IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Домашна библиотека
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Домашна библиотека

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Домашна библиотека
    Испратена: 11.Декември.2013 во 22:46
Поседувате ли свое катче за релаксација и лично задоволство,катче со многу книги кои го задржуваат Вашето внимание?
najubavite-domasni-biblioteki-21


Изменето од Valerija - 18.Ноември.2017 во 17:10
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 22:49

Домашните библиотеки веројатно се најубаво место во домот каде што релаксацијата и личното задоволство се преплетуваат. Огромни полици преполни со книги кои ќе ве воодушеват, меки столици и пернички за релаксација, мал камин за потопла атмосфера и топол напиток - што уште може да посакате?

Постојат многу оригинални идеи како да го уредите ова катче за релаксација.

Ние направивме селекција од над 30 најпрекрасни домашни библиотеки кои за момент ќе ви го одземат здивот, а можеби и ќе ви послужат како инспирација


http://blog.obravip.com/http:/www.obravipblogs.com.br/wp-content/uploads/2011/03/banho1.jpg/2012/09/modern-home-library-design.jpg

http://homedesigning.zippykid.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/02/6-modern-home-library-render.jpeg

http://media.techeblog.com/images/incredible-home-library.jpg

najubavite-domasni-biblioteki-12

najubavite-domasni-biblioteki-13

http://www.home-designing.com/wp-content/uploads/2012/04/Bath-tub-in-home-library.jpeg

http://www.home-designing.com/wp-content/uploads/2012/02/15-yellow-white-hall-home-library.jpeg


najubavite-domasni-biblioteki-19

najubavite-domasni-biblioteki-20

najubavite-domasni-biblioteki-21

najubavite-domasni-biblioteki-22

http://cdn.freshome.com/wp-content/uploads/2010/10/library_home-office-e1286294288886.jpg

najubavite-domasni-biblioteki-24najubavite-domasni-biblioteki-29

najubavite-domasni-biblioteki-30

http://www.homeworkshop.com/wp-content/uploads/2010/06/ski-house-library-after.jpgИзменето од Valerija - 11.Декември.2013 во 23:19
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 23:10

Без разлика дали сте страствен читател или не, книгите се еден од најчестите „декорации“ во домот. На сосема обичен простор потребни се само неколку книги необично подредени за целосно освежување на просторот.

Лесно е книгите да ги наредите на обична полица или пак да ги наредите во некоја фиока каде што и воопшто нема да се гледаат. Меѓутоа, доколку размислите колку топлина може да внесат во една соба, можеби следниве неколку совети за нивно складирање навистина ќе ви се допаднат.

1. Направете едноставни полици.

sredeni-knigi-toplina-vo-domot-1

Полиците од неколку рафтови, подеднакво подредени се доста лесен проект за да ги направите сами. Потоа на нив наредете ги книгите во хоризонтална положба. На ѕидот каде што ќе ги закачите нека има минималистичка декорација.


2. Бидете креативни.

sredeni-knigi-toplina-vo-domot-2

Пронајдете мини масичка која што може да ја прилагодите како подвижна полица. Во некој едноставен агол од било која соба ќе делува навистина креативно.


3. Подредете ги според бојата на кориците.

sredeni-knigi-toplina-vo-domot-3

Со подредувањето според бојата се добива навистина модерен изглед. Ќе имате впечаток дека собата е декорирана со многу стил.


4. Измешајте ги книгите со други декорации.

sredeni-knigi-toplina-vo-domot-4

Користејќи цветни аранжмани или рамки со фотографии, направете секоја полица да има своја приказна. Книгите вклопете ги според кориците, но овој пат во спротивнана боја од останатите предмети.


5. Прикријте ги позади мал дел од завесата.

sredeni-knigi-toplina-vo-domot-5

Без оглед колку сте се труделе да ги подредите, понекогаш едноставно делуваат хаотично. Доколку се најдете во таква ситуација, полицата ставете ја на ѕидот и едната половина покријте ја со завеса. Мистериозниот изглед овој пат ќе ви помогне околу впечатокот на хаотична полица.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2013 во 23:11
http://cdn.freshome.com/wp-content/uploads/2010/10/library_above-door-e1286294896379.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 14:24
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/03/najubavite-domasni-biblioteki-26.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 14:25
http://www.domechti.ru/wp-content/uploads/2011/07/domashnyaya-biblioteka-33.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 14:25
http://www.crnobelo.com/images/stories/2013/03/najubavite-domasni-biblioteki-3.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 21:44
bi-ziveele-ovde-8
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 22:18

imate-li-domasno-katce-so-knigi-1

Домашната библиотека е уште едно катче во домот кое зрачи топлина и удобност. Без оглед во кој дел од домот се наоѓа, тоа му дава софистициран изглед во целост.

Доколку сте љубител на книгите сигурни сме дека имате своја домашна библиотека. Доколку само го сакате ефектот на книгите кои го даваат во домот наредени на полица – повторно не грешите.

Погледнете како изгледаат модерните и современи домашни библиотеки ширум светот, па може и ќе украдете некоја идеја за вашиот дом.

imate-li-domasno-katce-so-knigi-2

imate-li-domasno-katce-so-knigi-3

imate-li-domasno-katce-so-knigi-4

imate-li-domasno-katce-so-knigi-5

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2013 во 22:13

Многу од светски познатите и богати фаци трошат пари на сè и сешто. Некои на куќи, некои на автомобили, авиони, јахти, но има и такви кои вложуваат во своите домашни библиотеки.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-01

Меѓу нив има актери, пејачи, по некој бизнисмен и слично.

Ова е библиотеката на актерката Дајан Китон во куќата во Беверли Хилс.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-1


Библиотеката на гитаристот на Ролинг Стоунс, Кит Ричардс, во Лондон.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-2


Библиотеката на актерот/режисер Вуди Ален.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-3


Ова е во домот на актерката Кристина Ричи во Холивуд.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-4


Библиотеката во домот на британскиот пејач Стинг.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-5


Меѓу „познатите“ имаме и озогласени личности – домот на Адолф Хитлер.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-6


Ова е библиотеката на Парис Хилтон – иако страшно се сомневаме дека она е страстен читател, најверојатно книгите следувале со куќата.

domasnite-biblioteki-na-poznatite-7

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2013 во 08:08
http://www.kafepauza.mk/wp-content/uploads/2011/04/5-kul-domashni-biblioteki-www.kafepauza.mk_.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2013 во 08:09


Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2013 во 22:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 01:07
Некои интересни полици за книги.

polici za knigi_8

polici za knigi_7

polici za knigi_1
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.