IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Масони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Масони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
Прашање: Што мислите за масоните?
Одговор Гласови Статистика
9 [10,84%]
43 [51,81%]
13 [15,66%]
11 [13,25%]
3 [3,61%]
4 [4,82%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2016 во 18:02
ne mora nikoj da mi kazhe suado!

ne trae milo, zatoa!..
едно е - не се две
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2018 во 19:46

првото прашање на темава е прецизно но не и клучно, односно логично е ко и за се' на овој Свет да се гледа низ призмата на доброто и лошото бидејќи знаеме дека преку Слободната Волја како Божји Дар за Луѓето некој може да делува вака или онака а знаеме и дека на овој Свет сме бидејќи некој нашите Прародители ги соблазнал та и јасно е дека соблазната е сеуште постоечка додека не се Освестиме и не ја заобиколиме ако не можеме да ја надминеме заради љубопитство, што би се рекло Народно се сплеткаме во својата радозналост, а сетне иако нам Господ преку Христа не Искупил, заради нашата заплетканост ние пак и пак се сплеткуваме заради дефокусираност од Суштината за нашето постоење на овој Свет т.е. да се вратиме во својата природна состојба како Жители на Рајот а и да здобиеме и повеќе од тоа т.е. Царството Небесно бидејќи сме се одважиле да стоиме Цврсто во Вистината за Бога која ни е од Христа Објавена и кон која сме Повикани, но ние неретко одлучуваме на Ова да заборавиме и се предаваме повторно на заборавот насочувајќи го фокусот кон несуштни нешта како да се основни ко што се распадливи страсти богатсва и владеења кои носат распадлива слава што пак е одлика на оној кој соблазните ги спрострел како би си ја оправдал својата ништовност бидејќи Господ не е искушувач ами Ослободител од искушенијата иако ја Почитува нашата Слободна Волја и не избавува од нашата неукост а што на овој Свет доколку не е така нема ни да се Свестиме дека сме прелажани и тоа постојано заради што Господ Исус Хрустос Благоволил да се спасуваме ко Луѓе преку искушенијата како би ја познале разликата во однос сопствената љубопиност до кај сме дотерале така и каде ја тераме ако продолжиме да бараме преку Леб погача ... не сум Теолог за да речам ова е конечно како мое разбирање но кое ми помага да разберам зошто некои се сплеткуваат во однос дуализмот кој ги носи потем кон апостатски води за да таму потоа помислат дека ако во тиња заглавиле како тиња ќе испливаат од бездната заборавајќи на гравитацијата дека вооппто не е лесно тоа, па вака земено љубопитството ги повлекува Луѓе да забраздат и каде не им е место иако се Предупредени дека така некаде може да заглават колку и да се Свесни дека не треба, што е случај и кога бараме со свој акал и малку а не пак многу знаења умеења или сили, она билдерот почнува заради здравје да крева потем заради упорност се утврдува а на крај силно се зацврстува или оградува во она што го билдал што дури и да било со добри намери на почеток доколку на крајот не е за да се огради од зло ќе му биде попусто, а не пак ако одвнатре му никне злобен бунар па се удави и во својта ограда!

затоа убо е доколку на ачик и јавно ова се прави, а не тајно за да ако има повод за несакани околности некој и да може да предупреди или пак помогне доколку е јасно што е посреди, та тука доѓаме до масонските друштва кои може немале на почеток лоши намери, но денес ко тајни од масони станале месони и не ѕидаат со камења ами со Души почнале не за себе ами за некого друг да прават зандани во кои на сите нивоа ќе сака некој да ја зароби Слободна Волја, а дури и да не е така бидејќи како тајни се потпираат на тајни учења денешните масонски братства та тешко некој да ги отрезни освен да се Надеваме како Луѓе на Бога дека ќе ги разобличи и вразуми бидејќи од Господ е Посведочено дека Нема Ништо Тајно Што Ќе Остане Скриено та кога преку Исуса Христа Сам Господ Бог Ни Се Објави а не пак да не ги разотркие нечии стапици но Поучени сме Барајте Го Најнапред Царството Небесно А Се Што Е За Ваше Добро Ќе Ви Се Придодаде та затоа и немаме потреба како Христијани да бараме насилно разобличување на нечии агенди како тајни друштва во позадина на јавни општества бидејќи Господ сака секоја една Човечка Душа да се Спаси а Господ е Многу Трпелив бидејќи во спротивно ако предвреме се' се разобличи така и како Христијани може да се соблазниме да фрлиме камен на некого а така и ние да изгинеме и оние кои имале и бар малку шанса од тињата да се ослободат бидејќи нападнати да не се одважат за тоа, заради што не треба да ги преиспитуваме Божјите Судови зошто порано или подоцна Господ Ќе Пресече иако Сме Предупредени да заради тоа не треба ко Луѓе вон закон ниту да судиме ниту пак да очекуваме суд врз некого а како Христијани за Нас Најголем Закон е Љубовта та и да се одважиме за човечки земен суд мора да се раководиме во него преку Љубовта та најнапред ада Простиме, посебно кога не ни се јасни сите работи, а и кога би ни биле навидум јасни пак може да се заплеткаме во соблазни од тип на кривоклетства малодушност или вообразеност онаа егоистична самоизмама дека нечија земна мудрост е конечна, заради што би посочил со резерва земајте такви писанија каде дидактички треба со мозок да расудиме а знаеме дека видот ни е поматен посебно во овиие времиња на ессстрано многуглаголие, оние пак кои го избистриле никогаш пак нема дидактички да им објаснат на оние кои не пробале пр. Мед или пак отров што е што и кој е кој та да мислејќи дека ќе се облажат всушност желните за Мед да се отрујат, заради што битно е и кој како вид избистрил, дури мнозина ќе помислат дека тоа е по Божја Промисла а всушност да е од некого индуцирано, она што неретко знам да речам знаење од одозгора, но што ако се прелажале, пример иако јас ем не сум Теолог ем не сум Разузнавач ниту пак Политичар а мислам дека нешто сведочам а згрешам, а всушност и самиот барам одговори дури и кога за тоа немам потреба, заради што би ве упатил да ги запнете оние кои и навистина учеле за некоја Наука дали нечии абери се доносени особено кога некој ко мене ви ги сервира од ракав а преку линкувани спунтови и посебно знаејќи дека не сум утврден во Спасението 100% та да речам евала ако не ме разберете озбилно заминавте удоле, а што ако некој вака сака да ве фрли во смут за да во најдобар случај со памет судите или пак со камен пресудите ќе ве прегори, еве јас сега бев повлечен за рака во некакво ријалити шоу од некого со некакви агенди, а бидејќи се тајни та и се одважив да се отргнувам од истите преиспитувајќи ја нивната тајност, што пак ме доведе до абери како нишката за нсп, или пак овој пост како абер кој стои зад таквиот план, но планот никогаш нема да успее ако не ви го наметнат и вас та може да се рече поубо би било да гледате на таквите спинои како фатаморгани и не им се замарате а Фокусот го насочите кон Спасение бидејќи знамеме дека Водата се Бистри за нас Луѓето Само Преку Бога а кога е растоварена од вишоци и туѓи абери, та и да сте се соблазнале да се интересирате за истите ова нека ви е поука дека од тоа аир немате зар мислите соблазните не доаѓаат и од Луѓе посебно оние кои како мене празнословат иако се трудам да укажам дека тоа е погрешно за и сам да се Свестам дека од склопување мозаици решавање ребуси или пак барање преку Леб погача вистини ни сам никаде нема да дотерам надвор од Црквата и оние кои се опитни во Црковното, а во најдобар случај ќе си изгубам времето во нечии стапици кои не случајно се тајни како би се заплеткале во нив поусрдно а сетне и никој да незнае дека тоа е така та и бар да се обиде да ви подаде рака, конечно ако се Смирувате пред се' и не се возбудувате а така од Бога барајќи Заштита Сила и Спасение ќе разберете и конечно дека Животот е Убав дури и кога вас не ви изгледал така што е невозможно ако сте се завозеле на терсене фреквенции бидејќи ниту пак некое земно знаење е незагадено а ни она од одозгора по дифолт е чисто нели зависно каква ви е антената, та некоја Вода може да мислите дека се избострила а всушност бидејќи не е Изворска да ја загади утре и неа, ако најдат таквите води некакво нзс да се сплотат, еве за тоа интересен земен научен новитет како компарација [1] конечно сета Енергија и секое знаење е од Бога само зависи како ние ги користиме или злоупотребуваме бидејќи сме на Свет во кој сме возбудени за брзоплети решенија ем расчаламени за ко такви да ги наметнеме безусловно на сите насила дури и онаму каде за тоа нема плодна почва!

кога се зборува за тајни друштва или она што за вас е мистерија убаво е да се има предвид дека не треба да се суди од тип на дали панама хат е панама хат или пак оној што ја носи е панамец а не пак така ко Луѓе со памет да сечете [2] посебно ако сте суеверни та си поврзувате аналогии ретроактивно според околности кои некогаш ве затекнале ако имаме предвид дека некој мрси конци по сите страни кривоклетнички на многу начини што пак за резултат ќе има прелест особено ако си толкувате по свој памет така кој е кој и што е што та дури и за работи кои ви изгледаат според нечиј абер јасни [2] ова го велам за да не се соблазните во однос следниот абер за конспиративност меѓу католичките политички елити низ минатото за кои некои велат дека дури тие ко такви кумувале за појавата на Ислам што мислам не е точно бидејќи најавено ни е и во Откровението дека Исламот ќе надојде како Чад Од Штурци врз безбожниците и еретиците [3] што е посведочено и во Стариот Завет дека Исмаил ќе биде Божји бич за Христијаните кои почнале да се омлитавуваат еретички [4] сетете се кога конечно паѓа Византија - кога почнале и јавно комнените да се приклонуваат кон западноевропската хералдика што било ризик за сите потем хиерархиски да се смутуваат бидејќи мора да се покоруваат на власта во нивните одлуки особено кога истата е со Амин од Црквата, заради што погрешно е да се гледа чинам на Исламот како Аврамска политичка ерес бидејќи немале можност да бидат сведоци на Христовата Жртва како Син Божји а која на крај и самите ќе ја разберат конечно, за нас е битно дека и самиот Мухамед како Пророк меѓу незнабожците кога чистел кај Христијаните оставил свој печат во Синај дека ко на Православни не треба да се крене рака и затоа во Калифатите и им било допуштено доколку не сакаат да преминат на Ислам да можат да продолжат да се Mолат како Христијани [5][5] што пак ако не е предочено остава простор за барање разлики наместо сличности, а тоа пак да биде на соблазна како на Христијаните така и на Муслиманите особено како неопитни во дадена Вера да расудуваме дидактички што може да биде повод за суд сакајќи себе да се одбраниме од напади дури и кога тоа го правиме во својот двор [5] а не пак да си земаме за право да се мешаме во туѓиот дури и како секуларисти [6] колку и да мислиме дека така правиме арно а всушност го бериме туѓото гајле наместо своето, заради што за следниот линк ќе речам внимавајте како Православни Христијани како земате здраво за готово нечиј пристап дури кога се однесува за Католици особено што е аберот пуштен на коснпиративен начин кај конспиративен извор за да не судите ами да се држите до својот Извор за дури и да постои сомнеж да не си дозволите да си го загадите со туѓа вода, а потем да речете се беше чисто секуларните елити од западон немаа задни агенди не се пикале на мала врата никаде црковно та и сега нема проблем ако им се придружиме бидејќи тие се слични на нам, незнам јас не сум паметен да кажам дали е загорен следниот муабет но мириса на загорено, што не значи дека е и така, но е чудно објаснување како стигнало до тоа да тајни друштва теоретски се обидуваат ако неможат да ја контролираат и Католичката Црква а не пак друг ако е расцепкан, но и кога би било така зар така тие имаат власт врз Христијани чинам не бидејќи ние не се поклонуваме на луѓе ами го Славиме Исуса Христа а пред Бога достојни сме ако сме очистени од зло и злобни намери ако се трудиме да се исправаме и да не се гордемее, та зар не ни е ослабната и на нам Православните волјата за Изворност со прифаќање на етнофилетизмот што не значи и дека така сме отпаднале од Вистината, но пополека почнуваме да мешаме два различни есхатона како Небесен и земен, а знаејќи дека Црквата е Христоцентрична а не егоцентрична та во најдобар случај во место тапкаме, иако се' е Божја Промисла а заради нашето поведение изнедрено од Слободната Волја да дури и кога стоиме Цврсто во Вистината да фрлиме суд сакајќи да се одбраниме, Простете но треба себе најнапред да се Очистуваме и Спасуваме а потем другите, а доколку и сме се очистиле целосно имаме право да кажеме евала ти Брату Братучеду Комшијо си окален, а и тогаш од тоа ќе немаме фајде бидејќи поарно е со Молитва да делуваме него некого со камшик да освестуваме, иако има моменти кога оние кои зло прават нема како поинаку да се зауздаат, но ете за нас тоа како Христијани кои сведочиме за Љубовта (за да не отпаднеме од Заветот на Љубовта) го сторил Бог преку Муслиманите ... та цел овој вовед беше неопходен за да посочам проста работа дека не може пишаново по дифолт и да е точно сестрано, затоа внимавајте како сркате разни конспирации расфрлани по интерент мрежата!

https://www.truthcontrol.com/articles/secret-suppressed-vaticanteutoniczionist-information

