IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Ваша поезија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваша поезија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 143144145146>
Автор
Порака
lady moon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lady moon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2014 во 19:51
Ќе слушаш многу приказни,
биди доволно паметен
да ја избереш вистината,
ќе има многу патишта,
биди доволно самоуверен
да го избереш правиот,
ќе бидеш повреден,
биди доволно силен
да се справиш со се што носи животот,
ќе се најдеш во искушение,
биди доволно свој
да ја избереш верата,
после секоја тага,
болка,
неправда,
верувај и имај надеж,
за подобро утре
и тоа ќе дојде,
јас секогаш ќе бидам тука
да те подигнам кога ќе паднеш,
да те држам за раката
за да ја преминеш секоја препрека,
но еден ден
кога ќе пораснеш,
ако од некоја причина
не сум до тебе,
не се двоуми да ме побараш,
каде и да бидам,
ќе бидам тука за тебе,
секогаш ,
само побарајме
и јас ќе дојдам,
погледни во своето срце сине
јас сум таму
и секогаш ќе бидам.

Изменето од lady moon - 03.Март.2014 во 19:54
♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ♥♥People that don't know me think I'm quiet. People who do know me, well, they wish I was:)))
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄&#
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2014 во 08:01
пак некоја нова Lady ух
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Дак Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дак Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2014 во 20:31
Љубовен Филигран

Ти ги оживеа моите полумртви дланки на кујунџија,
од младиот месец ќе ти направам сребрен филигран,
а тој, воин, застанат во твоите коси љубоморно те чува,
со трепет ти ткае најубави нитки сврзани во твоите очи.

Низ сите изминати векови металот постоеше само за тебе,
се топеше , се калеше чекајќи да се родам со дарба за тебе,
во рацете ѕвезди и месецот со златен невестински фустан,
ја крунисуваа твојата убавина поклонувајќи се пред тебе.

Јас итам да ти направам цветен филигран за твоето грло,
а прстите болат од заострени агли да извајам и залепам,
мозаикот од деноноќието ќе го вплетам врз твоите гради,
а градите твои се брош љубовен во моите раце кујунџиски.

Кога зората зазорува со златни нишки ќе ти извезам срма,
онаму од каде се буди светот носам златни конци за прстен,
во мојот храм на љубов божица на љубовта застана занемена,
клекна покорно пред мојата љубов и раце на љубовен уметник.

Даница Петровска

Од книгата “Љубовен филигран“
Љубов и само љубов
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2014 во 20:35
Te izmisliv vo mislite ,te zamisliv ,te zaljubiv.
Se zatrcav ,ne te zaseniv.
Iluzijo moja.
Mi ja rastreperi dusata,mi go razigra srceto.
No ne uspeav da te zasenam.
Senka vo nokta ,son vo sonot ,nestvarna zelbo moja.
Hehe .......potskoknuvam koga te zdogledam
A te gledam li?
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2014 во 21:13

Photobucket

Шопинг количка

Кога посакуваат брзина  ме одбираат мене,

кога им треба помош ме влечат мене,

кога се за прошетка пак сум јас изборот,

но не ми вреди сето тоа ,

кога ти постојано ме отфрлуваш…

Колку една до друга за да бидам јас последна?

колку вкупно на број за да бидеш посилен ?

колку треба да свиткаш за мене да ме исправиш?

ми вреди што се прашувам?

кога и мене меѓу нив ме гурнуваш…

Photobucket

Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2014 во 18:59
MOETO JAS


Moeto jas zarobeno ,
priguseno tlee vo mene me gusi.
Da bea raceve noz gradive da gi otvoram
kako los demon od sebe da se oslobodam.
Pa neka lutam,neka talakam
neka se veam vo visocinite neka tonam vo dlabocinite
samo da ne ja gusam dusava.
Besot koj go custvuvam,bolkata koja me kine
glasot mi go pravat prigusen.TUNELOT KOJ GO ODAM.
Barem onde svetlina da vidam
na prsti potkacena vozduh jas da zemaM.
BAREM
Eh dA mozam na demonot
vo lice jas da mu se nasmeam
i.......DOSATA E!!!!!!
Da mu kazam.
.....S.R

Изменето од SVOJA - 28.Април.2014 во 18:59
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2015 во 07:16
Кому Веруваш ти?Кому веруваш ти
Кому веруваш ти...
повторно крв, повторно терор
страшен живот, е тое е-факт!

Од сурова паника бегаат луге
на почвата национална, растат идеи
и повторно рејтинг, програми, новост...
разлетана надеж од ветришта отровни.

На линија љубов сред социјални психози
како реален мотив останува в'мисла
длабина ... и се е така сиво небојно
за да можеш да сонуваш спокојно.

Кому веруваш ти?
Кому веруваш ти...
дали на тој до тебе
или на тој што ти краде сни.

Земи или остави
почеток на крајот
модерното е неверно велат
за лошите навики да умираат тешко.

Развеј го гордо знамето свое
лицемерието да се вее
пред повторно да ја сокриеш вистината
не заборавај да се запрашаш.

Кому веруваш ти?
Кому веруваш ти...“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2015 во 02:47

LIGHTNING

You know the night is our addiction
It feels right in the blaze of the stars
And that's cause we spend too much time thinking
Hoping to find a place better than where we are.

They got a red flag for the beast in me
And they're feeding fire that burns beneath my feet
I'll let it burn.

Wake up...
Come on and catch a little lightning
There's darker places than this

Wake up...
Come on can't you hear the thunder
There's darker places than this


If they're right
You know the satisfying burn
Of the fear we all grew to learn
And we wait for something, anything to happen at all
Oh we wait for something, anything to happen at all

Wake up...
Come on and catch a little lightning
There's darker places than this
Wake up...
Come on can't you hear the thunder
There's darker places than this


And we wait for something, anything to happen at all
Oh we wait for something, anything to happen at all

They got a red flag for the beast in me
And they're feeding fire that burns beneath my feet
I'll let it burn

Wake up...
Come on and catch a little lightning
There's darker places than this

Wake up...
Come on can't you hear the thunder
There's darker places than this.

Изменето од Mazak - 29.Мај.2015 во 02:49
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2015 во 03:15
Zelba


Dojdi...
Dojdi i odnesi ja maglava
shto ochi otvoreni mi pokriva.

Dojdi,
dojdi prolet moja
stopi mi led shto srce mi okova.

Dojdi,
donesi go moreto
i kako pesok na mene zalepi se.

Dojdi,
vetru moj nemiren
samo tebe da te vdisham.

Dojdi,
tvoite planini da gi iskacham
na tvoite dolini povtorno da proodam.

Dojdi,
ognu moj srce da mi stoplish
bez ljubov vechen stud me obviva.

Dojdi,
dojdi da gi baknam zvezdite
na ochite tvoi svetkaat.


Dojdi...
samo dojdi mi ti
i nishto drugo ne mi treba.

Изменето од Mazak - 05.Јуни.2015 во 03:16
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2015 во 05:36
ЃАВОЛОВАТА ПРОШЕТКА


Ѓаволот тргна на прошетка еден ден
досадувајки се во пеколот веќе
облечен во Саботната вечерна руба
и причината за која тој беше облечен како геј
деликатна и привлечно шармантна беше
како и лукавоста иста со која се сокри од светлината.

Носот свој го напика и во најмалите простори
за да си помислат дека невиноста е љубопитност
а лугето не видоа ништо со очите на модата
спремајки ги своите огледала лични
во кои суетата, самобендисаноста и себичноста
земаа облик на блудните балови.

Прозирна во секоја дупка и сечија соба
кон својата публика и следбеници
делејки чист адреналин и аплаузи
крцкајки со вилиците на лекомисленоста од поданиците
додека тие заслепени и со болка на душата
уживаа во сервираната екстаза на туѓите голи тела.

Свештеникот, со кој во иста куќа тој седеше
пред неговата покриена софра
врела исто како и неговата
блиску до тронот на гревовите
пиејки од два пехара лакомо и од високо
заедно гледаа над болните, слабите и умрените.

Се прошета и низ ливадите во паркот
за да ги натера цвеќињата да помислат
на необично зачнување од непознати полени
за никогаш повеке да не заспијат леко
свиткани под тежината на блудниот ветер
кој ги направи грешни како и нивните првољубени.

Ѓаволот потоа здогледа Крал
без ум и круна
со многу гнев во душата му
на кој крв и воздишки му понуди за возврат
за служењето од кое со злато ке ги возобнови крилјата свои
за да можат да го носат на прошетките со ѓаволот.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2015 во 03:21
Animals

I can see us talking
but all I can hear is your smell
turn your charm on
what's with all this waiting.

Hiding in the shadow
all you do is
building up the walls
canceling your heart's calls.

You can feel my rhythm
but your body's being modest
trapped in your cocoon
but I know underneath lies the goddess.

Baby you're the hottest
I'm just being honest
You should be released
back in to the wildness.

Its time to let the predator out
cause its what's you're about
you;re a killer beast, you're an love machine
and its easy to see you're an animal.

Moving with your instincts
all you hear is but my heartbeat
taking your position
feel the high rise in this story.

Feeding off the spirits
and the people are arousing
I can feel your pouncing
damn, the picture is bouncing.

Meet me with your eyes
ready to play
see me in the eyes
I'll be your prey.

No more hesitation
set animal in you free
you should be released
back in to the wild.

Watch my lips
as they are hungry
for the words out about you
bringing out the animal in me.

Its time to let the predator out
cause its what's you're about
you;re a killer beast, you're an love machine
and its easy to see you're an animal.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
happygirl1902 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јануари.2017
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај happygirl1902 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2017 во 14:57
Љубов

- Сите се прашуваат што е тоа Љубов ?
А љубов е збор од 5 букви кој боли многу . Неколку луѓе во светот се многу среќни од љубовта , а некои тажни . Тажни бидејки не добиваат љубов од саканата личност , а среќни бидејки ја добиваат љубовта од саканата личност . Во овој свет само љубовта заслужува се , само доволно е да се сака со срце . Точно е дека луѓето ке те повредат , но само треба да се најде вистинскиот за тебе . Во животот е добро да се сака и изгуби бидејки тие две работи се случуват во текот на целиот живот .
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2017 во 21:33
Image result for love stry
СЕДНАВ ДА ЗДИВНАМ

Седнав да здивнам, чекајќи да се вратиш,
додека сонцето се покри со планината,
ги избројав камчињата покрај моите стапала,
можеби некогаш беа дел на некоја карпа,

Седнав да здивнам, дали помина година,
сонцето се уште заоѓа на исто место,
ситен песок околу моите стапала,
можеби некогаш беа камчиња,

Седнав да здивнам, тебе те нема
веќе не го гледам сонцето,
ладни се моите стапала,
часовникот застана.

Станав и погледнав за последен пат назад,
сонцето тукушто изгреваше,
одморени се моите стапала,
јас продолжувам понатаму.


Изменето од bijonse1 - 25.Февруари.2017 во 21:38
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2017 во 10:24
KOGA DISHAM

Togash koga glasot ti go slushnam ,togash koga likot tvoj e pred mene

koga te gledam i te custvuvam...e togash disham.

Togash koga mislam te nemam a te imam ,koga mislam nema da te vidam a te vidam

e togash najlesno disham.

I ke mi kazesh zborovi koi ke mi ja razneznat dushata,i mozebi ke preterash malce

ama jas togash disham.
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 143144145146>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.