IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2014 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.


Може да се подели на два дела.голема насмевка
Еден да си остане во Наука, за оние кои веруваат во научните објаснувања.
Друг во Мистерии, за оние кои веруваат во теориите на заговори.

Инаку, арно вели Загор. да
Природата ни враќа за се она што и го правиме со векови.
Акција - реакција.


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2018 во 18:21

што е теорија а што заговор, а пак што теорија на заговор, значи чим не е теза, има некакви претпоставки за одрден говор кој ако им делува загорено на повеќето го етикетираат како заговор, јасно додека не изгорат та да си речат ретроактивно абе чим некаде има чад сигурно има и оган како причина за заговорот

денес ми замирасаа чудно два абери во однос оваа тема а апропо земјотресите, односно изјава на сведок на денешниот индонезиски земјотрес, но и абер од други земјотреси претходно! што не мора да значи ништо никому но би сакал да чујам некој научно да даде претпоставка зошто ваков филинг кај оние кои биле локално сведоци на одрден земјотрес!?
Цитирај Овде сме една недела, и по првиот земјотрес не бевме опуштени. Дуваа силни ветришта и имаше нешто застрашувачко во воздухот“, изјави туристка од Франција. [1]

Цитирај Data released by Nasa shows "some strange atmospheric anomalies" over Japan just days before the massive earthquake struck in 2011, Natural News reports. The "seemingly inexplicable" rapid heating of the ionosphere directly above the epicentre of the earthquake indicates HAARP may have been responsible for the quake, the resulting tsunami, and ultimately the Fukushima nuclear plant disaster. [1]


сеј ват, може '63-та слично се чувствувале скопјани [1][1] мислам имав читнато некаде дека било чудно топло тогај, иако не се сеќавам најдобро, но зато други варијабили во равенката агатнав во пост во нишката за нсп, кои озбилно о подриваат рактичното знаење на Војо изнесено понапред во нишката, а би сакал навистина да чујам што би му кажал во однос влф-елф браноите на оваа тема Академик Поп-Јорданов кој го консултирал за негоите направии, патем да не излезе дека сакам да се потсмевам со Војо напротив многу пати афирмативно имам думано во однос негоите изуми [1]

би рекол во однос постот од болдираната фуснота дека и да имаат ваква технологија суперсилите сигурно не очекувате дека ќе се фалат по весници, иако тук таму некој и официјално шпекулира [1] веројатно мислите дека ако тоа е случај така јавните национални фондови ќе им бидат полесно достапни за "научни истражувања", зар треба да се пофалат за вие да сконтате дека имаат ваква технологија која можеби некој ја злоупотребува, но и да се пофалат пак ќе ве возат зошто истата им е неопходна нели демек за да се одбранат, иако за тоа има сосем други направии на сличен принцип - 11. Model based PI power system stabilizer design for damping low frequency oscillations in power systems. [1]-[2][3]

шпекулирам можеби не сакаат никого да отепаат намерно суперсилите, можеби бркаат или сотруваат некакви сподоби, само да не ни извадат некоја, чим нешто се потстопува на антартик мраз од слични земјотреси, абер од пост претходно во линков од нишката Сеизмологија на Билд, но се плашам да преку влф-елф џемери да не им скубне од ракав муабетот [4] ова антитезава убо легнуе за да не речете дека нема соодветна на манјдконтрол теоријата [5][6] за која ни е доволно еег опсервација [7] бидејќи во моментот на испитување може не сте терсене ами продуктивно стимулирани [8]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=178686#178686

некој ќе рече види какви паушални претпоставки, може зато поставуваат на секој чекор гсм антени бидејќи нели покриеноста со големите антенски столбови не им е доволна, ајде може кога ќе се финишира новата тв кула на Водно ќе ви ги тргнат, бидејќи прњтпоставувам таа ќе биде добар амортизер и за вајтноис фреквенцискиот спектар, кој пак посекако сателитски ќе биде модулиран!? не ми мерите за последниов сеир, но имате уште поглем на следниов линк во нишката Космологија на Билд, веројатно оинтересно е низ конструктивен мајтап да се поврзат харпунски муабети со космолошки амбиции, Не Дај Боже да се зло впрегнати ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=212869#212869
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2018 во 20:00

зар е можно да не е прегорен муабетот за незнам каква конспирација од тези аксиоми и теории кои некој омбре ги истресол од ракав, а во однос сличен филинг и на скопјани во очи земјотресот!? чек дис аут!
Цитирај Јулско, топло утро. Петок. Еден од оние убави, сончеви денови кога луѓето стануваат рано и одат на работа. Тогаш градот имаше околу 200.000 илјади жители. Но, во кобното утро не беа сите во него. Децата беа распрскани на летување, многу семејства со нив на морските и езерските брегови. Тоа утро, што дојде по донемајкаде запурничавата ноќ, во 5 часот и 17 минути, одненадеж земјата под градот Скопје силно се стресе. Тресењето беше проследено со силни татнежи што идеа од под земјата. Земјотресот траеше само дваесетина секунди, но иако толку краток, беше повеќе од катастрофален за Скопје.

стр.66 - Глава 1 / 26.07.1963 - книга Скопје '63-'83 издание на Партизанска Книга Љубљана - OOUR Izdavacko publicisticka delatnost BEOGRAD - TISKARNA SLOVENIJA Lubljana
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=12557#12557

во линкот од постот во нишката нсп имате абер дека 1963-та терале со влф експерименти на големо а и официјално!
Цитирај The VLF group focuses on using HAARP to generate ELF and VLF waves through a process called modulated heating. Such experiments have been conducted since 1999 and include Milikh et al. (1999); Cohen et al. (2008); Rodriguez et al. (1999). HAARP is located in a region where large natural currents, known as the auroral electrojet flow through the ionosphere. By turning the HF array on and off (i.e. modulating the HF power) at ELF frequencies, we can also modulate the conductivity of the ionosphere at those frequencies (Ferraro et al., 1982; Stubbe and Kopka, 1977; Tomko et al., 1980). When combined with the electric field that drives the auroral electrojet, the result is a current that oscillates and thus radiates at the modulation frequency: a ELF antenna in the ionosphere. These signals can then be detected with nearby receivers

https://web.archive.org/web/20110408064108/http://vlf.stanford.edu/research/experiments-haarp-ionospheric-heater


https://theoldspeakjournal.wordpress.com/2011/03/25/haarp-magnetometer-data-shows-japan-earthquake-was-induced/

http://www.exogroup.de/tag/laic-process/

Цитирај China's 2008 earthquake

There is not enough actual energy being outputted by ionospheric heaters to directly power an earthquake, but they don’t need that much power if they merely act as nonlinear imbalancers, triggers, or redirectors of existing large natural energy flows.

https://www.bibliotecapleyades.net/haarp/esp_HAARP_26.htmИзменето од Zelenikovo - 06.Август.2018 во 20:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 13:48

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите или пр. следниот од вториот цитат горе

http://archive.is/QdSsJ

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com
Изменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 13:49
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2019 во 13:29
,,,da ne se lazheme,,HAAR-pot kako takov postoi,,,i toa ne od vchera,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2019 во 18:28

веќе не е спорно постоењето, па ни употребата за ветер-ворфер, та ете и кинезите во тој контекст ќе користат ELF технологија [1], туку бељата е што ELF оружје веќе се користи и за мајнд контрол, за сега ко што наведувам во нишката за ЕУгеника изолирано на поединци групи или популација [2] а натака веројатно и на цели континенти ко што ни е претскажано во Откровението ќе бидат Луѓето прелажи со разни халуцинации за да му клекнат на колена на анатемаго, уште поголема беља е што тоа е и официјализирано меѓуредои пр.
Цитирај Related research by Begich and Manning uncovered bizarre schemes. For example, Air Force documents revealed that a system had been developed for manipulating and disturbing human mental processes through pulsed radio-frequency radiation (the stuff of HAARP) over large geographical areas. The most telling material about this technology came from writings of Zbigniew Brzezinski (former National Security Advisory to U.S. President Carter) and J.F. MacDonald (science advisor to U.S. President Johnson and a professor of Geophysics at UCLA), as they wrote about use of power-beaming transmitters for geophysical and environmental warfare. The documents showed how these effects might be caused, and the negative effects on human heath and thinking.

https://www.globalresearch.ca/haarp-the-military-s-pandora-s-box/17902


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 14:41

пред две години имало интересна тв-дебата во Србија, повеќе интересна заради спротивните научни позиции на др.СветиславК и др.ВелимирА во однос математиката, при што СветиславК дума како тоа може хаарп да се користи како ветер-вепен кога во прашање е мал инпут на енергија, на што ВелимирА само кратко му одговара во прашање се сосем поинакви релации на трансмутација на мала (но ненагласува vlf и elf) енергија која преку резонантни штимања може да предизвика големи склети виа јоносферата ...

е сега да пробам колку ми држи акал лаички тооа да го елаборирам, имет некој памфлет од стенфорд за хаарпот (Nikolai G. Lehtinen and Umran S. Inan STAR Lab, Stanford University January 7, 2006) [1][1] во кој накратко се наведува дека хаарп-от After upgrade in March 2006 има 180 crossed dipole antennas со моќност од 3.6 MW power има ефект од ~2 GW effective radiated HF power (2.8-10
MHz) (lightning has ~20 GW isotropic ERP) кој ефект може да биде и поголем ко што вели на стр.13 преку магнетно и осцилациско побудување на таквите бранови The electric field can be higher in a non-steady state case (претпоставувам Quasistatic electric field ко што вели на стр. 6 односно) Electric breakdown field with altitude: 1. Decreases due to thinning atmosphere 2. But, increases due to oscillations and magnetization.инаку на Дејан Лучич поентата од неговиот вовед му е на место, дека пентагон не случајно инвестира во оваа технологија, тој вели од 90-ти навака веројатно мислејќина хаарп проектот, а всушност vlf технологијата се користи уште во 60-тите години од минатиот век, што велам погоре ништо чудно скопската котлина да била и несакан нусефект на еден од првите такви експерименти, иако официјално од абери на циа низ тогашни памфлети само се посочува дека таква технологија е возможна, веројатно како интерно стрипче за неупатени во тајните проекти на пентагонци за vlf и elf оружја нели требало да се бркаат некако средства за црни буџети па веројатно морало истите некако и да се визуелизираат подобно за конгресмени, мислам навистина поентата на ДејанЛ за атомската енергија и како воено истата е злоупотребена недвојбено упатува на тоа дека манипулацијата на vlf брановите освен за научни комуникациски цели ако може да се користи за воени цели односно како ветер-ворфер оружје воедно и ќе се искористи односно се користи, и тоа не само за атмосферски К*ршлуси туку и за геолошки односно за индуцирани земјотреси ко што може да се виде од аберите во постовите погоре, ете случајно испитувајќи тлото некој геолог со џпр-радар предизвикал мини земјотрес на локацијата, и што би рекол СветославК на тоа, ноу не е докажано математички и тоа не е возможно, мислам ако чекате вие меинстримерите ваквата технологија да ја разобиличат како би си пукале во нога пентагонци и се крева паника дека секоја една бура или земјотрес може е индициран преку хаарп што нормал тоа би предизвикало притисок врз сега ’научната’ програма која така би морала пак да ди андерграунд и наместо сите универзитети несвесно да ја помагаат научно но заради воени цели ќе се ограничи само на воено-учипените лабоси, или пак ќе мора да ги отворат сите карти а тоа повторно ќе создаде голема паника во Народ и недовверба во систем ако Луѓето и официјално им е предочено дека ваквите vlf/elf оружја не само што постојат туку се и озбилна импровизација со несогледливи последици што пак може да допринесе до уште поголем притисок за забрана на таквата технологија глобално но така нели голема империја како сАд ризикува заостанување поозбилно зад источните империи кои исто дефакто го имаат тоа оружје, ве поздрави Катрина, мислам си се табаат тие така редовно штом некој некако сконтал дека му бушел другиот во матрица па рефлексно си удираат заушки од инат во овие времиња, смешно но и со короната може тоа да е случај т.е. зар неможе некој да ја злоупотребува генетичките crispr штимања заради биоошки-К*ршлуси особено ако се има во предвид дека ковид-19 е лабараториски мутант!? нормално си имаат и оправдување дека тоа е неопходо како би превенирале некакви гајрети, а тоа наводно е докажано и во однос vlf и elf браноите кои иако се користат и за склети можат да се користат и за арно т.е. затворање на озонската дупка! прашање е само додека затвораат едно дали не отвораат десет други знаејќи дека vlf браноите можат да имаат негативни ефекти по човека [1][1]

