Испечати | Затвори го прозорот

DIY - Новогодишни и Божиќни декорации

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Направи сам
Опис на форумот: Се што ви треба на едно место. Направете сами и поттикнете ја вашата креативност.
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26791
Датум на принтање: 30.Октомври.2020 во 21:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: DIY - Новогодишни и Божиќни декорации
Постирано од: evangeline
Наслов: DIY - Новогодишни и Божиќни декорации
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 20:15
Со малку креативност може да се направат многу интересни новогодишни украси. 
DIY или направи сам, ќе ви понуди интересни идеи кои многу лесно и со малку пари можете да ги направите дома.

За експериментов потребни ви се:
Макарони - машнички
Светкав спреј или светки и лепак
Светкав конец 
И желба за работа.

Чекорите се следни:-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVEКоментари:
Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 20:18
Експеримент 2.

Топче од стиропор
Чепкалки за заби
Спреј со светки


Избојте го топчето по желба и набоцкајте ги чепкалките за заби.
Можете да ги испрскате со спреј, златен и сребрен. Можат да бидат и интересни висечки лампиони.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 20:25
Експеримент 3.


Доколку имате постари чаши можете да ги декорирате предновогодишно.

Ќе ви требаат:
По некоја стара чаша
Секундарен лепак
Декорациона трака, онаа за машничките што се користи

Доколку сте вешти, наместо трака и лепак, можете да користите да користите боја по желба. За тоа ќе ви треба и мала четка.-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 20:44
Експеримент 4 - Стари сијалици.

Стари (или новиголема насмевка) сијалици,
лепак
многу светки

Нанесете од лепакот на целата површина на сијалицата а потоа нанесете од светките. Оставете да се исушат, па залепете на врвот врвче.
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 23:53
Интересни лампиони од старо ЦД
  
 


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 23:54
Снешко од капачиња
 


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 06.Декември.2013 во 23:55
Пингвини од сијалици
 


-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 07.Декември.2013 во 00:38
Originally posted by Calipso Calipso напиша:

Интересни лампиони од старо ЦД
  
 

Еве и со видео, баш истивеголема насмевка

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2013 во 15:20
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 08.Декември.2013 во 19:44
Свеќник - од migusto

а може и вака

а може и вака
уште неколку идеи


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Декември.2013 во 09:51

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/14755-napravete-sami-novogodisni-dekoracii" rel="nofollow - Направете сами: Новогодишни декорации

Полека пристигнуваат студените новогодишни денови кога креативните и уникатни декорации се неопходни во домот.

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-1

Искористете ја вашата креативност и направете малку поинаква атмосфера во вашиот дом. Доколку сте љубител на украсите кои сами може да ги направите, ви нудиме неколку различни едноставни идеи како да ја добиете посакуваната декорација.

Користете суви гранчиња, шишарки, свеќи, многу светки и светкави новогодишни ленти, неколку стаклени садови и се останато што мислите дека може да ви послужи како зимски, уникатен украс.


Искористете ги шишарките за малку поинаква декорација

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-2


Од едноставните лампиони направете уникатен венец

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-3

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-4

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-5

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-6

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-7


Елегантни лампиони со бисери

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-8

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-9

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-10


Едноставни свеќи со необична декорација

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-11

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-12

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-13

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-14

napravete-sami-novogodisni-dekoracii-15-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 15:04

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/20255-napravete-sami-hartieni-snegulki" rel="nofollow - Направете сами: Хартиени снегулки

Снегот е заштитен знак на зимата и новогодишните празници. Ако го немаме надвор, секогаш постојат идеи за да го создадеме во домот.

napravete-sami-hartieni-snegulki-01

Направете си празнична снежна атмосфера дома, без да се смрзнувате на ниските температури. Уште како мали во градинките и училиштата децата учат да прават хартиени снегулки.

Многу се едноставни, а секојпат може да бидат со различен дизајн кој ќе ве изненади при секое отворање.

Некои ги користат за да ги украсат ѕидовите, а некои прозорите. Што и да одберете важно е убаво да се забавувате и сами да си направите украси без да потрошите пари.

Сè што ви е потребно се хартија и ножици. Со неколку едноставни чекори секоја хартиена снегулка може да биде различна.

Ако не сте сигурни дали ќе ви успее пробајте најпрво преку http://snowflakes.barkleyus.com/" rel="nofollow - оваа апликација , која ви ги покажува чекорите за подготовка на листот кој со помош на глувчето може да го исечете како вие сакате и да видите каква хартиена снегулка сте направиле.

Навистина е интересно, забавно и креативно. Истото тоа потоа може да го направите и со вистинска хартија.

Кликнете на http://snowflakes.barkleyus.com/" rel="nofollow - оваа апликација за да пробате да направите хартиена снегулка, а може да ги следете и овие фотографии чекор по чекор .

napravete-sami-hartieni-snegulki-1

napravete-sami-hartieni-snegulki-2

napravete-sami-hartieni-snegulki-3-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 23:19
Снежна кугла од тегла

Потребно ви е:

Тегла со капаче 
Дестилирана вода 
Течен глицерин 
Светки 
Украс – мала новогодишна елка 
Лепило

Со силно лепило залепете ја елката за капакот од теглата и оставете го еден ден, за убаво да се зацврсти. Потоа, наполнете ја теглата до врвот со дестилирана вода. Додадете малку глицерин кој можете да го побарате во аптеките, со цел светките да паѓаат побавно. Потоа додадете одредена количина светки според ваш вкус. Затворете ја убаво теглата со капакот и протресете. Готово. Благодарение на овој едноставен туторијал, сега имате домашно направена снежна кугла, која ќе го внесе празничниот дух во вашиот дом.


Направете сами: новогодишна снежна кугла од тегла
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2013 во 23:27

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/15035-napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni" rel="nofollow - Направи сам: Уникатни новогодишни лампиони

Доколку сè уште се занимавате со декорациите низ домот или пак сакате да подарите нешто интересно на вашите најблиски, уникатните новогодишни лампиони се вистинскиот избор.

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-01

Надополнете ја вашата новогодишна елка со малку поинакви, единствени украси. Искористете ги сите материјали кои ги имате во вашиот дом, од светкава прашина  до шарени боички, материјали и кончиња.

Исто така можете да ги спакувате во интересна новогодишна кутија и да ги изненадите вашите пријатели и најблиските во семејството.

Ова се неколкуте едноставни идеи кои нас најмногу ни се допаднаа.

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-1

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-2

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-3

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-4

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-5

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-6

napravi-sam-unikatni-novogodisni-lampioni-7-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Декември.2013 во 15:46

http://www.crnobelo.com/zabava/interesno/20333-napravete-sami-snezna-kugla" rel="nofollow - Направете сами: Снежна кугла

Снежните кугли се вистинска забава и за децата и за возрасните. Ги има во различни големини и најчесто со зимски, божиќни и новогодишни мотиви.

napravete-sami-snezna-kugla-01

Еве како на едноставен начин сами да направите снежна кугла и да ги израдувате вашите најмили.

Потребно ви е:

 • тегла или стаклен сад со капаче
 • зовриена и изладена вода
 • глицерин
 • топчиња стиропор или светки
 • силиконски гел
 • држач на кој ќе стои куглата
 • лепило
 • минијатурна украсна фигура

Подготовка:

Стаклената кугла измијте ја добро и исушете ја пред почеток на изработката. Прво со лепилото прицврстете ја фигурата која сакате да ја ставите за внатрешната страна на капачето.

Теглата наполнете ја со вода до врвот. Додајте неколку капки глицерин, а потоа додајте ги топчињата стиропор или светки. Капачето заедно со фигурата навртете го на теглата. Добро зацврстете го, а ако е потребно дополнително залепете го со силикон.

