Испечати | Затвори го прозорот

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Наука
Опис на форумот: Астрономија, Генетика, Физика...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26871
Датум на принтање: 22.Јули.2024 во 19:04
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
Постирано од: Анастеа
Наслов: HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 09:13Јас колку што знам, проектот HAARP некаде лани летото беше затворен и  престана со активност (инсталацијата во Алјаска). Беше кажано - поради недостиг на средства, високи трошоци за одржување, некои финансиски проневери од менаџерите...

Пред некое време налетав на напис (тоа по нашите медиуми) дека поради некаква грешка во HAARP системот, Америка се замрзнала под влијание на поларните температури. И тоа, првобитно бил замислен некаков експеримент на ограничена територија и за таква територија била избрана Србија (?). Па нешто тргнало наопаку и наместо Србија, студот залутал во Америка?збунетост

Нешто во текстот ми беше ем сомнително ем смешно, со арома на теорија на заговор (а и не можев да го најдам оригиналниот напис, демек нашиве беа препишале од некој американски весник) и не му обратив внимание.

Сега пак читам напис на МКnews: http://mkd-news.com/haarp-nad-makedonija-kako-se-chustvuvavte-ovie-denovi-spievte-li-navecher/" rel="nofollow - HAARP над Македонија - како се чувствувате овие денови, спиевте ли навечер? изненадување За влијанието врз луѓето, па дека имало инсталација во близина на Белград (а никој не ја видел ниту фотографирал), па видеа, па изјави демек од компетентни луѓе... И најдолу линк од изворот, некаков сајт http://www.novi-svjetski-poredak.com/2012/12/07/haarp-sistem-zlocin-modernog-doba-koji-unistava-srce-i-mozak/" rel="nofollow - Novi svjetski poredak ...

Околу проектот од самиот почеток се плетат теории на заговор. Дека освен основната цел (за научни истражувања на слоевите во атмосферата и јоносферата и радио-комуникациските врски, за научни и воени цели), бил всушност климатско оружје на американците за контролирање на климата, за предизвикување земјотреси, вулкани, торнада, урагани... па се до контролирање на човечките мозоци.

Јас во теории на заговор (принципиелно) можам да кажам дека не верувам, ама секогаш си оставам резерва, па ме интересираат неколку работи за чудово:

Дали овој HAARP има толкава моќ со сигналите кои ги емитираат антените да предизвика разурнувачки феномени како земјотреси, урагани, вулкани...?
Дали овие електромагнетни (или какви се, де) бранови , физички и теоретски ја имаат моќта која му ја препишуваат заверџиите на HAARP системот?

Од друга страна пак, климата низ светот се менува и сведоци сме на разноразни феномени кои досега не биле својствени за одредени подрачја.

Баш ме интересираат мислења од форумџиите, дали е можно да има вистина во сето ова или само колку да се пишува нешто, да се паничат луѓето без потреба?збунетост

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.Коментари:
Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 10:31
Баj Шиле може да даде повеке инфо односно заговорите

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 10:49

Бај Шиле?збунетост-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 13:52
Не верувам дека тоа што можат да го направат и го прават,вака може да истече.
Но дека знаат колкава е моќта на држењето во страв на цели држави знаат.
Па со вакви прикаски и успеваат во тоа.
По последните случувања кај нас сигурно е дека некои и не можат да заспијат.
Еве Ивонче на пример да излезе некаде да си се пожали,којзнае
колку денови не е легната јадната.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Јануари.2014 во 15:32

Емил, ако не кажуваш кој е тој Бај Шиле, не знам зошто си го напишал?

Го најдов и текстот што нашите наводно го пренеле од Chikago Tribune:

http://daily.mk/polarniot-stud-vo-sad-namenet-bil-za-srbija-neshto-trgnalo-naopaku?forward=2707496" rel="nofollow - ВИДЕО: Поларниот студ во САД наменет бил за Србија, нешто тргнало наопаку?!


A тоа всушност било http://nasapatka.rs/index.php/svet/kugla/401-zbog-kvara-na-haarp-sistemu-umesto-srbije-zaledjena-amerika" rel="nofollow - новинарска патка од некој српски портал. На Сител, националната телевизија.ох


Уште кога прочитав: “Изборот, логично, падна на Србија...“ ми се виде ептен “веродостојно“...-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Јануари.2014 во 18:14
HARP...
не е непознаница...
експеримент како и секој друг...

ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...

можеби ако зборуваме за теоријата на хаос...
ефектот на пеперутка...
и сложеноста на проблематиката на климатските промени од овој аспект...
ќе биде поочигледно колку...
оваа приказна со HARP...
е само приказна...

инаку...
ќе да биде дека се родил некој нов Тесла...
ама ние не знаеме за тоа...збунетост

Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 14:07
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...


Веројатно и нема доказ. не знам
Имаше објавено некоја книга. Ни сум ја читала, ни знам дали авторот понудил во неа нешто како доказа, веројатно таа покрена поголема прашина.

Од она што јас сум читала (онака, дека човечки ме интересира), научниците велат дека нема теоретски шанси таа сила на бранови што ја произведува HAARP да предизвика такви силни феномени. И дека за реакција од електромагнетското јадро на земјата, на пример да предизвика земјотрес, треба да се емитираат илјадници пати посилни бранови, а дека HAARP тоа не го може.
Не знам дали добро го кажав, ама така нешто беше.не знам
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 18:47
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...


Веројатно и нема доказ. не знам
Имаше објавено некоја книга. Ни сум ја читала, ни знам дали авторот понудил во неа нешто како доказа, веројатно таа покрена поголема прашина.

Од она што јас сум читала (онака, дека човечки ме интересира), научниците велат дека нема теоретски шанси таа сила на бранови што ја произведува HAARP да предизвика такви силни феномени. И дека за реакција од електромагнетското јадро на земјата, на пример да предизвика земјотрес, треба да се емитираат илјадници пати посилни бранови, а дека HAARP тоа не го може.
Не знам дали добро го кажав, ама така нешто беше.не знам

 Многу е актуелно овие денови.  А да признаам навистина,  чудни соништа сонувам во последно време.  Не сум поборник на теоријата на заговори, не сум суеверен,  но немам многу информации за HAARP ...не знам


П.С. Поздрав Анастеа големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање


-------------
   SOLI DEO GLORIA


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 20:41
А што ако била само прислушна станица ?

Или некој модел на радар ?

Или нешто сосем трето ?

збунетост

С'е што не се познава добро е многу добро за ширење теории на заговори, за оговарање, за тепање време, за џвакање мастика наместо јадење здраван храна. тага

Ама умот не може да си го дозволи луксузот да мирува. Тој мора да се расправа со секакви работи, па и оние најпразните. Инаку како ќе се докажува дека е способен да разјасни с'е и сешто. голема насмевка
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 23:41
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Многу е актуелно овие денови.  А да признаам навистина,  чудни соништа сонувам во последно време.  Не сум поборник на теоријата на заговори, не сум суеверен,  но немам многу информации за HAARP ...не знам


П.С. Поздрав Анастеа големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање


Те нема, те нема па ќе се појавишголемо гушкање

Еве што пишува на википедијата за http://en.wikipedia.org/wiki/High_Frequency_Active_Auroral_Research_Program" rel="nofollow - HAARP.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 00:41

http://tocka.com.mk/1/118289/otkriena-najstrogo-cuvanata-tajna-lazniot-sneg-vo-sad-e-del-od-voen-udar-celta-sirenje-nova-cuma" rel="nofollow - И пак HAARP виновен.изненадување
Се си мислам дека темава ќе треба да оди во Мистерии.
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 01:43
snegot , reche , ne se topel ,a?

ajde bogamuu изненадување, aj neka zeme nekoj topka sneg i neka proba da ja stopi so upaljach ili so bilo shto shto dava otvoren plamen i sl. i ako uspee da go stopi , togash svaka mu chast, zatoa shto toa ednostavno ne e mozno .
imashe i na mytbusters,.....topea cel kup sneg  i toa so  onie frlachi na plamen  i....i k***c go stopija.
smacheno mi e vekje od tie gluposti !ма ајде


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 19.Февруари.2014 во 00:52
Lazniot sneg koj ne se topi nitu so ogan...
-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 22.Мај.2014 во 23:47

ХААРП е исклучен, очекувајте земјотреси за неколку дена – Шокантно тврдење на научник


Денеска системот HAARP е исклучен, за неколку дена очекувајте земјотреси, вели српскиот професор Велимир Абрамовиќ.

http://mkd-news.com/wp-content/uploads/2014/01/haarp-660x524.jpg" rel="nofollow">haarp-660x524

Тој вели  дека додека траел дождот во Србија немало ни една грмотевица што според него не е нормално. А и дождот кој врнел не личел на природен дожд туку изгледало како некој да излева вода од канта. Сето тоа според професор Абрамовиќ се карактеристики на вештачки предизвикан циклон кој е предизвикан од тие HAARP антени.

Професерот и научник Велимир Абрамовиќ и понатаму тврди дека поплавите во Србија биле предизвикани од ХААРП системот, а доказ за тоа според него е тоа што имало толку многу дождови, а немало ниту еден гром, а дождовните капки не биле како што треба туку како од небото да течела вода.

Тој исто така изјави дека следното нешто што ќе се случи е земјотрес. Сепак останува нејасно дали тој предвидува дека земјотресите ќе бидат во деловите кои се зафатени од поплави или за целиот регион.

http://mkd-news.com/wp-content/uploads/2014/05/abramovik-500.jpg" rel="nofollow">abramovik-500

Два дена откако професорот за интернет радиото Снага народа ја даде оваа изјава серија земјотреси ја погодија Албанија со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, предизвикувајќи паника кај граѓаните, јавија албанските медиуми.

Во Албанија вчера беа регистрирани уште шест земјотреси со интензитет од два до 4,1 степен според Рихтеровата скала.

Земјотресите не предизвикаа материјална штета, но граѓаните вчера и денеска не престојуваа во домовите поради страв од нови посилни потреси.

По вчерашниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени со епицентар во близина на градот Балш во централна Албанија, беа оштетени голем број куќи, а престојувањето во нив е опасно.-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 00:01
"Тој вели  дека додека траел дождот во Србија немало ни една грмотевица што според него не е нормално. А и дождот кој врнел не личел на природен дожд туку изгледало како некој да излева вода од канта. Сето тоа според професор Абрамовиќ се карактеристики на вештачки предизвикан циклон кој е предизвикан од тие HAARP антени."
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- isto kako i so snegot....ne go topeshe ni upaljach . изненадување

....izgleda onoj ( koj i da bil) bil vo pravo.
....deka chovekot e istovremeno najinteligentnoto , ama i ....naglupavoto stvorenje  .

...ama ne vo edna lichnost.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 00:16
Системов создавал позитивни јони ,кои како бели облаци се искачуваат на висина од 50 до 80км во јоносверата на воздухот....и ја пореметуваат влажноста и од таму дојдоа дождови и снегови

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 00:23
Jas, iskren da bidam , navistina ne znam dali da veruvam ili ne .....no znam deka koga gi procitav statiive mi ja pottiknaa ljubopitnosta pa sakav da gi spodelam i so Vas ....
 
http://mkd-news.com/so-izumot-na-tesla-amerikantsite-ja-poplavija-srbija-video/" rel="nofollow -
 
Со изумот на Тесла, Американците ја поплавија Србија
 
Електронскиот акцелератор на електромагнетни бранови (HAARP) од 3 мај е вклучен над Србија во селото Бељина крај Бараево, а ефектот беше почувствуван истиот ден во утринските часови, како ненадеен пад на атмосферскиот притисок што резултира со губење на здивот и главоболка.
Според очевидци од оклината на Барево каде што е инсталиран HAARP системот, во попладневните часови на 3 мај, од 17,30-18,30 часот по “облаците” можело да се заклучи дека системот е оперативен во полна сила. “Брановити” структури се формираа многу брзо, а потоа неколку минути се разлеаа, како брановите надоаѓаа.

На овој начин и Србија се запиша во листата на земји чие население е изложено на HAARP системот.

haarp-660x524

Што значи HAARP ? Она што е со системот HAARP мајопасно, а за што во Србија малку се знае и се чуваат под превезот на тајност, е фактот дека овој систем со бранови на ниска фреквенција влијае на функционирањето на човечкиот мозок.

Програмата на активно урорално истражување на високи фреквенции, скратено HAARP, е истражувачки проект со цел на разбирање, стимулирање и контрола на процеси во јоносферата.

