IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Направи сам
  Активни теми Активни теми RSS - DIY - Новогодишни и Божиќни   декорации
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

DIY - Новогодишни и Божиќни декорации

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2013 во 15:46

Снежните кугли се вистинска забава и за децата и за возрасните. Ги има во различни големини и најчесто со зимски, божиќни и новогодишни мотиви.

napravete-sami-snezna-kugla-01

Еве како на едноставен начин сами да направите снежна кугла и да ги израдувате вашите најмили.

Потребно ви е:

  • тегла или стаклен сад со капаче
  • зовриена и изладена вода
  • глицерин
  • топчиња стиропор или светки
  • силиконски гел
  • држач на кој ќе стои куглата
  • лепило
  • минијатурна украсна фигура

Подготовка:

Стаклената кугла измијте ја добро и исушете ја пред почеток на изработката. Прво со лепилото прицврстете ја фигурата која сакате да ја ставите за внатрешната страна на капачето.

Теглата наполнете ја со вода до врвот. Додајте неколку капки глицерин, а потоа додајте ги топчињата стиропор или светки. Капачето заедно со фигурата навртете го на теглата. Добро зацврстете го, а ако е потребно дополнително залепете го со силикон.

Веќе подготвената кугла може да ја залепите со силикон на украсен држач и да добиете уникатен, креативен новогодишен украс кој сами сте го изработиле.

Совет

Изберете тегла со понеобичен облик, ако немате кугла. Глицеринот е густо масло кое може да се купи во секоја аптека. Тој ја дава потребната густина на водата во теглата и така ги забавува светките да паднат брзо на дното. Во течноста по желба може да додадете и боја.

Предупредување:

Капачето мора да е добро затворено за да не истекува водата. Лепилото мора да е водоотпорен. Светките не смеат да бидат многу ситни за да не лебдат на површината.

napravete-sami-snezna-kugla-1

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2013 во 01:48
DIY: Свеќник

Ви треба

Стаклен сад
свеќа
вештачки снег (има во џамбо)

Изменето од evangeline - 18.Декември.2013 во 01:51
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2013 во 19:21

Интересни Божиќни декорации за вашиот дом

Интересни Божиќни декорации за вашиот дом

Ѕвездата е еден од симболите на Божиќ и е навистина стилски додаток за празничната декорација. Има толку многу идеи како да ги користите ѕвездите за декорација. Освен готови од продавница, можете сами да направите убави ѕвездички. Користете различни орнаменти, од различни материјали – хартија, ткаенина, дрвени елементи. Кон декорацијата можете да додадете копчиња, камбани, гранчиња во облик на ѕвезда. Светлата во облик на ѕвезда се соодветна декорација не само за божиќните празници. Со готовите ѕвезди можете да ги украсите прозорците, ѕидовите, скалите, вратата и се разбира – ставете ја најубавата на врвот на елката! А еве и неколку фотографии кои ќе ве инспирираат!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 15:21

Уникатни свеќници 


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2013 во 15:31

Разубавување на старите лампиони со помош на вашите дечиња


 Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2013 во 00:41


Се и сешто има на крокотак
ова ќе го правам сега
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 21:48

Направи сам: Украси од портокал


Ја поврзуваме аромата од портокалот со зимата и со празниците што предстојат. Освен што е многу вкусен, портокалот може да биде материјал за многу оргинални украси кои ќе внесат празнично и пријатно расположение во домот. Освен тоа и ќе мириса прекрасно.

Со карамфил…

 

Од кората…

 

Од парчиња портокал и канела…Изменето од Valerija - 08.Февруари.2014 во 21:49
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2014 во 22:05
Направи сам : Украсен новогодишен венец

Направи сам : Украсен новогодишен венец

Кретивен новогодишен украсен венец за на врата од ролни тоалет хартија. Буџет: 0 денари


paper-roll-christmas-wreath01paper-roll-christmas-wreath02paper-roll-christmas-wreath03paper-roll-christmas-wreath04paper-roll-christmas-wreath05paper-roll-christmas-wreath06paper-roll-christmas-wreath07Paper Roll Christmas Wreath

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2014 во 08:05

Направи сам: Украсете ја новогодишната елка и домот со минијатурни зимски шапки

little-yarn-hats01

little-yarn-hats02
little-yarn-hats03

little-yarn-hats04

little-yarn-hats05

little-yarn-hats06

little-yarn-hats07

little-yarn-hats08

little-yarn-hats11

little-yarn-hats12

little-yarn-hats13

little-yarn-hats14

little-yarn-hats15

little-yarn-hats16

little-yarn-hats17

little-yarn-hats18

little-yarn-hats19

little-yarn-hats20


Изменето од Valerija - 03.Јануари.2018 во 11:15
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2014 во 15:58
Направете сами: новогодишна снежна кугла од тегла
Потребни материјали:
- Тегла со капаче
- Дестилирана вода
- Течен глицерин
- Светки
- Украс – мала новогодишна елка
- Лепило
[&amp;amp;#8203;IMG]
Начин на изработка:

Со силно лепило залепете ја елката за капакот од теглата и оставете го еден ден, за убаво да се зацврсти. Потоа, наполнете ја теглата до врвот со дестилирана вода. Додадете малку глицерин кој можете да го побарате во аптеките, со цел светките да паѓаат побавно. Потоа додадете одредена количина светки според ваш вкус. Затворете ја убаво теглата со капакот и протресете. Готово. Благодарение на овој едноставен туторијал, сега имате домашно направена снежна кугла, која ќе го внесе празничниот дух во вашиот дом.
[&amp;amp;#8203;IMG]


Изменето од Valerija - 05.Декември.2014 во 16:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2014 во 16:03
[&amp;#8203;IMG]
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2014 во 21:56

Сами направете новогодишна елка


Уште од сега го чекаме денот кога ќе решиме да ја китиме нашата новогодишна елка. Некои тоа го прават на Св.Никола, додека некои се одлучуваат за порано или подоцна. Сепак, мора домот да го накитиме со новогодишни украси за целосно да го пренесеме духот на празниците.


Оваа година, наместо да ја китите стандардната елка, зошто не се обидете да направите нешто поразлични, на кое сите ќе ви завидуваат? Елка направена од хартија, скали, медицински ракавици, книги и што ли уште не? Бидете креативни и направете ја елката која ќе биде одраз на вашата моментална инспирација. Украсете ја со бои и силајички и добивте совршена и укинатна елка!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 08:35

Направи сам: Празнични подароци за најблиските


Обидете се овие празници да бидат поразлични, потопли, поевтини, а посреќни. Со само неколку идеи сочувајте си ги парите, а изнудете широка насмевка на лицето на најблиските. Не верувате дека е изводливо?

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-01.jpg

Овие 7 идеи за „направи сам“ подароци ќе ве уверат во спротивното:

1. Нацртани чаши

Обичните бели чаши или оние во светли, пастелни тонови секогаш можете да ги украсите со маркери за керамика или со силиконски бои. Неколку маркери ќе ве чинат исто колку и една испринтана чаша, а со нив ќе може да создадете многу повеќе - за партнерот/партнерката, семејството, пријателите...

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-02.jpg2. Сет за изработка на колачиња

Зимата е идеален период за изработка на мафини и торти со чоколадо, карамела и шлаг, па зошто да не подарите еден креативен сет? Ставете прирачник со рецепти, шарени хартиени корпи, бои, слатки трошки, какао прав, чоколадо...

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-03.jpg3. Сет за маникир во тегла

Ако сакате евтин, а корисен подарок за вашата мајка, сестра, пријателка или партнерка - ова е најдоброто решение. Ставете неколку шарени памукчиња, ацетон со убав мирис, турпии, крема за раце, лакови и неколку декорации за нокти. Верувајте дека ова е женски подарок со кој нема да погрешите!

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-04.jpg4. Тегла со минијатурни колачиња

Испечете некои лесни бисквити, пуслици или чоколадни колачиња и ставете ги во проѕирна тегла. Замотајте со украсна лента, декорирајте со шишарка или светкав лампион и слаткиот подарок е готов.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-05.jpg5. Свеќници

Украсните мали теглички и чашки измијте ги и исушете ги. Премачкајте ги со лепак, обложете ги со светки и почекајте да се залепат. Ставете една малечка свеќа во средина и спакувајте.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-06.jpg6. Инстант топло чоколадо во лампион

Купете празни стаклени лампиони, добро измијте ги и наполнете ги со следниве состојки: инстант топло чоколадо, чоколадни трошки, шарени трошки и пенести бонбони. Подарете среќа која се раствора во топла шолја млеко.

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-07.jpg7. Инстант коктел

Слична идеја како претходната, но овој пат за љубителите на алкохол. Најдете малечка кригла или тегла, ставете лименка сок, а за самата тегла врзете сламка и мало шише алкохол по желба. Не заборавајте да напишете порака како „Уживај!“ или „На здравје!“

napravi-sam-praznicni-podaroci-za-najbliskite-08.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103835
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2014 во 21:07

Чувајте ги старите сијалици и претворете ги во новогодишни декорации

Нова година и Божиќ не можат да поминат без китењето на елката и украсувањето на домот во духот на празниците, па затоа оваа година направете си уникатни и впечатливи декорации, поразлични од сите претходни години.

cuvajte-gi-starite-sijalici-i-pretvorete-gi-vo-novogodisni-dekoracii-01.jpg

Оваа година искористете ги старите сијалици, кои воедно ќе ги рециклирате и со нив ќе ја накитите елката на единствен начин.

Рециклирањето е добро за околината, а освен што ќе заштедите на купување нови украси, преку овој начин ќе ја изразите својата креативност и одлично ќе се забавувате со блиските.

Прегорените сијалици претворете ги во божиќни декорации и внесете го празничниот дух во својот дом. Иако тие нема да испуштаат светлина, сепак ќе допринесат вашиот дом да блесне на потполно нов начин.

Добро опремете се со темперни бои, лепак, светки и стари материјали, пред да ги земете работите во свои раце.
Изменето од Valerija - 15.Декември.2014 во 21:09
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.