Веќе подготвената кугла може да ја залепите со силикон на украсен држач и да добиете уникатен, креативен новогодишен украс кој сами сте го изработиле.

Совет

Изберете тегла со понеобичен облик, ако немате кугла. Глицеринот е густо масло кое може да се купи во секоја аптека. Тој ја дава потребната густина на водата во теглата и така ги забавува светките да паднат брзо на дното. Во течноста по желба може да додадете и боја.

Предупредување:

Капачето мора да е добро затворено за да не истекува водата. Лепилото мора да е водоотпорен. Светките не смеат да бидат многу ситни за да не лебдат на површината.

napravete-sami-snezna-kugla-1-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 18.Декември.2013 во 01:48
DIY: Свеќник

Ви треба

Стаклен сад
свеќа
вештачки снег (има во џамбо)

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Декември.2013 во 19:21

Интересни Божиќни декорации за вашиот дом

Интересни Божиќни декорации за вашиот дом

Ѕвездата е еден од симболите на Божиќ и е навистина стилски додаток за празничната декорација. Има толку многу идеи како да ги користите ѕвездите за декорација. Освен готови од продавница, можете сами да направите убави ѕвездички. Користете различни орнаменти, од различни материјали – хартија, ткаенина, дрвени елементи. Кон декорацијата можете да додадете копчиња, камбани, гранчиња во облик на ѕвезда. Светлата во облик на ѕвезда се соодветна декорација не само за божиќните празници. Со готовите ѕвезди можете да ги украсите прозорците, ѕидовите, скалите, вратата и се разбира – ставете ја најубавата на врвот на елката! А еве и неколку фотографии кои ќе ве инспирираат!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 15:21

Уникатни свеќници 
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 28.Декември.2013 во 15:31

Разубавување на старите лампиони со помош на вашите дечиња


 

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 30.Декември.2013 во 00:41


Се и сешто има на крокотак
ова ќе го правам сега

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 21:48

Направи сам: Украси од портокал


Ја поврзуваме аромата од портокалот со зимата и со празниците што предстојат. Освен што е многу вкусен, портокалот може да биде материјал за многу оргинални украси кои ќе внесат празнично и пријатно расположение во домот. Освен тоа и ќе мириса прекрасно.

Со карамфил…

 

Од кората…

 

Од парчиња портокал и канела…-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Февруари.2014 во 22:05
Направи сам : Украсен новогодишен венец

Направи сам : Украсен новогодишен венец

Кретивен новогодишен украсен венец за на врата од ролни тоалет хартија. Буџет: 0 денари


paper-roll-christmas-wreath01paper-roll-christmas-wreath02paper-roll-christmas-wreath03paper-roll-christmas-wreath04paper-roll-christmas-wreath05paper-roll-christmas-wreath06paper-roll-christmas-wreath07Paper Roll Christmas Wreath-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Февруари.2014 во 08:05

Направи сам: Украсете ја новогодишната елка и домот со минијатурни зимски шапки

little-yarn-hats01

little-yarn-hats02
little-yarn-hats03

little-yarn-hats04

little-yarn-hats05

little-yarn-hats06

little-yarn-hats07

little-yarn-hats08

little-yarn-hats11

little-yarn-hats12

little-yarn-hats13

little-yarn-hats14

little-yarn-hats15

little-yarn-hats16

little-yarn-hats17

little-yarn-hats18

little-yarn-hats19

little-yarn-hats20


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Декември.2014 во 15:58
Направете сами: новогодишна снежна кугла од тегла
Потребни материјали:
- Тегла со капаче
- Дестилирана вода
- Течен глицерин
- Светки
- Украс – мала новогодишна елка
- Лепило
[​IMG]
Начин на изработка:

Со силно лепило залепете ја елката за капакот од теглата и оставете го еден ден, за убаво да се зацврсти. Потоа, наполнете ја теглата до врвот со дестилирана вода. Додадете малку глицерин кој можете да го побарате во аптеките, со цел светките да паѓаат побавно. Потоа додадете одредена количина светки според ваш вкус. Затворете ја убаво теглата со капакот и протресете. Готово. Благодарение на овој едноставен туторијал, сега имате домашно направена снежна кугла, која ќе го внесе празничниот дух во вашиот дом.
[​IMG]


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Декември.2014 во 16:03
[​IMG]


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 05.Декември.2014 во 21:56

Сами направете новогодишна елка


Уште од сега го чекаме денот кога ќе решиме да ја китиме нашата новогодишна елка. Некои тоа го прават на Св.Никола, додека некои се одлучуваат за порано или подоцна. Сепак, мора домот да го накитиме со новогодишни украси за целосно да го пренесеме духот на празниците.


Оваа година, наместо да ја китите стандардната елка, зошто не се обидете да направите нешто поразлични, на кое сите ќе ви завидуваат? Елка направена од хартија, скали, медицински ракавици, книги и што ли уште не? Бидете креативни и направете ја елката која ќе биде одраз на вашата моментална инспирација. Украсете ја со бои и силајички и добивте совршена и укинатна елка!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2014 во 08:35

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/27697-napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite" rel="nofollow -

Обидете се овие празници да бидат поразлични, потопли, поевтини, а посреќни. Со само неколку идеи сочувајте си ги парите, а изнудете широка насмевка на лицето на најблиските. Не верувате дека е изводливо?

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-01.jpg

Овие 7 идеи за „направи сам“ подароци ќе ве уверат во спротивното:

1. Нацртани чаши

Обичните бели чаши или оние во светли, пастелни тонови секогаш можете да ги украсите со маркери за керамика или со силиконски бои. Неколку маркери ќе ве чинат исто колку и една испринтана чаша, а со нив ќе може да создадете многу повеќе - за партнерот/партнерката, семејството, пријателите...

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-02.jpg2. Сет за изработка на колачиња

Зимата е идеален период за изработка на мафини и торти со чоколадо, карамела и шлаг, па зошто да не подарите еден креативен сет? Ставете прирачник со рецепти, шарени хартиени корпи, бои, слатки трошки, какао прав, чоколадо...

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-03.jpg3. Сет за маникир во тегла

Ако сакате евтин, а корисен подарок за вашата мајка, сестра, пријателка или партнерка - ова е најдоброто решение. Ставете неколку шарени памукчиња, ацетон со убав мирис, турпии, крема за раце, лакови и неколку декорации за нокти. Верувајте дека ова е женски подарок со кој нема да погрешите!

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-04.jpg4. Тегла со минијатурни колачиња

Испечете некои лесни бисквити, пуслици или чоколадни колачиња и ставете ги во проѕирна тегла. Замотајте со украсна лента, декорирајте со шишарка или светкав лампион и слаткиот подарок е готов.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-05.jpg5. Свеќници

Украсните мали теглички и чашки измијте ги и исушете ги. Премачкајте ги со лепак, обложете ги со светки и почекајте да се залепат. Ставете една малечка свеќа во средина и спакувајте.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-06.jpg6. Инстант топло чоколадо во лампион

Купете празни стаклени лампиони, добро измијте ги и наполнете ги со следниве состојки: инстант топло чоколадо, чоколадни трошки, шарени трошки и пенести бонбони. Подарете среќа која се раствора во топла шолја млеко.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-07.jpg7. Инстант коктел

Слична идеја како претходната, но овој пат за љубителите на алкохол. Најдете малечка кригла или тегла, ставете лименка сок, а за самата тегла врзете сламка и мало шише алкохол по желба. Не заборавајте да напишете порака како „Уживај!“ или „На здравје!“

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-08.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Декември.2014 во 21:07

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/27680-cuvajte-gi-starite-sijalici-i-pretvorete-gi-vo-novogodisni-dekoracii" rel="nofollow -

Нова година и Божиќ не можат да поминат без китењето на елката и украсувањето на домот во духот на празниците, па затоа оваа година направете си уникатни и впечатливи декорации, поразлични од сите претходни години.

cuvajte-gi-starite-sijalici-i-pretvorete-gi-vo-novogodisni-dekoracii-01.jpg

Оваа година искористете ги старите сијалици, кои воедно ќе ги рециклирате и со нив ќе ја накитите елката на единствен начин.

