Испечати | Затвори го прозорот

Ја живеете ли сегашноста?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26137
Датум на принтање: 05.Март.2024 во 01:53
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Ја живеете ли сегашноста?
Постирано од: Messenger
Наслов: Ја живеете ли сегашноста?
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 13:54

Ја живеете ли сегашноста?

Луѓето минуваат 46,9% од своето време, размислувајќи за други работи од оние со кои што се зафатени во моментот, но тоа не ги прави среќни, воопшто.

Истражувањето спроведено преку IPhone апликација од страна на  универзитетот Хардвард,  од психолозите Метју А. Килингсворт и Даниел Т. Гилберт покажува дека „способноста“ да не размислуваме за она што не се случува во моментот е големо достигнување, кое сепак не тера да платиме голема емотивна цена.

За разлика од другите суштества, луѓето поминуваат голем дел од времето размислувајќи за работите кои не се случуваат во моментот : размислувајќи за спомени од минатото, за работи кои ги планираат во иднина, или за стравот од одредени настани. Тоа некако доаѓа како default активност на нашиот мозок.

Резултатите од ова истражување го покажуваат токму тоа, дека голем процент од луѓето размислуваат за многу други активности, наместо онаа која ја извршуваат во моментот.Најголемиот дел од нив (30% ) изјавиле дека најчесто размислуваат за водењето љубов со нивните партнери или некоја друга личност, и дека таквото размислување им предизвикува пријатно чувство.

Тоа е убаво, но ваквата студија покажува дека на нашите животи во голема мера влијаат минатото и иднината или едноставно кажано „дека најголемиот дел од нас не ги живеат миговите на сегашноста“.Истовремено, Килингсворт и Гилберт истакнуваат дека степенот до кој другите луѓе ја напуштаат сегашноста е голем показател за тоа колку се среќни и тоа повеќе од извршувањето на нивните активности.

Многу од филозофските и религиозните учења тврдат дека среќата е во сегашниот момент и според нив, ваквиот ум кој ја напушта сегашноста е „несреќен ум“. Ваквото истражување ги дополнува и потврдува ваквите теории.

http://www.skopjeinfo.mk/skopje-etc/1492728896/ja-ziveete-li-segasnosta?utm_source=daily.mk" rel="nofollow - http://www.skopjeinfo.mk/skopje-etc/1492728896/ja-ziveete-li-segasnosta?utm_source=daily.mk


Фала Богу мудростите почнаа и емпиријски да се потвдуваат. да-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Коментари:
Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 19:02
Сегашноста знае да биде непријатна кога ќе побараш и ќе ти рече “ Не сега “ среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 07:08
Дали ја живеам сегашноста? Не, не ја живеам целосно. 

Ако почнам да споредувам некогаш и сега.. со текот на времето научив се повеќе да сум присутна во сегашноста, но исто така не можам да негирам кога станува збор за потпирање на мечтите мечтаење Но и тука има разлика, се помалку сум фокусирана на минатото а се повеќе на иднината а со тоа се повеќе сум активна во сегашноста.


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 09:05
da, sekako

-------------
vivi


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 20:26

Eve tema po moj merak голема насмевка - segashniot mig. Eh, problemot nastanuva  koga ne ni se “aresuva”, ne ne zadovoluva negovata sodrzhina намигнување pa si velime -  da se slucheshe kako jas shto posakuvav i planirav,  sega se’ kje beshe poinaku .  Ili pak - ako ova bidne, se kje bide onaka kako shto treba da bide i kje bidam srekjen, srekjna. I duri togash kje mozham da i pruzham i na drugite…голема насмевка

 I nikako da kazheme - taka e, kako e! . Nikako ne ni teknuva deka mozhebi tokmu vo ovoj mig go imame  ona shto nam ni e potrebno. Nekako go zanemaruvame i ne mu obrakjame vnimanie… Ne se “slushame I gledame.”

Ama ete, ne ni se dopagja ona shto se sluchuva sega. I shto da se pravi?

Shto drugo, osven da prifatime onaka kako e(vo momentot) i da go napravime ona shto smetame deka treba da go napravime(so srce, um ili intuicijaплазење), vnimavajki na sekoj chekor. Pa mozhe i kje dojde vo segashnosta ona shto go posakuvame, ona shto nam ni e bitno. Ako postojano begame od neposakuvanoto sega, postojano kje zhiveeme nekade pomegju… I kje bideme nesrekjni, nezadovolni so sebe  a so toa i od drugite I kje se povreduvame sebe a i drugite (nenamerno, nesvesno) …

 Sekoj chekor e biten a toj sekogash se chekori – vo segashnosta. Sekogash go imame migot… pa zoshto togash da ne ni e najdobriot prijatel?

E ajt sega da odam malku da pobegnam od sega i da pofantaziram  kade kje odam na odmor zimava koga kje ne iznenadi snegot плазење-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 22:37
Не треба да се грижиме за иднината ако во потполност ја прифаќаме и живееме сегашноста.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 14:43
ubavi se nasite znaenija i spoznanija...

toa ti e isto kako da posadis cveke vo pustina i bez voda cekas da porasne...

sekoe znanenie i spoznanie e NISTO bez dozivuvanje...tra la la de

na slepiot oci ne mozes da mu dades,niti na znaeniot dozivuvanje

oti zivotot bil ziveenje,a ne znaenie za ziveenje


-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 20:39
не вреденClick for a larger viewне вреден

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Ноември.2012 во 22:24
eve i glava me zabole od neaзагриженост

-------------
vivi


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:19Подобро, поодадено и поискрено од дете, ретко некој може да ја живее сегашноста!


Вистина ви велам: кој нема да го прими царството Божјо како дете, тој нема да влезе во него.”

Лука 18:17

Еве, сега е времето благопријатно;
ете, сега е денот на спасението!   


2 Коринтј. 6:2

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:24
Амин!

Затоа да се трудиме да бидеме како нив.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:26
ami sega sto pravime...ziveemeголемо гушкање

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:29
,,,,ne sega e vrame za promena na pelenite,,,,,/koj se trudi da bide dete,,/,,,голема насмевка
 ,,,,amin,,,,,не вреден


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:30
amin.i nazdravje ...hahaaaгазење од смеење

-------------
vivi


Постирано од: емил
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:43
ептен ја живеам да 

ебати живото ебати . Среќен сум во последниве 30 години со мали исклучоци


-------------


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:45
ti minatoto go fati....drzi se do temata

-------------
vivi


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:48


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Амин!

Затоа да се трудиме да бидеме како нив.

Да, да се трудиме, но - за жал - ѓаолот нити ора, нити копа!

http://www.youtube.com/watch?v=wl0BWUsAYyY" rel="nofollow - It's a Wonderful Life


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 00:51
Originally posted by spiros spiros напиша:Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Амин!

Затоа да се трудиме да бидеме како нив.

Да, да се трудиме, но - за жал - ѓаолот нити ора, нити копа!

http://www.youtube.com/watch?v=wl0BWUsAYyY" rel="nofollow - It's a Wonderful Life

ke go fatis na spienje намигнување


-------------
vivi


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 01:15

блазе тебе емиле...30 години живееш како да се ..сегашност.голема насмевка

а и не си бил вчерашен....збунетост-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 23:15
Sekoj saka da e nezavisen, no sekoj ne saka da bides nezavisen среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Ноември.2012 во 23:55
sekoj ne e nekoj среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:07
sekoj ne e segaголема насмевка

-------------
vivi


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:08
Секој мисли дека е некој, ако не денес, тогаш друг ден, ама ќе виите сите вие! среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:10
tocno,sekoj moze da misli deka e nekoj,no ne i jas среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:12
ti si zeznata, zatoa намигнување

-------------
vivi


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:14
mozebi среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:22
Zeznata znaci lukava среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:25
vo segasnosta zbunet e navistina zbunet среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:30
E da, pozbunet nema i zato dupe uza zid da ne me naceka nekoj lud среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:32
da,no sega veke zamina vo idninata среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:35
Ko Prometej, ama promaja jaka  среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:37
zelenkovski изненадување

-------------
vivi


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 00:38
Ekolog среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 02:05
а што е сегашност? технички гледано?
за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 13:34

Segashniot mig, kako sodrzhina - ne trae nitu mig, намигнување kako sushtina e vechnost, bez vreme i prostor - i ova ne e filozofija, ne!голема насмевка 


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 15:30
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е сегашност? технички гледано?

