IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 30>
Прашање: Кој Антивирус го користите?
Одговор Гласови Статистика
115 [26,68%]
129 [29,93%]
33 [7,66%]
26 [6,03%]
20 [4,64%]
2 [0,46%]
93 [21,58%]
13 [3,02%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2007 во 23:55
Еве ја заштитата со Касперски, 10% повеќе неголи со Нортонот...

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2007 во 09:45
Active Security Monitor, кој што го користиш е всушност малициозен софтвер, и набргу ќе биде ставен на blacklist на сите антивирусни компании!!! Скриен backdoor, кој што само чека да биде активиран!!! 

Изменето од NRGMKD - 10.Јануари.2007 во 09:45
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2007 во 15:48
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Active Security Monitor, кој што го користиш е всушност малициозен софтвер, и набргу ќе биде ставен на blacklist на сите антивирусни компании!!! Скриен backdoor, кој што само чека да биде активиран!!! 


не го користам туку само го симнав да тестирам... може да е malware  (ваљда на ова мислиш со малициозен Confused..  не го знам македонскиот компјутерски јазик)незнам пошто правев комплетна реинсталација...

сакав само да ја видам разликата во заштита меѓу нортон и касперски...

пошто нортон-от беше кракуван а касперски е купен, разликата е во апдејтот на антивирус листата

иначе нортонот го успорува компјутерот па може затоа и касперски да е подобар...


Изменето од влечка - 12.Јануари.2007 во 16:25
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 14:27
Koga stanuva zbor za Anti Virusi, najdov edna strana na koja se dadeni najdobrite antivirusi


http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 19:08
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Koga stanuva zbor za Anti Virusi, najdov edna strana na koja se dadeni najdobrite antivirusi


http://anti-virus-software-review.toptenreviews.com/


Хехе, БитДефендер најбоље Approve Башка и најефтин LOL
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 16:14
Гола вода!!! Искрено го тестирав уште пред да излезе Plus v10, и да ви кажам ѓубре невидено е. Најпрво, нешто што не е напишано таму во rewiews e тоа што, ако еднаш го инсталираш неможеш да го анинсталираш од пц, не го јавува во адд енд ремув програмс, ако одиш преку старт мени, и пробаш од таму да го инсталираш ќе ти јави дека не е постоечка програмата, а пак ако сакаш преку програм фајлс да го вадиш или бришеш пола од фајловите нема да ги избирише.  Така да баталите тоа ѓубре. Пробајте си сите со NOD 32, или со Ф-секјур 2007, само што многу ќе ви го успори комот.  Сепак до сега и за сега најдобар е НОД 32, само што не е толку френдли јузер поставен, бидејќи има малце нејаснотии со неговото мени. Ако на некој му е тој антивирус сложен тогаш нека си проба со AVG 7.5 free верзијата. Се разликува од професионалната по тоа што нема 24 часовна техничка подршка, а е многу лесен за работење. 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:28

nod32 preporaka od mene updejt samo lista na antivirus

za 64 bit mashini preporacano

barem 512 ramce saka

 

Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 21:38
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Гола вода!!! Искрено го тестирав уште пред да излезе Plus v10, и да ви кажам ѓубре невидено е. Најпрво, нешто што не е напишано таму во rewiews e тоа што, ако еднаш го инсталираш неможеш да го анинсталираш од пц, не го јавува во адд енд ремув програмс, ако одиш преку старт мени, и пробаш од таму да го инсталираш ќе ти јави дека не е постоечка програмата, а пак ако сакаш преку програм фајлс да го вадиш или бришеш пола од фајловите нема да ги избирише.  Така да баталите тоа ѓубре. Пробајте си сите со NOD 32, или со Ф-секјур 2007, само што многу ќе ви го успори комот.  Сепак до сега и за сега најдобар е НОД 32, само што не е толку френдли јузер поставен, бидејќи има малце нејаснотии со неговото мени. Ако на некој му е тој антивирус сложен тогаш нека си проба со AVG 7.5 free верзијата. Се разликува од професионалната по тоа што нема 24 часовна техничка подршка, а е многу лесен за работење. 


Колку нема врска!!! Неколку пати го имам анинсталирано... И тоа без никаков проблем.... Го има во Ад енд Римув програмс.... Ти можеби имаш некој проблем со компјутерот па затоа.... 10 не е баш добра, малку е комплицирана, али 9 е супер.... Nod-от е катастрофа.... Мајка ми го имаше на лаптопот... И воопшто не ги спречува вирусите... Не ми се свиѓа... Едино што му фали на БитДефендерот е тоа што нема за меил да проверува дали има вируси.... Али добро...
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 09:22
Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

BiG kIsS, која верзија на BitDefender ја имаш? 9.х, 8.х. Сите претходни верзии си беа супер, си се инсталираа како што треба и се анинсталираа како што треба, само што новата plus v.10 e тотален промашај. Инаку има мод за скен на емаил, има мод за реал-тајм протекшн, има се што го имаат и другите антивируси, само што и самиот производител Softvin, си ја потврдува грешката, и дека во најскоро време ќе излезе engine закрпа за него.

Комот тешко дека има некој проблем,....... а NOD 32 v.2.7 е бомбастичен антивирус, само е посложен за работа. А секој антивирус доколку ги содржи дефинициите за вируси, и ги прати нивните дигитални потписи, и нормално треба редовен update,  и редовен SCAN, или IN-DEPTH ANALISYS.............
Исто така Bit Defender поставува најмалку агенти низ системот на компјутерот, или низ windows-от, така во real time protection, најмалку детектира вируси, и заради тоа кај него е потребно поредовно да се скенира компјутерот, а исто така и времето на скен му подолго, што не значи и дека подобро ги чисти. Сепак Scan&Clean for viruses, не значи само стартувај го антивирусот и терај. Доколку некој вирус во нормал моде на работа на windowsot само го детектира вирусот, а неможе да го исчисти тогаш стартај windows во Safe mode. Тогаш сигурно ќе го исчисти.
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 13:58
Go probav NOD 32 2.7 no sepak mislam deka besplatniot Ative Virus Shield e podobar.Dosega sum vleguval na najopasnite sajtovi za krakovi i tamu kade sto vrie od virusi i vi kazuvam deka na lice mesto se otstranuva isto kako sto rabotese Kaspersky a i ram memorija ne odzima mnogu.
Кон врв
carter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 16:09
NE SUM U  TEK SO RABOTIVE ALI AJ KAZETE NEKOJ ANTIVIRUS SO NE GO KOCI KOMPJUTEROT FREE E I DOBAR
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 18:07
Evi ti stranica od kade sto mozes da go simnes.Veruvaj mi odlicen e.
www.activevirusshield.com


Изменето од Audiofil - 29.Јануари.2007 во 18:09
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 20:08
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

BiG kIsS, која верзија на BitDefender ја имаш? 9.х, 8.х. Сите претходни верзии си беа супер, си се инсталираа како што треба и се анинсталираа како што треба, само што новата plus v.10 e тотален промашај. Инаку има мод за скен на емаил, има мод за реал-тајм протекшн, има се што го имаат и другите антивируси, само што и самиот производител Softvin, си ја потврдува грешката, и дека во најскоро време ќе излезе engine закрпа за него.

Комот тешко дека има некој проблем,....... а NOD 32 v.2.7 е бомбастичен антивирус, само е посложен за работа. А секој антивирус доколку ги содржи дефинициите за вируси, и ги прати нивните дигитални потписи, и нормално треба редовен update,  и редовен SCAN, или IN-DEPTH ANALISYS.............
Исто така Bit Defender поставува најмалку агенти низ системот на компјутерот, или низ windows-от, така во real time protection, најмалку детектира вируси, и заради тоа кај него е потребно поредовно да се скенира компјутерот, а исто така и времето на скен му подолго, што не значи и дека подобро ги чисти. Сепак Scan&Clean for viruses, не значи само стартувај го антивирусот и терај. Доколку некој вирус во нормал моде на работа на windowsot само го детектира вирусот, а неможе да го исчисти тогаш стартај windows во Safe mode. Тогаш сигурно ќе го исчисти.


Го имам 9.... 10 го имаше дечко ми... Сакав да го инсталирам ама нешто не ми одеше па се откажав.... И по некое време ми кажа да не го инсталирам зашто бил комплициран... Незнам него дали му правел проблем со анисталирањето... Али мислам дека не... Барем не се пожали... А иначе јас зашто не се разбирам многу, мене ми е супер... А Нодот незнам да го користам па можеби и затоа не е добар за мене... Big%20smile
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
carter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 20:31
NE E SLOZEN NODOT.BAREM MENE NE MI E.TNX DO AUDIOFIL ZA LINKOT 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.