IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Најубавите езера во светот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубавите езера во светот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2020 во 23:10


езеро McDonald, Монтана
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 104837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2021 во 12:30

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатстваИма толку многу причини да го посетите мексиканскиот полуостров Јукатан, особено ако сте хедонист кој сонува за топли тропски региони и бесконечни песочни плажи под палмите, со коктел во раката. А, сега има уште еден мотив: живописното езеро Ик Кил во истоимениот археолошки парк во центарот на Јукатан.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Иако од небото изгледа како црна дупка во земјата, малку злокобно и темно, тоа е езеро во „дупка“ во земјата што на сликите изгледа нереално убаво. Сместено е речиси 30 метри под површината на земјата и има форма на тркалезен базен создаден за одмор и бегство од сè. Додека лежите заштитени од карпите, глетката паѓа само во кристално тиркизната вода, зелените „завеси“ и небото. За да се одржи оваа чувствителна област чиста, сите посетители треба да се истушираат во кабините пред да се капат, а знаците на влезот бараат да не користат креми за сончање, производи за нега на кожата, па дури и шминка. Исто така, скокањето во водата не е дозволено.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

До него се доаѓа по скали, а растенијата што паѓаат од врвот до водата оставаат впечаток на зелени завеси или некои украси. Археолошкиот парк во кој се наоѓа е всушност урнатини и остатоци на Маите, а Индијанците го сметаат самото езеро за свето. Се користело за ритуали на жртвување на Богот на дождот, Чаак, поради што беа пронајдени многубројни примери на индиски накит на дното на езерото. Додека многумина ќе речат дека жртвувале луѓе, археолозите нагласуваат дека тоа не било практика. Поверојатно е дека станува збор за гласини и нечиј обид да додаде малку мистика на ова место.

Денес, ова место е во тек со модерното време, затоа во близина се изградени ресторан, хотел и многубројни објекти за посетители, од кои секоја година има сè повеќе.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатстваИзменето од Valerija - 07.Јануари.2021 во 12:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.