IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ја живеете ли сегашноста?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ја живеете ли сегашноста?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ја живеете ли сегашноста?
    Испратена: 15.Ноември.2012 во 13:54

Ја живеете ли сегашноста?

Луѓето минуваат 46,9% од своето време, размислувајќи за други работи од оние со кои што се зафатени во моментот, но тоа не ги прави среќни, воопшто.

Истражувањето спроведено преку IPhone апликација од страна на  универзитетот Хардвард,  од психолозите Метју А. Килингсворт и Даниел Т. Гилберт покажува дека „способноста“ да не размислуваме за она што не се случува во моментот е големо достигнување, кое сепак не тера да платиме голема емотивна цена.

За разлика од другите суштества, луѓето поминуваат голем дел од времето размислувајќи за работите кои не се случуваат во моментот : размислувајќи за спомени од минатото, за работи кои ги планираат во иднина, или за стравот од одредени настани. Тоа некако доаѓа како default активност на нашиот мозок.

Резултатите од ова истражување го покажуваат токму тоа, дека голем процент од луѓето размислуваат за многу други активности, наместо онаа која ја извршуваат во моментот.Најголемиот дел од нив (30% ) изјавиле дека најчесто размислуваат за водењето љубов со нивните партнери или некоја друга личност, и дека таквото размислување им предизвикува пријатно чувство.

Тоа е убаво, но ваквата студија покажува дека на нашите животи во голема мера влијаат минатото и иднината или едноставно кажано „дека најголемиот дел од нас не ги живеат миговите на сегашноста“.Истовремено, Килингсворт и Гилберт истакнуваат дека степенот до кој другите луѓе ја напуштаат сегашноста е голем показател за тоа колку се среќни и тоа повеќе од извршувањето на нивните активности.

Многу од филозофските и религиозните учења тврдат дека среќата е во сегашниот момент и според нив, ваквиот ум кој ја напушта сегашноста е „несреќен ум“. Ваквото истражување ги дополнува и потврдува ваквите теории.

http://www.skopjeinfo.mk/skopje-etc/1492728896/ja-ziveete-li-segasnosta?utm_source=daily.mk


Фала Богу мудростите почнаа и емпиријски да се потвдуваат. да

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2012 во 19:02
Сегашноста знае да биде непријатна кога ќе побараш и ќе ти рече “ Не сега “ среќа
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 07:08
Дали ја живеам сегашноста? Не, не ја живеам целосно. 

Ако почнам да споредувам некогаш и сега.. со текот на времето научив се повеќе да сум присутна во сегашноста, но исто така не можам да негирам кога станува збор за потпирање на мечтите мечтаење Но и тука има разлика, се помалку сум фокусирана на минатото а се повеќе на иднината а со тоа се повеќе сум активна во сегашноста.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 09:05
da, sekako
vivi
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 20:26

Eve tema po moj merak голема насмевка - segashniot mig. Eh, problemot nastanuva  koga ne ni se “aresuva”, ne ne zadovoluva negovata sodrzhina намигнување pa si velime -  da se slucheshe kako jas shto posakuvav i planirav,  sega se’ kje beshe poinaku .  Ili pak - ako ova bidne, se kje bide onaka kako shto treba da bide i kje bidam srekjen, srekjna. I duri togash kje mozham da i pruzham i na drugite…голема насмевка

 I nikako da kazheme - taka e, kako e! . Nikako ne ni teknuva deka mozhebi tokmu vo ovoj mig go imame  ona shto nam ni e potrebno. Nekako go zanemaruvame i ne mu obrakjame vnimanie… Ne se “slushame I gledame.”

Ama ete, ne ni se dopagja ona shto se sluchuva sega. I shto da se pravi?

Shto drugo, osven da prifatime onaka kako e(vo momentot) i da go napravime ona shto smetame deka treba da go napravime(so srce, um ili intuicijaплазење), vnimavajki na sekoj chekor. Pa mozhe i kje dojde vo segashnosta ona shto go posakuvame, ona shto nam ni e bitno. Ako postojano begame od neposakuvanoto sega, postojano kje zhiveeme nekade pomegju… I kje bideme nesrekjni, nezadovolni so sebe  a so toa i od drugite I kje se povreduvame sebe a i drugite (nenamerno, nesvesno) …

 Sekoj chekor e biten a toj sekogash se chekori – vo segashnosta. Sekogash go imame migot… pa zoshto togash da ne ni e najdobriot prijatel?

E ajt sega da odam malku da pobegnam od sega i da pofantaziram  kade kje odam na odmor zimava koga kje ne iznenadi snegot плазење

There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2012 во 22:37
Не треба да се грижиме за иднината ако во потполност ја прифаќаме и живееме сегашноста.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 14:43
ubavi se nasite znaenija i spoznanija...

toa ti e isto kako da posadis cveke vo pustina i bez voda cekas da porasne...

sekoe znanenie i spoznanie e NISTO bez dozivuvanje...tra la la de

na slepiot oci ne mozes da mu dades,niti na znaeniot dozivuvanje

oti zivotot bil ziveenje,a ne znaenie za ziveenje
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 20:39
не вреденClick for a larger viewне вреден
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2012 во 22:24
eve i glava me zabole od neaзагриженост
vivi
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:19Подобро, поодадено и поискрено од дете, ретко некој може да ја живее сегашноста!


Вистина ви велам: кој нема да го прими царството Божјо како дете, тој нема да влезе во него.”

Лука 18:17

Еве, сега е времето благопријатно;
ете, сега е денот на спасението!   


2 Коринтј. 6:2

Изменето од spiros - 18.Ноември.2012 во 00:35
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:24
Амин!

Затоа да се трудиме да бидеме како нив.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:26
ami sega sto pravime...ziveemeголемо гушкање
vivi
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13895
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:29
,,,,ne sega e vrame za promena na pelenite,,,,,/koj se trudi da bide dete,,/,,,голема насмевка
 ,,,,amin,,,,,не вреден
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2012 во 00:30
amin.i nazdravje ...hahaaaгазење од смеење
vivi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.