Испечати | Затвори го прозорот

Најубавите езера во светот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Патувања...
Опис на форумот: Многу ме нервираат типови кои се фалат дека сакаат патувања. Па добро бе, кој не сака?
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26709
Датум на принтање: 07.Мај.2021 во 11:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Најубавите езера во светот
Постирано од: evangeline
Наслов: Најубавите езера во светот
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 21:56
Некои езера воодушевуваат со својата убавина. 
Ајде да видиме кои ги знаете и кои ве импресионираат...


Ќе започнам со Охридското езеро, не затоа што е најубаво туку затоа што е наше.
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVEКоментари:
Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 21:58
Emerald Bay, Lake Tahoe, USA


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:03
Езерото Гарда во ИталијаLimone - Езеро Гарда


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:08
Lake Louise, Alberta - Canada


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:23
Lake Como,Italy-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:27
Плитвички езера,Хрватска

http://image.nanopress.it/viaggi/fotogallery/628X0/69301/laghi-di-plitvice-con-la-neve.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Waterfall_in_plitvicka_romanceor_3.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:31
Бледско езеро,Словенија

http://farm9.staticflickr.com/8338/8244167833_b26aed0c97_z.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 09.Октомври.2013 во 22:54

Охрид, Lago di Como i Lago Maggiore (алпски снегови и палми на едно место). Со помал дел во Швајцарија и поголем во Италија.-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 10.Октомври.2013 во 08:03
Lake Crater,Oregon

http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/021/cache/crater-lake_2107_600x450.jpg


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 11.Октомври.2013 во 00:19
luis,...rocky mountais

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Октомври.2013 во 23:13


Golemo Ezero na Sara,Republika Makedonija..na Aleksandar Veliki zvani Ace Makedonski.Dlaboko duri 2 metri...

podolu e i slikata na Malo Ezero....isto na Sara.намигнување
-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Schatzii7
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 19:58
Езерото Луис : Смарагдот на Карпестите планини

Во прегратките на величенствените Карпести планини се наоѓа едно вистинско богатство – езерото Луис. Еден од најважните природни резервати на планетата е лоциран во канадската провинција Алберта и влегува во границите на најстариот национален парк во државата – Националниот парк Банф кој постои од 1885 година. Станува дел од богатството на УНЕСКО поради величествените планински врвови и пејсажи, ледниците, езерата, водопадите, кањоните, пештерите како и најдените тука фосили.

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Езерото Луис - изумруда на Скалистите планини (Lake Louise)

Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 15.Октомври.2013 во 20:54

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/13587-8-najubavi-ezera-na-svetot" rel="nofollow -

Да, морето си има своја убавина, планината исто, но и езерото е вистинска убавина во која можете да уживате. Тие се вистински уметнички дела на природата.

Најубавите езера на светот создаваат единствено доживување, визуелно восхитување и фасцинантен подводен живот.

Во прилог е изборот на најубавите езера на светот кој навистина вредат да се посетат:

1. Езерото Мораин, Канада

8-najubavi-ezera-na-svetot-1


2. Манапури, Нов Зеланд

8-najubavi-ezera-na-svetot-2


3. Тахо, САД

8-najubavi-ezera-na-svetot-3


4. Луцерн, Швајцарија

8-najubavi-ezera-na-svetot-4


5. Ба- Бе, Виетнам

8-najubavi-ezera-na-svetot-5


6. Лаго Де Пацкуаро, Мексико

8-najubavi-ezera-na-svetot-6


7. Конистон, Англија

8-najubavi-ezera-na-svetot-7


8. Блед, Словенија

8-najubavi-ezera-na-svetot-8

Кое ви изгледа најпривлечно и дали можеби сте посетиле некое од овие природни убавини?-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 18:00

Езерото со петте цветови-Кина
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 17.Октомври.2013 во 18:02
љубов

Мелисани - Кефалонија

Пештерата Мелисани се наоѓа на источниот брег на остовот Кефалонија во Грција. Лоцирана е на 2км од градот Сами и на 10км од градот Аргостоли.

Пештерите се чудесни бидејќи се опкружени со шуми, а и од западната страна има планински венец. Во неа има езеро кое ја надополнува нејзината убавина. Таа е долга околу 100 метри и првпат е откриена во 1951, а отворена за јавноста во 1963.