dr SvetislavK veli bidejki meinstrimerite vrlo teshko mozele da gi dokazat tehnologiite na pentagon istite po difolt se samo konspirativna dogma, brej da znae samo kolku nauchnici svirkachi se potepani ne samo vo sAd tuku i sssR ili Kina bi razmislil dvapati dali konstatacijata mu e na mesto! Choeko ne moze da ja sporeduva postojanata fizika so seta onaa koja denes e samo eksperimentalno no ne i teroiski standardizirana kako kvantnata fizika, na strana shto voenite labosi ushte od vremeto na nacistite navaka eksperimentiraat so gachki poucheni via padnatite-duhovi-anatema-na-niv, no ako pak ova im go spomnesh na meinstrimeri kej pripagjaat i dopolnitelno vo transoini prvrtuvajki ochi se dodeka mesonite ne im nabijat nwo rogoite koga mnogu verojatno kje bide prekasno za da ja redefiniraat svojata meinstrimerska iskluchivost, brej kolku samo ja bev istabal 'humanistichkata' inercija kako zachetok na deneshnata meinstrimerska nauka, ama ja ne za tuka ni od spunt toj muabet!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2020 во 23:24
сигурно мнозина ќе речат ова се оние scalar weapon приказни чим го наведувам Томас Берден како некаков чоек на пентагон [1][1][1] но имајте предвид две работи прво него го наведувам заради погорните две 1-1 фусноти како документ кој бил архивиран и во циа а претпоставувам дека дури и на такви начини си ги возле конгресмените за да влечат камен за црни буџети дипстејтовци бидејќи сигурно во јавност па и на такво конгресно ниво не оделе со сите теории и експерименти претпоставувам како не би се компромитирал еден од најсовремените оружја кои ко што велат русите дефинитивно се инстант апокалиптични доколку се впрегнат, а ко за иронија негде чув барале уште советите од 60-ти гоини минатиот век сАд и официјално да се донесе резолуција за глобална забрана на развивање такви оружја, а што биднало деценија покасно со потпишувањето на ENMOD но ко за беља америте напротив распалиле та ете дотерале и до харпајла невони ами ’научни’ спинови! нејсе, значи јас говорам за vlf и elf оружја односно технологија која веќе е во употреба и тоа теориски од средината на минатиот век иако уште на почетокот од истиот Тесла веќе на ангро експериментирал со истата за што доволен доказ е мини земјотресот што го предизвикал во НовиоЈорк [2] а она со антената во колорадо спрингс лабосот е истата приказна само во однос јоносферата и ефектите од таквите експерименти кои имале за цел бежичен пренос на енергија ко што вели ВелимирА светело небото над долгиоОстров, сепак теоријата на тесла не одела во костец максвеловата туку Чоеко размислувал за онаа за етерот во овој правец, а бидејќи таа теорија не станала меинстрим та и просто може го искулирале и по тој основ дипстејтовци а ги превзеле експериментите како би ги прилагодувале на меинстримерската, иако него го тргаат од повеќе аспекти меѓу кои опасност да не се ујдиса по словенска линија со русите претпоставувам, а сигурно во прашање било и неговото его бидејќи се закачил со мнозина месонски елити, бреј не успеале да го учипат никако во ниту една ложа а тоа се времиња кога независен истражувач е добар само ако е заќутен или мртов сигурно ги искористил своите познаства па К*ртулил К*ршум но дочекал супер-изолација!
пентагонци пак веќе со теоријата 50-тите на Шуман [3] веќе почнуваат со резонанцата на ангро освен експериментално и теориски да жонглираат за што може како доказ да послужи една научна дисертација од 1964-та каде веќе во првата фуснота се наветува абер за документ нато од 1963-та [3][3] што укажува дека и те како воено веќе тогаш се работело на vlf/elf технологијата, иако претходно сигурно и потајно во сАд налик оние филаделфиски приказни, патем нормално на vlf-to како спунт ако не параван и нашле и комуникациска или пак сателитска примена, јасно преку сите радио-фреквенции можете да праќате и примате сигнал доколку имате соодветен предавател и приемник, но ете дефакто не само што истражувале како може да се искористи воено таа технологија туку веќе тогаш и експериментирале со неа глобално, колку локално претходно терале ете имајте ги во предвид ефектите од теслините експерименти и нивната заплена одма потоа! И навистина тука секоја една информација за некој проект како можен нусефект за некаков геолошки или атмосферски К*ршлус ќе ет само претпоставка, ко што шпекулиран во погорните постови за скопскиот земјотрес, но дефинитивно vlf технологијата тогаш веќе ја впрегнале глобално и почнале да ја теќерават поозбилно! интересно ете во тоа книжето на Барден има некаков абер за некој земјотрес 70-сетите во екс-ју виа теслин ховицер, што пак знаејќи дека ју-телето месонско односно маршалот бил евроатлански играч ако не послушник чија војска недвојбено соработувала со америчката не ме чуди да терал и тој тука слични експерименти ако не заеднички а ете може меѓу нив прв и скопскиот!? но без документација тоа би останало само во доменот на конспиративна терорија на која колку и да се додаваат нови парчиња во мозаикот без документ или свиркач никогаш нема да можеме да бидеме на чисто дали скопскиот земјотрес ’63-та не е некаков експеримент-гон-вронг дешавка, може имало антенчина како ресивер тука ем побудени од оние во сАд ко што наведум дека во 1963-та баш во очи земјотресот прв пат во погон на запад се пушта vlf генератор!? ништо чудно, имајќи во предвид како ко за ниту еден друг зземјотрес цела светска елита се мобилизирала да помогне, чиниш ги закачила совест!? интересно ко за беља кенеди тогај скиткал во нато базата во Наполи така речи за на сред јадран да му изрази сочувство на ју-телето бидејќи официјално не смеел да ојди на посета во сфрј, мислам ок може претерувам конспиративно со нагаѓањава, но некако има премногу случајности кои се поклопуваат за да поќутам како не би изгледал наивно, а кога веќе аут-оф-д-бокс думам зошто да не претпоставам дека може Хрушчов дотрчал и тоа во Скопје со ју-телето да се слика можеби за да разменат искуства ако не да склепаат дил откако станало јасно дека тоа е нечив индуциран земјотрес кој ете на русите им се чинело дека е автохтон-југословенски експеримент!? претпоставки милион, но едно е јасно дека околностите со тоа сведоштвото за несносливо спарно утро упатуваат на сличните К*ршлуси во овој век во Индонезија и Јапонија ко што заклучувам во постоите погоре ... имајте во предвид дека јоносферата кога вака се ремети озбилно се загрева, фракинг vlf не е заебанција како технологија! (да не се збуните убацувам р во пцовката за да не бидам асли гнасен туку креативно нафуран)
интересно во вики-линк ид нишката nwo каде велам пуштиле во оптек тогај некоја vlf станица америте [1] во вики линкот некако чудно спинерски некој вели WWVL базата почнала со работа август 1963-та [1] а всушност истата и 1962-ра била оперативна [2][2][2] така да нема потреба од претпоставка дека и пред нејзино официјализарање во јавност дека експериментирала, ете корпус деликти дека тоа било случај! исто има и една склет-информација небитна за овој пост но клучна за да се види колку се трајал&ерор забегани пентагонци што може да се читне во тоа последниот болдиран фус односно намерно загревање на артикот со [3][3][3] просто за таквите воени авантуристи нема биоетички или екоетички запреки а евентуално откако во нешто озбилно ја промашат па да ретираат, вклучително експериментирање не само на поединци туку и групи па и раси географски, колатералка јбг тоа заради секојдневна наука прават намерен превид амбициозни научници во однос етиката а не пак оние по воените лабоси! знам ту-мач-ту-хендл дека е возможно Скопје да бил експерентал граунд, но она што вам не ви се верува за мнозина е секојдневен хорор експериментирајќи и без да знае врз него, хм, ќе речам соодветно и мене ме зрачеле со емф-тенеќиња т.н. нон-летал оружје, но оди докажи некому иако пржавката ги закачует и оние во моја близина обично несвесни што им се случува се жалат како нешто им е неарно заради незнам што, зуење во уши, какви пишталка на тивок оган ем клокотење во мозочна кора! но не се жалам има и такви кои ги трујат односно дозирано реметат со хемии, иако си внимавам колку можам и мене така да не ме таргетираат нашиве удашана додека одработуваат за своите мецени незнам каква агенда, нели за нив и малку галама е многу а не пак некој да им буричка у матрикс без покана!
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2020 во 02:14

