IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
Прашање: Кој Антивирус го користите?
Одговор Гласови Статистика
115 [26,68%]
129 [29,93%]
33 [7,66%]
26 [6,03%]
20 [4,64%]
2 [0,46%]
93 [21,58%]
13 [3,02%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
    Испратена: 14.Јануари.2006 во 16:52
Go nema vo izborot... koristam AVG anti virus... zakon e , dobar e ima redoven update, ne go zakocuva kompjuterot,koristi malku resursi od PC-to, i e FREE.... www.grifsoft.com
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 16:56
ZoneAlarm- ne e antivirus - no e odlicen softwere za zastita od pinganje vo mreza ili preku internet, a isto taka e i najdobra zastita za wireless mrezi... go imam i e super... go stavas i go zaboravas- se sam si pravi.
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 21:46
DOBRO
----------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAA!!!!!!!
Кон врв
elena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 804
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 22:10
avast

...se ona sto ne e zapisano, kako nikogas da ne postoelo...
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2006 во 23:09
abe luge glasajte na anketata gore i se razbira davajte komentari a ne samo komentari POZDRAV
---------------------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 04:02
Искуство сум имал со 3 од овие - Касперски, Бит Дифендер и нормално Нортон и мислам дека за нијанса Бит Дифендерот се покажа како подобар од Касперски уствари зависи за што ама ете некако тој повеќе ми одговараше. Сепак ќе гласам и за двата
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 15:53
EPA GLASAJTE DE NA ANKETATA PLS ZS BAS ME INTERESIRA
POZDRAV
----------------------------------------------
RECE micevski I ODLETAAAAAAAAA!!!!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 16:41
Јас кога го зедов РС имав програмирамо НОРМАН вирус контрол , меѓутоа ништо неможам да кажам повеќе околу ова, тапа сум
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2006 во 17:31

Originally posted by Maro Maro напиша:

Искуство сум имал со 3 од овие - Касперски, Бит Дифендер и нормално Нортон и мислам дека за нијанса Бит Дифендерот се покажа како подобар од Касперски уствари зависи за што ама ете некако тој повеќе ми одговараше. Сепак ќе гласам и за двата

Другарче, јас го имав Бит дефендерот, и можам да кажам со сигурност дека е за класа подолу од касперскиот... е сега ако касперскиот се симне со крак, во тој случај сето тоа се забележува во главната просторија кај нив, и даваат помала заштита отколку што треба... Додека Бит дефендерот, дури и ги знам тие луѓе што го прават тој антивирус, и можам да кажам дека заштитата од нив не ви е загранторана, бидејќи тие влегуваат преку нивниот антивирус во вашиот ком, и можат во секое време да работат што сакаат и како сакаат.... Поздравче  Гласав за Касперски  Инаку Касперски пакувањето да купиш е некаде околу 800 евра, е тој земи го па да видиме дали нешто ќе се протне во твојот ком

    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 09:31
Антивир!
www.free-av.com
Германска работа, нема промашување, само треба редовен Update!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 12:16

Се извинувам за початните грешки, не сум навикнат на пишување кирилица!

кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Анти-вирус мозе да работи во принцип на зголемен фајл! со значи ова? кога ние инсталираме анти-вирус на нашиот компјутер прво тој го скенира комплетно нашиот систем. Тие податоци од скенирањето ги чува во базата на податоци што ја има анти-вирусот. После второто скенирање е нормално пократко од првото, а зошто? Па затоа што се анализираат само тие фајлови (највеке егзекутивните фајлови) на кои им е изменета нивната големина! а што врска има големината на фајлот? па ако некој фајл се инфектира со вирус, тогаш се претпоставува дека тој фајл се зголемува и се зема како критичен фајл. Ете еден метод како работат анти-вирусите! Но, дали е тоа добар начин за да се заштитиме од вируси? Нормално дека не. Има паметни вируси кои пре да го инфектираат некој фајл прво истиот го компресираат, се внесуваат во него, и ако фајлот има после компресирањето и после инфекцијата пак помала големина, тогаш вирусот ја полни празнината со беззначаен код ... и ете сепак фајлот си останува ист за анти-вирусот. А да не зборуваме за тоа дека вирусот мозе да се смести на почеток, крај или секаде во внатрешноста на фајлот ( кодот) што проследува со негово потешко пронаоѓање!

Друга метода на работа на анти-вирус е скенирање на фајлови на кои е променето времето на модифицирање. Ако некој фајл (пак егзекутивните фајлови се во предност) откако е скениран од анти-вирус му се промени времето на модификација, тогаш анти-вирусот него го пријавува како критичен фајл! Но, спеак има попаметни вируси кои ете го оставаат датумот на модифицирање непроменет!  Едно заборавив да кажам, како заштита од компресија на фајлови од страна на вирусите, се користат програми кои се наменети за тоа компресирање. Инаку сега и самите произведители на софтвери ги компресираат нивните програми.

Понатаму, треба да се каже дека вирусот немора да биде стациониран само на хард диск! Тој исто така може  да се скрие во боот секторот, некаде на крајот на меморијата обично каде останува не употре*ена и сл.

Од анти-вирусите се формираат исто така фајлови на нашиот компјутер кои се викаат некако Бајт Фајлови. Зошто служат овие видови на фајлови? Тие служат како мамец за вирусот со тоа што вирусот ке ги инфицира нив па со нивно скенирање потоа вирусот полесно ке мозе да ги фати вирусите! Исто така тие фајлови се малечки по големина и лесно мозе да се пренесат на анализа, тамо каде што се прават анти-вируси! Но ете, исто така има вируси кои го знаат ова  и што прават? не ги инфицираат ваквиот вид на фајлови!

Па сега има многу да се зборува во врска со вирусите, има многу типови на вируси и сите си работат според своја програма! Но, темата е анти-вируси колку што гледам, па јас дури не користам анти-вируси, си имам други начини на заштита на компјутерот!  Инаку вирус без update e само програм кој ти зафака место на хард дискот!

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 15:14
кога сме кај анти-вирусите, колку што знам јас Вирусите се секогаш понапреди од програмите за нивно детектирање и одстранување!

Да, ама никогаш вирусот нема да ве удри прво вас! Затоа имате време додека да дојде до вас, да ја обновите вашата заштита! Тоа значи потребно е брзо реагирање.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
micevski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај micevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2006 во 19:36
Taka e vo pravo si
-------------------------------------------
RECE micevski I OJDE NA PAZAAAAAAAAAAR
Кон врв
joki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај joki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 03:11

имам касперски...и ОК  си е ...мислам..нисо не знам зато се си е во ред...

..само scan ко ке требит му прам...и не знам...вистина е добар...

Точачиња.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.