IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
Автор
Порака Обратен редослед
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2014 во 13:12
Секоја будала знае дека мажите и жените размислуваат различно понекогаш, но најголемата разлика е следнава: Мажите забораваат, но никогаш не простуваат, а жените простуваат, но никогаш не забораваат.

Роберт Џордан

НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
Marttiniquss Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marttiniquss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2014 во 21:19
Ме интересира дали ова е извадок од некоја книга , или ?!?
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 22:29
Razotkrivši u meni nestalnost svih stvari, sada me stopi u Sebe zauvijek.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 10:57
„Затоа се насмеав бе цреп...“


Убаво се разделивме јас и ти.
Најубаво на цел свет.
Како дечиња што мора одделно да почнат да живеат.
Се насмеав и во челцето те бацив на разделување, а ти ме лупна со раката во градите
Ме лупна со насолзени очи и горко се насмеа : Шо се смееш бе цреп - лесно ти е тебе! - ти ми рече.
Се смеев
се смеев најспокојно на цел свет
се смеев за да не изустам „Те сакам“
се смеев што најдов сила да не ти оставам тежина - зошто ти истото немаше да имаш сила да ми го кажеш.
Се насмеав зошто и сега знам
дека само еден жали кога умира љубовта и тоа не мора да му се познава на фацата
се смеев зошто треба да се има малце почит и спрема останат макар и непознат свет и спрема блиските
се насмеав зошто знаев и се помирив дека ќе сум долго и долго несреќен
се насмеав оти барем успеав со тебе да гризнам парченце од срцето пред да ми згние
се насмеав веќе знаев оти само млазот од цревото во мртовечница ќе може твоите допири од моето тело да ги измие.
Затоа се смеев...
затоа се насмеав бе цреп.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 13:57
"И покрај сите талкања, среќата секогаш се наоѓа во близина и меѓу работите кои ни се на дофат" -Булвер
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2014 во 12:58
...Едно БОГАТСТВО од чувства кое го чував на крајот од умот, за после цела вечност, го доживеам и слушнам со другата половина од мојата душа... Мое мило, сеуште неможам да си ги соберам парчињата од битиево кое одсекогаш бескрајно и безусловно те љуби!.........
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2014 во 09:23
Да знаев дека никогаш нема да те видам, ќе украдев бар уште еден мал момент со тебе. Да знаев дека никогаш нема да те видам, немаше да размислувам. Ќе те прегрнев и ќе го впиев мирисот на твојата мекост. И повторно ќе те прегрнев и ќе се чувствував најсигурна на светов. Ќе украдев уште некој бакнеж и уште еднаш ќе те држев за рака. Ќе ја држев со сила, велејќи ти дека ми е ладно, ќе те лажев и бар за момент ќе се преправав дека засекогаш ќе ми припаѓа на мене.“

- Јаневска Марија
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
BIBI_G_3 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
СТАРОСЕДЕЛЕЦ

Регистриран: 21.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2372
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BIBI_G_3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2014 во 17:22
Зависта е молец, таа како и несреќната животинка ја јаде рубата која се родила: зависта го јаде срцето, ја нагризува душата, го сакати телото.

Папокот на светот- Венко Андоновски
НЕПОПРАВЛИВ ОПТИМИСТ
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2014 во 18:26
"Те сакам и сега малку ќе одам да умрам за тебе" - MME - Дуковски
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2014 во 20:53
Жими Македонија имаш убаво лице....!!!
На прв поглед ги засакав твоите зелени очи....
Знаеш како Американците одбираат животен партнер ?
Aко ги засакаат очите, тоа е најдобар знак дека врската ќе опстои. 
Само бојата на очите останува иста цел за живот.
Значи, ако се вљубиш во очите, цел живот ќе бидеш вљубен, 
зашто само тие во човечкиот живот остануваат исти, се друго се менува....
Сенките на сонот.....
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2014 во 17:33
     Ostavljena


Dajte mi viski, nocas nisam za vino
ubio me kao nijedan prije
malo teturam, al' bas mi je fino
i nista, nista mi nije.

Idem kuci tako sretna i sama
leci cu opet u nas krevet straha
kraj covjeka kog zvala sam svojim
a sad ga se bojim.


Kraj mene godinama miran spavao
ja oka nisam sklopila ni trena
jer sam se straha nauzivala
da cu biti zamjenjena.

Al' sreco moja, ja cu tebe ostaviti prva
ne zbog toga sto sam jaka zena
ja sam se straha nauzivala
da cu biti ostavljena.


Ne, duso, meni ne treba maneken za ljubav
ko se sebi svidja dok mene grli
meni treba neko da voli kad voli
da me zagrli prvi.

Ljepoti mojoj prvi si se klanjao
pa si je prvi u blato bacio
ti sto si prvi na ljubav se kleo
prvi si me izdao.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2014 во 02:00

Кога станува збор за книгите и пријателите, најдобро е да имаме малку, но добри пријатели и книги.

Понекогаш е навистина страшно да бидеме сакани. Бидејќи животот  е комплициран и често ни ја праќа вистинската личност во погрешно време.

Ќе престанеме да страдаме, кога ќе престанеме да се надеваме.

Љубовта е секогаш опасна. Тоа е надеж дека можеме да добиеме сè, но и ризик дека можеме да изгубиме сè. Но, понекогаш тоа е прифаќање на ризикот дека можеме да сакаме повеќе отколку што сме сакани.

Велат дека вистинската љубов е кога ќе сфатите дека единствена личност која може да ве утеши е онаа која ве повредила.

Она што нè плаши е светлината, а не темнината. Тоа што нè преплашува не се нашите слабости, туку нашата сила.

Нашиот проблем не е болката, од неа патиме но таа не нè уништува. Проблемот е самотијата која предизвикува болка. Тоа е она што нè убива, тоа што нè одделува од светот.

Млади сме, но веќе живеевме доволно за да ја знаеме цената на среќата. Млади сме но веќе знаеме дека во животот најнесреќни се оние кои не ризикувале да бидат среќни.

Да сакаме некого, значи да се радуваме на неговата среќа.

Светот нема да се поклони пред нас, верувајте. Ако сакате живот, украдете го.

Навистина, дали имаме право своите пријатели да ги штитиме од нив самите?

Ние сме како ореви. Мораме да бидеме скршени за да нè  запознаат другите.

-

Гијом Мисо

На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2014 во 07:15
„ Само за мене да не праиме муабет - жити мене! Жити се! “

Ноќва
Вчера
Завчера
Претходниот месец
И тој пред него
и оној по овој после:
Ми се шета!
Ми се работи!
Ми се пие!
Не ми се спие!
В куќи не ми се прибира!
Ми се смее!
Ми се вришти со луѓе!
Сам не ми се останува!
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2014 во 00:07
„Ако природната смрт е срамна, животот мора да биде чесен“.

Тарас Буљба - Н. В. Гогољ
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.