во однос ова извичнициве во последниов пасус горе сигурно си велите е супер сега ќе им флегнете на нато и вас ќе ве поштедат, но токму спротивното, одете кажете им на тоа французите кога на цло село си експериментирале со lsd дипстетојвци чинам беше 50-тите, веројатно една од причините зошто ДеГол им се наК*рчил на отановци, значи параспур си праеле и во големи држави а не пак во мали, бреј идеална контролна група сте нема што!нормално кога ќе муотвориш на некој волк сите врати нема ли да се соблазни да коли овци!? ем си ја имате бондстил одма до скотје па опуштено не треба да бираат поарна локација за ин-виво тимарење современи технологии и оружја, капак за ич пари можат да си купуваат кого сакаат во која сакаат институција! но чунки има чаре доколку се’ е на ачик ем си бирате Богобојажни политичари, иако и Верници знаат озбилно да замижат пред искушенија но колку повеќе Луѓе за кои не постои поголем авторитет од земниот закон а земниот закон си го спинуваат како сакаат доколку се клановски изврзани или пак имаат дебело конто во банка!?

инаку што е до теориите и терминологијата, веројатно не треба да сте исклучиви кога ќе тарашката на темава а наидувате на поимот scalar бидејќи истиот не бил меинстримерски или пак не е соодветно вметнат во некоја равенка, мислам векторите како функција постојат во математиката а зошто истите да се гледаат во контекст фреквенциите така [1][1][1] реално незнам што да кажам дали и кој е по во право во случајов меинстрим или алтернативната физика, но одговорот е веројатно некаде посреди, баш како и во астрофизиката каде имаше две крајности како релативичари и квантичари а посреди улета амортизер скоро како стрингери иако и стринг теоријата сеуште се мачи математички да се залепи фино на двата табора но бар ете е некаков мост за да нема исклучивост туку онака опуштено си тераат и понатака космолошките филмои! веројатно сте чуле дека игнорантноста убива, а што е особено терсене работа кога во равенката ви се истовариле исклучиви меинстримери кои неретко се извозени и од црносветски елити [2][2][2][2] може непотребно ги нафрлам последниве фусноти но чинам би биле поучни како репер дека земната наука не е конечно детерминирана во своите константи, што доколку беше случај немаше денес да чекаат на час современите империи да си извадат очи, онака одбрамбено! е сега при водочките равенки веројатно најопасни варијабили се токму скаларните оружја, а што мислите ако ги има некој а е пред пораз нема ли да ги впрегне како ултимејт дифенс макар цел свет го фрлил во колапс, имате пр. амерички апокалиптични сценарија ако не и стратегии од студената војна на едикојси генерал во кои се предлага пр. нуклеарен’тотал’мелтдаун како диверзија макар ете цел свет потонал, бреј се откорнав во која фснота го имав пуштено аберот односно кој генерал предлагал вакво думсдеј решение дали беше на форумов или на билд незнам но кренав раце Zo тејк-мај-ворд одлепени се скроз, но има и побетер (од разонода веројатно) научници кои предлагале ајс-фри-рисорс-реди антарктичко топење [3]

[1] https://www.bibliotecapleyades.net/scalar_tech/esp_scalartech37.htm nexrad [1][1]

Изменето од Zelenikovo - 18.Февруари.2020 во 02:51
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2020 во 04:04

ех да имаше разврзано на дебата во нишкава електичари или електроничари илити физичари та да потпрашав бидејќи не ми е најпозната материјава колку и што од абериве држи вода, а колку истите може да се менуваат доколку има промени во теориите или моделите за емф ... еве нешто од спунт подразбрав дека постојат некои математички промени
Цитирај Scalar waves are two of three possible wave types, the electromagnetic wave, in 1888 discovered by Heinrich Hertz, the electric scalar wave, discovered by Tesla around 1890, and the magnetic SW, which plays the crucial role in biology [2]. However, until now the scalar waves have not been recognized by the physicists because they are not describable with the Maxwell equations. It is important to know that the third equation (div B = 0) was extended by the Helmholz Society in 2009 (div B> 0) by the discovery of Magnetic Monopoles. Unknowingly, this discovery results in scalar waves.
...
https://www.oatext.com/longitudinal-magnetic-waves-trigger-higher-atp-levels-and-extend-the-aging-process-of-plants.php
а во однос кои би потпрашал, доколку херците имаат вертикален и хорионтален пол [1][1][1] дали тоа може така да се искористи за да се постигне тунелинг односно телепортација на емф енергија ко што вели Тесла бим-ми-ап струјата без жици!? а доколку едниот пол е вертикален а другиот хоризонтален при праќањето на сигналот, или пак тоа е возможно ако емитерот има Hz-вектор со вертикален пол а ресиверот Hz-вектор со хоризонтален пол како би се постигнало ентаглична резонација, слично како кај фотоните што е тоа случај односно е докажано, а имајќи во предвид дека и тие како радио брановите се само еден дел од фреквенцискиот спектар, т.е. налик фотонска телепортација која веќе во оптоелектрониката тера на ангро експериментално, а велат кинезите во тоа предничеле [2][2][2][2] бреј можам да замислам со онаква научна фокусираност ко таму ем постојано растечка технологија колку брзо би стигнале до телепортација на предмети освен фотонска енергија, може затоа некој сака да ги подискулира, којзнае, просто ова се абери кои ги има во јавност, а што се има по подруми само ќе нагаѓаме, Жива Туршија со вода од Лубеница а врз неа Кристали од Лорандит :) ајт неутрино расолница! комшо абе извади Скала за на керамиди стигнала пратка по грешка, да не ни прокисне кров ако е многу тешка ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2020 во 02:20


еве и украинска тв-думање од 2011-та на темава Emisija "Pogled" sa Viktorom Orlom (ATV-Odesa), а од кое уште одма ќе сконтате аналитички пристап во истата чим како вовед се наведува исклучивиот меинстремирски став дека гајрет за климатските промени во овие времиња е само еколошката неодговорност но не и нечии глобални експерименти, чии и какви ќе мора да се нагаѓа бидејќи официјална потврда дека тоа е така нема, зошто, логично ако тоа се потврди Народ ќе го брка фри-енерџи моментот на агро, а тоа во дадениве светски кашаталистички околности е голем несолветен ризик по банкорпци и нивните римоут-кинчрол шеми и агенди! а во исто време слично ко и со crispr технологијата во генетиката нормално некој сето тоа може и лесо да го злоупотреби како би дестабилизирал што му чини каде му се сака! затоа веројатно и постои преќутен договор помеѓу постојните светски империи за да не се изремети некако постојниот Мир и Дружба! иако ко што вели при крајот во последното видео погоре др.Ник Бегич доколку се сака со ваквата технологија може многу аир да се стори глобално пр. затворање на озонската дупка, што официјално е потрвдено дека е можно со vlf технологијата, а што и неофицијално го чинат светските империи, НО повторно доколку сето ова стане меинстрим ојде пола и појќе фармација во вода но и голем број енергетски мастадонти, вклучително и нафтените освен гасните па и термноелектричните! фали само уште да извадат новите нуклеарно-фузиони реакторчина [1] и социјализам да збрчи од све страни, НО како тогаш постојните елитит да задржат фараонство!? како да си тераат своите супер-ејп агенди!? како таквата ариевска раса да ја шалтаат послушно по други планети!? мал милион елитистички варијабили за кои наједноставно решение е според нив контролиран месонски ордо-аб-чао хаос за потоа на рајат пак да си владејат! лоџик-рулз, доколку заклучите според аберите во минатиот пост дека скалар-вејвс се норма и некој на ангро си ја штима експериментално или воено! нам пак Луѓето што ни останува него да се Смируваме И Си Спасуваме ДУша бидејќи во спротивно ќе си загинеме душа пробувајќи пр. револуционерно да сакаме нивниот месонски поредок во свои раце да го превземеме! тоа би било погрешно бидејќи ко нив ќе станиме обземени од разни аждаи кои роварат по нивните месонски кулоари, а дека тие ќе даваат супер-отпор доколку им се с’снете тоа е сигурно! ТА ЕДИНСТВЕНО ШТО МОЖЕМЕ Е ПРЕКУ ХРИСТА БЛАГОДАТНО ДА ДЕЛУВАМЕ НИЗ МОЛИТВА ОСТАВАЈЌИ НА БОГА ДА СУДИ бидејќи и така е 5 до 12 за БОЖЈИОТ СУД!!!

емисијава допрва ќе ја гледам та апансаз ја пуштам, но ете за да има и од Исток некаков абер на темава па нека оди, колку и како е концизна незнам, но добро е да се знае дека по цел свет Прашалници летаат, а сепак на официјален извичник не чекајте!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2020 во 04:00

лапни голтни набрзинка емисија :) е сега без она амортизерот од пост помеѓу последните две центрирани видеа горе навистина сето ова е сф (бар било досега нели немало логично објаснување) за мнозина учени во научни области како Електроника Електрика Оптоелекторника Физика воопшто, ги нагласувам бидејќи бар некој од нив би ме демантирал во амортизираните-претпоставки за скаларен-тунелинг, иако со vlf антените тераат директ-драјв додека тунелинг би бил индирект драјв налик бим-ми-ап-скоти муабети односно не треба да загрева јоносфеа за да предизвика од спунт резонантен удар туку рзонанцата да ја збрчи некој да се надеваме попрво здравствено наместо воено не од точка А до точка Б линеарно туку квантно, тоа пластично објаснето би било налик заверглуваш Баклава во Истамбул а ет сервирана без посредници во Рејкјавик, но логично ова ете сеуште не е стандардизирано иако кинезите но и сите ете велат си го бркаат, навидум само заради квантни компјутери! A дали нам тоа некој би ни го дозволил, хм, можеби но само на хартија теориски, таман за да си остане муабетот на сеир макар се труделе и Учени да мачат мозок дали ко др. Кире Илиев физичарско-белетристички или пак др. Стефан Пеев есеистичко-астрофизички [[1]

