IDIVIDI forum ¬еб саЉт
почетна страница почетна страница > «дравЉе > »схрана и кулинарство
  јктивни теми јктивни теми RSS - ѕудинг,сутлиЉаш и разни чоколадни и овошни кремови
  наЉчести прашаЬа наЉчести прашаЬа  ѕребаруваЉ форум   Ќастани   –егистрираЉте се –егистрираЉте се  ¬лез ¬лез

ѕудинг,сутлиЉаш и разни чоколадни и овошни кремови

 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 9101112>
јвтор
ѕорака
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 28.ћарт.2017 во 21:15

ћј— ј–ѕќЌ≈  –≈ћ —ќ ћјЋ»Ќ»

 ng-non-bindable="" border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1490728457354" name="I0_1490728457354" ="https://apis.google.com/se/0/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&count=true&origin=https%3A%2F%2Fpopara.mk&=https%3A%2F%2Fpopara.mk%2F2017%2Frecepti%2Fmaskarpone-krem-so-malini-2%2F&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.bg.6wJ3yJKOsO4.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DAQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Frs%3DAGLTcCMIuPngud_gRj-t9XU1AYQl8TsFIg#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce%2C&id=I0_1490728457354&parent=https%3A%2F%2Fpopara.mk&pfname=&rpctoken=36645482" -gapiattached="true" title="+1" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: none; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent; max-width: 100%; : static; top: 0px; width: 90px; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">

ƒесерт за 4 лица

ѕотребни состоЉки:

250гр сиреЬе маскарпоне

2дл билна павлака

50гр шеЭер

÷имет

300гр малини

40гр сецкани бадеми

Ќачин на подготвка:

ЎеЭерот и циметот измешаЉте го со сиреЬето, изматете Ља павлаката и соединете. ѕотоа поделете на 4 порции, додадете малини и посипете со сецкани бадеми.

Ќапомена:

«а послено да ги изматите шеЭерот и сиреЬето со маскарпоне сиреЬе, пожелно е сиреЬето да го оставите на собна температура, а можете да користите и шеЭер во прав.»зменето од Valerija - 04.—ептември.2018 во 15:21
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 09.јприл.2017 во 18:08

ƒомашен (посен) крем со какао и лешници


 ому му треба Ќутела кога го имате овоЉ рецепт? ѕлус, намазот е посен.

ѕотребни состоЉки:

 1 шолЉа исчистени лешници

 2 лажици какао 

 5 лажици мед

 1 лажица екстракт од ванила

 1 лажица масло (маслиново, кокосово, ореово)

 малку сол


ѕодготовка:

1. —тавете ги лешниците во тава и печете на загреана рерна на 180 степени околу десетина минути, додека не фатат боЉа. »звадете ги, оставете да се изладат а потоа исечкаЉте ги на крупни парчиЬа.

2. ¬ака исечканите лешници ставете ги во блендер и миксираЉте, сè додека не добиете хомогена смеса.

3. ѕотоа, додаЉте ги и останатите состоЉки и повторно миксираЉте. Ќа краЉ можете да додадете и крупно исечкани лешници, за крцкава текстура.

4. ѕрефрлете го кремот во тегла и чуваЉте го во фрижидер, добро затворен.»зменето од Valerija - 23.ƒекември.2017 во 19:45
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 18.јвгуст.2017 во 11:44

√отов за момент: „околаден мус коЉ нема да се УзалепиФ за ¬ашите колкови


«а овоЉ префинет чоколаден десерт не ¬и е потребна рерната за печеЬе, а истиот е готов за само неколку минути. ћоже ли подобро од ова?

ƒоколку сте во потрага по фин чоколаден десерт во коЉ можете секоЉдневно да уживате без размислуваЬе за килограмите, тогаш морате да го испробате чоколадниот мус коЉ го пронаЉдовме на блогот Like Chocolate. ќсвен што е вкусен, овоЉ мус е и здрав, бидеЉЭи неговата главна состоЉка е авокадото, кое е полно со здрави маснотии и не содржи лоши калории. 

ѕотребни состоЉки (за 2 поголеми или 3 помали порции):

Х 2 помали авокада (околу 180 гр. исчистено авокадо)

Х 50-60 гр. мед

Х 20 гр. какао (без додатни шеЭери)

Х 1 лажичка кокосово масло

Х прстофат сол

Х за послужуваЬе: свежо овошЉе, кокосово брашно, семки, бадемиЕ

ѕодготовка:

1. ѕресечете го авокадото на половина, а потоа со помош на лажица исчистете го од кората како на видеото.

2. —тавете го во блендер заедно со останатите состоЉки и добро изблендираЉте сè додека не добиете кремаста смеса како пудинг.

3. ѕрефрлете Ља смесата во високи чаши и послужете со свежо овошЉе, овошен компот, сецкани бадеми или нешто по ¬аша желба. ¬ака приготвениот мус можете да го чувате во фрижидер, но изедете го во рок од наЉмногу 48 часа.

—овети:

- »зберете засладувач по желба, а наЉдобро е количината да Ља одредите сами, бидеЉЭи различни засладувачи имаат различна слаткост.

- ¬нимаваЉте авокадото да биде зрело, со тоа што Эе проверите дали е доволно меко при допир кога Эе го купувате.
»зменето од Valerija - 23.ƒекември.2017 во 19:46
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 05.ƒекември.2017 во 15:43

Ѕрзо и вкусно:  рем од бело чоколадо


ќдличен период од годината кога можеме да уживаме во вкусот на чоколадото, а да немаме грижа на совеста. 

Ћесен рецепт коЉ со сигурност Эе ги воодушеви гостите и Эе донесе едно големо браво за оноЉ коЉ го приготвил.


 ѕотребни состоЉки:

 • 350 гр. пандишпан
 • 100 мл. лимончело или ликер по ваш вкус
 • 2 парчиЬа маракуЉа или 1 киви, ситно исечкано
 • 50 гр. кокос

«а кремот со бело чоколадо :

 • 370 мл. млеко
 • 120 мл. слатка павлака
 • 50 гр. кафеав шеЭер
 • 350 гр. квалитетно бело чоколадо
 • 7 жолчки

«а кремот од ванила:

 • 600 мл. слатка павлака
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 50 гр. шеЭер во прав
 • кора од 2 лимона

Ќачин на подготовка:

«а да го подготвите кремот од бело чоколадо, во тенЯере на оган ставете го млекото, слатката павлака и белото чоколадо да се загреат. ѕромешуваЉте се додека не се растопи белото чоколадо. ƒодадете ги жолчките со постоЉано промешуваЬе и тргнете од оган. ƒодадете го шеЭерот и промешаЉте додека да се растопи.

÷елата смеса преминете Ља преку сито за да ги тргнете сварените делови од жолчките. —тавете го кремот во чист стаклен сад, покриЉте го со хартиЉа за свежа храна и оставете да се излади убаво преку ноЭ во ладилник.

—ледниот ден, искршете го пандишпанот во еден голем длабок сад или во индивидуални чаши за сервираЬе. 
¬рз пандишпанот ставете од кокосот и полеЉте половина од ликерот, кората од лимон и половина од ситно исечканото киви.

¬рз овошЉето ставете од кремот од бело чоколадо, а врз него кремот од ванила коЉ Эе го подготвите така што слатката павлака Эе изматите заедно со ванилата и шеЭерот во прав. ƒекорираЉте со преостанатата кора од лимон и исечкано киви.»зменето од Valerija - 04.—ептември.2018 во 15:21
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 23.ƒекември.2017 во 19:44
¬кусен кремаст десерт со чиа семе


¬кусен кремаст десерт со чиа семе


—остоЉки
«а првиот слоЉ
1/2 банана
1 лажица путер од кикирики
20гр. сецкана темна чоколада
«а вториот слоЉ
1/2 банана
50гр. цреши
1 лажица путер од кикирики
«а третиот слоЉ
50мл. млеко
1 лажица семе од чиа

”ште еден од низата брзи и здрави десерти, готови за неколку минути.

- —е блендираат состоЉките за првиот слоЉ, смесата се истура во чаша и се става во замрзнувач.
- —е блендираат состоЉките за вториот слоЉ и добиената смеса се истура врз првата, повторно се враЭа во замрзнувач.
- —е меша млекото и семето од чиа и се остава 10 минути да набубри. ѕотоа се додава врз вториот слоЉ.
- £ас додадов неколку сецкани цреши за декорациЉа.

Ќапомена
 ористев бадемово млеко, но секако може да се користи било коЉ вид на кравЉо, козЉо, оризово итн.£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 23.ƒекември.2017 во 20:02
 ремаст десерт со праски

 ремаст десерт со праски


—остоЉки
 1. 8 парчиЬа бисквити
 2. 500 грама павлака
 3. 4 праски
 4. 100 г шеЭер во прав

ќсвежителен десерт за во топли денови со сочни праски.

1. ѕраските се лупат и се сечат на парчиЬа, а бисквитите се кршат на средни парчиЬа.
2. ѕавлаката се промешува заедно со шеЭер во прав.
3. ¬о 4 чаши за десерт се редат половината од бисквитите, потоа се попрскуваат со останатиот сок од праски. ¬рз бисквитите се редат половина од праските и одозгора се премачкува со павлаката, потоа пак се редат преостанатите бисквити, праските и десертот се покрива со преостанатата павлака.
4.  ремаст десерт се украсува по желба и треба да се отстои ноЭта во фрижидер.

ѕо желба може да се додаде во павлаката малку ванилин шеЭер.
»зменето од Valerija - 23.ƒекември.2017 во 20:04
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 25.ƒекември.2017 во 14:04
ѕудинг од амарант


—остоЉки
200 гр јмарант
250 мл чоколадно млеко
2 лажици какао
2 лажици мед или агавин сируп
500 мл вода
1 лажица салеп

јмарантот се става да се вари во 500 мл вода. —е вари околу 15 минути на тивок огин. —е додава чоколадното млеко и се остава да се вари уште 10 минути. —е додава медот, какаото, циметот и 1 лажица салеп се вари со повремено мешаЬе додека смесата не згусне. —е сервира во комбинациЉа со парчиЬа бадеми сецкани на парчиЬа.
ѕ.—. «а оние што не знаат јћј–јЌ“ е врста на житарица коЉа потекнува од јзиЉа и јмерика. «а нас е можеби нова и непозната, но во развиените земЉи се користи многу оддамна. Ѕогата е со магнезиум, калциум и железо, витамин Ѕ, дава многу енергиЉа бидеЉЭи е богата и со протеини, па може да замени и оброк со месо.  аЉ нас амарантот го има во продавниците за здрава, за органска храна и подобро снабдените супер маркети. ¬и препорачувам ако го начекате да го пробате, за него постоЉат голем броЉ на благи и солени рецепти, кои многу лесно ни се достапни на интернет. ѕа еве ви идеа да пробате нешто ново и да воведете нешто здраво во вашето мени. ѕоздрав !


»зменето од Valerija - 25.ƒекември.2017 во 14:05
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 15.ћаЉ.2018 во 17:47

÷рвено бел крем во чаша

ѕодгответе вкусен десерт црвено бел крем во чаша

—остоЉки:

÷рвен дел:

300 грама малини

100 грама шеЭер

1 кесичка желатин

Ѕел дел:

500 мл слатка павлака

50 грама шеЭер во прав

100 грама ореви

200 грама крем сиреЬе

1 кесичка желатин

ѕодготовка:

÷рвениот дел: ∆елатинот ставете го во чаша и прелиЉте го со 4 лажици ладна вода и оставете го така да нарасне. ћалините пасираЉте ги добро и додадете го шеЭерот, ставете  на оган да се вари десет минути. —адот тргнете го од оган и додадете го желатинот, мешаЉте се додека не се добро растопи. ѕотоа добиениот сок ставете го во чаши, кои треба малку да ги поставите во коса положба. “ака поставените чашите ставете ги во ладилник добро да се изладат.

Ѕел крем: ∆елатинот ставете го во чаша и прелиЉте го со 4 лажици ладна вода и оставете го така да нарасне. ќревите запржете ги малку и потоа смелете ги на крупно.  рем сиреЬето измешаЉте го со шеЭерот во прав. —латката павлака ставете Ља на оган да се вари, во неа додадете го желатинот и мешаЉте се додека не Ља добиете потребната густина, тргнете го садот од оган и во него додадете го крем сиреЬето со шеЭерот во прав и оревите. ƒобро измешаЉте и ставете го кремот во чашите, во кои претходно ги ставивме малините и пак вратете во ладилник за добро да се изладат.»зменето од Valerija - 15.ћаЉ.2018 во 17:47
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 17:49
&amp;#208;&amp;#159;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#179; &amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;µ&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#130; &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#184; &amp;#208;±&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#188;&amp;#208;&amp;#184;

ѕудинг десерт со тиква и бадеми

—остоЉки
«а прв фил
4-5 бисквити
50гр. бадеми
1 портокал
20гр. путер
1 ванила пудинг
млеко (според упатството)
«а пире од тиква
200 гр (4-5 резниЬа) тиква
4 лажици шеЭер
4 бисквити
1 ванилин шеЭер

ЌаЉпрво наЉправете го пирето/филот од тиква.
“иквата се вари со малку вода околу 20 мин додека не омекне сосема. —е додава шеЭерот и мешаЉте убаво да се растопи.
—о блендер се мешаат бисквитите и пирето.
Ќека се лади додека ги спремате другите работи.

ѕрвиот слоЉ го правите со мелени бисквити, мелени бадеми и путерот коЉ стоела малку на собна температура.
ƒодадете сок од портокал да добиете убава смеса.
»зрендаЉте кора од портокал за да даде преубава арома.
Ќаредете го филот во чашите во кои Эе послужувате.

ѕотоа направете го пудингот според упатството. Ќека се олади 4-5 минути и ставете врз првиот слоЉ. ¬о пудингот ставете цели бадеми, таман Эе омекнат и Эе дадат убава структура.
ѕочекаЉте да се олади и на краЉ ставете го пирето од тикви.
Не ви шепнам таЉна, £ас не чекав и ми пропадна пирето во пудингот. :)) јма вкусот си го имаше исто.

Ќа краЉ исцедете уште малку сок од портокал, изрендаЉте чоколадо, кора од портокал и искршете бадеми.
ѕочекаЉте да се олади.
»ли не чекаЉте. )

«емете лажици, викнете си ги наЉблиските и уживанциЉа.
ћалку се заиграв со есенската декорациЉа. јма ми беше Эеф и убаво фотографираЬе со вкусен десерт.

Ќа здравЉе.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 17:51
&amp;#208;І&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;∞ &amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#179; &amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#180; &amp;#208;&amp;#191;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;∞&amp;#208;ї

„иа пудинг со портокал

—остоЉки
300 мл млеко по ваша желба
4 лажици чиа семе
2 лажици кокосово брашно
2 лажички ванилин шеЭер
2 портокали
по потреба овесни снегулки

ќваа доза Љас Ља разделувам во две теглички и тоа наЉпрво се става чиа семето, ванилиниот шеЭер и млекото. ѕротресете ги убаво тегличките и оставете ги во фрижидер да преноЭат.
Ќаредниот ден исцедете еден портокал, поделете го сокот во двете теглички, а другиот портокал исецкаЉте го на ситни парчиЬа и исто поделете го во двете теглички, наросете една лажица кокосово брашно во секоЉа тегличка, и уживаЉте.
«аборавив да додадам, може да се стави и рендана кора од портокал.

—овет 1- ƒоколку не сакате да ставате шеЭер, ставете некоЉ друг засладувач, и 1/2 лажичка екстракт од ванила, бидеЉЭи вкусот могу добро се вклопува во овоЉ пудинг.
—овет 2- ƒоколку пудингот стане многу течен кога Эе го ставите сокот од портокал, додадете една лажица овесни снегулки.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 17:56
&amp;amp;#208;&amp;amp;#159;&amp;amp;#209;&amp;amp;#131;&amp;amp;#208;&amp;amp;#180;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;&amp;amp;#179; &amp;amp;#208;&amp;amp;#180;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;µ&amp;amp;#209;&amp;amp;#128;&amp;amp;#209;&amp;amp;#130; &amp;amp;#209;&amp;amp;#129;&amp;amp;#208;&amp;amp;#190; &amp;amp;#208;&amp;amp;#178;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;&amp;amp;#209;&amp;amp;#136;&amp;amp;#208;&amp;amp;#189;&amp;amp;#208;&amp;amp;#184;

ѕудинг десерт со вишни

—остоЉки
450 мл. млеко
1 ванила пудинг
80 гр. чоколадо
100 гр. вишни
10 лажици шеЭер
100 гр. колачи/бисквити

1. ѕудингот се раствора во 50 мл. млеко.
2. ќстатокот од млекото се меша со шеЭерот и се става на оган за зоврие.
3.  ога е зовирено се додава пудингот и се меша додека истиот да згусне.
4. ѕудингот се трга од оган, се додава и чоколадото, се меша да се истопи, па се остава 1 час да се излади.
5. ќткако малку е подизладен, се полнат чашите, според ваша желба. ¬о чашата се ставаат по неколку вишни, дел од пудингот и кршени бисквити или колачиЬа по желба.
6. Ѕрз, лесен и едноставен десерт. Ќа здравЉе!


»зменето од Valerija - 16.ћаЉ.2018 во 17:57
£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 16.ћаЉ.2018 во 17:59
&amp;#208;&amp;#154;&amp;#209;&amp;#128;&amp;#208;µ&amp;#208;&amp;#188; &amp;#208;&amp;#191;&amp;#209;&amp;#131;&amp;#208;&amp;#180;&amp;#208;&amp;#184;&amp;#208;&amp;#189;&amp;#208;&amp;#179; &amp;#208;&amp;#178;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;&amp;#135;&amp;#208;∞&amp;#209;&amp;#136;&amp;#208;∞ &amp;#209;&amp;#129;&amp;#208;&amp;#190; &amp;#209;Ш&amp;#208;∞&amp;#208;&amp;#179;&amp;#208;&amp;#190;&amp;#209;&amp;#130;&amp;#208;&amp;#186;&amp;#208;&amp;#184;

 рем пудинг во чаша со Љагоди

—остоЉки
1 пакетче пудинг од чоколадо со парченца кора од портокал
100 гр путер или маргарин
1 пакетче шлаг крем од ванила
2 целуфки
грст свежи Љаготки

ѕудингот се вари спрема упатството на кесичката. ѕотоа во него се додава путерот. ћожи да го додадете на два начини. ≈дниот е посебно да го разматите и да го додадете во оладениот пудинг. Ќо, бидеЉЭи се работи за десерт во чаша, вториот начин е побрз и послесен, па можи да се додаЉ во топлиот пудинг и убаво да се измиксира додека не се добие фина кремаста структура.

ѕред да го распоредиме пудингот во чаши, во средината на дното ставаме по една цела Љаготка. ќтприлика и зависно од големината на чашите потребни се 4. ѕудингот се полни повеЭе од пола.

ѕотоа се дроби од целуфките и уште по една Љаготка во средината и на краЉ одозгора се додава шлаг кремот од ванила. ѕо страните се ставаат исечени парчиЬа Љаготки и по желба се украсува одозгора.

ƒоколку не можите да наЉдите ваков пудинг, тогаш употребете пудинг од чоколадо и додадете кандирани аранчини, Эе добиете сличен ефект.

«ависно од големината на целуфките, можи да употребите плус или минус од зададената количина, а исто така можи од нив и по дното да издробите.


£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.£уни.2018 во 10:33

 ѕудинг од лимон

6-9-kratki-i-lesni-recepti-od-samo-3-sostojki-koi-kje-ve-nateraat-da-si-gi-izlizhete-prstite-kafepauza.mk

ѕотребни состоЉки:
 • 4 лимони
 • 400 г шеЭер
 • 700 мл шлаг
Ќачин на подготовка:

»зрендаЉте Ља кората од лимоните и сварете Ља. ѕотоа, додадете го шеЭерот за да направите сируп. ƒодадете го и шлагот и оставете Ља смесата да зоврие. Ќа краЉ, додадете го сокот од лимон и ставете Ља смесата во чаши откако Эе се излади. —тавете ги чашите во фрижидер и оставете ги преку ноЭ.

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
Valerija  ликни и види ги опциите
ћодератор
ћодератор
Ћик (аватар)

–егистриран: 07.Ќоември.2005
—татус: ќфлаЉн
ѕоени: 94255
ќпции за коментарот ќпции за коментарот   Ѕлагодарам (0) Ѕлагодарам(0)   ÷итираЉ Valerija ÷итираЉ  ¬неси репликаќдговор ƒиректен линк до овоЉ коментар »спратена: 04.—ептември.2018 во 15:21

DaveТs Kitchen:  ремаст чоколаден десерт со арома на портокал


ќвоЉ десерт е кремаст, богат и чоколаден. Ќешто што несомнено Эе им се допадне на сите оние кои сакаат едноставни десерти, кои се подготвуваат брзо и се превкусни.


ѕотребни состоЉки:

 • 100 гр. шеЭер
 • 500мл. слатка павлака
 • Kора од 1/2 портокал
 • —ок од 1/2 портокал
 • 150 гр. темна чоколада ( со минимум 
  70% какао делови во неа)
 • 2 лажички ликер од портокал
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 50 гр. путер
 • –ендано чоколадо за декорациЉа

Ќачин на подготовка:


¬о тенЯере на оган загреЉте ги слатката павлака и шеЭерот. ƒодадете Ља кората од портокал и штом течноста доЉде до точка на вриеЬе, тргнете од оган и додадете го чоколадото, ванилата, ликерот од портокал и путерот. ƒобро промешаЉте со жица за матеЬе додека течноста не стане хомогена (околу 2 минути). —тавете го чоколадниот крем во чашки за сервираЬе и оставете минимум 2 часа да се излади во ладилник.

ƒобар апетит и забавно готвеЬе!

£акиот човек има само една слаба страна-жената што Ља сака!
 он врв
 ¬неси реплика ¬неси реплика страница  <1 9101112>
  —подели тема   

—кок до ќвластуваЬа  ликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

—траницата е генерирана за 0,094 секунди.