IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Божиќен базар (Божиќен маркет)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Божиќен базар (Божиќен маркет)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Божиќен базар (Божиќен маркет)
    Испратена: 09.Декември.2013 во 01:09
Искрено, не знам од каде да почнам.
Сите тие сијалички, сите тие украси, целата магија што ни ја носат Божиќните празници - тоа ми е најубавиот период од цела година. Во Скопје во последниве години се обидуваат да организираат нешто слично на божиќните маркети ширум светот, но кај нас некако тоа не поминува. Или е премалку или е доволно ама сепак нема ништо што ќе ни го привлече вниманието. 
Претставани во светот уште пред многу години, некои божиќни маркети се познати во цел свет. Луѓе буквално од сите страни на светов се собираат на едно место со една цел.
А јас ќе се обидам да ги претставам некои од нив на форумов.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 01:22
Виена

Од средината на ноември до после Божиќ, Виена се претвара во магично место за вечерни прошетки. Поставени на неколку локации во Виена, божиќните маркети се собиралиште на домашните и странските посетители. Почнувајќи од 1772 година, се негува оваа традиција која што трае до ден денес.

Виена е домаќин на 25 божиќни маркети, а најпознати од нив се следниве:

Vienna Christmas Market

16 Ноември - 24 Декември 2013
секој ден од 10.00 am до 9.30 pm, петок и сабота до 10.00 pm
24 Декември до 5.00 pm
Rathausplatz, 1010 Vienna
www.christkindlmarkt.at

Christmas Village at Maria-Theresien-Platz

20 Ноември - 26 Декември 2013
секој ден од 11.00 am - 10.00 pm
24 Декември од 11.00 am - 4.00 pm
25-26 Декември од 11.00 am - 7.00 pm

Паркинг за возила има и се наплаќа по цена од 3 евра за еден час или максимум дневно до 22 евра. 
Maria Theresien-Platz, 1010 Vienna 
www.weihnachtsdorf.at

Christmas Village at Belvedere Palace

22 Ноември - 23 Декември 2013
Понеделник до петок 11.00 am - 9.00 pm
Сабота, недела и празници од 10.00 am - 9.00 pm

Забрането е внесување на домашни миленичиња!
Prinz-Eugen-Straße 27, 1030 Vienna
www.weihnachtsdorf.at

Christmas Village at Altes AKH

16 Ноември - 23 Декември 2013
Понеделник до петок од 2.00 pm - 10.00 pm
Сабота, недела и празници од 11.00 am - 10.00 pm

Паркингот ќе ве чини 3.7 евра од час.
Alserstraße/Spitalgasse, Hof 1, 1090 Vienna
www.weihnachtsdorf.at

Old Viennese Christmas Market

22 Ноември - 23 Декември 2013
Секој ден од 10.00 am - 9.00 pm
Freyung, 1010 Vienna 
www.altwiener-markt.at

Am Hof Advent Market

15 Ноември - 23 Декември 2013
Понеделник до четврток 11.00 am - 8.00 pm, петок до недела 10.00 am - 8.00 pm

Am Hof, 1010 Vienna
www.kunsthandwerksmarkt.at

Cultural and Christmas Market & New Year's Market, Schönbrunn Palace

23 November - 26 December 2013
Секој ден од 10.00 am - 9.00 pm
24 Декември од 10.00 am - 4.00 pm, 25-26 Декември од 10.00 am - 7.00 pm
Новогодишен маркет од 27 Декември 2013 - 1 Јануари 2014
Секој ден од 10.00 am - 7.00 pm
Schönbrunn Palace, 1130 Vienna
www.weihnachtsmarkt.co.at

Advent Market on Karlsplatz

22 Ноември - 23 Декември 2013
Секој ден од 12.00 на пладне - 8.00 pm, храна се служи се до 9.00 pm
Karlsplatz, 1010 Vienna
www.divinaart.at

Christmas Market on Spittelberg

15 Ноември - 23 Декември 2013
Понеделник - четврток 2.00 pm - 9.00 pm, Петок  2.00 pm - 9.30 pm
Сабота 10.00 am - 9.30 pm, Недела и празници 10.00 am - 9.00 pm
Spittelberggasse, Schrankgasse, Gutenberggasse, 1070 Vienna
www.spittelberg.at

Winter Market on Riesenradplatz

16 Ноември 2013 - 6 Јануари 2014
Понеделник - Петок 12.00 на пладне - 10.00 навечер
Сабота и недела 11.00 am - 10.00 pm
24 Декември од пладне - 4.00 pm, 31 Декември од пладне - 2.00 am 
Riesenradplatz, 1020 Vienna
www.wintermarkt.at

Christmas market at Stephansplatz

16 Ноември - 23 Декември, 2013
Од 11 до 21 часот
Stephansplatz/direction Churhausgasse, 1010 Vienna
www.weihnachtsmarkt-stephansplatz.at

Christmas market at Naschmarkt

29 Ноември – 24 Декември 2013
Од 9 наутро до 8 навечер, на 24 декември од 9 до 5
Schleifmühlbrücke, 1060 Vienna

Изменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 01:50
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 01:30
Christmas Village at Altes AKH
Изменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 01:31
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 01:35

Old Viennese Christmas Market


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 01:37
Rathausplatz


Изменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 02:04
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 01:44

Advent Market on KarlsplatzИзменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 02:00
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 02:18
Инсбрук


Christmas Market on Wiltener Platz

Каде? Wiltener Platz
Кога? 25 Ноември до 21st Декември 2013
Работно време Понеделник до петок 04:00 - 08:00 p.m.
www.christkindlmarkt.cc
Panorama Christmas Market on Hungerburg Hill

Каде? Hungerburg Hill
Кога? Петок до недела, 22 Ноември - 22 Декември 2013
Работно време 12:00 - 07:00 p.m.
www.christkindlmarkt.cc

Marktplatz

Каде? Marktplatz
Кога? 15 Ноември - 23 Декември 2013
Работно време - секој ден од 11:00 a.m. - 09:00 p.m.
www.christkindlmarkt.cc


Christmas Market Maria-Theresien Straße

Каде? Maria-Theresien Straße
Кога? 25 Ноември 2013 - 6 Јануари 2014
Работно време: Секој ден од 11:00 a.m. - 08:00 p.m., 24 Декември: 11:00 a.m. - 03:00 p.m., 25 Декември - затворен
www.christkindlmarkt.cc


Изменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 02:20
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 02:30
Marktplatz


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 02:34
anorama Christmas Market on Hungerburg HillИзменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 02:49
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 02:43

Christmas Market Maria-Theresien StraßeВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 03:10
Други сликички од божиќните маркети во ИнсбрукВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 03:11
 


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 03:15

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2013 во 03:18
 

Изменето од evangeline - 09.Декември.2013 во 03:19
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.