IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
    Испратена: 24.Јануари.2014 во 09:13Јас колку што знам, проектот HAARP некаде лани летото беше затворен и  престана со активност (инсталацијата во Алјаска). Беше кажано - поради недостиг на средства, високи трошоци за одржување, некои финансиски проневери од менаџерите...

Пред некое време налетав на напис (тоа по нашите медиуми) дека поради некаква грешка во HAARP системот, Америка се замрзнала под влијание на поларните температури. И тоа, првобитно бил замислен некаков експеримент на ограничена територија и за таква територија била избрана Србија (?). Па нешто тргнало наопаку и наместо Србија, студот залутал во Америка?збунетост

Нешто во текстот ми беше ем сомнително ем смешно, со арома на теорија на заговор (а и не можев да го најдам оригиналниот напис, демек нашиве беа препишале од некој американски весник) и не му обратив внимание.

Сега пак читам напис на МКnews: HAARP над Македонија - како се чувствувате овие денови, спиевте ли навечер? изненадување За влијанието врз луѓето, па дека имало инсталација во близина на Белград (а никој не ја видел ниту фотографирал), па видеа, па изјави демек од компетентни луѓе... И најдолу линк од изворот, некаков сајт Novi svjetski poredak...

Околу проектот од самиот почеток се плетат теории на заговор. Дека освен основната цел (за научни истражувања на слоевите во атмосферата и јоносферата и радио-комуникациските врски, за научни и воени цели), бил всушност климатско оружје на американците за контролирање на климата, за предизвикување земјотреси, вулкани, торнада, урагани... па се до контролирање на човечките мозоци.

Јас во теории на заговор (принципиелно) можам да кажам дека не верувам, ама секогаш си оставам резерва, па ме интересираат неколку работи за чудово:

Дали овој HAARP има толкава моќ со сигналите кои ги емитираат антените да предизвика разурнувачки феномени како земјотреси, урагани, вулкани...?
Дали овие електромагнетни (или какви се, де) бранови , физички и теоретски ја имаат моќта која му ја препишуваат заверџиите на HAARP системот?

Од друга страна пак, климата низ светот се менува и сведоци сме на разноразни феномени кои досега не биле својствени за одредени подрачја.

Баш ме интересираат мислења од форумџиите, дали е можно да има вистина во сето ова или само колку да се пишува нешто, да се паничат луѓето без потреба?збунетостКон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 10:31
Баj Шиле може да даде повеке инфо односно заговорите
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 10:49

Бај Шиле?збунетост

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 13:52
Не верувам дека тоа што можат да го направат и го прават,вака може да истече.
Но дека знаат колкава е моќта на држењето во страв на цели држави знаат.
Па со вакви прикаски и успеваат во тоа.
По последните случувања кај нас сигурно е дека некои и не можат да заспијат.
Еве Ивонче на пример да излезе некаде да си се пожали,којзнае
колку денови не е легната јадната.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 15:32

Емил, ако не кажуваш кој е тој Бај Шиле, не знам зошто си го напишал?

Го најдов и текстот што нашите наводно го пренеле од Chikago Tribune:

ВИДЕО: Поларниот студ во САД наменет бил за Србија, нешто тргнало наопаку?!


A тоа всушност било новинарска патка од некој српски портал. На Сител, националната телевизија.ох


Уште кога прочитав: “Изборот, логично, падна на Србија...“ ми се виде ептен “веродостојно“...

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 18:14
HARP...
не е непознаница...
експеримент како и секој друг...

ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...

можеби ако зборуваме за теоријата на хаос...
ефектот на пеперутка...
и сложеноста на проблематиката на климатските промени од овој аспект...
ќе биде поочигледно колку...
оваа приказна со HARP...
е само приказна...

инаку...
ќе да биде дека се родил некој нов Тесла...
ама ние не знаеме за тоа...збунетостКон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 14:07
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...


Веројатно и нема доказ. не знам
Имаше објавено некоја книга. Ни сум ја читала, ни знам дали авторот понудил во неа нешто како доказа, веројатно таа покрена поголема прашина.

Од она што јас сум читала (онака, дека човечки ме интересира), научниците велат дека нема теоретски шанси таа сила на бранови што ја произведува HAARP да предизвика такви силни феномени. И дека за реакција од електромагнетското јадро на земјата, на пример да предизвика земјотрес, треба да се емитираат илјадници пати посилни бранови, а дека HAARP тоа не го може.
Не знам дали добро го кажав, ама така нешто беше.не знам


Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 18:47
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


ако се гледа од аспект на заговор...
па светски сили, моќници и бла бла...
ќе биде трач рубрика...
не сум видел, слушнал прочитал релевантен доказ дека...
некој може да создава промени на климата...
така лесно...