Рециклирањето е добро за околината, а освен што ќе заштедите на купување нови украси, преку овој начин ќе ја изразите својата креативност и одлично ќе се забавувате со блиските.

Прегорените сијалици претворете ги во божиќни декорации и внесете го празничниот дух во својот дом. Иако тие нема да испуштаат светлина, сепак ќе допринесат вашиот дом да блесне на потполно нов начин.

Добро опремете се со темперни бои, лепак, светки и стари материјали, пред да ги земете работите во свои раце.


 • http://www.crnobelo.com/images/stories/galleries/cuvajte-gi-starite-sijalici-i-pretvorete-gi-vo-novogodisni-dekoracii/01.jpg" rel="nofollow -
  http://www.crnobelo.com/images/stories/galleries/cuvajte-gi-starite-sijalici-i-pretvorete-gi-vo-novogodisni-dekoracii/01.jpg" rel="nofollow --------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2014 во 08:14

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/27949-napravete-sami-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje" rel="nofollow -

Ова е еден од најубавите периоди од годината кога колку и да ви се чини секојдневно, сепак, новогодишната магија успева сите да ги развесели.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-01

Иако можеби сè ви изгледа премногу накитено и светкаво, сепак не можете да одолеете и да ги одминете новогодишните излози и да не помислите на најблиските.

Секој би се израдувал ако добие подарок, особено ако е нешто посебно и оригинално.

Не е толку важно колку е скап подарокот внатре, туку колку внимание и љубов сте посветиле додека го одберете и спакувате.

Зошто да не се релаксирате од работата и да одвоите малку време за да ја покажете својата креативност?

Наместо да купувате украсни кеси или да ви ги спакуваат сите работи еднолично, потрудете се сами да ги спакувате сите подароци на различен начин, според вкусот и стилот на оној на кого му подарувате.

Не само што е уникатно, туку може да ве чини и многу поевтино. Искористете некоја од следниве идеи.

1. Потребна ви е обична еднобојна хартија за пакување, која лесно може да ја виткате и неколку шарени селотејпи. Кутијата завиткајте ја со хартијата вообичаено, а украсете ја со различни исечоци од шарените селотејпи.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-1.jpg2.
 Стара мапа или весник и светкава трака ви се доволни за да имате едно необично, а украсно пакување. Авантуристите особено би се израдувале ако добијат подарок завиткан во мапа од следната земја која сакаат да ја посетат.  Додека за оние кои се со ретро стил, стариот весник со некој настан кој го паметат, би бил полн погодок.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-2.jpg

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-3.jpg3. 
Печатите од компири се одлична декорација, која можат и децата да ја направат. Доволно е само да ја издлабите средината на компирот според формата која сакате да ја направите. На страна растворете малку темперна боја во која ќе го натопите и ќе оставате отпечатоци на хартијата со која ќе ги пакувате подароците.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-4.jpg

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-5.jpg4. 
За романтичните пријателки хартијата со бели точки, машничка и цвет е полн погодок за воодушевување. Не ви треба премногу труд. Само еден молив со гума на едниот крај која ќе ја премачкате со коректор или друга темперна боја и ќе оставате отпечатоци како точки на хартијата. Откако ќе се исуши и ќе го спакувате подарокот, доволно е да ја преврзете кутијата со обична машна на која ќе додадете ситен цвет.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-6.jpg


5. Елегантно и свечено пакување со црни и златни машни може да направите од една растеглива црна лента и една светликава златна лента. Зависно како сакате да ви изгледа подарокот, може на различен начин да ги искористите двете ленти. Може да ги исечете потенко и да ги соберете како пуфка на средина, или да направите машна на која ќе залепите само неколку потенки ленти, изборот е ваш.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-16.jpg6. 
Ако подарувате нешто поситно за кое не ви е неопходна кутија, од хартија може да направите и плик, кој украсен со црвени ленти, шарени селотејпи, или црвени врвки од плетиво, може да ги направат новогодишни и украсни.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-8.jpg7.
 Уште едно романтично пакување може да направите доколку подарокот го спакувате во еднобојна хартија и наместо со разнобојни селотејпи, да одберете еден со поинтересен дизајн и да смислите форма во која сакате да го излепите.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-10.jpg8.
 Сте помислиле ли некогаш дека може да ја искористите и картонската ролна од тоалетната хартија како паковка? Сигурно ви остануваат многу такви кои ги фрлате, но периодов подобро е да ги зачувате и искористите. Многу е едноставно, само навнатре свиткајте ги двата краја на отворите за да добиете мало кутивче во кое ќе ставите некој поситен подарок, а на средина преврзете го, или украсете го некоја црвена или зелена лента.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-11.jpg9.
 Пакување со снегулки кои ќе можете да ги искористите на различни начини. Може да ги направите од хартија ако ја превиткате и исечете во одредена форма, така што кога ќе ја отворите ќе добиете интересен дизајн. Истата може да ја залепите на хартијата, или само да ја допрете, па ако поминете со боја преку неа шарата ќе остане отпечатена.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-12.jpg

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-13.jpg10.
 Спакувајте ги подароците во текстилна хартија која ќе му даде сосема поинаков изглед на подарокот. За неа не ви е потребна посебна техника, освен да ја врзете на различни места, зависно од големината на подарокот. Може да додадете и украсни врвки, или украси со кои ќе го надополните изгледот.

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-14.jpg

napravete-sami-10-idei-za-poevtino-i-pokreativno-novogodisno-pakuvanje-15.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Декември.2015 во 22:16

Направете сами снежни капки

http%3A%2F%2Fboza.mk%2F2015%2Fnapravete-sami-snezhni-kapki%2F&locale=mk_MK&sdk=joey" rel="nofollow">

Разубавете го домот за новогодишните празници.

ideja 2

Искористете една гранка од дрво која претходно добро сте ја измиле и ставете ја во висока вазна која веќе ја имате дома.

На гранката со спреј направете вештачки снежец или пак искористете памук од кој ќе направите импровизација на снежни топчиња.

ideja 3

Доколку имате старо синџирче со кристалчиња или пак старински лустер употребете ги кристалите кои исто така ќе ги попрскате со снежниот спреј.

На гранката може да додадете и два-три сребрени или бели лампиони што ви се наоѓаат при рака, како и класични ситни црвени лампиончиња кои ќе личат како плодови од дрвото. Ефектот е извонреден!

ideja 1

На вашата маса одеднаш  ќе добиете уметничка декорација која ќе ве потсетува на сите радости што ги носи зимата, па дури и ако надвор сеуште не паднал оној вистинскиот снег.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2015 во 15:56
КАКО ДА НАПРАВИТЕ НОВОГОДИШНИ ДЕКОРАЦИИ ОД СТАРИ СИЈАЛИЦИ?

Новогодишните празници не можат да поминат без украсување на домот и китење елка, а оваа година направете уникатни и впечатливи декорации, какви што не сте имале досега. 

post cover photo

Оваа година искористете ги старите догорени сијалици за да направите уникатни лампиони, со што воедно ќе придонесете за доброто на животната средина бидејќи рециклирате. Освен што е добро за средината, рециклирањето е добро и за вашиот џеб. Заштедете пари, изразете ја својата креативност, а можете и да поминете забавно време со вашите најблиски ако оргазинирате креативна семејна активност.  

За да го донесете новогодишниот дух во вашиот дом потребни ви се стари догорени сијалици, темперни бои, лепак, светки и други стари материјали кои ги имате дома. 


https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-1&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214114903314_608x812.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-2&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214114903624_608x2033.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

 

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-3&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214114959451_650x533.jpeg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-4&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214114959828_650x2496.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -
 

 

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-5&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115120285_600x385.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-6&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115120210_623x406.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

 

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-7&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115224566_650x434.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-8&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115224653_650x422.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-9&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115224733_600x399.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-10&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115224858_650x488.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-11&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115224952_600x422.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -

https://www.pinterest.com/pin/create/button/?guid=Mc10a2KRBXyu-12&url=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fmk%2Fpost%2F6923%2FKako-da-napravite-novogodishni-dekoracii-od-stari-sijalici&media=http%3A%2F%2Fwww.ladybook.mk%2Fimages%2Fsliki%2F6923_161214115225065_650x521.jpg&description=%D0%9A%D0%B0%D0%BA%D0%BE%20%D0%B4%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8%20%D0%B4%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8%20%D0%BE%D0%B4%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%20%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%3F" rel="nofollow -


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2015 во 16:08

Балон

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11751810" rel="nofollow">

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11751910" rel="nofollow">

Лампион, картонска крошна, паричка или тапа за рамнотежа, конец и лепак.

Украс од срца

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737210" rel="nofollow">

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737260" rel="nofollow">

Божиќна играчка “коњ”

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737310" rel="nofollow">

Сладолед од хартија

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737610" rel="nofollow">

Лампиони или украси со помош на балон

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737360" rel="nofollow">

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737410" rel="nofollow">

Креативна вазна

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11748510" rel="nofollow">

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11748960" rel="nofollow">

Снегулка Балерина

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11750310" rel="nofollow">

Лизгалки од гранчиња

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737460" rel="nofollow">

Елка од шишарка

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737560" rel="nofollow">

Играчки кикирики

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737810" rel="nofollow">

Снешко од чорапи

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11739460" rel="nofollow">

Украси за торти

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11737910" rel="nofollow">

Божиќна тегла со снег

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11752360" rel="nofollow">

Божиќни украсни светилки

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11753510" rel="nofollow">

Лампион со снешковци

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11740910" rel="nofollow">

Мечка на Божиќната топка

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11753960" rel="nofollow">

Снегулка “Војна на ѕвездите”

http://www.adme.ru/tvorchestvo-dizajn/20-idej-dlya-novogodnih-ukrashenij-823310/#image11751460" rel="nofollow">-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 09:19

Направете сами: Новогодишни украси за празнична магија во домот


Поканете ја празничната магија во домот! Ослободете ја креативната енергија која се крие во вас, дозволете да ве обземе новогодишната еуфорија и разубавете го вашиот дом со интересни  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B0/%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5/8-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82" rel="nofollow - украси  кои можете да ги изработите сами.

ВЕНЕЦ ОД БАСТУНЧИЊА

Новогодишни украси

СНЕГУЛКИ ОД ДРВЕНИ ШТИПКИ

Донесете снежен изглед во домот, претворајќи ги дрвените штипки за облека во декоративни блескави снегулки.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

САНКАТА НА ДЕДО МРАЗ СО БАСТУНЧИЊА

Празничните црвено-бели бастунчиња можат да послужат како основа за санка. Едноставно врз нив залепете големо чоколадо, а врз него наредете неколку помали слатки задоволства завиткани во хартија по избор. Во предниот дел поставете чоколадо во форма на Дедо Мраз.

Новогодишни украси

ПРАЗНИЧЕН ВЕНЕЦ ОД САЛФЕТКИ

Едноставно и евтино, а ефектно. Исечете подлога за венецот од картон. Салфетките исечете ги на мали квадратчиња. Премачкајте мал дел од венецот со лепило. Користете молив со гума за да ги оформите салфетките и да ги поставите на венецот како што е прикажано на фотографиите. Продолжете на друг дел од венецот. Украсете го со црвени топчиња и обесете го со декоративна лента.

Новогодишни украси

АРОМАТИЧНИ УКРАСИ ОД ПОРТОКАЛ

За да направите гирланда, со калапи отсечете мали ѕвездички од кората на портокал. Направете мали дупки пред да ја оставите кората да се суши. Сушењето на ѕвездичките можете да го забрзате ако ги ставите во рерна на ниска температура. Оставете ги во рерната доволно време за да се стврднат, но не дозволувајте да се испечат и значително да си ја променат бојата. Нанижете ги ѕвездичките на конец или волница.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

Кората од портокал или мандарина многу лесно можете да ја претворите и во привлечни рози.

Новогодишни украси

Изрезбајте во портокал различни шари и збогатете го изгледот со каранфилчиња.

Новогодишни украси

ЅВЕЗДЕНИ СЛАМКИ

Новогодишни украси

ЕЛКА ОД КОНЕЦ

Врз картонски конус ставете најлонска фолија и премачкајте ја со лепило. (Во зависност од лепилото, можно е да треба да го растворите со малку вода.) Намотајте го конецот (волницата) и повторно нанесете малку лепило. Оставете да се исуши преку ноќ. Извадете ја елката прво со најлонската фолија, а потоа внимателно отстранете ја фолијата. Многу е важно лепилото да биде целосно исушено. Декорирајте ја елката со мали снегулки.

Новогодишни украси

ЕЛКИ СО БЕЛ СИЛИКОН

Врз картонски конус дарежливо нанесете бел силикон. Со помош на пластичен нож размачкајте го рамномерно. Едната шарка можете да ја направите со пластична виљушка, додека другата, со пластична лажица.

Новогодишни украси

ГЕОМЕТРИСКИ СНЕШКО

Направете си снешко од хартија кој можете да го поставите како лампион на вашата елка.

 1. На бела хартија испечатете ги шаблоните за тело, глава, нос и шапка кои се приложени и исечете ги внимателно по надворешните линии (слика 1).
 2. Со помош на игла или друг остар предмет поминете по испрекинатите линии и превиткајте (слики 2 и 3).
 3. Искористете течно лепило за да ги споите (слики 4 и 5).

http://www.femina.mk/images/articles/7129/telo-sneshko.pdf" rel="nofollow - Шаблон за тело [PDF]
http://www.femina.mk/images/articles/7129/glava-sneshko.pdf" rel="nofollow - Шаблон за глава [PDF]

Новогодишни украси

ЕЛКА ОД САЛФЕТА

Развеселете ја празничната трпеза со салфети во форма на елка.

Новогодишни украси

ЧАШИ КАКО СВЕЌНИК

Новогодишни украси

ШИШАРКИ КАКО МИНИ ЕЛКИ

Испрскајте ги шишарките со спреј во зелена боја и оставете ги да се исушат. Врвовите обојте ги со бела боја. По желба можете да додадете светки кои ќе потсетуваат на снег. Искористете плутена тапа како држач.

Новогодишни украси

ЗАМРЗНАТИ ШИШАРКИ

Премачкајте ги сувите шишарки со лепило и поросете крупна морска сол за „замрзнат“ изглед.

Новогодишни украси-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 09:22

8 идеи за новогодишно украсување во домот


Пред нас се новогодишните и божиќните празници со кои еуфорично ќе се збогуваме со годината која изминува и ќе ја дочекаме новата. Светот веќе го облече своето празнично руво, а домовите интензивно се разубавуваат со впечатливи украси.

Не е потребно да трошите мало богатство за да ја пренесете празничната магија во вашиот дом. Разбудете ја креативноста, инспирирајќи се од понудените популарни  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B0/%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B8" rel="nofollow - декорации  кои брзо и лесно можете да ги направите сами.

БЛЕСКАВИ ТЕСТЕНИНИ

Тестенините во форма на панделки можат да ви послужат за да направите блескаво „синџирче“ на едноставен начин.

Премачкајте ја секоја панделка со лепило и поросете ја со светки. Оставете да се исуши лепилото, а потоа врзете ги панделките на еднакво растојание на долг дебел конец или волница.

Пред да ги обложите со светки, можете да ги обоите тестенините со прехранбена боја или со спреј во боја по избор.

Новогодишни украси

НОВОГОДИШНА САЛФЕТА

Преобразете ја еднобојната салфета во новогодишна елка за да ги одушевите вашите гости.

Новогодишни украси

А еве и како да направите мала панделка за врвот на елката со помош на виљушка.

АРОМАТИЗИРАНИ СВЕЌИ ВО ПОРТОКАЛ

Исполнете го вашиот дом со примамлива арома со помош на свеќи во портокал. За декорирање на портокалот искористете каранфилчиња.

Новогодишни украси

„ЗАМРЗНАТО“ ОВОШЈЕ

Дајте им замрзнат изглед на неколку овошни плодови кои ќе ги користите како централна декорација на масата.

Во мала чинија изматете белка од јајце, но не матете предолго. Со помош на четка премачкајте го овошјето со белката, а потоа испрпелајте го во кристален шеќер или во шеќер во прав. Доколку е неопходно, нанесете неколку слоеви шеќер за да добиете „снежен“ изглед.

За уште поинтересен изглед, пред да го премачкате овошјето со белка, залепете врз него лепенка во форма на ѕвезда. На крајот одлепете ја лепенката.

Новогодишни украси

МАГИЧНИ ЅВЕЗДИ

Направете ѕвезди од хартија и ќе можете да ги користите за да ја украсите елката, за да ги наредите на долг дебел конец, или пак, за да ги поставите врз вашите новогодишни сијалички.

 1. Испечатете некој од шаблоните за ѕвезди кои се приложени, во зависност од тоа која големина сакате да бидат ѕвездите. Користете листови во А4 формат, во боја по желба. Исечете внимателно со ножичка по надворешните линии (слика 1).

  http://www.femina.mk/files/pdf/femina.mk-dzvezda-mala.pdf" rel="nofollow - Шаблон за мали ѕвезди [PDF]
  http://www.femina.mk/files/pdf/femina.mk-dzvezda-sredna.pdf" rel="nofollow - Шаблон за средни ѕвезди [PDF]
  http://www.femina.mk/files/pdf/femina.mk-dzvezda-golema.pdf" rel="nofollow - Шаблон за големи ѕвезди [PDF]

 2. Доколку ги поставувате ѕвездите врз новогодишни сијалички, направете мали дупки во средината на секоја од нив (слика 2).
 3. Со шестар, игла или друг остар предмет поминете по секоја линија, нежно притискајќи, за да си го олесните превиткувањето (слика 3).
 4. Превиткајте го листот по секоја линија (слики 4 и 5).
 5. Со помош на лепило спојте ја хартијата во ѕвезда (слики 6 и 7).
Новогодишни украси

СВЕЌИ СО ЦИМЕТ

Со помош на стапчиња цимет можете најобичните свеќи да ги претворите во мало уметничко дело кое примамува погледи. Наредете стапчиња околу свеќата и прицврстете ги со коноп или со новогодишна лента. Освен што ќе добите прекрасен украс, ќе можете да уживате и во неодоливиот мирис на цимет.

Новогодишни украси

ДЕЛИКАТНА СНЕГУЛКА

Започнете со шест листа во форма на квадрат. Следете ги чекорите прикажани на фотографиите. Кога ќе дојдете до спојување на деловите означени со 2 и 4, не заборавајте да ја свртите снегулката и да ги залепите на спротивната страна од деловите 1 и 3. Откако ќе ги направите сите шест одделни елемента, залепете ги еден со друг.

Новогодишни украси

ЛАМПИОН ОД ВОЛНИЦА

Лампионите од волница изгледаат прекрасно, а се прават многу лесно и брзо. За да направите еден лампион, потребен ви е мал балон, волница, лепило, малку вода и светки.

Во мал сад ставете лепило и разредете го со малку вода. Волницата врзете ја за балонот и намотајте ја околу него. Потоа балонот потопете го во лепилото и поросете го со светки. Врзете го да се суши преку ноќ. Откако ќе бидете сигурни дека е потполно сув, внимателно направете мало дупче во балонот (што поблиску до отворот за дување) за да го истушите. Извадете го балонот од лампионот.

Новогодишни украси-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 16:05
DIY-Божиќен венец

За изработка на овој прекрасен додаток за разгорување на празничната атмосфера потребно ќе ви биде:

150 – 180 cm дебел лавров венец

Околу 170 cm пластични водоводни цевки

Бонсек

4 зглобови од 90˚

Тенка жица

Разни божиќни декорации (шишарки, брезови гранчиња, лисја итн.)

Новогодишни светилки

Пресечете ги пластичните цевки на 4 еднакви делови.

Вметнете ги зглобовите во цевките за да добиете квадратна рамка за вашиот венец.

Поставете го зеленилото на пластичната рамка и прицврстете го со тенката жица.

Прикачете ги божиќните декорации по ваша желба и вметнете ги новогодишните светилки.

На крај со метална закачалка (како на сликата) закачете го венецот на вашата врата или порта.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 16:35
Направете сами 
Декорации со сијалички

0-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

1. Пинг-понг топчиња

1-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

2. Ѕвездено небо

2-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

3. Магична ламба

4-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

4. Цветни сијалички

3-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

5. Лустер од хулахоп

5-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

6. Врвца за слики

6-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

7. Уметност на шишиња вино

7-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

8. Рамка во форма на срце

8-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

9. Снежни топки

9-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

10. Светлечки букви

10-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

11. Осветлени скали

11-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

12. Божиќно венче

12-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

13. Божиќна светлечка позадина

13-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

14. Лустер од пластични чаши

14-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

15. Збор напишан со сијалички

15-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk

16. Новогодишна елка на ѕид

16-16-interesni-dekoracii-so-sijalichki-koi-mora-da-gi-isprobate-ovaa-godina-kafepauza.mk-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 17:03

http://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/neodolivi-novogodishni-dekoracii-so-shisharki/" rel="nofollow -

Шишарките може да се најдат во различни облици и големини, а се одлични како предмети за декорација. Тие се интересни и изгледаат прекрасно доколку ги изложите на некоја полица или пак ако се дел од некој занимлив аранжман. Одговараат за обликување, па од нив може да се направат различни украси.

Соберете шишарки и инспирирајте се преку овие неодоливи новогодишни украси. Лесно можете да ги избоите и украсите, само погледнете ги идеите коишто ги нудиме во продолжение.

1. Бели шишарки

Белите шишарки изгледаат прекрасно, дури и ако се само изложени во кошница или во некој стаклен сад. Бидејќи тие се дрвени плодови, може да ги побелите во неколку чекори. Белите шишарки лесно ќе ги вклопите во вашиот дом, каков и да е вашиот амбиент.

2. Шишарки обоени со спреј

Спрејот во боја е идеален за фарбање на нерамни површини, меѓу кои спаѓаат и шишарките. Изберете јаки бои и испрскајте ги. Кога ќе се исушат изложете ги во омилените садови и украсете го вашиот дом.

3. Шишарки во вид на мини елка

Бидејќи премногу наликуваат на елки, шишарките се идеални за аранжман. Избојте ги во зелена боја, поставете ги во саксија и украсете го врвот со ѕвезда или со друга форма по ваш избор.

4. Шишарки обоени со восок

Восокот во боја е уште еден начин да ги обоите шишарките. Изберете интересни бои и поиграјте си со комбинациите.

5. Свеќници од тегли украсени со шишарки

Ако сте сочувале некои поголеми тегли, еве еден прекрасен начин да ги употребите. Свеќниците украсени со малку вештачки снег и пар шишарки врзани со конец, делуваат неодоливо и празнично.

6. Ѕвезди од шишарки

Ако сте љубители на природните материјали за новогодишни украсувања, оваа ѕвезда од шишарки е идеален проект за вас. Дополнително, за да изгледаат свечено, можете да ги обоите во сребрена или златна боја.

7-neodolivi-novogodishni-dekoracii-so-shisharki-kafepauza.mk

7. Омбре шишарки

Омбре начинот на боење е популарен веќе подолго време. Па, искористете го овој тренд и обојте и украсете ги шишарките на овој начин, како дел од новогодишниот аранжман.

8. Шишарки на прозорецот

Украсете ги вашите прозорци или врати така што ќе ги закачите декорираните шишарки на нив. Изберете во што повеќе уживате – дали природни или обоени, но како и да е, нема да погрешите.

9-neodolivi-novogodishni-dekoracii-so-shisharki-kafepauza.mk

9. Аранжмани со шишарки на вашиот влез

Не заборавајте да го украсите и влезот од вашата куќа или зграда. Одберете големи шишарки и аранжирајте со некои слични предмети за празнично добредојде.

10. Мини елка од шишарки

Уште една мини елка којашто е прво обоена, а потоа е украсена со машнички, ленти, цветчиња и бисерчиња. Неодолива е било да е сама или како детаљ со други празнични декорации.

11. Венец од шишарки

Ако имате доволно шишарки, од нив можете да направите венец и да го поставите на средината на масата или да го закачите на ѕид. Малку декорирајте го и тоа ќе биде одличен детаљ во вашиот дом.

12. Шарени шишарки

Ако сте вешти во шиењето и имате парчиња шарени материјали, направете ги овие занимливи мини елки од шишарки. Овие шарени шишарки се прават на тој начин што малите топчиња од материјал се ставаат во празниот простор и се залепуваат со малку лепак.

13. Елка направена од деловите на шишарките

Оваа занимлива елка можете да ја направите на тој начин што ќе ги залепете поединечните делови коишто претходно ќе ги исечете од шишарките. На конусна основа залепете ги овие делови и дополнително украсете ги со малку светкави бои, а на крај на долниот дел ставете и машна во боја по ваш избор. Ова е прекрасен детаљ за декорирање на вашиот дом во претстојните денови.

13-neodolivi-novogodishni-dekoracii-so-shisharki-kafepauza.mk

14. Шишарки кои ги красат свеќите

Класичните дебели свеќи украсете ги со ребраст картон и шишарки, па ќе добиете одличен украс за вашата полица.

Па, време е да ја разбудите креативноста во вас и да го декорирате вашиот дом за новогодишните празници!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Декември.2015 во 10:47

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/36788-idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto" rel="nofollow -

Пред да им ја отворите вратата на гостите, дајте им нешто на што може да се воодушевуваат - пример, фантастично венче на влезната врата. И потоа уживајте во комплиментите.

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-01.jpg

Наместо да им одговорите „Го купив“, оваа година изненадете ги со „Бев креативна.“

Купете или соберете гранчиња од зимзелено дрво, пакетчиња лампиони, снабдете се со лепак и жици за зацврстување и може да почнете.

Само следете ги сликите и идеите, ќе се зачудите што сè можат вашите раце:

1. Минималистичко венче

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-1.jpg


2. Венче од хартија во боја

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-2.jpg


3. Венче од обични лампиони

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-3.jpg


4. Венче од машни

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-4.jpg


5. Венче од декорирани стари гранки

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-5.jpg


6. Венче од волнени топчиња

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-6.jpg


7. Венче од шишарки

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-7.jpg


8. Венче од стари тапи од вино

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-8.jpg

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-9.jpg


9. Венче од боени штипки

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-10.jpg

10. Венче од јаткасти плодови

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-11.jpg


11. Класично венче од лампиони и зимзелена гранка

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-12.jpg


12. Венче од парче картон и украсна лента

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-13.jpg


13. Венче од бомбони

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-14.jpg


14. Зимзелен снешко

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-15.jpg


15. Венче од лижавчиња

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-16.jpg


16. Ароматично венче од сушено овошје

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-17.jpg


17. Дедо Мраз од лампиони

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-18.jpg


18. Лампиони во стара рамка наместо венче

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-19.jpg


19. Машна - венче

idei-za-izrabotka-na-lesni-novogodisni-vencinja-za-na-vrata-foto-20.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 31.Декември.2015 во 16:42

Сами направете снежна кугла


Ова е одличен полкон за вашите најблиски или украс во вашиот дом.

Снежната кугла е многу едноставна за изработка, а во неа можете да ставите што и да посакате, од новогодишни и божиќни украси па сè до сувенири од ваши патувања, фотографии…

Што ви е потребно?

Сад кој може добро да се затвори (може од стакло или пластика)

Водоотпорно лепило или силикон.

Украс.

Светки

Вода (или подобро проѕирно бебешко масло)

Боја за храна (нијансата одберете ја вие)

Глицерин (може да се набави во аптека)

Најпрво измијте го садот, добро исушете го и избришете го за да нема никакви отпечатоци од внатрешната страна. Со лепилото залепете го украсот на дното од садот или пак на поклопецот, во зависност од тоа како планирате да ја поставите куглата. Кога ќе се исуши лепилото, садот наполнете го со вода, не до врвот бидејќи мора да остане малку воздух.

Во водата по желба можете да ставите глицерин, на пример една голема лажица или дури во размер пола – пола. На тој начин светките пополека ќе паѓаат на дното. Друга опција е наместо вода, во куглата да ставите проѕирно бебешко масло. Во водата по желба, можете да додадете и боја за храна. На крајот додадете ги светките.

Нанесете го лепилото на внатрешниот раб од поклопецот на садот и добро затворете го. Ако садот кој го користите е пластичен, тогаш е подобро да користите силикон, но притоа внимавајте на фактот што на силиконот му требаат околу 24 часа за добро да се  исуши. Поклопецот можете да го обоите во некоја интересна боја или да го облепите со некоја ткаенина.

Ако најдете соодветен сад, снежната кугла може да ја направите и сосема мала и да ја носите како приврзок за клучеви или ланче.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 31.Декември.2015 во 16:52

Празнична идеја: Еве како да направите Снешко од пластични чаши


Доколку сакате да го направите слаткиот и декоративен Снешко сами, еве што ви е потребно:

 1. Хефталка и многу иглички за хефталката
 2. Околу 250 чаши
 3. Кругови од црн картон кои ќе послужат како очи и копчиња
 4. Капа и шал

Се започнува со правење круг од околу 25 чаши. Чашите се прикачуваат со хефталката. Потоа се прави уште еден таков круг од 25 чаши и се прикачува на првиот. Во третиот и сите останати кругови се намалува бројот на чаши за да се добие форма на полутопка. Со спојување на две полутопки се добива долниот дел на Снешкото.

Целата постапка се повторува уште еднаш за да се формира втора топка. Бидејќи оваа треба да биде помала од претходната, започнете со околу 15-16 чаши, по ваша желба. Направете ја втората топка од горната страна целосна.

Откако ќе ги споите двете топки, Снешкото се декорира.

Ова е одличен проект доколку имате поголеми деца кои ќе ви помагаат и истовремено ќе се забавуваат.

СнешкоСнешкоСнешкоСнешкоСнешкоСнешко

Друга варијанта е направените полутопки да ги прицврстите на ѕид или на врата.

