IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Ми треба рецепт за...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ми треба рецепт за...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 17:02
Originally posted by zagor zagor напиша:

....da nahranam pet gladni usti,a imam samo eden kompir od 215g.nelupen,cekam recept da ne se zae*am ako go izlupam.
pobrzajte.

kompir mandja so pet casi voda ...toa e barem lesno
vivi
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 17:22
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

aj sega ve molam recept za ZELNIK....
onoj so praz, kako sto go pravele nasite babi



Јас не сукам, многу ретко е тоа. Правам зелник со кори кои што ги тегнам.

Ќе замесиш тесто со пола кило брашно, коцка квасец (претходно стасан), мал филџан зејтин, една лажичка сол и прстофат шеќер. Тестото да ти е средно, ни меко ни тврдо.
Ќе го оставиш 30-40 минути да стаса.
Ќе го запржиш празот со малку масло и ако сакаш можеш да додадеш и ориз, јас никогаш не сум ставала ниту ќе ставам.
Тестото ќе го поделиш на две или три топчиња (зависи на колку спратови сакаш да ја направиш, јас на две најчесто) и или ке го расукаш или ке го истегнеш колку што ти е тавата. И знаеш, ред тоа ред тоа. Ставаш да се пече и тоа е тоа.

Ако сакаш можеш и вртена пита да направиш, тестото е исто само постапката е малку поинаква со корите.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 20:55
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

....da nahranam pet gladni usti,a imam samo eden kompir od 215g.nelupen,cekam recept da ne se zae*am ako go izlupam.
pobrzajte.

kompir mandja so pet casi voda ...toa e barem lesno


..fala ti Isuse(vivi) sto me nahrani,barem duhovno.

...a ova poslednovo ne e recept za zelnik.Zelnik e nesto drugo...koe moze samo da go vidime na slika.


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 22:08
Originally posted by zagor zagor напиша:


...a ova poslednovo ne e recept za zelnik.Zelnik e nesto drugo...koe moze samo da go vidime na slika.




Зелник во современиот речник на готвачиве е нешто што е направено со две кори. Едната од горе едната од долу и краевите се спојуваат најчесто во онаков вртен дел и во пресек треба да изгледа ВАКА.
Јас селски зелник од стари баби во село сум јадела правен од една кора долу, шест големи кори внатре. И на крај долната кора се превиткува навнатре.
Некои наши домаќинки зелник ја викаат и вртената пита, некои зелник ја викаат и мрзливата пита. Во Бугарија тоа што го имам видено на име зелник го прават емил како што го кажа т.е слично на бурекот кора врз кора. 

Патем, зелников ти изгледа многу потпечено и тврдо за јадење. За бабите без заби како да не е, а демек они го правелетага


Изменето од evangeline - 05.Јануари.2014 во 22:09
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 22:10
.....zensko dete...koj znae neka pise
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 22:13
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

.....zensko dete...koj znae neka pise

Ајде сега фрли се на работанамигнување

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 22:25
Originally posted by zagor zagor напиша:

Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

....da nahranam pet gladni usti,a imam samo eden kompir od 215g.nelupen,cekam recept da ne se zae*am ako go izlupam.
pobrzajte.

kompir mandja so pet casi voda ...toa e barem lesno


..fala ti Isuse(vivi) sto me nahrani,barem duhovno.

...a ova poslednovo ne e recept za zelnik.Zelnik e nesto drugo...koe moze samo da go vidime na slika.


taka nesto, i treba da e meko testoto posle pecenjetoзбунетост
vivi
Кон врв
Palavka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Palavka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2014 во 22:59
testoto e kako za lebce kvasec voda sol malku sekerce i go mesis pomeko stasuva i od nego pravis topcinja za dolnata kora pravis kraivcinja odnosno sekoe topce go rasukuvas i go mackas so zejtin takvi pravis 8 rasukuvas zejtin rasukuvas zejtin i se do kraj i posle golema kora se pravi koga se suka so sukalo da izleguvaat kraevite od tepsijata redis so sto sakas zelka praz spanjak a gornata kora ja pravis od pomalku kraivcinja e togas neli ide dolna kora pa filot i gorna a so dolnata bidejki izleguva od tepsija pravis kora ja vitkas kako kraisnik!!! koj pravel me razbira drugacie neznam kako da objasnam.Srekni praznici!!!
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2014 во 01:07

Vaka nekako go pravi baba,ostava samo pogolem del vo sredna za zajreto so praz i oriz.
Jas recept neznam,seushte ne sum naucila da sukam
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2014 во 10:22
napraviv jas po sekavanje na baba mi, im se bendisa na moive трепкање
vivi
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2014 во 14:23
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

napraviv jas po sekavanje na baba mi, im se bendisa na moive трепкање




не остави малку да пробам, а....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2014 во 22:20
imam uste nekoe parcence, ako sakas ajdeтрепкање
vivi
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2014 во 18:39
Mi treba nekoj domashen recept (znaci ne od net kopiran) za dobro napraveni prshlenki , cvarki ili kako i da gi narekuvate ama znaete za shto stanuva zbor среќа 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2014 во 19:27
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Mi treba nekoj domashen recept (znaci ne od net kopiran) za dobro napraveni prshlenki , cvarki ili kako i da gi narekuvate ama znaete za shto stanuva zbor среќа 

Ние ги правиме без млеко, знам дека има и таква опција...
Некои ги прават и помрсни и поголемки, помалку ги пржат, како овие на сликава




Се сецка сланината на коцки од 2-3цм , се остава преку ноќ во вода или барем неколку часа за да се исчисти од крв и се останато. (може и несецкана, па после да се исецка)
Во големо тенџере се ставаат сецканите коцки сланина и се полева со вода, од око, зависи колку сланина има, ама во принцип треба да ги покрие водата, ама не премногу.
И си мешаш додека не почне да се избиструва маста. Прво ќе биде нели матна, после проѕирна. Ние ги пржиме повеќе, помалку масно да има на нив. Во секој случај ги вадиш кога ќе сметаш дека се доволно пржени, некои ги сакаат препржени некои помрсни. Се вадат во цедалка (метална!), се цеди маста и се претураат во друго тенџере. Се посолуваат, мешаат, јадат, ладат, пакуваат и така за кратко време ќе ги снема.

Мои се сликивесвиња






Е сега, не е дека не ги јадеме ако се помрсни и покрупни, со млеко или без, со ова без она, како и да е, сите се убави.да

П.С... Ако ги пржите вака повеќе, при крајот треба мнооогу мешање инаку се останува без чварки. Добри мускули се набиваат.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.