интересно според ваквиот абер трговци и мисионери од запад се мешале на Блискиот Исток и пред 'крстосците' што пак трговски имало за сметка да доаѓаат до разни егзотични антички пагански знаења кои ги синкретизирале потем на западот елитите како и филозофски и уметнички и окултно, но се јавила можност така да го искорумпираат и Православниот Исток та Господ нашол начин како и паганите од блискиот исток да се очистат но и еретици да се изгонат, а конечно со падот на Византија на некој начин Православието е конзервирано за да не се случи при слаба Византија а јако ново римско царство да им се наметнат на Православните еретички абери ко филокве или пак протестантизам покасно, просто се ет Божја Промисла во однос на Исламот, а конечно и Муслиманите денес треба да ги гледаме така, но никако да си дозволиме ко простестантите денес некако да им спинуваме демократија и дополнително да им бидеме како Православни криви зошто и ние сме зеле учество во нивните агенди, кои и воопшто не се Христијански ами научно диктаторски на прва ко што вели Филип Колинс [1] во кој контекст интересно е да се разбере кои биле теутонците - And since the Christian era teutonic tribes appeared in what is now Southern Russia [1] а во линкот за сикрет-супресет-информејшн вели тие токму од таму кај Каспиското Езеро биле познати како хазари кои го негувале маздаизмот, кои пак иако го примиле јудаизмот, што ни е познато од Мисијата на Свети Кирил и Методиј, си ги задржале своите обичаи и така речи ја искористиле кабалата како елитистичка ерес меѓу јудеите та настанале теутонците денес попознати и како ашкенази евреи, но интересно е да се најде кои биле тогаш месоните од југот во европа ако овие се на северот та тоа може да се извлече од еден мој заклучок како Чарлс Вилкис на пристаништето Gamble во Washington именувал некои влезови да неречам портови како Totten и Julia [2] што го сторил исто и на Антарктик [2] а која компарација се надоврзува добро и на штембилот на ВашингТон а за кој немаат исто абер која е Јулиа [2] е сега ако северно европејските месони се теутонци тогаш јужно европсејските се јулијанци, а дезигнацијата и ем од јулус синот на аениј [2] та сега може е појасно дека во моментов тие супер-кланови сплотени и имаат иста агенда иако теутонците тераат хазарски мистицизам додека јулијците си тераат старагрчки, да неречам егејски за да и Ние не влеземе во тој кош бидејќи ние имаме расчистено со паганизмот, иако некој ќе рече ко Православни сме по јулијанскиот календар но сепак цезар него само го реименувал а бил од времето на Александар, иако сметам дека како Црква воопшто не ни се водиме по пагански календари ами времето го мериме Црковно, но за да се аклиматизираат оние кои живејат меѓу цареи та и им се даваат соодветни упаства како стар стил или нов стил во однос Православен пивот како доаше на Исус Христос меѓу луѓет а бидејќи Христос го Исполни Стариот Завет та ја земаме како нулта година Неговото Воплтовуање како Богочовек иако мерењата се прилагодени на календари кои не биле од Свети Отци предетерминирани, та сетне и се чудиме како не ни излегува математиката во однос Библискиот Потоп и како научно истиот се позиционира денеска во однос временски обзервации за малото ледоно доба по кое и научно е востановено дека имало катаклизмичен потоп на земјата, или пак во однос нултата година сега кога ќе биде точно Второто Христово Доаѓање но за што може да има други варијабили за кои работи искрено не се разбирам особено и лаички но сигурен сум има зошто е сето тоа така посреди, конечно чинам од нултата година нема голем простор за грешки освен ако онаа претпоставка на Фоменко не се покаже како точна дека постои некаков средновековен вакум кој дури и да е за по некоја деценија та многу менува како ние претпоставуваме дали веќе и сме во новиот милениум, нејсе ова е тема за друга нишка та би се вратил на основната премиса од постов, односно дали навистина главно прашање за нишкава е дали месоните прават добро или зло, или пак дали тие како тајни друштва можеме да знаеме при самите нивни елитни кругови што точно прават а не пак дали тоа е на арно! интересно е дека во однос овој абер јас имав думање дека дуализмот дошол во европа по линија на патарените меѓу маесонските тајни друштва за што во првиот пост во нишката нсп на форумов има абер во линковите [3] но дефакто дуализмот влегол и од југ и од север значи и преку патарените и преку хазарите, а потем си нашле заеднички јазик и пополека го отфрлале или пак супституирале Авторитетот на Западната Црква бар на она елитистичко ниво ко мецени од сенка! најчесто универзитетски тоа го чинеле ко филозофи уметници и политичари, пример некако чудно во контекст јулиа наидов на некоја академија [4] која кумувала на циам-ците во модерната архитектура каде се школувала Helene de Mandrot една од мецените нивни во чиј замок почнале да се собираат, не ми мерите на досеткава бидејќи тој некој основач на таа академија така се викал, но сигурен сум дека како реекспортирана античка ренесанса влијаеле врз масите да во најдобар случај гледаат ретроградно на Христијанството за пополека ако Црквата имала по инерција од Љубов да не го аметнува насила Христијанството врз паганите та нивните обичаи ги ресетирала давајќи им Христијанска симболика, потем кај Католиците заради ренесансата и неопаганските навики се појавила нова потреба та Црквата таму вметнала и клавир на службите само не жичан ами воздушен, конечно да им ја направи Мисата попривлечна од ренесансните концерти, а многу веројатно тогаш стасидиите како столици за постари станале клупи во цел Храм за да бидне покомфорно за сите и ри пати на ден да одат на Црковна Служба! незнам зошто но јас и за малку отстапување од Изворното Предание како класичност во однос Литургијата се тревожам та дури и архитектенски за материјални промени во Православната Сакрална Архитектура цепидлачам а не пак во однос Службата да внесеме комформизам, дури ми пречи и кога преку камери од Олтар се пренесува Литургија како би се доближила до оние кои не можат да присутвуваат во Црквата но што чинам го релативизира самиот Свет Чин на ниво на фолклор наместо да остане на ниво на Светост која не е тајна бидејќи Иконостасот настанал од сосем поинаква природа она не Народ да не гледа што има таму туку Млади Свештеници да не се соблазнуваат кој има во Црква ... затоа треба Будност та и Ревност конечно затоа треба Трезвеноумие за се' ...Изменето од Zelenikovo - 14.Август.2018 во 01:25
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 00:55

во однос посетата на меркелка кампњаско предреферндумски се прашувам на која ложа таа и припаѓа, во кој филм и со каква агенда канцелариски ќе ја сместат, каков ксмет годинава Денот на Државата да падне во сабота а меркелка да се насади од толку престапно-упокоени години баш оваа да мора да не поздрави [1][1] симболично како cruel teutonic teacher

туку ложата, хм ако кај теутонците хитлер ги ресетирал масонските братсва како тајни друштва за да може да истера 100% разузнавачки контрола, иако и тој и тие околу него биле елитистички пребројани низ тоа окултистичките тајни тајфи како туле и врил [9] но било поминало па по заминувањето на хитлер масонеријата пак распалува иако некој ќе рече тоа било невозможно во источна комунистичка германија, хм, ко што бил возможен пример комитлак во османлиско царство, нејсе официјален абер на која ложа припаѓа нема, но има чудни коинциденции околу изборот на татко и каде да се населат по нејзиното раѓање [1][1] Темплин топоним кој влече корен од темплар, што било и особена титула Templar, f.- Templin, m. (a member of the Templin-inn) [2] има некоја случајност изгледа и со нејзиното презиме зошто го задржала од првиот брак иако имала и втор а моминското не го вратила односно еден од главешините на германските масони '60-'61 со вакум од 50 години после него е Конрад Меркел можеби стрико на Улрих маж и [2] но дегутантно е некој македонец да им буричка во казан, штета тоа го нема сторено некој теутонец!

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 04:00

наместо овој абер од болдиранава фуснота

Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:

што било и особена титула Templar, f.- Templin, m. (a member of the Templin-inn) [2]

требаше да оди овој - Prefect of Templin (which was not elective)

значи ваквиот избор за префект на темлин не е изборна титула ами сигурно непотистичка, но зар е можно таму сред ндр да постоел масонски култ, хм можеби не во тие околности, но доколку татко и на таа мисија го испратиле во темлин некои браќа, тоа посекако не му го заборавиле и преку ќерка му се одолжиле и брачно а потем и функционерски она прво да ја врзат крвно а потем да ја форсираат институционално
https://www.washingtonpost.com/world/europe/the-pastors-daughter-how-a-striking-family-history-shaped-germanys-powerful-chancellor/2017/09/08/66b81140-88e1-11e7-96a7-d178cf3524eb_story.html

но не мора по таа линија да е инструирана, можеби токму по фабијански маштаб да ја протуркуваат како подобна во цду односно ДА како нивна источно германска транзициска партија
[1]
https://web.archive.org/web/20160415233558/https://redgreenalliance.com/2016/04/15/merkel-the-revenge-of-the-ddr/

a за да им се фати крајот треба да се види кои се цду, односно партија посена од малтешките витези според следниве абери, одете на поднасловот The Vatican-Paneuropa network во првава фуснота [1][1] тука може да се спомне пример дека цду-овецот михаел-фуш официјално е меѓу главните во трилатералната комисија michael fuchs deputy chairman of the CDU/SCU - executive commitie member of the trilateral commission [2] In 1909, Walter Rathenau of General Electric in Germany, said, "Three hundred men, all of whom know one another, direct the economic destiny of Europe and choose their successors from among themselves." \/\ The Trilateral Commission officially was founded on July 1, 1973, with David Rockefeller as chairman \/\ The total exclusive membership remains about three hundred persons. [2] а ми падна во очи и една друга споредна информација - The Skull & Bones Society is a stepping stone into the Bilderbergs, Council on Foreign Relations, and Trilateral Commission. \/\ The American chapter of this German order was founded in 1833 at Yale
University by General William Huntington Russell and Alphonso Taft who, in 1876, became Secretary of War in the Grant Administration. Alphonso Taft was the father of William Howard Taft, the only man to be both President and Chief Justice of the United States. [2]

мислам смешно е да очекуваме дека јавно ќе се истакнуваат масоните посреди меѓународните политичари, но што недвосмислено го прават со говорот на телото, та чунки и на зајците веќе им е јасно дека сите светски хоштаплери се масонски испреплетени ко свински црева, а екстра гајрет е кога таквите црева скитаат ко аждаи со тапија, капак нсп тапија а не државничка иако неретко сакаат да ја спинуваат флоскулата државнички одлуки знае Народ да носи кога треба да им изгласа федералистичките агенди! мислите локално не се слепо црево во масонеријата локалниве политички елити, неретко и несвесно примајќи малтешки крстои како иницијација, кој во случајот со покојниот Претседател Борис Трајковски имаше негативни последици откако со емф оружје му беше сотрен авионот слично ко негови колеги што е предочено во последната горна фуснота срчнете во текстот E.L.F. за да споредите, интересно конечно го најдов стенограмот од комеморативната седница каде е зачуван, но каде не вели дека постхумно се одликува со малтешки крст туку дека претходно бил одликуван, имаше исто на изложба со негови "државнички" фотки во мала станица портрет со масонски венец на гуша, прашање е само зошто го отепаа, му имаа ветено многу па не можеа да го пишманат или пак одбил да одработи нешто налик промена на уставно име, со оглед дека вњчерта пред летот букмарк оставил во Библијата на Псалмот 131 против непријатели - Za negovite zaslugi, kako dr`avnik i humanist, dobitnik e na Orden od britanskata kralica Elizabeta II (Knight Grand Cros of the Order of St. Michael and St. George, 2000); Orden na ~esta na Suvereniot voen red na Malta (The insignia of the Collar of the Order of Merit "Pro Mento Melitense", 2000); [3]Изменето од Zelenikovo - 06.Септември.2018 во 04:40
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2018 во 12:34


во првиот пост спомнав дека на масоните дуализмот им е и повеќе од мил, а по таа линија веќе се и чекор до сатнизам подоцна како воведени во мистериите за тајна-низ-тајна односно знаење-во-знаење нивниот постулат [1][1] практично инциранисе членовите во тајно друштво како припадници со своја вера и верувања за пополека како напредуваат во службата пример од монотеизам да стигнат до дуализам а потем така и конечно да се свртат на страната на анатемаго почнувајќи луциферијански да не'живеат и окултуваат, та на почеток адептите треба да се приклонат верски кон универзализам како полесно би го отфрлиле Божјиот Аврамов Монотеизам изедначувајќи го прво со паганските идоли за еднаков, како потем дуализмот би го промовирале ко ништо страшно како разбирање, претпоставувам ќе речат неопходно заради баланс а така да ве прелажат дека на Христос има еднаков антипод, а знаејќи по Христовото сведоштво дека Човек не може да им служи на двајца господари подеднакво, јасно е дека ако Христијанин наседне на таква стапица ќе отпадне еретички од Вистината дека Господ Е Алфа И Омега Кому Како Седржител јасно никој Му нема рамен! доколку сме свесни за ова, ем сме поучени од Црквата дека со паганите не треба да имаме ништо заедничко, јасно е дека каква и да е ука а не пак припадност кон масонски друштва, кои не е воопшто дискутабилно или спорно дека на големо синкретизираат пагански мистицизми во своите ложи, на Човека ќе му ја загарантираат погибелта во вечен оган ако не се Покае и Одрврати од таквите синагоги на жреците!

како Христијани ние сме должни да ги разбличуваме ваквите појави меѓу своите Ближни и да сведочиме дека ако некој авторитет не внимава, не само себе ами и мнозина може кон амбис да повлече, што особено денес важи за Македонија во која веќе не е тренд само за политичките елити да бидат месонски врбувани, туку и обичниот Човек се поалчува да стане член на ваквите денес отворени но сеуште мистично тајни друштва! да не чул некој да издало некое македонско-масонско друштво збирка на ритуали кои ги практицираат, а не пак научна студија од каде влечат корен истите!? кои и какви им биле кумовите низ историјата!? дали немаат уки од пагански култови почнувајќи од сета нивна симболика па се до нивните ритуали!? не се работи тука за понекоја од спунт вгенездена симболика која што самите тие ја вметнале како политички елити пример во Христијанството, пример ко што тоа е "давидовата" ѕвезда или двоглавиот орел [1][2] туку е збор за целосно паганско мистично знаење кое се спинува преку извитоперени интерпретации на по некој за ним подобен пасус од Библијата Талмудот или Кyранот, впрочем нивниот мистицизам е претежно магијски потпрен како аркана знаење на кабалистичко-херметичка идеологија, но бидејќи за ова на прва не се свесни многумина, па кога ќе ги учипат со клетви и закани како новововедени адепти поалчувајќи ги со ветување за припадност кон друштво кое се држи цврсто мамонистички и кариеристички, на тие прелажани души колената им клецкаат за да се одвратат од таквата стапица, но речено е од Христа оние кои ќе се одвжат на паганизмот да му се спротивстават како пагани ним Господ и ќе им прости за во незнаење што паднале во отпадништво, иако јасно мора таквиот заразен а не пак парализиран човек да земе не само активно учество во Светотаинскиот Живот на Христовата Црква туку и да заплаче горко за својата прелест - самоизмама! Речено е дека токму тие први ќе горат во геената како Христијани кои го примиле Светиот Дух а се изругале на Бога, та ако ко Христијани отпаѓаме и заради сластољубие среброљубие или славољубие од Божјата Благодат колку повеќе оние кои станале богоборци макар и несвесно, зар рамнодушни да бидеме на ваквите околности, камо мене Ближните да ме потсетуваат и предупредуваат дека пр. и само индиректно гневејќи се и пцуејќи по политички неистомисленици како Христијанин правам голем грев, затоа и не смееме да биде суетни ако некој ни посочи внимавај тоа не е на арно, а во овој контекст како предочувам абери во однос светски или локални тајни масонски друштва или поединци јас тоа го правам без намера да ги осудам оние кои подзаглавиле, па и ако заглавиле, туку и нив и останатите да ги потсетам дека така ќе си изгорат Душа, што е особен гајрет доколку по дифолт ваквата пракса за масонско учипување станала приспивна песничка за мнозина наши политички лидери, кои ги учипуваат на мала врата и против нивна волја пр. на сегашниот Македонски Претседател Ѓорге Иванов по дома јавно и на налик поклон му врачија малтешки крст, среќа знаеме за тоа та и можеме да го предупредиме дека таквите масонски одликувања не само него туку преку него можат и сите Нас да неврзат та биднеме и ние од спунт од масоните топтан зависни ако пополека по масонска линија почнат како наш водач да го масираат, најдобро нека го фрли во нужник таквото одликување бидејќи е магијско, а тоа и да го Исповеда за да случајно ако екако и во незнаење бил искушан така индиректно да сведочи дека нема ништо страшно во тоа и да остави на сите како водач лош пример во најмала рака а речено е дека оние Христијани кои стекнале поголемо знаење или повисоки функции во заедницата тие имаат и поголема одговорност, а по тој аршин и поголем суд не само врз себе туку ко недостојни пред Бога а Народ им поверувал судот Божји ќе падне и врз таа заедница уште тука на земјата дали преку криминал корумпираност разврат изулавеност болести немир и не е толку битно а конечно така сите ќе изгинеме душевно бидејќи навистина е невозможно тешко да во морето на блудот и оние кои се спремни или волни да помогнат сите со лесно да ги спасат, оаобен гајрет денеска кога си велиме не е страшно ако уште малку грешиме дали кога бараме повеќе од што ни е потребно или пак слиниме ситнопаланечки по она што е недофатливо и то на сите нивоа! ако пак ко такви станеме рамнодушни кон глобални агенди со сомнителни а не пак со задни намери која е логиката дека Мир Божји ќе имаме а не пак Душа да спасиме!?