Веројатно и нема доказ. не знам
Имаше објавено некоја книга. Ни сум ја читала, ни знам дали авторот понудил во неа нешто како доказа, веројатно таа покрена поголема прашина.

Од она што јас сум читала (онака, дека човечки ме интересира), научниците велат дека нема теоретски шанси таа сила на бранови што ја произведува HAARP да предизвика такви силни феномени. И дека за реакција од електромагнетското јадро на земјата, на пример да предизвика земјотрес, треба да се емитираат илјадници пати посилни бранови, а дека HAARP тоа не го може.
Не знам дали добро го кажав, ама така нешто беше.не знам

 Многу е актуелно овие денови.  А да признаам навистина,  чудни соништа сонувам во последно време.  Не сум поборник на теоријата на заговори, не сум суеверен,  но немам многу информации за HAARP ...не знам


П.С. Поздрав Анастеа големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 20:41
А што ако била само прислушна станица ?

Или некој модел на радар ?

Или нешто сосем трето ?

збунетост

С'е што не се познава добро е многу добро за ширење теории на заговори, за оговарање, за тепање време, за џвакање мастика наместо јадење здраван храна. тага

Ама умот не може да си го дозволи луксузот да мирува. Тој мора да се расправа со секакви работи, па и оние најпразните. Инаку како ќе се докажува дека е способен да разјасни с'е и сешто. голема насмевка


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2014 во 23:41
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Многу е актуелно овие денови.  А да признаам навистина,  чудни соништа сонувам во последно време.  Не сум поборник на теоријата на заговори, не сум суеверен,  но немам многу информации за HAARP ...не знам


П.С. Поздрав Анастеа големо гушкањеголемо гушкањеголемо гушкање


Те нема, те нема па ќе се појавишголемо гушкање

Еве што пишува на википедијата за HAARP.Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 00:41

Откриена најстрого чуваната тајна: Лажниот снег во САД е дел од воен удар. Целта: Ширење нова чума!

И пак HAARP виновен.изненадување
Се си мислам дека темава ќе треба да оди во Мистерии.


Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 01:43
snegot , reche , ne se topel ,a?

ajde bogamuu изненадување, aj neka zeme nekoj topka sneg i neka proba da ja stopi so upaljach ili so bilo shto shto dava otvoren plamen i sl. i ako uspee da go stopi , togash svaka mu chast, zatoa shto toa ednostavno ne e mozno .
imashe i na mytbusters,.....topea cel kup sneg  i toa so  onie frlachi na plamen  i....i k***c go stopija.
smacheno mi e vekje od tie gluposti !ма ајде
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 00:52
Lazniot sneg koj ne se topi nitu so ogan...
Изменето од Kastro - 19.Февруари.2014 во 00:52
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2014 во 23:47

ХААРП е исклучен, очекувајте земјотреси за неколку дена – Шокантно тврдење на научник


Денеска системот HAARP е исклучен, за неколку дена очекувајте земјотреси, вели српскиот професор Велимир Абрамовиќ.

haarp-660x524

Тој вели  дека додека траел дождот во Србија немало ни една грмотевица што според него не е нормално. А и дождот кој врнел не личел на природен дожд туку изгледало како некој да излева вода од канта. Сето тоа според професор Абрамовиќ се карактеристики на вештачки предизвикан циклон кој е предизвикан од тие HAARP антени.

Професерот и научник Велимир Абрамовиќ и понатаму тврди дека поплавите во Србија биле предизвикани од ХААРП системот, а доказ за тоа според него е тоа што имало толку многу дождови, а немало ниту еден гром, а дождовните капки не биле како што треба туку како од небото да течела вода.

Тој исто така изјави дека следното нешто што ќе се случи е земјотрес. Сепак останува нејасно дали тој предвидува дека земјотресите ќе бидат во деловите кои се зафатени од поплави или за целиот регион.

abramovik-500

Два дена откако професорот за интернет радиото Снага народа ја даде оваа изјава серија земјотреси ја погодија Албанија со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, предизвикувајќи паника кај граѓаните, јавија албанските медиуми.

Во Албанија вчера беа регистрирани уште шест земјотреси со интензитет од два до 4,1 степен според Рихтеровата скала.

Земјотресите не предизвикаа материјална штета, но граѓаните вчера и денеска не престојуваа во домовите поради страв од нови посилни потреси.

По вчерашниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени со епицентар во близина на градот Балш во централна Албанија, беа оштетени голем број куќи, а престојувањето во нив е опасно.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.