Испечати | Затвори го прозорот

ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26712
Датум на принтање: 03.Март.2024 во 23:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
Постирано од: ZeZnAtA
Наслов: ВЧЕРА ИЛИ УТРЕ - СЕЕДНО ЗА МОЗОКОТ?!
Датум на внесување: 14.Октомври.2013 во 08:58
past-future-sign


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!Коментари:
Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 14.Октомври.2013 во 20:21
Вчера...
или...
утре...
не постои...

постои само сега...
што би рекол еден наш драг администратор...намигнување

но последично-причинската релација...
има друг тек...
бидејќи тоа што ќе биде утре...
е последица од сега...
но причината е од вчера...

бар мислам...збунетост


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 14.Октомври.2013 во 21:30
ne e seedno nit moze da e seedno
sekogas
UTRE E POUBAO AKO SE SETIS DEKA VCERA BESHE UBO
POUBO E ZATOA STO,  SE NADEVAS DEKA UTRE KJE BIDE BAREM KAKO TOA VCERA, MINIMUS
UTRE SKORO NIKOGAS NE E SAMO ZA SEBE, VOGLAVNOM
TOA
KJE BIDE STVORENO OD VELICENSTVENOIT TOJ STVORITEL VCERA

.
vcera e mnogu vazno za utre, mnogu mnogu
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 01:04
Vchera i utre postojat samo vo umot na koj sekako mu e potreben mozokголема насмевка- koga e vo dvizhenje......
A ubavo mozhe da si miruva vo sega...плазењеUtre sekako kje si dojde vo sega a i vchera beshe segaнамигнување-mislam umot ama ete se plashime da ne ne snema utre.намигнување 
A i dosadno mu e na umot sega.
Koj sega da bide postojan... vo sega? ne si interesen, neli? stanuvash dosaden a  i utre morash da ostavish neshto za denes голема насмевка

Velat,  mozokot mozhe da bide vo sostojba na "puding" i "voda".

posle sekoja akcija i reakcija - dokolku si vo prvite , brgu se vrakjash ...

dokolku si vo vtorite - ti treba povekje vreme odnosno na umot da se stabilizira. 

A ima i takvi koi se vekje "mrtvi". намигнување


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 05:50
На умот многу му се важни неговите филмови за минатото и иднината. Без нив не може Егото да трча кругови и да се ангажира како некаков сточнувач на Божјата креација.  голема насмевка-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 06:35
Замислете колку за Егото и умот е страшен фактот дека не постои минато и динина. скелет

Со тоа на Егото му се губи целта на живеењето. Оти ако нема минато и иднина тогаш останува само СЕГА. А во СЕГА нема никаква посебна цел од едноставното постоење со оноа што Е. 

Ама страшно тешко е да се живее така бидејќи кога се нема некаква цел тогаш Егото не може да егзистира. Бидејќи ние се поистоветуваме со Егото, последователно имаме чувство дека и ние не егзистираме.

Егото може да постои само во визија со некакви одредени цели. Тие цели на мислите им создават простор за движење во кој се раѓаат желби, кои потоа стануваат врзувалки (attachments) , а овие ги воздигаат очекувањата за нештата, кои секако дека ќе се случат само СЕГА, да станат онака како што сакаме ние. Умот впрегнат од желбите на Егото грозничево се фокусира на пари, статус, престиж, скапи автомобили, поголеми куќи... 

И се разбира, потоа следи грижа и брзање бидејќи "животот е кус", "денес сме тука, а утре можеби не..." 

Умот има тунелска визија. Тоа е како да стоите позади некоја врата и за ѕиркате низ клучалницата. Еден момент ќе видите како некој човек минува покрај вратата и велите "аха сега некој е таму позади". И потоа не гледате никого, па велите "сега нема никој", а човекот си стои навален на зидот покрај вратата. Се разбира, тој е тука, ама не го гледате и тој за вас не е тука. За миг тој не постоеше и накусо потоа повторно не постои. Па умот почнува да си создава време: минато, сегашно и идно.

Умот, како дел од нашето материјално тело, е лимитиран исто како што ни се, на пример, лимитирани и мускулите. Поради тоа создава фрагментација. Бидејќи ЕДНОТО нема капацитет да го осознае како такво, го дели на парчиња кои може да ги разбере на некаков свој начин, па така си ги создава минатото, сегашноста и иднината.

Времето, како умствена крација, постои само во умот. И како такво, секако дека на умот не му е сеедно дали размислува за минато или идно време... без обзир што реално тие не постојат. голема насмевка
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 07:19
Тргнувајќи од контрадикторноста...
на посоечко-непостоечката реалност...
која индивидуално го третира времето...
како релативна креација на човечкиот ум...

