IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY - Новогодишни и Божиќни   декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY - Новогодишни и Божиќни декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:27

Венче од закачалка и лампиони

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-3.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-4.jpgИзменето од Valerija - 03.Јануари.2018 во 11:13
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:29

Снегулки од силиконски лепак


18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-12.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-13.jpgИзменето од Valerija - 07.Декември.2016 во 08:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:32

Снешко од стар чорап

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-17.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-18.jpg

 Лампиони од стари сијалици

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-19.jpgИзменето од Valerija - 07.Декември.2016 во 08:34
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:36

Венче за на врата

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-20.jpgИзменето од Valerija - 09.Декември.2016 во 08:20
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:38

Ланец од шишарки

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-21.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:40

Елки од карнери

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-22.jpgИзменето од Valerija - 09.Декември.2016 во 08:23
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2016 во 08:41

Мини елки од шишарки

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-24.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2016 во 08:16

Направете сами: Новогодишни украси за празнична магија во домот

Поканете ја празничната магија во домот! Ослободете ја креативната енергија која се крие во вас, дозволете да ве обземе новогодишната еуфорија и разубавете го вашиот дом со интересни украси кои можете да ги изработите сами.

Венец од бастунчиња

Новогодишни украси

Снегулки од дрвени штипки

Донесете снежен изглед во домот, претворајќи ги дрвените штипки за облека во декоративни блескави снегулки.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

Санката на Дедо Мраз со бастунчиња

Празничните црвено-бели бастунчиња можат да послужат како основа за санка. Едноставно врз нив залепете големо чоколадо, а врз него наредете неколку помали слатки задоволства завиткани во хартија по избор. Во предниот дел поставете чоколадо во форма на Дедо Мраз.

Новогодишни украси

Празничен венец од салфетки

Едноставно и евтино, а ефектно. Исечете подлога за венецот од картон. Салфетките исечете ги на мали квадратчиња. Премачкајте мал дел од венецот со лепило. Користете молив со гума за да ги оформите салфетките и да ги поставите на венецот како што е прикажано на фотографиите. Продолжете на друг дел од венецот. Украсете го со црвени топчиња и обесете го со декоративна лента.

Новогодишни украси

Ароматични украси од портокал

За да направите гирланда, со калапи отсечете мали ѕвездички од кората на портокал. Направете мали дупки пред да ја оставите кората да се суши. Сушењето на ѕвездичките можете да го забрзате ако ги ставите во рерна на ниска температура. Оставете ги во рерната доволно време за да се стврднат, но не дозволувајте да се испечат и значително да си ја променат бојата. Нанижете ги ѕвездичките на конец или волница.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

Кората од портокал или мандарина многу лесно можете да ја претворите и во привлечни рози.

Новогодишни украси

Изрезбајте во портокал различни шари и збогатете го изгледот со каранфилчиња.

Новогодишни украси

Ѕвездени сламки

Новогодишни украси

Елка од конец

Врз картонски конус ставете најлонска фолија и премачкајте ја со лепило. (Во зависност од лепилото, можно е да треба да го растворите со малку вода.) Намотајте го конецот (волницата) и повторно нанесете малку лепило. Оставете да се исуши преку ноќ. Извадете ја елката прво со најлонската фолија, а потоа внимателно отстранете ја фолијата. Многу е важно лепилото да биде целосно исушено. Декорирајте ја елката со мали снегулки.

Новогодишни украси

Елки со бел силикон

Врз картонски конус дарежливо нанесете бел силикон. Со помош на пластичен нож размачкајте го рамномерно. Едната шарка можете да ја направите со пластична виљушка, додека другата, со пластична лажица.

Новогодишни украси

Геометриски снешко

Направете си снешко од хартија кој можете да го поставите како лампион на вашата елка.

  1. На бела хартија испечатете ги шаблоните за тело, глава, нос и шапка кои се приложени и исечете ги внимателно по надворешните линии (слика 1).
  2. Со помош на игла или друг остар предмет поминете по испрекинатите линии и превиткајте (слики 2 и 3).
  3. Искористете течно лепило за да ги споите (слики 4 и 5).

Шаблон за тело [PDF]
Шаблон за глава [PDF]

Новогодишни украси

Елка од салфета

Развеселете ја празничната трпеза со салфети во форма на елка.

Новогодишни украси

Чаши како свеќник

Новогодишни украси

Шишарки како мини елки

Испрскајте ги шишарките со спреј во зелена боја и оставете ги да се исушат. Врвовите обојте ги со бела боја. По желба можете да додадете светки кои ќе потсетуваат на снег. Искористете плутена тапа како држач.

Новогодишни украси

Замрзнати шишарки

Премачкајте ги сувите шишарки со лепило и поросете крупна морска сол за „замрзнат“ изглед.

Новогодишни украси


Изменето од Valerija - 09.Декември.2016 во 08:24
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2016 во 08:27
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2016 во 08:34

Црнобели цртежи + црвено копче

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-14.jpg

Капа на Дедо Мраз

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-15.jpg

Венец од тестенини

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-16.jpg

Бушави елки од хартија

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-17.jpg

Ирваси

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-18.jpg

Елки како оптичка илузија

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-19.jpg

Украсни хартии во форма на новогодишно дрво

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-20.jpg

Елка од само една лента

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-21.jpg

Гранче + украсни ленти

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-22.jpgИзменето од Valerija - 12.Декември.2016 во 08:35
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2016 во 08:35

Новогодишните празници се период во кој семејството се собира и сите заедно учествуваат во декорирањето на домот со сите новогодишни украси.

napravete-snesko-od-konec-so-pomos-na-baloni-001.jpg

Секако, нема поубаво време од она кое е поминато со вашите најмили, па токму затоа ова видео ќе ви покаже како да направите интересен снешко од конец.

За овој украс потребни ви се два балони, конец, креп трака и течен лепак.

Надувајте ги балоните и залепете ги со креп траката еден за друг, за да ја добиете основата за снешкото.

Лепилото растворете го во вода и потопете го конецот внатре.

Извадете го конецот и обвиткајте го околу балоните. Оставете да се исуши 24 часа и дупнете ги балоните.

Додадете му очи, нос, уста, раце, шалче и шапка и вашиот снешко е готов за украсување на било кое катче во домот.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2016 во 08:54

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-1.jpg

Среќата не може да биде целосна ако на крајот од месецот ги притискате парите, а сакате да прославите со сијалички, лампиони и украсена елка.

За украсувањето да не биде трошок и да не ви предизвикува главоболка, искористете го тоа што го имате.

Ви нудиме евтини начини како од домот да направите празнична бајка без да потрошите илјадници денари.

Во само неколку чекори:

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-2.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-3.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-4.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-5.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-6.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-7.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-8.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-9.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-10.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-11.jpgИзменето од Valerija - 20.Декември.2016 во 08:56
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2016 во 08:59

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-12.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-13.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-14.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-15.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-16.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-17.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-18.jpg

 za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-19.jpg

 za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-20.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-21.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-22.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-23.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-24.jpgИзменето од Valerija - 14.Декември.2017 во 08:32
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103507
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2017 во 08:30

15 новогодишни и божиќни украси кои може да ги направите сами


Дочекот на Новата година и божиќните празници се секогаш магичен период, во кој претежно сме дома, во топла атмосфера, со најблиските. А, тоа значи и тематско украсување на домот.

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-001.jpg

Оваа година не останувајте на истите лански декорации. Изнајдете начин да направите нешто ваше, со вештите раце кои ги имате.

На пример, секогаш можете да ги пробате овие идеи за „направи сам“ украси:

Новогодишна елка од салфетка

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-1.jpg

Свеќник со зеленило

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-2.jpg

Деликатни дрвца од хартиени подлоги

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-3.jpg

Шарени шишарки

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-4.jpg

Новогодишни елки на штипка, наредени на украсен конец

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-5.jpg

Божиќно венче од хартија

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-6.jpg

Снешко од коноп и балон

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-7.jpgИзменето од Valerija - 03.Јануари.2018 во 11:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.