Снешко-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Јануари.2016 во 14:40

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/36833-napravi-sam-snegulki-od-stari-plasticni-sisinja" rel="nofollow -

Прва асоцијација на периодот во кој се наоѓаме, дефинитивно е снегот. Ако сте негов љубител и секоја зима одново барате некоја симболична снежна декорација, за годинава проблемот ви е решен.

napravi-sam-snegulki-od-stari-plasticni-sisinja-01.jpg

Направете снегулки од стари пластичните шишиња кои ви прават ѓубре низ дома.

Соберете неколку со различни големини, земете ножички и скалпел, синџирчиња на кои ќе ги закачите и бои со кои ќе ги нацртате самите снегулки.

Од секое шише искористете го дното, кое е во облик на цвет.

napravi-sam-snegulki-od-stari-plasticni-sisinja-02.jpg

Со помош на скалпел и ножици направете дупче каде ќе протнете синџирче на кое ќе ја закачите снегулката.

napravi-sam-snegulki-od-stari-plasticni-sisinja-03.jpg

На крај, поиграјте си со белата боја и четката.

napravi-sam-snegulki-od-stari-plasticni-sisinja-04.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 06.Јануари.2016 во 09:33

Интересни Божиќни декорации за вашиот дом

Ѕвездата е еден од симболите на Божиќ и е навистина стилски додаток за празничната декорација. Има толку многу идеи како да ги користите ѕвездите за декорација. Освен готови од продавница, можете сами да направите убави ѕвездички. Користете различни орнаменти, од различни материјали – хартија, ткаенина, дрвени елементи. Кон декорацијата можете да додадете копчиња, камбани, гранчиња во облик на ѕвезда. Светлата во облик на ѕвезда се соодветна декорација не само за божиќните празници. Со готовите ѕвезди можете да ги украсите прозорците, ѕидовите, скалите, вратата и се разбира – ставете ја најубавата на врвот на елката! А еве и неколку фотографии кои ќе ве инспирираат!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:27

Венче од закачалка и лампиони

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-3.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-4.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:29

Снегулки од силиконски лепак


18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-12.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-13.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:32

Снешко од стар чорап

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-17.jpg

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-18.jpg

 Лампиони од стари сијалици

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-19.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:36

Венче за на врата

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-20.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:38

Ланец од шишарки

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-21.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:40

Елки од карнери

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-22.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2016 во 08:41

Мини елки од шишарки

18-praznicni-dekoracii-koi-se-pravat-za-polovina-cas-24.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Декември.2016 во 08:16

Направете сами: Новогодишни украси за празнична магија во домот

Поканете ја празничната магија во домот! Ослободете ја креативната енергија која се крие во вас, дозволете да ве обземе новогодишната еуфорија и разубавете го вашиот дом со интересни http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%B2%D0%B0/%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5/8-%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%88%D0%BD%D0%BE-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82" rel="nofollow - украси кои можете да ги изработите сами.

Венец од бастунчиња

Новогодишни украси

Снегулки од дрвени штипки

Донесете снежен изглед во домот, претворајќи ги дрвените штипки за облека во декоративни блескави снегулки.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

Санката на Дедо Мраз со бастунчиња

Празничните црвено-бели бастунчиња можат да послужат како основа за санка. Едноставно врз нив залепете големо чоколадо, а врз него наредете неколку помали слатки задоволства завиткани во хартија по избор. Во предниот дел поставете чоколадо во форма на Дедо Мраз.

Новогодишни украси

Празничен венец од салфетки

Едноставно и евтино, а ефектно. Исечете подлога за венецот од картон. Салфетките исечете ги на мали квадратчиња. Премачкајте мал дел од венецот со лепило. Користете молив со гума за да ги оформите салфетките и да ги поставите на венецот како што е прикажано на фотографиите. Продолжете на друг дел од венецот. Украсете го со црвени топчиња и обесете го со декоративна лента.

Новогодишни украси

Ароматични украси од портокал

За да направите гирланда, со калапи отсечете мали ѕвездички од кората на портокал. Направете мали дупки пред да ја оставите кората да се суши. Сушењето на ѕвездичките можете да го забрзате ако ги ставите во рерна на ниска температура. Оставете ги во рерната доволно време за да се стврднат, но не дозволувајте да се испечат и значително да си ја променат бојата. Нанижете ги ѕвездичките на конец или волница.

Новогодишни украсиНовогодишни украси

Кората од портокал или мандарина многу лесно можете да ја претворите и во привлечни рози.

Новогодишни украси

Изрезбајте во портокал различни шари и збогатете го изгледот со каранфилчиња.

Новогодишни украси

Ѕвездени сламки

Новогодишни украси

Елка од конец

Врз картонски конус ставете најлонска фолија и премачкајте ја со лепило. (Во зависност од лепилото, можно е да треба да го растворите со малку вода.) Намотајте го конецот (волницата) и повторно нанесете малку лепило. Оставете да се исуши преку ноќ. Извадете ја елката прво со најлонската фолија, а потоа внимателно отстранете ја фолијата. Многу е важно лепилото да биде целосно исушено. Декорирајте ја елката со мали снегулки.

Новогодишни украси

Елки со бел силикон

Врз картонски конус дарежливо нанесете бел силикон. Со помош на пластичен нож размачкајте го рамномерно. Едната шарка можете да ја направите со пластична виљушка, додека другата, со пластична лажица.

Новогодишни украси

Геометриски снешко

Направете си снешко од хартија кој можете да го поставите како лампион на вашата елка.

 1. На бела хартија испечатете ги шаблоните за тело, глава, нос и шапка кои се приложени и исечете ги внимателно по надворешните линии (слика 1).
 2. Со помош на игла или друг остар предмет поминете по испрекинатите линии и превиткајте (слики 2 и 3).
 3. Искористете течно лепило за да ги споите (слики 4 и 5).

http://www.femina.mk/images/articles/7129/telo-sneshko.pdf" rel="nofollow - Шаблон за тело [PDF]
http://www.femina.mk/images/articles/7129/glava-sneshko.pdf" rel="nofollow - Шаблон за глава [PDF]

Новогодишни украси

Елка од салфета

Развеселете ја празничната трпеза со салфети во форма на елка.

Новогодишни украси

Чаши како свеќник

Новогодишни украси

Шишарки како мини елки

Испрскајте ги шишарките со спреј во зелена боја и оставете ги да се исушат. Врвовите обојте ги со бела боја. По желба можете да додадете светки кои ќе потсетуваат на снег. Искористете плутена тапа како држач.

Новогодишни украси

Замрзнати шишарки

Премачкајте ги сувите шишарки со лепило и поросете крупна морска сол за „замрзнат“ изглед.

Новогодишни украси


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Декември.2016 во 08:27

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Во време кога сите честитаат апсолутно сè преку Фејсбук, бидете единствени и вратете го ретро шмекот на празниците преку испраќање честитки.

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-001.jpg

Со елки, ирваси, лампиони, Дедо Мразовци и снегулки, празниците се поубави кога ќе ја добиете првата честитка.

Посебно ако е рачно изработена, со внимание и љубов.

Бидете уникатни годинава:

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Елки од хартија

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-1.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-2.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Елка од копчиња

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-3.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Пингвин

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-4.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Колаж Дедо Мраз

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-5.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-6.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Елки од колаж или цефки

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-7.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Повторно елки или лампиони од хартија

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-8.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Животни од отпечаток од прст

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-9.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-10.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Елка од стапче за сладолед и материјал

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-11.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

Честитки од стари весници

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-12.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow">

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-13.jpg

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45632-18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici" rel="nofollow -

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Декември.2016 во 08:34

Црнобели цртежи + црвено копче

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-14.jpg

Капа на Дедо Мраз

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-15.jpg

Венец од тестенини

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-16.jpg

Бушави елки од хартија

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-17.jpg

Ирваси

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-18.jpg

Елки како оптичка илузија

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-19.jpg

Украсни хартии во форма на новогодишно дрво

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-20.jpg

Елка од само една лента

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-21.jpg

Гранче + украсни ленти

18-racno-izraboteni-cestitki-za-posrekni-praznici-22.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Декември.2016 во 08:35

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/45492-novogodisen-proekt-veseli-sneskovci-od-balon-i-konec" rel="nofollow -

Новогодишните празници се период во кој семејството се собира и сите заедно учествуваат во декорирањето на домот со сите новогодишни украси.

napravete-snesko-od-konec-so-pomos-na-baloni-001.jpg

Секако, нема поубаво време од она кое е поминато со вашите најмили, па токму затоа ова видео ќе ви покаже како да направите интересен снешко од конец.

За овој украс потребни ви се два балони, конец, креп трака и течен лепак.

Надувајте ги балоните и залепете ги со креп траката еден за друг, за да ја добиете основата за снешкото.

Лепилото растворете го во вода и потопете го конецот внатре.

Извадете го конецот и обвиткајте го околу балоните. Оставете да се исуши 24 часа и дупнете ги балоните.

Додадете му очи, нос, уста, раце, шалче и шапка и вашиот снешко е готов за украсување на било кое катче во домот.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2016 во 08:54

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-1.jpg

Среќата не може да биде целосна ако на крајот од месецот ги притискате парите, а сакате да прославите со сијалички, лампиони и украсена елка.

За украсувањето да не биде трошок и да не ви предизвикува главоболка, искористете го тоа што го имате.

Ви нудиме евтини начини како од домот да направите празнична бајка без да потрошите илјадници денари.

Во само неколку чекори:

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-2.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-3.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-4.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-5.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-6.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-7.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-8.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-9.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-10.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-11.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2016 во 08:59

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-12.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-13.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-14.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-15.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-16.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-17.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-18.jpg

 za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-19.jpg

 za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-20.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-21.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-22.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-23.jpg

za-ukrasuvanjeto-da-ne-bide-trosok-evtini-novogodisni-dekoracii-24.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Декември.2017 во 08:30

http://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/55132-15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami" rel="nofollow - - 15 новогодишни и божиќни украси кои може да ги направите сами


Дочекот на Новата година и божиќните празници се секогаш магичен период, во кој претежно сме дома, во топла атмосфера, со најблиските. А, тоа значи и тематско украсување на домот.

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-001.jpg

Оваа година не останувајте на истите лански декорации. Изнајдете начин да направите нешто ваше, со вештите раце кои ги имате.

На пример, секогаш можете да ги пробате овие идеи за „направи сам“ украси:

Новогодишна елка од салфетка

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-1.jpg

Свеќник со зеленило

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-2.jpg

Деликатни дрвца од хартиени подлоги

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-3.jpg

Шарени шишарки

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-4.jpg

Новогодишни елки на штипка, наредени на украсен конец

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-5.jpg

Божиќно венче од хартија

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-6.jpg

Снешко од коноп и балон

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-7.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Декември.2017 во 08:31

Мини елки од шишарки

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-8.jpg

Дрвена ѕвезда од коноп

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-9.jpg

Венче за на врата од сатенски машни

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-10.jpg

Честитка со елка која се развлекува

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-11.jpg

Лустер од снегулки

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-12.jpg

Хартиени лампиони

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-13.jpg

Дрвена конструкција во облик на ѕвезда со замотани сијалички околу неа

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-15.jpg

Шеќерни бастунчиња со честитка

15-novogodisni-i-bozikni-ukrasi-koi-moze-da-gi-napravite-sami-14.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 16.Декември.2017 во 09:29

Со минимален труд до прекрасен новогодишен венецВо период во кој владее новогодишната еуфорија и сите се зафатени со китењето на своите домови, еден детаљ е неизбежен.

Станува збор за новогодишниот венец кој е најголем навестувач дека празниците се ближат. Иако нивните цени во овој период се вртоглави, со малку труд и минимални средства може да го изработите и овој прекрасен украс за вашиот дом.


Потребни ќе ви бидат:

 • Жица за прицврстување
 • Ножички
 • Ситни суви гранчиња
 • Гранчиња од зимзелени и друг вид декоративни дрва
 • Ситни и крупни гранчиња со цветови кои планирате да бидат на вашиот украс

Земете ги ситните гранчиња и формирајте круг со нив. Прицврстете ги со помош на жицата за прицврстување. Обидете се што постабилно да го прицврстете за да биде функционален за следните чекори.

Користете ја вашата имагинација како би го направиле венецот онака како што вие сакате. Можете да го направите целиот круг со зеленилото или пак половина од него, секое купче од нив ќе биде потребно да го прицврстите доволно.


Сосема на крајот погледнете во него и на местата каде што ќе сметате дека е потребно додадете ги гранчињата со ситни и крупни цветови за да постигнете целосно поинаков изглед.

Сосема на крајот премотајте го уште еднаш венецот со слој од жицата за прицврстување за дополнително да го заштитите од паѓање на некој од додатоците.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Јануари.2018 во 11:11

Нови начини како да ги поставите салфетките

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-07.jpg

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-08.jpg

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-09.jpg

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-10.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Јануари.2018 во 11:12

Идеи за свеќите да не бидат здодевни

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-03.jpg

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-04.jpg

bozikni-dekoracii-za-masa-koi-moze-da-gi-napravite-sami-05.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2018 во 09:59

ДОКУМЕНТИРАЈТЕ ГО РАСТЕЊЕТО НА ВАШЕТО ДЕТЕ СЕКОЈА НОВА ГОДИНА

Со помош на отпечатокот од рачето или ноџето на вашето малечко можете да направите интересни честитки или слики со кои ќе го украсите домот, но и ќе документирате колку брзо расте вашето дете. Нека ви стане ова традиција.

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2018 во 10:00

ДЕКОРАЦИИ СО ДРВЕНИ СТАПЧИЊА ЗА СЛАДОЛЕД

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2018 во 10:01

РОЛНИ ОД ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА ПРЕТВОРЕНИ ВО БОЖИЌНИ УКРАСИ

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2018 во 10:02

УКРАСИ ОД ХАРТИЕНА ЧИНИЈА ЗА ЕДНА УПОТРЕБА

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации

ДРВЕНИ ШТИПКИ

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Декември.2018 во 10:03

ХАРТИЕНИ КОРПИЧКИ ЗА МАФИНИ

Празнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорацииПразнични декорации-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2019 во 08:59

https://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/72986-idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka" rel="nofollow -Од дрвена скала

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-01.jpg

Од стапчиња од сладолед, обоени во зелена боја, нанижани на конец

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-02.jpg

Од стари тапи од шишиња

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-03.jpg

Од шарени лепливи ленти

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-04.jpg

Или од залепени лампиони на ѕид

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-05.jpg

Две идеи за елка од неколку закачалки

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-06.jpg

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-07.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Декември.2019 во 09:00

Од книги

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-08.jpg

Новогодишна елка од рачиња на платно

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-09.jpg

Од искористените картони од тоалетна хартија или пвц цевки

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-10.jpg

Од хартиени реси залепени на ѕид

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-11.jpg

Од обично парче дрво, како полица

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-12.jpg

Oд листови хартија

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-13.jpg

Oд зелена украсна лента и сијалички

idei-kako-da-napravite-neobicna-novogodisna-elka-14.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Декември.2019 во 21:04

https://www.crnobelo.com/zabava/dizajn/73057-lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti" rel="nofollow - - Лесни и евтини - Новогодишни „направи сам“ проекти

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-12.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-13.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-14.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-15.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-16.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-17.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-18.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-19.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-20.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-21.jpg

lesni-i-evtini-novogodisni-napravi-sam-proekti-22.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk