IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Екстерно тестирање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Екстерно тестирање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2013 во 15:20

Види лебати,вакво Луцидно и проникливо Поимање на поимот Тестирање,а богами и дрмање на Детскиот мозок,не би знаел само од кој учебник е прочитано.

< style="height: 80px; width: 444px; border-top-color: rgba7, 0, 0, 0; border-left-color: rgba7, 0, 0, 0; border-right-color: rgba7, 0, 0, 0; border-bottom-color: rgba7, 0, 0, 0; border-top-width: 1px; border-left-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-top-style: solid; border-left-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px;">

Веројатно новава Власт има испринтано Брошурки,а јебига и во некоја реклама на нивната партиска ТВ,веројатно постојат ТАЈНИ пораки од Тајни мислители.

Колку е УБАВ овој СВЕТ,со ОКСИМОРОНСКИ ДЛАБОКОУМНИ РАЗМИСЛИ,од типот на тоа НЕКОЈ ТРЕБА ДА ТИ ВРЗИ ЕДЕН ШАМАР,за ти да пееч по негово.

Е сега дали детето ќе НАПРЕДУВА со ТЕСТОВИ НАПРАВЕНИ од НЕСПОСОБНИ СЕЉАЧКИ КОПУЦИ,кои МИСЛАТ ДА ПРЕПИШАТ НЕШТО И ТОА ДА ГО СПРОВЕДАТ,се ЛАЖЕШ Господине-Другар.

Тоа така не оди во ПАМЕТНИТЕ ЗЕМЈИ.

< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs">Czech< value="da">Danish< value="auto" ed="ed">Detect language< value="nl">Dutch< value="en">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs">Czech< value="da">Danish< value="nl">Dutch< value="en" ed="ed">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish
English (auto-detected) » English

ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2013 во 14:39

Тестирањево на Рики му рикна,па сега исто ко другите КОПУЦИ-НЕСПОСОБНИ и САМОБЕНДИСАНИ мамлази од владана,за ФИЈАСКОТО на тестирањето,ВИНОВНИ му се сите други ,само тие биле во ред,ама со нешто друго.

< style="height: 80px; width: 444px; border-top-color: rgba7, 0, 0, 0; border-left-color: rgba7, 0, 0, 0; border-right-color: rgba7, 0, 0, 0; border-bottom-color: rgba7, 0, 0, 0; border-top-width: 1px; border-left-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-top-style: solid; border-left-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px;">

Вака сега оваа НЕСПОСОБНА дечурлана од ВЛАСТА се само полтрони и слуги на неколку ШОВИНИСТИЧКО-МАФИЈАШКИ структури во највисоките врвои на ВЛАСТА и нивната ЦЕЛ е само да ВОВДЕУВААТ ЗАБЛУДА дека нешто прават,се е НЕХУМАНО и бесцелно,НИВНАТА ИДЕОЛОГИЈА е САМО ПЕРЕЊЕ на ПАРИ и како ова КОПУЧКО население да се управува.

Ова беше МАЛА неопходна ДИГРЕСИЈА, пак на рики му се обраќам,на 24 Понеделник,треба СВЕДИТЕЛСТВА учениците да си земаат(ОД ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ,баремкајнас во Прилеп),

АЛООО, кај ви се фамопзните резултатити од ТЕСТИРАЊЕТО МОРОНСКО,ЗА НИШТО НЕ ВЕ БИДУВА;ДОБЛЕСНО Е ДА СИ ЈА ПРИЗНАЕТЕ

Н  Е  С  П  О  С  О  Б  Н  О  С  Т  А и повеќе да не ги гњавите ДЕЦАТА,

ВАШЕТО образование се знае дека е со КУПЕНИ ДИПЛОМИ,ВАШАТА НЕСПОСОБНОСТ Е ЕВИДЕНТНА,Интелектот ви е на нула,Фати веќе ЖЕШКО,прекинете да се ГЛУПИРАТЕ.

< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs">Czech< value="da">Danish< value="auto" ed="ed">Detect language< value="nl">Dutch< value="en">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish< value="af">Afrikaans< value="sq">Albanian< value="ar">Arabic< value="hy">Armenian< value="az">Azerbaijani< value="eu">Basque< value="be">Belarusian< value="bg">Bulgarian< value="ca">Catalan< value="zh-CN">Chinese (Simplified)< value="zh-TW">Chinese (Traditional)< value="hr">Croatian< value="cs">Czech< value="da">Danish< value="nl">Dutch< value="en" ed="ed">English< value="et">Estonian< value="tl">Filipino< value="fi">Finnish< value="fr">French< value="gl">Galician< value="ka">Georgian< value="de">German< value="el">Greek< value="ht">Haitian Creole< value="iw">Hebrew< value="hi">Hindi< value="hu">Hungarian< value="is">Icelandic< value="id">Indonesian< value="ga">Irish< value="it">Italian< value="ja">Japanese< value="ko">Korean< value="la">Latin< value="lv">Latvian< value="lt">Lithuanian< value="mk">Macedonian< value="ms">Malay< value="mt">Maltese< value="no">Norwegian< value="fa">Persian< value="pl">Polish< value="pt">Portuguese< value="ro">Romanian< value="ru">Russian< value="sr">Serbian< value="sk">Slovak< value="sl">Slovenian< value="es">Spanish< value="sw">Swahili< value="sv">Swedish< value="th">Thai< value="tr">Turkish< value="uk">Ukrainian< value="ur">Urdu< value="vi">Vietnamese< value="cy">Welsh< value="yi">Yiddish
English (auto-detected) » English

ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Miss.Independent Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2013
Локација: In my Dreamland
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miss.Independent Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2013 во 20:30
Екстерното тестирање беше само малтретиеање за учениците.Каде учиме цела година да се избориш за подобра оценка па сега и на крај да повторуваш цела книга за 30 прашања Дури имаше професори што им намалија оцени на мои соученици подари тестирањето,се испоплашија и тие
Е сега е проблемот што на тие ученици кои цела година не пипнале книга им ставија 2,најреална оценка,а на тестирањето извадија 4.
Ништо не се постигнува со ова зар ќе не оценат со 30 прашања,а каде е писменото изразување,усното,и се останато
П.С јас си се спасив си ги оправдав оценките
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2013 во 02:48
Јагмата околу ТЕСТИРАЊЕТО,ЕКСТЕРНО не запира, ГЛУПАВОСТА на овие НЕДОУЧЕНИ министри ПРОДОЛЖУВА,
Иако направија ИСПИТЕН ЦЕНТАР,ВРАБОТИЈА над 50-мина со плата од по 1000 евра, ТИЕ ЕВИДЕНТНО не можат да си ја завршат работава,па ги тераат Наставниците,т.е.Професорите да им пишуваат ПРАШАЊА и тоа по број над 100(со НИВО и други тракатанци,а ако се земе дека некој предава и по неколку прашања треба да напише над 500 прашања).
Но и како секоја НЕСПОСОБНА РАБОТА НА НЕДОУЧЕНИВЕ БУГАРСКИ УЧЕНИЦИ, самите си направија СПРЕПКА;НА НАСТАВНИЦИТЕ ИМ текнало дека треба да побараат АВТОРСКИ ПРАВА(А за тоа сами си го наместија овие од власта),па сега директорите на нивните полтрони,кои ги напикаа во Образование со притисок им велат да ги достават прашањата.
Но ете се јави сендикатот(независен),без ГАЛАМА и им стопира ,за да не вршат притисок,
ТАКА И ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ УТКА,односно на грбот на ДЕЦАТА,од КОГО ОД НЕПИСМЕНИТЕ ЛЕГАЧИ
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 11:04
Прашањата од екстерно ќе им бидат достапни на учениците


И...?
сега децава треба да се среќни...?
ќе ги знаеле прашањата 30 дена пред полагање...
а 3 дена претходно ќе знаеле кои предмети ќе ги полагаат...

и...?
Спиро бе...
ти на факултет кога полагаше испити...
знаеше кој материјал треба да го учиш...?
знаеше кога ќе полагаш...?
или сам бираше кога ќе пријавиш испит...
или пак три дена пред полагање ти кажуваа кој испит ќе го полагаш...
а ти претходно ги учеше сите 10 предмети...
и око не те трепнуваше...
сите ги знаеше од А до Ш...

а да те прашам...
си земал некогаш дневник во рака...?
си влегол во училница со 30 деца да видиш како изгледа на некого да му..
предадеш дел од знаењето твое...
па да процениш кој знае за 5, кој за 4...
мислиш дека сите 5-каши исто знаат...?
мислиш дека училиштата се само образовни институции...
а не воспитно образовни...?

мислиш ли дека педагошкиот факултет џабе постои..
мислиш ли дека секој може а биде наставник...
мислиш ли дека се што лета е пиле...
мислиш ли дека ако ти постават задача дека мора да бидеш креативен за да бидеш министер...
секоја глупост што ќе ти ја предложат е добра....

мислиш ли дека некој друг е воодушевен од екстерното оценување...
освен тој што го предложил...

Спиро бе...
мислиш ли дека министер за правда може да биде наставник по географија...?
мислиш ли дека спејс шатл го измислиле...
бравари, тишлери и шнајдери...

мислиш ли дека оценката е секогаш одраз на знаењето...
мисли ли дека децата треба да учат за оценка...
а не за знаење...
мислиш дека ако на некого му дадеш диплома за доктор по медицина...
тој е доктор по медицина...?

мислиш ли дека дневниците за оцени треба да бидат...
црвени или плави или зелени...
мислиш ли дека тоа значително ќе влијае на квалитетт на наставата...
мислиш ли дека ако некое дете избега од час е криминалец...
или ако не избега никогаш е добар ученик...

дали си слушнал за педагогија...
психологија...
методика...
молам...?
си слушнал...
знам, ама само си слушнал...

мислиш ли дека е коректно да се дава дипломи на секој што знае да се потпише...
со прст и мастило...
средношколци да се третираат како студенти...
студенти да се третираат како...
играчи на лото што заокружуваат бројки на испит...

и да...
кога на крајот на учебната година...
за едно збунувачко прашање поставено од некој дилетант што не знае ни како се води дневник...
ни како се изведува годишна оцена...
некое дете ќе даде погрешен одговор...
па 5-ката ќе стане мн.добар 4...

си помислуваш ли...
кога ќе видиш солза во детските очи...
вреди ли сето ова...
г-дине министре...

Изменето од којсумјас - 21.Декември.2013 во 11:08
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 11:55
Ќе си играме „Не лути се човече“... максимално сконцентрирани на најголемата глупост во образованието измислена во историјата на човештвото а тоа што учебниците и градивото воопшно не се прилагодени кон возраста и капацитетот на децата ќе го игорираме затоа што ние сме генијална нација .... 
Па така децата ќе продолжат да учат за векови по Општество пред да ги изучат римските броеви по Математика, ќе научат низ 4 - 5 лекции за периодот од Александар Македонски до независноста на Р. Македонија иако прв пат се сретнуваат со одредени поими како Востане, Војна, Сојуз .... но ете, прашањата ќе бидат откриени па сите ќе бидат среќни и задоволни ... Ете тоа е Мојата Чуденсна Земја .... доста е
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 16:35
следува најсебичниот пост во историјата на форумите:

„Баш ми е гајле дали ќе има или ќе нема екстерно тестирање, нема јас да полагам.“
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2014 во 00:26
Прашања за 4-то одд. по општество
Ако секогаш кога мајката ги мие садовите таткото чита весник, тогаш положбата на мајката во ова семејство е:

Марко ја донесе својата фудбалска топка од дома за да можат децата од IV-а одделение да играатфудбал на големиот одмор. Во чија сопственост е топката?

Учениците од ОУ„Мустафа Кемал Ататурк“ од Гостивар имаат потреба од изградба на нова фискултурна сала. Тие поддржани од наставниците и директорот на училиштето ќе поднесат барање во:

Советот на општината треба да одржи седница на која ќе се решава за изградба на фонтана во таа општина. Седницата на советот ќе ја свика:

Економскиот живот во општината зависи од:

Во близина на живинарска фарма треба да има фабрика за:

замисленост


Изменето од Gabriela_S - 31.Мај.2014 во 00:28
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2014 во 18:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

 а и наставнициве слушам доста им помагале на учениците
им гори под нозеОва не е точно, односно вториот дел „им гори под нозете„голема насмевка.Не им гори бидејки оцените допрва ќе се пишуваат и секој има можност да си го оцени ученикот соодветно покажаните знаења и умеења. За жал ќе бидат „изгорени„ учениците, барем оние помалецките од 4 и 5 одд. каде наставниците не вреднуваат САМО голи факти туку целокупната работа на едно дете. Не е исто познавањето на учениковата работа со 1 до 2 часа од по 40 мин. седмично и целодневна работа во која детето се познава во душа и се знаат сите негови/нејзини можности и слабости. И потоа се работи на мотивациони награди/казни за подобрување. Значи се зема во обзир целокупната работа на детето- самостојна активност на час, работа во група, проектна активност, лектири, домашни задачи и што ли не. Жалосно е што некои структури сметаат  дека треба да се оценува само голи факти.Убаво си пишала Мамамд, не го повторувам ова
за да успее ова треба правилно да се изведе да се почитува како од страна на наставниците, така и од страна на учениците, а посебно и од родителите,
а не овде го подржува, а таму ѕвони секој ден по телефони-Детето треба да му помине одлично со просек 5,00 иако знаењето му е за 4
е тоа е апсурдот на ектерното тестирање...
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 00:23
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:


Убаво си пишала Мамамд, не го повторувам ова
за да успее ова треба правилно да се изведе да се почитува како од страна на наставниците, така и од страна на учениците, а посебно и од родителите,
а не овде го подржува, а таму ѕвони секој ден по телефони-Детето треба да му помине одлично со просек 5,00 иако знаењето му е за 4
е тоа е апсурдот на ектерното тестирање...


Ова нема никогаш да успее оти никогаш не ќе биде прифатено од страна на родителите.
Тешки глупости кои на некого му паднале на памет.
Па 1000 и кусур прашања по сите предмети и јас да му седнам не ќе можам да ги научам
дефиниции, формули, години, податоци, информации...
Само ги измачуваат децата....
и на родителите им е преку глава...
читнал ли нешто тоа министерот низ социјалните мрежи збунетост
Ама кај нас за се е кучињата си лаат, карванот си врви....да

Еве, ќе ве почестам со уште брилијантно смислени прашања

Кој дел од растението баба Рада треба да го набере за да направи чај од камилица?Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 08:32
решението за следната година е во БОЈКОТ на ЕКСТЕРНОТО ТЕСТИСАЊЕ...
...државата нема капацитет да има една генерација повеќе во сите училишта
дури и ако се закани дека децата ќе ја изгубат годината...

народот уште не може да сфати дека КАЈ НЕГО Е СИЛАТА ако е сложен.

..ова сега ми текна на сабајле, уште не сум расонет...
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 17:16
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Ова нема никогаш да успее оти никогаш не ќе биде прифатено од страна на родителите.
Тешки глупости кои на некого му паднале на памет.
Па 1000 и кусур прашања по сите предмети и јас да му седнам не ќе можам да ги научам
дефиниции, формули, години, податоци, информации...
Само ги измачуваат децата....
и на родителите им е преку глава...
читнал ли нешто тоа министерот низ социјалните мрежи збунетост
Ама кај нас за се е кучињата си лаат, карванот си врви....да

Еве, ќе ве почестам со уште брилијантно смислени прашања

Кој дел од растението баба Рада треба да го набере за да направи чај од камилица?

Sega me zbuni Gabriela so nejziniov komentar ....збунетост
Neli poentava na eksternovo testiranje e da se oceni znaenjeto na deteto koe go steknalo vo tekot na celata godina? I neli so ova se ocenuva I nastavnikot/negovata objetivnost?
 
Denes sedev so edni roditeli koi go pozdravuvaa eksternoto testiranje ,veli prasanjata se del od materijata koja ucenkot ja uci cela godina , ima 3 dena da povtori, problem e dokolku stanuva zbor za predmet koj deteto ne go vladee dobro ....I problem imaat onie ucenici koi so vrski ja minuvaat godinata pa na testiranjevo dokolku ne pokazat dobar rezultat mozno e da im se namali ocenata ...
 
Dokolku e sve vistina objektivno ne gledam problem okolu ova testiranje, a na decata sto im e rabota ? Tuku bas da ucat I ucenjeto ne moze da im nanese nekoja steta tuku naprotiv samo mozat da dobijat ...
 
Mozebi ja ne sum dovolno informiran pa imam vakov stav збунетост
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2014 во 18:34
1000 прашања- секој предмет има прашања онолку колку што неделно се работи (ако е 5 дена во неделата 500 прашања за еден предмет)
само математика и македонски јазик се 1000 прашања, а каде се уште 3 предмети
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2014 во 21:14
Учениците од ОУ„Мустафа Кемал Ататурк“ од Гостивар имаат потреба од изградба на нова фискултурна сала. Тие поддржани од наставниците и директорот на училиштето ќе поднесат барање во:sedisteto na DUI vo Mala Recica Tetovsko,bez razlika kade e parcelata za gradba.

Советот на општината треба да одржи седница на која ќе се решава за изградба на фонтана во таа општина. Седницата на советот ќе ја свика:presedatelot na sovetot po inicijativa na presedatelot na opstinskiot stab na VMRO..bidejki vo konkretniov slucaj se raboti za fontana vo cija nadleznost spagaat tie.

Економскиот живот во општината зависи од:gradobacalnikot(nesto kako serif na D.Zapad)i od selskite(maalskite)potrckovci.

..eve tolku mozam da vi pomognam ako e za uteha.среќа
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.