Испечати | Затвори го прозорот

КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Интима
Име на форумот: Семејство
Опис на форумот: ... до шесто колено
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26877
Датум на принтање: 29.Ноември.2023 во 15:54
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА
Постирано од: ZeZnAtA
Наслов: КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 02:02
КАКО ПРАВИЛНО ДА ГИ ПОФАЛИТЕ ВАШИТЕ ДЕЦА?!

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!Коментари:
Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 03:49
Зависи за што ќе го пофалиш и колкаво е детето!
Дали за одредена постапка или за нешто што направило.

Во било кој случај, треба да му покажат на детето дека го ценат него, неговите дела и неговите мислења иако можеби не се воопшто точни. Едноставно детето со тие очиња гледа на светот во тој момент.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 09:27

Не знам што е “правилно“ и во која смисла?
Но знам дека децата треба да се пофалат за нешто убаво што го направиле, за некој успех, за нешто научено, за нешто добро направено...

Пофалбата, според мене, треба да не биде претерана за да предизвика каприциозност, суета, комплекси на повисока вредност...
Да му покажеш со некој гест или збор кој ќе го допре неговото срценце,  да му покажеш дека е сакано, дека родителите (и останатиот свет) ги ценат неговите постапки и дела. Така си ја јакнат самодовербата и добиваат стимул да продолжат на истиот начин.

Знам по моите, дека децата најмногу се мотивираат кога ги гледаат лицата на родителите среќни, со нешто мало ама вредно, што тие им го приредиле.намигнување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 00:52
Јас засега само со... Браво
Многу те сакам кога си умна
Сега кога се наручка ќе играме,пееме,боиме,редиме коцки,сложувалки.
Или ако се наспала...пак играме нешто.

има мајки што ги тепаат децата ако направат прсти на кујната,растурат нешто извадат тафчиња....не ми е јасно тоа кај нив....само за да им биде почисто детево да јаде ќотек.
Нормално да не крши и да прави лом...ама па за едни прсти
-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крвИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk