IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Суеверие
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Суеверие

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 22>
Автор
Порака
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 18:43
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


Originally posted by Џо Џо напиша:

Кога би барал детелина со 4 листа би ја барал како редок специмент.А не како нешто што носи среќа.А не , не барам , и сум барал само кога сум бил мал - така наставниците ни го трошеа времето (за да не ги замараме).
доброоооо идеме понатака......дали Џо носиш ваква алка ?? и зошто??си  приметил колку носат исто ?? мислиш дека е во тренд тоа?? или?? 
PLETENA%20CRNA%20BROJANICA


Јас мислам дека е поради помодарство , немање вкус , немање индивидуалност , карактер .
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 18:50
нека%20ти%20е%20срам  
знаеш добро ти епртендосадно....голема%20насмевка ама на ваков начин сакаш да ми го изнудиш одговорот....сама да си одговорам на прашањето!!
е ако де.....еве..

тие се сувенири , амајли конкретно бројчаница кои се осветени во црква.....и сите што ги носат ....се суеверни дека ги носат за здравје за среќа.....да
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 19:00
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

нека%20ти%20е%20срам   знаеш добро ти епртендосадно....голема%20насмевка ама на ваков начин сакаш да ми го изнудиш одговорот....сама да си одговорам на прашањето!!е ако де.....еве..тие се сувенири , амајли конкретно бројчаница кои се осветени во црква.....и сите што ги носат ....се суеверни дека ги носат за здравје за среќа.....да


Тоа се материјали - НАЈЛОН и гус ( згура ) ?
Тишината е гласникот на почетокот , пссс...т .
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 19:22
Не носам таква алка.
Океј ,вистина , сум забележал многу кои носат таква алка.
Незнам дали е во тренд бидејќи не сум забележал вакви алки да носат сите старосни групи.
-Неносам никаков накит или модни додатоци , сум пробал , ама не ми се свиѓа начинот на кој ми ја гребат кожата.Можеби еден ден ќе носам ама тоа би било чисто од кеиф , т.е. -стилистички.
Алката што ја покажа според мене е од оние шо се шиткаат по цркви како ‘христијаните‘ би се потсетиле во која црква даваат пари.
-Brainwashing. . . рамнодушност
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Hedonistka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Shapeshifter

Регистриран: 17.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hedonistka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 19:53

Brojanica ne e za sekogo..shteta shto ja nosat i tie shto ne i go znaat znachenjeto i kakva e nejzinata istorija ..
If you are reading this, get a life!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 21:34
Originally posted by Џо Џо напиша:

Не носам таква алка.
Океј ,вистина , сум забележал многу кои носат таква алка.
Незнам дали е во тренд бидејќи не сум забележал вакви алки да носат сите старосни групи.
-Неносам никаков накит или модни додатоци , сум пробал , ама не ми се свиѓа начинот на кој ми ја гребат кожата.Можеби еден ден ќе носам ама тоа би било чисто од кеиф , т.е. -стилистички.
Алката што ја покажа според мене е од оние шо се шиткаат по цркви како ‘христијаните‘ би се потсетиле во која црква даваат пари.
-Brainwashing. . . рамнодушност

доооооооооооообро Џо.....
ај кажи ми....зошто сите кои се суеверни во своите куќи чуваат над врата потковица......
дали некаде кај тебе над врата имаш потковица??? ако имаш зошто???
http://www.yukonforge.com/images/horse-head-HORSESHOE.jpg




Изменето од bijonse1 - 28.Јуни.2010 во 21:35
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 21:41
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

Не носам таква алка.
Океј ,вистина , сум забележал многу кои носат таква алка.
Незнам дали е во тренд бидејќи не сум забележал вакви алки да носат сите старосни групи.
-Неносам никаков накит или модни додатоци , сум пробал , ама не ми се свиѓа начинот на кој ми ја гребат кожата.Можеби еден ден ќе носам ама тоа би било чисто од кеиф , т.е. -стилистички.
Алката што ја покажа според мене е од оние шо се шиткаат по цркви како ‘христијаните‘ би се потсетиле во која црква даваат пари.
-Brainwashing. . . рамнодушност

доооооооооооообро Џо.....
ај кажи ми....зошто сите кои се суеверни во своите куќи чуваат над врата потковица......
дали некаде кај тебе над врата имаш потковица??? ако имаш зошто???
http://www.yukonforge.com/images/horse-head-HORSESHOE.jpg




Saint Dunstan and Devil.


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2010 во 21:42
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/d/dd/Dunstan2.jpg
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 00:06
Немам потковица Бијонси...тагаИмав еднаш како мал(ја чував на тераса како сувенир)  ама ја фрлив бидејќи зарѓа...голема%20насмевка

Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 00:37
Originally posted by Џо Џо напиша:

Немам потковица Бијонси...тагаИмав еднаш како мал(ја чував на тераса како сувенир)  ама ја фрлив бидејќи зарѓа...голема%20насмевка



добро.....голема%20насмевка
дали некогаш домашните кога си одел на училиште фрлиле вода по тебе??? онака без да те намократ тебе само по задниот твој пат???
ако ДА..зошто???
  
 http://217.16.70.245/izdanija/1493/12428.jpg       http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs110.snc3/15760_168883545775_149835570775_3283012_8197080_a.jpg

Изменето од bijonse1 - 29.Јуни.2010 во 00:38
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 01:01
Не бе какво арчење вода...голема%20насмевка
Океј , нетреба да трошиш на мене гигабајти од серверот на идивиди , знам што е суеверие.-Стереотип за одреден чин кој што би можел да донесе индиректни последици...
А што е финтата со водата? збунетостголема%20насмевка
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 02:08
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:



Originally posted by Џо Џо напиша:

Немам потковица Бијонси...тагаИмав еднаш како мал(ја чував на тераса како сувенир)  ама ја фрлив бидејќи зарѓа...голема%20насмевка
добро.....голема%20насмевкадали некогаш домашните кога си одел на училиште фрлиле вода по тебе??? онака без да те намократ тебе само по задниот твој пат???ако ДА..зошто???    http://217.16.70.245/izdanija/1493/12428.jpg       http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs110.snc3/15760_168883545775_149835570775_3283012_8197080_a.jpg



Toa e star makedonski obichaj koj i denes nekoi go koristat na svadbi pri isprakjanje na nevestata od doma.

Koga gi spomnav svadbite, ima i eden drug obichaj, a toa e nevestata da go stapni mazhot na krajot od ceremonijata vo crkvata.

Se razbira, seto toa e sueverie.








Изменето од Messenger - 29.Јуни.2010 во 02:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 14:48
aman be bijonse udav si so toa slikickite i glupostite so babini devetini,kolku bi bilo ubavo da napises makar edna prosta recenica so smisol....
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 17:32
Koga ne sakam tri pati da pisuvam ista poraka zatoa sto na nekogo inboxot mu e poln ..... dali e zatoa sto sum sueverna ili nesakam samo da se zamaram ? збунетост
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.