IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 39>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 16:49
А Александар Jаневски е неумел фалшификатор. Ете што напишал:А сега да видим текстот на статиjата "Македонското прашање" од 1871 г. и да видим дали пише истите работи там: Македонското прашање

Ми не пише... Може и да има пишани вакви работи, ама во друга стаиjа по друг повод.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 16:55
Ете jа вистинската статиjа :
„Еден глас за сета Македонија“ (23 јуни 1870 година)

„...Таа висока милост (ферманот за формирање на Бугарската егзархија, н.б.) не беше исклучително до Бугарите, но исто им се вети на Македонците преку 10. член според кој, ако си ја покажат сите 2/3 желбата ќе постигнат соединение со Бугарската црква. Но, пред да се соединиме мислиме и за должност наша сметаме да ги прашаме да ни кажат, како ќе пастируваат, според евангелската заповед, или како што до денес пастирувале грчките владици тирански и деспотски.

Зашто како што ни помирисува, уште отсега ќе скршнува кон тој пуст деспотизам. Но, за тоа не е срамота да ни се каже оти така ќе биде, барем да не си ја бувтаме главата попусто, та потоа поголеми главоболии да имаме, прашања македонски.”

Блаже Конески, Македонските учебници од XIX век, Скопје, 1949, стр 40;
Љ, Лапе, Одбрани текстови..., II, стр. 167-168;
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 17:30
А нас баш не заболе што мислите вие.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2013 во 19:22
Проблем е што и дедо Блаже лаже... скоре ке увидим.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42867
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2013 во 23:11
Море бавен процес ова увиџајноста...
Да пробаш да се убедиш ти,па ние што мислиме не е важно
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 23:49
Почитувани читатели,

Историјата на еден народ е светилник на времињата минати што го осветлува чекорењето на народот по патиштата на иднината. Оној што не ја познава историјата на својот народ е слеп патник што личи на отпадник кој не го сака својот и туѓите народи.
Списанието „Македонска Ризница" тежнее да биде дел од светлината во светилникот на македонскиот народ. За таа цел во изминатиот период започнавме соработка со признати историчари, етнолози и антрополози од Македонија, со цел списанието да има своја научна вредност. 
Со својот уметнички талент многумина ценети писатели, поети и сликари ги збогатија страниците на „Македонска Ризница".
Овие изминати прекрасни дванаесет месеци се мотив плус за издигнување на списанието на уште поквалитетно ниво, за бројни нови соработници и соговорници со една единствена цел-афирмација на македонската историја и културната традиција преку страниците на „Македонска ризница".
Во името на редакцијата и во мое лично име сакам да потенцирам дека сме среќни што со несебичната помош на многу луѓе имаме чест пред Вас читателите да го претставиме дванаесеттиот број на „Македонска Ризница".

Благојче Андонов

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_12
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2013 во 12:24
Треба да се знае што пишува во кириловото житие


Тука е покажано од Македон во превод на македонски
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7624&PN=23
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2013 во 19:38
Каснакоски... Што пробуваш да докажеш?
Дека светот настанал од бугарите, и дека Адам и Ева според вашите толкувања се Блгари? Или може и Исус бил блгарин... се бива според вас... Те молам вашите слободни преводи на житијата штампани за вашите потреби каде меѓусебно си се лажете и си докажувате што сте, да си ги задржиш за себе.. Гледаш дека ионака твоите 50 глупаво заработени евра не ти палат на овој форум ниту кај овој народ.. можеш да си збориш и да пишуваш до судниот ден, пак ќе останеш тоа што си, а можеш само нас да ни ја зацврстиш вербата во тоа што го знаеме дека сме, и уште повеќе да си навлечеш гнев на себе. Така да ако имаш нешто паметно, нешто искрено да покажеш и напишеш повели, во спротивно терај си го патот и убедувај се со другите бугари кај вас на вашите форуми, што сте, од каде потекнувате и до каде сте стигнале со развојот..
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2013 во 21:52
Ние се си знаеме. Ти покажувам што пишувале твоите предци за Свети Кирил пред векови /7-8/.

Тие се мислеле за Бугари, па нормално и Кирил го побугариле.

Од 1 0 0 0 годишна бугарска историја нема бегање.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2013 во 00:49
5 векови сме биле под турска окупација па не сме се сменале , сигурно дека ниту вештачката бугарска пропаганда во 21 век нема да не смени.

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2013 во 09:18
5 века турска окупација не сте се сменале, 50 години српска и се сменивте.
Нема лошо.
Лошо е кога оние кои не се смениле се обидувате да ги смените како вас.

Ги најдов книгите на Шапкарев од 1868 г.
Чуди ме како можете овој борец за бугарштината да го претставувате како македонски преродбеник.
Ќе најдам друга тема за тоа.


Изменето од Каснакоски - 07.Јули.2013 во 09:18
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2013 во 10:09
Викаш србите за 50 години не сменале :) А кој период е тој?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2013 во 12:45
Тоа ти го викаш. Јас друго реков.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2013 во 13:12
50 години српска и се сменивте.

Кој период е ова? 
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.