незнам за премиерите дали ја заглаиле, но претседателите треба да имаат и некој Теолог за советник, но камо и Ѓорѓе да има кој вака да го предупреди, ко што немало кој ни Киро антимесонски да го поучи кога во '97-ма го помалтежиле а некој вели дека тро подoцна и го отпортугалиле со навигаторско-хенриева заслуга, дeфинитивно треба трубење дека не е на арно вака ко подобни да ни ги тагираат магијски водачите, а не пак тие вака сами да се полтронизираат или дамбетер да се ритуално завозени, иако реално сите сме свесни дека многу што има сомнително посреди елитните политички кругови и без тоа, дури и во самите политички кругови за и на месонеријата не се гледа пагански туку само елитистички, а што дури и ремиерот Зоран Заев го истакнува уверено во јавна кампања 2006-та [1] но сега некако почна да му е мило со таквите елити да се фотка, а од нигде никаде ојде на посета во Малта нели протоколарно, но не се пофали дали и тој добил орден, може и навистина одбил таков мерит, но да те примат во изворното седиште на ложата и да не примишникакво одликување тоа не ми се верува, а ако е така и тој нека го фрли во нужник тоа за да не ризукувани по себе ни по Нас чиј Премиер е каков и да е склет, иако може политички нема против на евроатланските-детерминисти да гледа и повеќе од неопходни - на копче спроведувајќи нивни агенди! но Простете Ми Браќа и Сестри што се сомневам дека е возможно вака да наседнеме како Христијани и Муслимани чии локални политички елити наместо да не осигуруваат од безбожни глобалистички агенди (како педерастија лихварство без граници и презир кон традицијата на нашите основоположници) тие заради допадливост кон светски центри на моќ се спремни истите да ни ги сервираат како неопходни заради компатибилност како би с надевал на супер-мад & црно млеко, претежно бидејќи некој по инерција ги фокусирал дека друг излез нема, а дека во спротивно дури и неутралноста е демократска ерес во однос Самоодржливоста Независноста и Слободата, дури и чудно слаткоречиво агитпроповски [2] да ќе си рече Човек ако е замаен мамонистички - стварно бе единствено бројлерски фокус ни ет денес чаре за спасение, за жал имало и побетер пример кога сме биле во романтизмот побудeни по инерција револуционерно за и ние ко и комшиите да бараме инстант слобода, но во нашиот случај и без озбилна помош или заложба, а што пак ко на Колевка на Словенството ни се удрило од глава кога на Војводите некој месон им ја лепнал месонската парола слобода или смрт капак со ритуал библиска заклетва преку кама и кубура, да видиш да неверуваш дека сме биле плагијатори илити и за Крушево самоиницијативно ко во Кресна сме се самоорганизирале ненахушкано, што сетне нормано знаеме до каде не има доведено 1913-та во спротивно на која причина би ја свеле брзоплетоста раздорот и гневот меѓу македонските револуционери, незнам за друг но мене и те како ми е јасно дека на цел тој Илинденски процес влијаеле европските месони и претходно, а сигурно агитпроповски им потшепнале на некои војводи терајте се борите против империјата друг избор немате, а всушност истите тие војводи така биле само продолжена рака на британскиот империјализам [3] кој пак е јасно дека играл на грчка карта како би си осигурал средоземна база за BEIC [4][5][6] интересно е дека Египет им бил пивот на британците за преку раздели па владеј пристап за отоманската империја и однадвор и одвнатре да ја растурат наизменично играјќи ги турските и арапските властодршци [6][6][6] a токму откако му е даден ферман за суверен валија на египeтскиот везир (штета загина инаку тука ќе одеше и тамам линк) тогаш конечно и' е иницирана отоманска империјална пропаст, а што британците го истерале преку јаничар од Албанија [6][6][6] но имале масонски пипци насекаде а особено меѓу младотурците [6] иако најнапред јаничарите сигурно биле главната шпионска мрежа или подобен елемент за врбување што пак сигурно и кумувало за нивно распуштање меѓудругото тро подоцна по египетскиот пуч, но египетски-албанци заради мир во својот нов чифлик иако седејќи на неколку столици морале да му бидат сојузник на (или пак може и патка за) султанот при грчкото востание кое било финасирано од англичаните [7][8] а таму тогај пак главна улога одиграла грчка-албанка [9][9] но не биле наивни англичаните та посеале месони по островите пример една од ложите со име и ‘Friendly Society’ и нели нив онака одма им паднало на памет револуција [10][10] а така и задолжувајќи ги грците гледале да си ги осигураат долгорочно како вазали односно безбедно егејско прситаниште за својот импријализам долгорочно, но дека бил масонско енлајтмент-масло муабетот поука е масонската порака слобода или смрт и таму ко во цел свет како еа-детерминистите ровареле [11][11][11] иако некој би рекол ромнтичарски занес постфранцуската револуција, хм така е но истата не е народна ами атеистичко-аристократска чија цел била преку рушење на царевите и кралевите да се суспендира насекаде Верата во Единиот Бог, а откако тоа го сториле на запад вирусот го проследуваат натенане и на исток, конечната цел уште тогаш ја имаат поставено за достигнување утописки рај на земјата [12] иако по неа слинат окултистичко-енлајтментски побајаѓи претходно [13][13] а до тој нивни идеал сред Христијанство дури и секуларно го замајале Народ со национализам не можеле поинаку да растат и окрупнуваат освен преку спинови и тајни друштва, во кои за среќа или несреќа има и денес многу елитни македонци а и порано травелер војводи, велам за среќа ако размислуваме дали поделбата на Македонија не е ко и се' Божја Промисла т.е. е допуштено од Бога така да завозат историските околности за денес што потешко да стигнат до својот нсп идела евроатланските детерминисти на кои напат аега им е грчкиот ариевси модел во однос целосна отанизација на Македонија колку и да изнаоѓаат подобни пиони месоните и кајнив и кајнас, во спротивно пак доколку Македонија останела обединета далеку претходно ќе била главниот отанизиран мотор така тогаш оставена, иако на сите околности влијаеле разни глобални и локални играчи но и стравови дека Македонџите од македонија низ сите епохи биле ризик за римските внуци ко нивни антипод та и многу веројатно не сакале да ризикуваат ем дополнително бидејќи не само што имаме славно земно минато ами и славно духоносно минато како Колевка на Словенството т.е. Охридската Архиепископија која била издигната на ниво со Рим и Цариград некогаш како тампон зонапреку која впрочем и единствено како Цркви логично би можеле и да се помират двете столици односно ги поништат меѓусебно фрлените анатеми, а дали за Христијанството оваа шанса е пропуштена незнам, многуверојатно нашите војводи да не тргнеле револуционерно до коска со масонски ритуали тоа и ќе било случај, но Слободна Волја та кого кога како го прелажале и легнале месоните на брашно и ете и ден денес го јадеме стапот заради евроатлански луршлуси во сите можни варијанти! патем аирлија на паметот ако си мисли некој македонец дека доколку сме отанизирани нас нема да не играат и понатака експериментално или пак користат како топовско месо во своие агенди "меѓународните", зар истата вера ја немале и многу војводи во македонскиот комитлак!? зар не се надевале дека ако направат прва република на секуларна Балканот така социјалистички и ќе се солидаризираат месоните со нас, па пак ги остаиле на цедило!    за да не бидам недоречен во однос таквите војводи еве неколку писанија кои површно посочуваат на ваквиот контекст, иако мора да се знае дека ко и сега не сите месонски адепти биле највисоко во хиерархијата на локалните а не пак на интернационалните ложи, еиднствено може да се каже без подетално сведоштво дека биле учипени по инерција разузнавачки, а тоа пак имало за нусефект да бидат во најмал случај извозени од месонските колеги во однос нивните и своите агенди! по некогаш доволно е и телеграма со спинува содржина да им стигнала и да се сопнат ваквите војводи во однос делувањето за така и на оние околу себе кои не биле масонски учипени да влијаат дефокусирачки во однос неопходни и полезни решенија за иднината на ОМ, претпоставувам да се одложело Илинденското Востание немало ниту на наш грб да паднел цел османлински гнев директно, а и посекако ќе имало кој да не заштити како етникум од налетот на месонски насадените комшии!

https://fokus.mk/masoni-protiv-masoni-vo-borbata-za-makedonija/

https://popara.mk/2011/bez-naslov/masoni/slobodnoto-dzidarstvo-vo-makedonija/Изменето од Zelenikovo - 12.Септември.2018 во 13:19
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2019 во 14:02

зошто во Македонија имало масони меѓу локалните македонисти е прашање кое како Православни Христијани нема да може да си го одговориме, дали навистина биле слепи за еретичко ако не паганското во масонските уки во однос Христијанството, дали како напредни трговци, учители, борци, немале абер за Христијанските Догми, ќе рече Чоек биле времиња на смут, точно, но ако се вистински Македонци ќе насетеле дека нешто смрди во глата масонска, во нивните постулати, иако навистина тоа биле времиња кога дури и во самата Православна Црква влегува световното озбилно прво преку етнофилетизмот како национална гачка за ослабување на хомогеноста на Православието, а потоа така дефрагментирање еден по еден повлеувањето кон дијалог меѓу религиите фамозниот светски конгрес на религии кој има за цел да го промовира прво екуменизмот а потоа универзализмот како би стигнале до една духоносна нишка сите за да има и лепело за каков и да е нов'светски'поредок, но ете етнофилетизмот иако на почеток бил стапица за Православието каузално сега им ги минира сите напори за универзализам, морам да потсетам дека Православната Црква според својата вековна пракса давала Амин за Кралот а така станала во романтизмот жртва на кралските сплетки кои западноевропски вазали всушност ја користеле во совите асимилаторски политики [1] a по таа линија и била повлечена сигурно за дијалог со западот [2]

та ете чим и кај Продуховените тогаш имало униние во однос ризиците, колку повеќе кај приземјените идеалисти, особено што е време кога републиканскиот концепт нација е во масонски налет за рушење на Источните Царски Империи а кога сето тоа одело со големо поткупување како на властите во тие Империи така и на поданиците на Народот, шпиони и тајни агенти имало на секој чекор, велат морало немало телефони, во такви пак услови до нас најпоследно се стигнувало како Македонија и Македонци од страна на масонските елити кои своето влијание полесно им било да го впрегнуваат со гранични балкански земји, та ние сме биле единствена земја која немала таква среќа, иако ќе забележи некој та и ние сме излегувале на Егеј, точно, но тој европски дел воедно и бил најисконтролиран на осмалиската столица, сепак преку Солун биле задојувани доста македонските интелктуалци од крајот на прекминатиот век бидејќи имало голема еврејска заедница преку која претпоставувам младотурците најздраво биле масонски таргетирани, но нашите Дејци немале доволно маневар ниту грб за да можат да распалат озбилно независно масонски, но често знам да речам тоа е Божја Промисла бидејќи ако сме станале обедините и големи денес пример отан како воена западноевропска масонска маша многу полесно и побрзо би се компактирала додека вака се имаат намачено озбилно како каузално им се вратило а во однос одлуката да им ја фрлат Македонија на своите балкански вазали во минатиот век за неа да се ќљофтаат како таа никогаш не би била алка за обединување туку јаболко на раздорот меѓу нив за така и полесно да ги контролираат милениците, само колку грците ги соблазнувале на послушностнзаради егејските македонци, но што и денес е случај за да не може ни капка можност да има за нов Сеправославен Сојуз кој би бил возобнова на Византија, Славната Источна Христијанска Империја чиј денешен наследник пак е Русија по Православен аршин како најголема Православна Земја во Светот ... интересно е да се знае дека таа масонерија што во тие времиња е посеана кај нас воедно има свои рефлексии и подоцна низ прва и втора светска војна како левичарот Димитар Влахов или пак десничарот Александар Протогеров, иако земно идеолошки шалтале те лево те десно зависно од околностите, но дефакто како што е набројан Влахов во минатиот пост на последниот линк како масон тоа и држи вода како околности знаејќи дека Ченто како Претседател на АСНОМ е фрлен зандана а заради што настрадува додека Влахов како потпретседател завршува со најголеми чести во тогашниот Бељаград, ако се има предвид дека и тито бил масон велат 33-ти степен а се знае дека Југославија како творба уште во схс е масонски положена подоцна само надградена експериментално, една поука за ова е пример осветувањето на Скупштината во вардарска бановина кое како што сведочеше 2007-ма во првото гостување ВоЦентар кај Ефтов српскиотмалстор Зоран ненезич била направена со масонски ритуали дури имапе нешто како осветување со череп ако добро се сеќавам, пробав да ја најдам епизодата но ниту гостинот ниту Васко ја имаат, на тјуб каналот токму по тој период се качувани видеата, а Зоран на моја фејкбук порака за ова да даде коментар преќути, конечно некој треба да бара по архиви во Белград, иако доволно е и епизодата ако некој ја има снимено да ја извади на ачик, не второто гостување туку првото од 2007-ма, за да конечно и разбереме зошто таков баксуз сме и во титоизмот и во транзицијата земено политички легислативно и реформски, што логично би довело до потреба од ново СОбрание, иако за сега ќе ликуваат локал-глобалистите како во своја утврда ако имаме предвид кој го има посеано глобализмот [1]

https://www.stormfront.org/forum/t58782/

http://mn.mk/istorija/4726-Masoni-go-formirale-VMRO-vo-Solun

https://infomax.mk/wp/масонска-борба-за-македонија-кои-маке/

од втоеиов линк може да се заклучи дека масонски распалувале од спунт ете Протогеров преку Бугарија, но бадијала им било бидејќи по масонска линија поблиски станувале со туѓинци него да бараат нзс со своите, којзнае и по која линија делувал Ванчо Михајлов [1] но премногу има сплетки околу него во однос нацистите кои исто така терале масонски само со свој нордиски мистицизам посреди него универзализам, по која логика ВанчоМ би терал како националиста локални антички мистерии доколку ете сме станале обединети во други околности како пораз на антифашизмот, среќа тоа не се случило па не ни треба да нагаѓам, кога веќе шпекулирам за него без никаков извор би шпекулирал и за нашиот најсветол идеолог Гоце Делчев чим се дружел со лик кој бил масон посекако бил под влијание, но како настрадува од своите се' упатува дека л контра масонеријата чие и масло е предвременото кревање на Илинденското Востание бидејќи се плашеле она дебело што го финансирале цел век кај грчките месони некој да не им го ресетира како со нив биле изврзани и си очекувале евро-азиски вазалски чекпоинт, лондонската асонска ложа просто се' сторила за да Македонија и Македонците не можат да кренат глава, веројатно им било јасно дека таа алка ќе го обедини цело Православие бидејќи најголем дел од Комитите биле Слободоумни кои додека другите уште размислувале кралско-вазалски најслободарски ја формираат Првата Независна Социјалистичка Република во светот на почетокот од минатиот век Крушевската, дефакто француската револуција имала таков предзнак и го посеала слободарскиот дух на хартија о во реалност тоа било само фатаморгана од егалитет на масите, додека Крушевската Република била токму Народна ...

нтересно е да се знае како лондонските масони ги удриле Руското и Отоманското Царство меѓусебно за да ги ослабат како би го решиле Монотеизмот кај нив а за да потоа што полесно завладеат со човечките и природните ресурси, османлиите толку ги задолжиле да ги исцрпувале местејќи им воени гачки а потоа и им го уфрлуваат директно масонскиот вирус за да и набрзо ја декомпонираат Османлиската Империја, Рруската пак бидејќи не им пошло од рака па и го пуштиле да ја докусури вирусот на марксизмот, а самите ги финансираат болшевиците ленин и троцки, но ете автохтон локален работник им стапнува на опаш и ја осигурува Русија од контролиран колапс претпоставувам имале на ум, што откако не биднало за да ја ресетираат го финансираат и издигаат нацизмот во Германија но и тоа им пропаѓа, сега пак веќе е јасно дека е можат да ја напаѓаат со прокси кyршлуси та пополека си тераат план да ја заобиколат копнено, ем си формираат копнена војска во форма на нов калифат за така да и се с'снат од воздух и земја и принудат или на н'с'п партнерство или на капитулација, не знам само зошто како Православни о вие сервомаусдонци ова не го гледате, ко што ни младотурците не го гледале кога одработувале за масонските агенди, само ги искористиле а потем и оставиле на цедило за на крај дури и да пробаат да ги сотрат, черчиловиот галиполски дебакл, а кој пак биле оК*ражени не случајно бидејќи за сето тоа имало инерција која си имало француско англиска трка за поделба на териториите на Османлиското Царство виа вирусот на национализмот [1][1] интересно е дека токму преку Египет е легислативно ставен првиот муслимански клинец во ковчегот на Калифатот, а прв православен пак било грчкото национално востание, ме чуди како самите османлии ова не го воочиле та да ја заштитат Македонија безрезервно, нешто на што се надевале македонските комити како Јане Сандански дека ќе го сторат Младотурците, но сите фино биле извозени од евроатланските детерминисти кои да имале интерес и ќе стокмеле своја инерција кон тоа, уште поинтересно е дека во Осмалиското Царство кренале националистичка револуција преку официрите кои биле под притисок на европско масонската пропаганда, додека буржоазијата имала второстепена улога, а Народот никаква, иако ете Комитите кај нас биле негов претставник но ѐвмро 1907-ма одбило да присуствува на конгресот на CUP веројатно плашејќи се да не станат другарчина со младотурците што конечно подоцна и се случило ако не колективно тогај четнички [1] пример влегувањето на Јане Сндански во Истамбул ...

http://www.balkanalysis.com/index.php?s=freemasonry
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2019 во 16:19

месонерија има долга рака кај тајните служби денеска бидејќи тајните служби од секогаш за неа рабоеле или пак на неа можеле услугите да и ги продадт кога им требало екстра соработка но дури по wwII почнало сонекои тоа да станува случај откако земјите од третиот свет се стандардизираат како држави,кај нас пак бидејќи од секогаш било казабланка од туѓи агентури по сите страни повеќе од јасно е дека ако не ги играле ги работеле како бавча во најмала рака нивните постари браќа одфелата понадвор, што пак ако ви ељ јасно нема ни да се чудите на афера т.е. случај ко што беше Шпион иако дефакто полициски генерал како Стојков нема логика данја ремети од спунт држава бар единствено тој 2001-ва делуваше на присебен од онуе кои парадираа по телевизии та одтаму не е нели ни логично тој да бил нечија продолжена рака, но, знаејќи дека месоните преку вода жени преведуваат та не е вооппто далеку од памет да си го возеле него и тие околу него без воопшто и да се свесни самите за тоа ... нешто што посекако било случај со Македонскиот Комитлак во време на оппт светски хаос кога се поставувала сцената за светски војни и меѓуимперијална превласт, Гоце Делчев во такви услови бил како Самосвесен дефакто подвижна мета, иако доволно Храбар за тоа и да е го засега, ете дури сите околу него биле учипени, се борел со себе да не ги осуди ко што подцна праел пример ВанчоМ, сепак вториов бил продолжена рака на бугарските служби иако си имал своја слободна територија во Пирин, а доколку се бара некоја чиста душа во сета таа тогашна каша би рекол Пере Тошев бил таков идеалист кој со Даме бил нели закаран [1][2] колку навистина било така нема да може да дознаеме со сигурност бидејќи и ден денес месонската пропаганда ровари, но дефинитивно на месоните нашите Комити и пристапувале не од елитистички ами револуционерни побуди веројатно како и сите во романтизмот, а оние кои гледале жност како да се пов рзат со европеите за да имаат некаква помош и грб дефакто не им било јасно дека седеле во најдобар случај така на две столици Христијанска и антихристијанска, та зар и денес не размислуваат мнозина дека запд се христијански ориентирани, хм секуларно пагански но со фини христијански маски, оди речи после дека имаш нешто заедничко со нив а не пак на заедничка трпеза со нив да наздравуваш, но разбирливо заспан а не пак духоносно ослепен Човек а не пак Заедница не ни може маските да ги препознаае и бар да ги џамоли оние кои глумат бар од време на време да си ги поднаместат бидејќи озбилно им се искривуваат кога фаќаат да подзаиграат, јасно на месонска музика, јале тие многу месо и само за тоа денес знаат, експлоатација најнапред на човечки ресурси а дури потоа на земни, проблемот е што за некого некои од тие месони експлоатираат и Човечки Души, директно индиректно сестрано, впрочем удбалитичарите се во раце на удбашите, овие во раце на месоните, а месоните на сиџими од паднати духови Анатема на ним, што не значи дека се' е вака попарено, апротив, Каде Е Господ Никој Не Е па и малку очистување преку Призивање и Оградување со Божјата Благодат ги ресетира сите зорт низи и околности, па така и да има некоја зорт шема истата лесно може да се емистифицира по што и саматаво ефектите спласнува, иако може доколку сме под озбиле напад а се свртиме уште поозбилно кон Божја Правда заради достојност и да ни биде услишено та оние кои се неправедни да бидат зауздени, реално Господ сака секоја Човечка Душа да се Спаси та затоа и зауздување бидејќи тие некои месонски елити сепак под себе имаат и многу Христијани кои есвесно им се во чопор, еве наскоро велат и Македонците како отанизирани зар сите ние како Народ треба да настрадаме бидејќи некои локални удбалитичарки елити го прелажале Народ дека како отанизиран ќе биде оазно-мирен, затоа Никој Никого Да Не Осудува дури и кога му е јасно кој каков бил а не пак тоа да го прави фрлајќи клетви, же но на паднатите духови Анатема на нив, а Голем Е Бог и нема да ги остави Своите Побожни Созданија, иако тоа е неретко проверено и преку Искушенија за да токму тие што се Побожни растат во својата волја за Спасение а така и на другите да им оставаат Смиреноумен пример ...

јас на оваа тема ама баш никогаш не сум и приоѓал незнам колку конспиративно, ниту пак особено сѕ и се замарал, мислам јасни ми биле процесите како биднало да има на светов тајни друштва братсва секти итн. и како тие преку самата тајност сами се корумпираат макар се здружиле заради арно на почеток, како што ни вели Господ Исус Христос одете по ден ... бидејќи нема тајно што ќе остане тајно ... ако е тоа човечко тајно скриено заради елитизам самото по себе така тогаш станува општествен вирус, што се случува и во однос секојдневни институционални појави, заради што и науката си констатирала дека лек за коруптивноста е транспаретноста на системот за да во од може да се детектираат сите вируси и ризици од Граѓаните, конечно и Суд и Обвинителство и Полиција како Правен Поредок без Вистината да се обзнани стануваат сувишни како Општествени Чувари, хм, кој да им прости ним за тоа бидејќи тие се институции, заташкаа транзиција со се цел криминал на сите нивоа во неа, иако тоа си имаше и своја титоистичка инерција 50 години претходно, потоа/сега заташкаа посттранзициска антиквизација иако несразмерно мала во однос приватизацијата, а сега на ангронја заташкуваат отанизација и еутаназијата спроведевани виа елитистичко силување на Уставотворниот Елемент т.е. Народот, Слава Богу За Се бидејќи Судот не е наш тука Страдањето не извива од нашите гревови кога веќе не ни текнува сами како Нинивјаните да се покаеме ... о вие локални месони си имате Своја Изворна Духовност покајте се и престанете да трчате по новокомпонирани паганско-елитистички дувла зар немате страв од Судот Божји зар не знаете дека апостатите како отпадници односно богоборци повеќе ќе страдаат и од еретиците, зар вие така на себе не сте го навлекле проклетството јудо-искариотско, нека не ве заслепуваат интернационално суптилно вмрежената власт и моќ тие се распадливи, бидете си Македонци не глумете неопагански каубојци, Преумете Се повторно кон својот Извор како Православни Христијани ...

интересно е што на Луѓе не им е јасно како ги измамуваат месоните малку по малку, имаат монотеистички абери во својот универзализам како синкретизам од различни мистерии, но тоа е налик ројаница на рака додека удирашво покер аутомат, аирлија на паметот дека така себе и ближните ќе ги помогнете а не пак кон Спасение на Душата се надраснете од сјакот на овосветовните похоти, меѓу нив и национализмот но уште повеќе евроболшевизмот како наднационална евроатланска империјална матрица која веќе ја има парализирано врхушката на европска унија а само чека ден за да ја актуелизира федерализацијата! месоните во тоа го имаат главниот збор, а песната им се вика нов'светски'поредок, штимаат уште оркестарот, но гледајте Македонци навтаквиот штим да не си раштимате Спасението Православно ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2019 во 00:00

како велат кој си ја бара бељата тој и ќе си ја најде, порано тоа во титоизмот било Бељаград, а сега во кашатализмот тоа е Бришел и вашингТон, но Човек учи додека е Жив така и Светот како цивилизација од сплет на разни општества, во кои оние кои покренувале револуции нив каузално и ги демнела револуција ако не директна тогаш индиректна, заради што како Христијани и сме поучени од Господ Исус Христос најнапред да го бараме Царството Небесно а кој претпри до крај тој и ќе се спаси т.е. дај му го на царот царевото а на Бога Божјото, така и Човек ќе има разбирање за оние кои не ја разбрале оваа Суштна Парабола каде сме повикани како Христијани да Трпиме бидејќи во овој свет сме дојдени за да се искупиме и надраснеме како би станале Посветли Духоносни Битија по Преминот, што пак е невозможно доколку Слободната ѐволја ја насочиме кон нечие поробување, а оние кои тоа ќе го сторат тие веќе и го загубиле Патот му се предале на минливото, таквите и да владејат толку ќе им биде налик малку слава власт и моќ за сметка на Вечно Блаженство, зато и треба разбирање и за паганите да се Молиме Господ да ги разбуди од сонот во кој паднале дека овој свет е се и треба во него да се удават во страсти или изврзат со пари илити закопаат со слава, од друга страна пак се одлучи ли Човек да дава отпор без да биде нападнат тој станува прво изгубен а потоа како и своите мачители, а потоа бива закачен каузално од судбината та она што како власт не му чинела во моментот штом ја изишка доаѓа на нејзио место уште потерсене доколку тоа го прави на сила без Правен Поредок со сплетки со интриги, така земено на нашите Дејци не им чинеле османлиите потоа им се истовариле западноевропските вазали кои истребиле многу повеќе Македонци него што тоа за сите 5 века го сториле османлиите, слична судба како нашата немале нашите братучеди, но тие не се Изворот на Словенството та и под друг аршин каузално потпаѓаат ко некои кои веќе се одвоиле од матицата, нас просто осмалиите не конзервирале за да не биднеме попарени од ''крстоносците'', додека пак нивните внуци не национализирале во романтизмот по урнек на француската револуција што пак ни се удрило од глава бидејќи Крушевска Република била токму Народна додека француската е привид на егалитет а всушност само елитистички екаперимент за да полесно се дефрагментира авотритето на Црквата која всушноат е самиот Народ на Истокот иако на запад се централизира толку да станува теократски ориентирана, иако тоа не било последица бидејќи Духовници така думале туку бидејќи во ватИкан се вгнездувале политиколози за папи (аберите од писмото на доминиканецот неколку поста погоре), но да не излезе дека во Прљвославието немало политиканство во Црквата, и тоа како се мешале Царевите и се препирале струите, но далеку во помал обем него на запад, бидејќи Византија била единствена иако и таму со доста кланови кои меѓусебно се јаделе живи, во секој случај живееме на свет кој не совршен а каде по Божја Промисла вирусите ни се дадени како предупредување ако не казна за да внимаваме кој ни е Патот и како се раководиме со својата Слободна Волја на него ...

ако вака размислува Човек, би рекол политички трезвеноумно но преку духоносна призма, нема ни да се лути зошто нешто на очиглед грешноста станало норма, пример кгб, удба, циа и сличните наним, тоа се алатки на системот кои сепак наместо на Народ најчесто се во раце на едикои елити, локални регионални или светски, некогаш и самите стануваат елити пр Борисов бидејќи воедно и удбаш и потоа удбалитичар знаејќи ги грото тајни без задршка посекако ќе биде поканет од повисок регионален или светски табор на елитисти да им се приклучи, личното е лично а групното групно, ете сега Македонија е во групњак на отан, само што насила ја легнаа на брашно, а што посекако ќе си има своја каузална инерција бидејќи оној кој го посеал шарениот вирус за да не учипи отанизирачки во нечии агенди тој со себе и си го носи вирусот а кивн ли нормално ги зарази останатите, може малку неумесна споредба во однос како Една Сестичак сношти од а1х1н1 настрадала Господ Да Ја Прими Во Радост, но овој пример со вирусите постојано го посочувам како поука за каузалноста та не ми замерајте, еретко знам да речам ние сме носители на ѐвирусот на Слободата како Македонци, веројатно со сервомакедонска етикета истиот и нема да можеме да им го аплицираме инстант и во отан, но никој не знае како процесите се одвиваат на духоносно ниво, колку и за што треба за да се отплетка или расплетка некоја работа, метафизика за која не ни се обидувам да думам како фрактално каузално дише пуштајќи и собирајќи ги вибрациите во овој свет на сите нивоа ...

инаку Државна Безбедност како Идеал им дава одврзани раце на тајнитe служби да си делуваат како мислат дека треба, логично бидејќи тие ги знаат сите заврзлами та речиси и се над законот доколку сакаат да го заобиколат, а посекако тоа го орават бидејќимтака им е покомфорно да делуваат, што е во однос оние во врхушката, та нели ако акуулатор е празен 'се бутка во ауто мод а неретко се сопира некој брат да фрли кабли да проба да завергла убк, тој кабловски брат од секогаш бил циа која е наседена од кцо (cfr) тие јаннасадиле удба а ова и е мајка дбк денес убк, кога сконтале дека некој може да си ја поврзе дирекцијата како расадник на директори па се реетикетирале како управа иако забораиле да си додадат САМО за да знаеме дека се самоодржливи а Народ зависен наместо тоа да е обратно, веќе откако почнуваат утре да се официјализираат и официјалноим спремиле удбалитичарите нова етикета заради членството во отан т.н. ота, а во која излезена директорка од нивниот расадник ќе ги контролирала народно [1] да видиш да неверуваш дека тие си пуштиле конците од раце, во секој случај седат на повеќе столици па потреба спремни се да мељаат и акумулатор т.е. марката иако се ќе си остане исто, но за тоа да се случи треба некои предуслови, сепак семката им е евроатланска колју и некој да мисли дека титоистите биле происточни глумеле неутрално неврзани а всушност си биле легнати на фино атланско брашно кое е од жнејачката на детерминистичката пченица од нивјето римскии пак сега се англосаксонскогермански како простестантски триумвират од филозофи стратези и банкари, внуците на рим си тераат н современа римска империја во која исто бидејќи во моментов расцепкана ем на врвот од својата декаденција се обидуваат да ја осигураат од колапс преку хомогенизирање на сите политички ентитети под својот чадор, за така и да можат да ја зауздаат кашатилистичката (феудалната) декаденција која била и причина за колпасот на римското царство, а преку промовирање на едикое социјалистичка планирана економија која би била осигурач на нов'светски'поредок, та и не е спорно нивна работа, проблемот е што сред технократско-еугеничарски времиња Слободната Волја уште сега е озбилно под налетот на нечив детерминизам на начин да и при очи слепи Луѓе ги прават кога агитпроповски свест им масираат додека си ги тераат своите агенди, дали директно или индиректно преку своите пиони и вазали, најскорешен пример рушењето на АСНОМ заради учипување во отан, кузнај како било во среден век!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2019 во 08:07

за среден век тро потоа, прво локално романтизмот да го дозакачам, та следниот линкуван напис во НоМа вели буарските ложи со марсејските оделе преку српските [1] во текстот вели француската но вадам заклучок дека станува збор за марсејските бидејќи во тоа време почетокот на минатиот век финансирани се проекти во схс од банки кои за време wwI наоѓаат прибежиште токму во Марсеј [1] а во Марсеј имало и те како масонски ложи [2] зар случајно е таму отепан српскиот крал Александар кој посекако и бил масон [3][4] прашање е само дали тоа го сториле едикои анархисти со заеднички интереси [5] или и тогашните михајловисти (како и павеличовци) биле месонски учипени преку австриските и германските масонски ложи, во најмала рака како најопасна диверзантска организација искористени од нив за да спроведуваат тајно агенди за теутонците [5.1][5.1] доколку ви е познато и подоцна нацистите соработувале со михајловистите [6][7][8">-стр.189 дефакто не само што теутонците дрмале преку австрискиот двор во Бугарија и Саксобурготски или пак преку германскиот во Грција и Ото тоа го праеле и преку Обреновиќи во Србија [9] дали и колку пак јулијанските масонски ложи влијаеле или пак на кое ниво ја договарале постколонијалната распределба на кралски територии за сметка на национални држави незнам, зар не е и создадена Југославија најнапред за да се реметат османлиите, но каузално после самите од своето милениче биле изреметени, било тепачка под чија капа ќе потпаднат масонски, во меѓувреме Македонија била коската за глодање која требало да им биде награда за верноста на сите евроатлански балкански вазали, иако дефакто и меѓусебно се таманеле низ балканските војни кои биле и предвесник за wwI [10] кога веќе и се спроведува онаа агендата за иницирање светска надвлада пополека [11] (за да ги видите линковите од фуснотата имате абер на крајот од постот во овој линк), во секој случај споредете ги овие романтичарски околности со оние од средниот век кога локално Православните Христијани се здружувале та и барале помош од запад и исток, но прекасно стигнувала бидејќи сеуште немале расчистено теутонците и јулијанците меѓусебно како европски елити од блек нобилити и витешки редови, во такви околности соодветен сојуз бил оној на Свети Лазар [12] кој потоа го превземаат унгарците [13] може Грујо сега ќе оправат со таков орден, ајт на мајтап на шала но им ги закачуваат, но за тоа тро подоле, а би го заклучил овој пасус враќајќи го на почеток, навистина треба историчарите озбилно да расчепкаат по масонски архиви за да му се најде крај на историскиот контексти и елитите како кој во која ложа се ложел а во која лежел [14] едно е јасно локалните елити биле извозени од тоа месонските центрифуги, баш како и сега што го прават тоа со нив, иако Србија денес озбилно има ретерирано од нив па и може да се надева на помош од Исток, нешто на што тито или слобо не можеле бидејќи мачкан им бил пагански или секуларно табиетот, но никој не е крив што паганите уште одамна тргнале на Православието да го изреметат, среќа сеуште тоа по Божја Промисла не им тргнува од рака топтан ...моите 50 пари за ксметот Србија да го врати својот дел од грабањето на Македонија ко што останатите не го сториле, а на крај самите да си го дерогираме АСНОМ виа месонски учипени удбалитичари со помош на локалните удбаши за да тие нивни мецени си ги заокружуваат своите агенди, синкир сето ова е најслучајно јас онака лупам ко Максим по дивизија, но по овие претпоставки ќе видите дека иако не сум експерт на оваа тема сепак во од пробувам да сложам мозаик од она што било реалност тогаш а се рефлектира и ден денес бидејќи масонеријата воопшто не е сотрена напротив денес има статус на општествен елитистички канцер кој преку својата тајност како октопод ги пушта своите пипци елитистички по сите страни, криминал какви тоа за нив е второто лице на една иста воено-колонизаторска пара држејќи ги преку удбалитичарите западноевропските војски во рака додека преку тајните служби криминалците како анархистички аги во служба на злото, иако испреплетен е филмот како криминално удбалитичарски тајните служби одработуваат за месоните во сенка [1] кои ги впрегнуваат сите учипени или корумпирани заради нивната месонска максима ордо-аб-чао односно агенда за раѓање на н'с'п од пепелта, а свесни дека на патот им стојат Монотеисти та кои не ги учипиле ги апаѓаат или им се спремаат да ги нападнат, што конечно води кон судир на западната масонско-секуларна и Источната Христијанска Империја ем помеѓу со разни други спотери, за така преку wwIII се договорат за нова атлантида како светски поредок која се надеваат треб да го супституира сегашниот нововавилонски'кашаталистички'поредок исто од самиот запад наметнат како модифициран феудализам чиј идеал всушност на крај тера кон еугеничарско ариевски возобновен рим, а кија инерција е поставрна од нивни мислители/научници и нивни политичари/војсководци виа нивни корпоратисти/банкари, ова ''/'' може да е заменото со ''И'' бидејќи едното води како раст кон другото, ко такви нормално биваат елитно учипени што пак си има своја инерција од среден век кога се изнедруваат витешки редови во кои биле концентрирани токму сите овие категории но на некое невладино ниво во однос Католичката Црква за оној момент кога паганизмот навлегува озбилно во европа а што било повод и за ренесансата културно филозофски така враќајќи се на античките култови пример култот на телото пополека затерерале и потака па почнале набрзо и да синкретизираат антички мистицизми, како Монотеисти набрзо им се отворил глад за забранетото овошје паганизмот што пак ги натерало да одат во тајност бидејќи сепак Црквата била јака на сите нивоа, но за тоа каузална инерција има имсамата Католичка Црква која откако се закарува со Православната и отстапува од Изворните Христијански Догми така отворила простор за натамошно делење и цепење, та денес токму од таму произлегле многу деноминации кои впрочем се разбираат како апостатски бидејќи раскинале со Изворот, во сета таа каша јасно дека се ослободило простор да се модифукува Христијанството но што е погрешно бидејќи така станува несоборно, а Христовата Црква Е Соборна, оние пак кои се дрзнувале да експериментираат вон Православната Мистика, која како неменлива ни е предадена од Христа и Апостолите, таквите експериментатори посекако му отвориле врата на волкот, тој пак кога имал прилика не губел време и напаѓал, а Луѓе ко Луѓе и малку да се соблазнат знаат многу да олабават а кој олабави во Духоносниот Подвиг како млак скапан плод било тој е Мирјанин, Цар или пак Свештеник бива и самиот соблазна, слично како што сега јас наместо да сум на Молитва јас празнословам а тоа понатака може да има зорт околности доколку така продолжам, особено што денес со копи пасте пристап секој еден Човек во овие е-времиња може да глуми учен, да стане уметник, да биде фарисеј, нели додека бара влакно во јајцето да заборави дека има зошто јајцето е јаце а влакното е влакно и така разбуричка за сметка на свој Живот но и оние кои се поведуваат по него, да се надеваме ова масонско разобличување во нишкава е за арно, но затоа секогаш повторум не голтајте се' на прва од абери кои некој ви ги предочил, доколку ве засегаат некако проверете ги кај оние кои се и навистина опитни и учени во дадена област доволно предани на истата за да не наѓаат како мене туку имаат далеку поелабориран став, иако никогаш земено историски нема да бидеме на чисто ако за аберите нема историски факти, иако добар дел од самата Историја е спинувана така особено на овој план за да де подобна за нечии агенди, фалсификувањето вистини дури било норма и во антика, но да не ја развлекувам темата одма следен поат би се навратил на среден век ...


Изменето од Zelenikovo - 09.Февруари.2019 во 09:10
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2019 во 10:30

главното прашање кое се наметнува во однос агендата за балкан на евроатланските месони, би рекол е дали тие им мислеле арно на тукашните Народи, ако е така зошто играат на карта да го подвојат Православие, а потоа еден по еден Народ да ги учипат унијатски со Ватикан како би стигнале побзо до универзализам како ван лове религија како лепило за новиот'светски'поредок, што на тоа ниво го прават и виа грците и Севселенската Патријаршија, пред да скокне некој нека види дали не е календарски отстапено од Традицијата и зошто Света Гора иако е под јурисдикција на Севселенскиот Патријарх, во однос Црковниот Календар е во непослушност, што чинам е раскол така, бидејќи заради непослушание отпаднавме а преку Послушание се враќаме кон Бога, но и Господ вели ако знаете дека некој еретички тера разобличете ја таквата измама, веројатно заради Христијанска Љубов доволно е непослушност од овој аспект ... значи она што Рим го правел врз Македонија и Илирикум откако истото било ресетирано преку Свети Константин, потоа Ватикан се обидува да го истера јурисдикциски спорејќи со Цариград црковно кој има јурисдикција на сегашниот т.н. балкан според Папско Предимство [1] заради што пак Свети Јустинијан ја формира Јустинијана Прима како трет по ранг Христијански Центар кој ќе биде независен Црковен медијатор меѓу Истокот и Западот, но подоцна ако е за верување аберот на доминиканецот погоре пардон францисканецот, со сплетки и интриги Ватикан пробува пак да ја превземе Македонија од т.н. Византија, што го прави те преку Охрид и папска круна за Самоил [1][1]1] те преку Трново и папска круна за Калојан [2] за на крај да се обиде тоа да го стори преку налетот на 'крстоносците' но што не му успева (бидејќи влетуваат Османлиите и го конзервираат Православието од налетот на западни ренсансно-еретички влијанија) , а имајќи предвид дека тогаш на запад распалува амалгамот меѓу неопаганизам и протосекуларизам во ''европа'' бидејќи не можеле да влијаат Црковно се досетиле римските внуци во тие османлиски услови да роварат тука конспиративно тајно преку масонски политичко-економски елити ширејќи го своето влијание кришум како европски браќа а всушност работеле на подривање не само на Отоманското Царство туку и на Православието како би ги колонизирале тукашните територии час поскоро, но дефакт ете низ постовите погорешто може да се види процес кој се одвивал паралелно и на запад односно постоела клановска борба меѓу Христијани и неопагани, кои повторно го земаат за репер како императорска каузалност римското царство, но на таквата империјална нишка бидејќи преовладеале подоцна неопганите го докалемиле античкиот мит за Атлндида како земен идеал кон кој ќе стремат, таквата превласт на месоните кои ако претодно биле тајни им овозможува да станат не само јавни иако затворен елитистички дасе наметнат како средновековна мрежа на анархисти кои ќе гледаат да ја суптитуираат Црквата и Царевите од неа Благословени со секуларни концепти на владеење, а што по француската револуција спроведена од 'енлајтмент движењето' и се случува, енлајтмент од нивниот идеал за античката ѕвезда деница, неретко знам да кажам просветлени од мамона бидејќи како главни мотори во цела таа мрежа биле банкарите, дефакто како гимределе коцки за да стигнат до мас-месонерија тоа посекако не биле филозофи туку лихвари кои си го пробивале својот пат задолжувајќи ги Кралевите Рексоите Императорите судрувајќи ги меѓу себе а така и ги купувале индиректно или пак ги држеле во рака, нешто што го паеле и на Исток кумувајќи на задолжување и на русите и на турците ашто било повод и за да роварат преку своуте веќе учипени масонси односно под масонцка контрола империи - аберот за раслојување н Османлиското Царство лихварски, нешто што не можеле да го сторат со Русија но затоа подоцна организираат платеници да и го пушат вирусот на марксизмот за така да ја присвојат, само што експериментот им се измолнал од контрола, та ги впрегнале нацистите за да го ресетираат, ова намерно го повторувам на повеќе наврати бидејќи на Луѓе сеуште не им е јасно дека оа се' е едно масло, никако не можат да разберат дека е рабои за Запдна Империја која почива на темелите на римската всушност тоа не го ни криеле ни папите, да ипокрај постоењето на Источна Империја тие ледале да воздигнат западна преку возобнова на титуларите [1] интересно е да се спомне од овој аспект дека источната влече корен од Македонското Царство што токму од титулите и ќе го познаете Василевси Цареи иако врската со словените вака исто слаба како Кнезои и Војводи доколку се бара антички словенски континуитет, иако може да се каже дека ова влијание од Руските Викинзи и како стигнале тие до такви титулари е навлезено исто како што туркомонголите навлегле, што не значи дека го истиснале домородното население, напротив самите може да се каже дека биле симилираи и во однос Јазик/култура и во однос Вера, иако веќе имале и попримено влијание бидејќи ги знаеле кко бугари тие црноморски татари а бугар дефакто е вулгар, како што во антика била етикетата барбар т.е. варвар, впрочем она што македонците во антиката биле за грците како варвари подоцна се словените како вулгари, дури и Цвијиќ ова го забележува кога бил на истражување во егејот дека грците и србите ги викале бугари, но ете некои месони си нашле за сходо да ја применат фрацуската шема за новокомпониран секуларни нации чии владетели неа да добиваат амин од Црквата ака раслабувајќимги по Вера како Православни, а пото почнуваат да им форсираат и вештачки идентитети на локалните племиња склепувајќи слика дека со антиката ништо немаат ани во среден век нешто имале заедничко, фамозната постјна меинстри историографија преку која полесно ги манипулирале/ат како вазали виа граѓанскиот концепт Нација, кој ко што можеме да видиме здраво им има легнато на срце како локал колонијалисти на повеќето браќа по Вера и Култура, за среќа стапица во која ние македонците најмалку сме се фатиле, нормално бидејќи сме Извор на Словенството но и регион каде извира славната империја на потомците на Пелазгите, Македонија ... дефакто раслојувањето одело ете уште од антика кога рим пробува да ги ресетира македонците преку мешање во различни теми меѓу еверните братучеди илирите и западните тракијците кои заедно впрочем се потомци на Пелазгите [1] што сигурно и до некаде успеало, но откако се враќа славата на Источната Империја преку Византија тие племиња се обединуваат пополека пак, а дали потоа се сплотуваат со словенски племиња или пак тие самите биле Словени (оние кои го имале Словото и Славата) тоа нека думаат историчари дали не е таа задкарпатска теорија исто така спин по античкиот аршин за да им се поматат тука темите и аберите на мештаните за некако пак да не се обединат бидејќи тие и како расцепкани се јаки а не пак обединети, само експериментот схс подоцна Југославија колку крена дониво на 5 европска и 7 светска воена сила, бар како федералистички наднационално е склопен а нционалистички растурен така упатува дека бил елсперимент веројатно најнапред истеран бидејќи теутонците и јулијанците не можеле да се разберат чие влијние треба да е поголемо преку своите вазали хрватите и србите, додека подоцна при неговото рестартирање по падот на нацистите(теутонците) веќе е одлучено дека треба дае секуларна тампон зона во новите поствоени околности, за да сега како би не учипиле полесновоено на своја страна ја растураат екс-ју и еден по еден не 'интегрираат' во отан, само што воа последната челнка може да излезе дека им е прв каузален зицер кој ќе им генерира склет ко што до сега немале, да видиме времето ќе покаже, битно како месонерија ете не бираат средства за терање на своите агенди дури и по цена на свој дебакл, што се има покажано и во wwI и во wwII а нормално ќе се покаже како недоносеност и во wwIII кои амите ја заговараат како единствен начин за брзо тасување до нов'светски'поредок но во форма на контрлиран хаос како би се позиционирале евроатланските детерминисти како мотор на тој н'с'п бар за тоа сонуваат, што на нам Христијаните ни е јасно како ќе заврши ...

во секој случај треба да се почне да се бара историско нзс меѓу Словените ако не Православните за да ги пребродат идните искушенија колку се може посложно, било тоа гледале на Словените како придојдени [1] или пак автохтони [2">2] конечно за тоа добар пивот е и етнонимот бугари, така видено и акедонските револуционери во добар дел думале, иако добар дел го админувале локалното за сметка на глобалното панСловенство , конечно и јас гледам така на нештата бидејќи енес ние сме ниту срби нит бугари ниту босанци или хрвати нит црногорци нит албанци а сепак едно сме, доколку гледаме на Мијаците Брсјаците и Шоповите како три нишки на едно стебло, биле тие само покасно хомогенизирани како племиња од други племиња т.е. последни словенски племиња пред формирањето на современите нации во кои се претопиле, токму тие можат да ни бидат исто нзс, ако знаеме дека добар дел од србите црногорците и албанците се мијачко племе, дури смешно ми е како албанците го величаат за свој дури и Милош Обелиќ а тоа е и логично бидејќи тој бил Мијак, ко што многу верјтно бил и Крале Марко т.е. татко му Волкашин, иако не би знаел за ова со сигурност, но чим ги таманеле кнзоие угоре ништо чудно, просто исто племе Словенско сме сите тука н рамантичарски некоој ни всадил поделби да сега не клановскимами национално си вадиме очи земено историографски, онака да се знаедека ни удриле фалц поделбата евроатлнкие детерминисти кои на оваа шема работел побајаѓи време, иако не синхронизирано, пример австроунгарија играла на карта да с направи своја колонија и од Албанија па солее море со разни теории и таму, за сега истите д им се меинстрим, ок нивно право, иако јас стојам на аберот дека албанците се денес 30% Мијаци 30% Тоски(венецијански доселеници) и 30% Геги(османлиски доселеници), ко што и ие си имаат свој филм кои сме ние македонците демек титова творба, хм, дуримславомакедонец кога г слушам како верглааттоа не ме вреѓа, напротив Славни сме биле и нема ништо спорно во тоа, но затоа сега ко северномакедонски граѓани и тие и ние сме без компас, битно се ндеваат сите ќе течело мед&млеко, само да не биде чемер&јадбидејќимкко Монотеисти дури допрв ќе бидеме на уарна сите либералистички искушенија кои западот ќе ни ги донатовари! аирлија на паметот да си трампате вечноста заради минливи наслади!

sнезнам дали е прекасно за како Православни а ги надминеме националистичките гачки и се фокусираме посрдно на соработка, ете еу како унија е прилика, н ако се федерализира тоа ќе биде веројатно потерсене за да се изведе бидејќи така суверенитетот целосно ќе биде во раце на евроатланските елити а така и нема да може да станема Центар ко што некога сме биле во однос истокот и западот, а не пак како Центар при дадени зорт околности да го возобновиме Источното Христијанско Царство во полнота, што во некоја мера е возможно, но знаејќи дека е претскажано во Откровеието дека Христос со своите следбеници ќе владее илјада години на земјата а тоа е Византија, по што следи илјада години ќе му биде дадена власт над анатемаго преку нашата Слободна Волја она превземање на месоните на Католичката Црква како што е објаснето во центрирано линкуваниот абер на францисканскиот монах во првиот мој пост погоре на темава, при што неопаганизмот распалува а кулминра со секуларизмот во француската револуција, јасно е дека Сеправославен сојуз кој ќе има долговечност не е на повидок, колкуми да се сплотиме Црковно, дефакто живееме во последните времиња а од сега натака се поплочува планот за н'с'п и клекнувањето на Народите пред колената на аатемаго што според Откровениет и знаеме како ќе заврши, затоа треба внимане кон Спасение на Душите возобновување на Православието на поревносно ниво бидејќи и искушенијата ќе се зголемуваат, еве за нас макдонците дури допрв ќе видиме што значи да си дел од евроатланските центрифуги, јасно доколку еу не се распадне онаква каква ја знаеме а Македонија се интегрира во унијата, ќе навлезат не само нопаганизмот и развратот туку преку екстра достапно лихварство Народ ќе слини по среброљубие уште појако а таков и да е Воцрковен тнка работа дека Душа ќе Спаси ако репер е Хркстовата Поука за камилата и богатиот т.е. дали богатиот може да стане камила која ќе мине низ иглено уво за да влезе во Царството Небесно, сигурно ќе се насмее некој гмо и се е можно, точно дури допрва надоаѓаат искушенија за кои немаме претстава колку ќе не изврзуваат зауниние заборав неволност за Живот во Подвиг што велат Светите Отци во последнитевремиња и оние кои од утроба на Мајка ќе бдат ушкопени т.е. предоредени за Монашки Живот нема да можат да се предадат на служба, само непоколеблива волја потпрена на Здрава Свест дека сето земно е распадливо и минливо, а која ќе биде потпрена на Ревносен Христијански Живот без клонење со Духот по земни сласти богатства и маски, само тие ќе успеваат дасе Спасуваат, иако ко што велат Светите Отци низ многу маки и страдања бидејќи злото е намножено во срцата човечки, остатоко е пополнет со идолатрија кон распадливост која 24/7 се велича, процес кој денес е дофатлив и за обичниот Човек доколку е доволно упорен и да го брка славољубието онаа идолатриска поговорка демни ги своите 5 минути за ако ти се пореќе да ти изградат и споменик, глупост на векот да аметници се креваат на Луѓе уште пред да умрат или само што умреле, така закопувајќи им ја и онаа малку Благодат која како Живот во Подвиг ја имале како Христијани, чим во Исламскиот Свет заради секуларизмот ова стана норма што пак потака, таму нема простор за Простување ако некој заминал/отпаднал од Верата и си тера идолатрија па пак не можат да се приберат, сетне се чудат Луѓе како тоа се појавуваат фанатици, тоа мене не ми е чудно, но се чудам како тие не гледаат како еа-месоните ги користат заради инерција кон н'с'п, зар треба да им дадат покана га ги товарат бесплатно со оружје, мислатможно е да седат на два стола!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2019 во 21:30

дека еу ќе се федерализира тоа е јасно, чим федералисти ја имаат иницирано а и натака одат сите чекори во однос централизирање иако споро [1][2] а само се чека на поволни околности за ресетирање на националното, иако и двата коцепта се од нивните нихилистички масонски кујни, ко што предочувам погоре како со национализмот треба/ло да се ресетира Христијанството а со федерализмот концептот Нација за да наднационално се сплотат сите во универзализам, што би рекле христијански да ги сплотиш овците и козите, само што воа козите асли аждаи! интересна е вака конотацијата меѓу нацистите [1] и банкор-елитите од почетокот на минатиот век [1][1] значи дефакто станува збор за масонска агенда за nwo надвлада за што сме предупредени по незнам кој пат ќе повторам во Откровението, но она што не ви е јасно а во однос библиското пророштво е дека тој федерализам нема да оди брзо ниту пак лесно а уште помалку потполно унифицирано, едно е јасно дека вас како македонци ве апсорбираа иако удбалитичарски и насила отколку преку Ваш Демократски Амин заради што утре имате три чисти и да го ресетирате таквиот апашлук на од нив вергланиот збор демократија, иако дека тоа ќе ви го овозможат со лесно тоа тешко, а знаејќи дека кој паднал на колена пред ѕверот самиот ѕвер не го пушта лесно да му се отргне од челустите, пардон вие сте му во дисаѓи, та и нема логика да очекувате дека некако демократски ќе им се спротивставите на елитите а тоа да е успешно или пак да не подлежи на хаос за што на крај треба идеалисти ете некои навионалисти кои би рекол не знаат ниту три изворни ора или песни македонски да истераат та и идеалите им се како турлитава повеќе чаламџиски него реални а со такви идеалисти тнко се руши евроатлански империјализам, затоа сакате ли да удрите по евроатланские цетерминисти удирајте со Божја Помош Молитвено [1] но не очајувајте ако не ви излегува реалноста по ваш терк, не заборавајте не е на овој свет Царството Небесно и Вечен Спокој, туку Спасувајте се и Спасувајте ... мислам за каква демократија зборуваме кога европската комисија не ја бираат Народи уште сега, а штом се федерализира еу дефакто сЕд и сАд а така нато им стане исто папет војска, иако и сега е но сеуште не толку централизирана, но бидејќи не и е лес на еу да се федерализира сигурно натака ќе има разни промени на повеќе нивоа, кое како ќе ве закачи вас незнам, но има простор пак да си бидете свои на своето како Македонци во Македонија, она што е битно да бидете трпеливи за да сами не станете озлобени а така ви загине духоносниот идеал Хриатијанството, доколку воопшто го имате индивидуално ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2019 во 13:19

во четвртата фуснота горе во архивираната нишка за нсп од маклезет, таму во вториот пост има линкувани абери како стигнале јулијанците да станат дуалисти во Франција преку павликијанството, додека потака се подобјаснува како ашкенази евреите го донеле маздаиздом до Германија иако во јудејска форма односно фамозната кабала која денес им е како света книга на масоните при врвот од елитната пирамида, иако на врвот им е луциферијанството анатема на него, иако и самиот дуализам е исто толку подла работа бидејќи е обид да се изругаат паднатите духови на Бога иако и самите се свесни дека еден е Господ Бог но преку возмутување на Луѓето како Образ Божји се тешат за своето вечно проклетство, дали тоа е некому разбирливо а си дозволува да дума дуалистички не е мое да судам, но дефакто китејќи се секаде со натоварениот симбол за љубовни срце недвојбено така дури и несвесно го прифаќате дуализмот иако низ конзумеристичка или субкултурна спона, дефакто таквиот њуејџ симбол за љубов не е ништо друго туку симболот на асклепиус со двете змии испреплетени, оној кој јас го толкувам како срушен симболично во Праволавието а како така срушен е воочлив над Иконостасите или кај жезлата на Христијанските Владици каде со Крстот Христов се уништува дуализмот [1] дуалистичка ерес која во Праволавието влегла како редефинирано манихејство низ призма на павликијанство а кое тука е познато како богомилство [2] за да ко такво се измиголи до Франција како патаренство итн. што викаат и мал црв расипува јаболко само што тоа не е мал туку огромен како ерес која ви се сплеткува најпрво по малку за потоа да ви се пикне и во срце како смут што е Вистина, а на што во најмала рака сте за подбив како Христјани не само на паганите туку и на нивните духовни мецени, но дали ви е јасно дека Молитвено и Воцрковено секој еден од вас Христијаните може да му застане на пат на подбивот и обземеноста од демоните анатема на ним, тоа незнам, повеќето Луѓе не им придаваат значење на неопаганските појави па спремни се да синкретизираат ако не озбилно на мајтап дури и хороскоп, но треба да имаат во предвид дека така дотеруваат од играчка до плачка земено духоносно, така на мајтап истото е случај и со уште еден за нас Православните постар симбол со слично значење, двоглавиот орел кој не е Црковно востоличен туку царски наметнат [2][1] можеме ние да наоѓаме разни заменски симболики но факт е дека комнените го ставиле како византиски амблем на крајот од постоењето на византиската империја а како хералдички би им се додвориле на западноевропските елити и нивниот клановски амблемски кодекс а при опасност од османлиите, но така само си ја запечатиле судбината бидејќи дотогаш еднствениот византиски Симбол кој Црквата го пренела на царството Христовиот Крст бил заменет со пагански симбол така и губејќи Благодат како налевање паганско в себе, инерција која денес сакајќи да се поистовети Народ со Византија погрешно го зема истиот како уникатен а е терсене потсетник на падот на т.н. Византија, ако веќе сакаат тоа да го сторат нека го истакнат Христограмот кој Свети Константин го добил во визија од Христа Со Овој Симбол Ќе Победуваш, но грото Луѓе не се ни свесни за позадината на овие симболи па и не им придаваат значење, а како и што ни рекол Господ Исус Христос ќе ни биде по нашата Вера та од тој аспект не е ни проблем појавата на разни симулакруми туку како потоа истите можат да ви прават збрка во мисли кога ќе наидете на нив и ви ја истиснуваат така Вистинската Симболика за Христовата Жртва и Христовата Победа, мнозина се збркуваат погрешно бидејќи обрнуваат внимание само површно на Верата а потоа биваат соблазнети од разни човечки упади кои немаат ниту Црковна а не пак Мистична подлога фаќајќи се за народни обичаи како земни украси на празнувањата наместо за Црковна Традиција како духоносни ритуали во Црковната Служба, затоа и речено е од Бога Блажени Се Ништи Духом бидејќи ним мудростите од овој свет нема да им натежнат туку без страв и омраза ќе се Спасуваат, но кој денес не сака екстра акал в глата да му вирее та нормално со тоа и скепсата се намножува додека да ви се отворат духовните очи што пак без Воцрковен Живот не е ни возможно, иако на двоумењето за Воскресението кое го имал Свети Апостол Тома Господ Ќе Му Рече Блажени Се Оние Кои Не Видоа А Поверуваа [1] но нашето неверие во овие времиња не е искушано само од внатре туку ударите доаѓаат во изобилство и од надвор каде атеизмот неопаганизмот и сатанизмот анатема на нив пробуваат да удрат по неутврдените Христијани на многу начини, а кога тоа не го можат клеветат како сме имале ние заедничко со нив, никако, може паганите отпаднале најнапред од Монотеизмот како поуени од Прапатријарсите пред и од Пророкот Ное, но откако забегале еретички воедно и да им е позната Вистината кога почнуваат да ја мешаат со паднато духовна идолатрија дефакто отпаѓаат од Верата во Единиот Бог, сличности може да се бараат само во аскетската традиција (зависно кај кои пагански секти) во однос Терапевтите/Есените како аскетски редови меѓу јудејците, а кои биле предвесник на Христијанското Монаштво, но тоа е општо позната пракса да низ Молитва и Пост растеме Духовно, иако ни е посведочено од Светителите дека Животот во Подвиг е задолжителен за сите Христијани како што вели Апостол Павле Молете Се Постојано, но одете чинете го тоа со надуен стомак, или пак како што им вели Господ Исус Христос на Апостолите Бдејте иако телото е слабо но Духот е Бодар, а дали слабо тело ако го дотоварувате нема да падне во дремеж, таков дремеж ве фаќа и читајќи или интересирајќи се за туѓи мистики макар тоа е и споредно небитно како хороскоп која астролошка наука е токму ритуален рецидив од паганизмот, некои потем забегуваат на гатање на кафе карти или бајачи, а други пополека сакаат и сами да станат опитни во такви Прелести за Душата, но има и позабегани кои сакаат да се продуховат токму пагански играјќи си со астрални проекции и луцидни сонови преу кои се вплеткуваат во поднебесието, во астралната рамнина каде царуваат паднатите духови онаму каде се и Митарствата, но има и побетер оние кои сакаат да допрат до тајните на тоа поднебесие, оние на кои кабалата им е водилка, меѓу нив неопагански субкултурно и обичен народ се залетува низ њуејџ трендови, додека така елитите се сплотуваат во тајни масонски култови, иако доколку некој е надарен или навлегол подоста во паганизмот го покануваат и него да го втурнат во кулоарите на масонството, Не Дај Боже, мене пример ме поканија дури кога видоа дека им бегам од стапицата или попрво трлото паганско а кога почнав да вртам Воцрковено на Православие и конечно почнав да живејам Светотаински, и тоа не еднаш, постојано пробуваа на разни начини да ме учипат, те низ пирамидални осигурителни компании каде почнувате со пенкалце а завршувате со прстен, те на елитни вечерни дружби каде само посебни гости се поканети а тераат далеку во природа на некои локални за нив мистични места, уште што не направија да ми врзат машна како екс-паган, за чија глава цената е поголема него за кој било друг, налик бегалец од затвор, но Слава Богу единствено што успејаа е да ме утврдат во намерата за Спасение на Душата преку Христијански Подвиг иако на моменти се опуштам несмасно но не по цена да си го изгубам Христијанскиот Компас за што по некогаш доволно е само да се смири Човек и со една Молитва а понекогаш и многу Молитви малку се, заради што е и поуката Живејте Сложно Воцрковено бидејќи еден на илјада се Спасува во пештера а еден на илјада отпаѓа од Манастир, но каде е Манстирот, хм секаде и во Град а не само на планина, единствено соблазните се од различна природа во град повочливи како материјални и телесни а во планина повоочливи како духовни и умстевни, та секој со својот табиет одлучува каде и полесно функционира и се Спасува, иако логично во градот сред збрка од гужви треба особено Смирение и незлоблив неосудувачки порив за да се издржат искушенијата, што пак без Здрав Литургиски Живот е речиси невозможно, мене ете ми успеваше, но затоа немав никаков особен Подвиг освен да одолевам на телевизијата и прејадувањето препивањето аздисвањето, но и малку дремеж и падот е неминовен, понекогаш од спунт низ филм заинтересирувајќи се за нечие паганско сценарио, доволно за и да стане Човек приемчив за други туѓи духовни мистерии а така да си го олабави фокусот за Својата, практично погубно доколку се нема свест дека и малку дремеж е многу опасен чекор, потем ајт сосила терај се за на Литургија, трчав онака поспан и со милион помисли во глава за да малку од малку наполнам батерии и истиснам склет кој се насобрал в Душа, а почнав да приметувам како таквите пагански абери се протнати низ цела наука низ конзумеризмот низ политиката просто секуларизмот им има оставено бришан простор да им мелат мозок паганите и на Дечињата низ цртани детски емисии итн. а кој кумувал на тоа веќе белким ви е јасно, се прашувам локалните масони ќе имаат ли некогаш три чисти да ја извадат на ачик својата мистика, зар не се срамат што коренот им е Православен или Исламски а тие тераат ко за почеток дуализам, ајде чим не им е срам или жал со она што е видливо како земно да го сотруват пример Уставот на Република Македонија што пак за она за кое никој и не ни знае како си го тераат како духовност, тие земниот глобализам го величаат а Духоносно Христијанството го расцепкуваат, се прашувам за кого за своите Деца или за своите мецени, зар не разбрале што е Слободна Волја а што детрминизам, зар нивните евроатлански мецени не се глобалистички детерминисти зар тој детерминизам не стреми кон духоносен универзализам, зар тоа не е здружување на Христијанството со паганизмот, каде бре сервомасудонци со тој памет, пред кого сте паднале на колена, незнам не е мое да судам, но земете си огледало пред да е прекасно, видете во што се претварате иако за сега само се преправате дека тоа може да бидете, се плашите од земни патења но не и од вечна погибел, Крстот ви натежнал па мислите друг ќе го носи за вас или пак полесно е да го фрлите, поблемите така само се намножувазт и тоа уште одма е видливо, но само заслепени Луѓе од материјализмот гледаат на Благодатта сувишно или пак ја бараат низ што поголеми врати за раскош и блуд, сте сакале европа, бреј тоа и сега не можете да се приберете со паметот ко сиромашни, а не пак ако ви влезат на ангро аждаи да ви ја бараат Душата за грст лихварско робство додека ве мелат во градската центрифуга дали коруптивно дали бројлерски, зар мислите во европа корупцијата е вишок, токму им виси на сите над глава, а мафијата токму како и тука си е на власт, но Слободна Волја та ваше е како ќе си ја терате, битно удри на весеље бидејќи сега веќе проблеми нема, камо да беше гајретот во парите, не, тој е во заедништвото, а кого вака сервомаусоднски сплотивте, европеите и елитите, македонците и албанците, можеби бугарите и грците, посекако глобалистите, но зар споиво е традиционализам и либерализам, зар не видовте дека поарно е и малку да имате а чисто да е, него на крај ем малку ем прљаво, но што е тоа е, секогаш има простор за Спасение, дали вие тоа ќе го барате незнам, како тоа ќе го чините исто, сега и саентолози ќе ви отвораат храмови на ангро, нели требало да се спремаат технократи подобни за глобализам, иако имаше и до сега дијанетичко преставништво, но ова за да диверзифицираат ако масонеријата наиде на презир, се' само Православието и Исламот да ви ги урнисаат, ех мои сервомаусдонци каде со тој памет, ќе се оградите ли од такви ризици сега ретроактивно, аха, клгбт ви стана бе реалност, ало Децата хемафродити ли ќе ги правите!? Господ да ви е Напомош ...

Freemasons For Dummies

кога ги земате паганите или масонните за терсене не ги гледајте така како Луѓе туку ако знаење со кое шетаат на рамена, што не значи дека треба да ги судите, како Христијани сте повикани да да имате Трпение, та ако нешто не ви чини со Молитва и Сведоштво можете да делувате, логично ако сте Монотеистичка заедница требада си изберете такви водачи а ако тоа не е случај немате за право да удирате со осуда, разобличувајте ги лошите учења во однос својата заедница, но и да им земајте за зло на оние што во истата застраниле од Православнот Учење за Спасение на Душата, просто Смирувајте се низ разбирање за оние кои биднале испрелестени дека се прелажани, а како такви со камшик поглава нема да ги освестите, просто сосила убина небива а аирлија на оној ум кој мисли дека ака нешто на арно ќе истера, јасно внимавајт да не ви се протне некоја зорт паганска работа во пазуви а не пак во срце, а штом помисли почнат да ве напаѓаат знајте дека тие не се ваши туку отфрлајте ги ако веќе сте ае утврдил во Вистината, не е лесно посекако но за Христијаните дург Спасителен пат како Сведоци на Евангелието на Љубовта нема, Муслиманите пак имаат секакво право да истапуваат фанатично бидејќи се Старозаветни а за нив нема компромис кого во нивна околина паганското се протура, та имајте и разбирање зошто некои од нив насила гледаат да ја очистат, само треба да почнат од својот двор и своите удбалитичари кои забегуваат глобалистички!


Изменето од Zelenikovo - 21.Февруари.2019 во 13:59
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2019 во 16:19
уште еднаш ќе потсетам не судете, иако може вам писанијава исто ви наликуваат на суд, што би било така доколку се клонам од масони како да се зло, што не го ни правам, носи земам за право како христијан да ги преиспитувам еве дури и јавно постулатите на масонството без намера да барам некој сосила да се риклони кон каква и да е духовност, иако индиректно низ дигресии упатувам дека Спасението е загарантирано низ Христа и Неговото Учење Поуки Подадена Рака ... но Луѓе сме па и не сме совршени а така ќе наидете и на мнозина Христијани кои застраниле а и забегале во прелест телесно умствено или духоносно, затоа и треба Простување но и Трпение, ако Човек не научи да биде Трпелив тој не може да се каже дека е Христијанин а камо ли Христијан а не пак Христолик, трпение кое треба да го има и во однос навредите кон него но и во однос навредите кон други, дури и кога е под голем пристисок, но не секој притисок е само голем, понекогаш тој е преголем, та еве в мојот случај ги таманам идеолошки оние кои се решиле мене да ме истаманат и легнат на свое брашно, но сепак не генерализирам без осет дека екој еден масон е сатанист, иако посочувам генерално дека има некои работи и повеќе од сомнителни, а таквото разбирање пробувам и да го аргументирам низ разни фуснотирани абери за да колку толку будам уверлив, ем се јавувам на форум за да има простор и некој да ги оспори истите бидејќи ни самиот за се' не можам да кажам што во моето опкружување е конечно, дури дотаму одат претпоставки заради скришност во однос нечии табиети да и мене ми е смешно како е возможно истите да се користат за сестрано етикетирање макар биле и точни или им држи вода аналогијата, но она што е проблем е генерализирање небаре ако некој е дарвинист тој воедно е и сатанист [1] по таа логика тоа се и сите доктори и биолози кои меинстримерски заглавиле на теоријата која им ја оправдува исклучивоста на еугеничарите за што полесно да дојдат до ариевска раса, или пак сите што се социјалисти по меинстримерска идеолошка локига влечат корен од марксизмот а така биднуваат сатанисти [1] ризици постојат но со таков акал никаде ако ги барате кај Луѓето наместо идеологиите, но за жал мнозина глумејќи општествени хипохондрици на прва удираат по сите доколку застраниле, ако вие сте на прав пат во однос Спасенито нив треба преку Божјите Атрибути и да ги приведете до Вистината, што во општество кое преку секуларизација ја истиснало Верата в Бога на маргини на индивидуалното се најдвит малку простор , а во такви околности уште повеќе нема логика да се бара Правда, а дури и кога би биле Христијанска Теократија повторно Слободната Волја е императив се додека некој својата ерес не им ја наметнува сосила на мнозинството, арно ама генерализирањето им е склоно и на Христијани ко и на сите останати пак ко што реков бидејќи сме Луѓе и немоќни и невнимателни , исто по генерализирачки аршин капиталистите како великаши на индивидуализмот ги третираат за фрлање, не, Право е секој да добие колку си заслужил, проблемот е каде да се најде средина на свет каде злото и неговите плодови како себичност суетност омраза на мнозина им омилеле, сепак има работи кои се неспоиви или пак се мешаат суштини како земни и духоносни, налик национално и Црковно или пак граѓанско и атеистичко, просто граѓаните можат да се Верници а и патриотите атеисти, по која логика тогаш тие би нашле нзс ако постои измешана сушност, вака земено ете сме имале и имаме македонски масони што не значи дека тие се зло, ете во најдобар случај си избрале да припаднат на едикојси тајни туѓи елитистички клубои што не ги прави помалку патриоти или пак повеќе граѓани, кои така ги имаат сите права за посебност и како индивидуи и како тајфи (иако на хартија патриотското им е сега сведено на нула) но жалосно би било во мнозински Монотеистичка земја перјаница од лидери да се дуалисти, колку и да се или не се свесни за тоа самите, универзалисти во најмала рака на кои не им пречи што мешаат баби и жаби, иако најчесто тоа го прават несвесно или пак заради некако интерес, она членството во масонски гајби, зато се неопходни и вакви Думи та може поусрдно ќе се запознаат со матриксот во кој се фатиле за да на крај не им биде прекасно да се пишманат и се вратат на Изворно Православие, посекако тие не отстапуваат од Верата ниту личносно, само почнуваат да синкретизираат неопагански умеења ете пример како кабалата, која несомнено е зороастриски кодекс редизајниран за да им биде поприфатлив на хазарските евреи, а кои потоа го протнале на сите ашкенази евреи во среден век, дури и самите семитски евреи ја отфрлаат ваквата појава дуалистички натуршци! [1][2][3][4][5][6]

интересно е да се спомне дека Алексо кога удрил на Персија токму најголем удар задал на зороастризмот, иако дефакто и тој не бил поарен земено како пагански адепт воведен во самотрачките делфиските и орфичките, со еден збор егејските пагански мистерии од бронзеното доба и антиката, но ете го разрушил делфи откако не му се допаднале пророкувањата на делфиските жреци, слично ко аполон што го сторил тоа како што вели митот кога го сотрел питон чуварот на храмот, со што удирајќи по култот на магна матер и фактички а не само симболично пагански го промовирале Монотеизмот како сончев култ над месечевиот, иако од нумизматиката може да се види дека на некои кованици Алексо е претставен како престолува со двата, симболика што е типичнa за мала азија и селеукидите каде впрочем роварел маздаизмот од каде и подоцна комнените го земаат како свој клановски грб двоглавиот орел за симбол, но повторно и како хелиолатриски култ може мислеле дека тоа е Вистината но посекако си терале култ на ѕвездата деница, и воопшто како истиот стигнал во европа преку аениј, иако има разни митови и не е јасно кој кога како од кого бил корумпиран, дали воопшто сличностите со хелиолатризмот секаде биле со ист набој [1] битно е да се има предвид дека токму дуализмот бил норма која го корумпирала монотеизмот и во прастари времиња, за потоа да им биде спинуван како просветителски енлајтментерски хистори рипитинг но во поархаична форма, претпоставка која од аријанизмот прави ѕвездарски култ кој е основа за масонството, аријанците според нив се остатоците од атлантите чии пак потомци се сметаат денеска европејските елити, фатаморгана преку која ја одржуваат во живот како водилка утопијата за возобнова на атлантида, и додека повеќе луѓе сметаат дека тоа не е случај или не е можно, тие како западноевропски детерминисти сплеткани низ разни пагански мистерии сред масонски кулоари таквата утопија си ја имаат за цел и работат на неа, иако попат се случуваат многу други работи со кои отстапуваат од патернот за правење идентична копија на атлантида, иако мистиката им е таа дуалистичка низ призмата на сексот претежно, херметички така давајќи му пиедестал на дуализмот, налик култ од општење меѓу маж и жена, претставено масонски преку вагината и фалусот во разни завиени форми и симболи кои се извлечени од разни антички бронзени и неолитски култови, и пак се потпрени на пракулт кој бил норма на атлантида како земја на посејдоновите синови [1][1] иако колку што површно имам видено масоните синкретизираат разни мистери, пример за ритуален астрален транс бркаат егејски халуциногени нишки низ оргии [1][1] за нехалуциногена сексуална трансцеценција но и хиерархија ашк.еврејската кабала, дефакто идеалот им е сексуалното како разврат низ кој најлесно и најбрзо духовно растат а вушност така се фрлаат души во пекол односно пред нивните господари, иако ниво над сластољубието е среброљубието а ниво над него славољубието, но на крај за чаламот награда се ниските страсти пак и кругот е затворен змијата си ја лапнала опашката [1][2][3][4][5][6][6][6]

кога ќе види човек поубо ако атлантида им е репер на масоните за нивната н'с'п утопија, посекако сексуалниот култ како формален дуализам ќе биде норма, иако над него е коленичење пред посејдон, зар декаденцијата и колку секс култот денес на сите им е натурен сестрано веќе не е најава за тоа, дури бараат да најдат оправдување њуејџерите и во Монотеизмот за својата сексуална перверзност настраност ненаситност [1] сепак едно е протурени или подметнати дуалистички рецидиви пример во Христијанството меѓу кои испуштив да ја посочам и т.н. давидова ѕвезда [2], а сосем друго е нивно величање идеолошки, тие се тие два столба кај масоните во нивната симболика, но тоа е само портал до попадната природа односно величање на нивната ѕвезда деница, дефакто никој нормален одма не би се фрлил во оган туку влегува по малку ако не до пола, исто како што и излегувањето од паганизам не оди инстант, затоа внимавајте воопшто да не влегуваат во каков и да е неопагански култ макар и површно бидејќи сте како во жива кал, тоа важи и за хелиолатриски филмои и за таичи и за јога и за астрологија и за ичинг и за какви и да е њуејџ филмови потпрени на стари пагнаски традиции, сред универзализам сите нив пак би требало да ги прегрнете како рамноправни што е смешно ако сакате да си Спасите Душа како Монотеисти, ова под претпоставка дека сте продуховени а на земните психолошки уки гледате како техники а не идеали, жално но мнозина токму низ призмата на технократијата биваат заслепени за каков и да е духовен раст па и пагански, што пак масонските елити го користат вешто за да што повеќе Луѓе одвратат од Спасение на Душа (пример преку мас силување со сексуален разврат натурен дури и по детски цртани) за така да им удоволат на своите мецени паднатите духови анатема на нив, игнорантноста на модерниот човек кон Духовност не е резултат само на заслепеност туку и изврзаност со енормно количество страсти ниски и високи а тие го прават буквално духовен инвалид кому дури и му останало во меморија сеќавање за Христијанство тој сепак живее без Подвиг, за ако таквата состојба потрае станува налик фарисеј, а оној момент кога ќе си дозволи да ги прифаќа нафрлените помисли дека не е поразличен од другите така наоѓајќи оправдување и ќе изгори повеќекратно прво од рамнодушност а потоа заради осуда кон останатите, што за нас Христијаните во вториот случај е дозволиво само кон злото како појава но не и кон Луѓето, рамнодушност пак кон злото го прави приемчив Човека за соблазни за така пополека и да се помири дека таквата реалност е норма и не се ни труди или тој да се тргне од истата или пак неа преку Божја Благодат да ја изгонува, лесно да се каже но тешко да се истера ако е веќе заробен ко натоварен со живот по страсти, а има ли денес некој кој не е, етиката моралот добрината денес се само фосили во ратрејс витрината на човештвото поставена во минатиот век а во полнота живеена од сите во овој век, знае ли некој за доста од оние сомлените, тие си живејат како да се во рај, а всушност ги живејат своите поледни денови на Блага воздишка, колку само ќе им биде горчлива вечноста ако не се потрудат да се Покајат да се Променат, таквите се фстени во сексуални култови и без да знаат, оние кои знаат тоа го тераат на повисоко масонско ниво, а на тој начин и покоруваат, ајс ваид шат е добра претстава за нивнот оргијшки елитизам, баханалии при кои треба што повеќе демони анатема на ним да привлечат, зло кое се храни од човечката наивност да иако му е објавено Спасението на Човечка преку Христа преку ненаситност за ниски страсти Човек го отфрла живеејќи пагански по духот од овој свет ко што знаат Светителите да речат, а тој дух не е слободарски туку робовладетелски, оној разврат кој бил норма за паднатиот човечки разум, за кој адот бил нормално секојдневие како премин каде астрално се среќавале заминатите и останатите, од каде им е вечена и митологијата за паганските богови при што луѓето биле раководени од поднебесието какви идоли да изобразуваат за да како робови бидат поштедени или наградувани, слично како и при Божјта Хиерархија кога верниците се Благодатно наградени, само кај идолопоклониците наградата е сексуална, но со вечен залог осигурана геена за сметка на послушноста, цврста врска која робството го осигурува низ ниски страсти а за кои кулминација е содома&гомора стаил, да тече и лизга од сите страни в еден фин змијарник, асклепиус да ги лекува од гонореја&сифилис, да се радуваат дека така вкусиле и предвреме вечна наслада, но што не е точно, во спротивно немало Монотеистички идеал да биде чистота од ниски страсти, зар Апостол павле не вели кој може да живее без Жена нека Живее, како би оделе пред Лицето Божјо ако не сме во чистота одржани, но оној кој не може подобро е за него да си има жена него да се соблазнува, бидејќи фантазиите го носат во астрални прегратки на паднатите духови анатема на ним, од кои немаат мира ниту Христијански Монаси иако по Божја Промисла за да се сеќаваат дека се Луѓе и имаат разбирање за послабите додека да пораснат здраво во Верата, за да Животот во Подвиг не им стане за чалам туку заради помош на другите, бидејќи кој сака да си ја спаси сам својата душа тој и ќе ја изгуби, но ако тие други се натопени во море на блудот како што се денес градовите а не може да се воздржи за него подобро е да замине од нив доколку сака Духоносно да расне и и' застане на опаш на страстите кои како ниски биваат искористени и од духовите за да ги обземаат оние кои не стојат во чистота или пак не се Воцрковени за да низ покајание се очистуваат, особено склет се нападите во град низ интернет и телевизија бреј фејкбук го имате како супер-војаерница а телевизијата како батаклар масакр по вијуги, после нормал сте онанирале и без да сакате - идеалот на масоните да општат со паднати духови анатема на ним кои нели ги претставуваат како самовили нимфи менади [1][2][3][4][5] иако како такви се вмешуваат како сврзно ткиво и во љубовни врски коктели триаголници разнострани форми на блуд, та чукнете си глата и надраснете го тоа ниво доколку сакате да си Спасите Душа, бар преку постите и посните денови терајте се на воздржување, за да ако не друго да имате здрав емоционален живот, просто што помалку се насладувате толку и послатко е благото, но како да им објаснат Христијаните на паганите што е Мед ако самите не пробаат и постојано се утешуваат со бел шеќер, иако и многу Христијани не ја вкусиле Благодатта бидејќи се неутврдени во духовната борба низ Молитва и Пост а не пак раководство за да ги надраснат ниските страсти а отворат простор за Соѕерцување на Божјите Енергии, затоа и никој никого да не суди бидејќи сите сме на удар на страстите во каква и да е форма од слинење алчност или чалам т.е. сластољубие среброљубие и славољубие, ако можете да помогнете помогнете, имајте секогаш разбирање за нечија немоќ или непознание, Судот не е ваш, иако можете и треба да го користите Разумот и да се трудите да се очистувате од зло, прво себе а потоа и околината, но зар е тоа логично и возможно ако е наопаку, а доколку ве соблазнува некое место просто тргнете се од истото, но потсетете ги Ближните во што се претвориле и каде со тој памет ќе заминат бреј уште не ми се верува дека лгбт ви е легална реалност, што е следно педофилија, или можеби некрофилија!? терајте така и ќе си се вратите и на хиромантија, којзнае може масоните гледаат и на коски кога се втурнуваат во гатање, ето може и им бајат на нашите удбалитичари при малтешките екскyрзии, но што се тие криви што абер немаат колку е саат, а откако им врзат машна не им останува ништо друго туку да се Покајат, среќа Православната Црква знае за Милост и Простување низ Светотаински Живот, само дали некој е свесен каква машна си врзал или му врзале, дали тоа и ќе го растовари низ Иаповед, дали воопшто ќе добие Епитимија за да не му текне пак да се дофати до масонски абери а не пак уки, камо на оние попарените ето ова да им беше јасно!Изменето од Zelenikovo - 22.Февруари.2019 во 17:00
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2019 во 13:31
не е во ред а да не се разгледа и масонската перспектива во однос нивната езотерија како духовен идеал, тоа се просто универзалисти кои синкретизираат што им е по волја како адепти при одредена ложа [1] но каде свештенството се ложи на дуализам ако кабалата им е прирачник, но што не значи дека заминале чекор понатака додека откриваат мистерија во мистерија за така да стигнат како монотеистички апостати до изворот на апостасијата анатемаго, тука би рекол ниту етаблирани според нив лаги се доволно лажни бидејќи упатуваат читко кон одредена инерција [2] а еве прилика да се објасни и биполарноата или пак каузалноста на овој Свет, значи Христијански е да се гледа на светот како Свет и од Бога создаден, а кој прво по Божја Промисла е допуштено да е распадлив како опомена дека има Повисоко Небо, а второ овој свет е ниваму нитаму како шанса за познание на Вистината иако сме во пад заради Слободната Волја која ја имаат луѓето како Божји Дар но заради што во светот навлегуваат вируси меѓу кои е и ненаситноста како духоносен вирус, таквиот вирус е демон кој ги прави луѓето ненаситни на разни начини за да и како Монотеисти изгорат заради невнимание и губење самоконтрола во однос страстите, а таква висока страст е и слинењето по езотерично 4. знаење од разни мистични култови, колку и таквиот синкретизам да не е стандардизиран за сите масони, дефакто како тајни друштва каде нема јасност ниту пак се знае кој што јаде и пие како истапуваат во јавност, а се дознава з езотеричното само низ иницијација и хиерархија, нормално дека ќе забегуваат претурајќи од празно во шупливо пагански техники и мистерии, ќе си извадат што им треба од секаде по малку, а на крај уште ќе им кажат на потенцијалните членови Христијани еве имаме и библиски абери, но не секој кој ќе рече дека Христос е Бог и ќе се спаси, тоа и на демоните анатема на ним им е јасно, но да изедначиш дуалистички дека ако во светот постои каузалност (акција-реакција) дека и на духоносно ниво Господ има пандан рамен на себе тоа не е ерес туку апостасија (отпадништво) во полна смисла на зборот, ако тоа навистина било така немало манихејството павликијанството богомилството да бидат осудени како богохулници од страна на Светите Отци во Христијанството ... но не наседнувајте дека дека буквално секој си прави како сака кај масоните, тоа не е точно, си имаат хиерархија и конкретен симболизам, а со симболични тагови адептите биваат воведени постепено во дуалистичкиот свет на масонеријата, најчесто ги држат поклониците на куп по материјалистичка линија но и во непознание за вистинската природа на култот заради што се бара слепа доверба додека не дојде време да ги спознае адептот тајните, универзалистичка секта со дуалистички предзнак за повеќето, која само за највоведените има и луциферијански знак, преку апострофирање на светлината односно светлоносецот анатемаго, што за почетниците само симболично им се укажува низ разни ритуали, по што смешно е да глумат дека се некакви масонски гајби без одреден духовен смер, но кој е доволно наивен или од некаква корист врзан ќе си тера со широко затворени очи колку и да ги разобличил некој масоните, тој нека размисли дали ако се полага верност врз одредени пагански симболи (дури и не бил запознаен со масонскиот мистицизам) дали така не е во Божји Очи апостата кој си ја продал душата за нешто што и не го познава бидејќи додека порасне во хиерархијата масонска и се нурне во масонските мистерии ќе остари а кога и невозможно ќе му биде со лесно да се отргне со од енлајтерскиот култ!

https://www.allaboutcults.org/masonic-rituals-faq.htm

https://www.allaboutcults.org/search.htm?q=masonic

https://www.allaboutcults.org/eastern-star-faq.htm

после ваква предожба дека масоните се езотеричен култ кој треба да е субститут за Монотеизмот, уште сега за елитите а за сите при н'с'п реалност, после демистифицирачка анализа Човек ќе разбере колку е саат и само преку бркање на нивната симболика, а не пак ако стигне до некое од нивните аркана знаење, воочливо преку масонската дуалистичка симболика но и сабијански идеал исто вметнат како највисока масонска симболика - идеал изведен од култот на ѕвездата, онаа која се вее пр. како симбол на нато или пак циа илити петокраката како ѕвездест пентаграм која ќе ја видите по сите страни каде масонеријата цврсто е вплотена во уставотворноста на некоја земја, таков култ имале акадите вавилоците египќаните на нив биле заразени и Пелазгите од Троја [1] или обратно можеби истовремено [2][2] а од нив веројатно како хелиолатрсики култ се префрла на егејците [3] а после појавата на Христијанството зачувани се како дуалисти низ манихејците доколку се има предвид дека мани не само што дуализмот го претпочитал, туку излезен е од сабеанци [1][2][3] ова е добра прилика да се посочи дека во Христијанство како Монотеизам нема ни простор за да се спомне ниту некакво име на анатемаго а не пак наннегови редови на вазали, ете во стар завет се спомнува белзебуб како пракса на паганите, но нема никаде навлегување во нечија падната хиерархија, дури ни за пеколот нема никакво детално објаснување, и она што го имало кај евреите пред кабалата е изоставено [1] така речи Христос го прочистува Учењето од вишоците, просто самиот интерес за такви работи го изврзува Човекот во непотребни стравови што е опасно и за секој кој е утврден во Христовата Вера а не пак за традиционалните неутврдените Верници, од кој аспект кабалата е душепогубно знаење (ѕирнете ја последната фуснота во поатов) но за жал бидејќи им е тренд на многу современи идоли та и многу млади се соблазнети да се заинтересираат што е тоа, дури смешно што на тоа потсвесно се иницирани преку масонска а всушност магијска симболика која им е мила на дуалистите во овие времиња, иако како што напоменувам дуализмот е сигурен пат кон сатанизам, што значи како претежно Монотеистичка популација имаме потреба и при секуларно општество да предупредуваме на ови ризици додека не станало прекасно за бар Црквата да биде имуна на разни подметнувања и упади кко то тоа се случувало во минатото, кои конечно не можат да ја корумпираат Верата во Единиот Бог, но ги возмутуваат Верниците во Полнота да Живејат Благодатно, нели доволно е и сомнеж заради нетипична сакрална архитектура да постои за да матни помисли дрмаат, пример во минатото инкорпорација на разна орнаментална каменопластика како 'давидовата' ѕвезда или иконографска орнаментика пример потпишување на македонските зографи по Иконите со сонце како штембил на етничка припадност, илити денеска разни импровизации како појава на два триаголни прозори на одреден катедрален скопски Црковен Храм кој така бил кренат по мера на ктиторот или архитектот или пак фрески на кои Светителинсе прикажани во народна носија на која ете орнаментално ќе се најдат разни везови, сигурно некој ќе рече смешно но мора да се внимава за да има што помал простор во иднина некој да го клевети Православието дека има некаква зорт симболика, конечно Луѓето прво се фаќаат за надворешното па треба и внимание да не се сопнуваат, камо во се' да сме педантни, од овој аспект озбилна соблазна на која имам налетано е еврејска осуда за Христијаните дека се хелиолатријци бидејќи Олтарот е свртен на Исток а бидејќи така како што вели Пророкот Езекиел се молеле израелски апостати налик паганите, што навистина ќе го фрли во смут Човека доколку слепо држи до формалното наместо сушното, а суштното е Молитва, колективната пак Молитва која ја исполнуваме низ Литургија е потпрена на церемoнија која низ вековите добила и своја форма и своја стандардизација, но никогаш не оставала на случајностите да ја присилат на компромис без притоа да нема Соборна Согласност, се' било стандардизирано преку вдахновување од Светиот Дух кое го имале Светите Отци и се' што правеле било со причина а главната причина била Молитватакон Господ Исус Христос дури тоа било церемонијално Славословие во природа каде за олтар се користел првиот поголем камен, или пак до дифолт Црковниот Храм не морал да биде камен, така видено кога и како традицијата за Олтар свртен кон Исток се јавува не е најјасно, но посекако ние како Христијани не се Молиме на сонцето, а не пак на ѕвезди, така и симболиката кон Исток има сосем поинаква природа во Православната Црква, не е воопшто како кај Езекиел да му се сврти грб на Црковниот Храм за да се молиме кон сонцето, ниту пак очите ни се насочени кон земното сонце, туку го бараме Христа во своето Срце заради што и Црковните Храмови не се прават со пространи прозори за да фокусот е насочен кон Внатрешната Молитва, сепак Православните Авторитети низ историјата имаат и соодветена симболика [1][2][3][4][5] што пак за некои Луѓе има и своја инерција како супституција на паганското [6][7] а што можеби и им било соблазна подоцна на католиците та ја напуштаат оваа традиција, но сепак имаат разумни Свештеници кои ја разбираат традицијата како нераскинлив дел од Црквата [7] за да не се дозволи преку разни новотарии таа да стане посветовна а така и на поголеми удари на духот од овој свет, посочувам само треба Будност, а бидејќи ова е суштен елемент за кој масоните можат да приговорат (најчесто при регрутирање адепти) ете и вие имате ист идеал, но што не е точно, видено како мистерии она што кај нив е норма кај нас за тоа нема никаков примарен простор [1] дури и кога кабалистите звучат мелозвучно [2][3] иако по природа не може да се монотеистички мелозвучни бидејќи се дуалисти а како такви и најпогодни за езотеричните масонски култови [1][2][3]

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.