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/113.jpg" rel="nofollow">1

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/36.jpg" rel="nofollow">3

Езерската вода е мешавина од слатка и солена, морска вода. Пештерата е на околу 500м од морето и нивото на водата е еден метар повеќе од морското ниво. Мешаната вода извира од пештерски систем длабок 30м на едната страна и тече до другата страна на пештерата. Ова било откриено за време на нуркачки експерименти во 1959-тата.

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/57.jpg" rel="nofollow">5

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/65.jpg" rel="nofollow">6

Пештерата некогаш имала две големи комори, пред илјадници години. Денес, таа ја има формата на буквата В со два дела во кои има вода и остров на средината. Првиот дел е има голем овален отвор на горната површина низ која продира сонцето. Вториот дел е огромна затворена пештера со сводест покрив и бројни сталактити и сталагмити.

Најубаво време за посетување на пештерата е среде сончев ден. Се организираат тури и туристите се водат на патување низ двете комори со чамци.

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/84.jpg" rel="nofollow">8

http://teenradio.com.mk/live/wp-content/uploads/2013/03/27.jpg" rel="nofollow">2-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Декември.2013 во 08:46

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/19883-ubavini-ezeroto-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena" rel="nofollow -

Едноставно познато како Синото езеро, прекрасното вештачко езеро кое се наоѓа во Јапонија, секоја есен ја менува својата боја пред очите на набљудувачите.

vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-02

Од месец октомври до месец ноември оваа година езерото ја промени својата боја од кристално сина до смарагдно зелена.

vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-04

Менувањето на чистите и силни бои никогаш целосно не е објаснета, па затоа теориите варираат од онаа дека бојата зависи од состојките во водата, па сè до временските услови.

Во секој случај, глетката е неверојатно прекрасна, па можеби затоа никој не го побарал најлогичното објаснување.

Уживајте во живописната, магична природа:

vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-01

vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-03vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-05

vestackoto-ezero-koe-ja-menuva-bojata-od-kristalno-sina-do-smaragdno-zelena-06-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Декември.2013 во 08:47

http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje/19069-najubavoto-ezero-vo-svetot-zaledenoto-bajkalsko-ezero" rel="nofollow -

Покрај тоа што важи за најдлабоко и најстаро во светот, Бајкалското езеро кое се наоѓа во Сибир, во азискиот дел на Русија важи и за едно од најубавите во светот.

najubavoto-ezero-vo-svetot-zaledenoto-bajkalsko-01

Во текот на сите годишни времиња тоа создава прекрасни пејзажи, а посебно во зимските, кога ниските температури создаваат прекрасни ледени форми и облици.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 22.Декември.2013 во 22:22
Манапури во Нов Зеланд 

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 18.Февруари.2014 во 10:50
Езерото Титикака 

Се наоѓа на територија на Перу и Боливија
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Февруари.2014 во 20:18
        Езерото Пласид – рај за секој љубител на зимата!

Фасцинацијата е единственото нешто што ќе го почувствувате додека се шетате околу езерото Пласид. Мирното мало гратче, со прекрасната колекција на бутици, ресторани и ски-патеки, ќе ви понуди многу повеќе од прекрасни пејсажи и вечен снег.
Многу луѓе го посетуваат Пласид барем еднаш во сезоната бидејќи е идеално место за оние кои обожаваат зимски спортови и уживање на свежиот воздух, со сонцето и комфорите на вистинско апслко селце. Ова место е дом на две легендарни Зимски олимписки игри, и во него често зимуваат светски познати спортисти.


Секоја зима овде може да проследите и повеќе натпреварувања и првенства во боб-санкање, лизгање на мраз, скијање и слично.

Зошто треба да одите:

1.Највисока надморска височина и најголема вертикала на Северозападот

2.Неверојатно сместување, ресторани и ноќен живот


3.Оценет е како број 1 во Северна Америка за рекреативно скијање

4.Езерото Пласид има многу светски натпревари кои се одржуваат секоја година

5.Децата од 6 години и помалку престојуваат и скијаат бесплатно
                                                                 

-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 21.Февруари.2014 во 10:03
Дојранското Езеро е најмалото тектонско езеро во Република Македонија. Се наоѓа во нејзиниот југоисточен дел, заземајќи површина од 43,1 км². Западниот, поголемиот дел (27,3 км²) и припаѓа на Република Македонија а источниот, помалиот (15,8 км²) на Грција. На север басенот на езерото е заграден со Беласица и Боска Планина. На запад се планините Дуб и Кара Балија, а на исток Круша. На југ е отворен по долината на реката Ѓолаја кон Солунското Поле.
-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 22.Февруари.2014 во 23:41

Најубавите езера во светот


taka glasi temata,ne?
 sprema to mislam deka si ja utnala.намигнување

ustvari, moze i da bide ,ama togash nema da ima  ezero na planetava, shto ne e (naj)ubavo.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 23.Февруари.2014 во 18:56
Originally posted by sikter sikter напиша:

Најубавите езера во светот


taka glasi temata,ne?
 sprema to mislam deka si ja utnala.намигнување

ustvari, moze i da bide ,ama togash nema da ima  ezero na planetava, shto ne e (naj)ubavo.


 
Ако е наше не значи дека не е убаво. А да не почнеме да збориме и за лековитоста, не е за на темаванамигнување

Секако, убаво е на изглед, лично на мене не ми е убаво за пливање. Ама затоа што не си бил ни на овие УБАВИТЕ, не можеш да знаеш какви се да

Патем, не заборавај дека убавината е релативна категорија!


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 00:50
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by sikter sikter напиша:

Најубавите езера во светот


taka glasi temata,ne?
 sprema to mislam deka si ja utnala.намигнување

ustvari, moze i da bide ,ama togash nema da ima  ezero na planetava, shto ne e (naj)ubavo.


 
Ако е наше не значи дека не е убаво. А да не почнеме да збориме и за лековитоста, не е за на темаванамигнување

Секако, убаво е на изглед, лично на мене не ми е убаво за пливање. Ама затоа што не си бил ни на овие УБАВИТЕ, не можеш да знаеш какви се да

Патем, не заборавај дека убавината е релативна категорија!
e pa zatoa i e  fotografiranjeto,
 za da vidish i ubavini , ako vekje  ne mozesh  direktno.

koga se bara da se nabrojat  ubavini na neshta,  na javni mesta,
 togash stanuva zbor za apsolutna ubavina , ne relativna.

 a dojran e kako plitka tepsija .......ispolneta so voda.голема насмевка


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 08:25

Природата умее да биде романтична: Езерото КадоЕзерото Кадо е уникатен природен резерват, кој се наоѓа на границата помеѓу државите Тексас и Луизијана, САД. На неговата територија  растат едни од најголемите кипарисови дрвја на нашата планета. Кадо е единственото езеро во Тексас, создадено по природен пат.

Денес местото е заштитена територија со уникатна природа, која  е отворена за посетители во текот на целата година, но најдобро време  е  крајот на октомври или средината на ноември. Во тоа време чемпресите кои растат таму ја менуваат бојата и шумата изгледа многу живописна.

Денес има над двесте дрвја и грмушки, а некои од нив се стари повеќе од сто години.  
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Февруари.2014 во 20:04


Таупо,Нов Зеланд


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:30
          Пукаки, најсиното езеро во светот

Мораме да признаеме дека на прв поглед помисливме дека станува збор за фотографии обработени во фотошоп, каде што акцентот бил ставен на контрастот и зголемување на интензивноста на боите, меѓутоа станува збор за вистинско рајско место на Нов Зеланд.
Имено, ова е глечерското езеро Пукаки, кое што со својата површина од 169 квадратни километри, воедно е и најголемото езеро од трите езера кои што се наоѓаат во близина на планината Кук, во јужниот дел на Нов Зеланд.


Прекрасното езеро е карактеристично по својата светло сина боја, а истото се "храни" од реката Тасман, која што својот тек го започнува од глечерите Тасман и Хукер, па токму и оваа река е "виновникот" за прекрасната боја во езерото Пукаки.


На својот пат кон езерото, од глечерите реката прибира т.н. замрзнато брашно кое што се состои од ситни честички на карпи обвиени во мраз, а затоа што овие честички се толку ситни, истите се топат во водата и токму поради тоа таа изгледа како да е матна или во овој случај, светло сина, а станува збор за појава која е позната и како "глацијално млеко".

Во продолжение уживајте во глетката кон овој, и повеќе од прекрасен пејзаж!-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:46
Сцена како од бајка: Езерото на лотусите во ТајландСо оглед на тоа што најчесто е скриено од очите на јавноста поради високите треви со кои што е покриено во текот на поголемиот дел од годината, ова мочуриште во Тајланд дури неодамна станало светска атракција.
Од декември до февруари, ова плитко езеро се претвора во неверојатен пејзаж кој остава без здив, прекриен со прекрасни розови лотуси. Токму и затоа што целото езеро одеднаш се претвора во розов тепих од цвеќиња, туристите веќе го нарекуваат "Езеро на лотусите".


