IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 46>
Автор
Порака
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2012 во 22:45

Sad...
Nakon vjetrova i oluja...
Slika postaje jasna...
Ne... 
Nisi nishta izgubila...
Nije bilo stvarno...
Ono shto si imala...
Privid je tvrd kao kamen...
O tezhini...
Ne treba ni razgovarati...
Nemoj se vishe nikad...
Tako jako hvatati...
Za karike...
To nisu tvoje poveznice...
To su trzaji...
Dok se skidash sa uzice...
Primiri se malo...
Odmori...
Pa poleti...

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 18:41
...За се што со пропуштил нешто си добил...за се што добиваш нешто губиш....
  Emerson
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 18:44
Не оди таму каде што патот може да те одведе....оди таму каде што нема пат и остави трага...
 Emerson
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2012 во 18:53
" Причината зошто боли толку кога се разделуваме е тоа што нашите души се споени. Можеби секогаш биле и ќе бидат. Можеби сме живееле илјадници животи пред овој живот и во секој живот сме се наоѓале еден со друг. И можеби секогаш сме биле присилени да се разделиме поради истите причини....
Кога те гледам, ги гледам твојата убавина и милност и знам дека тие стануваат се поголеми со секој живот што го живееш. И знам дека го потрошив секој живот пред овој во потрага по тебе. Не по некој како тебе, туку по тебе, бидејќи твојата и мојата душа секогаш мора да се спојат. И тогаш, поради некоја непозната причина за нас, ние сме принудени да си речеме збогум.
Би сакал да  можам да ти речам дека се ќе работи за нас и да ти ветам дека ќе сторам се што можам за да се случи тоа. Но ако никогаш веќе не се сретнеме и ако ова е навистина збогум, јас знам дека ќе се видиме пак во друг живот. Ќе се најдеме пак и можеби ѕвездите ќе бидат поинакви и ние ќе се љубиме не само во тоа време туку за сите времиња што сме ги поминале. "

Страници за нашата љубов - Николас Спаркс
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2012 во 00:19
"Така секое добро дрво дава добри плодови, а секое лошо дрво дава лоши плодови:
не може добро дрво да дава лоши плодови, ниту лошо дрво да дава добри плодови.
Секое дрво, кое не дава добар плод, го отсекуваат и го фрлаат во оган."
Евангелие од Maтej Глава 7
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2012 во 22:30
Не е ниту извадок ни исечок ниту пак цитат. Една кратка приказна вредна да се прочита. Кој не разбира хрватски, нека научи... голема насмевка

Jednom su jednog starog pastira, koji je već preko sedamdeset godina čuvao ovce upitali novinari: "Možete li nam ispričati nešto osebujno, što vam se zasigurno moralo dogoditi, za tako duga razdoblja." Razlog, zašto su uopće novinari došli je bio: država je odlučila da mu dodijeli počasnu mirovinu za njegov osamdeseti rođendan, jer je pošteno obavljao svoj posao eto već punih sedamdeset godina, a nikakvih drugih osnova ne bi mogao imati po kojima bi dobio zasluženu mirovinu, jer nije bio nigdje prijavljen, na nikakvim platnim spiskovima poduzeća.

Starac se ispočetka branio, da je on običan pastir i već mu je bilo neugodno što su uopće došli oni kojih se niti u snu čovjek ne bi nadao, a kamoli da će još o njemu netko i pisati u novinama, za koje je on, onako nepismen, samo znao da postoje. No, novinari kao novinari, napasni kao osice, nisu se dali tek tako otpraviti. A prostodušni je starac na kraju ipak popustio i započeo pričati.

Imao je on običnih priča, koje su za običnu raju i koje se mogu pričati uz vatru djeci, jedino je mislio da su one suvišne. Kada sam imao dvadeset godina, našao sam u šumi malo nejako psetance. 

Onako malešno mi se smililo, pa sam ga jednostavno pokupio sa sobom bez razmišljanja. Već nakon par dana mi se to pseto privrglo, i ja sam ga zavolio. Svuda sam ja njega vukao sa sobom, dijelio sa njim što sam i sâm imao. I pseto je lijepo napredovalo.

No, seljani su me počeli zadirkivati govoreći da je to vuk i da ga tre*am ubiti, jer da će se veliko zlo dogoditi. Kako sam ih mogao poslušati, kad mi je srcu priraslo i gotovo. Pseto je postalo kršno, veliko, i kad bih ponekad nešto bio zaboravio u selu, slobodno sam ga pustio, rekavši da mi to sam donese. Gledao bi me za trenutak u oči, kao da traži na neki drugi način, a ne riječima, što sam mu kazao. Bio je to vrlo pametan pas i pomagao mi je revno čuvati ovce.

Jednog kasnog, ljetnog popodneva, nebo je nekako pritislo. Bilo je vedro, ali zrak je bio težak, kao da će kiša.Ušao sam u kolibicu u planini, u kojoj je bio i tor za ovce koje su tu plandovale u sjenci par stabala. Čim sam legao na ležaj, oči su mi se same sklopile. Bilo je sparno.

Ne znam koliko sam dugo ležao, tek nešto me je prenulo iza sna. Neko krkljanje i režanje. Sve je bilo nekako prigušeno, tako da nisam bio siguran da li ja to spavam ili sam budan. Izašao sam da vidim ipak što je. Vrata kolibice su gledala na zapad. Narančasta sunčana lopta je bila još za koplje visoko. U smjeru prema suncu moj je pas sjedio. Gubica mu je bila sva krvava, a kako je bio okrenut postrance, sunce mu je narančasto prosijavalo kroz oči. Kao da je mjesto njih imao dvije žeravke. Sve je izgledalo tako nestvarno tim više, što se ispred njega nalazila hrpa pušećeg mesa iz prohujalog života. Odmah sam shvatio što je bilo na stvari.

Ušao sam hladno mirno u kolibu i skinuo pušku ponad vrata i ponovno izašao. Podigao sam lagano pušku, nanišanio mu glavu, glavu mog vuka. On se nije ni pomaknuo. Kao da je osjećao krivicu što je prokockao moje povjerenje, koje sam u njega uložio. Povukao sam obarač i on je pao.

Da bih nekako spasio, što se spasiti dalo, otišao sam u selo po nekog od seljana i kola. Pomalo me je bilo i sram što prije nisam seljane poslušao. Sunce je upravo zalazilo, kada smo počeli tovariti leševe ovaca u kolica. Možete si zamisliti koliko je bilo moje zaprepašćenje kada sam izmedju ovaca naišao na tri leša vuka i jedne vučice. Srce mi se steglo, a na oči mi grunuše suze. Ubio sam svog istinskog prijatelja. Posumnjao u zvijezdu na nebu.

Odonda je prošlo šezdeset godina, a ja tu sliku ne mogu zaboraviti, kao da se danas zbilo. Odonda sam se nekako povukao u sebe. Riječi su mi nevoljko prelazile preko usana.  Bio sam vrlo pažljiv. Jasno mi je postalo da nema više mjesta u mojoj duši za bilo kakvo osuđivanje bilo koga.

Cijena toga je bila visoka, a niti me je tko pitao da li želim kupiti to iskustvo.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2012 во 23:50
Denes te sakam poveke od koga i da bilo; utre ke te sakam uste poveke. Potrebna si mi poveke od koga i da bilo; te posakuvam poveke od koga i da bilo. Jas sum pedesetgodishen covek i ti doagam, cuvstvuvajki se kako nekoj vljuben tinejdjer, da te molam da mi dades moznost i da mi ja vozvratish ljubovta.
Rozi Dan, te sakam od se srce. Sekogash te sakav, duri i koga imav sedum godini i lazev deka ne sum zaspal na strazata poradi Dedo Mraz, koga imav deset godini i ne te pokaniv na svojata rodendenska zabava, koga imav osumnaeset godini i morav da se preselam, duri i koga se vencavav, i na tvojata vencavka, na krshtenkite, na rodendenite i sekogash koga se karavme. Te sakav niz seto toa. Napravi me najsrekniot covek na ovaa planeta i bidi so mene.

Na krajot na vinozitoto - Sesilija Ahernљубов
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2012 во 23:56

TREBA DA SE RIZIKUVA...NIE NAVISTINA GO SFAKJAME CUDOTO NA ZIVOTOT DURI OTKAKO KE NI SE SLUCI NESTO NEOCEKUVANO.

SEKOJ DEN GOSPOD NI DAVA,SO UTRINSKOTO SONCE, EDEN MIG VO KOJ E MOZNO DA SE IZMENI SETO ONA STO NE PRAVI NESREKJNI.

SEKOJ DEN, NIE SE PREPRAVAME DEKA NE SME SVESNI OTI TOJ MIG POSTOI,SE ODNESUVAME KAKO BOZEM VERUVAME DEKA DENESNIOT DEN E SLICEN SO VCERASNIOT I DEKA KE BIDE SLICEN NA UTRESNIOT....NO,COVEKOT KOJ SO VNIMANIE GO SLEDI DENOT STO GO ZIVEE,GO OTKRIVA VOLSEBNIOT MIG. TOJ MOZE DA BIDE SKRIEN VO MINUTITE KOGA NAUTRO GO STAVAME KLUCOT VO KLUCALKATA,VO MIGOVITE NA TISINATA STO NASTAPUVAAT PO VECERATA,VO ILJADA I EDNATA DREBNOST STO NI SE CINAT NAPOLNO ISTI. NO,TOJ MIG POSTOI.TOA E MIG VO KOJ SETA MOK NA ZVEZDITE MINUVA NIZ NAS I NI OVOZMOZUVA DA STORIME CUDA.

SREKJATA PONEKOGAS E BLAGOSLOV - NO,NAJCESTO E OSVOJUVANJE.  VOLSEBNIOT MIG NA DENOT NI POMAGA DA SE IZMENIME,NE TERA DA TRGNEME VO POTRAGA PO NASITE SNISTA. KE STRADAME, KE CEKORIME PO PATISTATA POSLANI SO TRNJE, AMA SETO TOA E PRIVREMENO I NE OSTAVA TRAGI. A PODOCNA,SO GORDOST I SO VERBA,KE MOZEME DA SE SVRTIME I DA POGLEDNEME ZAD SEBE.

always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2012 во 00:31
"Никогаш не легнувај право в постела. Остави го денот да се распрсне, да слегне во тишината на ноќта. Убаво одмори си ја душата, и дури потоа легни. Сонот сака одморени души."

Полиња со диви нарциси
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 01:06
od istiot naslov:

"Zapej, srce, so vecernite zvezdi. Zapej i pokazi mu go patot na mojot ljuben"

" Nisto ne e ni tolku dobro ni tolku loso kolku sto izgleda. Se' e onaka kako sto treba da bide"
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 01:29
Мудра таа баба Сара..еве уште неколку:

Зборот е потежок ако не се искаже.Останува заробен на лицето како сенка што ни светлината не успева да ја ослободи.
Секаде има убавина ако имаш срце да ја видиш.
Срцето мора да биде живо,да се радува и да плаче.Да љуби и да мрази.Најлоша е рамнодушноста.И душман да е,со живо срце да е .

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2012 во 23:27
Те сонував седната на кришка месечина,како на лулашка закачена со невидливи ортоми на небото.Се нишаше свивајќи ги намачените колена што блескаа во мракот,а ти јадеше ѕвезди како крупни вишни со мастилавите усни...

Венко Андоновски-ВЕШТИЦА
always look on the bright side of the life!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2012 во 20:53
Iskazanite zborovi se kako vetrot. Nego ne mozes da go zarobis. Mozes samo da go pustis da duva, da korne, da sviri, da igra i da divee. I otkako ke mine, se prasuvas dli postoel, osven se razbira ako ostavi zad sebe pustos. No pisaniot zbor e kako moreto. prepoln e iznenaduvanja i novi dlabocini. Samo sto mislis deka si go doprel dnoto, novo dno se otvara pred tebe.

Polinja so divi narcisi
always look on the bright side of the life!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2012 во 00:52
Ako vremeto na neuspeh e bolka,
ako istata premnogu boli i peche
vrz taa jalovina zasadi seme na uspeh
ednash mnogu odamna, eden mudrec reche.

Ole Ivanovska
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3940414243 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.