IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА
    Испратена: 27.Јануари.2014 во 02:02
КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА?!
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 03:49
Зависи за што ќе го пофалиш и колкаво е детето!
Дали за одредена постапка или за нешто што направило.

Во било кој случај, треба да му покажат на детето дека го ценат него, неговите дела и неговите мислења иако можеби не се воопшто точни. Едноставно детето со тие очиња гледа на светот во тој момент.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 09:27

Не знам што е “правилно“ и во која смисла?
Но знам дека децата треба да се пофалат за нешто убаво што го направиле, за некој успех, за нешто научено, за нешто добро направено...

Пофалбата, според мене, треба да не биде претерана за да предизвика каприциозност, суета, комплекси на повисока вредност...
Да му покажеш со некој гест или збор кој ќе го допре неговото срценце,  да му покажеш дека е сакано, дека родителите (и останатиот свет) ги ценат неговите постапки и дела. Така си ја јакнат самодовербата и добиваат стимул да продолжат на истиот начин.

Знам по моите, дека децата најмногу се мотивираат кога ги гледаат лицата на родителите среќни, со нешто мало ама вредно, што тие им го приредиле.намигнувањеКон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2014 во 00:52
Јас засега само со... Браво
Многу те сакам кога си умна
Сега кога се наручка ќе играме,пееме,боиме,редиме коцки,сложувалки.
Или ако се наспала...пак играме нешто.

има мајки што ги тепаат децата ако направат прсти на кујната,растурат нешто извадат тафчиња....не ми е јасно тоа кај нив....само за да им биде почисто детево да јаде ќотек.
Нормално да не крши и да прави лом...ама па за едни прсти


И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.