Локалните рибари и селаните секоја година го чистат патот преку езерото за да можат на туристите да им овозможат авантура која не се заборава, а не е реткост во водите на езерото да се организираат и романтични венчавки.


За локалните жители ова мочуриште е важно од неколку причини. Пред се, лотусот може да се јаде и е одличен десерт, а покрај тоа, во будистичката симболика, овој цвет има огромна улога.

Корените на лотусот се наоѓаат во калта, стеблото расте низ водата, додека пак миризливиот и прекрасен цвет расте над површината на водата. Овој процес на растење во Будизмот се толкува како напредок на душата "од изворниот каллив материјализам, преку морето на искуство до просветлување на сонцето".


Мочуриштето е дом на околу 80 видови птици, вклучувајќи и неколку загрозени видови. За романтичните души, ова езеро е преполно со розови лотуси и е совршена туристичка дестинација затоа што изгледа како сцена од романтичен филм.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Февруари.2014 во 18:49
         Најубавото езеро во светот, кристална бајка во многу бои

Веќе безброј пати сме се увериле во неверојатната вештина на природата за создавање на вистински ремек-дела, па само уште едно во низата е неверојатното езеро сместено во Националниот парк Јицхаигоу во Кина.

Станува збор за езеро во кое што водата е толку кристално чиста што многумина дури и не веруваат дека глетката е навистина таква, па се почесто се одлучуваат да го посетат местото за самите да се уверат во оваа неопислива убавина.


Во водите почиваат и паднати дрвја стари неколку векови и истите само допринесуваат за единственоста на овој нереален пејзаж.

Долината Јуцхаигоу била прогласена за светско културно наследство од страна на УНЕСКО, а овој природен резерват и национален парк се наоѓа во северниот дел на провинцијата Сечуан во Кина.


Бајковитите предели се протегаат на површина од 720 километри квадратни. Едноставно, станува збор за убавина која треба да се доживее со сопствени очи!


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 09:34

ПРЕУБАВОТО СИНО ЕЗЕРО ЌЕ ВЕ ОСТАВИ БЕЗ ЗБОРОВИ

18

Синото езеро се наоѓа во Јапонија. Името го добило поради впечатливата сина боја. Со елегантните дебели стебла кои практично никнат од дното на езерото, оваа вода создава магична, надреална атмосфера.

Се претпоставува дека сината боја на езерото е последица од високата концентрација на алуминиум-хидроксид. Бојата на езерото исто така се менува и од аголот на гледање.

Plavo jezero Japan slika 2

Plavo jezero Japan slika 3

Plavo jezero Japan slika 4

Plavo jezero Japan slika 5

Plavo jezero Japan slika 6

Plavo jezero Japan slika 7

Plavo jezero Japan slika 8

Plavo jezero Japan slika 9

Plavo jezero Japan slika 10

Plavo jezero Japan slika 11-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 11:50

ЧУДО НА ПРИРОДАТА: ОВА Е ЕЗЕРОТО БЕЗ ДНО

Езерото “Сино око“ во Албанија е природен феномен бидејќи нема дно. “Сино око“ всушност е дупка која се поврзува со подземните води кои низ неа избиваат на површината.

Иако пливањето и гнурењето во“ Синото око“ е дозволено, поради водата чија температура изнесува 10 степени целзиусови, малкумина се оние кои се впуштаат во таква авантура.

Туристите овде често доаѓаат за да фрлат камче во центарот на езерото кое само неколку секунди покасно се појавува повторно на површината.

Foto: Wikipedia /  Marc Morell

Foto: Wikipedia / grigora-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 08.Април.2014 во 15:43

ЕЗЕРОТО ХЕВИЗ - НАЈГОЛЕМОТО БИОЛОШКИ АКТИВНО, ПРИРОДНО ЛЕКОВИТО ЕЗЕРО ВО СВЕТОT

Едноставно, неверојатно место. Во западниот дел на Унгарија, недалеку од градот Залаегерцег, западно од езерото Балатон – познато како Унгарско Море, релативно близу и до границата со Хрватска, е гратчето што крие несекојдневно богатство – најголемото природно езеро со лековита топла вода во Европа.

Езерото Хевиз е најголемото биолошки активно, природно лековито езеро на светот. Езеро кое се “храни” од своите два природни извори привлекува туристи од сите страни на светот. Биолошката стабилност на езерото ја докажува со температурата на водата која ни во ладните зимски денови не паѓа под 24-26 °C.

Преку лето нормална просечна температура на водата се движи од 33-35 °C, во топлите денови и до 36-38 °C. Околната шума на површина од 50 хектари, помага во одржувањето на микро климата на езерото заштитувајќи го од ветер, па така облакот од пареа над езерото е постојан кој овозможува ладење на водата.

Езерото Хевиз е геолошка реткост. За разлика од повеќето други топли езера кои најчесто настануваат на вулканската почва, ова е тресетна почва.

Заштитен знак на езерото е Индискиот Лотус.

4398

2

3


5
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 03.Мај.2014 во 13:16
Мистериозните обоени вулкански езера во Индонезија

Индонезија е една од земјите со најголема геолошка активност во светот. Како комбинација од активните вулкани и тропската клима, Индонезија е дом на неколку вулкани кои што се доказ за динамичната интеракција помеѓу силите на ендосферата и егзосферата, кои што се карактеристични за езерата во вулканска околина.

Од сите вулкани во Индонезија, Кли Муту на островот Флорес важи за вулкан со најегзотични езера. Тие се обоени во светли бои, изгледаат прекрасно, а се сметаат и за национално богатство на луѓето во Индонезија. Трите езера имаат различни имиња, а локалното население со векови го негува верувањето дека езерата се духовниот вечен дом на нивните предци. Постои и митот дека езерата ја менуваат бојата во зависност од расположението на духот. Доколку тоа е навистина така, тогаш духовите во езерата се постојано немирни. 

Езерото на стари лица "Tiwu Ata Mbupu" се протега во западниот дел од вулканот и најчесто е со сина боја. Сместен одделно од останатите два кратери, ова езеро се смета за местото каде што почиваат душите на старите лица кои што вовеле правдина во животот. Другите две езера се сместени заедно. Второто езеро се смета дека е Езеро на младите мажи и девојки "Tiwu Nuwa Muri Koo Fai", кое се карактеризира со специфична зелена боја. Третото езеро, односно Волшебното езеро "Tiwu Ata Polo" често е обоено во црвена боја, но на фотографиите во продолжение можете да го видите обоено со маслиново зелена боја. Според легендите, во ова езеро одат лошите луѓе, без разлика дали се млади или стари, мажи или жени. Самиот збор "Kelimutu" значи Езеро на вриење, па посетителите често можат да видат како од езерото се издигнуваат пареа и меури. 

Иако досега биле изведени неколку интензивни истражувања под површината на езерата, се со цел да се открие причината за боите во водата на езерата, се претпоставува дека овој феномен настанува како последица од подземните отвори и супстанциите кои што излегуваат од нив. Имено, подземните отвори во површината на планетата испуштаат гасови и пареа, односно сулфур диоксид, хлороводород, сулфид и јаглерод диоксид. Како последица на тоа, во водата се создаваат поголем број на хранливи материи кои што воедно и ја испуштаат бојата која ја обојува водата на езерата. 

Како изгледаат трите обоени езера во Индонезија можете да погледнете од фотографиите во продолжение.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Септември.2014 во 22:09

Езерото Гарибалди: Најубавото канадско уточиште 


120571530

Можеби претходно не сте слушнале за езерото Гарибалди во Британска Колумбија (Канада), но доколку видите фотографии од него сигурно ќе посакате да го посетите.

Сместено во близина на Ванкувер, ова езеро со прекрасна сина боја ги „фаќа“ одразите на околните планини и шуми.

Ова е едно од омилените места за Канаѓаните, љубители на долги прошетки, сместено под истоимениот вулкан. Многумина сакаат и да се капат во ова прекрасно езеро.

Доколку ја посетите оваа област во текот на летото, можете да се сместите во камп базата Елфин Лејк, а потоа да пешачите до ливадата Тејлор, која во ова време е прекриена со преубави цвеќиња.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Ноември.2014 во 21:31

Езерото Хилер, Австралија

Шарено езеро во САД-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 27.Ноември.2014 во 17:08
Подводна прошетка: Австриско езеро кое во себе крие неверојатна тајна

Навидум станува збор за вообичаено езеро, сместено во прекрасна природа, меѓутоа сепак, она што г прави посебно е интересната тајна која во истото се крие.

Имено, ”Grüner See” или Зеленото езеро, се наоѓа во јужниот дел од австриската провинција Стири и истото во себе крие навистина интересна тајна. 


Она што го прави ова езеро особено интересно е фактот што во текот на летото и на почетокот од зимата, истото е длабоко само околу еден метар и тогаш, се околу него се претвора во парк!


Но, ова езеро во близината на градот Трагос и планината Хошваб, станува вистинска атракција во текот на пролета, кога снегот започнува да се топи. Тогаш нивото на водата повторно се издигнува, паркот исчезнува и се создава вистинска подводна атракција која ги привлекува камперите и планинарите од целиот свет. 

Така, дрвјата од овој парк навикнале да бидат под вода неколку месеци од годината, а езерото тогаш достигнува длабочина од околу 12 метри, пренесува "Daily Mail"


Маѓепсани од убавината на необичното езеро, двајца нуркачи одлучиле да направат сет од подводни фотографии од прекрасното, кристално чистото езеро кое во себе крие живописен пејзаж. 

Всушност, овие фотографии учествувале и на најразлични изложби и натпреварувања, а многумина едноставно не можеле, а да не се запрашаат како е можно истите да бидат создадени во Австрија, затоа што подводниот свет и бојата оставаат впечаток дека нуркачите да се наоѓаат на Малдивите. 


“Многумина беа изненадени кога слушнаа дека фотографиите се направени во Австрија, а не на некое егзотично место. Но, ние имаме навистина прекрасни водени пејзажи кои најчесто се неоправдано запоставени во однос на останатите убавини на нашата земја”, изјавил кустосот на една од изложбите на фотографиите претставени во Австрија. 


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 28.Ноември.2014 во 00:04
да

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 04.Февруари.2015 во 09:45

Кент Шираши е фотограф кој го живее сонот - живее во близина на езерото кое секоја сезона, а понекогаш и секој ден ја менува бојата.

son-na-sekoj-fotograf-ezeroto-koe-sekoj-den-ja-menuva-bojata-foto-01.jpg

Синото езеро, како што уште е познато, се наоѓа во Јапонија и е најмагичното природно место кое може да го посетите.

Таму ниту еден ден не е ист. Едно утро може да видите кристално сина вода, која веќе следниот ден може да добие млечно зелена боја.

Омилениот ден на Кент бил кога езерото било целосно замрзнато, снежно и кристално бело оваа зима.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 20:19

 Blue Lake (Нов Зеланд)

Со видливост до 80 метри длабочина, Синото Езеро и официјално е прогласено за најчисто езеро во светот. За жал, не е дозволено влегување во вода за луѓето, па ќе мора само од страна да го набљудувате и да уживате во неговите убавини.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-9.jpg
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 20:20

Valley of the Five Lakes (Полска)

Во подножјето на планинскиот венец од Високите Татри се наоѓаат петте езера кои изобилуваат со чиста, проѕирна вода. Едно од петте езера, Морско Око е прогласено за едно од најубавите во светот, според Wall Street Journal.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-10.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 20:21

Jiuzhaigou Valley (Кина)

Според една легенда во овој предел настанале 108 езера кога божицата го скршила огледалото кое го добила од љубовникот на 108 парчиња. Секое езеро е спектакуларно во својата убавина на посебен начин. Во некои езера дури се преливаат и повеќе од 5 бои во водата која ја рефлектира природната убавина.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-3.jpg
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Март.2015 во 20:21

Laghi de Fusine (Италија)

Глацијалните езера сместени 1,5 километар од италијанско-словенечката граница се едни од најчистите кои имаат проѕирана вода и во кои може да го видите и дното и сиот подводен свет. Бидејќи водата е премногу ладна не се препорачува да се плива во неа, но може да ужива во глетката.

10-mesta-vo-svetot-kade-vodata-e-kristalno-cista-1.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 29.Април.2015 во 09:09
http://www.adme.ru/tvorchestvo-fotografy/15-mest-kotorye-vyglyadyat-tak-slovno-oni-ne-s-nashej-planety-805910/#image10718710" rel="nofollow">

Розево езеро во Австралија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Јули.2015 во 17:28
Во зима сино, во лето црвено: Каква тајна крие ова езеро во Турција?

Езерото во посебни временски интервали може да добие и темноцрвени тонови.

Езерото Туз е второ по големина езеро во Турција, се наоѓа во Централна Анадолија, а тоа што го вбројува меѓу вистинските природни феномени е неговата боја. Ова езеро, како камелеон, ја менува својата боја во зависност од тоа дали е зима или лето.
Доколку ја посетите Централна Анадолија во зима, езерото ќе има светлосина боја, но, доколку се одлучите за лето, тогаш тоа ќе биде црвено, пишува Telegraf.rs.


Директорот на одделението за истражување, Мехмет Саит Којунчу, објаснил дека за овој феномен се заслужни посебни видови на микроалги.


"Езерото во посебни временски интервали може да има и темноцрвени тонови. Обилните врнежи го зголемиле нивото на салинитетот, и на тој начин го промениле неговиот биотоп", рекол Мехмет.


Овие микроалги не може да се видат со голо око, и често се користат во козметичката индустрија, пишува Telegraf.rs.


< border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1437492295485" name="I0_1437492295485" ="https://apis.google.com/se/0/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&origin=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk&=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk%2F3%2F165698%2Fvo-zima-sino-vo-leto-crveno-kakva-tajna-krie-ova-ezero-vo-turcija&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.bg.p0eccxX1kmc.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DQQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Ft%3Dzcms%2Frs%3DAGLTcCPGNraL7X5yJthWrVVRVCHT1g3tyA#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce&id=I0_1437492295485&parent=http%3A%2F%2Ftocka.com.mk&pfname=&rpctoken=10583664" -gapiattached="true" title="+1" style=": static; top: 0px; width: 90px; margin: 0px; border-style: none; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Јули.2015 во 23:15

Тахо - САД


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2015 во 08:41

Синото езерце, Беи, Хокаидо, Јапонија

Ова езерце е добро познато по својата боја и дрвата кои се посебно прекрасни во зима.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-10.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-11.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-12.jpg
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2015 во 08:42

Езерото Абрахам, Алберта Канада

Температурите знаат да паднат и до -30 степени, па езерото замрзнува, а во него се креираат неверојатни кругови од меурите од гасот кој се ослободува.

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-22.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-23.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-24.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Декември.2015 во 08:49


Бајкалското езеро, Сибир, Русија

Најдлабокото и најстарото езеро на светот кое изгледа волшебно додека е  замрзнато во зима.10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-28.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-29.jpg

10te-najubavi-gletki-kreirani-od-sneg-i-mraz-30.jpg-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Јануари.2016 во 08:03
hit-destinacija-vo-zima-ubavinite-na-ezeroto-vo-bled-01.jpg

Бледско езеро


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2016 во 17:26

Абрахамово езеро, Канада

ms21-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2016 во 17:27

Дамчестото езеро, Канада

ms30ms31-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2016 во 17:28

 Езерото Натрон, Танзанија

ms33-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Март.2016 во 17:28

Езерото Хилиер, Австралија

ms34-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 11.Октомври.2016 во 16:06

Eзерото на лотосите,Удон Тани,Тајланд


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 12.Септември.2017 во 08:43

Големото солено езеро,Јута


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Септември.2017 во 13:52

Бохињско езеро,Словенија


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:42

Езерото Женева, Швајцарија и Франција

Езерото Женева е неверојатна природна убавина која ја делат Швајцарија и Франција. Тоа е најголемото езеро во западна Европа. Поголемиот дел, односно 60% ù припаѓа на Швајцарија, а останатите 40 на Франција. Езерото е глечерско, а низ него поминува и реката Рона. Тоа има форма на полумесечина. На него се одржуваат трки со јахти.

10 најубави езера во светот-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:42

Езерото Пејто, Канада

Езерото Пејто се наоѓа во Националниот парк Банф во Канада. Тоа добива чиста вода од глечерот, кој го носи истото име, кој во летниот период се топи. Се наоѓа на надморска височина од 1.860 метри. Во летниот период, убави гранули од камен се влеваат во езерото, давајќи ù на водата прекрасна тиркизна боја и брилијантен сјај.

10 најубави езера во светот-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:43

Лох Ломонд, Шкотска

Лох Ломонд е најголемото природно езеро во Шкотска. Зборот Лох во шкотскиот јазик означува езеро. Ова езеро на прекрасен начин ги одвојува низините и висорамнините на централниот дел од Шкотска. Долго е 39 километри, а ширината му варира од 1,2 до 8 километри. Интересно е бидејќи на него има триесетина острови. Тоа е позната туристичка атракција бидејќи по него се плови и се спортува. Според една анкета направена од „ http://www.radiotimes.com/" rel="nofollow - Radio Times “, езерото било прогласено за петто чудо во Британија.

10 најубави езера во светот-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:49

Езерото Морејн, Канада-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:49

Езерото Пехо, Чиле-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 25.Март.2018 во 16:50

Езерото Лучерне, Швајцарија-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 20.Април.2018 во 10:55
Езерото Бесентвејт

Областа околу Лејк Дистрикт опфаќа површина од 30 квадратни километри како и соединение од 16 езера. Езерото Бесентвејт е една од најубавите области во Англија. Изгубете се во истражувањето на езерото или истражете еден од многуте градски пазари. На оваа област има многу велосипедски и тркачки патеки, па секако обидете се и во активен туризам.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Април.2018 во 10:21
Image result for photos of lake TITICACA


Титикака,Перу


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Април.2018 во 10:25
Рајско езеро,Северна Кореја
Related image


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 22.Април.2018 во 10:29
Image result for photos of the beautiful lake in the world


Јукатан,Мексико


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Мај.2018 во 15:58

Езерото Матесон

10 најубави природни езера во светот

Матесон се наоѓа во Нов Зеланд и е глацијално езеро. Се наоѓа близу до глечерот Фокс во Јужен Вестленд. Опкружено е со планините Тасман и Кук. Природата го создала пред околу 14.000 години и оттогаш е дом на различни видови животни и растенија.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Мај.2018 во 15:58

 Езерото Шангрила

10 најубави природни езера во светот

Во Пакистан, во ресортот Шангрила во Скарду е сместено истоименото езеро. Покрај езерото има ресторан отворен во авион, кој некогаш паднал на ова место. На преживеаните патници кои биле во авионот, тука им помогнале будистички монаси и биле згрижени на место каде што имало овошја и растенија, кои ги опишувале како рајски.-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Мај.2018 во 16:11

Пештерското езеро Рид Флут

10 најубави природни езера во светот

Ова е едно од најстарите езера во светот. Се верува дека постои уште од 7-от век пред нашата ера. Се наоѓа во Гилин, Кина и е често посетувана туристичка атракција. Со помош на разнобојна вештачка светлина, во оваа пештера се случува вистинско лајт-шоу. Околу пештерата расте еден вид трска од која се изработуваат флејти, па поради тоа и езерото го добило името што го носи (Reed Flute).-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Февруари.2019 во 13:16Атабад,Пакистан
-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 09.Септември.2020 во 23:10


езеро McDonald, Монтана


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Јануари.2021 во 12:30

https://www.kafepauza.mk/zanimlivosti/prekrasno-prirodno-ezero-na-chie-dno-se-najdoa-sekakvi-bogatstva/" rel="nofollow - - Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатстваИма толку многу причини да го посетите мексиканскиот полуостров Јукатан, особено ако сте хедонист кој сонува за топли тропски региони и бесконечни песочни плажи под палмите, со коктел во раката. А, сега има уште еден мотив: живописното езеро Ик Кил во истоимениот археолошки парк во центарот на Јукатан.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Иако од небото изгледа како црна дупка во земјата, малку злокобно и темно, тоа е езеро во „дупка“ во земјата што на сликите изгледа нереално убаво. Сместено е речиси 30 метри под површината на земјата и има форма на тркалезен базен создаден за одмор и бегство од сè. Додека лежите заштитени од карпите, глетката паѓа само во кристално тиркизната вода, зелените „завеси“ и небото. За да се одржи оваа чувствителна област чиста, сите посетители треба да се истушираат во кабините пред да се капат, а знаците на влезот бараат да не користат креми за сончање, производи за нега на кожата, па дури и шминка. Исто така, скокањето во водата не е дозволено.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

До него се доаѓа по скали, а растенијата што паѓаат од врвот до водата оставаат впечаток на зелени завеси или некои украси. Археолошкиот парк во кој се наоѓа е всушност урнатини и остатоци на Маите, а Индијанците го сметаат самото езеро за свето. Се користело за ритуали на жртвување на Богот на дождот, Чаак, поради што беа пронајдени многубројни примери на индиски накит на дното на езерото. Додека многумина ќе речат дека жртвувале луѓе, археолозите нагласуваат дека тоа не било практика. Поверојатно е дека станува збор за гласини и нечиј обид да додаде малку мистика на ова место.

Денес, ова место е во тек со модерното време, затоа во близина се изградени ресторан, хотел и многубројни објекти за посетители, од кои секоја година има сè повеќе.

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства

Прекрасно природно езеро на чие дно се најдоа секакви богатства-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk