Испечати | Затвори го прозорот

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Технологија
Име на форумот: Хардвер и софтвер
Опис на форумот: Матични плочи, монитори, оперативни системи, антивируси, интересни програмчиња ....
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2640
Датум на принтање: 13.Јули.2024 во 11:52
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
Постирано од: brmm
Наслов: Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 16:52
Go nema vo izborot... koristam AVG anti virus... zakon e , dobar e ima redoven update, ne go zakocuva kompjuterot,koristi malku resursi od PC-to, i e FREE.... www.grifsoft.com

-------------Коментари:
Постирано од: brmm
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 16:56
ZoneAlarm- ne e antivirus - no e odlicen softwere za zastita od pinganje vo mreza ili preku internet, a isto taka e i najdobra zastita za wireless mrezi... go imam i e super... go stavas i go zaboravas- se sam si pravi.

-------------


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 21:46
DOBRO
----------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!


Постирано од: elena
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 22:10
avast

-------------

...se ona sto ne e zapisano, kako nikogas da ne postoelo...


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 23:09
abe luge glasajte na anketata gore i se razbira davajte komentari a ne samo komentari POZDRAV
---------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Maro
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 04:02
Искуство сум имал со 3 од овие - Касперски, Бит Дифендер и нормално Нортон и мислам дека за нијанса Бит Дифендерот се покажа како подобар од Касперски уствари зависи за што ама ете некако тој повеќе ми одговараше. Сепак ќе гласам и за двата

-------------


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 15:53
EPA GLASAJTE DE NA ANKETATA PLS ZS BAS ME INTERESIRA
POZDRAV
----------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAA!!!!!


Постирано од: maja
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 16:41
Јас кога го зедов РС имав програмирамо НОРМАН вирус контрол , меѓутоа ништо неможам да кажам повеќе околу ова, тапа сум

-------------
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 17:31

Originally posted by Maro Maro напиша:

Искуство сум имал со 3 од овие - Касперски, Бит Дифендер и нормално Нортон и мислам дека за нијанса Бит Дифендерот се покажа како подобар од Касперски уствари зависи за што ама ете некако тој повеќе ми одговараше. Сепак ќе гласам и за двата

Другарче, јас го имав Бит дефендерот, и можам да кажам со сигурност дека е за класа подолу од касперскиот... е сега ако касперскиот се симне со крак, во тој случај сето тоа се забележува во главната просторија кај нив, и даваат помала заштита отколку што треба... Додека Бит дефендерот, дури и ги знам тие луѓе што го прават тој антивирус, и можам да кажам дека заштитата од нив не ви е загранторана, бидејќи тие влегуваат преку нивниот антивирус во вашиот ком, и можат во секое време да работат што сакаат и како сакаат.... Поздравче  Гласав за Касперски  Инаку Касперски пакувањето да купиш е некаде околу 800 евра, е тој земи го па да видиме дали нешто ќе се протне во твојот ком-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 09:31
Антивир!
www.free-av.com
Германска работа, нема промашување, само треба редовен Update!

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: vd
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 12:16

Се извинувам за початните грешки, не сум навикнат на пишување кирилица!

кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Анти-вирус мозе да работи во принцип на зголемен фајл! со значи ова? кога ние инсталираме анти-вирус на нашиот компјутер прво тој го скенира комплетно нашиот систем. Тие податоци од скенирањето ги чува во базата на податоци што ја има анти-вирусот. После второто скенирање е нормално пократко од првото, а зошто? Па затоа што се анализираат само тие фајлови (највеке егзекутивните фајлови) на кои им е изменета нивната големина! а што врска има големината на фајлот? па ако некој фајл се инфектира со вирус, тогаш се претпоставува дека тој фајл се зголемува и се зема како критичен фајл. Ете еден метод како работат анти-вирусите! Но, дали е тоа добар начин за да се заштитиме од вируси? Нормално дека не. Има паметни вируси кои пре да го инфектираат некој фајл прво истиот го компресираат, се внесуваат во него, и ако фајлот има после компресирањето и после инфекцијата пак помала големина, тогаш вирусот ја полни празнината со беззначаен код ... и ете сепак фајлот си останува ист за анти-вирусот. А да не зборуваме за тоа дека вирусот мозе да се смести на почеток, крај или секаде во внатрешноста на фајлот ( кодот) што проследува со негово потешко пронаоѓање!

Друга метода на работа на анти-вирус е скенирање на фајлови на кои е променето времето на модифицирање. Ако некој фајл (пак егзекутивните фајлови се во предност) откако е скениран од анти-вирус му се промени времето на модификација, тогаш анти-вирусот него го пријавува како критичен фајл! Но, спеак има попаметни вируси кои ете го оставаат датумот на модифицирање непроменет!  Едно заборавив да кажам, како заштита од компресија на фајлови од страна на вирусите, се користат програми кои се наменети за тоа компресирање. Инаку сега и самите произведители на софтвери ги компресираат нивните програми.

Понатаму, треба да се каже дека вирусот немора да биде стациониран само на хард диск! Тој исто така може  да се скрие во боот секторот, некаде на крајот на меморијата обично каде останува не употре*ена и сл.

Од анти-вирусите се формираат исто така фајлови на нашиот компјутер кои се викаат некако Бајт Фајлови. Зошто служат овие видови на фајлови? Тие служат како мамец за вирусот со тоа што вирусот ке ги инфицира нив па со нивно скенирање потоа вирусот полесно ке мозе да ги фати вирусите! Исто така тие фајлови се малечки по големина и лесно мозе да се пренесат на анализа, тамо каде што се прават анти-вируси! Но ете, исто така има вируси кои го знаат ова  и што прават? не ги инфицираат ваквиот вид на фајлови!

Па сега има многу да се зборува во врска со вирусите, има многу типови на вируси и сите си работат според своја програма! Но, темата е анти-вируси колку што гледам, па јас дури не користам анти-вируси, си имам други начини на заштита на компјутерот!  Инаку вирус без update e само програм кој ти зафака место на хард дискот!Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 15:14
кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Да, ама никогаш вирусот нема да ве удри прво вас! Затоа имате време додека да дојде до вас, да ја обновите вашата заштита! Тоа значи потребно е брзо реагирање.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 16.Јануари.2006 во 19:36
Taka e vo pravo si
-------------------------------------------
RECE micevski I OJDE NA PAZAAAAAAAAAAR


Постирано од: joki
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 03:11

имам касперски...и ОК  си е ...мислам..нисо не знам зато се си е во ред...

..само scan ко ке требит му прам...и не знам...вистина е добар...-------------
Точачиња.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 14:07
 од каде Доги си толку сигурен дека баш ти нема да бидеш тој првиот на удар од страна на вирус? дури истражуваат и дури пронајдат дека има нов вирус ти може ептен да бидеш заразен. Реков може да се заштитиш не само преку анти-вирус! Јасум против овој вид на заштита!


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 15:25
Како sayHI се заштитува од вируси, баш би сакал да знам?

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 15:47
so padobranec 


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:15
E vaka sea!!! Neznam kolku ste informirani, no malce i ja da pojasnam!!! Kako prvo, site antivirusni programi se pravat na ista baza na ista podloga!!! Site tie megjusebno se razlikuvaat vo svojot interfejs, i vo dodatocite koi tie gi koristat!!! Da receme, Symantec, i Norton se edinstvenite koi i spyware, i malware, i adware, gi definiraat kako virusi!!! Toa za mene i ne e bas deka se vo pravo!!! KAsperskiot registrira i otstranuva, cisto poznati virusi, ne e korporacija koja gi lovi virusite IN WILD, i recisi megju posednite go dava svojot update!!! E sea Prva kompanija koja gi lovi (registrira) virusite koi se pustneji e F-SECURE i nivniot antivirus 3 godini po red e proglasen za najdobar!!! No negovite maani se toa sto toj antivirusen programe vsusnost eden komplikuvan sistem, koj sto drasticno gi namaluva performansite na vasiot PC, tromav e vo svojata rabota, no e krajno bezbeden!!! AVG kako korporacija za relativno kratko vreme presrasna vo svetska kompanija i se stremi da gi pobedi golemite, kako SYMANTEC, McAFEE, KASPERSKY, F-SECURE!!! E sea za Bit DEFENDEROT, ANTIVIR, AVAST, BULLGUARD i ostanati!! Tie se pomali kompanii koi redovno go prevzemaat updaetot od pogolemite Antivir.kompanii, gi prepravaat, go modificiraat za da moze da go dobijat statusot na UPDATE za nivnata antivirusna programa!!! Taka da da ne se lazeme, perfekten Antivirusen program ne postoi!!! Sekoj pogolem virus koj se pojavuva i-net mrezata, najprvo se obiduva da gi napadne golemite svetski korporacii, megju koi se i Antivirusnite kopmanii, za da im se dokaze deka nisto na svetov ne e bezbedno!!! Ako nekoj od vas e tolku golem maler, i dobie e-mail so atachiran virus megju prvite e togas navistina go zalam!!! E sea za da bi se sprecila ovaa pojava, antivirusnite kompanii sekogas najprvo gi lovat virusite koi lutaat po i-net mrezata, a tie se nareceni VIRUSES IN WILD!!! Isto taka i postojat VIRUS REPORTERI koi sto rabotat na toa da gi otkrivaat novite virusi i virusite koi sto lutaat!!! Taka da antivirusnite kompanii sekako deka se eden cekor poblisku do kreatorite, na ovie mali i opasni raboti!!!! No jas bi rekol deka poopasen e spyware ili ad aware otkolku virusot!!! Preku virus i ne se dobiva tolku lesno kontrola na vasiot pc, a so spyware totalno e razbiena vasta privatnost!!! Spyware e sekogas prethodnica na nekoj golem virus, preku koj kreatorot ke dobie podatoci kolku kompjutweri na svetot se ranlivi!!!! Taka da decki redoven update na vasite spyware i antivirus programi i pazete kade surfate, i sekogas downloadirajte od secure content!!! Pozdrav na site!!!  Momentalno koristam AVG so Firewall i AD-AWARE 1.6 PROFESIONAL!!!Tie dve vo kombinacija i kompjuterot mi totalno cist!!! Inaku na rabota koristime Mcafee 9.0 Net server registriran (licenciran0so redven update i gajle nema cela firma!!!
P.S Mcafee i AVG ste zaboravile da gi stavite vo anketata!!! MICEVSKI ne kradi potpisi molim te!!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 17:26
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Се извинувам за початните грешки, не сум навикнат на пишување кирилица!

кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Анти-вирус мозе да работи во принцип на зголемен фајл! со значи ова? кога ние инсталираме анти-вирус на нашиот компјутер прво тој го скенира комплетно нашиот систем. Тие податоци од скенирањето ги чува во базата на податоци што ја има анти-вирусот. После второто скенирање е нормално пократко од првото, а зошто? Па затоа што се анализираат само тие фајлови (највеке егзекутивните фајлови) на кои им е изменета нивната големина! а што врска има големината на фајлот? па ако некој фајл се инфектира со вирус, тогаш се претпоставува дека тој фајл се зголемува и се зема како критичен фајл. Ете еден метод како работат анти-вирусите! Но, дали е тоа добар начин за да се заштитиме од вируси? Нормално дека не. Има паметни вируси кои пре да го инфектираат некој фајл прво истиот го компресираат, се внесуваат во него, и ако фајлот има после компресирањето и после инфекцијата пак помала големина, тогаш вирусот ја полни празнината со беззначаен код ... и ете сепак фајлот си останува ист за анти-вирусот. А да не зборуваме за тоа дека вирусот мозе да се смести на почеток, крај или секаде во внатрешноста на фајлот ( кодот) што проследува со негово потешко пронаоѓање!

Друга метода на работа на анти-вирус е скенирање на фајлови на кои е променето времето на модифицирање. Ако некој фајл (пак егзекутивните фајлови се во предност) откако е скениран од анти-вирус му се промени времето на модификација, тогаш анти-вирусот него го пријавува како критичен фајл! Но, спеак има попаметни вируси кои ете го оставаат датумот на модифицирање непроменет!  Едно заборавив да кажам, како заштита од компресија на фајлови од страна на вирусите, се користат програми кои се наменети за тоа компресирање. Инаку сега и самите произведители на софтвери ги компресираат нивните програми.

Понатаму, треба да се каже дека вирусот немора да биде стациониран само на хард диск! Тој исто така може  да се скрие во боот секторот, некаде на крајот на меморијата обично каде останува не употре*ена и сл.

Од анти-вирусите се формираат исто така фајлови на нашиот компјутер кои се викаат некако Бајт Фајлови. Зошто служат овие видови на фајлови? Тие служат како мамец за вирусот со тоа што вирусот ке ги инфицира нив па со нивно скенирање потоа вирусот полесно ке мозе да ги фати вирусите! Исто така тие фајлови се малечки по големина и лесно мозе да се пренесат на анализа, тамо каде што се прават анти-вируси! Но ете, исто така има вируси кои го знаат ова  и што прават? не ги инфицираат ваквиот вид на фајлови!

Па сега има многу да се зборува во врска со вирусите, има многу типови на вируси и сите си работат според своја програма! Но, темата е анти-вируси колку што гледам, па јас дури не користам анти-вируси, си имам други начини на заштита на компјутерот!  Инаку вирус без update e само програм кој ти зафака место на хард дискот!


Koristis LINUX, programite koi gi koristi linuxot vo zamena na windows programite so pomalku recisi ic ranlivi na virusi, vprocem linuxot e kreiran od hakeri koi se vo postojana bitka so MICROSOFT, i sekako deka megju site hakeri na svetot postoi pocituvanjeto LiNUX user ne sme da napadne drug LiNUX user!!! Voedno site virusi koi se kreiraat se kreiraat od Linux, za unistuvanje i prevzemanje na Windows kompjuteri!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:09

 Користам Linux a i Windows. Ова што го кажа последниов коментатор ме стави на мислење  Интересно кажано, но вируси можат да се креираат и од луѓе кои сакаат да си ги заштитат своите софтвери од пиратерија! Тоа што Оперативниот Систем Виндовс е повеќе изложен на напад, како што викаш ти, е нормално ... зошто, па затоа што Билу е повеќе достапен на пазарот ... па можеби и го потврдува конк*рентното креирање на вируси! Само со вируси не се напаѓаат само ОС на компјутерите како Виндовс, исто така мета на напад можат да бидат и Оперативните Системи за мобилни телефони, за банкомати! А јас кога користам Shell тоа не го правам преку Виндовс подршка, туку мора машината да има инсталиран Линух. Само нее тамо муабетот, тоа што сакам да го кажам е дека Анти-Вирус не ти е баш потре*ен!Постирано од: micevski
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:35
a mozi da mi objasnite malku poke za linux zs sumtapa onaka mislam opsto da mi kazite neso alatki my com my documents idr fala vi odnapred
---------------------------------------------------------- --------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:41
Pa normalno koga koristis Shellovi!!! Sepak Linux si e linux, pogotovo sto sekoj linux e free, a najpovekje GNU!!! E sea sto nekoi vzesteni umovi otisle i dotamu sto sakaat virtuelno da vladeat so svetot i sto kreiraat virusi i za mobilni telefoni, e toa e vekje druugo!!! Inaku cudno e sto najprvo virusite bile kreirani, od eksperti koi rabotele vo Sovetskata i Amerikanskata vlada, se so cel da ze izvrsi upad vo databazite so podatoci na bilo koja od ovie dve zemji, a potoa vekje pocnalo da se siri i po drugite eksperti i inzeneri sirum svetot, da do den denes da se namnozat za da zavladeat so svetot!!! Isto taka potoa vojnata se prosirila na useri na windows koi bile isprovocirani od toa sto microsoft si gi naplakjal svoite uslugi za koristenje na operativnite sistemi, i programi!!! Zatoa najprvo e kreiran operativen sistem koj e totalno bezbeden i sprotiven od windowsot, i primarna cel da bide besplaten!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:44
Originally posted by micevski micevski напиша:

a mozi da mi objasnite malku poke za linux zs sumtapa onaka mislam opsto da mi kazite neso alatki my com my documents idr fala vi odnapred
---------------------------------------------------------- --------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!


Dobar ti e windowsot!!! Ne ti treba Linux, ako neznaes da go koristis!!! Inaku mnogu e slicen so windowsot interfejsot gore dole im e slicen, ama e mnogu pobezbeden, ne bara nekoj prostor, na hardot!!! Relativno e pobrz od windows, pobezbeden, postabilen, i mislam deka nema update i service pakovi kako windows!!! Uzivaj si so windows!!! Samo pravi mu redoven update na windowsot!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:47

Што ако ете утре се будиме и нема Мајкрософт!  па ние сме толку зависни од него! Секоја компјутерска конфигурација, програм или што било ... се повеќе и повеќе се креира на база на Мајкрософт! хехе Затоа немојте да се ограничувате, учете од се по нешто.Постирано од: vd
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 18:54

Јас мислам дека Линих баш бара простор во Хард дискот! Од каде тоа не? Red Hat Линух малку зазема место? Треба посе*ен хард диск ако користиш и Виндовс истовремено, Линух создава партиции те за ова те за она ...! Тоа си бара простор. Само пред да се инсталира и користи Линух треба да се познава баш добро истиот! Инаку во Интерфејсот се слични, има икони, кликаш и така натаму само е многу понапреден од Виндовс во врска со графиката! тоа ти е лек за очи. Линух можеби нема упдејт како Виндовс само знам дека многу често пласира нови верзии! Друго што ... па прилично тешка работа е ЛинихПостирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:05
Abe sea Red Hat LiNuX!!!! Jas praam muabet za bazicniot!!! GNU/LiNuX!!! Toj mozes da go imas na C particija, na Hard diskot, i ne pravi konflikti so Windows!!!! Inaku Linux mnogu poveke go unistuva prostorot na Hard diskot!!! Potezok e za sreduvanje na site fajlovi, gi rasfrla na site strani!!! Malce pokompliciran e od Windowsot vo sekoj slucaj!! A za novite verzii toa e sekako eden vid update na vekje postoeckite verzii!!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 19:47
a ke bidi loso ako zeam bilo kakov linux i go prnam pa posle izbrisam a da mi ostani windowsot
------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 20:46
Originally posted by micevski micevski напиша:

a ke bidi loso ako zeam bilo kakov linux i go prnam pa posle izbrisam a da mi ostani windowsot
------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!


A ja bi ti rekol da ne cackas!!! Ova ne e programce pa staj go izvadi go!!! Ili kje si koristis Windows ili Linux!!! Samo iskusni koristat 2 oper.sistemi Windows i Linux vo isto vreme, ama pak ti kazuvam iskusni, zasto 2 zaedno vo eden PC znaat mnogu gaden konflikt da napraat!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 21:31
abe na mene mi kazuvas za 2 windowsi
---------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!


Постирано од: blue
Датум на внесување: 17.Јануари.2006 во 22:31
Гласам за Касперски! морам да му оддадам чест зашо ме спаси од срањето во кое Нортонот ме заглави


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 02:23

Originally posted by blue blue напиша:

Гласам за Касперски! морам да му оддадам чест зашо ме спаси од срањето во кое Нортонот ме заглави

го имав нортонот, комот ми беше бавен, и одма после анинсталирањето, го инсталирав касперски, чудо некое кога видов дека имам 67 вируси, а нортонот ниеден од нив не можеше да најде-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 16:54
KASPERSKI ZAKON
-----------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAA!!!!!!!!!


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 17:12
iskreno i jas slusnav deka kasperski e zakon i mu nema raven!

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 18.Јануари.2006 во 21:55
taka e so a so velite da klam linux ili ne? izvinete zs begam od temata ali sepak mi treba mn pomos
---------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAiiiiiiiiiiii NE BE NE ODLETAA!!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 02:30

Originally posted by micevski micevski напиша:

taka e so a so velite da klam linux ili ne? izvinete zs begam od temata ali sepak mi treba mn pomos
---------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAiiiiiiiiiiii NE BE NE ODLETAA!!

Абе ако си решил клај си!!! За поарен поарен е од WINDOWS во секој поглед, само некој добро упатен прво нека те поднаучи да не ја ебиш работата после!!! Пробај што да ти кажам!!! Ама збогувај се од WINDOWS срањето после!!! Мислам ти во секое време можеш да се вратиш на него!!! Инаку моментално по статистика број 1 во Антивируси е PC CILLIN 14, денес ми го дадоа на тест проба!!! Да видам што материјал е па ќе ви кажам!!! А инаку секој кој користи КАСПЕРСКИ треба да знае дека комп.му е отворена врата за момците од КАСПЕРСКИ ЛАБ и околните руски хакери!!! поздрав и ниеден антивирус на светот не е безбеден!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 13:35
fala za sovetot
--------------------------------------
RECE micevski I ODLE..... NE BE NE ODLETA NEMASE KEROZIN


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 19:11
NO problemo man!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 19.Јануари.2006 во 22:47
ok


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 02:38
Само да ви дадам еден репорт!!! До сега новиот ПЦ циллин 14 со персонал фајрвол, ги детектираше сите обиди на пингување, обиди за влез, и остали ствари!!! Алал да му е!!! Изглеа кај да е ќе го имаме новиот победник за 2005 година!!!

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 02:58
во тој случај гласај за него друже, пошто го имаш на листа  јас сепак останувам на касперски јеби га  не ме изневерил до сеа

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 03:16

PC-cillin 14 Firewall Log List
Type,Time,IN/OUT,Protocol,Source IP Address,Source Port,Destination IP Address,Destination Port,Description
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 027,Cloaking,
Cloaking,02:30:45,IN,UDP,62.160.121.200,31260,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,
Firewall,02:36:33,IN,ICMP,62.220.218.20,N/A,62.220.218.218,N /A,Ping Attack,
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,
Cloaking,02:41:24,IN,UDP,221.211.255.10,32955,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,02:41:49,IN,TCP,61.129.15.206,14966,62.220.218.218, 22,Cloaking,
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55429,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55430,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,
Cloaking,02:44:29,IN,UDP,221.6.163.50,57501,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,02:47:13,IN,UDP,221.1.204.252,33829,62.220.218.218, 1027,Cloaking,
Cloaking,02:47:23,IN,UDP,218.25.10.103,58429,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58433,62.220.218.218, 1027,Cloaking,
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58435,62.220.218.218, 1028,Cloaking,
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,
Firewall,02:51:47,IN,UDP,222.211.12.226,1027,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,
Cloaking,02:52:50,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,
Firewall,02:54:51,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Firewall,02:54:55,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Firewall,02:55:00,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Firewall,02:55:05,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Firewall,02:55:10,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Cloaking,02:55:13,IN,UDP,221.203.145.59,60498,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Firewall,02:55:15,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,
Cloaking,02:57:00,IN,UDP,1.223.39.157,31260,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Firewall,02:58:30,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Firewall,02:58:34,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Firewall,02:58:38,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Firewall,02:58:43,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Firewall,02:58:48,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Firewall,02:58:53,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,
Cloaking,02:59:22,IN,UDP,218.7.45.195,35478,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,03:02:32,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,03:02:33,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1025,C loaking,
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1026,C loaking,
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1027,Cloaking,
Cloaking,03:08:48,IN,UDP,221.203.145.29,36947,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,03:09:11,IN,UDP,221.208.208.202,48703,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,
Cloaking,03:09:32,IN,UDP,221.203.189.44,35558,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Firewall,03:11:42,IN,TCP,62.233.189.66,61967,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,
Cloaking,03:12:57,IN,UDP,222.134.45.54,47080,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,03:14:59,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,03:15:22,IN,UDP,61.156.238.238,56882,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Cloaking,03:16:33,IN,UDP,20.55.93.211,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,
Cloaking,03:24:46,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,
Cloaking,03:24:48,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,
Cloaking,03:25:18,IN,TCP,67.68.209.243,2889,62.220.218.218,5 554,Cloaking,
Cloaking,03:25:19,IN,TCP,67.68.209.243,2930,62.220.218.218,9 898,Cloaking,
Cloaking,03:26:33,IN,UDP,219.146.161.10,54310,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,102.140.243.96,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Firewall,03:30:18,IN,UDP,203.177.177.73,1151,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,
Cloaking,03:31:11,IN,UDP,221.203.145.59,56871,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58544,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58550,62.220.218.218, 1029,Cloaking,
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58548,62.220.218.218, 1028,Cloaking,
Cloaking,03:36:19,IN,UDP,172.0.0.3,2455,62.220.218.218,1434, Cloaking,
Cloaking,03:38:59,IN,UDP,221.202.84.227,2928,62.220.218.218, 1434,Cloaking,
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,03:43:17,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,03:44:20,IN,UDP,182.59.109.98,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,
Cloaking,03:57:00,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,
Cloaking,03:57:02,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,
Cloaking,03:57:04,IN,UDP,222.141.69.129,60869,62.220.218.218 ,1031,Cloaking,
Cloaking,03:59:32,IN,UDP,221.6.163.50,53732,62.220.218.218,1 027,Cloaking,
Firewall,04:01:49,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,
Firewall,04:01:51,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51972,62.220.218.218, 1028,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51974,62.220.218.218, 1029,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51975,62.220.218.218, 1030,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51976,62.220.218.218, 1031,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51984,62.220.218.218, 1033,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51986,62.220.218.218, 4073,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51978,62.220.218.218, 4081,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51980,62.220.218.218, 2,Cloaking,
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51982,62.220.218.218, 1032,Cloaking,
Firewall,04:07:07,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,
Cloaking,04:07:10,IN,UDP,221.203.145.59,54699,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,
Firewall,04:07:11,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,
Firewall,04:07:18,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51316,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51908,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1027,Cloaking,
Cloaking,04:13:44,IN,UDP,218.27.103.206,36483,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:18:52,IN,UDP,221.203.145.29,34677,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Cloaking,04:22:12,IN,UDP,220.164.140.231,60894,62.220.218.21 8,1030,Cloaking,
Cloaking,04:22:20,IN,UDP,221.208.208.202,44119,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1025 ,Cloaking,
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1026 ,Cloaking,
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 027,Cloaking,
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52358,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52359,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,
Cloaking,04:26:43,IN,UDP,105.184.59.24,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,
Cloaking,04:31:05,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,
Cloaking,04:41:26,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 5,Cloaking,
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 026,Cloaking,
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 027,Cloaking,
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,37131,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1025 ,Cloaking,
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1026 ,Cloaking,
Cloaking,04:52:25,IN,UDP,175.71.9.223,31260,62.220.218.88,10 26,Cloaking,
Cloaking,04:58:26,IN,UDP,103.7.244.129,0,62.220.218.88,1025, Cloaking,
Firewall,04:59:38,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,
Firewall,04:59:41,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,
Cloaking,04:59:51,IN,UDP,186.186.123.105,0,62.220.218.88,102 6,Cloaking,
Cloaking,05:00:20,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.88,10 26,Cloaking,
Cloaking,05:01:06,IN,UDP,221.203.145.59,40208,62.220.218.88, 1026,Cloaking,
Cloaking,05:01:53,IN,UDP,222.134.45.54,56335,62.220.218.88,1 026,Cloaking,
Cloaking,05:03:38,IN,UDP,66.110.61.4,4674,62.220.218.88,4672 ,Cloaking,
Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3394 ,Cloaking,

Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3395 ,Cloaking,

Ова е денешниот лог од Pc Cillinot кој што моментално е на тест фаза кај мене!!! Обратете внимание на логовите со име FIREWALL!!!!!

 -------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 14:47
a izvini ama so saas da kais so ova be brat ne sme site programeri ili neso sl. ili da recis za hardver aj ama za programiranje tesko:):):):)
----------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 14:50
PC-cillin 14 Firewall Log List     
Type,Time,IN/OUT,Protocol,Source IP Address,Source Port,Destination IP Address,Destination Port,Description     
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,02:30:45,IN,UDP,62.160.121.200,31260,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Firewall,02:36:33,IN,ICMP,62.220.218.20,N/A,62.220.218.218,N /A,Ping Attack,     
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,02:41:24,IN,UDP,221.211.255.10,32955,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:41:49,IN,TCP,61.129.15.206,14966,62.220.218.218, 22,Cloaking,     
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55429,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55430,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:44:29,IN,UDP,221.6.163.50,57501,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:47:13,IN,UDP,221.1.204.252,33829,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,02:47:23,IN,UDP,218.25.10.103,58429,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58433,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58435,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Firewall,02:51:47,IN,UDP,222.211.12.226,1027,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,02:52:50,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Firewall,02:54:51,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:54:55,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:00,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:05,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:10,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Cloaking,02:55:13,IN,UDP,221.203.145.59,60498,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Firewall,02:55:15,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Cloaking,02:57:00,IN,UDP,1.223.39.157,31260,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Firewall,02:58:30,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:34,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:38,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:43,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:48,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:53,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Cloaking,02:59:22,IN,UDP,218.7.45.195,35478,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:02:32,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:02:33,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1025,C loaking,     
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1026,C loaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,03:08:48,IN,UDP,221.203.145.29,36947,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,03:09:11,IN,UDP,221.208.208.202,48703,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,03:09:32,IN,UDP,221.203.189.44,35558,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Firewall,03:11:42,IN,TCP,62.233.189.66,61967,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,03:12:57,IN,UDP,222.134.45.54,47080,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:14:59,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,03:15:22,IN,UDP,61.156.238.238,56882,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,03:16:33,IN,UDP,20.55.93.211,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,03:24:46,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,     
Cloaking,03:24:48,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,     
Cloaking,03:25:18,IN,TCP,67.68.209.243,2889,62.220.218.218,5 554,Cloaking,     
Cloaking,03:25:19,IN,TCP,67.68.209.243,2930,62.220.218.218,9 898,Cloaking,     
Cloaking,03:26:33,IN,UDP,219.146.161.10,54310,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,102.140.243.96,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Firewall,03:30:18,IN,UDP,203.177.177.73,1151,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,03:31:11,IN,UDP,221.203.145.59,56871,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58544,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58550,62.220.218.218, 1029,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58548,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,03:36:19,IN,UDP,172.0.0.3,2455,62.220.218.218,1434, Cloaking,     
Cloaking,03:38:59,IN,UDP,221.202.84.227,2928,62.220.218.218, 1434,Cloaking,     
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:43:17,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:44:20,IN,UDP,182.59.109.98,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,03:57:00,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,     
Cloaking,03:57:02,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,     
Cloaking,03:57:04,IN,UDP,222.141.69.129,60869,62.220.218.218 ,1031,Cloaking,     
Cloaking,03:59:32,IN,UDP,221.6.163.50,53732,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Firewall,04:01:49,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:01:51,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51972,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51974,62.220.218.218, 1029,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51975,62.220.218.218, 1030,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51976,62.220.218.218, 1031,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51984,62.220.218.218, 1033,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51986,62.220.218.218, 4073,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51978,62.220.218.218, 4081,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51980,62.220.218.218, 2,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51982,62.220.218.218, 1032,Cloaking,     
Firewall,04:07:07,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:07:10,IN,UDP,221.203.145.59,54699,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Firewall,04:07:11,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:07:18,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51316,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51908,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,     
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,04:13:44,IN,UDP,218.27.103.206,36483,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:18:52,IN,UDP,221.203.145.29,34677,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:22:12,IN,UDP,220.164.140.231,60894,62.220.218.21 8,1030,Cloaking,     
Cloaking,04:22:20,IN,UDP,221.208.208.202,44119,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1025 ,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1026 ,Cloaking,     
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52358,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52359,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,04:26:43,IN,UDP,105.184.59.24,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,04:31:05,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Cloaking,04:41:26,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 5,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,37131,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1025 ,Cloaking,     
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1026 ,Cloaking,     
Cloaking,04:52:25,IN,UDP,175.71.9.223,31260,62.220.218.88,10 26,Cloaking,     
Cloaking,04:58:26,IN,UDP,103.7.244.129,0,62.220.218.88,1025, Cloaking,     
Firewall,04:59:38,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:59:41,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:59:51,IN,UDP,186.186.123.105,0,62.220.218.88,102 6,Cloaking,     
Cloaking,05:00:20,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.88,10 26,Cloaking,     
Cloaking,05:01:06,IN,UDP,221.203.145.59,40208,62.220.218.88, 1026,Cloaking,     
Cloaking,05:01:53,IN,UDP,222.134.45.54,56335,62.220.218.88,1 026,Cloaking,     
Cloaking,05:03:38,IN,UDP,66.110.61.4,4674,62.220.218.88,4672 ,Cloaking,     
Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3394 ,Cloaking,     

Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3395 ,Cloaking,

Ова е денешниот лог од Pc Cillinot кој што моментално е на тест фаза кај мене!!! Обратете внимание на логовите со име FIREWALL!!!!!

____________________________________________________
JA OVA SO GO NAPISA:) pls objasni na kratko
POZDRAV
---------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAA!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 15:00

PC-cillin 14 Firewall Log List 
Type,Time,IN/OUT,Protocol,Source IP Address,Source Port,Destination IP Address,Destination Port,Description 
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,02:30:45,IN,UDP,62.160.121.200,31260,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Firewall,02:36:33,IN,ICMP,62.220.218.20,N/A,62.220.218.218,N /A,Ping Attack, 
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,02:41:24,IN,UDP,221.211.255.10,32955,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:41:49,IN,TCP,61.129.15.206,14966,62.220.218.218, 22,Cloaking, 
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55429,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55430,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:44:29,IN,UDP,221.6.163.50,57501,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:47:13,IN,UDP,221.1.204.252,33829,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,02:47:23,IN,UDP,218.25.10.103,58429,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58433,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58435,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Firewall,02:51:47,IN,UDP,222.211.12.226,1027,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,02:52:50,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Firewall,02:54:51,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:54:55,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:00,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:05,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:10,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Cloaking,02:55:13,IN,UDP,221.203.145.59,60498,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Firewall,02:55:15,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Cloaking,02:57:00,IN,UDP,1.223.39.157,31260,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Firewall,02:58:30,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:34,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:38,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:43,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:48,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:53,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Cloaking,02:59:22,IN,UDP,218.7.45.195,35478,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:02:32,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:02:33,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1025,C loaking, 
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1026,C loaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,03:08:48,IN,UDP,221.203.145.29,36947,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,03:09:11,IN,UDP,221.208.208.202,48703,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,03:09:32,IN,UDP,221.203.189.44,35558,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Firewall,03:11:42,IN,TCP,62.233.189.66,61967,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,03:12:57,IN,UDP,222.134.45.54,47080,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:14:59,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,03:15:22,IN,UDP,61.156.238.238,56882,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,03:16:33,IN,UDP,20.55.93.211,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,03:24:46,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking, 
Cloaking,03:24:48,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking, 
Cloaking,03:25:18,IN,TCP,67.68.209.243,2889,62.220.218.218,5 554,Cloaking, 
Cloaking,03:25:19,IN,TCP,67.68.209.243,2930,62.220.218.218,9 898,Cloaking, 
Cloaking,03:26:33,IN,UDP,219.146.161.10,54310,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,102.140.243.96,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Firewall,03:30:18,IN,UDP,203.177.177.73,1151,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,03:31:11,IN,UDP,221.203.145.59,56871,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58544,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58550,62.220.218.218, 1029,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58548,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,03:36:19,IN,UDP,172.0.0.3,2455,62.220.218.218,1434, Cloaking, 
Cloaking,03:38:59,IN,UDP,221.202.84.227,2928,62.220.218.218, 1434,Cloaking, 
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:43:17,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:44:20,IN,UDP,182.59.109.98,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,03:57:00,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking, 
Cloaking,03:57:02,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking, 
Cloaking,03:57:04,IN,UDP,222.141.69.129,60869,62.220.218.218 ,1031,Cloaking, 
Cloaking,03:59:32,IN,UDP,221.6.163.50,53732,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Firewall,04:01:49,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:01:51,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51972,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51974,62.220.218.218, 1029,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51975,62.220.218.218, 1030,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51976,62.220.218.218, 1031,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51984,62.220.218.218, 1033,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51986,62.220.218.218, 4073,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51978,62.220.218.218, 4081,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51980,62.220.218.218, 2,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51982,62.220.218.218, 1032,Cloaking, 
Firewall,04:07:07,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:07:10,IN,UDP,221.203.145.59,54699,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Firewall,04:07:11,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:07:18,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51316,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51908,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking, 
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,04:13:44,IN,UDP,218.27.103.206,36483,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:18:52,IN,UDP,221.203.145.29,34677,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:22:12,IN,UDP,220.164.140.231,60894,62.220.218.21 8,1030,Cloaking, 
Cloaking,04:22:20,IN,UDP,221.208.208.202,44119,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1025 ,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1026 ,Cloaking, 
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52358,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52359,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,04:26:43,IN,UDP,105.184.59.24,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,04:31:05,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Cloaking,04:41:26,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 5,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,37131,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1025 ,Cloaking, 
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1026 ,Cloaking, 
Cloaking,04:52:25,IN,UDP,175.71.9.223,31260,62.220.218.88,10 26,Cloaking, 
Cloaking,04:58:26,IN,UDP,103.7.244.129,0,62.220.218.88,1025, Cloaking, 
Firewall,04:59:38,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:59:41,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:59:51,IN,UDP,186.186.123.105,0,62.220.218.88,102 6,Cloaking, 
Cloaking,05:00:20,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.88,10 26,Cloaking, 
Cloaking,05:01:06,IN,UDP,221.203.145.59,40208,62.220.218.88, 1026,Cloaking, 
Cloaking,05:01:53,IN,UDP,222.134.45.54,56335,62.220.218.88,1 026,Cloaking, 
Cloaking,05:03:38,IN,UDP,66.110.61.4,4674,62.220.218.88,4672 ,Cloaking, 
Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3394 ,Cloaking, 

Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3395 ,Cloaking,

Ова е денешниот лог од Pc Cillinot кој што моментално е на тест фаза кај мене!!! Обратете внимание на логовите со име FIREWALL!!!!!

 HAHA ABE SO KOJ UM PISESE TOLKU DA MU e*am MAJKATA DA MU e*am LELE:):)Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 15:35
[QUOTE=micevski]

PC-cillin 14 Firewall Log List 
Type,Time,IN/OUT,Protocol,Source IP Address,Source Port,Destination IP Address,Destination Port,Description 
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,02:30:45,IN,UDP,62.160.121.200,31260,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Firewall,02:36:33,IN,ICMP,62.220.218.20,N/A,62.220.218.218,N /A,Ping Attack, 
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,02:41:24,IN,UDP,221.211.255.10,32955,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:41:49,IN,TCP,61.129.15.206,14966,62.220.218.218, 22,Cloaking, 
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55429,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55430,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,02:44:29,IN,UDP,221.6.163.50,57501,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:47:13,IN,UDP,221.1.204.252,33829,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,02:47:23,IN,UDP,218.25.10.103,58429,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58433,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58435,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Firewall,02:51:47,IN,UDP,222.211.12.226,1027,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,02:52:50,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Firewall,02:54:51,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:54:55,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:00,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:05,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Firewall,02:55:10,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Cloaking,02:55:13,IN,UDP,221.203.145.59,60498,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Firewall,02:55:15,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute, 
Cloaking,02:57:00,IN,UDP,1.223.39.157,31260,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Firewall,02:58:30,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:34,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:38,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:43,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:48,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Firewall,02:58:53,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute, 
Cloaking,02:59:22,IN,UDP,218.7.45.195,35478,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:02:32,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:02:33,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1025,C loaking, 
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1026,C loaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,03:08:48,IN,UDP,221.203.145.29,36947,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,03:09:11,IN,UDP,221.208.208.202,48703,62.220.218.21 8,1026,Cloaking, 
Cloaking,03:09:32,IN,UDP,221.203.189.44,35558,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Firewall,03:11:42,IN,TCP,62.233.189.66,61967,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,03:12:57,IN,UDP,222.134.45.54,47080,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:14:59,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,03:15:22,IN,UDP,61.156.238.238,56882,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,03:16:33,IN,UDP,20.55.93.211,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,03:24:46,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking, 
Cloaking,03:24:48,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking, 
Cloaking,03:25:18,IN,TCP,67.68.209.243,2889,62.220.218.218,5 554,Cloaking, 
Cloaking,03:25:19,IN,TCP,67.68.209.243,2930,62.220.218.218,9 898,Cloaking, 
Cloaking,03:26:33,IN,UDP,219.146.161.10,54310,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,102.140.243.96,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Firewall,03:30:18,IN,UDP,203.177.177.73,1151,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,03:31:11,IN,UDP,221.203.145.59,56871,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58544,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58550,62.220.218.218, 1029,Cloaking, 
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58548,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,03:36:19,IN,UDP,172.0.0.3,2455,62.220.218.218,1434, Cloaking, 
Cloaking,03:38:59,IN,UDP,221.202.84.227,2928,62.220.218.218, 1434,Cloaking, 
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,03:43:17,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,03:44:20,IN,UDP,182.59.109.98,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1025, Cloaking, 
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1026, Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking, 
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,03:57:00,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking, 
Cloaking,03:57:02,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking, 
Cloaking,03:57:04,IN,UDP,222.141.69.129,60869,62.220.218.218 ,1031,Cloaking, 
Cloaking,03:59:32,IN,UDP,221.6.163.50,53732,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Firewall,04:01:49,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:01:51,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51972,62.220.218.218, 1028,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51974,62.220.218.218, 1029,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51975,62.220.218.218, 1030,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51976,62.220.218.218, 1031,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51984,62.220.218.218, 1033,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51986,62.220.218.218, 4073,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51978,62.220.218.218, 4081,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51980,62.220.218.218, 2,Cloaking, 
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51982,62.220.218.218, 1032,Cloaking, 
Firewall,04:07:07,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:07:10,IN,UDP,221.203.145.59,54699,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Firewall,04:07:11,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:07:18,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51316,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51908,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking, 
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking, 
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1027,Cloaking, 
Cloaking,04:13:44,IN,UDP,218.27.103.206,36483,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:18:52,IN,UDP,221.203.145.29,34677,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:22:12,IN,UDP,220.164.140.231,60894,62.220.218.21 8,1030,Cloaking, 
Cloaking,04:22:20,IN,UDP,221.208.208.202,44119,62.220.218.21 8,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1025 ,Cloaking, 
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1026 ,Cloaking, 
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52358,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52359,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,04:26:43,IN,UDP,105.184.59.24,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking, 
Cloaking,04:31:05,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking, 
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking, 
Cloaking,04:41:26,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 5,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1028,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1029,Cloaking, 
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 026,Cloaking, 
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 027,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1027,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,37131,62.220.218.218 ,1026,Cloaking, 
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking, 
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking, 
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1025 ,Cloaking, 
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1026 ,Cloaking, 
Cloaking,04:52:25,IN,UDP,175.71.9.223,31260,62.220.218.88,10 26,Cloaking, 
Cloaking,04:58:26,IN,UDP,103.7.244.129,0,62.220.218.88,1025, Cloaking, 
Firewall,04:59:38,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing, 
Firewall,04:59:41,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing, 
Cloaking,04:59:51,IN,UDP,186.186.123.105,0,62.220.218.88,102 6,Cloaking, 
Cloaking,05:00:20,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.88,10 26,Cloaking, 
Cloaking,05:01:06,IN,UDP,221.203.145.59,40208,62.220.218.88, 1026,Cloaking, 
Cloaking,05:01:53,IN,UDP,222.134.45.54,56335,62.220.218.88,1 026,Cloaking, 
Cloaking,05:03:38,IN,UDP,66.110.61.4,4674,62.220.218.88,4672 ,Cloaking, 
Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3394 ,Cloaking, 

Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3395 ,Cloaking,

Ова е денешниот лог од Pc Cillinot кој што моментално е на тест фаза кај мене!!! Обратете внимание на логовите со име FIREWALL!!!!!

 HAHA ABE SO KOJ UM PISESE TOLKU DA MU e*am MAJKATA DA MU e*am LELE:):)

Micevski, ja ova ne sum go pisuval!!! Ova e logot koj sam se kreira pri rabotata na Firewall i jas samo go prefrliv tuka!!! Inaku sakam da kazam deka e registrirana sekoja aktivnost na mojto antivirus, i odbranbeniot sisitem!!! Zborot mi bese deka Antivirusot totalno gi neutralizirase site mozni napadi, na mojot kompjuter!!! E sea korisnicite na antivirus bez firewall zastita, se mnogu poranlivi na ovie napadi otkolku tie sto imaat firewall zastiti!!! E toa mi bese muabetot!!!

Micevski i jas ne sum budala da kucam volku!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 18:33
PC-cillin 14 Firewall Log List     
Type,Time,IN/OUT,Protocol,Source IP Address,Source Port,Destination IP Address,Destination Port,Description     
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:28:48,IN,UDP,221.6.163.50,52442,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,02:30:45,IN,UDP,62.160.121.200,31260,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:32:34,IN,UDP,221.208.208.210,33592,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Firewall,02:36:33,IN,ICMP,62.220.218.20,N/A,62.220.218.218,N /A,Ping Attack,     
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,02:36:43,IN,UDP,147.92.157.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:37:11,IN,UDP,221.203.145.59,53959,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,02:37:31,IN,UDP,85.73.60.155,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,02:41:24,IN,UDP,221.211.255.10,32955,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:41:49,IN,TCP,61.129.15.206,14966,62.220.218.218, 22,Cloaking,     
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55429,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,02:43:02,IN,UDP,221.208.208.202,55430,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,02:44:29,IN,UDP,221.6.163.50,57501,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:47:13,IN,UDP,221.1.204.252,33829,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,02:47:23,IN,UDP,218.25.10.103,58429,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58433,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,02:47:24,IN,UDP,218.25.10.103,58435,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,02:50:02,IN,UDP,63.196.36.49,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Firewall,02:51:47,IN,UDP,222.211.12.226,1027,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,02:52:50,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Firewall,02:54:51,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:54:55,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:00,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:05,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Firewall,02:55:10,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Cloaking,02:55:13,IN,UDP,221.203.145.59,60498,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Firewall,02:55:15,IN,UDP,69.7.175.21,12233,62.220.218.218,33 436,Traceroute,     
Cloaking,02:57:00,IN,UDP,1.223.39.157,31260,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Firewall,02:58:30,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:34,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:38,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:43,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:48,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Firewall,02:58:53,IN,UDP,69.7.175.21,11573,62.220.218.218,33 437,Traceroute,     
Cloaking,02:59:22,IN,UDP,218.7.45.195,35478,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,02:59:51,IN,UDP,32.216.209.204,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:02:32,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:02:33,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1025,C loaking,     
Cloaking,03:03:19,IN,UDP,39.12.155.7,0,62.220.218.218,1026,C loaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:03:23,IN,UDP,222.134.45.54,43809,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,03:08:48,IN,UDP,221.203.145.29,36947,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,03:09:11,IN,UDP,221.208.208.202,48703,62.220.218.21 8,1026,Cloaking,     
Cloaking,03:09:32,IN,UDP,221.203.189.44,35558,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Firewall,03:11:42,IN,TCP,62.233.189.66,61967,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,03:12:57,IN,UDP,222.134.45.54,47080,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:14:59,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,03:15:22,IN,UDP,61.156.238.238,56882,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,03:16:33,IN,UDP,20.55.93.211,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,03:24:46,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,     
Cloaking,03:24:48,IN,TCP,217.198.148.147,3314,62.220.218.218 ,1433,Cloaking,     
Cloaking,03:25:18,IN,TCP,67.68.209.243,2889,62.220.218.218,5 554,Cloaking,     
Cloaking,03:25:19,IN,TCP,67.68.209.243,2930,62.220.218.218,9 898,Cloaking,     
Cloaking,03:26:33,IN,UDP,219.146.161.10,54310,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,102.140.243.96,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:29:46,IN,UDP,184.79.103.203,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Firewall,03:30:18,IN,UDP,203.177.177.73,1151,62.220.218.218, 137,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,03:31:11,IN,UDP,221.203.145.59,56871,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58544,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58550,62.220.218.218, 1029,Cloaking,     
Cloaking,03:34:08,IN,UDP,218.25.10.103,58548,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,03:36:19,IN,UDP,172.0.0.3,2455,62.220.218.218,1434, Cloaking,     
Cloaking,03:38:59,IN,UDP,221.202.84.227,2928,62.220.218.218, 1434,Cloaking,     
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,03:43:06,IN,UDP,141.126.71.171,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,03:43:17,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,03:44:20,IN,UDP,182.59.109.98,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1025, Cloaking,     
Cloaking,03:44:32,IN,UDP,35.137.65.63,0,62.220.218.218,1026, Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,     
Cloaking,03:56:17,IN,UDP,193.243.250.131,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,03:57:00,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,     
Cloaking,03:57:02,IN,TCP,217.144.6.203,2268,62.220.218.218,1 43,Cloaking,     
Cloaking,03:57:04,IN,UDP,222.141.69.129,60869,62.220.218.218 ,1031,Cloaking,     
Cloaking,03:59:32,IN,UDP,221.6.163.50,53732,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Firewall,04:01:49,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:01:51,IN,TCP,62.219.117.219,4481,62.220.218.218, 445,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51972,62.220.218.218, 1028,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51974,62.220.218.218, 1029,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51975,62.220.218.218, 1030,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51976,62.220.218.218, 1031,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51984,62.220.218.218, 1033,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51986,62.220.218.218, 4073,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51978,62.220.218.218, 4081,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51980,62.220.218.218, 2,Cloaking,     
Cloaking,04:06:27,IN,UDP,222.38.148.10,51982,62.220.218.218, 1032,Cloaking,     
Firewall,04:07:07,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:07:10,IN,UDP,221.203.145.59,54699,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Firewall,04:07:11,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:07:18,IN,TCP,71.110.42.201,2491,62.220.218.218,4 45,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51316,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:08:54,IN,UDP,221.203.189.44,51908,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 26,Cloaking,     
Cloaking,04:09:39,IN,UDP,142.162.160.117,0,62.220.218.218,10 25,Cloaking,     
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,04:11:15,IN,UDP,221.208.208.7,44855,62.220.218.218, 1027,Cloaking,     
Cloaking,04:13:44,IN,UDP,218.27.103.206,36483,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:18:52,IN,UDP,221.203.145.29,34677,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:22:12,IN,UDP,220.164.140.231,60894,62.220.218.21 8,1030,Cloaking,     
Cloaking,04:22:20,IN,UDP,221.208.208.202,44119,62.220.218.21 8,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,71.217.122.191,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1025 ,Cloaking,     
Cloaking,04:22:51,IN,UDP,49.188.100.17,0,62.220.218.218,1026 ,Cloaking,     
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,04:24:49,IN,UDP,218.7.45.195,35489,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52358,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:25:11,IN,UDP,221.203.145.59,52359,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,04:26:43,IN,UDP,105.184.59.24,31260,62.220.218.218, 1026,Cloaking,     
Cloaking,04:31:05,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:28,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,302 7,Cloaking,     
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Cloaking,04:32:29,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 4,Cloaking,     
Cloaking,04:41:26,IN,UDP,195.26.152.20,53,62.220.218.218,339 5,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1028,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:43:11,IN,UDP,221.203.145.59,43442,62.220.218.218 ,1029,Cloaking,     
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 026,Cloaking,     
Cloaking,04:45:16,IN,UDP,60.11.125.36,57723,62.220.218.218,1 027,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1027,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,36807,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:48:08,IN,UDP,61.156.238.238,37131,62.220.218.218 ,1026,Cloaking,     
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 5,Cloaking,     
Cloaking,04:49:18,IN,UDP,206.160.145.17,0,62.220.218.218,102 6,Cloaking,     
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1025 ,Cloaking,     
Cloaking,04:51:50,IN,UDP,87.115.217.236,0,62.220.218.88,1026 ,Cloaking,     
Cloaking,04:52:25,IN,UDP,175.71.9.223,31260,62.220.218.88,10 26,Cloaking,     
Cloaking,04:58:26,IN,UDP,103.7.244.129,0,62.220.218.88,1025, Cloaking,     
Firewall,04:59:38,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,     
Firewall,04:59:41,IN,TCP,62.219.153.108,1925,62.220.218.88,1 35,NetBIOS Browsing,     
Cloaking,04:59:51,IN,UDP,186.186.123.105,0,62.220.218.88,102 6,Cloaking,     
Cloaking,05:00:20,IN,UDP,60.11.125.38,33656,62.220.218.88,10 26,Cloaking,     
Cloaking,05:01:06,IN,UDP,221.203.145.59,40208,62.220.218.88, 1026,Cloaking,     
Cloaking,05:01:53,IN,UDP,222.134.45.54,56335,62.220.218.88,1 026,Cloaking,     
Cloaking,05:03:38,IN,UDP,66.110.61.4,4674,62.220.218.88,4672 ,Cloaking,     
Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3394 ,Cloaking,     

Cloaking,05:06:41,IN,UDP,195.26.152.19,53,62.220.218.88,3395 ,Cloaking,

Ова е денешниот лог од Pc Cillinot кој што моментално е на тест фаза кај мене!!! Обратете внимание на логовите со име FIREWALL!!!!!
___________________________________________________________-
Ami i jas ne go kucav ova pa so


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 19:00
NRGMKD, незнам што сакаш да покажиш со овие податоци .. Дека твојот антивирус или FireWall е толку добар, или дека си некоја барана личност, што цел свет пробува да те нукира, или пингова за да те дисконектираат од интернет? Незнам колку знаеш за компјутери, но вака ми изгледаш како коњ, само мајкрософт и тоа е, ако треба и ке апдејтовам и нови програми ке барам, и се, али само windows да користам .. Извини на лошите зборови, но стварно ме збесна.. Зедовте да филозофирате на една обична анкета, а тоа е наједноставно, ако нејкиш да се расправаш со вируси, спајвер, адвер или било што, инсталирај линукс и крај на проблемот.. А micevski, јас ке отворам тема за линукс па прашај што сакаш, не е толку тежок колку што го кажуваат. Можи навистина е потежок од windows-от, но ке се навикниш со тек на време.. И нема некој проблем ако имаш 2 OS, само треба да се запази редот во инсталирањето.. Да не должам тука, ке отворам тема Линукс па таму ке разговараме..

П.С. Гласав за Касперски, затоа што дури имав Windows беше најдобар, а и да имам, пак би го избрал него. И нема врска никаква од руски хакери и такви работи, како што спомна NRGMKD.


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 19:28
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

NRGMKD, незнам што сакаш да покажиш со овие податоци .. Дека твојот антивирус или FireWall е толку добар, или дека си некоја барана личност, што цел свет пробува да те нукира, или пингова за да те дисконектираат од интернет? Незнам колку знаеш за компјутери, но вака ми изгледаш како коњ, само мајкрософт и тоа е, ако треба и ке апдејтовам и нови програми ке барам, и се, али само windows да користам .. Извини на лошите зборови, но стварно ме збесна.. Зедовте да филозофирате на една обична анкета, а тоа е наједноставно, ако нејкиш да се расправаш со вируси, спајвер, адвер или било што, инсталирај линукс и крај на проблемот.. А micevski, јас ке отворам тема за линукс па прашај што сакаш, не е толку тежок колку што го кажуваат. Можи навистина е потежок од windows-от, но ке се навикниш со тек на време.. И нема некој проблем ако имаш 2 OS, само треба да се запази редот во инсталирањето.. Да не должам тука, ке отворам тема Линукс па таму ке разговараме..

П.С. Гласав за Касперски, затоа што дури имав Windows беше најдобар, а и да имам, пак би го избрал него. И нема врска никаква од руски хакери и такви работи, како што спомна NRGMKD.


Fala na pokazanata kultura ZOKIBoSS ili kako i da si!!! Ko prvo, jas za svoja licna upotreba si koristam isklucivo UNIX/LINUX!!!! 2 rabota mi e da bidam virus reporter!!! Momentalno testiram beta verzija na  PC Cillin 14 so presonal firewall!!! Ova se logovite na toj firewall, bidejki za najlesno da proveris moknost na antivirus, e da odis vo wild so neapdejtuvan windows xp, koj sto e premnogu ranliv!!! I treto ja ne sum tolku premnogu popularen za da sakaat da me skinat od i-net, tuku ovie logovi se kreiraat od obicen port scan i obicno pinguvanje, na nekoj koj sto go skenira recisi cel i-net sistem za da vidi kolku zrtvi ke mu se javat!!! A sekogas ranliviot windows, e otvorena kniga za takvite hakeri da gi narecam koi sto edinstvena zanimacija ima e da rusat useri na net, da kradat ip adresi, podatoci i ostali stvari!!! Taka da pred da pocnes da se nerviras, i da navreduvas molim te dobro razgledaj okolina, i rasprasaj se malku!!!
Inaku za mokjnosta na KASPERSKY nikoj ne se somneva, no seapk dobro razgleadj ja istorijata na Kaspersky lab i momcite koi sto rabotat tamu, pa pravi muabet, za KASPERSKY, i sekako deka ne se toa cisti gluposti!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 19:41
E сега дури ми е се јасно .. Значи ти си вирус репортер, и тврдиш дека твојот т.е. вашиот антивирус е најдобар, и тука ги пастираш логовите од firewall-от .. Дај да слетаме на земјата и да си ги отвориме сите карти .. Моментално најдобар е Касперски, според СИТЕ ИНТЕРНЕТ анкети .. А за FireWall, зоне аларм спрема мене е најдобар.. немам споредвано анкети или било што, но знам дека е најраспространет.. И најпојке ме изнервира, бидејќи ги читав одеднаш сите постови на оваа тема, и видов дека ги убедуваш луѓето дека линукс е тежок, или ваков или таков.. Mandriva 2006 е ептен userfriendly, скоро и ист како windows, па така да твоето 2 годишно искуство пајѓа во вода.

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 20:07
Originally posted by ZokiBoSS ZokiBoSS напиша:

E сега дури ми е се јасно .. Значи ти си вирус репортер, и тврдиш дека твојот т.е. вашиот антивирус е најдобар, и тука ги пастираш логовите од firewall-от .. Дај да слетаме на земјата и да си ги отвориме сите карти .. Моментално најдобар е Касперски, според СИТЕ ИНТЕРНЕТ анкети .. А за FireWall, зоне аларм спрема мене е најдобар.. немам споредвано анкети или било што, но знам дека е најраспространет.. И најпојке ме изнервира, бидејќи ги читав одеднаш сите постови на оваа тема, и видов дека ги убедуваш луѓето дека линукс е тежок, или ваков или таков.. Mandriva 2006 е ептен userfriendly, скоро и ист како windows, па така да твоето 2 годишно искуство пајѓа во вода.


Kako prvo, nema tuka nas vas, antivirus!!! Momentalno testiram eden vid na antivirus, a sum testiral poveke antivirusi!!! Znaci ne rabotam odredeno za edna kompanija, tuku za povekje, i toa go rabotam honorarno!!! Ne ubeduvam deka windows e podobar od linux i obratno koga na site ni e jasno deka linux-ot prednici vo svojata sigurnost, i stabilnost kako operativen sistem, a windows site znaeme zosto e tolku mnogu koristen!!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 22:24
e zs e koristen tolku windowsot a zs e postabilen Linuxot pls za primer ( kratki ako e mozno)
-----------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 14:48
abe zs ne prajte muabet ebave ovakvo ebave


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 23.Јануари.2006 во 22:42
останувам на ставот дека Касперски е најдобар антивирус

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 02:05
Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 co Maintenance Pack 3 (со други зборови Anti-Virus во потрага по шпиони) Одлично! Anti-Virus 5.0 не им ги покажа забите само на вирусите, туку ја осуети и шпионажата на компјутерите каде се вршеше тестирањето. Така од интернет страницата на производителот може да ја преснимите дополнителната програма Maintenance Pack 3. Одбраната од шпионажата не е задолжителна задача на софтверите за заштита од вируси, па затоа програмата се тестира само за споредба. Сепак, антивирус програмата ги отстрануваше шпионите многу поефективно од специјалните програми. Од сите шпионски податоци преку 90% беа целосно отстранети, а кај тројанците, back door програмите, Keylogger-те и Browser-Hijackern и повеќе од 99%. Притоа, штетните програми не можеа да ја исклучат Anti-Virus Personal 5.0

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 11:02
abe dostate so karanjeto ebave
---------------------------------------------------------- -
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 18:52
кој се кара??? кај се кара??? колку е карта???

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 20:16
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 co Maintenance Pack 3 (со други зборови Anti-Virus во потрага по шпиони) Одлично! Anti-Virus 5.0 не им ги покажа забите само на вирусите, туку ја осуети и шпионажата на компјутерите каде се вршеше тестирањето. Така од интернет страницата на производителот може да ја преснимите дополнителната програма Maintenance Pack 3. Одбраната од шпионажата не е задолжителна задача на софтверите за заштита од вируси, па затоа програмата се тестира само за споредба. Сепак, антивирус програмата ги отстрануваше шпионите многу поефективно од специјалните програми. Од сите шпионски податоци преку 90% беа целосно отстранети, а кај тројанците, back door програмите, Keylogger-те и Browser-Hijackern и повеќе од 99%. Притоа, штетните програми не можеа да ја исклучат Anti-Virus Personal 5.0


Site novi antivirusni programi doagjaat so vgradena zastita, od spyware i adware!!! Se modificiraat firewall-ovite za da gi detektiraat site steni vlijanija nasoceni kon pc-to koe ti go cuvaat!!! Taka da dokolku si nabavite nov antivirus, gledajte da bide so licenca, da ne bide crackuvan, i ke ja dobiete istata zastita!!! Inaku keyloggerot, mozes da go downloadiras i kako poseben program, pod usov da mu ja isklucis remote podrskata, a Trojanite so dodatok Backdoor, Dropper, etc.... gi ima vo virusnite databazi na sekoj antivirusen program, samo rabotata e na koj kolku vreme i treba da go detektira, i kolku steta ke napravi toj!!! Nemozes da detektiras deka te napgja trojan dodeka ti ne dozvolis vlez na nekoj fajl vo tvojot kompjuter!!! Ili tvjot firewall, ad podesen na High sensitive level, pa taka da site popupi da gi zprecuva pri otvoranjeto na nekoj website!!! Trojani, i i-worm-ovi, vo wild ima samo na nebezbednite web strani!!! Taka da i vasiot web browser moze da ve zastiti od tie web strani, dokolku ne mu dozvolite toj da prelistuva i otvora takvi web strani!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 25.Јануари.2006 во 20:49
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0 co Maintenance Pack 3 (со други зборови Anti-Virus во потрага по шпиони) Одлично! Anti-Virus 5.0 не им ги покажа забите само на вирусите, туку ја осуети и шпионажата на компјутерите каде се вршеше тестирањето. Така од интернет страницата на производителот може да ја преснимите дополнителната програма Maintenance Pack 3. Одбраната од шпионажата не е задолжителна задача на софтверите за заштита од вируси, па затоа програмата се тестира само за споредба. Сепак, антивирус програмата ги отстрануваше шпионите многу поефективно од специјалните програми. Од сите шпионски податоци преку 90% беа целосно отстранети, а кај тројанците, back door програмите, Keylogger-те и Browser-Hijackern и повеќе од 99%. Притоа, штетните програми не можеа да ја исклучат Anti-Virus Personal 5.0


Site novi antivirusni programi doagjaat so vgradena zastita, od spyware i adware!!! Se modificiraat firewall-ovite za da gi detektiraat site steni vlijanija nasoceni kon pc-to koe ti go cuvaat!!! Taka da dokolku si nabavite nov antivirus, gledajte da bide so licenca, da ne bide crackuvan, i ke ja dobiete istata zastita!!! Inaku keyloggerot, mozes da go downloadiras i kako poseben program, pod usov da mu ja isklucis remote podrskata, a Trojanite so dodatok Backdoor, Dropper, etc.... gi ima vo virusnite databazi na sekoj antivirusen program, samo rabotata e na koj kolku vreme i treba da go detektira, i kolku steta ke napravi toj!!! Nemozes da detektiras deka te napgja trojan dodeka ti ne dozvolis vlez na nekoj fajl vo tvojot kompjuter!!! Ili tvjot firewall, ad podesen na High sensitive level, pa taka da site popupi da gi zprecuva pri otvoranjeto na nekoj website!!! Trojani, i i-worm-ovi, vo wild ima samo na nebezbednite web strani!!! Taka da i vasiot web browser moze da ve zastiti od tie web strani, dokolku ne mu dozvolite toj da prelistuva i otvora takvi web strani!!!

__________________________________________________________ _________
e da de taka e so


Постирано од: oljo
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 11:40
Decki da ne se raspravame koristete Kaspersky vo kombinacija so Zone alarm(firewall) vasiot kompjuter e sosema zastiten, osobeno ako imate Wireless internet Zone Alarm a i Kaspersky imaat posebna opcija na toj vid na internet, za primer jas imam preku 20 napadi dnevno sto gi sprecuva pedercinjata okolu mene da mi zemat od mrezata, tuka se zeznale
taka da glasam za kaspersky lesen e update si pravi samiot i sam si skenira samo treba da go namestis setingot


caos


-------------
oljo
je suis tres jolie garson


Постирано од: oljo
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 11:47
zone trgnigo od anketa toa nee antivirus-------------
oljo
je suis tres jolie garson


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 14.Февруари.2006 во 18:36
ojlo, во новата верзија на Зоне Аларам има вклучено и антивирус, исто како и анти спајвер програми, па така да можи да се брои и тој како антивирус, иако сеуште не се добро разработени.

-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 15.Февруари.2006 во 17:04
Stom pocne da se stava special suite vo nekoj program koj prvicno bil namenet za edna rabota kako na primer zone alarma firewall togas tesko deka ke izleze od seto toa dobar proizvod!!! Momentalno na tes go imam noviot bullguard so firewall double protection stom ke vidam kako raboti ke vi prezentiram podatoci za nego!!! Inaku momentalno PC Cillin 14 so firewall protection gi odbi 99 % od napadite na ranliva masina, t.e so neapdejtuvan windows!!! Pozdrav!!!

P.S Vo ocekuvanje sum na noviot NORTON ANTIVIRUS 2006 beta 2 modifikuvana verzija!!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: senkotoo
Датум на внесување: 28.Февруари.2006 во 18:00
 NOD32 antivirus system Е За мен the best...Лови секои вируси

-------------
О,НЕРАЗУМНИЙ ЮРОДЕ.. ПОРАДИ ЩО СЕ СРАМИШ...
       


Постирано од: Митко
Датум на внесување: 06.Март.2006 во 20:39
Јас би ви препорачал "ZoneLabs Security Suite". Има Antivirus, Firewall, Anti-spyware, IM Security, Email Protection и други корисни функции. Продуктите на ZoneLabs ги користам откако постои компанијата, така да искрено сум многу задоволен од нив. Почнав со користење на нивниот Firewall.

-------------
Mitko


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 08.Март.2006 во 17:04
Bullguard so Firewall ne se pokaza mnogu mnogu korisen!!! sega za sega kolku sto mozam da vidam najdobar e Norton Antivirus 2006 beta modifikuvana verzija so Firewall zastita, inaku go testiram AVG antivirus Professional so Firewall zastita!!!
ke vidime kakov ke ispadne!!!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 11:36
Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 09.Март.2006 во 23:00
aha i


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 16:45
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 17.Март.2006 во 18:17

NRGMKD би те замолил прво една работа, кога ке пишуваш користи помалку извичници, бидејќи ми изгледа како да се дериш и дека си во право .. Сакам да кажам за ентер цд-ата .. Вистина е дека некои фајлови антивирусите ги детектираат како тројанци, или ретко како вируси (ми се има мене случено тоа) но сепак не се ништо .. Само незнам со што ги скенираат во ентер па не им покажува ништо, со некој нортон 2001 без апдејти .. (:

btw, ако сака некој да биди Full заштитен, зошто не стави линукс ? (:-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 18.Март.2006 во 01:52
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


Хахаха, ме насмеа. Па јас имав и PCCillin и AVG. Слабо се покажаа. А за Symantec, секоја чест, има нешто во нив, затоа и си го скенирам компјутер-от одвреме навреме со онлине скенер-от нивни. Ама стварно е спор нивниот антивирус. Го користам и скенерот на Panda Software и многу други скенери. И од кога користам AntiVir се нема заразено компјутеров. Можеби и навиките за сурфање, познати адреси, без атачменти во е_маил, помага да се остане не заразен.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 09:50

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


Хахаха, ме насмеа. Па јас имав и PCCillin и AVG. Слабо се покажаа. А за Symantec, секоја чест, има нешто во нив, затоа и си го скенирам компјутер-от одвреме навреме со онлине скенер-от нивни. Ама стварно е спор нивниот антивирус. Го користам и скенерот на Panda Software и многу други скенери. И од кога користам AntiVir се нема заразено компјутеров. Можеби и навиките за сурфање, познати адреси, без атачменти во е_маил, помага да се остане не заразен.

Искрено многу ме чудиш со муабетов за PC Cillin и AVG Антивирусите дека се покажале слабо бидејќи тие се едни од водечките антивирусни програми!!! Инаку за Symantec можам да кажам дека од време на време знае да го превземе тронот од некои од другите антивируси!!! Спороста околу скенирањето не е во програмата или скенерот што таа го содржи, туку во тоа што тие програми секој можен фајл во компјутерот го скенираат по 2 до 2 пати во текот на целиот процес!!! Помалите антивируси секако дека се ефикасни но не се ефикасни колку што се другите!!! Само за споредба PANDA TITANIUM setup фајлот тежи некаде околу 60 MB, а додека кај AntiVir тежи некаде околу 7 до 8 mb. Воедно во поголемите антивирусни програми е што тие поставуваат агенти и стапици насекаде низ компјутерот и така да секое отворање или стартување на некој вирус или i-worm се елиминира!!! Затоа и можеби се малку поспори но се секако побезбедни!!! Инаку како што напомена и ти, секако најбитни се навиките при работа со интернет, и еден од главните фактори за безбедноста на твојот компјутер е тоа!!!-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 10:20
еј па и нортон не е лош, го имам веќе 2 години и досега никогаш не ми се срушил системот

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 17:39
Рушењето на системот не е фактор најбитниот фактор кој може вирусите да го направат!!!
Рушење на систем е повеќе од други причини!!! Како несреден хард диск, несредени регистри, избришани фајлови од Windows и уште некои други ситници кои за комот живот значат
Мене првиот System crash ми се деси дома а тогаш од дома не се ни закачував на нет!!! Јес да бев неук околу овие работи, ама со тек на време научив!!! Значи НОРТОНОТ е всушност Symantec corporattion и е негов производ!!! Еден од светските водечки антивирусни програми!!! Значи дека комот донекаде ти е заштитен, но без дополнителната WINDOWS update поддршка твојот систем исто како да е полугол.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Lion
Датум на внесување: 20.Март.2006 во 17:52

 

 Sum koriste i Norton, PC clin a sega imam i kasparski . Se slozuvam so NRGMKD, bez redoven update tvojot sistem e lesna cel na virusite, trojancite....

 I dobro razmisluvanje sto sakas da pravis ( da downloadiras ) na internet-------------
don't smoke and fly, take a bike and ride


Постирано од: busvek
Датум на внесување: 23.Март.2006 во 05:02
KASPERSKY PRO
+
Lavasoft Ad-Aware SE Professional

Br.1


-------------

">


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 01.Април.2006 во 17:54
Originally posted by busvek busvek напиша:

KASPERSKY PRO
+
Lavasoft Ad-Aware SE Professional

Br.1


ZAKON Kombinacija


Постирано од: CyberBaZe
Датум на внесување: 27.Април.2006 во 18:39
Хех , јас искрено никогаш не сум користел антивирус , моемнтално (и пред тоа во скорешно време) поради коситењето на ГНУ/Линкс за што е кажано дека постојат нешто околу 60 вируси мислам. Али интересното е тоа што не користев антивирусна апликација кога имав виндовс. Исрено шансата да фатите вирус пред спајвер е 1000000/1 :) Па затоа се што имав беше зон аларм како фајрвал и спајвер свипер и никогаш не сум имал никаква загуба на податоци , никакво трошење на рам од некои чудни причини и слично :)

-------------
Bombing 4 Peace is like Having sex 4 Virginity


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 12:07

Рушењето на системот не е фактор најбитниот фактор кој може вирусите да го направат!!!
Рушење на систем е повеќе од други причини!!! Како несреден хард диск, несредени регистри, избришани фајлови од Windows и уште некои други ситници кои за комот живот значат
Мене првиот System crash ми се деси дома а тогаш од дома не се ни закачував на нет!!! Јес да бев неук околу овие работи, ама со тек на време научив!!! Значи НОРТОНОТ е всушност Symantec corporattion и е негов производ!!! Еден од светските водечки антивирусни програми!!! Значи дека комот донекаде ти е заштитен, но без дополнителната WINDOWS update поддршка твојот систем исто како да е полугол. 

Си во право за ова и постојано го апдејтувам постојано антивирусот, вклучен ми е и активен постојано.а и добро ми е среден цел систем но сепак вирусот знае и да го поткопа, посебно ако е оној тројанецот кој едвеј го истерав на крај.

__________________-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: micevski
Датум на внесување: 08.Мај.2006 во 23:59
Sea za sea kasperski so ad aware nemam promas a za ponatamu ne znam ke vidime + to na kaspersky imam sekoj "sat" Update .............


-------------
It`s nice to be important but is more important to be nice >>>bRiX<<<


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 00:49
ад варе може да се земе бесплатно на нивниот сајт така???? или можеби се лажам??? И која верзија на Касперски ја имаш ти мицевски??? 

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 09.Мај.2006 во 20:12
Ad aware може да се превземе од www.lavasoft.com, но само во ПЕРСОНАЛ верзија, а тоа значи дека нема поп ап блокер, и сајт скенер!!!! Значи имате шанси да закачите спајвер, адвер и остали срања!!! А додека Про е веќе нешто друго, но ги имате во крак верзија насекаде по интернетов!!! Редовен апдејт и скан на комот и нема ништо да му се случи на вашиот PC !!! 

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 09:56
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


Хахаха, ме насмеа. Па јас имав и PCCillin и AVG. Слабо се покажаа. А за Symantec, секоја чест, има нешто во нив, затоа и си го скенирам компјутер-от одвреме навреме со онлине скенер-от нивни. Ама стварно е спор нивниот антивирус. Го користам и скенерот на Panda Software и многу други скенери. И од кога користам AntiVir се нема заразено компјутеров. Можеби и навиките за сурфање, познати адреси, без атачменти во е_маил, помага да се остане не заразен.

Искрено многу ме чудиш со муабетов за PC Cillin и AVG Антивирусите дека се покажале слабо бидејќи тие се едни од водечките антивирусни програми!!! Инаку за Symantec можам да кажам дека од време на време знае да го превземе тронот од некои од другите антивируси!!! Спороста околу скенирањето не е во програмата или скенерот што таа го содржи, туку во тоа што тие програми секој можен фајл во компјутерот го скенираат по 2 до 2 пати во текот на целиот процес!!! Помалите антивируси секако дека се ефикасни но не се ефикасни колку што се другите!!! Само за споредба PANDA TITANIUM setup фајлот тежи некаде околу 60 MB, а додека кај AntiVir тежи некаде околу 7 до 8 mb. Воедно во поголемите антивирусни програми е што тие поставуваат агенти и стапици насекаде низ компјутерот и така да секое отворање или стартување на некој вирус или i-worm се елиминира!!! Затоа и можеби се малку поспори но се секако побезбедни!!! Инаку како што напомена и ти, секако најбитни се навиките при работа со интернет, и еден од главните фактори за безбедноста на твојот компјутер е тоа!!!Немој да ми кажеш дека користиш легални верзии од антивирусните програми, или дека некој дома користи легални верзии. Тоа е непојмливо овде. Но за разлика од тоа, AntiVir е ефикасен, но и бесплатен. Update-и нон стоп и тоа без проблем. Со PCcillin ја скапавме тиквата кога почнаа да прават проблем со update-от. Исто и со AVG имав проблем при update-ирањето. Сето тоа мора да влезе во оценката за целокупниот впечаток. Не дека не се ефикасни, ама не се скроз друштвени.
А ако почнам да ставам кракови, чуда, тоа е исто како да сум го дал компјутерот на оглас за изнајмување кај вирусите. Мразам кракови, никогаш не си сигурен дека тој што го направил кракот, не направил и вирус.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 11:57
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Антивир, германска работа, плус Microsoft AntiSpyWare. Има ли нешто подобро од тоа? Не знам од кога не сум имал проблеми. А напади има нон стоп. Е_маил-ови, глупости од Ентер_ЦД-ата. Секаде има вируси. Полека но сигурно, станува императив, да имаш какви такви познавања од оваа област, за да се заштитиш што подобро.


Ај пробај да ставиш некој друг антивирус како Нортон, АВГ, ПЦ Цилин, Касперски, МcAfee, може и ке се зачудиш што ќе најдеш во твојот ком!!!
BTW Lavasoft Ad Aware 1.06, или SpyBot 1.4 се каде каде подобри од Microsoft Antyspyware!!! А за Ентер цд-ата можам да се кладам дека сега немаат ниту еден вирус или спајвер, тоа само антивирусот или антиспајверот реагира на одредени програмчиња кои се наоѓаат на програмчињата или игриците од Ентер цд-ата!!!


Хахаха, ме насмеа. Па јас имав и PCCillin и AVG. Слабо се покажаа. А за Symantec, секоја чест, има нешто во нив, затоа и си го скенирам компјутер-от одвреме навреме со онлине скенер-от нивни. Ама стварно е спор нивниот антивирус. Го користам и скенерот на Panda Software и многу други скенери. И од кога користам AntiVir се нема заразено компјутеров. Можеби и навиките за сурфање, познати адреси, без атачменти во е_маил, помага да се остане не заразен.

Искрено многу ме чудиш со муабетов за PC Cillin и AVG Антивирусите дека се покажале слабо бидејќи тие се едни од водечките антивирусни програми!!! Инаку за Symantec можам да кажам дека од време на време знае да го превземе тронот од некои од другите антивируси!!! Спороста околу скенирањето не е во програмата или скенерот што таа го содржи, туку во тоа што тие програми секој можен фајл во компјутерот го скенираат по 2 до 2 пати во текот на целиот процес!!! Помалите антивируси секако дека се ефикасни но не се ефикасни колку што се другите!!! Само за споредба PANDA TITANIUM setup фајлот тежи некаде околу 60 MB, а додека кај AntiVir тежи некаде околу 7 до 8 mb. Воедно во поголемите антивирусни програми е што тие поставуваат агенти и стапици насекаде низ компјутерот и така да секое отворање или стартување на некој вирус или i-worm се елиминира!!! Затоа и можеби се малку поспори но се секако побезбедни!!! Инаку како што напомена и ти, секако најбитни се навиките при работа со интернет, и еден од главните фактори за безбедноста на твојот компјутер е тоа!!!Немој да ми кажеш дека користиш легални верзии од антивирусните програми, или дека некој дома користи легални верзии. Тоа е непојмливо овде. Но за разлика од тоа, AntiVir е ефикасен, но и бесплатен. Update-и нон стоп и тоа без проблем. Со PCcillin ја скапавме тиквата кога почнаа да прават проблем со update-от. Исто и со AVG имав проблем при update-ирањето. Сето тоа мора да влезе во оценката за целокупниот впечаток. Не дека не се ефикасни, ама не се скроз друштвени.
А ако почнам да ставам кракови, чуда, тоа е исто како да сум го дал компјутерот на оглас за изнајмување кај вирусите. Мразам кракови, никогаш не си сигурен дека тој што го направил кракот, не направил и вирус.


Легални верзии не користам, затоа што скоро секогаш користам тест верзии на антивирусите, а за легална копија можам во секое време да добијам бесплатно, од скоро сите производители!!!
Инаку што се однесува до проблемите со update-от на AVG и PC Cillin, тоа можеби ти се случувало со постарите верзии, како на пр. AVG 6 version, или Pc cillin 9, a тоа е заради нивните сервери, и спороста нивна!!! Проблем со update од сајт се случува кога е серверот преоптоварен, и имаа мали проблеми во самите програми, што сепак не ја ремети нивната работа при скенирањето!!! Најбитен е првиот момент, и брзината на детекцијата!!!
А за АНТИВИР, ако те*е ти е ок, тогаш користи си го, се додека не посетуваш сомнителни веб страни, нема да имаш никакви проблеми!!! Пробај посети некои сомнителни веб страни и така ќе ја видиш неговата работа!!!


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 10.Мај.2006 во 13:39
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Легални верзии не користам, затоа што скоро секогаш користам тест верзии на антивирусите, а за легална копија можам во секое време да добијам бесплатно, од скоро сите производители!!!
Инаку што се однесува до проблемите со update-от на AVG и PC Cillin, тоа можеби ти се случувало со постарите верзии, како на пр. AVG 6 version, или Pc cillin 9, a тоа е заради нивните сервери, и спороста нивна!!! Проблем со update од сајт се случува кога е серверот преоптоварен, и имаа мали проблеми во самите програми, што сепак не ја ремети нивната работа при скенирањето!!! Најбитен е првиот момент, и брзината на детекцијата!!!
А за АНТИВИР, ако те*е ти е ок, тогаш користи си го, се додека не посетуваш сомнителни веб страни, нема да имаш никакви проблеми!!! Пробај посети некои сомнителни веб страни и така ќе ја видиш неговата работа!!!


Проблемот е што не тестираат сите, па да се навраќаат нон стоп на едни те исти антивирусни програми. Или да пробуваат да update-ираат цело време и со нови верзии. Инаку знам дека сите производители се трудат да ги надминат своите проблеми, дури мислам и дека овие програми се најажурираните, знаеме зошто сите.
Ако си влезен во некоја тест околина, може ли да поделиме искуства подетално? На пример кој од антивирусните програми се вгнездува најдлабоко во кернелот на Windows-от? А со тоа станува многу тешко да го измамиш.


-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: Optimus
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 19:08
Аваст е најдобар. Незнам зошто толку малку гласови освои.
Инаку, верзијата за домашна употреба е бесплатна. Има и автоматски фиревалл за оние EMule,Kazaa,Bearshare и програмите за инстант пораки. Вкучено е и master passsword.

Инаку и касперски е добар, особено затоа што е брз со помош на неговите стримови што ги прави.


Постирано од: bosab
Датум на внесување: 29.Јуни.2006 во 19:11
Касперски го имам и досега сум задоволна а плус си имам и Ad-Aware SE Persomal

-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 30.Јуни.2006 во 02:41
Касперски 6.0 најновиот, тој го иам и просто сум презадоволен од него Big smileBig smileBig smile

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: sexyemma
Датум на внесување: 05.Јули.2006 во 16:05
Originally posted by bosab bosab напиша:

Касперски го имам и досега сум задоволна а плус си имам и Ad-Aware SE Persomal
 
I jas super se neli?


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 07.Јули.2006 во 01:34

Со новиот Касперски 6.0 нема да имате потреба од посе*ен софтвер за спајвери.... Малиот се сам средува веќе... Big smileBig smileBig smile-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: topuz
Датум на внесување: 15.Јули.2006 во 22:11
Sto imate da kazete za NOD32 antivirus sistem, drugi mislat F-secure e podobar? Za sto da se odlucam?


Постирано од: makskop1945
Датум на внесување: 02.Август.2006 во 13:05
Ve molam dajte mi nekoj dobar apsolutno besplaten antispyware program. Pomagajte!


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 03.Август.2006 во 23:38
Ad-Aware SE Personal Najdobar i besplaten mozis da go najdis na http://www.download.com - www.download.com

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: spaski
Датум на внесување: 27.Август.2006 во 11:11
Eve vi adresa za najdobri spywere programi>Ne se besplatni ama chisto za informacija.
http://anti-spyware-review.toptenreviews.com/


Постирано од: kocanec
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 21:39
abe jas kako po iskusen Smile da vi kazam samo kaspersky da si go koristete Smile


Постирано од: Flix
Датум на внесување: 25.Септември.2006 во 22:21
Taka e. Dosega podobar od nego ne sum sretnal 

-------------
http://flixter.deviantart.com/">


Постирано од: ZokiBoSS
Датум на внесување: 26.Септември.2006 во 12:48
Спрема статистика на интернет, најдобар антивирус досега е BitDeffender или како и да се вика.. На касперски му бегаше само за една работа, не сум сигурен точно за што, ама мислам дека имаше само маил заштита од вируси.. Но наспроти тоа, скенирањето на 20ГБ хард диск троши двојно повеќе време, од скенирањето со касперски, па сега вие одлучете..

Зоки

П.С. Не сум сигурен точно со која верзија беше тестиран касперски, али мислам со 5.xx


-------------
That What Doesn't Kill Me, Only Makes Me Stronger..!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 03.Октомври.2006 во 20:55

Nikogas  ne sum koristel  Anti Virus  i nema  da  kosristam.

Pricini:Go  pravat kompjuterot brz  kako polzav,nemozes  raat d a si rabotes,i  sto e  najbitno ne  davaat  nikakva  zastita za  PC to .
Internetot  e poln so  trojansi,worms,virusi koi  se  nevidlivi  za  site  anti virusi .Edinstvena  zastita  100% na internet  e  samo  so  DEEP  FREEZE .Skoro ke stavam  tutorial  za negovo  koristenje i zastitata  koja ja  dava .


Постирано од: ice_dmx
Датум на внесување: 21.Октомври.2006 во 12:54
 samo Kaspersky 6.0 Wink

-------------
dudenz


Постирано од: vd
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 11:26
ZoneAlarm v6.5.700.000 (editions)

ZoneAlarm delivers powerful, multi-layered security to your PC with an advanced firewall, anti-spyware,
identity theft protection, privacy protection, and other functions. Its comprehensive, easy-to-use features
can enhance basic firewall or antivirus programs, and are perfect for anyone concerned about online privacy.
 
 
AntiVirus (15.8 MB)
http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zaAvSetup_65_700_000_en.exe - http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zaAvSetup_65_700_000_en.exe
 
Professional (13 MB)
http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zapSetup_65_700_000_en.exe - http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zapSetup_65_700_000_en.exe
 
Security Suite (26.5 MB)
http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zaSuiteSetup_65_700_000_en.exe - http://download.zonelabs.com/bin/free/1038_zl/zaSuiteSetup_65_700_000_en.exe
 
 
 
KGN
http://rapidshare.de/files/22535977/ZAKGN_AppZone.rar.html - http://rapidshare.de/files/22535977/ZAKGN_AppZone.rar.html
 
 
Tested / Works
 
 
 
 
 


Постирано од: BiG_kIsS
Датум на внесување: 23.Ноември.2006 во 20:34
Имав БитДефендер ама фатив вирус и едвај го исчистив и сега го имам најновиот Касперски

-------------
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk