IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2014 во 20:11
Кој вели дека мора да бидеш заљубен во личност слична на самиот себе.
Јас и тој сме тотална спротивност.
Јас постојам, он не.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2014 во 20:38
Мислиш ли на неa?
-Не.
-Мислиш. Да не мислеше, ќе прашaше "На кого"?
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 10:42
Mozno li e?A?Sam sebe,odsebe da se skries!....
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2014 во 19:32
..и како дух би талкал во живиот свет за да сум твој после овој краток живот... знаат и боговите каде да ме преродат, за повторно нашите ситни судбини се вплеткаат во чиста страствена љубов... тоа што те заведува си ти самата, мојата душа - огледало на твојата вонвселенска убавина, ја рефлектира љубовта што безмилосно ме опива и остава во амбисот на твојата прегратка...
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
lady moon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lady moon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 13:54
Kada vidjamo uvek ista lica, na kraju ona postaju deo naseg zivota. A kada postanu deo naseg zivota, onda zele i da nam ga izmene. I ako ne bude po njihovom, nije im pravo. Jer, svaki covek ima tacnu predstavu kako bi trebalo da zivimo svoj zivot. A nikad nemaju pojma kako treba da prozive sopstveni zivot...
♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ♥♥People that don't know me think I'm quiet. People who do know me, well, they wish I was:)))
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄&#
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 16:36
Јас знам дека скоро од мене ништо нема да остане
Ќе ми се врати сето она што го истрчав дури спокојно си го одеа другите
Знам jас тоа ...
знам јас тоа девојче...
Знам дека ќе остарам oдеднаш и сакам да те замолам само едно.
Сакам да ти оставам само еден аманет.
Да не ми се лутиш!
Да не ми се лутиш - ете тоа.
Да не ми се лутиш ако од мене остане покрај тебе само еден сенилен слаб старец.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 19:36
Дали се сеќаваш зошто се вљубивме? Се сеќаваш ли зошто нашите чувства беа толку силни? Затоа што јас можев да го видам во тебе она што другите не го ни насетуваа. Како и ти во мене. "Врати ми се" Гијом Мисо
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 22:24
И воопшто, жената нема да го разочара мажот, нема да го изневери, освен ако тој самиот не и го расипе срцето и не ја нагази, или пак исплаши и оттурне со својата малодушност, со својот егоизам, со својата тесноградост, со својата погана и бедна нарав. Затоа љуби! Нека се почувствува, не само како твоја женка, туку како твоја најмила душа, како твое дете, како пријател; носи ја во пазуви, да и биде топло, и тогаш можеш да бидеш спокоен, и тогаш со секоја година се посилно ќе се припива кон тебе, се додека не сраснете како сијамски близнаци. Не си и го дал ли тоа, ја расипеш ли, ја исплашиш ли со својата мизерност - ќе си отиде! Ќе си отиде штом некои поблагородни раце ќе се испружат кон неа, оти мора да си отиде, оти нејзе и треба таа топлина, тоа признание, како воздухот за да дише. Хенрих Сјенкјевич "Без догма"
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 12:35
Го сакам затоа што е манијак во кола, затоа што обожава да изиграва Шумахер, но моето присуство го смирува до тој степен што со мене брзинометарот не надминува шеесет. Го сакам затоа што ми дозволува да му го чепкам радиото и рандом да си меморирам мои музички станици. Го сакам поради грижливоста, и поради неговата груба нежност. Го сакам кога ми ја мрази шминката, го сакам кога ме сака разбушавена и поспана, токму онаква каква сум кога ќе станам од спиење. Го сакам затоа што ми купува чоколадо и црвено вино и ме остава да се напијам, а потоа ме трпи и кога се глупирам.

Го сакам затоа што му ги обожавам бакнежите од зад грб додека спијам, затоа што само тој знае да ме однесе на врвот и да ме остави несебично да уживам таму. Го сакам поради неговите години и поради неговата самодоверба за која тој не е свесен. Го сакам затоа што секогаш ми мириса на класична колонска вода, мастики за џвакање и прегорена цигара. Го сакам затоа што само тој може да ме трпи, и кога ќутам и се лутам и кога со часови зборувам како навиена. Го сакам затоа што само тој е тука кога со часови не можам да престанам да плачам, и кога сум неподнослива шмизла.

Го сакам затоа што без него се` ме боли и затоа што без него мојот свет не е цел. Го сакам затоа што знае да ме налути, знае да ме расплаче, но и за исто толку време знае и да ме насмее. Го сакам затоа што ме сака и се бори против тоа. Го сакам затоа што наводно не сме еден за друг. Го сакам од инат. Го сакам затоа што не сакам да го сакам. Го сакам и тогаш кога мислам дека не го сакам.

Го сакам дури и тогаш кога велам крај. Дури и тогаш кога велам збогум.

- Јаневска Марија,
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 16:43
Кога Јуда ќе се заљуби…
Јуда. Предавник. Лицемерен. Лажен. Грешник. Студен. Без чувства.


Како да го препознаете Јуда? Не е толку лесно. Јуда е искусен играч кој успешно се крие позади убавото лице и перфектните ткаенини. Јуда е самец, чудак, социопат. Тој е постојано опколен со луѓе, жени, пријатели, непријатели. Но, нека не ве залажува тоа. На крајот од денот, Јуда е секогаш сам. Тој никогаш не дозволува било кој да му ја види душата, да ја премине границата, да го стопи мразот. Јуда е роден да биде неверен, роден е да ги предаде луѓето што го сакаат, да разочара, да остава.
Но, да не бидеме плитки. Можеме ли да кажеме дека проблемот на Јуда е подлабок од она што навидум изгледа? Можеме ли да претпоставиме дека позади целиот леден оклоп, се крие душа и искрено срце? Можеме ли да заклучиме дека Јуда тежнее да ги предаде и изневери луѓето кои го сакаат, за да случајно тие не го направат тоа први? Дали Јуда е обичен патач од емоции кој се штити повредувајќи ѓи луѓето околу себеси? Има ли белези на душата на Јуда кои тој сеуште не умее да ги преболи? Што му се случило на Јуда пред тој да постане Јуда?

Јуда се опи една ноќ и почна да зборува повеќе од обично. До него стоеше некоја си сосема неважна. Но, за волја на вистината, зајакот не лежи во шапката на магионичарот, туку во вистинското време и место. Која и да беше, Јуда не можеше да престане да зборува. Од еден збор, се фрлаше на друг, од еден муабет, на друг, на трет. Ја стисна на ѕидот, почна да ја бакнува, да и ја растура косата, соблекува кошулата. Таа се топеше. Мислеше дека е вистинската. Мислеше дека е чудо. Дека после неа, трева нема да расте. Сите жени се исти. Патачи да променат некого. Патачи да бидат првите. Патачи да влезат во историја. А, никако да научат дека историјата ја пишува оној што победува.

Таа почна да ја пика својата рака под кошулата на Јуда, да го гали со ноктите, да трепери, да верува во бајки. И, така додека се топеше случајно здогледа неколку испишани букви на левата страна од телото на Јуда. Се обиде да ги игнорира, но љубопитноста ја победи. Во еден момент престана да го бакнува, и го праша:

Што имаш напишано на телото, тука лево?

Твоето име – из смеа и одговори тој.

Не, сериозно, што ти значат буквиве?

Ќе ти смени многу ако ти кажам?, ја праша тој.

Па, да. Сакам да знам. Сепак си ми нешто.

Како, како? Сепак сум ти нешто? Ме знаеш една ноќ и веќе сум ти нешто? Што сум ти? Кажи ми? Како ќе ме класифицираш? Момче, секс играчка, друштво за по уште една? Што сум ти? Можам да ти бидам што сакаш. Имам неверојатна моќ за трансформација. Можам да бидам се што другите ќе посакаат. Само немој да ми кажеш дека сум ти љубов затоа што овде ќе си го повратам црниот дроб. Пред тебе. Да го видиш цел. Да видиш колку е оштетен. Колку е за никаде. Таков црн дроб може да има само човек кој знае што е љубов. А, покрај таквите како тебе љубовта поминала. Не те ни поздравила. Те прошишала. Затоа што знаела дека нема материјал во тебе. Нема леб.

Ти си идиот! Сега гледам дека е вистина сето она што се зборува за тебе! Ти немаш душа!

Неважната женска личност се изгуби во далечината. Јуда остана сам, потпрен на ѕидот, со главата надолу. Стоеше така некои си десетина минути, размислувајќи за тоа дали ќе се измисли лек кој ќе го излечи идиотот во него. Размислувајќи за тоа колкава му е желбата да го отвори срцето, и задоволи со минимум. Секоја ноќ си го велеше истото.

Не е грев да бидеш предавник. Да оставаш. Да имаш неколку лица. Грев е да најдеш една љубов, и да ја изгубиш. И, потоа сите други љубови да ти бидат мали. Да ти бидат смешни. Да станеш лош човек. Ненамерно. Да сфатиш дека ништо не допира до тебе. Да одиш, а да не живееш. Тоа е грев. Проклета е таа љубов. Не е здрава. Не е добра. Не е како што треба да биде.
Кој би рекол дека Јуда знае што е љубов? Кој би рекол дека работите носат корени подлабоки од што можеме да замислиме?

Никогаш не смееме да мислиме дека сѐ ни е јасно. Затоа што ништо не ни е. Ако сакаме да живееме просечен живот, тогаш мора да престанеме да се трудиме да ги разбереме останатите работи. Има толку многу повеќе во едно срце од она што навидум изгледа. Има толку многу приказни нераскажани.

Во секој од нас живее Јуда.

И, кога ќе се вљубиме ние, тоа е нормално.

Но, само кога ќе се вљуби Јуда, тоа е вистинско.

И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 00:07
„Ако природната смрт е срамна, животот мора да биде чесен“.

Тарас Буљба - Н. В. Гогољ
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 07:15
„ Само за мене да не праиме муабет - жити мене! Жити се! “

Ноќва
Вчера
Завчера
Претходниот месец
И тој пред него
и оној по овој после:
Ми се шета!
Ми се работи!
Ми се пие!
Не ми се спие!
В куќи не ми се прибира!
Ми се смее!
Ми се вришти со луѓе!
Сам не ми се останува!
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 02:00

Кога станува збор за книгите и пријателите, најдобро е да имаме малку, но добри пријатели и книги.

Понекогаш е навистина страшно да бидеме сакани. Бидејќи животот  е комплициран и често ни ја праќа вистинската личност во погрешно време.

Ќе престанеме да страдаме, кога ќе престанеме да се надеваме.

Љубовта е секогаш опасна. Тоа е надеж дека можеме да добиеме сè, но и ризик дека можеме да изгубиме сè. Но, понекогаш тоа е прифаќање на ризикот дека можеме да сакаме повеќе отколку што сме сакани.

Велат дека вистинската љубов е кога ќе сфатите дека единствена личност која може да ве утеши е онаа која ве повредила.

Она што нè плаши е светлината, а не темнината. Тоа што нè преплашува не се нашите слабости, туку нашата сила.

Нашиот проблем не е болката, од неа патиме но таа не нè уништува. Проблемот е самотијата која предизвикува болка. Тоа е она што нè убива, тоа што нè одделува од светот.

Млади сме, но веќе живеевме доволно за да ја знаеме цената на среќата. Млади сме но веќе знаеме дека во животот најнесреќни се оние кои не ризикувале да бидат среќни.

Да сакаме некого, значи да се радуваме на неговата среќа.

Светот нема да се поклони пред нас, верувајте. Ако сакате живот, украдете го.

Навистина, дали имаме право своите пријатели да ги штитиме од нив самите?

Ние сме како ореви. Мораме да бидеме скршени за да нè  запознаат другите.

-

Гијом Мисо

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 17:33
     Ostavljena


Dajte mi viski, nocas nisam za vino
ubio me kao nijedan prije
malo teturam, al' bas mi je fino
i nista, nista mi nije.

Idem kuci tako sretna i sama
leci cu opet u nas krevet straha
kraj covjeka kog zvala sam svojim
a sad ga se bojim.


Kraj mene godinama miran spavao
ja oka nisam sklopila ni trena
jer sam se straha nauzivala
da cu biti zamjenjena.

Al' sreco moja, ja cu tebe ostaviti prva
ne zbog toga sto sam jaka zena
ja sam se straha nauzivala
da cu biti ostavljena.


Ne, duso, meni ne treba maneken za ljubav
ko se sebi svidja dok mene grli
meni treba neko da voli kad voli
da me zagrli prvi.

Ljepoti mojoj prvi si se klanjao
pa si je prvi u blato bacio
ti sto si prvi na ljubav se kleo
prvi si me izdao.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.