туку во последното видео а и претежно кај грото популација главниот наратив е абе америте за се’ се криви, што е погрешно ако не наивно да се дума така, иако дефакто евроатланските-детерминисти по месонска линија си имаат свои склет еугеничарски агенди за некаква нова ариевска раса кои не само што не им се нови туку и супер-склет нехумани, за што на долго и широко думам во нишката ЕТНД а каде оние последните думи од украинската емисија горе се образложени поподробно низ vlf emf демистифицирање на некои постојни воени ’харасмент’ технологии, кои повторно доколку би се користеле ко што наведува во Matrix Deciphered (вели инсајдерот) наместо да се користат за аир се користат за малтретажа, којзнае може ги користат и за аир онака да ги зрачат или реметат подобно спортисти како би бустале национален морал виа олимпијади :) што доколку е јасно ќе мора нова спортска стандардизација за да се сторат сите меѓународни натпревари емф-фри, дотогаш мој совет не се коцкајте на спортска бидејќи вака имате уште една склет-местчечка-варијабила која ги надополнува досегашните та бадијала ви вам знаењето кога за што со каква стратегија го бива :) но ајт ако ова е најголемиот порблем лесна работа, само што во прашање се многу позбилни гајрети, а ко што реков vlf технологијата ја користат сите постојни империи некако, логично додека си тераат бизнисот, а онаму каде ќе им се вкрстат патишта ето се случуваат разни пуш’д’батн сценарија при што логично ако глобалистите до сега си имале неколкувековна агенда виа енлајтмент моментумот постфранцуската револуција логично тие не ги користат технологии само заради одбрана, проблем бидејќи Русија и Кина ако можат да се брнат вака НИЕ останатите доколку премногу сме Слободумни си го кркаме, ех суша удрила нели никому ништо ако сте осигурани во виенска-осигурителна компанија, ЗАТО паметно е да думате земјоделски за Артериски Бунари и Цистерни бидејќи и тие можат да ви реметат ако не сте им по мерка! ЗАКЛУЧОК од оваа кожа и овој Свет не се бега глумејќи рамнодушност или терајќи аздисано по кои и да е нивоа, логично треба да се подготвуваме за секакви ризици, а ко за беља нам некако ни изгледа дека со глобалистите има разбирачка Русија а тие би всушност неа да ја асимилираат доколку е за врвање логиката на фукојама или пак геополитиката на бжежински! мислам навистина имавме Среќа по Божја Милост антиглобалист како Трамп да дојде на власт во сАд инаку веќе сега ќе беше дрмање по све стране ако хиларка се дочепаше до белата’кшча поплочуена и с прилепски мермер! ЗНАЧИ берете Памет, Очекувајте го Најдоброто но спремајте се и за најлошото, А ТОА ЗА МЕНЕ Е ПОПРВО КАКО ДА ЗАДРЖИТЕ ФОКУС КОНСПАСЕНИЕ НА ДУША при какви и да е околности, нема да нагаѓам во нишкава што би било кога би било, но и самиот факт дека денешните светски империи имаат многу поопасни оружја на лагер од атмоското кажуе т дека вам во ниту една закрила не ви е загарантиран мирот доколку тие се закачат, мислите ќе ве поштедат, хм, само за да ве осигураат ко вазали пример дипстејтовци можат в комшии во бондстил да ви паркираат некакво оружје кое би им било доволно и во резерва онака подрумски, за да нормално тоа истокот да мора да го ресетира а успат и вие сте ошле К*рбан бидејќи сте се одлучиле официјално да се спастрите во еа-дувлото! нормал колатералка иако истата ќе биде токму заради послушничка дресура! аха само вие тешете се дека некој сочувствува со вас! мислам доколку сте трезни би требало аут-оф-д-бокс да размислувате за геополитичките ризици а вие ко муви-без-глави јуриш кај ви кажале удбашана и удбалитичари бидејќи ним тоа им се сонило за соодветно а нели ко по обичај вас и не ве прашуваат, а ко за беља не само што бондстил ви е во комшилук та да речете дури и не сте биле неутрални базата е далеку та нема одма да си го окркате во Не Дај Боже околности туку ко за беља Главнио Град ви лежи на голем тектонски расед, уште фали да си ојте духовно во прегратки на ватикан та и мирна да им е топтан совест на источни генерали кога ќе си ресетираат свои ризици! ГОСПОД НА СИТЕ ДА НИ Е НАПОМОШ!!! веројатно доколку сме бар МОЛИТВЕНО УПОРНИ значи да си чукнеме глаите и престанеме бар меѓусебно туку ефтино агитпроповски да си вадиме очите најчесто низ клетви и пцости фејкбуковски та ДА ИМ ОСТАВИМЕ ПРОСТОР оние кои МОЛИТВЕНО за нас се грижат како Православни Монасите и Воцрковени Мирјани ДА МОЖАТ ТАКА ДА НЕ ОГРАДУВААТ СО БОЖЈА БЛАГОДАТ одголеми ризици наместо тековни наши дрскости, ко што велам дека и со еден потег забранувајќи и само коцкарлук Еди Рама спречи и поголема катстрофа во Драч [2][3] камо и вие да бевте волку Оштроумни! бреј и будисти се свесни за секакви ризици [4] а вие ем Православни Христијани ем се однесувате ко да сте секуларни-нихилисти, незнам само каде со тој памет!?

http://montalk.net/conspiracy/142/haarp-earthquakes-and-hurricanes

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.