IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HAARP - верувате ли во теориите на заговор?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: HAARP - верувате ли во теориите на заговор?
    Испратена: 15.Септември.2019 во 18:28

веќе не е спорно постоењето, па ни употребата за ветер-ворфер, та ете и кинезите во тој контекст ќе користат ELF технологија [1], туку бељата е што ELF оружје веќе се користи и за мајнд контрол, за сега ко што наведувам во нишката за ЕУгеника изолирано на поединци групи или популација [2] а натака веројатно и на цели континенти ко што ни е претскажано во Откровението ќе бидат Луѓето прелажи со разни халуцинации за да му клекнат на колена на анатемаго, уште поголема беља е што тоа е и официјализирано меѓуредои пр.
Цитирај Related research by Begich and Manning uncovered bizarre schemes. For example, Air Force documents revealed that a system had been developed for manipulating and disturbing human mental processes through pulsed radio-frequency radiation (the stuff of HAARP) over large geographical areas. The most telling material about this technology came from writings of Zbigniew Brzezinski (former National Security Advisory to U.S. President Carter) and J.F. MacDonald (science advisor to U.S. President Johnson and a professor of Geophysics at UCLA), as they wrote about use of power-beaming transmitters for geophysical and environmental warfare. The documents showed how these effects might be caused, and the negative effects on human heath and thinking.

https://www.globalresearch.ca/haarp-the-military-s-pandora-s-box/17902


Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2019 во 13:29
,,,da ne se lazheme,,HAAR-pot kako takov postoi,,,i toa ne od vchera,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2019 во 13:48

бидејќи марнет скинале пристап, ако и кога низ фуснтиве во нишкава налетате на од мене линкувани абери на archive.is/fo доколку сакате да ги видите ќе мора да одите преку прокси сајт и се си е ок ...

пр. преку некој прокси сајт налик https://www.kproxy.com

односно линкоите од фуснотите или пр. следниот од вториот цитат горе

http://archive.is/QdSsJ

копирајте го и срчнете го преку прокси сајтот, тој или кој било друг

https://www.free-proxy.com
Изменето од Zelenikovo - 09.Септември.2019 во 13:49
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2018 во 20:00

зар е можно да не е прегорен муабетот за незнам каква конспирација од тези аксиоми и теории кои некој омбре ги истресол од ракав, а во однос сличен филинг и на скопјани во очи земјотресот!? чек дис аут!
Цитирај Јулско, топло утро. Петок. Еден од оние убави, сончеви денови кога луѓето стануваат рано и одат на работа. Тогаш градот имаше околу 200.000 илјади жители. Но, во кобното утро не беа сите во него. Децата беа распрскани на летување, многу семејства со нив на морските и езерските брегови. Тоа утро, што дојде по донемајкаде запурничавата ноќ, во 5 часот и 17 минути, одненадеж земјата под градот Скопје силно се стресе. Тресењето беше проследено со силни татнежи што идеа од под земјата. Земјотресот траеше само дваесетина секунди, но иако толку краток, беше повеќе од катастрофален за Скопје.

стр.66 - Глава 1 / 26.07.1963 - книга Скопје '63-'83 издание на Партизанска Книга Љубљана - OOUR Izdavacko publicisticka delatnost BEOGRAD - TISKARNA SLOVENIJA Lubljana
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=12557#12557

во линкот од постот во нишката нсп имате абер дека 1963-та терале со влф експерименти на големо а и официјално!
Цитирај The VLF group focuses on using HAARP to generate ELF and VLF waves through a process called modulated heating. Such experiments have been conducted since 1999 and include Milikh et al. (1999); Cohen et al. (2008); Rodriguez et al. (1999). HAARP is located in a region where large natural currents, known as the auroral electrojet flow through the ionosphere. By turning the HF array on and off (i.e. modulating the HF power) at ELF frequencies, we can also modulate the conductivity of the ionosphere at those frequencies (Ferraro et al., 1982; Stubbe and Kopka, 1977; Tomko et al., 1980). When combined with the electric field that drives the auroral electrojet, the result is a current that oscillates and thus radiates at the modulation frequency: a ELF antenna in the ionosphere. These signals can then be detected with nearby receivers

https://web.archive.org/web/20110408064108/http://vlf.stanford.edu/research/experiments-haarp-ionospheric-heater


https://theoldspeakjournal.wordpress.com/2011/03/25/haarp-magnetometer-data-shows-japan-earthquake-was-induced/

http://www.exogroup.de/tag/laic-process/

Цитирај China's 2008 earthquake

There is not enough actual energy being outputted by ionospheric heaters to directly power an earthquake, but they don’t need that much power if they merely act as nonlinear imbalancers, triggers, or redirectors of existing large natural energy flows.

https://www.bibliotecapleyades.net/haarp/esp_HAARP_26.htmИзменето од Zelenikovo - 06.Август.2018 во 20:20
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 482
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2018 во 18:21

што е теорија а што заговор, а пак што теорија на заговор, значи чим не е теза, има некакви претпоставки за одрден говор кој ако им делува загорено на повеќето го етикетираат како заговор, јасно додека не изгорат та да си речат ретроактивно абе чим некаде има чад сигурно има и оган како причина за заговорот

денес ми замирасаа чудно два абери во однос оваа тема а апропо земјотресите, односно изјава на сведок на денешниот индонезиски земјотрес, но и абер од други земјотреси претходно! што не мора да значи ништо никому но би сакал да чујам некој научно да даде претпоставка зошто ваков филинг кај оние кои биле локално сведоци на одрден земјотрес!?
Цитирај Овде сме една недела, и по првиот земјотрес не бевме опуштени. Дуваа силни ветришта и имаше нешто застрашувачко во воздухот“, изјави туристка од Франција. [1]

Цитирај Data released by Nasa shows "some strange atmospheric anomalies" over Japan just days before the massive earthquake struck in 2011, Natural News reports. The "seemingly inexplicable" rapid heating of the ionosphere directly above the epicentre of the earthquake indicates HAARP may have been responsible for the quake, the resulting tsunami, and ultimately the Fukushima nuclear plant disaster. [1]


сеј ват, може '63-та слично се чувствувале скопјани [1][1] мислам имав читнато некаде дека било чудно топло тогај, иако не се сеќавам најдобро, но зато други варијабили во равенката агатнав во пост во нишката за нсп, кои озбилно о подриваат рактичното знаење на Војо изнесено понапред во нишката, а би сакал навистина да чујам што би му кажал во однос влф-елф браноите на оваа тема Академик Поп-Јорданов кој го консултирал за негоите направии, патем да не излезе дека сакам да се потсмевам со Војо напротив многу пати афирмативно имам думано во однос негоите изуми [1]

би рекол во однос постот од болдираната фуснота дека и да имаат ваква технологија суперсилите сигурно не очекувате дека ќе се фалат по весници, иако тук таму некој и официјално шпекулира [1] веројатно мислите дека ако тоа е случај така јавните национални фондови ќе им бидат полесно достапни за "научни истражувања", зар треба да се пофалат за вие да сконтате дека имаат ваква технологија која можеби некој ја злоупотребува, но и да се пофалат пак ќе ве возат зошто истата им е неопходна нели демек за да се одбранат, иако за тоа има сосем други направии на сличен принцип - 11. Model based PI power system stabilizer design for damping low frequency oscillations in power systems. [1]-[2][3]

шпекулирам можеби не сакаат никого да отепаат намерно суперсилите, можеби бркаат или сотруваат некакви сподоби, само да не ни извадат некоја, чим нешто се потстопува на антартик мраз од слични земјотреси, абер од пост претходно во линков од нишката Сеизмологија на Билд, но се плашам да преку влф-елф џемери да не им скубне од ракав муабетот [4] ова антитезава убо легнуе за да не речете дека нема соодветна на манјдконтрол теоријата [5][6] за која ни е доволно еег опсервација [7] бидејќи во моментот на испитување може не сте терсене ами продуктивно стимулирани [8]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=178686#178686

некој ќе рече види какви паушални претпоставки, може зато поставуваат на секој чекор гсм антени бидејќи нели покриеноста со големите антенски столбови не им е доволна, ајде може кога ќе се финишира новата тв кула на Водно ќе ви ги тргнат, бидејќи прњтпоставувам таа ќе биде добар амортизер и за вајтноис фреквенцискиот спектар, кој пак посекако сателитски ќе биде модулиран!? не ми мерите за последниов сеир, но имате уште поглем на следниов линк во нишката Космологија на Билд, веројатно оинтересно е низ конструктивен мајтап да се поврзат харпунски муабети со космолошки амбиции, Не Дај Боже да се зло впрегнати ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=212869#212869
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2014 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.


Може да се подели на два дела.голема насмевка
Еден да си остане во Наука, за оние кои веруваат во научните објаснувања.
Друг во Мистерии, за оние кои веруваат во теориите на заговори.

Инаку, арно вели Загор. да
Природата ни враќа за се она што и го правиме со векови.
Акција - реакција.


Кон врв
Војо Ушевски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Војо Ушевски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 17:12
Originally posted by zagor zagor напиша:

јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...
Кратко , јасно и точно.
иноватор-уживајте во животот и настојувајте секогаш да бидете при себе.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 22:22
јас не верувам во тој нивен HAARP...
баба ми велеше,(дедо не не го интересираше природата)кај текла вода пак ќе тече.земјотресите се природни појави,тука ништо не можеме...другото е се дело на човекот и неговиот однос кон природата.Таа ни враќа...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 22:01
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum Филозофија и психологиjа a vsunost bila vo podforum Наука  глупчо

голема насмевка

Треба да биде во Мистерии.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 19:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.


Јас па...
се измачив да изнапишам...
зошто...
зошто...

и зошто толку се измачив...збунетост


Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 19:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

[QUOTE=Zlatnik] 
......
Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.
 
E ova mu doaga kako jagodka na shlagot голема насмевка...
 
Tuku I jas imam edno Zoshto збунетост....
Zoshto denovive mislev deka temava e vo forum Филозофија и психологиjа a vsunost bila vo podforum Наука  глупчо
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 18:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

 
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

За секое затоа многу лесно можат да се постават 100 зошто.

Поентата е... не треба никаква мака, знаење или мудрост да се праша зошто, вистинскиот проблем е да се одговори затоа.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 15:57

Ги испрочитав сите “зошто“ и се прашувам, зошто ни на крај памет не ми паѓа да ве испокарам? размислување


Зошто да си го мачам мозокот со вакви (или слични прашања), наместо да си го одмарам некаде под ладни сенки?
Зошто не постои еден апсолутен и универзално прифатлив, вистинит или задоволувачки одговор на некои прашања?
Зошто постојат “колку луѓе - толку вистини“?

Зошто ли сум ја отворила темава, што и да сум очекувала од дискусијата на неа?
Зошто (во склоп на темава) некои луѓе полесниот пат за верување го наоѓаат во теориите на заговор, други во науката, трети миксаат, четврти немаат мислење...?


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


зошто на крај на краишта Творецот не создал...
и ни дал можност да поставиме толку едноставно прашање...
зошто...
а ние да имаме преголем избор на одговори...
-затоа што...
но ниеден од нив...
да не дава вистински одговор на прашањето...

зошто...


Е зошто де?не знам


Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2014 во 10:52
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

зошто... ... инспирација за размислување...

Оваа „зошто листа“ би можела да се дополни и со:
зошто човекот сеуште нема создадено хлорофил (или крв)
зошто не го открил механизмот на саморепродукција на ДНК
зошто не го знае изворот на мислата (разумот)
... и да не редам уште илјадници „зошто“!

Има едноставно објаснување за сите овие зошто прашања.
Човекот сака моментално, веднаш да најде одговор, објаснување на сите прашања, за сите појави во светот кој го опкружува.
Колку повеќе трага по одговор на некои прашања, тој открива нови и нови непознаници, нови причини за да се постави истото прашање: „Зошто е тоа така?“
Бидејќи е невозможно да се даде одговор веднаш,  а сепак, сакајќи да се задоволи со некакво објаснување, тој си наоѓа сатисфакција во еден компромисен (утешителен) одговор - Творец. И готово, си ги решил сите дилеми.

Прашањето „зошто“ е најкомплексно, нај филозофско, нај ... ајде да речам најзаебано!
Зошто?
Затоа што на другите прашања може да се даде каков таков одговор.
Каде се движи електронот? Во орбитата.
Како настануваат нуклеарни реакции? Со фузија или фисија
Колку е стар универзумот? 14 милијарди години
Ама ако прашаш зошто електронот кружи во орбитата, зошто настануваат фузијата и фисијата, зошто универзумот е стар 14 милијарди години или зошто Творецот го создал универзумот (и се во него)  - е јеби га, оди дај одговор.

Р.Ѕ. Зошто ние продолжуваме со забегување од темава, иако знаеме дека „Велики брат све види“ и ќе не’ испокара?среќа големо гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.