Оноа што постојано ти се случува. Не оноа што ти се случило.

Сегашноста е како река која постојано тече, а живеењето во сегашноста е како да си влезен во таа река свртен со лицето кон страната од каде што доаѓа.Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?

Нема никакви потреби од филозофирање. Самиот велиш дека веќе следниот момент оноа што се збиднува повеќе не постои, па натамошното живеење со него не е живеење во сегашност.

Работата е што ние секогаш живееме завртени обратно во реката... заробени во времето на минатото, преживувајќи го оноа што одминало и фантазирајќи за оноа што не било... и така ретко живееме во сегашноста, во оноа што ЕДИНСТВЕНО постои.


За егзистенцијата постои само СЕГА, а не минато (бидејќи повеќе го нема) и иднина (која уште ја нема). Минатото и иднината постојат само во нашиот ум.

А СЕГА е само едно и единствено, додека минатото и иднината ги има толку колку што има умови кои се ангажирале со нив. 

СЕГА е тоа што постои, а минатото и иднината се илузијата со која умот се замајува креирајќи си го сопственото бегање од сегашноста и со тоа креирајќи си го патењето кое станува сегашност наместо СЕГАШНОСТА.

Ние сме БУДНИ кога сме вкотвени во СЕГА. Интелигенција не е ништо друго туку способност да се биде постојано во СЕГА. Биднувањето во минато или иднина е интелектуализирање (оноа што ни се случува во форумов голема насмевка).-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 19:28
На многумина често денес е сеуште вчера, се’ е врзано за парите, со идеологија може само семки да купат и пак назад  среќа 

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 22:46


Целата човечја мизерија доаѓа одтаму, што човекот неумее да биде благодарен и задоволен со тоа што му е дадено во овде и сега.

А дадено ние нешто што ниедна пара неможе да го плати!
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

На многумина често денес е сеуште вчера, се’ е врзано за парите, со идеологија може само семки да купат и пак назад  среќа 

Не е ништо чудно што во времето кога - како никогаш досега - кулминира некрофилијата, се’повеќе се подценува вредноста на семките!

Вистинскиот Живот е единствената вистинска идеологија и многу повеќе од тоа!Излезе сејач да сее семе ...

„Кој има уши да слуша, нека чуе!”


Лука 8 : 5-15Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:


ke go fatis na spienje намигнување


Море одкако дозна дека деновите му се броени, не само што не ора, не копа, туку и не јаде, не пие, не спие ...

   
-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 22:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е сегашност? технички гледано?

Оноа што постојано ти се случува. Не оноа што ти се случило.

Сегашноста е како река која постојано тече, а живеењето во сегашноста е како да си влезен во таа река свртен со лицето кон страната од каде што доаѓа.Originally posted by zabegan zabegan напиша:

за половина милисекунда таа станала минато... и сега има ли потреба од филозофии тука?

Нема никакви потреби од филозофирање. Самиот велиш дека веќе следниот момент оноа што се збиднува повеќе не постои, па натамошното живеење со него не е живеење во сегашност.

Работата е што ние секогаш живееме завртени обратно во реката... заробени во времето на минатото, преживувајќи го оноа што одминало и фантазирајќи за оноа што не било... и така ретко живееме во сегашноста, во оноа што ЕДИНСТВЕНО постои.


За егзистенцијата постои само СЕГА, а не минато (бидејќи повеќе го нема) и иднина (која уште ја нема). Минатото и иднината постојат само во нашиот ум.

А СЕГА е само едно и единствено, додека минатото и иднината ги има толку колку што има умови кои се ангажирале со нив. 

СЕГА е тоа што постои, а минатото и иднината се илузијата со која умот се замајува креирајќи си го сопственото бегање од сегашноста и со тоа креирајќи си го патењето кое станува сегашност наместо СЕГАШНОСТА.

Ние сме БУДНИ кога сме вкотвени во СЕГА. Интелигенција не е ништо друго туку способност да се биде постојано во СЕГА. Биднувањето во минато или иднина е интелектуализирање (оноа што ни се случува во форумов голема насмевка).

баш напротив, сегашноста не постои, а и времето е фиктивна работа со која само се ориентираме во просторот... измерија сегашноста да те видам, ако можеш
не знам дали ме разбираш, настаните кои ги нарекуваш сегашност, за времето додека да ги исперцепираш, пократко од трепнување, станале минато, а пред да помине тоа време биле иднина... и немаше воопшто да си поставуваме ваква дискусија доколку постоеше времето

не ми е јасно како воопшто стигна до таа перцепција, дека минатото и иднината биле фиктивни измислици на човекот, а сегашноста постоела... се е фиктивно...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 19.Ноември.2012 во 23:04
kako e stvorena segasnosta?среќа

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 00:34
Originally posted by zabegan zabegan напиша:не ми е јасно како воопшто стигна до таа перцепција, дека минатото и иднината биле фиктивни измислици на човекот, а сегашноста постоела... се е фиктивно...

голема насмевка

За да ти се разјасни оди и чукни си ја главата од зид.

Веднаш ќе ти стане јасно дали СЕГА е фиктивно.

смеење

Потоа, кога ќе размислуваш што си прочитал пред да се удриш, ќе разбереш дека тоа СЕГА не постои никаде освен фиктивно во твојот ум, а кога ќе cе тешиш замислувајќи како после половина час ќе ти биде арно ќе разбереш дека и тоа СЕГА не постои туку СЕГА го користиш да имаш фиктивна замисла за некоја иднина... која патем, нема никогаш да биде онаква каква што си ја замислуваш. Ама затоа бoлката, додека трае, постојано ќе ти сигнализира што ти се случува СЕГА.


За Егзистенцијата не постојат минато и иднина, постои само СЕГА. да


Тоа СЕГА е прекрасно... животворно, креативно, вибрантно и вечноголемо гушкање 

Сето друго е илузија на нашиот ум. тага

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 13:15
Кој сака со глава низ ѕид, челото ќе му личи на женски полов орган среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 13:47
zatoa ti po zivodi visis изненадување

-------------
vivi


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 20.Ноември.2012 во 19:01
Se besam голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 01:45


Ја живеете ли сегашноста?И дозволувам таа да ме живее мене.
Со сите сетила и со полни едра.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 01:47
toa bese za predmalku,a sega?намигнување

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 01:48
сега е љубовта

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 01:55
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

toa bese za predmalku,a sega?намигнување


Сега пакнамигнување
И пак
И пак
И пак
...
Секој момент е бисер во ѓерданот на животот.
Некои се сјајни, некои се мрачни... ама сепак - одживеани.
Во некоја сегашност.
-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 01:58
да

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 14:18
Пак? Па пак? црвенеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:19
aha намигнување

-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:24
sto ste tuka pak ja ziveete да

-------------
vivi


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:31

големо гушкање-ni ja segasnosta среќа-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:32
aj da i kazeme zdravo газење од смеење

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:36
,,,,e aj de ,,,,eve i od mene ,,,,,среќа,,,,zdravooooo,,,,,,голема насмевка,,,,
 ,,,,,vidi bogati ,,,,sum bil zhiv,,,,,,плазење


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 21.Ноември.2012 во 23:37
ne e sama segasnosta, kako sto mozete da zabelezite глупчо

-------------
vivi


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 22.Ноември.2012 во 01:24
Сега е тоа кое го сакам сега, без разлика дал го добил ил не, тоа че биде минато како нешто шо сум фатил оти ѕум бил фраер ил смотан кој само гледал како другите го добиваат  среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 24.Декември.2012 во 13:40
Не. Ја преживувам.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Декември.2012 во 17:25
Postojat luge koi znaat da uzivaat vo ubavoto i zatoa cesto im se pruza, a i takvi koi im zaviduvaat i koi samo bi go upropastile dokolku im se pruzi голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 20:51
Само нашиот ум лута по минатото и иднината... с'е друго во овој Свет постои само СЕГА.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 21:08
Умот е тој кој што ме движи во некоја си временска рамка и поради неговата вожња целото тело некогаш ми е згрчено, исто и уморно. Најдов еден прекрасен веб сајт кој што ми помогна со неколку вежби да си го релаксирам телото. Не секогаш успешно се враќам во сега и овде, не секогаш долго се задржувам, но ако денес не успеам знам дека утре е нов ден да се обидам. Сменив многу навики кои ме држат сега и овде и во идниот сегашен миг се чувствувам значително подобро со себе. Не дозволувам премногу да потонам во деструктивни мисли кои потекнуваат од минатото, маана ми е што често се проектирам во иднината (е*ани очекувања), но многу подобро менаџирам и со нив. Сиот труд сите овие години не бил залуден, гледам резултати во мојот квалитет на живеење. Секогаш ќе им бидам благодарна на оние кои ми подадоа рака да станам тогаш кога се валкав во калта.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 23:47
Се надевам на некоја подобра идна сегашност голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 10:48
idnata segashnost e vo segaголема насмевка

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 12:00
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

idnata segashnost e vo segaголема насмевка
,,,

,,,neshto nedostasuva,,,,намигнување
 
 ,,,,,,,idnata segashost  ,,i,,, minatata segashnost,,,,, se vo sega i tuka,,,,голема насмевка,,,,/,,плазење,,/,,,,,,


-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: Феникс
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 12:38

нешто недостасува аголема насмевка...што ли е тоа....се додека копаме по минатото...и ја планираме иднината.....во сегашноста нешто ке ни недостасува...грешките од минатото нека ни бидат мудрост за иднината....а сега....сега  да живееме....некогаш насмеани......некогаш тажни...но секогаш бар јас си викам и оние тешки денови во минатото кои сме ги имале се добри.....за да ги цениме оние убавите кои ги живееме сега ..... повеке....Постирано од: pajser
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 13:07
,,,,,плазење,,,ushte eden dokaz ,,,vidi majkata ,,,,deka i dve bilo edno,,,,големо гушкањеголемо гушкање,,,,голема насмевка

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 13:36
edno, dve tri..zivej si ti ....toa si ti...

-------------
vivi


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 13:58
eden,dva I tri kamche vo chevelot stavi si ti...

-------------


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 16:39
Eden, dva, tri, daj mi sega ti...ne ti, taa tamu  голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 23:06
tamu vamu motaj se tukaголема насмевка

-------------
vivi


Постирано од: pajser
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 23:18
,,,,tuka sum,,,,,голема насмевка,,,a za tebe ,,,,големо гушкање,,,,,oups ,,,ke se sopnev ,,,dobro e shto me zadrzha,,,thx,,,големо гушкањебакнеж,,,za ovaa ^^^

-------------
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:05
Лесно ми е да се сетам на тоа кое ќе биде, како и на тоа кое било,  само се праиме наудрени и го шљакаме со розеви бои  голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:07
rozevata boja nekomu najubavo mu stoi vo segasnosta голема насмевка


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:11
што било поминало, што иде....што сака нека биде....е сега....пишете нешто голема насмевка


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:14
Па ја неќу тоа што сака да биде, ами тоа што сакам ја голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:17
и јас така сакам, да бараме некаде врски да фаќаме голема насмевка


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:19
И кога ќе ја најдеме да знаеме каде да ја фатиме голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:22
ќе нема кај да бега, двајцата сме посилни голема насмевка


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 19:23
У ќуш ќе ја начекаме голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 20:06
му викам на децава да учат, а ми текнува како учев јас плазење


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 20:11
Da ucat, ama i u partija da bidat голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 03.Април.2020 во 23:20
Секој ден ја живееме  ( ја преживуваме) само ...сегашноста...Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk