IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Царството БОЖЈЕ - каде се наоѓа тоа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Царството БОЖЈЕ - каде се наоѓа тоа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Царството БОЖЈЕ - каде се наоѓа тоа?
    Испратена: 20.Април.2013 во 18:08



   
Централното место во учењето Господово е Царството БОЖЈЕ!

Дури и во главната молитва која што Господ ни ја дари - после славењето на Небесниот *ОТЕЦ - *Царството и *Волјата БОЖЈА се на самиот врв.

Главната молитва почнува вака:

>>> Оче наш, Кој си на Небесата, да се свети *Името Твое; да дојде *Царството Твое; да биде *Волјата Твоја, како на Небото, така и на земјата <<<    
     Матеј 6:9 + 10 (кликни тука ако сакаш да го видиш целиот текст.)

Ние повеќепати низ форумскиве теми сме разговарале за Царството БОЖЈЕ, но никогаш на една тема кадешто конкретно се бара објаснувањето на прашањето:
“Каде се наоѓа Царството БОЖЈЕ“?

Дека Царството БОЖЈЕ се’уште не завладеало во секое срце и на целата земја, мислам дека нетреба посебно да се истакнува, но дека целта на Евангелието БОЖЈЕ (Христос) е баш тоа, дотолку повеќе!

Според сведоштвото и учењето на коешто му веруваат Чедата БОЖЈИ, Царството БОЖЈЕ е пред се’ на Небото во *БОГА (Отецот), но и секаде таму каде што е *БОЖЈАТА првородена Светлина (Логос) и *БОЖЈИОТ Светол Дух!



Што мислите вие (?): Каде се наоѓа Царството БОЖЈЕ и дали е можно сите да се разбудат за *БОЖЈАТА Светлина (Логос = Христос)?


Поздрав до сите



„Стани ти што спиеш, воскресни од мртвите, и Христос ќе те осветли!”
Ефес. 5:14




        




Изменето од spiros - 21.Април.2013 во 09:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2013 во 00:51
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2013 во 08:01
Originally posted by spiros spiros напиша:




 Ние повеќепати низ форумскиве теми сме разговарале за Царството БОЖЈЕ, но никогаш на една тема кадешто конкретно се бара објаснувањето на прашањето:
“Каде се наоѓа Царството БОЖЈЕ“?


Не можам да тврдам дека никогаш немало отворено таква тема (не ми се бара сега по архивите), но затоа знам дека неброени пати е цитиран Исусовиот одговор на ова прашање запишан во Новиот Завет:

20. Запрашан од фаризеите кога ќе дојде Царството Божје, он (Исус) им одговори: "Царството Божје нема да дојде забележливо,
21. ниту ќе кажат: "Еве, овде е" или: "Ене, онде е". Затоа што Царството Божје е во вас внатре".
Лука 17

Во некои преводи напишано е "во вас внатре", а во некои "меѓу вас". 



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2013 во 19:22


Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

[/DIV




Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен!

Само неколку часови пред ти да ја постираш оваа слика (некаде околу зајдисонце на 21 април, со што - библиски - започнува 22 април), бев на едно баеѓи благословено место кадешто има еден лавиринт од 12 круга, во должина од 444 метри. Во центарот на лавиринтот имаше една коцка и нешто изгравирано на неа. Значи, чоек мора да ги помине 444 метри до центарот, да ја види гравијатурата и пак да оди 444 метри, како би го напуштил лавиринтот.

Што мислиш која (стилизирана) форма беше во центарот на лавиринтот?   

Јас на 20 април - тука на форумов - во темата Најубавите стихови во Библијата, постирав еден стих и формата како слика, заедно со стихот.

п.с. Никогаш во мојот живот - свестно - не сум изодел лавиринт, како што беше тоа на денот кога ти ја постираше сликата на темава!

Чудесен е Небесниот Отец - Чудесен!

   
   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2013 во 20:02


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Не можам да тврдам дека никогаш немало отворено таква тема (не ми се бара сега по архивите), но затоа знам дека неброени пати е цитиран Исусовиот одговор на ова прашање запишан во Новиот Завет:

20. Запрашан од фаризеите кога ќе дојде Царството Божје, он (Исус) им одговори: "Царството Божје нема да дојде забележливо,
21. ниту ќе кажат: "Еве, овде е" или: "Ене, онде е". Затоа што Царството Божје е во вас внатре".

Лука 17

Во некои преводи напишано е "во вас внатре", а во некои "меѓу вас".



    
Значи пред фаризеите стои Инкарнацијата на Словото (Семето) БОЖЈЕ (Исус), Кој е пред Небото и земјат и се’ што е во ними, преку Кое Единствениот Совршен БОГ создал (и создава) се’што е’, во Кого Царството БОЖЈЕ потполно презентно е, а тие не Го препознаваат Царот на Царството БОЖЈЕ - нити се во состојба да Го видат Царството БОЖЈЕ во Него - и затоа го прашуваат:

>> “Кога ќе дојде Царството БОЖЈЕ?“
а Исус (според Лутер) им вели:
“Види; Царството БОЖЈЕ е на средина помеѓу вас!“ <<

Лука 17:20 сл.


Кога фаризеите - наместо нивното сознание - би имале дечјо верно срце исполнето со Дух Свети (Кој што заедно со Семето БОЖЈE е неоделива основа на Царството БОЖЈЕ), дали воопшто би имале потреба да Го прашаат тоа?

Може ли Царството БОЖЈЕ да е некаде без дарот и презентноста на Светиот Дух?     


п.с. Што мислиш на што - или подобро на Кого - упатува фигурата на средната чакра во индија; таканаречената чакра на срцето?    

На 20ти Април во темата Најубавите стихови во Библијата во првиот пост што го постирав ...







„Со што да го споредиме царството Божјо или со каква парабола да го прикажеме?

Тоа е како синапово зрно, кое, кога се сее в земја, е помало од сите земни семиња; а кога ќе се посее, израснува и станува поголемо од сите грмушки, и пушта големи гранки, така што под неговата сенка можат да се засолнуваат птиците небески.”

Марко 4:30 сл.   
   







Изменето од spiros - 23.Април.2013 во 20:14
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2013 во 22:14
Види сега, треба првин да се разбере еврејското верување, па потоа да се дискутира за тоа зошто фаризеите го поставиле тоа прашање.

Јудаизмот во основа е фокусиран на материјалниот живот и нема некои посебни верувања, теории и догми за некакво егзистирање после смртта. Тоа не значи дека потполно сe негира таква опција, но освен за ортодоксните евреи тоа не е тема од интерес за другите јудејци.

Можеби е од интерес за христијаните да дознаат дека ортодоксните евреи веруваат дека душата на правичните оди Рајот (слично како христијанското верување), дека душите на грешниците се измачувани од демони (слично како христијанскиот пекол) и дека душите се реинкарнираат и дека чекаат на месијата за да воскреснат. Значи тука нема некои големи разлики од првичното христијанско верување, како и од поновото ако се исклучи реинкарнацијата која отпосле е отфрлена од христијанската догма.

Гледано од тој аспект, разбирливо е фаризејското прашање "А кога ќе дојде Царството Божје?" обидувајќи се разберат кое е Исусовото учење. 

Од една страна и фаризеите и Исус се на иста страна кога тврдат дека Царството божје е тука и сега (дека тоа зависи само од нас), но разликата е што фаризеите тоа го гледат како буквално следење на законите и правилата во нивните писанија и сето оноа што тие со векови го надопишувалe и надградувале како инспирација од истите (слично како муслиманите) и доаѓањето на Месијата (месијанското време). Одвојувањето на Царството Божје некаде надвор и горе од нас и од овој наш свет е подоцнежно христијанско учење. 

Како што знаеме, Исус учи надрастување и надминување на законите со просветлување наместо нивно робување, осознавање дека сме синови и ќерки Божји, а со тоа и Едно со Него, тврдејќи дека Царството Божје е во нас и посреде нас, а не некаде горе-долу, ваму-таму, после-тогаш.

И токму поради тоа, поради неговото тврдење дека е Син Божји, а со тоа за останатите луѓе ултимативно и Бог, тој беше осуден од фаризеите и предаден на римјаните да биде егзекутиран со дополнителни обвинувања дека е против римскиот император.










Изменето од Messenger - 23.Април.2013 во 22:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2013 во 00:02
Originally posted by spiros spiros напиша:



Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

[/DIV




Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен!

Само неколку часови пред ти да ја постираш оваа слика (некаде околу зајдисонце на 21 април, со што - библиски - започнува 22 април), бев на едно баеѓи благословено место кадешто има еден лавиринт од 12 круга, во должина од 444 метри. Во центарот на лавиринтот имаше една коцка и нешто изгравирано на неа. Значи, чоек мора да ги помине 444 метри до центарот, да ја види гравијатурата и пак да оди 444 метри, како би го напуштил лавиринтот.

Што мислиш која (стилизирана) форма беше во центарот на лавиринтот?   

Јас на 20 април - тука на форумов - во темата Најубавите стихови во Библијата, постирав еден стих и формата како слика, заедно со стихот.

п.с. Никогаш во мојот живот - свестно - не сум изодел лавиринт, како што беше тоа на денот кога ти ја постираше сликата на темава!

Чудесен е Небесниот Отец - Чудесен!

   
   

spiros, jas mozham samo da predpostavam (kako i ti predhodno,pred da go izodish toj pat koj veruvam deka bil povekje od 444 metri(sepak e lavirint)) i eve blagodarenie na tebe da ja potvrdam mojata predpostavka.
me interesira tvoeto tolkuvanje  za lavirintot,izgraviranoto na kockata i slikata koja ja postirav na dadenava tema.
chudesno e,vistina  среќа


Изменето од ZeZnAtA - 24.Април.2013 во 00:30
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2013 во 23:39

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Види сега, треба првин да се разбере еврејското верување, па потоа да се дискутира за тоа зошто фаризеите го поставиле тоа прашање.

Јудаизмот во основа е фокусиран на материјалниот живот и нема некои посебни верувања, теории и догми за некакво егзистирање после смртта. Тоа не значи дека потполно сe негира таква опција, но освен за ортодоксните евреи тоа не е тема од интерес за другите јудејци.

Можеби е од интерес за христијаните да дознаат дека ортодоксните евреи веруваат дека душата на правичните оди Рајот (слично како христијанското верување), дека душите на грешниците се измачувани од демони (слично како христијанскиот пекол) и дека душите се реинкарнираат и дека чекаат на месијата за да воскреснат. Значи тука нема некои големи разлики од првичното христијанско верување, како и од поновото ако се исклучи реинкарнацијата која отпосле е отфрлена од христијанската догма.

Гледано од тој аспект, разбирливо е фаризејското прашање "А кога ќе дојде Царството Божје?" обидувајќи се разберат кое е Исусовото учење.

Од една страна и фаризеите и Исус се на иста страна кога тврдат дека Царството божје е тука и сега (дека тоа зависи само од нас), но разликата е што фаризеите тоа го гледат како буквално следење на законите и правилата во нивните писанија и сето оноа што тие со векови го надопишувалe и надградувале како инспирација од истите (слично како муслиманите) и доаѓањето на Месијата (месијанското време). Одвојувањето на Царството Божје некаде надвор и горе од нас и од овој наш свет е подоцнежно христијанско учење.

Како што знаеме, Исус учи надрастување и надминување на законите со просветлување наместо нивно робување, осознавање дека сме синови и ќерки Божји, а со тоа и Едно со Него, тврдејќи дека Царството Божје е во нас и посреде нас, а не некаде горе-долу, ваму-таму, после-тогаш.

И токму поради тоа, поради неговото тврдење дека е Син Божји, а со тоа за останатите луѓе ултимативно и Бог, тој беше осуден од фаризеите и предаден на римјаните да биде егзекутиран со дополнителни обвинувања дека е против римскиот император.


   
Без ралика кој е и што е, без разлика дали се работи за јудејски, христијански, антихристијански, гностички, агностички, теистички, атеистички ... или било какви поинакви надувени книжници, без Светиот Дух и вера од детско срце во Милоста БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - се’ е бадијала!   






Исус му одговори и рече:
- „Вистина, вистина ти велам: ако некој не се роди одозгора, не може да го види царството Божјо.”

Никодим Му рече:
- „Како може човек да се роди кога е стар? Зар може по вторпат да влезе во утробата на мајка си и да се роди?”

А Исус му одговори:
- „Вистина, вистина ти велам: ако некој не се роди од вода и Дух, не може да влезе во царството Божјо; зашто, роденото од тело, е тело; а роденото од Дух, е дух!

Ев. Јован 3:3-6






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2013 во 00:19
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:



spiros, jas mozham samo da predpostavam (kako i ti predhodno,pred da go izodish toj pat koj veruvam deka bil povekje od 444 metri(sepak e lavirint)) i eve blagodarenie na tebe da ja potvrdam mojata predpostavka.
me interesira tvoeto tolkuvanje za lavirintot,izgraviranoto na kockata i slikata koja ja postirav na dadenava tema.
chudesno e,vistina   



   

Во Него (се мисли на Отецот) се’ е повржано!    



п.с. Зборот религија потекнува од латинскиот religare и означува по(вторно)вржување, (освестување за) ... со Коренот, со Изворот на Вечниот Живот!






Од една крв го создаде сиот род човечки за да живее по целото лице на земјата, откако утврди предопределени времиња и граници на нивните живеалишта, за да Го бараат Господа, та да би можеле некако да Го насетат и најдат, иако Тој не е далеку од секого меѓу нас: зашто ние преку Него живееме, се движиме и постоиме ...!


Дела Ап. 17:26-28
   

   






п.п.с. Лавиринтот е фиксен (тотално 888 метри) и всушност неможеш да ја промашиш целта!       





Изменето од spiros - 25.Април.2013 во 00:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2013 во 00:38
koj e otecot,spirose? среќа

povrzuvanjeto se misli na povrzuvanje na site istomislenici ili?? среќа

p.s. mnogu polesno ke se razbudea site "zaspani" dokolku takov beshe i lavirintot na zhivotot среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2013 во 01:23





Всушност и лавиринтот на животот е многу едноставен, доколку (без лукавости) потполно (и со дечјо срце) оддадени - како што ни покажа Исус - Го одиме Патот на Милоста (Мудроста) БОЖЈА, Кој што е Единсвениот Совршен Пат, Вистина и Живот во БОГА (Отецот)!




Исус му рече: „Јас сум Патот, Вистината и Животот; никој не доаѓа кај Отецот, освен преку Мене.

Ако Ме бевте познавале, ќе го познававте и Мојот Отец. А отсега Го познавате, и сте Го виделе.”

Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Отецот, и доста ни е!”
Му одговори Исус: „Толку време сум со вас, и зар не си Ме познал, Филипе?
Кој Ме видел Мене, Го видел Отецот, па како ти велиш: ,Покажи ни Го Отецот?‘

Не веруваш ли дека Јас сум во Отецот, и дека Отецот е во Мене?
Зборовите што ви ги кажувам, од Себе не ги зборувам; туку од Отецот, Кој е секогаш во Мене, Тој ги врши делата.
   

Ев. Јован 14: 6-10   





п.с. Што се работи за истомислениците - одкако ќе го прочиташ вториот стих на погоре цитираната глава од Јовановото Евангелие -, би те замолил да ми најдеш барем двајца (од оние коишто се’уште не го надминале индивидуалниот и колективниот егоизам) кои потполно исто мислат и перцепираат ...

Дотогаш     









Изменето од spiros - 25.Април.2013 во 01:38
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2013 во 23:31
spiros,sekoja chest za izvadocite , no zaludno e ako ne se razberat 
ne zemaj od serviranoto,probaj protolkuvaj go среќа
gi pochituvam vernicite i neka si go sledat svojot pat,ubavo e shto veruvaat vo neshtoto (kako sakash narechi go) no,samo zamisli seta taa nivna verba shto e nasochena kon neshtoto da e nasochena vo samite niv...??големо гушкање
i tvoite izvadoci posochuvaat na bog-chovekot...

p.s. lavirintot na zhivotot e ednostaven za onie koi se na praviot pat
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2013 во 20:14



   
Зезе, човекот (и се’ друго) воопшто не може да постои, без Нештото!

Денот доаѓа кога сите ќе се разбудат за ОтецотМајката) на Животот, за нашето високо Јас и никој повеќе нема да не Го разбира нашиот Единствен вистински Спас - Кој е Мудроста Негова (Христос) - во нас!

Тоа е денот на кој Царството БОЖЈЕ вистински и подполно ќе завладее на земјата, како што владее на Небото!    


п.с. Нештото не е (како кај книжниците) само нешто абстрактно, туку преку Милоста БОЖЈА (Христос) - и со вера од детско срце - тоа може да се доживее во секое чукање на срцето, секој здив, секој чекор, секој збор, ... конкретно!    







А освен тоа, ние имаме нешто уште поверно, а тоа е пророчкото слово;
и добро правите што нему му обрнувате внимание,
како на светило што свети на темно место,
додека денот осамне и Деницата засвети во вашите срца.


2 Петр. 1:19    






Изменето од spiros - 26.Април.2013 во 20:35
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2013 во 22:29
Фотографија: “There is no path to happiness: happiness is the path.” ~ Gautama Buddha    Poster by Buddha heart &lt;3, image © Tawesit | Dreamstime.com

neshtoto ne e nishto konkretno - zatoa i nemozhe da se vidi, slushne, dopre..... ama se chustvuva i taka i osoznava - a kade na drugo mesto ako ne vo Nas i preku Nas среќа
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,031 секунди.