за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...
но постои само во сегашноста...
во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

барем така мислам...намигнување


Постирано од: bilokoja
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 10:03
Правилно сосем ама себично треба да се погледнува и горе и долу кога слегуваш ќе ги сретнеш тие што си ги одминал


И да ги погледниш во очи.      ида


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 10:53


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: alf
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 10:59
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:И..каква врска има сликата со темата?


Постирано од: bilokoja
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 11:40
СИТЕ ВОЈНИ БИЛЕ ИЛИ ЗА ЖЕНА ИЛИ ЗА ТЕРИТОРИИ ЗАБОРАВАШ НА ВЧЕРА И ОД УТРЕ САМО ЉУБОВ СЕ ВОДИ


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 13:16
so sega Ego go vturifte u ova tema????
abe kje ve pratam na posmatranje смеење


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Blue Scarlet
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 13:53
Од утре ..... а требало уште од вчера ... газење од смеење

-------------
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 16:29
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...

Апсолутно!

Тоа се храни од минатото и иднината и за умот тоа е реалност, како што е реалност и непостоечката поезија креирана од него.

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

но постои само во сегашноста...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. Телото и Светот постојат само во сегашноста, а умот со Егото се хранат и со тоа егзистираат во минатото и иднината. Умот постои во сегашноста, но киднапиран од Егото e ангажиран со минатото и иднината, додека Егото постои само во непостоечките времиња. Тоа СЕГА не може да егзистира како такво.


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. И фантазијата е обична креација на умот, која реално е непостоечка, па ние знаеме многу лесно емотивно и практично да се поведеме по неа, небаре е вистинска. 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 22:39
I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 23:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:за егото подеднакво е реално...
минатото...
и иднината...
тоа егзистира и се храни од нив...

Апсолутно!

Тоа се храни од минатото и иднината и за умот тоа е реалност, како што е реалност и непостоечката поезија креирана од него.

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

но постои само во сегашноста...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. Телото и Светот постојат само во сегашноста, а умот со Егото се хранат и со тоа егзистираат во минатото и иднината. Умот постои во сегашноста, но киднапиран од Егото e ангажиран со минатото и иднината, додека Егото постои само во непостоечките времиња. Тоа СЕГА не може да егзистира како такво.


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

во спротивно...
и тоа е само обиична креација на умот...
како, за некои,  непостоечката креација...
наречена време...

Апсолутно! 

А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. И фантазијата е обична креација на умот, која реално е непостоечка, па ние знаеме многу лесно емотивно и практично да се поведеме по неа, небаре е вистинска. Јеби га...
некако се осеќам малку непријатно...
кога некој целосно се согласува со мене...
тоа ми изгледа...
како да сум ја погодил...
апсолутната вистина...

но...
таа не постои...
постои само релативност...
вчера...
утре...
не е битно...

вистината е реална само сега...

Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 00:34
znachi,sepak,seedno
 среќа


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 05:26
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....


-------------


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 09:01
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


како да сум ја погодил... апсолутната вистина...

Апсолутно точно!
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


но... таа не постои... постои само релативност...

Апсолутно точно!

Да ги разгледаме двеве премиси:

1. Апсолутно е точно дека се е релативно!
2. Релативно е точно дека се е релативно!

Од ова се заклучува дека сепак, апсолутност постои!
  http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: bilokoja
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 09:54
Браво така е до срж


Постирано од: bilokoja
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 09:55
Originally posted by Орка Орка напиша:

I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU


Постирано од: bilokoja
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 09:58
Originally posted by bilokoja bilokoja напиша:

Originally posted by Орка Орка напиша:

I f**king love science објавија фотографија со текст...
"Доколку не постоеа инжинерите,науката ќе беше само фантазија"
Без навреда кон филозофите...Но животот е уметност,и ако не сте артист само ќе филозофирате (воа ја частам)

Браво за тебе тоа другото по грешка толко е тоа точно како апсолутна вистина

10.gif" align="middle">

https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU" rel="nofollow - https://www.youtube.com/watch?v=HzxPpXfQ8qU


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 10:23
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....

znachi,sepak,nije sve jedno голема насмевка

razlikata, ајде


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: edgaralanpo
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 13:38
Не може да биде сеедно, како сеедно.
Ако денеска јадам ајвар со сирење, а при тоа го изедам цело тегло. Утре мозокот ќе знае, дека вчера сум го изедил и утре, всушност задутре, ќе треба да отворам друго тегло. Мора да има некој план.
Што било вчера или претходно, а што да се прави утре или понатаму, ако треба може и да се напише планот. За да знаеме утре што сме мислеле вчера.
Нешто од планот може утре да изгледа поинаку и ќе треба да се сменува.
Така да ако се оставаат траги, мозокот знае да ги оддели вчера и утре, ако нема траги, тогаш е малку потешко.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 15:05
"Zhivotot Ti se sluchuva  sega,  dodeka se sekjavash na vchera i planirash za utre".
 
