IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Извадоци,исечоци,цитати
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Извадоци,исечоци,цитати

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
Автор
Порака
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Извадоци,исечоци,цитати
    Испратена: 17.Јануари.2006 во 00:14

кога би можел да ги растгнам градиве и од нив да ја извадам сета моја љубов за да фрлам под твоите нозе...

ОНОРЕ ДЕ БАЛЗАК шагринска кожа



Изменето од mamma - 29.Март.2008 во 22:49
Точачиња.
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 00:22
Ќе ти ја подарам последната минута од мојот живот и осети ја мојата болка,па макар и една минута и свати ја мојата болка за кога некоја друга ќе те повреди,а мене ќе ме нема да те утешам...Тогаш ќе ја узнаеш и осетиш мојава тага и ќе се сетиш на мене и мојата минута подарена за те*е. ЕРНЕСТ ХЕМИНГВЕЈ- ЗБОГУМ НА ОРУЖЈЕТО
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2006 во 20:36

"onoj koj vistinski bara,koj vistinski saka da go najde patot, ne moze da primi nikakvo ucenje. No, onoj koj go nasol, toj moze da go odobruva sekoe ucenje, sekoja cel, nego nisto povekje ne go oddeluva od iljadnite drugi koi ziveele vo duhot na vecnosto, vo duhot na bozjoto"

Herman Hese - Sidarta

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
walker_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај walker_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2006 во 23:11
Site nie sme skitnici na Zemjata, duri i nasata zemja e skitnicka na neboto - Maksim Gorki, vo dramata "Na dnoto"
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2006 во 18:02

"Smelite i karakterni lugje sekogas im se neprijatni na drugite"

"Mozebi toa bilo nekoe junacko delo, a mozebi ne.Vo sekoj slucaj, ostanatite slabaci sega bile isplaseni do smrt, se zalele, i koga nekoj bi gi zaprasal:"zosto ednostavno ne go ubiete?", tie ne mozele da kazat: "Bidejki sme plashlivci!", tuku velele "Ne mozeme. Toj go ima znakot. Gospod go stavil znakot vrz nego!" "

Herman Hese - Demijan

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2006 во 19:30
Меѓутоа,ЗАЉУБЕНОСТА НЕМА НИШТО ЗАЕДНИЧКО СО ЉУБОВТА,ТОА НЕ Е ЉУБОВ-ТОА Е ЖЕЛБА,ГОРЕШКА ЖЕЛБА.оНА ШТО ГО САКАТЕ ОД СЕ СРЦЕ Е ТОА ОБОЖАВАНО ЛИЦЕ ДА ВИ РЕЧЕ ДЕКА ГО ПРИВЛЕКУВАТЕ.САМО НЕШТО ТАКВО ВИ ДАВА ЧУСТВО НА СРЕЌА.

 Дилеми-Прим.д-р.Миле Миќуновиќ
Кон врв
walker_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај walker_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2006 во 13:54
...Суштество кое води интензивен живот постојано наоѓа нови животни радости, сексот не му недостасува. Ако има сексуален однос, тоа е затоа што е преплавен со чувства, неговата чаша е преполна и почнува да се прелева, тој е принуден да го прифати повикот на животот и во тој и само во тој миг, тој успева да ја загуби контролата...  ( "11 минути" - Паоло Куелјо )
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2006 во 15:20

...имам четириесет години,лоша возраст,човек е сеуште млад за да има желби а веќе стар да ги остварува.....

 

Зашто триесет години се младост,тоа сега го мислам кога неповратно се одалечив од неа,младост која од ништо не се плаши,па ни од се*е.

 

Изговорено од Ахмед Нурудин"Дервиш и смрт"-Селимовиќ Меша



Изменето од beleg
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2006 во 01:39

plemeto nase e pirej i ne go nisti ni edna vojska.Ama ti kolku sakas koskaj ja,korni ja,kubi ja,taa pak ne umira.Samo malku da se dopre do zemjata i pak ke se fati,ke ozivi ke potera.Nisto ne ja nisti taa treva.

                                   "Pirej"P.M.Andreevski

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2006 во 19:56
The grandfather explained to her that it was the sun that did
it. "When he says good-night to the mountains he throws his most
beautiful colors over them, so that they may not forget him
before he comes again the next day."

Heidi - by JOHANNA SPYRI

http://www.gutenberg.org/dirs/etext98/heidi11.txt
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2006 во 10:28

...Golemata voda kako dalecno eho,kako vo son,cudesna pak se javi.Proklet da bidam,DOAGASE.Se kolnam nisto nemase izmeneto vo negovoto srce,toa bese istoto,Kejtensko.Tuka bea prijatelstvoto i ljubovta i drugarstvoto i pogledot na prijatelite i smeata,negovata smea...

 

 

                            "Golemata voda"-Zivko Cingo

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2006 во 14:13
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

The grandfather explained to her that it was the sun that did
it. "When he says good-night to the mountains he throws his most
beautiful colors over them, so that they may not forget him
before he comes again the next day."

Heidi - by JOHANNA SPYRI

http://www.gutenberg.org/dirs/etext98/heidi11.txt


Дедо и и објасни дека сонцето е криво за тоа.
-Кога им вели добра ноќ на планините, ги фрла најубавите бои врз нив, за да не го заборават пред да дојде следното утро повторно.

Хајди - Јоана Шпири

http://www.gutenberg.org/dirs/etext98/heidi11.txt

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2006 во 01:36
Poveke mi se dopadna na angliski
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2006 во 01:49
..''Zarem nema prijatna slicna megu pocetokot na ljubovta i pocetokot na zivotot.Zar deteto ne se uspiva so tiha pesna i so mili pogledi?Zar ne mu se prikazuvaat cudesni prikazni sto mu ja pozlatuvaat idninata?Zar za nego nadezta ne gi shiri neprestajno svoite zracni krila?Zar ne roni toa ednopogrugo solzi od radost i od bolka?Zar ne e lakomo da go graba vremeto da vleze vo zivotot?Ljubovta e nasha vtora preobrazba..''
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.