IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ја живеете ли сегашноста?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ја живеете ли сегашноста?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:30
E da, pozbunet nema i zato dupe uza zid da ne me naceka nekoj lud среќа
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:32
da,no sega veke zamina vo idninata среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:35
Ko Prometej, ama promaja jaka  среќа
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:37
zelenkovski изненадување
vivi
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 00:38
Ekolog среќа
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 02:05
а што е сегашност? технички гледано?
за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 13:34

Segashniot mig, kako sodrzhina - ne trae nitu mig, намигнување kako sushtina e vechnost, bez vreme i prostor - i ova ne e filozofija, ne!голема насмевка 


Изменето од viktorija123 - 19.Ноември.2012 во 13:36
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 15:30
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е сегашност? технички гледано?

Оноа што постојано ти се случува. Не оноа што ти се случило.

Сегашноста е како река која постојано тече, а живеењето во сегашноста е како да си влезен во таа река свртен со лицето кон страната од каде што доаѓа.Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?

Нема никакви потреби од филозофирање. Самиот велиш дека веќе следниот момент оноа што се збиднува повеќе не постои, па натамошното живеење со него не е живеење во сегашност.

Работата е што ние секогаш живееме завртени обратно во реката... заробени во времето на минатото, преживувајќи го оноа што одминало и фантазирајќи за оноа што не било... и така ретко живееме во сегашноста, во оноа што ЕДИНСТВЕНО постои.


За егзистенцијата постои само СЕГА, а не минато (бидејќи повеќе го нема) и иднина (која уште ја нема). Минатото и иднината постојат само во нашиот ум.

А СЕГА е само едно и единствено, додека минатото и иднината ги има толку колку што има умови кои се ангажирале со нив. 

СЕГА е тоа што постои, а минатото и иднината се илузијата со која умот се замајува креирајќи си го сопственото бегање од сегашноста и со тоа креирајќи си го патењето кое станува сегашност наместо СЕГАШНОСТА.

Ние сме БУДНИ кога сме вкотвени во СЕГА. Интелигенција не е ништо друго туку способност да се биде постојано во СЕГА. Биднувањето во минато или иднина е интелектуализирање (оноа што ни се случува во форумов голема насмевка).Изменето од Messenger - 19.Ноември.2012 во 15:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 19:28
На многумина често денес е сеуште вчера, се’ е врзано за парите, со идеологија може само семки да купат и пак назад  среќа 
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 22:46


Целата човечја мизерија доаѓа одтаму, што човекот неумее да биде благодарен и задоволен со тоа што му е дадено во овде и сега.

А дадено ние нешто што ниедна пара неможе да го плати!
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

На многумина често денес е сеуште вчера, се’ е врзано за парите, со идеологија може само семки да купат и пак назад  среќа 

Не е ништо чудно што во времето кога - како никогаш досега - кулминира некрофилијата, се’повеќе се подценува вредноста на семките!

Вистинскиот Живот е единствената вистинска идеологија и многу повеќе од тоа!Излезе сејач да сее семе ...

„Кој има уши да слуша, нека чуе!”


Лука 8 : 5-15Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:


ke go fatis na spienje намигнување


Море одкако дозна дека деновите му се броени, не само што не ора, не копа, туку и не јаде, не пие, не спие ...

   
Изменето од spiros - 19.Ноември.2012 во 22:49
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 22:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е сегашност? технички гледано?

Оноа што постојано ти се случува. Не оноа што ти се случило.

Сегашноста е како река која постојано тече, а живеењето во сегашноста е како да си влезен во таа река свртен со лицето кон страната од каде што доаѓа.Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?

Нема никакви потреби од филозофирање. Самиот велиш дека веќе следниот момент оноа што се збиднува повеќе не постои, па натамошното живеење со него не е живеење во сегашност.

Работата е што ние секогаш живееме завртени обратно во реката... заробени во времето на минатото, преживувајќи го оноа што одминало и фантазирајќи за оноа што не било... и така ретко живееме во сегашноста, во оноа што ЕДИНСТВЕНО постои.


За егзистенцијата постои само СЕГА, а не минато (бидејќи повеќе го нема) и иднина (која уште ја нема). Минатото и иднината постојат само во нашиот ум.

А СЕГА е само едно и единствено, додека минатото и иднината ги има толку колку што има умови кои се ангажирале со нив. 

СЕГА е тоа што постои, а минатото и иднината се илузијата со која умот се замајува креирајќи си го сопственото бегање од сегашноста и со тоа креирајќи си го патењето кое станува сегашност наместо СЕГАШНОСТА.

Ние сме БУДНИ кога сме вкотвени во СЕГА. Интелигенција не е ништо друго туку способност да се биде постојано во СЕГА. Биднувањето во минато или иднина е интелектуализирање (оноа што ни се случува во форумов голема насмевка).

баш напротив, сегашноста не постои, а и времето е фиктивна работа со која само се ориентираме во просторот... измерија сегашноста да те видам, ако можеш
не знам дали ме разбираш, настаните кои ги нарекуваш сегашност, за времето додека да ги исперцепираш, пократко од трепнување, станале минато, а пред да помине тоа време биле иднина... и немаше воопшто да си поставуваме ваква дискусија доколку постоеше времето

не ми е јасно како воопшто стигна до таа перцепција, дека минатото и иднината биле фиктивни измислици на човекот, а сегашноста постоела... се е фиктивно...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2012 во 23:04
kako e stvorena segasnosta?среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 00:34
Originally posted by zabegan zabegan напиша:не ми е јасно како воопшто стигна до таа перцепција, дека минатото и иднината биле фиктивни измислици на човекот, а сегашноста постоела... се е фиктивно...

голема насмевка

За да ти се разјасни оди и чукни си ја главата од зид.

Веднаш ќе ти стане јасно дали СЕГА е фиктивно.

смеење

Потоа, кога ќе размислуваш што си прочитал пред да се удриш, ќе разбереш дека тоа СЕГА не постои никаде освен фиктивно во твојот ум, а кога ќе cе тешиш замислувајќи како после половина час ќе ти биде арно ќе разбереш дека и тоа СЕГА не постои туку СЕГА го користиш да имаш фиктивна замисла за некоја иднина... која патем, нема никогаш да биде онаква каква што си ја замислуваш. Ама затоа бoлката, додека трае, постојано ќе ти сигнализира што ти се случува СЕГА.


За Егзистенцијата не постојат минато и иднина, постои само СЕГА. да


Тоа СЕГА е прекрасно... животворно, креативно, вибрантно и вечноголемо гушкање 

Сето друго е илузија на нашиот ум. тагаTruth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2012 во 13:15
Кој сака со глава низ ѕид, челото ќе му личи на женски полов орган среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.