Ne se sekjavam sega намигнување koj go zabelezhal ova, no seedno taka e.

Vchera e sekjavanje, sega, a i planiranjeto za utre e sega, kako i tvorenjeto... -sekogash.

Ednostavno e.

Zatoa, bidi "buden denes". A i kreiranjeto(vo bilo koj oblik i nachin) kje bide mnogu pokvalitetno...среќа

I sekako, mozhesh da patuvash niz "vremeto" - sega намигнување

"Mozokot" pravi kontinuitet na nastanite. Koga?? среќа


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 20:33

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

 
вистината е реална само сега...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Апсолутно! 
А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. 

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 21:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

 
вистината е реална само сега...

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Апсолутно! 
А тоа е затоа што единствено постои сегашноста. 
Уф...
она горе јас сум го рекол...
а...?!збунетост

а уствари...
мора да сум помислил...
сегашноста постои...
само заради тоа што има кој да ја перцепира...

у спротивно...
исти курац е...
вчера...
сега...
утре...

P.S. No1.
 времето постои независно...
и од оние кои имаат...
и од оние кои немаат мозок...

во длабоката суштествена сплотеност на тоа што...
ни го понудил творецот...
бескрајноста на барањето одговор...
на оној што се осмелува да праша...
зошто...?

P.S. No2.
зошто бе толку лесно се оди off topic...
a...?намигнување

Постирано од: anakin
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 22:16
ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati
.
ako ne bi se sekjaval togas, ne bi ni ziveel, zamislete da nemate nikakvi sekjavanja
sekoe sabajle- NISHTO , zarem bi rekolnekoj  deka ziveel zivot?

sekoja cest za utre i za zadutre, sekoja cest za momentov segasen

no bez sekjavanjata na vcera, zavcera i na denovite izminati VIE ne bi ziveele
nego bi bile sega tuka, goli bez nisto

znaci vcera e mnogu mnogu vazna rabota za eden zivot-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 22:48
Originally posted by anakin anakin напиша:znaci vcera e mnogu mnogu vazna rabota za eden zivot


Ах тоа Его, колку незабележливо се протнува и доминира врз нашите животи...

А замисли да го немаше... колку ќе беше неважно оноа што било, а? 

Што било - било, веќе не Е. Да извлечеме некое практично иксуство и заклучок од тоа, a остататокот да го заборавиме, да не кажам да го фрлиме на буништето каде што се собира збирштината.

И така неоптоварени и без врзувалки да го живееме СЕГАШНИОТ момент, онаков каков Е, неоптоварен, без предрасуди и без некакви очекувања како последица од сеќавањата на оноа што повеќе НЕ Е.

Им завидувам на оние кои постојано го живеат својот живот ТОКМУ ТАКА. Јас не сум стигнал до таму, иако најблиските с'е почесто ми е чудат како не помнам нешта од минатото, па и од оноа скроешното. А оние банираните веќе одамна го забележале тоа. смеење-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:00
Originally posted by anakin anakin напиша:

ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati

Тоа не е ЖИВЕЕЊЕ на животот, туку негово ПРЕЖИВУВАЊЕ.Живеење на животот е кога тоа активно, со потполна посветеност и будност го правиме СЕГА, а не кога сега си ги размотуваме филмовите од непостоечки нешта и така се исклучуваме од сегашноста. 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:02
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

znachi,sepak,seedno
 среќа
 

значи не е сеедно . Вчера си е било за вчера , утре за утре .....

znachi,sepak,nije sve jedno голема насмевка

razlikata, ајде
 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:23
Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА. 

........и токму заради тоа мозокот прави разлика меѓу вчера и утре


-------------


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:36
koga se misli na vchera i koga se misli na utre skoro isti emocii se budat,
no koga se misli na momentot t.e. go dozhivuvame sega i ovde,emociite se na najvisoko nivo-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:40
Ако не постоело она вчера како тогаш би проживеале нешто и би се стекнале со било какво искуство?
Ако не постело вчера како сме станале она што сме денес?
Ако не постои вчера тогаш не постои ни денес ни утре,
што значи ние не постоиме.замисленост


Постирано од: емил
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:42
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

koga se misli na vchera i koga se misli na utre skoro isti emocii se budat,
no koga se misli na momentot t.e. go dozhivuvame sega i ovde,emociite se na najvisoko nivo

 

ne e taka  . Во минатото емоцииве се најниски и со тек на времето се зголемуваат . Оти секој се воодошевува од убавата иднина што ја чека . Нема како и во минатото и во иднината да ти е сè едно .Ма нема шанси .


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:47
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Ако не постоело она вчера...

Никој не вели дека она нешто не постоело.  среќа


Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:


Ако не постои вчера тогаш не постои ни денес ни утре,
што значи ние не постоиме.замисленост


Вчера не постои. среќа

Со "вчера" умот вели дека некогашните збиднувања повеќе не постојат СЕГА.

А ние постоиме СЕГА.

Многу едноставно, нели ? среќа

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:50
zoshto da razmisluvash?
zoshto ednostavno ne se zhivee momentot?

emociite ne doagjaat so iskustvoto.


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Октомври.2013 во 23:50
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by емил емил напиша:

 

милиони пати возрастните луѓе се прашуваат : Зошто не бев со овој памет пред 15 години  ? Подобар ќе ми беше животот 

значи има разлика за мозокот дали е вчера  , денес или утре


Луѓето кои ги спомнуваш говорат за ИСКУСТВОТО, а тоа се проживеани нешта преку кои дошле до извесни заклучоци со кои живеат СЕГА. 

........и токму заради тоа мозокот прави разлика меѓу вчера и утре

Ама рековме дека умот си креира време, минато, сега, иднина и дека за него тоа е важно. Но тоа не е никаков доказ дека нештата креирани од умот се реални. Има безброј нешта кои се креирани од умот, нешта во кои уживаме, кои ги сакаме, кои ги мразиме, за кои знаеме и да патиме и да афектираме, а сепак не постојат. среќа


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 10:25
Originally posted by anakin anakin напиша:

... zamislete da nemate nikakvi sekjavanja sekoe sabajle- NISHTO ...

„Сабајле“ всушност е сегашноста т.е. тоа е моментот кога размислуваме за „вчера“, а тоа „вчера“ е момент кој се одиграл пред моментот кога сме се запрашале што било во моментот пред да се запрашаме што било во моментот пред да се запрашаме ... збунетост
Мислам дека се ви е јасно, нели?намигнување
Знам дека сеќавањето на изминатиот момент („вчера“) трае вечно, односно додека е човек жив, само, незнам колку „време“ трае тој момент на случување на сегашноста? И, како се поврзани тие моменти? Дали меѓу еден и друг момент, меѓу едно и друго случување има празнина, еден вид временски „џеб“? И колку време трае таа празнина?размислување


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 10:59
mislam deka toa vekje zavisi od sposobnosta na lichnosta vo izdvojuvanjeto na chuvstvata vo sebe za smestuvanje vo minatoto ili vo idninata

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 11:27
aauuu.изненадување...se koj od koj pogolem filosof tuka!...a i kurentna ( i neobichna) nekoja temaзбунетост,...za tri dena ...duri ''300'' postovi sobrala , mislam...filosofii .голема насмевка 
`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
- paa,... vchera sto bilo pominalo,i bidejki ne mozesh da go popravish toa shto bilo,...ama mozesh da uchish od nego, ...za utre da ne bide istoto,...znachi,

....ne bi trebalo da mu e seedno  na...zdrav pamet!

...koj go poseduva , jasno !намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 17:30
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

... zamislete da nemate nikakvi sekjavanja sekoe sabajle- NISHTO ...

„Сабајле“ всушност е сегашноста т.е. тоа е моментот кога размислуваме за „вчера“, а тоа „вчера“ е момент кој се одиграл пред моментот кога сме се запрашале што било во моментот пред да се запрашаме што било во моментот пред да се запрашаме ... збунетост
Мислам дека се ви е јасно, нели?намигнување
Знам дека сеќавањето на изминатиот момент („вчера“) трае вечно, односно додека е човек жив, само, незнам колку „време“ трае тој момент на случување на сегашноста? И, како се поврзани тие моменти? Дали меѓу еден и друг момент, меѓу едно и друго случување има празнина, еден вид временски „џеб“? И колку време трае таа празнина?размислување

Ниту сеќавањето не трае вечно... и тоа знае да бледнее и да исчезне.

Сегашноста нема време. Кога ќе помислиме што се збиднало, а веќе не Е, тогаш умот по дефолт ни крира време. Значи, нешто на што сме се сетиле повеќе НЕ Е, и по редот на збиднувањата на кои се сеќaваме доаѓа после нив... значи било пред некое "време". 

