Холандското Министерство за Надворешнир Работи објави дека во Холандија работат меѓу 20.000 - 25.000 проститутки. 

- Проституцијата е легализирана и регулирана како секој друг бизнис и во Германија. 

- Во Франција проституцијата е легална, како што е легално и наплатувањето за таа услуга. Не е легално нејзино рекламирање, отворено нудење на улица, присилување или "протектирање" некого да се занимава со тоа, профитирање на трето лице (макро) од проституција, како и вработување и тренирање на луѓе за оваа професија. 

- Истото важи и за Италија, Швајцарија, Британија, Турција, Белгија, Данска, Грција, Бугарија, Хрватска, Унгарија, Кипар, Чешка, Словачка, Естонија, Финска, Полска, Португал, Шпанија... P.S. Оваа тема е обработувана и во пдф Вера. Кој сака да се запознае со тамошната дискусија (која нема само верска основа) може да појде на темата:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24521" rel="nofollow - Проституцијата, проститутките, ... и верата

 

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: SMOKY SK
Датум на внесување: 14.Март.2016 во 17:35
Vo red e drzavata da ima kontrola, seksualnite rabotnicki mora da bidat registrirani, da odat na cesti lekarski pregledi so cel navreme da se detektiraat tie koi sto imaat nekakvi zarazni bolesti koi sto lesno se prenesuvaat od covek na covek i sekako da plakaat odreden danok na drzavata od vkupnata zarabotuvacka !
Koga veke se legalni pa i dostapni kockata(bezbroj sportski oblozuvalnici i kazina) i na pr. alkoholot bas za sekogo od 7 do 77 godini(fakt e deka e taka) zosto togas da mu se zabranuva na eden polnoleten maz ete ponekogas da si kupi seks ... gledano od konzervativen aspekt sekako e nezamislivo, no gledano od normalen bioloski aspekt sekoj ima pravo da ima seks bez razlika dali so svojata zena, devojka, ljubovnica/svalerka ili vo ovoj slucaj seksualna rabotnicka !
No dzabe diskutirame, do sega nitu edna politicka partija, nitu pak nevladina organizacija ne se zalozila za vakvo nesto, kaj nas borbata e samo za vlast a ne za resavanje na problemite vo drzavata, za bilo koj aspekt od zivotot da se odnesuvaat !


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 14.Март.2016 во 20:37
Majku mu,u katolickite zemji prostitucijata e stavena pod kontrola na drzavni organi,u zemji kade so semejstvoto ne e SVETINJA ko so se misli i tvrdi,tuku site clenovi na semejstvoto imaat svoja istaknata uloga i status,bez razlika na SE...Prostitucija e prostitucija...kao profesija,kao stanje,kao pogled na zivotot ili kao opstestvena bolest...kao so nekoj UZIVA da go plesne u muabetot... aj,vaka...Taa postoi u site poznati sistemi na vladeenje,znaci ne e problem na TOJ opstestven sistem,ja ima u Zimbabve,u Burma,a fala Bogu i u MKD...znaci ne e endemicna tuku pandemicna...ja ima u site opstestveni sloevi "od Kralot do Prosjakot"...taka da ne moze da i se prepise ma na niedna socijalna kategorija...Znaci,tuka e,do nas,a mozebi i poblisku,samo so zmurime i se praime naudreni...i si gleame seir....Dali prostitucijata ima problem so Socijalizacija ili NIE imame problem so emancipacija...ili obratno...Ja ko Ti i TI ko Onie-go nemas toj problem....no SITE -go imame ...Krugot nekogas mora da pukne na najslaboto mesto za da moze da go ojacame....inace pa ke se vrtime u krug...A,kaj ke pukne?Kaj so saka...koj go ebe...bitno e kako ke go ojacame...a u ovaa 2016 imame tolku mozok u drzavava so mislam deka nesto ke mrdne...ne e bitno na kade...

P.S.BOZE,SETI SE...I SNAATI BESE PROSTITUTKA PRED DA BIDNE APOSTOL
P.S.BOZE,SETI SE...I SNAATI BESE KURVA,PRED DA BIDNE APOSTOL


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Март.2016 во 22:55
svetosparki извини, но од напишаното не разбирам што сакаш да кажеш?

Дали си за легализација на проституцијата или не?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 17.Април.2016 во 20:20
mesi...ako ne go razbra tekstot bar P.S procitaj go...fala


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Април.2016 во 01:19
Originally posted by svetosparki svetosparki напиша:

mesi...ako ne go razbra tekstot bar P.S procitaj go...fala

Ако мислиш на Марија Магдалена, тогаш тоа не е пример за посочување бидејки има повеќе Марии и некои подоцна се намерно побркани (црковна политика). Hастрана што во официјалното Христијанство  Марија Магдалена не е признаена како Апостол (да не навлегуваме во дискусија "зoшто и како" бидејќи тоа не е темата).

И натаму не рaзбирам дали си за легализирање на проституцијата? Одговори едноставно со "да" или "не".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 23.Април.2016 во 19:07
mesi....kao prvo imas moj celosen respekt kao faktor naa Forumov...radi mozokot so go koristis   kao so treba...bez predrasudi...i bez navijacka strana....kao drugo...so ne e jasno...kolku snai imaL BOG...pa da me prasues ovaa ili onaa...kao Treto...da bese prasanjeto za MILION DOLARI ke odgovorev so DA ili NE...ali ne veruvam deka posle site moi pisanija za temava deka tvoeto rezime treba da bide mojot odgovor so DA ili NE...a jas ja postaviv temata...pa sea vidi...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 23.Април.2016 во 21:09
мислам дека не треба се да се става во поим „проституција“... тука збориме за секс за пари или за трговија со луѓе?

-------------
размисли пред да напишеш глупостИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk