IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Јадења низ светот што мора да се пробаат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јадења низ светот што мора да се пробаат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 95474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2018 во 09:43

Крофни во Чикаго, САД

Локал: Doughnut Vault

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-07.jpg


Kасутера (Castella сунѓер торта) во Нагасаки, Јапонија

Локал: Shooken

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-08.jpg


Чизкејк во Њујорк, САД

Локал: Eileen's Special Cheesecake

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-09.jpg


Lebkuchen (Gingerbread колачиња) во Нирнберг, Германија

Локал: Hauptmarkt

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-10.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 95474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2018 во 09:45

Крофни во Санкт Петербург, Русија

Локал: PyshechnayaIs

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-02.jpg


Каноли во Таормина (Сицилија), Италија

Локал: La Pignolata Guinness Cannoli

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-03.jpg


Линцер торта во Линц, Австрија

Локал: Cafe Jetschke

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-04.jpg


Трделник во Прага, Чешка

Локал: Good Food, Coffee and Bakery

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-05.jpg


Белгиска вафла во Брисел, Белгија

Локал: Waffle Factory

hrana-i-patuvanje-deserti-koi-treba-da-gi-probate-na-10-razlichni-destinacii-06.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 95474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2018 во 09:31

Шпанија: Turron, Polvorones

Polvorones – неверојатни меки и ронливи традиционални божиќни колачиња, посипани со шеќер во прав, чие име „Polvo“ на шпански значи токму – прав.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (12).jpg

Turrón de Navidad – еден вид на алва, со изразен вкус на бадем и лешници, сладок десерт кој е достапен во тврда и мека форма.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (13).jpg

Швајцарија: Basler Brunsli

Basler Brunsli – Швајцарски зачинети чоколадни колачиња.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (14).jpg

Франција: Madelenes, Sables

Sables Bretons – класични француски колачиња, чиј уникатен вкус се постигнува со солен путер.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (15).jpg

Madeleines – деликатни, меки, чајни колачиња со исклучително форма, низ кои провејува суптилен мирис на лимон и ванила.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (16).jpg

Холандија: Stroopwafels

Stroopwafels – тенка крцкава вафла со карамел, која станува мека доколку ја ставите врз топло чајче, кафе или какао.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (17).jpg

Белгија: Speculaas

Speculaas – тенко, зачинето колаче, особено популарно во Белгија и Холандија, кое се издвојува по шарата.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (18).jpg

Норвешка: Pepperkaker

Old fashioned pepperkaker – овие норвешки колачиња со ѓумбир тенки како лист хартија се преполни со зачини и малку коњак кој им дава необичен и истовремено неодолив вкус.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (19).jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 95474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2018 во 09:32

Lebkuchen – можеби најпопуларното божиќно колаче во Германија. Ова е ѓумбир-колаче кое најчесто се прави со мед и многу зачини, а понекогаш се додава и марципан.

Уште еден интересен податок – традицијата на изработка на слатките декоративни куќички со вкус на ѓумбир започнале токму во Германија.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (1).jpg

Haselnussmakronen – меко и растегливо колаче со бадеми.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (2).jpg

Zimtsterne – колаче во облик на ѕвезда со вкус на цимет, уште едно традиционално германско колаче со бел, шеќерен прелив.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (3).jpg

Vanillekipferl – најпопуларното австриско божиќно колаче во облик на полумесечина, со примеси на ванила и путер.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (4).jpg

Linzer kekse – уште едно австриско „сендвич“ колаче чие тесто има изразен вкус на јатки, односно бадеми во случајов, а двете половинки се залепени со џем од малини.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (5).jpg

Ginger linzer cookies with butter caramel – уште една варијација на популарните „Linzer“ колачиња, овој пат во комбинација со ѓумбир, путер и карамел.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (6).jpg

Италија: Biscotti, Amaretti, Panforte, Strufolli

Chocolate-dipped almond biscotti – традиционални тврди бисквити со чоколаден прелив и додатоци како бадеми.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (7).jpg

Chocolate Panforte – традиционален италијански „лебен“ колач со јатки и суво овошје, слично на нашиот милиброд.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (8).jpg

Chewy Amaretti Cookies – колачиња со бадем

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (9).jpg

Ricciarelli – уште едно бадемово колаче од Сиена.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (10).jpg

Struffoli – традионален божиќен десерт од Неапол, малечки топчиња од тесто кои се пржат во врело масло и се посипуваат со рендана кора од портокал и лимон, прелиени со мед на крајот.

19-tradicionalni-bozikjni-kolacinja-od-evropskiot-kontinent (11).jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.