И додека размислуваме сега околу тоа, не го забележуваме СЕГА и кога ќе се вратиме во СЕГА добиваме впечаток дека имало некаква празнина меѓу збиднувањето на СЕГА пред нашето сеќавање на некогашните работи и СЕГА кога ги оставеме сеќавања и сме будни за тоа што се случува околу нас.

Во суштина нема никаков прекин на СЕГА. Тоа се одвива непрекинато како бескрајна филмска лента, но ние понекогаш си земаме "пауза" со реминисценција на минатите секвенци. среќа


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Октомври.2013 во 14:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati

Тоа не е ЖИВЕЕЊЕ на животот, туку негово ПРЕЖИВУВАЊЕ.Живеење на животот е кога тоа активно, со потполна посветеност и будност го правиме СЕГА, а не кога сега си ги размотуваме филмовите од непостоечки нешта и така се исклучуваме од сегашноста. 

ti si nesto ispobrkal ocigledno
segasnosta e mig koj zavrsuva tolku brgu kolku sto pocnal i vednas zapocnuva nov mig novo sega
ama moras da pamtis sto e so migot i migovite koi izminale, oti toa go pravi zivot, cela linija na dejstva tvoi so tvoeto okruzenje, za da ucis od niv, da gi preraskazuvas i da deluvas prema niv vo idninata, toa ti pomaga da linijata na zivotot bide prizlizno takva kakva posakuvas

a bez sekjavanje i ziveenje vo cega- migot i samo sega -migot e prezivuvanje mesi moj frende
zivot se toj kup , suma ili kako so decata ucat mnozestvo na site migovi pominati
a  za tie idni se samo vo domenot na spekulacija -kakvi kje bidat i dali kje bidat
haught
-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 18.Октомври.2013 во 15:25

Вие мора да се зезате на темава. ох
Или се будите секое утро како tabula rasa.
Или сте во некоја бестежинска состојба.
Блазе си ви.-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 18.Октомври.2013 во 15:58
da be
koga kje se razbudis sabajlevo sfakjas deka si seuste ziv
toa e fakt

ama prema forumov i mislitelite tuka site
postoi ziv kako medicinski fenomen.. toa se site
ziv kako filosofski aspekt ... voglavnom site
ziv kako civilizaciski aspekt... pola od nas
ziv kako human fenomen... odvaj 20%
ziv kako istoriski aspekt.. odvaj 1%
ziv kako ... sigurno ima uste no ne mi teknuje

sega sekoj moze da se upika vo fjokata na fenomeni i aspekti kade pripagja

cudno e no vistinito, nasata planeta sekoj den trpi sekakvi tuka


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Октомври.2013 во 04:55
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ocigledno e deka
zivotot sho go zivees e kup sekjavanja
na vcera, zavcera i za denovite izminati

Тоа не е ЖИВЕЕЊЕ на животот, туку негово ПРЕЖИВУВАЊЕ.Живеење на животот е кога тоа активно, со потполна посветеност и будност го правиме СЕГА, а не кога сега си ги размотуваме филмовите од непостоечки нешта и така се исклучуваме од сегашноста. 


ama moras da pamtis sto e so migot i migovite koi izminale, oti toa go pravi zivot, cela linija na dejstva tvoi so tvoeto okruzenje, za da ucis od niv, da gi preraskazuvas i da deluvas prema niv vo idninata, toa ti pomaga da linijata na zivotot bide prizlizno takva kakva posakuvas

Очигледно не се разбираме. Кој тврди дека не треба ништо да се помни ? 

Говориме за тоа дали постои време и како умот живее во времето. Јас велам дека доколку не се живее СЕГА, туку СЕГА се живее со премотување сеќавања од минатото тогаш тоа не е живеење, туку преживување на нешто што не постои... како ставање стара снимка на ТВ додека надвор се случува живот. хипнотизиран

А за учењето од минатото... тоа е дискутабилно. С'е што се научува не е секогаш ниту точно, ниту полезно, ниту исправно, ниту потребно, а дефинитивно е индоктринирање кое најчесто не не приготвува за иднината бидејќи таа скоро никогаш не пристига онака како што си ја предвидуваме. лакомост Само минатото е старо и умствено повторливо, идното секогаш e НОВО, СВЕЖО и УНИКАТНО, дури и тогаш кога мислиме дека е истоветно со минатите искуства. Никогаш не се влегува во иста вода кога се стапнува во реката. да Ако не беше така тогаш сите ќе живеевме  онака како што сме посакувале и немаше на форумов со години да испукуваме толку многу фрустрации од секојденвниот живот. голема насмевка
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 24.Октомври.2013 во 21:46
mozoceto obozava da se zanimavas so nego...kako razgaleno detence e голема насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: емил
Датум на внесување: 24.Октомври.2013 во 22:32
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

mozoceto obozava da se zanimavas so nego...kako razgaleno detence e голема насмевка
 

а бе пушти го да пасе на раат . Доста го замара .


-------------


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 03.Ноември.2013 во 00:16
Тоа можам да го споредам со една бројна оска на која негативните броеви го претставуваат минатото, а позитивните иднината....сегашноста е на средината...кај нулатаТаа за која толку многу се залагате мислам дека сама по себе не би имала апсолутно никаква смисла среќа


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 03.Ноември.2013 во 00:27
... i nema smisla, zatoa ja narekuvaat "bozhenstvena nula" намигнување

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Ноември.2013 во 00:32
Чуанг Цу еднаш на своите ученици им рекол:

- Мојот најглем проблем е оној што не можам никако да го решам. Проблемот е што една вечер сонував дека сум пеперутка. Од таа ноќ, па наваму, јас сум потполно збунет.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 03.Ноември.2013 во 01:24
Sega proizlezeno od vcera pretoceno vo utre ne e vo sopstvenost na mozokot tuku na toj toj toa tamu nesto mozokot e samo priemnik I izvrsitel na nestata , ,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 20.Јануари.2014 во 00:07
Тоа што поминало, веќе не постои; тоа што ќе биде, сè уште не дошло.
Па, тогаш, што постои?
Само онаа точка во која се спојува минатото и иднината. Ете, во таа точка е целиот наш живот.

Толстој


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јануари.2014 во 06:59

Вчера или утре - сеедно за мозокот? 


Секако дека за умот е сеедно, иако тој си умислува дека тоа не е така. Со едното се занимава преживувајќи сеќавања, а со другото фантазира како би го искористил истите. 

И во двата случаи се расправа со стари работи додека секогаш новото и свежо СЕГА непрекинато се распостелува пред него.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Raine
Датум на внесување: 20.Јануари.2014 во 16:05

Hmm... vcera! pa vcera bese vcera a denes e denes !Toa bilo vcera i pominalo a denes i toj ke bide utre vcera i taka sekoj den denes utre ke bide vcera sakale ili ne ali toa e realnosta nekogas ke ima poubavo utre od vcera a nekogas vcera bilo poubavo od denes

-------------
Srejkata vo tvojot zivot zavisi od kvalitetot na tvoite misli


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 22.Јануари.2014 во 12:01
seedno ke e


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 22.Јануари.2014 во 15:05
Originally posted by Raine Raine напиша:


Hmm... vcera! pa vcera bese vcera a denes e denes !Toa bilo vcera i pominalo a denes i toj ke bide utre vcera i taka sekoj den denes utre ke bide vcera sakale ili ne ali toa e realnosta nekogas ke ima poubavo utre od vcera a nekogas vcera bilo poubavo od denes

,,,,,да,,,,,

,,,na vchera i utre im e seedno ,,bidejki se toa shto se i ke bidat ,takvi ili poinakvi,,,,
,,,no ne e seedno za mozokot bidejki se zavisi vo kakov i chij cherep e smesten ,,,намигнување


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 01:38
Originally posted by pajser pajser напиша:,,,na vchera i utre im e seedno ,,bidejki se toa shto se i ke bidat ,takvi ili poinakvi,,,,
,,,no ne e seedno za mozokot bidejki se zavisi vo kakov i chij cherep e smesten ,,,намигнување


tocno,se zavisi vo kakov i chij cherep e smestan,,,bash zatoa,e seednoсреќа


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 27.Јануари.2014 во 22:03
,,,,:),,,ne e seedno bidejki ni na. cherepot ne mu e prijatno da vlechka mozok koj glumi deka se mu e "seedno",,,;)

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 12:42
ne mu e vazno dali pominalo ili ke bide,vazen e momentot na segashnosta...
toj znae deka vcera "jadel torta' i utre pak ke jade",no, saka sega vo mometov голема насмевка
ke glumi ako kaze deka ne e taka намигнување-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 12:46
ti se jade torta?голема насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 12:47
najchokoladna голема насмевка

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 13:19
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

najchokoladna голема насмевка


,,,,,голема насмевка,,,znacголема насмевкаhi ne ke da mu e seedno,,,,смеење,,,ultimativno mora da bide chokoladna,,,големо гушкање

,,,/ a sho praime sho vo chokoladoto nema torta,,/голема насмевка,,,,,плазење,,,,seedno ili ne,,,,голема насмевка


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 28.Јануари.2014 во 23:36
...aj seedno голема насмевка,iako momentot e sega drug среќа

p.s.ne sakav chokolado tuku chokoladna torta среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 03:19
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

...aj seedno голема насмевка,iako momentot e sega drug среќа

p.s.ne sakav chokolado tuku chokoladna torta среќа

,,,mha,,,e ne e seedno,,,bidejki i sega momentot e ist ,,,z,sh ko sho prethodno se kazha od,,,koj sum jas,,,on de,,,,prichinsko posledichno,,,,se e vo korelacija,,,,,:),,,,
,,,,,a shto ako umot ,,,najgolemiot prevarant,,,,,posakuva chokolado so torta,,,,,a tebe ti prai da mislish obratno,,,,:),,,
,,,,,i kade e tortata. vo cbokoladoto,,,,
,,,,,,seedno ili ne,,,,,:) :):)

,,,i PS,,, momentot e ist no malku poinakov,,,,,nishto strashno de,,,,:),,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:05
da,pajser,po tie pateki obozava da odi mozoceto ni...среќа
ne frla sekade po pricinsko-posledicen sistem,samo nikako SEGA


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:13
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

...aj seedno голема насмевка,iako momentot e sega drug среќа

p.s.ne sakav chokolado tuku chokoladna torta среќа

,,,mha,,,e ne e seedno,,,bidejki i sega momentot e ist ,,,z,sh ko sho prethodno se kazha od,,,koj sum jas,,,on de,,,,prichinsko posledichno,,,,se e vo korelacija,,,,,:),,,,
,,,,,a shto ako umot ,,,najgolemiot prevarant,,,,,posakuva chokolado so torta,,,,,a tebe ti prai da mislish obratno,,,,:),,,
,,,,,i kade e tortata. vo cbokoladoto,,,,
,,,,,,seedno ili ne,,,,,:) :):)

,,,i PS,,, momentot e ist no malku poinakov,,,,,nishto strashno de,,,,:),,,,


bez razlika dali tortata bila pricina ili posledica,se edno e ,vazno go dobivas ona sto go sakas голема насмевка
 no za vo toj daden moment,a ne za utre ili vcera среќа-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:17
nego...so prajme so nasite stravovi i zelbi?
Kade ke gi smestime niv?
...se ubo koga znaeme sto sakame...sto pravime koga znaeme sto ne sakame?


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:24
 nekogash nasite stravovi i zhelbi se vo moment na soochuvanje so niv i mozat da bidat segashnost...
ona sto ne go sakame?? ,sozdavame uslovi i go pravime ona sto go sakame среќа


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:27
prpa od konfrontacija so istite?
ke se slozis so mene deka ne postojat vo ona SEGA?-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:31
postojat vo odredeni momenti,adrenalinot togas e na tocka vrienje...
koj ne se soocil so niv i nemoze da znae.


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:32
ne postojat koga zivees vo segasnosta...adrenalinot e proizvod na mozokot

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:40
e proizvod na mozokot i e prisuten vo moment na soochuvanje koga svesno se vpustas vo momentot,a dokolku se sluci iznenadno da se vpustis na toj moment vo akcija,togas adrenalinot go chuvstvuvas odposle.

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:44
zosto adrenalin vo momentot na soochuvanje ili posle(seedno)?
strav?
vozbuda?
neprifakanje?
zelba za bolka?(nasmevka koga toa prasanje ke dojde na dneven red)-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:46
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

nego...so prajme so nasite stravovi i zelbi?
Kade ke gi smestime niv?
...se ubo koga znaeme sto sakame...sto pravime koga znaeme sto ne sakame?


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:49
hah...kjorsokak?

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:51
ili ne se razbravme среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:52
prasanjata odat vo kontekst na goreiskazanoto...

prasav zosto adrenalin?


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:57
moze da bide od se ona sto go navede ti.

kako dokaz deka se uste si ziv.среќа-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 12:59
lesno e za mozokot da dade znaenje...samo mu e malku tesko da go akceptira kako nebitnost


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:01
moze da bide i nebitnost dokolku se saka,no zoshto??

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:04
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

nego...so prajme so nasite stravovi i zelbi?
Kade ke gi smestime niv?
...se ubo koga znaeme sto sakame...sto pravime koga znaeme sto ne sakame?


,,,,stravovi i zhelbi,,,,emanat na neshto virtuelno izmisleno od mozokot za samokontrola,,,ni so niv ni bez niv,,,,gi stavame vo edna gatachka torba i gi pushtame niz voda,,,-

,,,,,e ubo de koga znaeme sho sakame / a mislime deka znaeme,,,?/,,,,, a za drugovo deka znaeme shto ne sakame ,nemozhe ni da znaeme pri z,sh ednostavno neznaeme  shto sakame ,,a takvoto neshto go nema niti postoi ,,,ottuka proizleguva deka nemozhe ni da znaeme shto e toa shto ne go sakame,,,a i zamoto toa ,,ne,,/ilitimi na latinski,,,a,,,/oznachuva nemanje ,,otsastvo ,,,nepostoenje,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:05
oti taka ke si talkas i ke si vikas deka znaes i mozes....

ima eden del od Faust koj si go obozavam najpojke vika:
"Sega taka star i tolku pameten stojam pred ogledaloto isto taka glup kako na pocetokotot!"


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:06
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

moze da bide od se ona sto go navede ti.

kako dokaz deka se uste si ziv.среќа,,,,,a koj reche deka sme zhivi ,,,mozhebi samo taka ni se chini,,,ednostavno postoime vo среќаne_postoenjeto,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:08
 svetot postoi zatoa sto postojam jas,koga mene ke me nema togas i svetot ke go nema,a be aj голема насмевка

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:10
svetot postoi i bez tebe,zeznata...koga ke te nema tebe e veke prekasno da razmisluvas za toa

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:11
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

oti taka ke si talkas i ke si vikas deka znaes i mozes....

ima eden del od Faust koj si go obozavam najpojke vika:
"Sega taka star i tolku pameten stojam pred ogledaloto isto taka glup kako na pocetokotot!"


,,,faust,,,,ima i neshto drugo dopishano ,vo mislite,,,,

,,,,,,iskustvoto od prethodnite zhivoti  me nauchija deka nitu krajot e kraj nitu pochetokot e pochetok,,,nitu na starosta ,nitu na mladosta,,,,a gluposta im ja prepushtam na drugite,,,,

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:12
голема насмевка...pajser...as long as the fun flows youre there

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:14
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

svetot postoi i bez tebe,zeznata...koga ke te nema tebe e veke prekasno da razmisluvas za toa

toa beshe shala josh,vo kontekst na postot od pajs среќа


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:18
ako de....neli e dobro da ne postirame kratki pantaloncinja karirani i ne karirani...tuku da ucime po malku
голема насмевка


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:18
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

голема насмевка...pajser...as long as the fun flows youre there


,,,голема насмевка,,josh,,,,,daj   lebati na nashki,,,jas sum,,,onaa плазење komunjarska generacija,,,sho nema vrska od angliski,,,смеење,,,da beshe francuski ili ruski ,,,itaka i taka,,,,газење од смеење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:20
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

svetot postoi i bez tebe,zeznata...koga ke te nema tebe e veke prekasno da razmisluvas za toa

toa beshe shala josh,vo kontekst na postot od pajs среќа,,,,gotovo ,,,zez,,,me pisha vo otpishanite,,,,плазење,,,me umre de,,,,плачењесмеење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:22
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

ako de....neli e dobro da ne postirame kratki pantaloncinja karirani i ne karirani...tuku da ucime po malku
голема насмевка

 akceptiranosta kako nebitnost na neshtata, kade zamina Josh голема насмевка


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:25
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

ako de....neli e dobro da ne postirame kratki pantaloncinja karirani i ne karirani...tuku da ucime po malku
голема насмевка

 akceptiranosta kako nebitnost na neshtata, kade zamina Josh голема насмевка
,,,

,,,,aeee,,,,aj kazhi samo edna nebitnost na neshtata,,,среќа,,

,,,a Josh,,,,od vchera,,,denes i sega ,,,za podocna pak da dojde,,,голема насмевка


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:27
..............................dovolno?
razbudeniot ne e naspan,zaspaniot nikogas nema da bide razbuden


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 29.Јануари.2014 во 13:31


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 30.Јануари.2014 во 04:34
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

..............................dovolno?
razbudeniot ne e naspan,zaspaniot nikogas nema da bide razbuden
,,,,,,mha,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

,,naspaniot ne sekogash e razbuden,,,,,
,,,a zaspaniot ke se razbudi koga ke se ispolni so son,,,,,

,,,ovoa kako praksa vo sitni chasovi za zaspanite i budnite,,,,,,,

,,,,,,,,,,,,,,,,,,, nedovolno,,,,?

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 30.Јануари.2014 во 04:36
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:<div style="text-align: center;">,,,,,kujnska prestilka barem da staveshe,,,,,,, ). ;)

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 01.Февруари.2014 во 01:15
toa karirano kebence e za zaspanite i za onie koi ne se naspani,
prestilka, za nekoe utre ili vcera koga ocite" se shirum otvoreni :)));)


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk