IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Јадења низ светот што мора да се пробаат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Јадења низ светот што мора да се пробаат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Јадења низ светот што мора да се пробаат
    Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:18
Кој сака да патува, сигурно сака и да ги испроба нивните специјалитети. 
Кој знае нешто да сподели во темава, добредојден е. Кој не, нека си читасреќа

Крцкави, свежи фалафел сендвичи преполни со зеленчук во Тел Авив, Израел.

falafel


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:23
Порција паела, ориз со шафран и морски плодови - ШпанијаВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:25
Пица Наполитана, Неапол, Италија.


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:27
Бразилска feijoada, чорба од говедско месо, свинско месо и црн грав.


Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:29
Чинија asam laksa, супа со многу зачини, риба и кнедли во Пенанг, МалезијаВнимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:32
Крцкава емпанада полнета со месо, сирење или зеленчук во Чиле.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:34
Захер торта, Австрија љубов

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2013 во 18:35
Masala dosa, тенка палачинка полнета со компир, кромид и зачини со чај за доручек во Индија

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2013 во 01:40
Changua е традиционален појадок во Колумбија. Тоа е супа од млеко, млад кромид и јајца.


Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6756
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2013 во 01:47
Топла Pho супа со кнедли и говедско месо во Виетнам.


Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104971
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2014 во 08:23

За сите љубители на патувањата и непоправливите сладокусци, подготвивме одличен спој заради кој ќе посакате да ги зграпчите куферите и да се впуштите во авантура која ќе ве одведе до најдалечните краеви во светот.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-01

Токму затоа, следат 10 автентични десерти кои се гордост за земјата од која потекнуваат.

Apfelstrudel, Австрија

Оваа алпска земја посебно се гордее со едноставниот, но извонреден десерт. Се работи за штрудла со јаболка која денес е популарна насекаде во светот, но ретко кој ја вкусил во земјата од која води потекло.

Оригиналниот рецепт е стар повеќе од 400 години, но со времето претрпел голем број на измени, така што само во Австрија можете да пронајдете десетина различни, но подеднакво вкусни варијации на оваа штрудла.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-02


Melktert, Јужна Африка

Се работи за необичен и лесен тарт од млеко. Подготовката е брза и лесна, а се состои само од тесто богато со млеко и фил од шлаг, зачинет со цимет.

Доколку вашиот пат ве однесе до оваа афричка земја, не смеете да го пропуштите овој традиционален деликатес.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-04


Dulce de leche, Аргентина

За овој сладок десерт се верува дека настанал токму во Аргентина, и покрај тоа што денес е популарен во сите земји во Јужна Америка. Всушност, се работи за бонбони направени од млеко, кои настануваат од карамелизирано млеко.

Оваа карамела можеби не делува претерано егзотично, но тоа не влијае на незаборавниот вкус кој го нуди.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-03


Kurtoscalacs, Унгарија

Овој интересен колач се прави во облик на ролат. Крцкав е и полн со специфични, слатки зачини. Најчесто се користат циметот и ванилата, а може да се посипе и со сечкани бадеми и ореви.

По мислење на многумина, ова е највкусното печиво во Унгарија.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-05


Anmitsu, Јапонија

Ова слатко јапонско јадење е старо неколку децении, а се состои од ситно исечкани коцки црвени алги, сладок азиски грав, пире од грашок, желе и овошје исечено на кришки.

Пред консумација задолжително се прелива со црн сируп.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-06


Pavlova, Нов Зеланд

Колку посебен е неговиот вкус сведочи самата битка за тоа од која земја води потекло - Нов Зеланд или Австралија, се додека официјално не е донесена одлуката дека Нов Зеланд е негов сопственик.

Оваа торта го добила името по славната балерина Ана Павлова, а карактеристична е по својот нежен изглед, како и по лесниот вкус. Се работи за комбинација од крем, кори за пуслици и шумско овошје.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-07


Rabri, Индија

Ова е најпознатиот десерт во северниот дел од оваа земја. Се подготвува така што се загрева млеко, во кое потоа се додаваат ореви, зачини и шеќер. Многу често, овој млечен десерт се служи како замена за цел оброк.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-08


Pastel de nata, Португалија

Се верува дека овој десерт е настанат на почетокот на 18 век. Се работи за минијатурни корпи изработени од кисело тесто полнети со крем од јајца.

Најчесто се проросуваат со цимет и шеќер во прав, а една од најпопуларните современи варијанти е онаа со вкус на лимон.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-09


Cheesecake, САД

Сигурно безброј пати сте го пробале овој колач од сирење. Денес постојат милион варијации, но ниту една нема да го замени Американскиот оригинален рецепт.

Тој се одликува со тенок слој кршени бисквити, дебел слој крем од сирење и прелиен е со густ сос од шумско овошје.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-10


Tiramisu, Италија

Во превод, името на овој колач значи - Подигни ме! И навистина ова колаче ќе ве натера да се чувствувате како да летате.

Тирамису е еден од најпознатите кремасти колачи во светот, а се одликува со неодолива комбинација од сирење и кафе.

pat-okolu-svetot-niz-10-najvkusni-deserti-11

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104971
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 12:43

Како изгледа појадокот низ светот?

За појадокот велат дека е најважниот оброк во денот. Но, како изгледа појадокот низ повеќе земји на светот?

Од Австралија, Италија до Бразил, Гана и Боливија.

Погледнете.

1. Турција2. Полска3. Мексико4. Австралија5. Италија6. Бразил7. Тајланд8. Гана9. Мароко10. Португалија11. Боливија12. Аргентина13. Монголија14. Пакистан15. Египет16. Англија17. Куба18. САД

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104971
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2014 во 09:50

Што јадат за појадок во различни земји?

Што јадат за појадок во различни земји?
 

Велат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Како изгледа доручекот во земјите ширум светот?

Погледнете  еден интересен  материјал за тоа како изгледа  типичен појадок во различни земји.

Австралија

australia(2)

Австралијците обично доручкуваат житарици  или тост.

Бразил

brazil(4)

Тука наутро ставаат на масата шунка, сирење и леб. Пијат кафе и млеко.

Колумбија

colombias

Традиционална појадок во Колумбија  е чангуа – супа со млеко, јајца и кромид.

Куба

cuba

Во Куба доручкуваат  кафе со млеко и  потпечено лепче кое подоцна го топат во кафето.

Англија

england(3)

Сите сме слушнале за типичниот англиски појадок – јајца, колбаси, сланина, грав и печурки.

Франција

france(3)

Кросан, едно од обележјата на француската кујна. Секако, уште поубав во комбинација со кафе.

Германија

germany(1)

На трпезата во Германија, наутро се јаде  ладно месо, колбаси, локални сирења и свеж леб.

Индија

india(1)

Традиционален појадок во Индија е  Идли уада – нешто како погача со  леќа и ориз.

Италија

itakly

Италијанците го започнуваат денот со капучино и пишкоти.

Јапонија

japan(8)

Во Јапонија јадат  супа, ориз и кисели краставички.

Португалија

port(1)

 

Кроасани со мармалад или сирење со кафе.

 

Русија

russia(2)

Русите за доручек јадат банички со урда или сирење.

Турција

turkey(2)

Турците доручкуваат  леб, сирење, масло, маслинки, јајца, домати, краставици, мармалад, мед. Понекогаш ставаат и суџук.

САД

us

И тука има различни облици во различни држави, но најчесто се доручкуваат  јајца, сланина, палачинки и житни закуски со млеко.Изменето од Valerija - 25.Февруари.2014 во 09:51
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2014 во 07:33

Елбасан тава

Се сецка на коцки месото,компирите,морковот и кромидот.

Од меленото се прават мали ќофтенца, кои се прпелаат во брашно и се полупржат

Во земјена тава се тура малце од  маслото и се реди еден ред со сите три видови на месо.Над сето тоа се става еден ред од мешаниот зеленчук(компирите,морковот,кромидот,печурките)

Поново над сето тоа се става од месото и над него повторно се реди зеленчукот.

Најгоре се посипува вегета,малку сол и водата маслото и виното

Се покрива со фолија и се става во фурна да се печи час и 30 минути

На крајот се вади фолијата и му се ренда кашкавал.

Добар апетит
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.