IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
    Испратена: 14.Октомври.2013 во 08:58
past-future-sign
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2013 во 20:21
Вчера...
или...
утре...
не постои...

постои само сега...
што би рекол еден наш драг администратор...намигнување

но последично-причинската релација...
има друг тек...
бидејќи тоа што ќе биде утре...
е последица од сега...
но причината е од вчера...

бар мислам...збунетост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2013 во 21:30
ne e seedno nit moze da e seedno
sekogas
UTRE E POUBAO AKO SE SETIS DEKA VCERA BESHE UBO
POUBO E ZATOA STO,  SE NADEVAS DEKA UTRE KJE BIDE BAREM KAKO TOA VCERA, MINIMUS
UTRE SKORO NIKOGAS NE E SAMO ZA SEBE, VOGLAVNOM
TOA
KJE BIDE STVORENO OD VELICENSTVENOIT TOJ STVORITEL VCERA

.
vcera e mnogu vazno za utre, mnogu mnogu


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 01:04
Vchera i utre postojat samo vo umot na koj sekako mu e potreben mozokголема насмевка- koga e vo dvizhenje......
A ubavo mozhe da si miruva vo sega...плазењеUtre sekako kje si dojde vo sega a i vchera beshe segaнамигнување-mislam umot ama ete se plashime da ne ne snema utre.намигнување 
A i dosadno mu e na umot sega.
Koj sega da bide postojan... vo sega? ne si interesen, neli? stanuvash dosaden a  i utre morash da ostavish neshto za denes голема насмевка

Velat,  mozokot mozhe da bide vo sostojba na "puding" i "voda".

posle sekoja akcija i reakcija - dokolku si vo prvite , brgu se vrakjash ...

dokolku si vo vtorite - ti treba povekje vreme odnosno na umot da se stabilizira. 

A ima i takvi koi se vekje "mrtvi". намигнување


Изменето од viktorija123 - 15.Октомври.2013 во 01:10
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 05:50
На умот многу му се важни неговите филмови за минатото и иднината. Без нив не може Егото да трча кругови и да се ангажира како некаков сточнувач на Божјата креација.  голема насмевка

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 06:35
Замислете колку за Егото и умот е страшен фактот дека не постои минато и динина. скелет

Со тоа на Егото му се губи целта на живеењето. Оти ако нема минато и иднина тогаш останува само СЕГА. А во СЕГА нема никаква посебна цел од едноставното постоење со оноа што Е. 

Ама страшно тешко е да се живее така бидејќи кога се нема некаква цел тогаш Егото не може да егзистира. Бидејќи ние се поистоветуваме со Егото, последователно имаме чувство дека и ние не егзистираме.

Егото може да постои само во визија со некакви одредени цели. Тие цели на мислите им создават простор за движење во кој се раѓаат желби, кои потоа стануваат врзувалки (attachments) , а овие ги воздигаат очекувањата за нештата, кои секако дека ќе се случат само СЕГА, да станат онака како што сакаме ние. Умот впрегнат од желбите на Егото грозничево се фокусира на пари, статус, престиж, скапи автомобили, поголеми куќи... 

И се разбира, потоа следи грижа и брзање бидејќи "животот е кус", "денес сме тука, а утре можеби не..." 

Умот има тунелска визија. Тоа е како да стоите позади некоја врата и за ѕиркате низ клучалницата. Еден момент ќе видите како некој човек минува покрај вратата и велите "аха сега некој е таму позади". И потоа не гледате никого, па велите "сега нема никој", а човекот си стои навален на зидот покрај вратата. Се разбира, тој е тука, ама не го гледате и тој за вас не е тука. За миг тој не постоеше и накусо потоа повторно не постои. Па умот почнува да си создава време: минато, сегашно и идно.

Умот, како дел од нашето материјално тело, е лимитиран исто како што ни се, на пример, лимитирани и мускулите. Поради тоа создава фрагментација. Бидејќи ЕДНОТО нема капацитет да го осознае како такво, го дели на парчиња кои може да ги разбере на некаков свој начин, па така си ги создава минатото, сегашноста и иднината.

Времето, како умствена крација, постои само во умот. И како такво, секако дека на умот не му е сеедно дали размислува за минато или идно време... без обзир што реално тие не постојат. голема насмевка


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 07:19
Тргнувајќи од контрадикторноста...
на посоечко-непостоечката реалност...
која индивидуално го третира времето...
како релативна креација на човечкиот ум...

за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...
но постои само во сегашноста...
во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

барем така мислам...намигнување
Кон врв
bilokoja Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bilokoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 10:03
Правилно сосем ама себично треба да се погледнува и горе и долу кога слегуваш ќе ги сретнеш тие што си ги одминал


И да ги погледниш во очи.      ида
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 10:53
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 10:59
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:И..каква врска има сликата со темата?
Кон врв
bilokoja Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај bilokoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 11:40
СИТЕ ВОЈНИ БИЛЕ ИЛИ ЗА ЖЕНА ИЛИ ЗА ТЕРИТОРИИ ЗАБОРАВАШ НА ВЧЕРА И ОД УТРЕ САМО ЉУБОВ СЕ ВОДИ
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 13:16
so sega Ego go vturifte u ova tema????
abe kje ve pratam na posmatranje смеење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 13:53
Од утре ..... а требало уште од вчера ... газење од смеење
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2013 во 16:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...

Апсолутно!

Тоа се храни од минатото и иднината и за умот тоа е реалност, како што е реалност и непостоечката поезија креирана од него.

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

но постои само во сегашноста...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. Телото и Светот постојат само во сегашноста, а умот со Егото се хранат и со тоа егзистираат во минатото и иднината. Умот постои во сегашноста, но киднапиран од Егото e ангажиран со минатото и иднината, додека Егото постои само во непостоечките времиња. Тоа СЕГА не може да егзистира како такво.


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. И фантазијата е обична креација на умот, која реално е непостоечка, па ние знаеме многу лесно емотивно и практично да се поведеме по неа, небаре е вистинска. 


Изменето од Messenger - 15.Октомври.2013 во 16:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,346 секунди.