Јоносферата е дел од атмосферата на Земјата на височина од 50 до 80 километри, која содржи голема количина на јони (електрично наелектризирани честички) како резултат од дејството на сончевите зраци и има големо влијание врз ширењето на електромагнетните бранови.

Опремата се наоѓа на површина од 13 хектари во близина на градот Гакон на Алјаска. Се состои од голем број на уреди за прием и праќање на огромна количина на енергија, кој се состои од 180 антени и шест генератори со вкупен капацитет од над три милиони вати. Иако главната цел им е проучување на Аурора Бореалис и сателитски радио-комуникации, комуникација со подморници во областа со исклучително ниска фреквенција, овој систем овозможува испитување на празнините под површината на земјата (пребарување скриени тунели и подземни засолништа), попречување радио комуникација во одредени области, па дури и уништување непријателски авиони, ракети или сателити.

Сепак, она што е најважно е способноста на системот да ја менува хемиската структура, температурата и влажност на повисоките слоеви на атмосферата, влијае на климата и сите поврзани климатски ефекти на саканата територија. Една од карактеристиките на овој систем, кој не е споменат во листата на официјалните цели, но сепак постои, е дека со брановите на ниска фреквенција влијае на функционирањето на човечкиот мозок. Во моментов има 150 HAARP станици во светот, а една од локациите е и селото Бељина крај Бараево, педесетина километри од Белград.

haarp-balkan-jugoslavija-hrvatska-srbijaИако дизајниран како систем аа одбрана и превенција, во САД објавени се голем број на книги од најпочитуваните воени експерти кои се сомневаат во вистинската цел на HAARP, особено што во него најголемата светска воена сила инвестира неверојатно голем капитал. Голем број противници на HAARP во САД отворено ја предупреди јавноста дека зраците на системот може да имаат директно влијание врз човечкиот ум, т.е. на менталниот составот на секој од нас.

Претседателот на Меѓународниот институт за заштита на човековото здравје, Розали Бертел за HAARP смета дека е огромен грејач способен во јоносферата да направи големи промени. HAARP може со своето дејство буквално да ги засекува атмосферските слоеви кои нè штитат од многу штетни космички зрачења, што можат да предизвикаат глобални ефекти на климата, флората и фауната и се разбира, на луѓето.

Владата на Србија во заминување, како и релевантните министерства за одбрана и заштита на животната средина во ниту еден момент не најде за потребно да на српската јавност и соопштат збор-два са HAARP антенскиот систем, кој се наоѓа на само 50 километри од Белград, како и причините за неговото постоење и за почетокот на неговата работа од 3 мај.

haarp-300x221Претседателот на Еколошкото движење на Нови Сад Никола Алексиќ вели за “Правда” дека граѓаните на Србија не се свесни за она каква темпирана бомба за човечката психа и климатските промени се наоѓа во Бараево, а поранешната влада која дозволи инсталирање на HAARP системот во срцето на Србија, цело време молчеше за ова.

- HAARP не е ништо друго, туку електромагнетна контрола на човечката психа, тоа се фактите, а не научна фантастика или теорија на заговор. Ова електромагнетно зрачење може да ги натера луѓето да бидат апатични, мрзливи и многу агресивни. Вистински криминал е тоа што е дозволено во Србија да се активира HAARP-от, а одговорно тврдам дека САД преку овие станици лоцирани во Бараево, може да ја уништи Србија за еден ден, само кога тие го сакаат тоа.

Владата во заминување, исто така по налог на САД, подготви Законо за ГМО храна, која ќе создаде уништување на третата генерација на српското население. ГМО и HAARP се во моментов најголемата закана за Србија и нашиот народ, а срамно што власта и армијата, кои дозволиле инсталирање на HAARP антена во близина на Белград, бесрамно молчи – предупредува Алексиќ.-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 00:26
Јас верувам дека е ова причината...системов не служи од никаква корист

Штетата се направи...системот се исклучи

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 00:39
- veruvam!да

...deka ima navistina i takvi  koishto ke poveruvaat vo...svashta!ма ајде

...nemale amerikancite popametna rabota , tuku ete,...zivotnata  cel im bila da ja unishtat ...srbija.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 07:30
Што навистина прави HAARP и колку влијае на бурите над Балканот?

Системот популарно се нарекува Харп, и претставува акроним од High Frequency Active Auroral Reseach Program (Програма за истражување на високофрекфентната активна поларна светлина.) - Во проектот се прават експерименти со цел да се истражат карактеристиките на температурата во јоносферата.

Има антени кои емитуваат високофрекфентно (HF) радио зрачење. Овие антени кои се наоѓаат во близина на Гакон на Алјаска се користат за изучување на Јоносферата.Структурата на оваа статија е таква што ја нуди основната терминологија потребна за нашите читатели да донесат сами заклучок за поставеното прашање погоре и се до последната реченица самата статија не прави никаков заклучок од страна на авторот.

Што е Јоносферата и која е нејзината улога?
Јоносферата е слој од Земјината aтмосфера од 85-600 километри височина. Овој слој се наоѓа над озонската обвивка па сосема е логично дека е изложена на јаки бомбардирања со УВ и Х зраци од Сонцето. Поради јаките бомбардирања на зраците од Сонцето неутралните атоми испуштаат електрони при тоа создавајќи слободни електрони и позитивно наелектризирани јони. Како што густината на гасот не е преголема електроните се движат слободно пред по некое време повторно да се соединат со позитивните јони создавајќи повторно неутрален атом.


Овој циклус се повторува, неутралниот атом повторно се разградува на позитивно и негативно наелектризирање и така во круг.

Јоносферата има една одлична особина - поради големиот број на наелектризирани честици (јони и електрони) да ги одбива HF радио зраците назад кон Земјата.

Ова е многу значајно бидејќи токму тоа е принципот на работа на HF радио зраците кои го користат на пр. радио аматери. За успешна комуникација помеѓу Европа и Северна Америка потребно е Јоносферата да одбива HF радио бранови кон Земјата па Земјата назад кон Јоносферата најмалку пет пати. Меѓутоа за време на геомагнетната бура и периодот на интензивно бомбардирање на Земјата со сончевите зраци, Јоносферата трпи извесни промени кои можат да бидат такви што радио комуникацијата може да биде целосно оневозможена. Во центарот на истражување на HAARP проектот се наоѓа токму истражување и контрола на Јоносферата, со цел да се постигне подобра комуникација на радио брановите.

Како и каде се формираат циклоните?
Времето се формира во Тропосфератам а зависи од голем број параметри пред се градиенти (разлика) во притисокот, температурата и влажноста на воздухот. Тропосферата го претставува најнискиот слој на атмосферата на висина од 0-12 километри. Тропосферата е составена пред се од воедна пареа и аеросоли. Кога во Тропосферата ќе се појават области со низок воздушен притисок може да дојде до вртоложни струења на воздухот, од работ кон центарот со тенденција нееднаквите притисоци да се изедначат. Вака настануваат циклоните (како што беше циклонот Тамара кој предизвика пустош во Србија и Босна и Херцеговина). Циклоните обично се попратени со обилни ветрови и огромни количини на дожд.


Може ли HAARP да формира Циклон, а со самото тоа и да создаде катаклизмични врнежи на кои бевме сведоци?
На ова прашање одговорете сами! Размислете добро дали може систем од радио антени, дизајниран да влијае врз областа на Земјината атмосфера од 85 до 600 километри (Јоносферата) да влијае и врз појавите во Земјината атмосфера од 0 до 12 километри? Може ли радио предавателот да го промени воздушниот притисок па колку моќен и да бил? Може ли радиодифузерот како воки-токи да направи мешавина од вода, возух и дезодоранс (аеросолите) што поприлично добро го отсликува составот на Тропосферата?


За крај одговорете на прашањето: Може ли HAARP системот да има примена во воената индустрија? Секако дека може, со подобрувањето на сопствениот комуникациски систем, како и методите кои ја оневозможуваат комуникацијата помеѓу трета страна се стекнува огромна предност на теренот. HAARP е делумно финансиран од Американските воздухопловни сили, Американската морнарица и Одбранбената агенција за напредни истражувачки проекти, а такви проекти (ова е мислење од прва рака) секогаш имаат еден дел таен карактер поврзан со воени истражувања (пред се во случај HAARP да работи на подобрување на комуникацијата помеѓу подморници на големи длабочини).

Но се чини дека едноставно нема ниту минимална шанса систем како што е HAARP да предизвика и најмало влијание на временските промени.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 08:38
Кога се шпекулира по мас медиумите за тоа каква супериорна технологија имаат американците тие доживуваат максимална ерекција.
Советите создадоа неколку станици како Сура,Дуга, Истра во кој се вршеа експерименти на јонизација ,плазма,електромагнетно зрачење и тоа од средината на минатиот век .


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 11:50
,,,ne se raboti za toa dali e superiorna ,,vprochem se shpekulira deka e eden od izumite na Tesla,,,veruvale ili ne, sistemot  defnitivno postoi kako dokazhana i pokazhana tehnologija,,,a i rezultatite od negovoto deluvanje e ochigledno,,,
,,barem spored avtoriteti nauchni koi shto se razbiraat od ovaa problematika,,

,,,i PS,,prvoto veshtachko raschistuvanje na magla se sluchi  za vreme na odrzhuvanje na zimskata olimpijada vo saraevo,,a go napravija/le rusite,,timovi od sovetskiot sojuz de  ,,,barem spored togashnite izvestuvanja,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 13:54
Не е повеке прашање дали можи да се менува климата или не бидејки постојат агенси и уреди со кои тоа се прави но прашање е како се контролира сето тоа доколку нешто тргни во неочекуван правец.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 15:09

Хмммм...
Што е актуелен HAARP-от овие денови.
Секако има некои работи околу него што го прават да биде чуден за нас обичните смртници, завиен во мистерија и подложен на плетење теории на заговор.
Како што читам на линкот подолу, не е отворен за јавност, да можат да влегуваат студенти и научници, како на некои други проекти за јавни истражувања.


http://io9.com/the-military-is-shutting-down-its-weather-controlling-1580112806" rel="nofollow - The Military Is Shutting Down Its Weather-Controlling Death Beam

What makes HAARP susceptible to conspiracy criticism is simple. The facility doesn't open its doors in the same way as other federally-funded research facilities around the country, and it doesn't go to great efforts to explain the importance of its research to the public.

If you want to visit Oak Ridge National Laboratories (a Manhattan Project-era facility with exponentially greater funding but also a heavy focus on top-secret nuclear technology) you can show up to the visitor center for a public tour or schedule something more in-depth without much hassle. You can do the same at Los Alamos— another bastion of the Manhattan Project— in New Mexico. At both of those facilities, journalists can access unclassified research and talk directly to researchers and scientists.

None of that is possible at HAARP…-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 21:28
Која е целта на овој проект?
1. Пропаганден метод за заплашување на останатиот свет
2. Под влијание на ова првово, се стекнуваат со авторитет на супериорна нација која може непречено да владее со светот и која има моќ да направи се, па и невозможното*.
3. Манипулирање на научниците со политичките (и воени) врхушки на американското општество, нивно „акање“, замајување за некаква надмоќ, владеење, моќ, сила ... а се со цел да се остварат огромни приходи во - нивните џебови.


* - Тие можеби го направиле овој систем на антени за испитување на разните метеоролошки (и други физички) појави, но не и нивно создавање.
Сигурно секој од нас приметил дека на еден обичен, куќен радио приемник навечер се фаќаат многу повеќе радио станици отколку дење. Тоа е поради јонизирачкиот слој во горните слоеви од атмосферата (предизвикан од Сонцето), кој навечер го нема, па затоа рефлексијата на радио брановите се врши на поголема висина, а со самото тоа и дометот е поголем.
Токму поради ова, невозможно е на вештачки начин да се создаде ново сонце. Па макар тие кои се обидуваат да го сторат тоа се викале - американци.

Р. Ѕ. Не го видов прилогот на професорот кој предвидувал дека после поплава ќе имало земјотрес.
Па тоа е сосема нормално.
Токму поради овој факт не ни сакав да го гледам.
Зарем во Ноември 1962 немаше поплави во Скопје?! А кога беше земјотресот? Само 6-7 месеци потоа.
Сигурно и тогаш ќе да имало HAARP, ама не сме знаеле! ма ајде


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 23:02
Da Zlatnik,mislam deka toa sekoj go znae ,kaj ima poplavi potoa ima i zemjotres i so sigurnost poplavenite reagioni naskoro ke gi zateche i nekoj zemjotres ...Vo slucajov zemjotresot e vo Albanija i ne znam kolku moze da se povrze so HAARP ili pak poplavite.....
Inaku kako sto razbirav od prijatel koj procital nekade , vo regionov ima 4 anteni (vo blizina na Belgrad ,na Kosovo, Bosna i Hrvatska )....Pa nekako seto ova me natera da pomislam deka ova nevremevo i polavite koi sledea po nego vsunost se slucuvaat vo nekoe sredishte pomegu 4te anteni збунетост...
....Shto znam ,pak ke kazam mnogu chudno a i mnogu ni e cudna klimava posledniov period ...


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Мај.2014 во 23:54
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Токму поради ова, невозможно е на вештачки начин да се создаде ново сонце. Па макар тие кои се обидуваат да го сторат тоа се викале - американци.


Сонце не, премногу амбициозен проект дури и за американците.
Од она што е познато, преку HAARP имаат креирано само вештачка јоносфера и вештачка Aurora Borealis.
намигнување

http://www.nature.com/news/2009/091002/full/news.2009.975.html" rel="nofollow -Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Мај.2014 во 01:21
-eve,...sega pochnale da si igraat Amerikancite i na pacifikot:

NAUČNICI ZABRINUTI

http://www.kurir-info.rs/sve-oci-uperene-u-tihi-okean-zemlji-preti-novi-el-ninjo-clanak-1386089" rel="nofollow">
SVE O&amp;#268;I UPERENE U TIHI OKEAN: Zemlji preti novi El Ninjo?!

SVE OČI UPERENE U TIHI OKEAN: Zemlji preti novi El Ninjo?!-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Мај.2014 во 12:02
Прочитав неколку статии во врска со HAARP. Тоа што ми остави впечаток беше употребата на разни стручни, научни термини на појави и процеси, па неминовно ми дојде помислата дека сето ова се прави во насока на остварување на претходно поставените цели (кои во претходниот пост ги наведов).
За целата оваа нивна „ујдурма“ да добие на тежина, тие употребауваат такви термини (јони, флуктуација, создавање високо-енергетски електрони кои се претвораат во плазма ...). Со нивна примена би се внело забуна, неразбирање и „стравопочит’ кон работата што се врши. Штом  е нешто понесфатливо за народот, тој само ќе се сомнева, ќе си зборува, ќе си претпоставува што е тоа, де ова имало ваму, де такво нешто имало таму, па вистина било (прочитав таму и таму), па деманти дека тоа не било вистина ... де ова - де она ... 
Во таква конфузија, тие (умните) си го вадат лепчето (а можеби и малку повеќе од тоа).

И, што ако (како и многупати досега) повторно удри некој ураган во САД?
Дали овој пат тоа ќе биде природна појава или пак ќе биде грешка на HAARP? Или и кај американците почнува да надвладува тој самоуништувачки (ај да не речам македонски) синдром?

Ако оваа појава, таква како што е замислена и како што се прикажува, морам да ја класифицирам во фантастика или во научна фантастика, тогаш би го одбрал она првото.
Којзнае, можеби за неколку илјади години тоа ќе премине и во научна фантастика, но денес ... добра е само за релаксација на мозокот.

Да, сигурен сум дека ќе се најде некој кој ќе ми реплицира дека до само пред 100 години на некого да му кажуваш за структурата на ДНК, тој ќе ти рече дека тоа е фантазија.
Или дека за 100 години без жица ќе можеш да зборуваш од едниот крај на светот до другиот.
Но, тоа ќе биде за во друга тема.

* - Се сеќавате на Тупурковски? Тој беше во состојба многу да зборува, малку да каже, а тој кој го слуша ништо да не разбере. И (скоро) сите го ценеа како многу умен.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 24.Мај.2014 во 12:43
Јас мислам дека ХАРПОТ не претставува ништо друго освен обичен предавател или ресивер но не и некакво си јако и моќно оружје што би можело дури и јоносверата да ја побуди за да врши реакција за да предизвикува климатски промени на атмосверата.Харпот може да врши озрачување на материјата што е во атмосверата која подоцна би влијаело на живите организми на земјината топка и на целокупната материја со која располага земјината топка како што се штетни и другите предаватели.Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.Немојте толку да ги форсирате големите држави како супер моќни бидејки и не се до толку.Они делуваат на принципот раскарај па владеј што во блиска иднина и тоа ке им заврши.Преслушајте ја реалноста на иднината на YouTube tv sonce vojo ushevski

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 24.Мај.2014 во 23:55
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.


Јас ова не го разбрав. не знам
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 00:58
.... za da se razbere vojo ,treba ...deshifrant da se bide.голема насмевка

...ama , pobitno e shto on samiot znae ,shto saka da kaze.

...valjda.намигнување

aj ,eve ja ke se obidam da objasnam:

....sigurno saka da kaze deka pogolemo vlijanie vrz atmosferskite pojavi ima ona shto se sluchuva pod povrshunata na planetata ,otkolku predizvikanite pojavi (od chovekot)vo jonosferata ,pa i podaleku.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 18:54
По долго барање на Google Мap, кај Бељина- Барајево- Белград...
не успеав да ја најдам HAARP антената...не знам
ама јбг, нели па од Гугле бришат такви работи...
кога види ти, одеднаш ја најдоа...
на дрво, каде ако не таму...изненадување
http://falanga.com.au/video-pronajdena-haarp-antenata-vo-belgrad#" rel="nofollow - http://falanga.com.au/video-pronajdena-haarp-antenata-vo-belgrad#
е јес да не личи на HAARP у Аљаска...
ама...
ова е Балкан бе...

и така...
сите зборат дека ја има...
ама никој  не ја видел у Србија...
осем оваа...

јака антена...
П.С. А јас се чудам комшијава од каде ја купил антената, што личи на оваа на сликава...
а тоа да ти било HAARP...намигнување


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 18:57
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Дури и механичките појави во одредени длабочини во земјината топка како што се разните притисоци и вакуми и тогаш таа исфрла лава и создава разни торнада во атмосверата но никакво пореметување не може да се случи на јоносверата или на повисоко растојание од земјата.


Јас ова не го разбрав. не знамЕве и јас не го разбрав...
ама...
чудни се патиштата...
на размислување...
на генијалниот ум...не знам

штом некој знае што е притисок...
а што е вакуум...
и ондак лава, па после то...
торнада због ради лава...
јас...
ај што не разбирам...
ама и се откажуем од мачење...
да разберам...збунетост
Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 22:07
Незнам што не би било јасно околу делот на моето искажување кога таа реченица е поврзана цо целото изнесено мислење.Самата Земјина топка си има своја специфична тежина и опстојува и функционира како таква во просторот.Во утробата на Земјината топка се случуваат разни потреси или земјотреси и вие мислите дека атмосверата не реагира на таквите процеси или во тие длабочини има и воздух а тој мора некаде на друго место со неговата акција да предизвика и друга реакција.Со тоа сакам да кажам дека Јоносверата тешко може да се поремети и со таквите процеси што се случуваат на и во Земјината топка а камо ли антените што ги поставуваат еве и за ХАРПОТ.А последици по здравјето ДА Условите наши за живот и опстојување се тие кои ншто се а ако човештвото не може да се прилагоди на нив ќе има стално проблеми.ПОЗДРАВ
.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 22:27
Ааааа ... сега мене ми е јасно!намигнување
Само, незнам зошто во овој контекст ја спомна специфичната тежина на Земјата? Тоа малку ме буни!глупчо


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 22:51
Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 25.Мај.2014 во 23:48
Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 08:40
На форумот можи да изнесуваме информации кој што сме ги прочитале на интернет или некој не информирал.
Дали јонизацијата предизвикува промени на климата или влијае на однесувањето кај лугето можи да нагаѓаме или да пронаогаме информации па да дискутираме околу тоа, бидејки не сме учесници во тајни воени проекти.
Мutually Аssured Дestruction- MAD е доктрина која го одврака од напад агресорот бидејки користењето на оружје за масовно уништување предизвикува целосна деструкција кај двете страни.
Затоа некои земји започнаа со барање на алтернативи за тоа како да се предизвика природна непогода кај замислениот противник со цел да се уништи - економски и морално и потоа лесно да се освои.
Оваа стратегија држи вода доколку другите земји се многу поназад во научно,технолошко и воено поле но и оваа стратегија пропаѓа бидејки напоредно и другите земји се мобилизираа и започнаа научно истражувачки дејности.
Затоа не можи да се претвори Индија,Кина,Русија во мочуриште бидејки во тој случај можи да настани активирање на процепот Сан Андреас како и други неочекувани работи.
Но дека се прават експерименти и некои нови видови на оружја е сигурно бидејки големи пари се вртат во таа гранка,а профитот е огромен.
Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 11:04
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам


Ај па ти, уништувач на забави.
А таман ја откривме антената кај е.плазење злонамерно

Туку да проверите некоја ваква да нема и околу Скопје.
Вчера гледам после невремето, многумина прво на што помислиле било некоја HAARP ујдурма.
ох

 


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 19:05
Земјината топка многу е повредена со градба на брани и со согорувањето на готовата природна материја па дава некои сигнали за да се освести човештвото на злото што и го прави.Едно време кога бев на разговор во МАНУ кај Академикот ПОП ЈОРДАНОВ за Машините што влегуваат во групата на ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ и тој ми рече со зборовите - Земјината топка не го сака тој пронајдок - И многу пати сум се прашал зарем може да биде тоа вистина.Ако се пушти оваа моја машина ќе имаме производство на Енергија без согорливи Енергенси на Земјината топка ќе и се помогне многу бидејки ЧОВЕКОТ ја има улогата на Земјината топка да биде Балансер на Воздушниот и Водениот Свет но тоа е големо Човеково задолжение па можеби Академикот за тоа ми рекол дека земјата не ја сака Машината а по мое можеби Човештвото не ја сака бидејки ќе има ред на однесување кон заштитата на Земјината топка што би произлегол и нов Уставен Поредок што е скрос обратен од досегашниот.По мое веќе требе на голема врата да влезат моите пронајдоци што се во областа на ЕНЕРГЕТИКАТА

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 23:12
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма каков ХАРП и слични глупости,тоа не има некоја голема енергија па да делува на јоносфера,сонцето носи многу поголема енергија со милиони пати па пак се во ред е.

Плус, невремињата т.е. бурите се прават во тропосфера,така да све ова е теорија на заговор и тресење слама.
Дечки да се разбереме,ако САД имаа моќ да делуваат на клима ќе си ги направеа пустините на запад во плодно земјиште,а секако,Ирак,Иран и Русија ќе ги претвореа во мочуришта.
Така да што се замарате со ова не знам


Ај па ти, уништувач на забави.
А таман ја откривме антената кај е.плазење злонамерно

Туку да проверите некоја ваква да нема и околу Скопје.
Вчера гледам после невремето, многумина прво на што помислиле било некоја HAARP ујдурма.
ох

 
 

На тие во Скопје,ако помисли на нив,поефективно милион пати ќе им беше да не фрлаат влошки,најлон и шишиња во атмосверска канализација или да ја очистат од сите срања што ги ставиле внатре отколку да читаат пишанки на нет за ХААРП и да веруваат во теории на заговор.

Сега да сме начисто,37 литри вода на метар квадратен за 30 минути ретко која канализација ќе прими,али да е чиста барем нема да ја задржува водата со часови.
Така да прво нека се преиспитаат што фрлаат во вц шољи,по улици и слично,па сетне нека зборат за ХААРП.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 26.Мај.2014 во 23:46
Почнав да верувам во чудово, дури и форумов го зафатилоскелет

Него, фикс е во право. Се и сешто се фрла, канализацијата и онака не функционира на нормален дожд како што треба, а не па на ваков.
Всушност, со секој пороен дожд што е малку подолг, кај стоковна Мост е базен.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 10:15
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.

Види Војо, јас сум малку припрост човек и не сум упатен во овие работи, па неможам да ја сфатам разликата (или поврзаноста) меѓу тежина и специфична тежина и нивното влијание врз гравитирањето (претпоставувам мислиш на ротирањето) околу замислената оска. Затоа, ќе сакаш ли малку поедноставно и поразбирливо (за нас понеписмените) да ни’ објасниш за овие појави?
А да, и за какво лежиште пишуваш? Дали се работи за некаков лагер на земјината оска (нешто слично како кај твоите изуми), па овој се изместува или ... ???

Како тргнала работава, кога велиш: „.. околу својата замислена оска ...“, ќе помислам дека Земјата самата си замислува дека има оска? Дали е таа свесна за тоа па може да си замислува дека има своја оска?
Толку многу чудни работи читам што пишуваш, па си велам, можно ли е и ова? збунетост


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 11:28
Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 16:51
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...Постирано од: Орка
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 20:56
Чичко Војо терај си ти науката,остај ни македонската работа.
Не џабе умот од око се мери...Овде кај нас земјата ако почне
да ни мери умот од оска ќе се измести.Ептен сме јаки.На вилица
де да надополнам.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 27.Мај.2014 во 23:41
spored INDEPENDENT Vladata na USA ova leto definitivno planira da gozatvori istrazuvackiot proekt HAARP,so soopstenie deka veke nema potreba od nego.Sprema INDEPENDENT pricinatase mnogute teoreticari na zagovorot
koi gi obvinuvaat USA deka so proektot HAARP gi kontroliraat vremenskite priliki,gi onesposobuvaat satelitite,gi kontrolirat coveckite umovi,
predizvikuvaat bolesti i industriski nesreki.


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 28.Мај.2014 во 02:14
Дали се плашите од темнината.......ја прочитав пред 5-6 год
тогаш помислив глупости се ова со пореметувањата на временските услови.....исто како што беа и глупости дупките во филмот за "крај на светот" и подоцна почнаа да се појавуваат навистина.


-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 31.Мај.2014 во 08:41
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...

газење од смеење Не сте нормални!  смеење
да

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 01.Јуни.2014 во 18:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Јас го сватив Војо и зато не го прекинувај човекот во излагањето зашо се она шо не ти е јасно ке ти го пратам во PDF формат разјаснето, бидејки ова има голема научна тежина.....

Значи не само научна...
има и специфична тежина...

газење од смеење Не сте нормални!  смеење
да
Тежина и специфична тежина имаат разлика но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 01.Јуни.2014 во 18:18
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Со нејзината специфична тежина гравитира Земјината топка околу својата замислена оска и има свое лежиште или мора и таа да има свој дозволен ход и да се сомневаме дека човекот со било каков изум би направил некое пореметување или нее никако возможно.Дури и преку атмосверата е не возможно.

Види Војо, јас сум малку припрост човек и не сум упатен во овие работи, па неможам да ја сфатам разликата (или поврзаноста) меѓу тежина и специфична тежина и нивното влијание врз гравитирањето (претпоставувам мислиш на ротирањето) околу замислената оска. Затоа, ќе сакаш ли малку поедноставно и поразбирливо (за нас понеписмените) да ни’ објасниш за овие појави?
А да, и за какво лежиште пишуваш? Дали се работи за некаков лагер на земјината оска (нешто слично како кај твоите изуми), па овој се изместува или ... ???

Како тргнала работава, кога велиш: „.. околу својата замислена оска ...“, ќе помислам дека Земјата самата си замислува дека има оска? Дали е таа свесна за тоа па може да си замислува дека има своја оска?
Толку многу чудни работи читам што пишуваш, па си велам, можно ли е и ова? збунетост
Незнам како по сватливо да го објаснам или Земјината топка ротира околу својата замислена оска со својата вкупна тежина а се разбира нее на лагери но по совршено и од лагери.Или со самата нејзина тежина земјината топка си формира централна оска и дозволено оддстојание од другите планети и за тоа имаме атмосверски притисок.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 01.Јуни.2014 во 20:37

HAARP (скратено за  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA" rel="nofollow - англиски : High Frequency Active Auroral Research Program), ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA" rel="nofollow - македонски :програм на активно аурорално истражување на високи фрекфенции) е истражувачки проект кој што сака да „разбере, стимулира и да ги контролира процесите во јоносферата кои можат да ја изменат работата на комуникациските и системите за надгледување“. Започнат е во  http://mk.wikipedia.org/wiki/1993" rel="nofollow - 1993  година и е предложено да трае 20 години. Проектот се одвива близу местото  http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%93%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0&action=edit&redlink=1" rel="nofollow - Гекона  на  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%99%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0" rel="nofollow - Аљаска . http://mk.wikipedia.org/wiki/HAARP#cite_note-1" rel="nofollow - [1] Опремата за проектот HAARP се состои од огромен број радиотрансмитери со огромна сила и соодветни инструменти за детекција, односно 180 антени со голема сила, 6 генератори на сила 3,6 илјади коњски сили секојдневно емитуваат преку 3.000.000 вати.

Критика[ http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=HAARP&action=edit&section=1" rel="nofollow - уреди ]

HAARP е предмет на разни теории на заговор во кои се означува како „таен проект“ и се поврзува со настани на природни катастрофи како потреси, поплави и вулкански ерупции.

 -------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 02.Јуни.2014 во 20:54
После објавата дека се прекинува (?!?!?!) проектот HAARP, некако и дискусијава губи на значење.
Но сепак, можни се понатамошни размислувања „про“ и „контра“ моќта на HAARP-от.
Затоа, си земам за слобода во овој „меѓупростор“ да го потпрашам нашиот колега Војо за некои работи кои ги наведе, но кои мене ми се нејасни, а кои сепак (на индиректен начин) се однесуваат на HAARP-от.
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

Тежина и специфична тежина имаат разлика ...

Е ова ми е сосема јасно*.да

Но ова што следи...збунетост
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

... но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

... ме прави да се чувствувам тотално инфериорен во споредба со капацитетите на автрот на овие погоре цитирани редови.
Едноставно, се чувствувам недораснат да ги следам овие негови размислувања. Или, поточно речено, начинот на изразување на неговите мисли се толку многу апстрактни за мене, што помислувам дека нешто не е во ред со моќта на моето восприемање на термините: „ ... на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело...“
Се прашувам што не е во ред со мене? Каде грешам што неможам да разберам? глупчо

* - Можеби ќе беше добро во контекст на овие поими да го спомнеше и поимот „маса“, иако мислам дека дури тогаш мене ќе ми требаше еден стол. голема насмевка


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 02.Јуни.2014 во 21:31
Zlatnik: Или, поточно речено, начинот на изразување на неговите мисли се толку многу апстрактни за мене
____________________________________
Овде станува збор за вистинскиот момент на специфичноста од тежината која материјата со својата маса ,густина и форма му ја дава карактеристиката на дизајнот на машината во просторот и времето и при нејзиното   оперативно дејствување специфично му се спротиставува на земјината тежа.... ....
Изгледа Војо го разбра принципот на Виктор Шаубергер и го усобршил во неговата машина.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 03.Јуни.2014 во 10:31

И јас не го разбрав Војо.
Или сум нерасонета или темава (btw за HAARP) добива специфична тежина, посабајлечки...
не знам


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Јуни.2014 во 11:50
Originally posted by Војо Ушевски Војо Ушевски напиша:

 Тежина и специфична тежина имаат разлика но сето тоа влегува во некаква тежина.А измеѓу себната разлика е - како на пр.на една иста материја нејзината специфична тежина одредена во волуменска зафатнина и одредување на специфична тажина на тој еден матерјал,материја а збир од повеќе такви матерјали се прави едно цело или една машина или било што и тоа е вкупна тежина на тоа цело но таа вкупна тежина ако речеме дека е специфична тежина за едно цело составено од повеќе материи нее ништо страшно бидејки тоа едно цело и не прима друга додатна тежина во неговиот одреден волумен кое претставува едно цело или едно цело е кое има се.

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 03.Јуни.2014 во 16:10
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

... Јас ова не го разбрав. не знам...

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

... Еве и јас не го разбрав...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.

Ух, добро е, малку се утешив!ух
Тамам помислив дека нешто не е во ред со мене што не го разбирам колегата Војо, гледам и други имало како мене!
Хм, а де не е ова синдром на колективно неразбирање!збунетостплазење


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 03.Јуни.2014 во 16:38
 Hurricane Katrina was the deadliest and most destructive Atlantic tropical cyclone of the 2005 Atlantic hurricane season. It was the costliest natural disaster, as well as one of the five deadliest hurricanes, in the history of the United States Hurricane Katrina formed over the Bahamas on August 23, 2005, and crossed southern Florida
File:BUSHLA.jpg  
President  George Bush meets with members of the White house  Task Force on Hurricane Katrina Recovery on August 31, 2005, in the Cabinet Room of the White House...
Еден пример за вонредна состојба ??
-Какава ?
-Временска!! (Циклон?)
 -Каде ?
-Во САД! ( Најсилна држава? )
Дали САД би дозволил низ ФЛОРИДА ваква променада?? голема насмевка
      
За потсетување дека 1,4 милиони становници добиле службена наредба за евакуација во Лузијана , Катрин циклонот создал 62 торнада и на некои локации паднале 480 лит дожд ,  водениот бран од океанот кон копно бил до 8 м , браната на реката Мисисипи пукнала на неколку места носејќи све пред себе настанал општи хаос ?? и тоа американецот ќе си го стори самиот на себе ?? а ??
-ХААРП ?? што е и каде е??
-The High Frequency Active Auroral Research Program is an ionospheric research program jointly funded by the U.S. Air Force, the U.S. Navy, the University of Alaska, and the Defense Advanced Research Projects Agency. 
-Дали има логика ??
- Јок !! 
Кој сам себе ќе се убива со свое оружје, а да не го искористи да ,,се спаси,, или ублажи ударот врз своја глава??
****
Што со катаклизмите и поплавите пред 1000, 2000 години ??? пред наша ера?? каде е ХААРП_от тука? 
Заклучок? 
Природата е Царица , непредвидлива , свемоќна , нескротлива....
Човекот се труди да ја скроти или барем да ја контролира минимално НО НИКОГАШ не ќе може да ја скроти и контролира целосно , па макар имал цело поле ХААРП_овида

Мој заклучок е факт нема заговор со ХААРП или било што човекот го створил да делува на природата , ТАА е една единствена и само ТАА си ги креира своите закони и правила на преживување и уништување на планетата да
Дали САД би дозволил низ ФЛОРИДА ваква променада?? голема насмевка-------------


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 03.Јуни.2014 во 17:25
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

... Јас ова не го разбрав. не знам...


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


... Еве и јас не го разбрав...


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Одамна немам прочитано објаснување со толку голема специфична тежина.

Ух, добро е, малку се утешив!ух
Тамам помислив дека нешто не е во ред со мене што не го разбирам колегата Војо, гледам и други имало како мене!
Хм, а де не е ова синдром на колективно неразбирање!збунетостплазење
Може и јас да погрешам во некој научен термин на изразување.Но јас немам прочитано никаква стручна литература или некакви закони или па формули но имам 6 шест регистрирано пронајдоци а 3 три се од областа на машинството кои ќе произведуваат ЕНЕРГИЈА а плус тие влегуваат во групата на ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ .А имам да пријавам уште три пронајдоци од областа на машинството или ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред.И истите машини може на се направат да функционираат.Е сега значи ако сум знаел многу од теорија сигурно практичниот дел нема да ми одело.А пронајдоците ги конструирам без претходни пресметки но од после гледам дека може да се пресметаат и математички по формули.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 04.Јуни.2014 во 09:43

Јас го поздравувам Војо и неговите пронајдоци, ама отидовте многу офтопик на темава.
Тука да се задржиме на HAARP.
Последните постови ви се преместени во темата http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19401" rel="nofollow - ЕНЕРГИЈАТА ЗА ИДНИНАТА ЌЕ ПРОТЕЧЕ ОД МАКЕДОНИЈА.
Продолжете ја дискусијата таму, па се надевам Војо ќе не извести и за неговите нови изуми.да

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 05.Јуни.2014 во 17:26
Не прочитав сериозна дискусија за една ваква...
во суштина сериозна тема...

има еден поглед на приказната, кој во глобала можеби и дава инспирација за размислување...
не сакам да шпекулирам со разноразни претпоставки...
што ако...
дел од какосакашречија "научна популаација"...
секогаш ќе прави претпоставки базирани на делумно недокажани факти...
дел секако ќе вика дека не е така...

имам споменато и порано, веројатно...намигнување
дека секогаш најгласни се оние кои најмалку разбираат...

тоа што мене ме доведува во дилема...
е технолошкиот развој поттикнат од сапиенсот...

зошто се прекина со всeленската програма на USA за месечината и летовите кон неа...
зошто Русија (или како сакате) никогаш барем официјално не испрати човечки екипаж на месечината...
дали Ван Аленовиот појас навистина има преголемо ниво на радијација за да може низ него да помине човечки екипаж...
како Шредингер успеа да дојде до неговата равенка за брановата природа на честичките...
ја сонуваше ли...?збунетост
зошто од пронаоѓање на силициумскиот полупроводник како основа на електрониката нема нов пронајдок во таа област...
зошто технолошкиот развој на сапиенсот стагнира во последните 50-тина и повеќе години...
зошто никој нема сериозна теорија затоа како настанала нафтата-одамна прогнозираа дека ќе ја снема....
зошто сеуште незнаеме што всушност се случува во јадрото на земјата...
зошто распоредот на вселенските маглини и галактички јата потсетува на 3Д сликата на човечката ДНК...
зошто не сме способни да сфатиме како воопшто функционира човечкиот мозок...
зошто Стивен Хокинг ги менува своите погледи во однос на одредени  заклучоци кои произлегуваат од квантната физика и стално изгледа дека е во право...
зошто само светлината ја има таа привилегија да има најголема максимална брзина...
зошто од ништо настанува пар честица-античестица...
зошто математиката ни дава избор на решенија за поглед кон вселената, а ние бираме само некои од нив...
зошто електронот има бранова природа а не се движи со брзина на светлоста, пардон-елетромагнетен бран...
зошто немаме објаснување за тоа каква е таа средина низ која се пренесува електромагнетниот бран и што всушност подразбираме под тоа...

зошто се зборува дека Тесла е виновник за Тунгуската експлозија сакајќи да произведе, насочи и пренесе бран на фокусирана енергија....
зошто квантната механика дава избор, но и дециден резултат...
зошто решенијата на квантната механика се толку блиски со религиозниот поглед на светот...
зошто мислиме дека вселената е премногу сложена за да ја разбереме...
а не сфаќаме дека ние всушност не можеме сами себе, како homo sapiens,  да се разбереме и да сфатиме како функционираме, па и да поставиме одредени законитости за тоа...
зошто да веруваме дека човекот не е во можност да влијае на климатските промени, па макар и преку една релативно едноставна технологија наречена HAARP...

зошто на крај на краишта Творецот не создал...
и ни дал можност да поставиме толку едноставно прашање...
зошто...
а ние да имаме преголем избор на одговори...
-затоа што...
но ниеден од нив...
да не дава вистински одговор на прашањето...

зошто...
Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 10:52
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

зошто... ... инспирација за размислување...

Оваа „зошто листа“ би можела да се дополни и со:
зошто човекот сеуште нема создадено хлорофил (или крв)
зошто не го открил механизмот на саморепродукција на ДНК
зошто не го знае изворот на мислата (разумот)
... и да не редам уште илјадници „зошто“!

Има едноставно објаснување за сите овие зошто прашања.
Човекот сака моментално, веднаш да најде одговор, објаснување на сите прашања, за сите појави во светот кој го опкружува.
Колку повеќе трага по одговор на некои прашања, тој открива нови и нови непознаници, нови причини за да се постави истото прашање: „Зошто е тоа така?“
Бидејќи е невозможно да се даде одговор веднаш,  а сепак, сакајќи да се задоволи со некакво објаснување, тој си наоѓа сатисфакција во еден компромисен (утешителен) одговор - Творец. И готово, си ги решил сите дилеми.

Прашањето „зошто“ е најкомплексно, нај филозофско, нај ... ајде да речам најзаебано!
Зошто?
Затоа што на другите прашања може да се даде каков таков одговор.
Каде се движи електронот? Во орбитата.
Како настануваат нуклеарни реакции? Со фузија или фисија
Колку е стар универзумот? 14 милијарди години
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

Р.Ѕ. Зошто ние продолжуваме со забегување од темава, иако знаеме дека „Велики брат све види“ и ќе не’ испокара?среќа големо гушкање


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 15:57

Ги испрочитав сите “зошто“ и се прашувам, зошто ни на крај памет не ми паѓа да ве испокарам? размислување


Зошто да си го мачам мозокот со вакви (или слични прашања), наместо да си го одмарам некаде под ладни сенки?
Зошто не постои еден апсолутен и универзално прифатлив, вистинит или задоволувачки одговор на некои прашања?
Зошто постојат “колку луѓе - толку вистини“?

Зошто ли сум ја отворила темава, што и да сум очекувала од дискусијата на неа?
Зошто (во склоп на темава) некои луѓе полесниот пат за верување го наоѓаат во теориите на заговор, други во науката, трети миксаат, четврти немаат мислење...?


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


зошто на крај на краишта Творецот не создал...
и ни дал можност да поставиме толку едноставно прашање...
зошто...
а ние да имаме преголем избор на одговори...
-затоа што...
но ниеден од нив...
да не дава вистински одговор на прашањето...

зошто...


Е зошто де?не знам
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 18:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

За секое затоа многу лесно можат да се постават 100 зошто.

Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kastro
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 19:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=43&title=j" rel="nofollow - Филозофија и психологиjа  a vsunost bila vo podforum http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=98" rel="nofollow - Наука   глупчо


-------------
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 19:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.


Јас па...
се измачив да изнапишам...
зошто...
зошто...

и зошто толку се измачив...збунетост
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 22:01
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=43&title=j" rel="nofollow - Филозофија и психологиjа  a vsunost bila vo podforum http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=98" rel="nofollow -   глупчо

голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 06.Јуни.2014 во 22:22
јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Војо Ушевски
Датум на внесување: 07.Јуни.2014 во 17:12
Originally posted by zagor zagor напиша:

јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...
Кратко , јасно и точно.

-------------
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Јуни.2014 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.


Може да се подели на два дела.голема насмевка
Еден да си остане во Наука, за оние кои веруваат во научните објаснувања.
Друг во Мистерии, за оние кои веруваат во теориите на заговори.

Инаку, арно вели Загор. да
Природата ни враќа за се она што и го правиме со векови.
Акција - реакција.
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 06.Август.2018 во 18:21

што е теорија а што заговор, а пак што теорија на заговор, значи чим не е теза, има некакви претпоставки за одрден говор кој ако им делува загорено на повеќето го етикетираат како заговор, јасно додека не изгорат та да си речат ретроактивно абе чим некаде има чад сигурно има и оган како причина за заговорот

денес ми замирасаа чудно два абери во однос оваа тема а апропо земјотресите, односно изјава на сведок на денешниот индонезиски земјотрес, но и абер од други земјотреси претходно! што не мора да значи ништо никому но би сакал да чујам некој научно да даде претпоставка зошто ваков филинг кај оние кои биле локално сведоци на одрден земјотрес!?
Цитирај Овде сме една недела, и по првиот земјотрес не бевме опуштени. Дуваа силни ветришта и имаше нешто застрашувачко во воздухот“, изјави туристка од Франција. [ http://archive.is/xRnVj" rel="nofollow - 1 ]

Цитирај Data released by Nasa shows "some strange atmospheric anomalies" over Japan just days before the massive earthquake struck in 2011, Natural News reports. The "seemingly inexplicable" rapid heating of the ionosphere directly above the epicentre of the earthquake indicates HAARP may have been responsible for the quake, the resulting tsunami, and ultimately the Fukushima nuclear plant disaster. [ http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:4e_BLZMjcVgJ:www.theweek.co.uk/world-news/58691/haarp-conspiracy-theories-what-the-mysterious-program-actually-did+&cd=12&hl=en&ct=clnk&gl=mk&client=aff-maxthon-maxthon4" rel="nofollow - 1 ]


сеј ват, може '63-та слично се чувствувале скопјани [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PN=2&title=nwo" rel="nofollow - 1 ][ http://archive.is/kSmuC" rel="nofollow - 1 ] мислам имав читнато некаде дека било чудно топло тогај, иако не се сеќавам најдобро, но зато други варијабили во равенката агатнав во пост во нишката за нсп, кои озбилно о подриваат рактичното знаење на Војо изнесено понапред во нишката, а би сакал навистина да чујам што би му кажал во однос влф-елф браноите на оваа тема Академик Поп-Јорданов кој го консултирал за негоите направии, патем да не излезе дека сакам да се потсмевам со Војо напротив многу пати афирмативно имам думано во однос негоите изуми [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=334&PID=174803#174803" rel="nofollow - 1 ]

би рекол во однос постот од болдираната фуснота дека и да имаат ваква технологија суперсилите сигурно не очекувате дека ќе се фалат по весници, иако тук таму некој и официјално шпекулира [ https://www.rferl.org/a/Russian_Scholar_Warns_Of_Secret_US_Climate_Change_Weapon/2114381.html" rel="nofollow - 1 ] веројатно мислите дека ако тоа е случај така јавните национални фондови ќе им бидат полесно достапни за "научни истражувања", зар треба да се пофалат за вие да сконтате дека имаат ваква технологија која можеби некој ја злоупотребува, но и да се пофалат пак ќе ве возат зошто истата им е неопходна нели демек за да се одбранат, иако за тоа има сосем други направии на сличен принцип - 11. Model based PI power system stabilizer design for damping low frequency oscillations in power systems. [ http://archive.is/izndB" rel="nofollow - 1 ]-[ https://www.channel4.com/news/weather-china-united-states-russia-cloud-seeding-haarp" rel="nofollow - 2 ][ https://www.popularmechanics.com/military/research/a21272688/china-giant-ionosphere-zapping-radar/" rel="nofollow - 3 ]

шпекулирам можеби не сакаат никого да отепаат намерно суперсилите, можеби бркаат или сотруваат некакви сподоби, само да не ни извадат некоја, чим нешто се потстопува на антартик мраз од слични земјотреси, абер од пост претходно во линков од нишката Сеизмологија на Билд, но се плашам да преку влф-елф џемери да не им скубне од ракав муабетот [ https://www.photonics.com/Articles/Simons_Observatory_Receives_40M_in_Funding_to/a60684" rel="nofollow - 4 ] ова антитезава убо легнуе за да не речете дека нема соодветна на манјдконтрол теоријата [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PID=3127441&title=nwo" rel="nofollow - 5 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=222996#222996" rel="nofollow - 6 ] за која ни е доволно еег опсервација [ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1438611" rel="nofollow - 7 ] бидејќи во моментот на испитување може не сте терсене ами продуктивно стимулирани [ https://www.semanticscholar.org/paper/Simultaneous-EEG-and-EMG-biofeedback-for-peak-in-Markovska-Simoska-Pop-Jordanova/83bfecac77c7723defde08186e75a06051a70bdc" rel="nofollow - 8 ]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=178686#178686" rel="nofollow - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=178686#178686

некој ќе рече види какви паушални претпоставки, може зато поставуваат на секој чекор гсм антени бидејќи нели покриеноста со големите антенски столбови не им е доволна, ајде може кога ќе се финишира новата тв кула на Водно ќе ви ги тргнат, бидејќи прњтпоставувам таа ќе биде добар амортизер и за вајтноис фреквенцискиот спектар, кој пак посекако сателитски ќе биде модулиран!? не ми мерите за последниов сеир, но имате уште поглем на следниов линк во нишката Космологија на Билд, веројатно оинтересно е низ конструктивен мајтап да се поврзат харпунски муабети со космолошки амбиции, Не Дај Боже да се зло впрегнати ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=212869#212869" rel="nofollow - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=212869#212869


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 06.Август.2018 во 20:00

зар е можно да не е прегорен муабетот за незнам каква конспирација од тези аксиоми и теории кои некој омбре ги истресол од ракав, а во однос сличен филинг и на скопјани во очи земјотресот!? чек дис аут!
Цитирај Јулско, топло утро. Петок. Еден од оние убави, сончеви денови кога луѓето стануваат рано и одат на работа. Тогаш градот имаше околу 200.000 илјади жители. Но, во кобното утро не беа сите во него. Децата беа распрскани на летување, многу семејства со нив на морските и езерските брегови. Тоа утро, што дојде по донемајкаде запурничавата ноќ, во 5 часот и 17 минути, одненадеж земјата под градот Скопје силно се стресе. Тресењето беше проследено со силни татнежи што идеа од под земјата. Земјотресот траеше само дваесетина секунди, но иако толку краток, беше повеќе од катастрофален за Скопје.

стр.66 - Глава 1 / 26.07.1963 - книга Скопје '63-'83 издание на Партизанска Книга Љубљана - OOUR Izdavacko publicisticka delatnost BEOGRAD - TISKARNA SLOVENIJA Lubljana
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=12557#12557" rel="nofollow - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=12557#12557

во линкот од постот во нишката нсп имате абер дека 1963-та терале со влф експерименти на големо а и официјално!
Цитирај The VLF group focuses on using HAARP to generate ELF and VLF waves through a process called modulated heating. Such experiments have been conducted since 1999 and include Milikh et al. (1999); Cohen et al. (2008); Rodriguez et al. (1999). HAARP is located in a region where large natural currents, known as the auroral electrojet flow through the ionosphere. By turning the HF array on and off (i.e. modulating the HF power) at ELF frequencies, we can also modulate the conductivity of the ionosphere at those frequencies (Ferraro et al., 1982; Stubbe and Kopka, 1977; Tomko et al., 1980). When combined with the electric field that drives the auroral electrojet, the result is a current that oscillates and thus radiates at the modulation frequency: a ELF antenna in the ionosphere. These signals can then be detected with nearby receivers

http://archive.is/QdSsJ" rel="nofollow - https://web.archive.org/web/20110408064108/http://vlf.stanford.edu/research/experiments-haarp-ionospheric-heater


https://theoldspeakjournal.wordpress.com/2011/03/25/haarp-magnetometer-data-shows-japan-earthquake-was-induced/" rel="nofollow - https://theoldspeakjournal.wordpress.com/2011/03/25/haarp-magnetometer-data-shows-japan-earthquake-was-induced/

http://www.exogroup.de/tag/laic-process/" rel="nofollow - http://www.exogroup.de/tag/laic-process/

Цитирај China's 2008 earthquake

There is not enough actual energy being outputted by ionospheric heaters to directly power an earthquake, but they don’t need that much power if they merely act as nonlinear imbalancers, triggers, or redirectors of existing large natural energy flows.

https://www.bibliotecapleyades.net/haarp/esp_HAARP_26.htm" rel="nofollow - https://www.bibliotecapleyades.net/haarp/esp_HAARP_26.htmПостирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 09.Септември.2019 во 13:48

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com" rel="nofollow - https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите или пр. следниот од вториот цитат горе

http://archive.is/QdSsJ" rel="nofollow - http://archive.is/QdSsJ

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://us1.free-proxy.com/browse.php?u=zpZ1RI%2BvTbyX7GFOJcs%2FAKresg%3D%3D&b=1&f=norefer" rel="nofollow - https://www.free-proxy.com
Постирано од: pajser
Датум на внесување: 10.Септември.2019 во 13:29
,,,da ne se lazheme,,HAAR-pot kako takov postoi,,,i toa ne od vchera,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 15.Септември.2019 во 18:28

веќе не е спорно постоењето, па ни употребата за ветер-ворфер, та ете и кинезите во тој контекст ќе користат ELF технологија [ https://www.popularmechanics.com/military/research/a21272688/china-giant-ionosphere-zapping-radar/" rel="nofollow - 1 ], туку бељата е што ELF оружје веќе се користи и за мајнд контрол, за сега ко што наведувам во нишката за ЕУгеника изолирано на поединци групи или популација [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%93Scalar%94+Weapons&PID=3144779#3144779" rel="nofollow - 2 ] а натака веројатно и на цели континенти ко што ни е претскажано во Откровението ќе бидат Луѓето прелажи со разни халуцинации за да му клекнат на колена на анатемаго, уште поголема беља е што тоа е и официјализирано меѓуредои пр.
Цитирај Related research by Begich and Manning uncovered bizarre schemes. For example, Air Force documents revealed that a system had been developed for manipulating and disturbing human mental processes through pulsed radio-frequency radiation (the stuff of HAARP) over large geographical areas. The most telling material about this technology came from writings of Zbigniew Brzezinski (former National Security Advisory to U.S. President Carter) and J.F. MacDonald (science advisor to U.S. President Johnson and a professor of Geophysics at UCLA), as they wrote about use of power-beaming transmitters for geophysical and environmental warfare. The documents showed how these effects might be caused, and the negative effects on human heath and thinking.

https://www.globalresearch.ca/haarp-the-military-s-pandora-s-box/17902" rel="nofollow - https://www.globalresearch.ca/haarp-the-military-s-pandora-s-box/17902
Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 17.Февруари.2020 во 14:41

пред две години имало интересна тв-дебата во Србија, повеќе интересна заради спротивните научни позиции на др.СветиславК и др.ВелимирА во однос математиката, при што СветиславК дума како тоа може хаарп да се користи како ветер-вепен кога во прашање е мал инпут на енергија, на што ВелимирА само кратко му одговара во прашање се сосем поинакви релации на трансмутација на мала (но ненагласува vlf и elf) енергија која преку резонантни штимања може да предизвика големи склети виа јоносферата ...

е сега да пробам колку ми држи акал лаички тооа да го елаборирам, имет некој памфлет од стенфорд за хаарпот (Nikolai G. Lehtinen and Umran S. Inan STAR Lab, Stanford University January 7, 2006) [ https://info.publicintelligence.net/stanfordhaarp.pdf" rel="nofollow - 1 ][ https://web.archive.org/web/20130623041657/https://info.publicintelligence.net/stanfordhaarp.pdf" rel="nofollow - 1 ] во кој накратко се наведува дека хаарп-от After upgrade in March 2006 има 180 crossed dipole antennas со моќност од 3.6 MW power има ефект од ~2 GW effective radiated HF power (2.8-10
MHz) (lightning has ~20 GW isotropic ERP) кој ефект може да биде и поголем ко што вели на стр.13 преку магнетно и осцилациско побудување на таквите бранови The electric field can be higher in a non-steady state case (претпоставувам Quasistatic electric field ко што вели на стр. 6 односно) Electric breakdown field with altitude: 1. Decreases due to thinning atmosphere 2. But, increases due to oscillations and magnetization.инаку на Дејан Лучич поентата од неговиот вовед му е на место, дека пентагон не случајно инвестира во оваа технологија, тој вели од 90-ти навака веројатно мислејќина хаарп проектот, а всушност vlf технологијата се користи уште во 60-тите години од минатиот век, што велам погоре ништо чудно скопската котлина да била и несакан нусефект на еден од првите такви експерименти, иако официјално од абери на циа низ тогашни памфлети само се посочува дека таква технологија е возможна, веројатно како https://www.cia.gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP96-00788R001900680014-4.pdf" rel="nofollow - интерно стрипче за неупатени во тајните проекти на пентагонци за vlf и elf оружја нели требало да се бркаат некако средства за црни буџети па веројатно морало истите некако и да се визуелизираат подобно за конгресмени, мислам навистина поентата на ДејанЛ за атомската енергија и како воено истата е злоупотребена недвојбено упатува на тоа дека манипулацијата на vlf брановите освен за научни комуникациски цели ако може да се користи за воени цели односно како ветер-ворфер оружје воедно и ќе се искористи односно се користи, и тоа не само за атмосферски К*ршлуси туку и за геолошки односно за индуцирани земјотреси ко што може да се виде од аберите во постовите погоре, ете случајно испитувајќи тлото http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PN=2&title=nwo" rel="nofollow - некој геолог со џпр-радар предизвикал мини земјотрес на локацијата, и што би рекол СветославК на тоа, ноу не е докажано математички и тоа не е возможно, мислам ако чекате вие меинстримерите ваквата технологија да ја разобиличат како би си пукале во нога пентагонци и се крева паника дека секоја една бура или земјотрес може е индициран преку хаарп што нормал тоа би предизвикало притисок врз сега ’научната’ програма која така би морала пак да ди андерграунд и наместо сите универзитети несвесно да ја помагаат научно но заради воени цели ќе се ограничи само на воено-учипените лабоси, или пак ќе мора да ги отворат сите карти а тоа повторно ќе создаде голема паника во Народ и недовверба во систем ако Луѓето и официјално им е предочено дека ваквите vlf/elf оружја не само што постојат туку се и озбилна импровизација со несогледливи последици што пак може да допринесе до уште поголем притисок за забрана на таквата технологија глобално но така нели голема империја како сАд ризикува заостанување поозбилно зад источните империи кои исто дефакто го имаат тоа оружје, ве поздрави Катрина, мислам си се табаат тие така редовно штом некој некако сконтал дека му бушел другиот во матрица па рефлексно си удираат заушки од инат во овие времиња, смешно но и со короната може тоа да е случај т.е. зар неможе некој да ја злоупотребува генетичките crispr штимања заради биоошки-К*ршлуси особено ако се има во предвид дека http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31605&KW=%EB%E0%E1%EE%F1+%EF%EE%F2%E2%F0%E4%E8%EB+%E8%ED%E4%E8%BC%E0&PID=3153370#3153370" rel="nofollow - ковид-19 е лабараториски мутант !? нормално си имаат и оправдување дека тоа е неопходо како би превенирале некакви гајрети, а тоа наводно е докажано и во однос vlf и elf браноите кои иако се користат и за склети можат да се користат и за арно т.е. http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&KW=негово+оправање&PID=235533#235533" rel="nofollow - затворање на озонската дупка ! прашање е само додека затвораат едно дали не отвораат десет други знаејќи дека vlf браноите можат да имаат негативни ефекти по човека [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=elf+eeg+emf+tehnologija&PID=3144809#3144809" rel="nofollow - 1 ][ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=elf+eeg+emf+tehnologija&PN=2" rel="nofollow - 1 ]

dr SvetislavK veli bidejki meinstrimerite vrlo teshko mozele da gi dokazat tehnologiite na pentagon istite po difolt se samo konspirativna dogma, brej da znae samo kolku nauchnici svirkachi se potepani ne samo vo sAd tuku i sssR ili Kina bi razmislil dvapati dali konstatacijata mu e na mesto! Choeko ne moze da ja sporeduva postojanata fizika so seta onaa koja denes e samo eksperimentalno no ne i teroiski standardizirana kako kvantnata fizika, na strana shto voenite labosi ushte od vremeto na nacistite navaka eksperimentiraat so gachki poucheni via padnatite-duhovi-anatema-na-niv, no ako pak ova im go spomnesh na meinstrimeri kej pripagjaat i dopolnitelno vo transoini prvrtuvajki ochi se dodeka mesonite ne im nabijat nwo rogoite koga mnogu verojatno kje bide prekasno za da ja redefiniraat svojata meinstrimerska iskluchivost, brej kolku samo ja bev istabal 'humanistichkata' inercija kako zachetok na deneshnata meinstrimerska nauka, ama ja ne za tuka ni od spunt toj muabet!


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 17.Февруари.2020 во 23:24
сигурно мнозина ќе речат ова се оние scalar weapon приказни чим го наведувам Томас Берден како некаков чоек на пентагон [ https://rationalwiki.org/wiki/Scalar_wave#Scalar_superweapon_conspiracy_theory" rel="nofollow - 1 ][ http://www.cheniere.org/books/part1/teslaweapons.htm" rel="nofollow - 1 ][ https://www.bibliotecapleyades.net/scalar_tech/esp_scalarwar02.htm" rel="nofollow - 1 ] но имајте предвид две работи прво него го наведувам заради погорните две 1-1 фусноти како документ кој бил архивиран и во циа а претпоставувам дека дури и на такви начини си ги возле конгресмените за да влечат камен за црни буџети дипстејтовци бидејќи сигурно во јавност па и на такво конгресно ниво не оделе со сите теории и експерименти претпоставувам како не би се компромитирал еден од најсовремените оружја кои ко што велат русите дефинитивно се инстант апокалиптични доколку се впрегнат, а ко за иронија негде чув барале уште советите од 60-ти гоини минатиот век сАд и официјално да се донесе резолуција за глобална забрана на развивање такви оружја, а што биднало деценија покасно со потпишувањето на https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_Modification_Convention" rel="nofollow - ENMOD но ко за беља америте напротив распалиле та ете дотерале и до харпајла невони ами ’научни’ спинови! нејсе, значи јас говорам за vlf и elf оружја односно технологија која веќе е во употреба и тоа теориски од средината на минатиот век иако уште на почетокот од истиот Тесла веќе на ангро експериментирал со истата за што доволен доказ е мини земјотресот што го предизвикал во НовиоЈорк [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3008&KW=Тесла+земјотрес&PID=227219#227219" rel="nofollow - 2 ] а она со антената во колорадо спрингс лабосот е истата приказна само во однос јоносферата и ефектите од таквите експерименти кои имале за цел бежичен пренос на енергија ко што вели ВелимирА светело небото над долгиоОстров, сепак теоријата на тесла не одела во костец максвеловата туку Чоеко размислувал за онаа за етерот во овој правец, а бидејќи таа теорија не станала меинстрим та и просто може го искулирале и по тој основ дипстејтовци а ги превзеле експериментите како би ги прилагодувале на меинстримерската, иако него го тргаат од повеќе аспекти меѓу кои опасност да не се ујдиса по словенска линија со русите претпоставувам, а сигурно во прашање било и неговото его бидејќи се закачил со мнозина месонски елити, бреј не успеале да го учипат никако во ниту една ложа а тоа се времиња кога независен истражувач е добар само ако е заќутен или мртов сигурно ги искористил своите познаства па К*ртулил К*ршум но дочекал супер-изолација!
пентагонци пак веќе со теоријата 50-тите на Шуман [ https://www.jstor.org/stable/2414280" rel="nofollow - 3 ] веќе почнуваат со резонанцата на ангро освен експериментално и теориски да жонглираат за што може како доказ да послужи една научна дисертација од 1964-та каде веќе во првата фуснота се наветува абер за документ нато од 1963-та [ https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/jres/69D/jresv69Dn5p705_A1b.pdf" rel="nofollow - 3 ][ https://books.google.mk/books?id=yIqUBk1jhwQC&pg=RA7-PA55&lpg=RA7-PA55&dq=y,+Sylvania+Electronics+System&source=bl&ots=WV2phAh44K&sig=ACfU3U11pc0gieq18dFHlHpV2-JmZu7nBA&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwjuyNLLlNnnAhWSFMAKHeLNBcoQ6AEwFXoECCIQAQ#v=onepage&q=y%2C%20Sylvania%20Electronics%20System&f=false" rel="nofollow - 3 ] што укажува дека и те како воено веќе тогаш се работело на vlf/elf технологијата, иако претходно сигурно и потајно во сАд налик оние филаделфиски приказни, патем нормално на vlf-to како спунт ако не параван и нашле и https://en.wikipedia.org/wiki/Communication_with_submarines#Very_low_frequency" rel="nofollow - комуникациска или пак http://accelconf.web.cern.ch/AccelConf/ipac2018/talks/frygb2_talk.pdf" rel="nofollow - сателитска примена, јасно преку сите радио-фреквенции можете да праќате и примате сигнал доколку имате соодветен предавател и приемник, но ете дефакто не само што истражувале како може да се искористи воено таа технологија туку веќе тогаш и експериментирале со неа глобално, колку локално претходно терале ете имајте ги во предвид ефектите од теслините експерименти и нивната заплена одма потоа! И навистина тука секоја една информација за некој проект како можен нусефект за некаков геолошки или атмосферски К*ршлус ќе ет само претпоставка, ко што шпекулиран во погорните постови за скопскиот земјотрес, но дефинитивно vlf технологијата тогаш веќе ја впрегнале глобално и почнале да ја теќерават поозбилно! интересно ете во тоа книжето на Барден има некаков абер за некој земјотрес 70-сетите во екс-ју виа теслин ховицер, што пак знаејќи дека ју-телето месонско односно маршалот бил евроатлански играч ако не послушник чија војска недвојбено соработувала со америчката не ме чуди да терал и тој тука слични експерименти ако не заеднички а ете може меѓу нив прв и скопскиот!? но без документација тоа би останало само во доменот на конспиративна терорија на која колку и да се додаваат нови парчиња во мозаикот без документ или свиркач никогаш нема да можеме да бидеме на чисто дали скопскиот земјотрес ’63-та не е некаков експеримент-гон-вронг дешавка, може имало антенчина како ресивер тука ем побудени од оние во сАд ко што наведум дека во 1963-та баш во очи земјотресот прв пат во погон на запад се пушта vlf генератор!? ништо чудно, имајќи во предвид како ко за ниту еден друг зземјотрес цела светска елита се мобилизирала да помогне, чиниш ги закачила совест!? интересно ко за беља кенеди тогај скиткал во нато базата во Наполи така речи за на сред јадран да му изрази сочувство на ју-телето бидејќи официјално не смеел да ојди на посета во сфрј, мислам ок може претерувам конспиративно со нагаѓањава, но некако има премногу случајности кои се поклопуваат за да поќутам како не би изгледал наивно, а кога веќе аут-оф-д-бокс думам зошто да не претпоставам дека може Хрушчов дотрчал и тоа во Скопје со ју-телето да се слика можеби за да разменат искуства ако не да склепаат дил откако станало јасно дека тоа е нечив индуциран земјотрес кој ете на русите им се чинело дека е автохтон-југословенски експеримент!? претпоставки милион, но едно е јасно дека околностите со тоа сведоштвото за несносливо спарно утро упатуваат на сличните К*ршлуси во овој век во Индонезија и Јапонија ко што заклучувам во постоите погоре ... имајте во предвид дека јоносферата кога вака се ремети озбилно се загрева, фракинг vlf не е заебанција како технологија! (да не се збуните убацувам р во пцовката за да не бидам асли гнасен туку креативно нафуран)
интересно во вики-линк ид нишката nwo каде велам пуштиле во оптек тогај некоја vlf станица америте [ http://archive.is/xvxbz#selection-759.1-759.41" rel="nofollow - 1 ] во вики линкот некако чудно спинерски некој вели WWVL базата почнала со работа август 1963-та [ http://archive.is/YCuXH#selection-1363.0-1375.98" rel="nofollow - 1 ] а всушност истата и 1962-ра била оперативна [ http://archive.is/cYNu9#selection-393.3-569.175" rel="nofollow - 2 ][ https://www.researchgate.net/publication/236348970_Ionospheric_effects_of_high-altitude_nuclear_tests" rel="nofollow - 2 ][ http://archive.is/UoyuD#selection-2237.0-2240.0" rel="nofollow - 2 ] така да нема потреба од претпоставка дека и пред нејзино официјализарање во јавност дека експериментирала, ете корпус деликти дека тоа било случај! исто има и една склет-информација небитна за овој пост но клучна за да се види колку се трајал&ерор забегани пентагонци што може да се читне во тоа последниот болдиран фус односно намерно загревање на артикот со [ http://archive.is/UoyuD#selection-1653.3-1653.162" rel="nofollow - 3 ][ http://archive.is/UoyuD#selection-815.0-817.4" rel="nofollow - 3 ][ https://www.europereloaded.com/wp-content/cache/wp-rocket/www.europereloaded.com/1966-nasa-document-reveals-future-goal-engineered-climate-modification/index.html_gzip" rel="nofollow - 3 ] просто за таквите воени авантуристи нема биоетички или екоетички запреки а евентуално откако во нешто озбилно ја промашат па да ретираат, вклучително експериментирање не само на поединци туку и групи па и раси географски, колатералка јбг тоа заради секојдневна наука прават намерен превид амбициозни научници во однос етиката а не пак оние по воените лабоси! знам ту-мач-ту-хендл дека е возможно Скопје да бил експерентал граунд, но она што вам не ви се верува за мнозина е секојдневен хорор експериментирајќи и без да знае врз него, хм, ќе речам соодветно и мене ме зрачеле со емф-тенеќиња т.н. нон-летал оружје, но оди докажи некому иако пржавката ги закачует и оние во моја близина обично несвесни што им се случува се жалат како нешто им е неарно заради незнам што, зуење во уши, какви пишталка на тивок оган ем клокотење во мозочна кора! но не се жалам има и такви кои ги трујат односно дозирано реметат со хемии, иако си внимавам колку можам и мене така да не ме таргетираат нашиве удашана додека одработуваат за своите мецени незнам каква агенда, нели за нив и малку галама е многу а не пак некој да им буричка у матрикс без покана!


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 18.Февруари.2020 во 02:14

во однос ова извичнициве во последниов пасус горе сигурно си велите е супер сега ќе им флегнете на нато и вас ќе ве поштедат, но токму спротивното, одете кажете им на тоа французите кога на цло село си експериментирале со lsd дипстетојвци чинам беше 50-тите, веројатно една од причините зошто ДеГол им се наК*рчил на отановци, значи параспур си праеле и во големи држави а не пак во мали, бреј идеална контролна група сте нема што!нормално кога ќе муотвориш на некој волк сите врати нема ли да се соблазни да коли овци!? ем си ја имате бондстил одма до скотје па опуштено не треба да бираат поарна локација за ин-виво тимарење современи технологии и оружја, капак за ич пари можат да си купуваат кого сакаат во која сакаат институција! но чунки има чаре доколку се’ е на ачик ем си бирате Богобојажни политичари, иако и Верници знаат озбилно да замижат пред искушенија но колку повеќе Луѓе за кои не постои поголем авторитет од земниот закон а земниот закон си го спинуваат како сакаат доколку се клановски изврзани или пак имаат дебело конто во банка!?

инаку што е до теориите и терминологијата, веројатно не треба да сте исклучиви кога ќе тарашката на темава а наидувате на поимот scalar бидејќи истиот не бил меинстримерски или пак не е соодветно вметнат во некоја равенка, мислам векторите како функција постојат во математиката а зошто истите да се гледаат во контекст фреквенциите така [ https://aapt.scitation.org/doi/10.1119/1.10955" rel="nofollow - 1 ][ https://en.wikipedia.org/wiki/Hertz_vector" rel="nofollow - 1 ][ https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/radiant-energy-unraveling-nikola-teslas-greatest-secret" rel="nofollow - 1 ] реално незнам што да кажам дали и кој е по во право во случајов меинстрим или алтернативната физика, но одговорот е веројатно некаде посреди, баш како и во астрофизиката каде имаше две крајности како релативичари и квантичари а посреди улета амортизер скоро како стрингери иако и стринг теоријата сеуште се мачи математички да се залепи фино на двата табора но бар ете е некаков мост за да нема исклучивост туку онака опуштено си тераат и понатака космолошките филмои! веројатно сте чуле дека игнорантноста убива, а што е особено терсене работа кога во равенката ви се истовариле исклучиви меинстримери кои неретко се извозени и од црносветски елити [ http://www.build.mk/forum/search_results_posts.asp?SearchID=20200217161313&KW=меинстрим" rel="nofollow - 2 ][ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&KW=%EC%E5%E8%ED%F1%F2%F0%E8%EC%E5%F0%E8&PID=3152509#3152509" rel="nofollow - 2 ][ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=30901&KW=%EC%E5%E8%ED%F1%F2%F0%E8%EC%E5%F0%E8&PID=3145403#3145403" rel="nofollow - 2 ][ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27911&KW=%ED%E8%F8%EA%E0+%E5%ED%E5%F0%E3%E8%E8&PID=3152409&title=buildmk-forum#3152409" rel="nofollow - 2 ] може непотребно ги нафрлам последниве фусноти но чинам би биле поучни како репер дека земната наука не е конечно детерминирана во своите константи, што доколку беше случај немаше денес да чекаат на час современите империи да си извадат очи, онака одбрамбено! е сега при водочките равенки веројатно најопасни варијабили се токму скаларните оружја, а што мислите ако ги има некој а е пред пораз нема ли да ги впрегне како ултимејт дифенс макар цел свет го фрлил во колапс, имате пр. амерички апокалиптични сценарија ако не и стратегии од студената војна на едикојси генерал во кои се предлага пр. нуклеарен’тотал’мелтдаун како диверзија макар ете цел свет потонал, бреј се откорнав во која фснота го имав пуштено аберот односно кој генерал предлагал вакво думсдеј решение дали беше на форумов или на билд незнам но кренав раце Zo тејк-мај-ворд одлепени се скроз, но има и побетер (од разонода веројатно) научници кои предлагале ајс-фри-рисорс-реди антарктичко топење [ https://trove.nla.gov.au/newspaper/article/55781305/4649929" rel="nofollow - 3 ]

[ http://whitetv.se/en/historiefoerfalskning/33-historiefoerfalskning/1760-russia-won-the-scalar-wave-war-and-stopped-ww3.html" rel="nofollow - 1 ] https://www.bibliotecapleyades.net/scalar_tech/esp_scalartech37.htm" rel="nofollow - https://www.bibliotecapleyades.net/scalar_tech/esp_scalartech37.htm nexrad [ https://steemit.com/informationwar/@amit86/series-geoengineering-or-nexrad-haarp-changing-weather-one-radar-at-a-time-or-post-3" rel="nofollow - 1 ][ https://www.youtube.com/watch?v=sZyVnrmcZSY" rel="nofollow - 1 ]

Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 19.Февруари.2020 во 04:04

ех да имаше разврзано на дебата во нишкава електичари или електроничари илити физичари та да потпрашав бидејќи не ми е најпозната материјава колку и што од абериве држи вода, а колку истите може да се менуваат доколку има промени во теориите или моделите за емф ... еве нешто од спунт подразбрав дека постојат некои математички промени
Цитирај Scalar waves are two of three possible wave types, the electromagnetic wave, in 1888 discovered by Heinrich Hertz, the electric scalar wave, discovered by Tesla around 1890, and the magnetic SW, which plays the crucial role in biology [2]. However, until now the scalar waves have not been recognized by the physicists because they are not describable with the Maxwell equations. It is important to know that the third equation (div B = 0) was extended by the Helmholz Society in 2009 (div B> 0) by the discovery of Magnetic Monopoles. Unknowingly, this discovery results in scalar waves.
...
https://www.oatext.com/longitudinal-magnetic-waves-trigger-higher-atp-levels-and-extend-the-aging-process-of-plants.php" rel="nofollow - https://www.oatext.com/longitudinal-magnetic-waves-trigger-higher-atp-levels-and-extend-the-aging-process-of-plants.php
а во однос кои би потпрашал, доколку херците имаат вертикален и хорионтален пол [ https://ieeexplore.ieee.org/document/1138020" rel="nofollow - 1 ][ https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-27326-1_15" rel="nofollow - 1 ][ https://books.google.mk/books?id=tFSt4NEkkR0C&pg=PA110&lpg=PA110&dq=hertz+vector+" rel="nofollow - 1 ] дали тоа може така да се искористи за да се постигне тунелинг односно телепортација на емф енергија ко што вели Тесла бим-ми-ап струјата без жици!? а доколку едниот пол е вертикален а другиот хоризонтален при праќањето на сигналот, или пак тоа е возможно ако емитерот има Hz-вектор со вертикален пол а ресиверот Hz-вектор со хоризонтален пол како би се постигнало ентаглична резонација, слично како кај фотоните што е тоа случај односно е докажано, а имајќи во предвид дека и тие како радио брановите се само еден дел од фреквенцискиот спектар, т.е. налик фотонска телепортација која веќе во оптоелектрониката тера на ангро експериментално, а велат кинезите во тоа предничеле [ http://archive.is/0o9jI#selection-1015.190-1015.466" rel="nofollow - 2 ][ https://www.photonics.com/PSSearch.aspx?Search=quantum+teleportation&Page=2" rel="nofollow - 2 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=333&PID=234138#234138" rel="nofollow - 2 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=646&PN=7" rel="nofollow - 2 ] бреј можам да замислам со онаква научна фокусираност ко таму ем постојано растечка технологија колку брзо би стигнале до телепортација на предмети освен фотонска енергија, може затоа некој сака да ги подискулира, којзнае, просто ова се абери кои ги има во јавност, а што се има по подруми само ќе нагаѓаме, Жива Туршија со вода од Лубеница а врз неа Кристали од Лорандит :) ајт неутрино расолница! комшо абе извади Скала за на керамиди стигнала пратка по грешка, да не ни прокисне кров ако е многу тешка ...
Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Февруари.2020 во 02:20


еве и украинска тв-думање од 2011-та на темава Emisija "Pogled" sa Viktorom Orlom (ATV-Odesa), а од кое уште одма ќе сконтате аналитички пристап во истата чим како вовед се наведува исклучивиот меинстремирски став дека гајрет за климатските промени во овие времиња е само еколошката неодговорност но не и нечии глобални експерименти, чии и какви ќе мора да се нагаѓа бидејќи официјална потврда дека тоа е така нема, зошто, логично ако тоа се потврди Народ ќе го брка фри-енерџи моментот на агро, а тоа во дадениве светски кашаталистички околности е голем несолветен ризик по банкорпци и нивните римоут-кинчрол шеми и агенди! а во исто време слично ко и со crispr технологијата во генетиката нормално некој сето тоа може и лесо да го злоупотреби како би дестабилизирал што му чини каде му се сака! затоа веројатно и постои преќутен договор помеѓу постојните светски империи за да не се изремети некако постојниот Мир и Дружба! иако ко што вели при крајот во последното видео погоре др.Ник Бегич доколку се сака со ваквата технологија може многу аир да се стори глобално пр. затворање на озонската дупка, што официјално е потрвдено дека е можно со vlf технологијата, а што и неофицијално го чинат светските империи, НО повторно доколку сето ова стане меинстрим ојде пола и појќе фармација во вода но и голем број енергетски мастадонти, вклучително и нафтените освен гасните па и термноелектричните! фали само уште да извадат новите нуклеарно-фузиони реакторчина [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2984&PID=226558#226558" rel="nofollow - 1 ] и социјализам да збрчи од све страни, НО како тогаш постојните елитит да задржат фараонство!? како да си тераат своите супер-ејп агенди!? како таквата ариевска раса да ја шалтаат послушно по други планети!? мал милион елитистички варијабили за кои наједноставно решение е според нив контролиран месонски ордо-аб-чао хаос за потоа на рајат пак да си владејат! лоџик-рулз, доколку заклучите според аберите во минатиот пост дека скалар-вејвс се норма и некој на ангро си ја штима експериментално или воено! нам пак Луѓето што ни останува него да се Смируваме И Си Спасуваме ДУша бидејќи во спротивно ќе си загинеме душа пробувајќи пр. револуционерно да сакаме нивниот месонски поредок во свои раце да го превземеме! тоа би било погрешно бидејќи ко нив ќе станиме обземени од разни аждаи кои роварат по нивните месонски кулоари, а дека тие ќе даваат супер-отпор доколку им се с’снете тоа е сигурно! ТА ЕДИНСТВЕНО ШТО МОЖЕМЕ Е ПРЕКУ ХРИСТА БЛАГОДАТНО ДА ДЕЛУВАМЕ НИЗ МОЛИТВА ОСТАВАЈЌИ НА БОГА ДА СУДИ бидејќи и така е 5 до 12 за БОЖЈИОТ СУД!!!

емисијава допрва ќе ја гледам та апансаз ја пуштам, но ете за да има и од Исток некаков абер на темава па нека оди, колку и како е концизна незнам, но добро е да се знае дека по цел свет Прашалници летаат, а сепак на официјален извичник не чекајте!

Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 22.Февруари.2020 во 04:00

лапни голтни набрзинка емисија :) е сега без она амортизерот од пост помеѓу последните две центрирани видеа горе навистина сето ова е сф (бар било досега нели немало логично објаснување) за мнозина учени во научни области како Електроника Електрика Оптоелекторника Физика воопшто, ги нагласувам бидејќи бар некој од нив би ме демантирал во амортизираните-претпоставки за скаларен-тунелинг, иако со vlf антените тераат директ-драјв додека тунелинг би бил индирект драјв налик бим-ми-ап-скоти муабети односно не треба да загрева јоносфеа за да предизвика од спунт резонантен удар туку рзонанцата да ја збрчи некој да се надеваме попрво здравствено наместо воено не од точка А до точка Б линеарно туку квантно, тоа пластично објаснето би било налик заверглуваш Баклава во Истамбул а ет сервирана без посредници во Рејкјавик, но логично ова ете сеуште не е стандардизирано иако кинезите но и сите ете велат си го бркаат, навидум само заради квантни компјутери! A дали нам тоа некој би ни го дозволил, хм, можеби но само на хартија теориски, таман за да си остане муабетот на сеир макар се труделе и Учени да мачат мозок дали ко др. Кире Илиев физичарско-белетристички или пак др. Стефан Пеев есеистичко-астрофизички [ https://elektronika.mk/index.php?topic=12475.msg108280#msg108280" rel="nofollow - [1 ]

туку во последното видео а и претежно кај грото популација главниот наратив е абе америте за се’ се криви, што е погрешно ако не наивно да се дума така, иако дефакто евроатланските-детерминисти по месонска линија си имаат свои склет еугеничарски агенди за некаква нова ариевска раса кои не само што не им се нови туку и супер-склет нехумани, за што на долго и широко думам во http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572" rel="nofollow - нишката ЕТНД а каде оние последните думи од украинската емисија горе се образложени поподробно низ vlf emf демистифицирање на некои постојни воени ’харасмент’ технологии, кои повторно доколку би се користеле ко што наведува во Matrix Deciphered (вели инсајдерот) наместо да се користат за аир се користат за малтретажа, којзнае може ги користат и за аир онака да ги зрачат или реметат подобно спортисти како би бустале национален морал виа олимпијади :) што доколку е јасно ќе мора нова спортска стандардизација за да се сторат сите меѓународни натпревари емф-фри, дотогаш мој совет не се коцкајте на спортска бидејќи вака имате уште една склет-местчечка-варијабила која ги надополнува досегашните та бадијала ви вам знаењето кога за што со каква стратегија го бива :) но ајт ако ова е најголемиот порблем лесна работа, само што во прашање се многу позбилни гајрети, а ко што реков vlf технологијата ја користат сите постојни империи некако, логично додека си тераат бизнисот, а онаму каде ќе им се вкрстат патишта ето се случуваат разни пуш’д’батн сценарија при што логично ако глобалистите до сега си имале неколкувековна агенда виа енлајтмент моментумот постфранцуската револуција логично тие не ги користат технологии само заради одбрана, проблем бидејќи Русија и Кина ако можат да се брнат вака НИЕ останатите доколку премногу сме Слободумни си го кркаме, ех суша удрила нели никому ништо ако сте осигурани во виенска-осигурителна компанија, ЗАТО паметно е да думате земјоделски за Артериски Бунари и Цистерни бидејќи и тие можат да ви реметат ако не сте им по мерка! ЗАКЛУЧОК од оваа кожа и овој Свет не се бега глумејќи рамнодушност или терајќи аздисано по кои и да е нивоа, логично треба да се подготвуваме за секакви ризици, а ко за беља нам некако ни изгледа дека со глобалистите има разбирачка Русија а тие би всушност неа да ја асимилираат доколку е за врвање логиката на фукојама или пак геополитиката на бжежински! мислам навистина имавме Среќа по Божја Милост антиглобалист како Трамп да дојде на власт во сАд инаку веќе сега ќе беше дрмање по све стране ако хиларка се дочепаше до белата’кшча поплочуена и с прилепски мермер! ЗНАЧИ берете Памет, Очекувајте го Најдоброто но спремајте се и за најлошото, А ТОА ЗА МЕНЕ Е ПОПРВО КАКО ДА ЗАДРЖИТЕ ФОКУС КОНСПАСЕНИЕ НА ДУША при какви и да е околности, нема да нагаѓам во нишкава што би било кога би било, но и самиот факт дека денешните светски империи имаат многу поопасни оружја на лагер од атмоското кажуе т дека вам во ниту една закрила не ви е загарантиран мирот доколку тие се закачат, мислите ќе ве поштедат, хм, само за да ве осигураат ко вазали пример дипстејтовци можат в комшии во бондстил да ви паркираат некакво оружје кое би им било доволно и во резерва онака подрумски, за да нормално тоа истокот да мора да го ресетира а успат и вие сте ошле К*рбан бидејќи сте се одлучиле официјално да се спастрите во еа-дувлото! нормал колатералка иако истата ќе биде токму заради послушничка дресура! аха само вие тешете се дека некој сочувствува со вас! мислам доколку сте трезни би требало аут-оф-д-бокс да размислувате за геополитичките ризици а вие ко муви-без-глави јуриш кај ви кажале удбашана и удбалитичари бидејќи ним тоа им се сонило за соодветно а нели ко по обичај вас и не ве прашуваат, а ко за беља не само што бондстил ви е во комшилук та да речете дури и не сте биле неутрални базата е далеку та нема одма да си го окркате во Не Дај Боже околности туку ко за беља Главнио Град ви лежи на голем тектонски расед, уште фали да си ојте духовно во прегратки на ватикан та и мирна да им е топтан совест на источни генерали кога ќе си ресетираат свои ризици! ГОСПОД НА СИТЕ ДА НИ Е НАПОМОШ!!! веројатно доколку сме бар МОЛИТВЕНО УПОРНИ значи да си чукнеме глаите и престанеме бар меѓусебно туку ефтино агитпроповски да си вадиме очите најчесто низ клетви и пцости фејкбуковски та ДА ИМ ОСТАВИМЕ ПРОСТОР оние кои МОЛИТВЕНО за нас се грижат како Православни Монасите и Воцрковени Мирјани ДА МОЖАТ ТАКА ДА НЕ ОГРАДУВААТ СО БОЖЈА БЛАГОДАТ одголеми ризици наместо тековни наши дрскости, ко што велам дека и со еден потег забранувајќи и само коцкарлук Еди Рама спречи и поголема катстрофа во Драч [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&KW=%D0%94%D1%80%D0%B0%D1%87+%D0%90%D0%BB%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0+%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0&PID=235293#235293" rel="nofollow - 2 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&KW=СЕКОЈА+ЧЕСТ+АЛБАНИ&PID=230054#230054" rel="nofollow - 3 ] камо и вие да бевте волку Оштроумни! бреј и будисти се свесни за секакви ризици [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31572&KW=%E1%F3%E4%E8%F1%F2%E8+%EF%F0%E5%EF%EE%E7%ED%E0%E2%E0%E0%F2+%E8%F1%F2%EE%F2%EE&PID=3153654#3153654" rel="nofollow - 4 ] а вие ем Православни Христијани ем се однесувате ко да сте секуларни-нихилисти, незнам само каде со тој памет!?

https://web.archive.org/web/20160304233733/http://montalk.net/conspiracy/142/haarp-earthquakes-and-hurricanes" rel="nofollow - http://montalk.net/conspiracy/142/haarp-earthquakes-and-hurricanes
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk