IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 46>
Автор
Порака
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 01:03
Sonceto e najubavo na zaogjanje, slusa glas vo sebe. Koga si zaminuva, go bojosuva neboto zlatno, violetovo, purpurno, modro. Taka e i so onie sto si gi ljubel. Treba vreme za da padne nokjta. treba vreme za da ja odnse sonceto so sebe seta svoja svetlina.
always look on the bright side of the life!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2012 во 02:08
Би можел да те допрам како некогаш и да ти ги раскажам најтажните нешта кои постојат: сето ова е минливо, а од нас ќе остане само ова овде, ова во нас – се додека и тоа некој не го заборави. Некои други деца некаде ќе речат: најтажните работи се оние вистинските и кога ќе пораснат, и тие ќе се спасуваат од заборавот љубејќи некого. Би можел да продолжам и никаде да не застанам никогаш. Ќе ми речеш: душата некаде мора да застане, а јас во истиот момент ќе признаам дека мојата одамна застанала покрај твојата и дека каде и да одам ќе ја носам пришиена за сето мое- затоа што така си ми ти насекаде, како сето мое кое недостигало.
Би можел да те погледам и да ти кажам: за среќа треба толку. И потоа ќе признаам дека во твоето срцебиење ја пронаоѓам сопствената мерка за среќа и дека не постојат други вистински мерни единици. Тука си за да ми кажеш дека среќата си доаѓа како резултат на отвореност. Запрашано те гледам. Повторуваш: човек мора да си допушти да биде среќен. Се насмевнувам. Јас сепак си допуштив да бидам. И затоа си и ти. Затоа ние толку многу значи.
Би можел да те бакнам како некогаш и ти во истиот момент ќе кажеш дека единствена работа која никогаш не старее е бакнежот. Сé останато станува ветво и се троши. Ние секогаш ќе ги имаме своите бакнежи и секогаш ќе биде како прв пат.
Пред заспивање те замолувам за сон. Ти легнуваш на моите гради. Издишуваш:
-Срцето ти чука тивко. Необично тивко – шепотиш.
Те галам по главата.
-Затоа што многу силно си ми во очите и во душата. Ако срцето почне да чука подеднакво силно со душата, може да напукне.
Се насмевнуваш и ја ставаш својата рака на моето рамо.
-Да сонуваме.
Те бакнувам на челото.
Во нашата минливост животот си допушта да значи среќа.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2012 во 12:09
Мажот најдобро ја приметува жената тогаш кога ќе ја примети друг маж!!!
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2012 во 12:11
Дајте ѝ ги на девојка вистинските чевли и таа ќе може да го освои светот.
Мерилин Монро
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2012 во 12:12
Пред жената клечат илјада мажи, а таа често знае да го одбере оној кој не гледа во неа.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 23:24
Covek sto ludo saka zena, nekogas ja mrazi, tolku silno, tolku bolno, ama ne e toa omraza obicna, niti inat vodenje, toa e omraza od druga planeta, nesto kako zavist za nisto, nesto kako ljubomora za nikoj, da cel zivot baras devojka so takvi oci, pa sega ja mrazis radi niv, da cel zivot baras devojka so takov um, pa sega ja mrazis radi nego, da cel zivot gi baras nejzinite usni, pa sega ja mrazis radi niv, sakas se da i dades, sakas se da i zemes, mozam da se zakolnam deka toj sto ljubenata ne si ja mrazel barem minuta, nikogas ne ja ni ljubel vistinski...
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2013 во 02:48
Го извикувам твоето име без глас. Никој не може да го слушне, освен срцето. Не знам како успеа толку многу да го засака твоето име. Силно е срцето, да. Толку силно што дури ни времето не може да ја избрише сликата во него. Сликата е совршена. Јас, ти заедно засекогаш. Зошто никој не ми кажа дека тоа засекогаш не постои? Таа слика живее само во моето срце. Живее заедно со болката и солзите. Еве една капна и од срцето. Зарем не знаеше дека срцето плаче? Има многу работи што ти не ги знаеш. Ме посетуваш во сонот секоја вечер. Сè е прекрасно, но утрото ми го крши срцето, ја прекинува нашата љубов. Кој всушност ја уништи нашата љубов? Дали тоа бев јас или ти? Или па сосема некој друг? Сосема небитно. Станувам наутро, ја ставам вештачката насмевка и така врвам низ животот. Врвам без цел, без патека. Без љубов во срцето, бидејќи целата ти ми ја зема. А, колку само болат туѓите усни. Колку само посакувам да го осетам пак вкусот на твоите, барем за миг. Реалноста секогаш ми ги уништува соновите, ми го уништува срцето. Само не знам каде ги стави сите работи низ кои поминавме. Дали помислуваш на мене кога ке погледнеш во ѕвездите? Ти можеби не, но тие сигурно се сеќаваат на нас. Тие се сведоци на нашата љубов што некогаш толку силно гореше. Колку само го мразам зборот “некогаш”. Зошто не и сега? На некои прашања едноставно нема одговор.
Така требало да биде…
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2013 во 02:53

Те молам пушти ме да си одам. Бидејќи сакам, бидејќи морам. Заради себе, а и заради тебе.

Би те сакала многу ако ме пуштиш и сфатиш што слободата значи за мене. Би ми бил многу драг и посебен.

Вака само се залажуваме. Ти дека нема да ме изгубиш, јас дека кога – тогаш ќе заминам…

Зарем не си изморен? Зарем не ти фали малку повеќе љубов? Зарем не сакаш да бидеш сакан, ценет и возвишуван?

Те молам пушти ме да си одам и еден ден да сфатам колку и дали ми значиш. Можеби и ќе те сакам назад, а можеби и ти ќе го живееш оној добар стар живот кој постоел и без мене.

Само ти ме сопираш за да си одам. Лесно е да се свртам и да почнам да чекорам, тешко е ако тоа го правам знаејќи дека некој е несреќен поради мене.

Вака, иако сосема скршени, барем еден од нас е себично среќен, нели? Ако ме пуштиш и се помириш со тоа, може ќе бидеме среќни и двајцата.


Avtor: N.K.

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2013 во 20:54
Ti zivees vo strav i paranoja da ne bidam so druga, da ne zavrsam so bilo koja, da ne zaglavam kaj nekoja druga, zatoa sto sum labilen, i nemam karakter, i pagam na se i sesto, pak i pak, se plasis deka nema da odoleam, a jas, jas se plasam od tebe ko' slon od glusec, ti si nevina i navodno ne mi mozes nisto, ama tvojot pogled, toa kako go gledas toj od minatoto sekoj pat koga ke naletame na nego, toj za kogo kazuvas deka ni ime ne mu pamtis, toj koj znam deka mi ja napravi najgolemata usluga sto te ostavi za da mozam jas da te imam, vo sprotivno ke te sonuvav, sakam da znaes deka toj tvoj pogled, postrasen e od site moi neverstva, podlabok od site moi fantazii, polazliv od site moi lagi, kako koga mi velis da spijam mirno, zatoa sto covek na kraj se ke preboli...



uh...
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2013 во 01:17
Koga ke se vljubis seriozno, seriozno ke ti smeta sekoja neserioznost, a tvojata serioznost ke otide do tamu da ke mislis deka negovoto pojacuvanje na glasot na nekoja pesna cij tekst jasno ne e za tebe, e znak deka ti e neveren...
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 01:47
Novo jutro, novi stan, istu sliku svaki dan gledam u ogledalu..
Ista greska ponovo, caj od nane, sipam so, mozda je i namerno..
Jer to sto me sladilo odavno me ohladilo...

Mogu ja najponosnije tugu nositi, i opsovati, i oprostiti,
sve sto tebe je na smrt plasilo, samoj sebi sam strasilo...

Sve se nadam bice bolje kad' isecem stvari tvoje, na sitne krpice..
Onda kajem se do zore da ja nemam nista tvoje, to mi je najgore..
Sve u onoj nameri da pobegnem od ljubavi...

Mogu ja najponosnije tugu nositi, i opsovati, i oprostiti,
sve sto tebe je na smrt plasilo, i samoj sebi sam strasilo...
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2013 во 01:58
Ne čujem ti glas, da me uteši kad me ružni snovi noću bude,
srce srećno je tek kad pogreši, mrzim kad ga pustim medju ljude.
Još te spominjem, svakom mili moj, još ti nazdravim za sreću gde god da si,
dan sto počinje, precrtan je broj, čime se to ova tuga gasi.


Sreco necija, ne umem ti ja, ni da tugujem ni da proslavljam,
gde si zastao, sama nastavljam, sto si pustio ja ne ostavljam.
Sreco necija, ne umem ti ja, ni da zaplacem ni da zapevam
gde si lomio, tu jos sastavljam, sto si pustio, ja ne ostavljam,
sreco necija...

-Nestaju bez nas, dani uzalud, pametnu me stare slike slude,
idem svaki je promašeni put, usne bi kraj tvojih da se bude.
Još te spominjem, svakom mili moj, jos ti nazdravim za sreću gde god da si
dan sto počinje, precrtan je broj, čime se to ova tuga gasi!?

Moja tugo zauvek...


Изменето од mrzla - 14.Мај.2013 во 02:01
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2013 во 01:13
„И кога некогаш ќе решам да заминам… Нема да ми недостига ниту твојата насмевка, ниту гласот, ниту погледот. Нема ниту ти да ми недостигаш. Ќе си недостигам самиот себе онаков каков што ти ме правеше да бидам.“
                                                                                            
                                                                                                                                                  Balasevic


Изменето од Gabriela_S - 22.Август.2013 во 01:13
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2013 во 01:07
        Tihi ubica...


Budim se sama, oci nikog ne traze
i sta je taj odsjaj u mom pogledu
na stolu pored muski sat k'o da mi kaze
da izgleda da neko jos pored mene zivi tu

I dve-tri kapi krvi posle brijanja
otuzan miris sto po sobama se siri
otkad to duhovi mi dolaze po danu
ma gde je taj muskarac sto
pored mene ovde zivi

Takvi kao on nikad "zbogom" ne kazu
za svoje greske on uvek druge krivi
sa njim je svaki novi rastanak bez suza
ma gde je taj muskarac sto
sto sa mnom zivi, a ne zivi
moj covek bez glasa, bez duse, bez lica
moj najtezi porok, moj tihi ubica




И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.