Испечати | Затвори го прозорот

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25952
Датум на принтање: 21.Јуни.2018 во 20:06
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
Постирано од: mungos80
Наслов: МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 02:22
http://issuu.com/makedonska_riznica" rel="nofollow - http://issuu.com/makedonska_riznica

Од уредникот:

Почитувани читатели,

Два дена по големиот македонски празник Илинден, чест и задоволство ни е да Ви го претставиме првиот број на електронското некомерцијално списание „Македонска ризница.“

Списанието пред сѐ ќе биде наменето за теми од македонската историја, но не само онаа која на ова наше тло се случувала во дамнешното минато, туку и таа која што преку македонските собири, прослави и чествувања продолжува да опстојува до ден денес.

Ќе биде одвоен простор и за македонската култура и уметност, како и за случувања и личности кои што намерно или случајно не се опфатени во мејнстрим медиумите.

Во овој прв број на „Македонска Ризница“ ќе можете да прочитате за македонските премиери со потекло од градот Штип и интервју за македонскиот јазик со еден хрватски лингвист, да погледнете два кратки стрипа и неколку разгледници од Скопје после земјотресот, а преку фотографија и текст ќе Ве пренесеме и на собирите во Разловци и Овчарани.

Секако главната тема на бројот е големиот македонски празник – Илинден.

Поздрав до сите Македонци и нека ни е вековите Илинден.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи СугаревКоментари:
Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 10:30
Да не си одил во Овчарани, бре Мунгосе?


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 10:52
Зa Лазар Киселинчев требало да наведете извор на информацијаПостирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 11:06
Вапцаров напишал така-

Над моjта земja

в небето

опира

Пирин.

И мурите в бурja

илинденски приказки пеjaт,

над Охрид лазура е

толкоз просторен и син,

а оште надоле

е светлија брег на Егеја.
Некој составил нови стихови-

Над мојата земја
в небото
опира
Пирин
Облаците в бура
илинденски прикаски пејат,
охридскиот лазур е
бескрајно син и ширен,
а надолу уште
изгрејсонце Егеј го грее.


Основната разлика-
Кај Вапцаров мурите пејаат илинденски прикаски,
кај имитаторот облаци пејаат.

Кај Вапцаров нема никакво "изгрејсонце“ што грее.

Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 11:21
Цитирај 4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Авторот на прашањето дали може да каже зошто Јагиќ го нарекува „македонист“ и како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик?

Само за сведоштво - Јагиќ сметал дека македонските дијалекти се дел од бугарскиот јазик.
Jaгиќ напишал така

Ако е потребно да ја прашаме Виолета Матијевиќ?


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 11:43
оригинал - Така, по чудо, благодарение на мажеството на двамата, биде спасено от позор и јавна гибел населението на село Черешница на 27. август 1903 г.превод - Така, по чудо, благодарение на херојството на двајцата, од срам и погубување беше избавено населението на селото Черешница на 27. август 1903 година.Ме зачудува дали Александар Стеванов има документ за знаење на бугарски јазик.


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 11:51
како го разбирам jас лингвистот:

има македонски jaзик близок до бугарскиот но нема ништо лошо македонците да му викаат македонски

само jас ли го разбирам вака или и некоj друг го разбира вака?


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 12:23
бай да вей што значи Ризница

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 12:36
Добро што праша.
Инаку ќе си мислев дека ризница си е ризница, а то друго било

ризница
мн. ризници
Вид збор: Именка, женски род
1. Просторија каде што се чуваат скапоцености, богатство, благо.
Англиски: treasury
2. Просторија во цркви за чување на одежди и други скапоцености.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Влегоа во ризницата на манастирот.
3. Богатство на нешто.
Англиски: treasure
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ризница на културното наследство.
Ризница на знаења.


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 12:46
jасно ризница не е ризница
е како е ризница на македонски?

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 16:48
Да. Бев во Овчарани.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 16:54


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Цитирај 4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Авторот на прашањето дали може да каже зошто Јагиќ го нарекува „македонист“ и како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик?

Само за сведоштво - Јагиќ сметал дека македонските дијалекти се дел од бугарскиот јазик.
Jaгиќ напишал така

Ако е потребно да ја прашаме Виолета Матијевиќ?

голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка

Птицо моја , јас го правев интервјуто со Мате , авторот на книгата , а тебе ако нешто не ти е јасно побарај го Мате и тој ќе ти објасни.
http://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=en&sclient=psy-ab&q=mate%20kapovic&oq=&gs_l=&pbx=1&fp=a2397979472d9e8e&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1920&bih=955" rel="nofollow - http://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=en&sclient=psy-ab&q=mate%20kapovic&oq=&gs_l=&pbx=1&fp=a2397979472d9e8e&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1920&bih=955

Еве ти кратко за тоа кој е Мате и каква улога има во Хрватска. 

А ти пред да започнеш со филозофирање и уништување на темата излези еднаш јавно со име и презиме и пробај да ме демантираш во нешто , овие глупости твои немам намара да ти ги објаснувам.-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 17:18
Јас не прашам за Мате, прашам за Јагиќ.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 17:32
Цитирај ... излези еднаш јавно со име и презиме и пробај да ме демантираш во нешто...

Тука сум, ама само јас

Членови онлајн:Каснакоски

Дојди да те демантирам за Јагиќ.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 23:25
Јагиќ? 
Каснаковски или кој и да си , интервјуто е со Мате Каповиќ , автор на книги за потеклото на јазикот и еден од реформаторите во денешна Хрватска , ти за го демантираш Мате треба прво да излезиш од глувчешката дупка , па да напишеш демант на неговата изјава.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Август.2012 во 23:46
Не ме ни интересира Мате.
Ти си ми интересен со прашањето

4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Човекот ништо не ти одговорил за македонистот, промотор на македонскиот јазик Јагиќ, сигурно оти знае дека Јагиќ ги сметал македонските дијалекти како дел од бугарскиот јазик.


За тоа сакам да те демантирам.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 01:18
голема насмевка

газење од смеење

Ајде види што ми одговорил.

Дека покрај нив има уште еден хрват.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 07:37
Одговорил

Покрај наведените, треба да го спомнам и не така одамна починатиот хрватски лингвист Далибор Брозовиќ, кој што беше член на МАНУ.

Јас сакам да те демантирам за Јагиќ. Како го промовирал македонскиот јазик? Тој не знаел за македонски јазик. Пишува за македонски дијалекти, а нив ги поставува во рамките на бугарскиот јазик.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 08:50
Самиот ти се демантираш , ако Мате сметаше дека Јагиќ  не треба да е во таа група ќе го издвоеше. А што сметал Јагиќ е зборувано на многу теми. 


А ова што ти го покажа не е ништо друго освен едно мислење на Јагиќ за она за што бил прашан, од кој говори се создал бугарскиот јазик , да го прашавте истото за српскиот и таму ќе ти одговорел нешто слично.
Дали е доволно доволно? Или требало Јагиќ да додаде уште нешто голема насмевка звучи како да Милетич  барал некоја услуга од него.изненадување


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 09:41
Значи не сакаш да бидеш демантиран?

Барем кажи како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик.

Тој самиот никогаш и никаде не напишал дека постои таков јазик.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 15:13
Каснаковски а и ти дабе , темата е за списанието Македонска ризница , за Јагиќ има многу други места каде што можи да се разговара. 
-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 15:55
e ubu de za riznica

kako e po pravilno

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат ризница “ - Ѓорѓи Сугарев


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 16:01
Да бе , имаш две опции или ќе бидиш сериозен или ќе добиеш долг бан.

п.с.
Ѓорги Сугарев рекол богатство , ако сакал да речи ризница тогаш ќе беше правилно ризница , или можеби азно.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 16:36
Си ги кажав некои од забелешките, ама ти не прифаќаш критика.
Ете ти еден материјал за некој понатамошен број.
Меѓу другото, ако не може да се обсудуваат материјалите во списанието, која е целта на темата?
Да се пофалиш дека си заменик на уредникот?Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 16:54
Да , де за да се пофалам газење од смеење . Списанието Македонска ризница може да се коментира , и да се дава сугестии , но ти сакаш да наметнеш дискусија за Јагиќ , за него можеш да си отвориш тема. 
-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 07.Август.2012 во 17:28
Braos Blagojcheголемо гушкање

-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 00:26
Почитувани читатели

Пред вас е вториот број од списанието „Македонска ризница „ во кој се надеваме дека повторно ќе го побудиме вашиот интерес како и во својот премиерен број.

Позитивните реакции искажани преку вашите коментари и желбата за соработка е потврда за интересот кој се предизвика во македонската јавност.

Во овој број ви донесуваме неколку репортажи од настани кој се случија во изминатиот месец во Смилево , Хераклеја и Сарчиево.Потсетување на првата монетарница во Скопје , статија за храброста на Македонците во егејскиот дел на Македонија ,интервјуа со интересни соговорници ,како и делови од прекрасниот македонски бит, преку избор на фотографии , поезија,игри...

Воедно им искажуваме голема благодарност на сите наши соработници за нивната искрена љубов кон својата татковина Македонија.

Ви посакувам пријатни моменти додека го читате вториот број на „Македонска ризница„

http://issuu.com/imacedonian/docs/makedonskariznica2" rel="nofollow - http://issuu.com/imacedonian/docs/makedonskariznica2


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 01:41
http://www.scribd.com/doc/104562037/%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9D%D0%A1%D0%9A%D0%90-%D0%A0%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%98%D0%A6%D0%90-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98-2" rel="nofollow - http://www.scribd.com/doc/104562037/%D0%9C%D0%90%D0%9A%D0%95%D0%94%D0%9E%D0%9D%D0%A1%D0%9A%D0%90-%D0%A0%D0%98%D0%97%D0%9D%D0%98%D0%A6%D0%90-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98-2

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 10:32
Гледам некаква ротација на главните уредници. Нешто како Председник Председништва ли е главниот уредник?
Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 10:41
За Палеор сте напишале

Кон крајот на 19-от век селото било населено содоминантно етничко македонско население ипомал број на турско. На почетокот на 20-
от век Палеор има 780 жители, од кои 600 биле Македонци, 180 биле Турци.


Добро би било да кажете дека тоа е според статистиката на К`нчов - 1900 г. - 600 Бугари и 180 Турци.

Мишев за 1905 г. сведочи за 440 егзархисти и 400 патријаршисти.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 10:47
I poslednoto interesnoПостирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 11:42
К`нчов македонофобот , си ги пишувал како што него му одговарале. А ти драг пријателе излези од анонимноста и ќе објавиме и твој труд во Македонска ризница.
-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 13:57
Па зошто тогаш му ги користите трудовите на К`нчов, само Бугарите ги преправате на Македонци?

Барем пишете К`нчов пишува Бугари и во фуснота појаснувајте дека всушност не биле Бугари, туку Македонци.

Кога јас сум бил во анонимност? Моите трудови се на форумите, слободно користете што сакате.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 14:06
Ние користиме само материјали од познати историчари , етнолози,археолози . И објавуваме само материјали со име и презиме на авторот. Повели објави нешто со твоја слика , име и презиме.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 14:16
На која тема?
До два часа сум готов.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 14:21
Списанието пред сѐ ќе биде наменето за теми од македонската историја, но не само онаа која на ова наше тло се случувала во дамнешното минато, туку и таа која што преку македонските собири, прослави и чествувања продолжува да опстојува до ден денес.

Ќе биде одвоен простор и за македонската култура и уметност, како и за случувања и личности кои што намерно или случајно не се опфатени во мејнстрим медиумите.


Ако имаш материјал за Македонци ( без пропаганда ) кој се малку познати или непознати повели.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Септември.2012 во 14:28
Само да не ги сакаш етнички. Инаку за Македонци имам многу.
Што ќе кажеш за причините и поводот за напишување, самата статија и реакциите на статијата на П.Р. Славјеков „Македонското прашање“?


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 02.Октомври.2012 во 00:14
http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_3" rel="nofollow - http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_3

Излезе третиот број на „Македонска ризница„

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Октомври.2012 во 19:36
Од неодамна „Македонска ризница“ доби свој ISSN број од Меѓународниот ISSN центар во Париз, со посретство на ISSN центарот на Македонија. Со ова ја потврдуваме нашата сериозност во ангажманот околу овој проект и намерите тој и понатаму да опстојува.

Под овој број е-списанието „Македонска ризница“ официјално ќе биде заведена и ќе може да се најде во базата на податоци на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ Скопје, а се надеваме дека тоа ќе донесе повеќе читатели и ќе претставува дополнителен мотив за сите досегашни и идни соработници.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 01.Ноември.2012 во 15:09
http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_4" rel="nofollow - http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_4

Македонска ризница број 4

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 01.Ноември.2012 во 16:11
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_4" rel="nofollow - http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_4

Македонска ризница број 4


Интересен доклад на Методи Шаторов е намерил Андонов Благоjче... Односно заблудите на старото ВМРО кои се мислеле за Бугари

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 02.Ноември.2012 во 19:16
Е прекриени  врховисти имало. Инаку убаво што научи да читаш на македонски јазик.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 11.Ноември.2012 во 14:33
Во врска со основното прашање за националноста на Македонците, старата ВМРО имаше нејасни погледи и паѓаше во противречности. Таа го признаваше и, како трн во очите на врховистите, го истакнуваше постоењето на македонскиот народ во самостојната географска и економска целина на Македонија, која ги има сите права да се оддели во независна држава. Но, истовремено во старата ВМРО надвладуваше погрешното убедување дека македонските Словени се Бугари. Во тоа се крие причината зошто таа неможеше до крај да ја издржи борбата против врховизмот и бугарската освојувачка политика спрема Македонија. Во старата ВМРО преовладуваше мислењето дека самостојната борба на македонскиот народ за македонска држава е диктирано од маневриски политички причини: не поради тоа дека Македонија не е бугарска па не треба да се припои кон Бугарија, туку другите заинтересирани држави не би дозволиле такво припојување. Ваквото во основа неточно становиште ги натера скоро сите македонски револуционери да станат
доброволци во бугарската армија за време на балканската војна против Турција
една капитална грешка со катастрофални последици за македонскиот народ. Основната причина за тој историски погрешен чекор се крие во најголемата штета што врховизмот и бугарската освојувачка политика и ја нанесоа на македонската кауза со насадувањето на бугарштината во Македонија и привременото засенување на самостојното национално чувство кај Македонецот. ВМРО (Обединета) не можеше да не извлече поука од таа погубна грешка во македонското минато. Таа неможеше да не им извика гласно на бугарскиот и на балканскиот империјализам: долу крвавите шепи од Македонија! Таа не можеше да непочне борба за зачувување на Македонците од асимилација и за подигање на самостојната македонска национална свест, дека Македонците не се Срби или Грци, ниту пак Бугари, а се одделна нација. Истовремено и имено во тоа ВМРО (Обединета) постави солидна база на македонското ослободително движење за непрекината и аргументирана борба за слободна и независна македонска држава.

“Историјата и суштината на ВМРО (Обединета)”,поднесен на Обласната конференција на ВМРО(Об) за Пиринсиот дел на Македонија од 1926година


Дали е точна годината?Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 11.Ноември.2012 во 20:47

http://www.facebook.com/pages/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0/117580261671673

Каснковски немам намера да разговарам за годината. Во папката од ДАРМ и во документот на статијата е таа година 1926 година.

п.с.

А тебе уште те чекам за твојата статија , ќе ја испраќаше за 2 сати пред два месециголема насмевка-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 11.Ноември.2012 во 20:50
Не е возможно во 1926 г. да пишувал такви работи.

Да не си го префрлил 10 години пред можниот временски период?Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 11.Ноември.2012 во 23:03
Очигледно дека не разбираш ништо од архивистика. 

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 08:01
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Очигледно дека не разбираш ништо од архивистика. 


Фактите говорат друго. Доскоро и jас мислев што датата е верна - 1926 г. (дури имахме спор со Каснаковски). Сега мислим што е после 1934 г. (после доагьането во Бугариjа од СССР) Мотиви: напишаното од Зоран Тодоровски и открито од него извештаj на Шаторов:

Пред извесно време во партиските фондови на Централниот државен архив во Софија пронајдов непознат документ -Извештај на се' уште оспоруваниот Методија Шаторов-Шарло од 1937 година.
Овој Извештај носи наслов:
'Зошто бугарската фашистичка диктатура по 19 мај спроведува отворена противмакедонска политика?'.
Извештајот е доставен до Задграничното биро на Централниот комитет на БКП во Москва, односно до Васил Коларов, и претставува една од најаналитичните проценки за политичката и економската положба, како и за политичкото расположение на македонските емигрантски и бегалски маси во пиринскиот дел на Македонија во меѓувоениот период.
Во Извештајот, областа Петричко, односно пиринскиот дел на Македонија, Шаторов го нарекува македонскиот крај во кој македонското население целосно ја прифатило идејата за изградување масовно македонско движење.

Подвлекувајќи дека во овој македонски крај на прво место треба да се постават прашањата што имаат национален карактер, Шаторов во Извештајот сугерира да се популаризира идејата за создавање единствена македонска народна организација, односно македонска партија, одредувајќи ја приоритетната задача на Македонците во овој дел на Бугарија во изградувањето на македонски народен фронт.
Овој Извештај е напишан токму од самиот Методија Шаторов.
По 19 мај, со воведувањето на отворена фашистичка диктатура, бугарската реакција спроведе поширока терористичка акција против целокупното македонско движење, против се' што е македонско', вели проф. д-р Зоран Тодоровски.

По ова, истакнува Тодоровски, тогашните бугарски власти во македонскиот крај ги симнуваат од училиштата и читалиштата имињата и портретите на видни македонски револуционери, забрануваат било какви беседи или читање реферати по македонски прашања.
Ја отпуштаат македонската интелигенција во државните и општинските установи, како што е случајот во Г. Џумаја, Св. Врачко, и сменувањето на учителите санданисти во Неврокопско и Разлошко, дури и на попот - санданист.
Исто така им се забранува на блиските на убиените Македонци да организираат панихиди, да ги посетуваат гробовите, како што е случајот по повод годишнината од убиството на Т. Александров, на Јане Сандански и др.

'Било забрането Македонците слободно да ги прославуваат своите народни празници, како што се Илинден, Гоцевиот ден, годишнината од Крушевската република и др.
Затоа ВМРО (ОБ.) сета своја активност ја насочува за создавање политички, стопански, културно-просветни, професионални, спортски и други организации на македонскиот народ.
Идејата, која обединува и се јавува како знаме на македонскиот народ, тоа е борбата за национална независност.

'Доколку бугарските империјалисти и фашисти се стремат со сите средства да го убијат МАКЕДОНСКИОТ КАРАКТЕР НА БОРБАТА (со големи букви во Извештајот - н.з.), нашиот долг е да бидеме против таа политика и да им разјаснуваме на сите Македонци кои се неговите пријатели и непријатели во Бугарија и во светот, и истовремено високо да го издигнеме знамето на самостојната македонска борба.
При денешната состојба, доколку при водењето на преговори со одделните партии и организации се говори да се дојде до договор на Македонците, за единствена борба против фашизмот и реакцијата во Бугарија неопходно е истовремено да се популаризира идејата за создавање и на единствена македонска народна организација'.
----
Ете краток животопис и да видим каде може да сместим материалот на Андонов Благоjче:

Подоцна, во 1926-та година, учествувал во создавањето на ВМРО (Обединета), а во декември 1927-та година бил делегат на Втората конференција на Коминтерната, каде што дискутирал за македонското прашање.

Во меѓувреме, поради комунистичките идеи, бил осуден на смрт од Ванчо Михајлов, па морал да замине во Виена и Берлин, а во 1930-та година стигнал во Москва каде што ги посетувал ленинските курсеви.

Подоцна, во Коминтерната работел во одделот за школување на партиските кадри од источните земји. Еден период бил инструктор во Кина.

Од Москва заминал во Берлин, а потоа се вратил во Бугарија каде што за ВМРО (Обединета) ја организирал работата во Пиринска Македонија.

За сето време, бугарските власти постојано го прогонувале поради промакедонската револуционерна дејност, па во 1936-та година бил осуден во отсуство на пет години затвор.

Истата година Шарло заминал за Париз каде што собирал помош за интернационалните бригади во Шпанија.
---
Значи единствениот времеви период кога е можел да работи и отговара за Пиринска Македониjа е периодот след врштането од Москва преку Берлин некаде около 1934 г.

http://www.makedonika.org/whatsnew/Istoriska,%20a%20ne%20partiska%20vistina.pdf" rel="nofollow - Извештаj на Шаторов

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 09:05
'Зошто бугарската фашистичка диктатура по 19 мај спроведува отворена противмакедонска политика?'

Чоли едно просто прашање, дали Шарло има напишано само еден извештај ?

Извештајот што го објави Зоран Тодоровски  можеби е од друга кутија. 
Извештајот што  е во Ризница е од друга кутија.

И баш ме интересира што е важно дали е 1926 или 36 година? Содржината на извештајот е таа , кутиите се наоѓаат во ДАРМ , каде што има уште милиони документи кој не се објавени.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 09:25
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

<span style=": rgb251, 251, 253;">'Зошто бугарската фашистичка диктатура по 19 мај спроведува отворена противмакедонска политика?'

Чоли едно просто прашање, дали Шарло има напишано само еден извештај ?

Извештајот што го објави Зоран Тодоровски  можеби е од друга кутија. 
Извештајот што  е во Ризница е од друга кутија.

И баш ме интересира што е важно дали е 1926 или 36 година? Содржината на извештајот е таа , кутиите се наоѓаат во ДАРМ , каде што има уште милиони документи кој не се објавени.</span>

Диктатурата од 1934 г. спроведува политика на забрана на сите политически субекти (во тоа число и на ВМРО, ВМРО (об) и т. н.). Демек - сите партии са забранени! Во началото не бил фашистички преврат во класически стил.. генезата на собитиjата довежда до еднолична монархическа диктатура на Борис ІІІ, коj обрал дивидентите од превратот. (Се мисли што е инспириран од Србите). Учесници во превратот са били http://bg.wikipedia.org/wiki/Дамян_Велчев" rel="nofollow - Дамjан Велчев и http://bg.wikipedia.org/wiki/Кимон_Георгиев" rel="nofollow - Кимон Георгиев кои били учесници и во преватот на 09 VІ 1923 г. и во комунистичкиот преврат на 9 ІХ 1944 г. Или со еден сбор:

Државниот преврат е пречекан непријателски од сите политички сили, но поради настапувањето процес на разложение во повеќето од нив тие не се во состојба да му се спротивстават. Во исто време и заговорниците се лишени од широка политичка поддршка и се потпираат единствено на поддршката од армијата. Една од првите задачи на новата власт е поставувањето на ВМРО надвор од законот и издавањето на отсуство смртна пресуда над Иван Михајлов. Уште во првите денови на своето постоење новата влада пристапува кон значајни трансформации во внатрешниот живот на земјата: укинува Търновската устав, го распушти собранието, забранува политичките партии, револуционерните организации и синдикатите. Воведува нов систем во државното управување: назначување на градоначалниците од централната власт, создавање на државни професионални организации (Македонски работнички сојуз), креирање на Дирекцијата за јавна обнова и други. Благодарение на српските пари, раздавани великодушно од Југословенската амбасада, регрутираат брзина јавни движења - Бугарско-jyгославeнското друштво и особено студентскo друштво за пријателство меѓу Југославија и Бугарија. Во списоците на овие 2 компании можат да се видат многу познати имиња како Петар Увалиев, Живко Сталев и многу други. Во државниот архив се чуваат покани од 1934 година за прославата на создавањето на Југословенската федерација и заедно до нив - наредбата на тогашниот министер за внатрешни работи Петар Мидилев за забрана на жалост паради по повод годишнината од Нjоjскиoт договор. Насекаде во земјата се одржуваат предавања и сказки во кои се пропагира балканска федерација од врв Триглав (Словенија) до Црното Море и од Бело море до Дунав со главен град Белград и интегралнa Југославија под династијата на Караѓорѓевиќ.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Деветнадесетомайски_преврат" rel="nofollow - http://bg.wikipedia.org/wiki/Деветнадесетомайски_преврат
---
Односно важноста дали е 1926 или 1936 г. - се трси истината. Каснакоски тврди, што нема начин во 1926 да се држи доклад за "ИСТОРИJА" на нешто токушто создаденото ВМРО (об). И оти во 1926 г. идеjата за македонса нациjа сеуште е била во бебешки пелени.
И ништо не пречи во ДАРМ погрешно да са датирали извештаjот, штом се работи за "милиони документи"

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 17:55
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


И баш ме интересира што е важно дали е 1926 или 36 година? Содржината на извештајот е таа , кутиите се наоѓаат во ДАРМ , каде што има уште милиони документи кој не се објавени.</span>


Важно е, бидејќи никој во 1926 г. не зборувал дека Македонците се посебен народ.
Ако е навистина од 1926 г. Шарло ќе биде првиот Македонец.

И друго - ВМРО /об/ е создадена во 1925 г. Каква историја имала за 1 година?

Сматракалев пишува дека членови на ВМРО /об/ за прв пат во 1932 г. го поставиле прашањето за посебен македонски народ.

Васил Ивановски овие идеи ги прифатил во 1934 г.
Ангел Динев во 1935 г.

Дали е возможно 10 г. порано Шарло да пропагирал такви идеи? Мислам не.

Ако толку мнногу се разбираш од архивистика, дај покажи ја книгата од која си препишувал да видиме кој греши.
Ти или оној од кого си препишувал.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 18:20
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

<span style=": rgb251, 251, 253;">'Зошто бугарската фашистичка диктатура по 19 мај спроведува отворена противмакедонска политика?'

Чоли едно просто прашање, дали Шарло има напишано само еден извештај ?

Извештајот што го објави Зоран Тодоровски  можеби е од друга кутија. 
Извештајот што  е во Ризница е од друга кутија.

И баш ме интересира што е важно дали е 1926 или 36 година? Содржината на извештајот е таа , кутиите се наоѓаат во ДАРМ , каде што има уште милиони документи кој не се објавени.</span>

Диктатурата од 1934 г. спроведува политика на забрана на сите политически субекти (во тоа 
Односно важноста дали е 1926 или 1936 г. - се трси истината. Каснакоски тврди, што нема начин во 1926 да се држи доклад за "ИСТОРИJА" на нешто токушто создаденото ВМРО (об). И оти во 1926 г. идеjата за македонса нациjа сеуште е била во бебешки пелени.
И ништо не пречи во ДАРМ погрешно да са датирали извештаjот, штом се работи за "милиони документи"


Чоли тоа што каснаковски тврди се само негови фантазии , треба да се има некакви докази , а не само нагодувања.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 18:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


И баш ме интересира што е важно дали е 1926 или 36 година? Содржината на извештајот е таа , кутиите се наоѓаат во ДАРМ , каде што има уште милиони документи кој не се објавени.</span>


Важно е, бидејќи никој во 1926 г. не зборувал дека Македонците се посебен народ.
Ако е навистина од 1926 г. Шарло ќе биде првиот Македонец.

И друго - ВМРО /об/ е создадена во 1925 г. Каква историја имала за 1 година?

Сматракалев пишува дека членови на ВМРО /об/ за прв пат во 1932 г. го поставиле прашањето за посебен македонски народ.

Васил Ивановски овие идеи ги прифатил во 1934 г.
Ангел Динев во 1935 г.

Дали е возможно 10 г. порано Шарло да пропагирал такви идеи? Мислам не.

Ако толку мнногу се разбираш од архивистика, дај покажи ја книгата од која си препишувал да видиме кој греши.
Ти или оној од кого си препишувал.


Глупости твои.Имаш доволно теми на форумот од Македонци кои и пред Шарло зборуваат за Македонците и нивната  посебност.

И нема книга , документот за прв пат излегува пред јавност. 


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 18:30
Кои се овие Македонци кои зборувале за посебност? Чуповски и Наце Димов.

Ако нема книга и ти за прв пат го објавуваш, треба да докажеш дека годината е точна. Кажав ти кои ми се аргументите за тоа што документот е некаде околу 1935-6 година.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 18:33
голема насмевка
Сите бре Каснаковски .

Документот  постои , папката и архивот се тие. Оди кај Зоран Тодоровски , плати си за да истражуваш и слободно демантирај. 


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 18:54
Аха, ти покажуваш информации, кои не можат да се проверат, никаде ги нема, само ти ги знаеш и очекуваш јас да одам да ти ги демантирам лагите?

Јас тврдам дека документот /ако постои/ не е од 1926 г.
И друго
1. На кој јазик е оригиналот?
2. Ако е на бугарски јазик, кој го превел на македонски? Сигурно не си ти.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 19:11
1.Ти можеш и теоријата на Дарвин или на Ајнштајн да ја оспоруваш , ама и за тоа ти треба истражување а не дремење пред компјутер.
2.Информациите се во архив , секој може да оди , да плати и да добие копија од одредена папка.
3.На малезиски јазик.
4.Стручен превод се плаќа во овластени канцеларии , секоја страна чини пари.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 19:29
Јасно е дека нема да можеш да ја потврдиш годината.

Што правиме со овие заклучоци?
1. Но, истовремено во старата ВМРО надвладуваше погрешното убедување дека македонските Словени се Бугари.
2. Во старата ВМРО преовладуваше мислењето дека самостојната борба на македонскиот народ за македонска држава е диктирано од маневриски политички причини: не поради тоа дека Македонија не е бугарска па не треба да се припои кон Бугарија, туку другите заинтересирани држави не би дозволиле такво припојување.
3. Ваквото во основа неточно становиште ги натера скоро сите македонски револуционери да станат доброволци во бугарската армија за време на балканската војна против Турција


И уште еден аргумент против твојата година - 1926

ВМРО (Обединета) не можеше да не извлече поука од таа погубна грешка во македонското минато. Таа неможеше да не им извика гласно на бугарскиот и на балканскиот империјализам: долу крвавите шепи од Македонија! Таа не можеше да непочне борба за зачувување на Македонците од асимилација и за подигање на самостојната македонска национална свест, дека Македонците не се Срби или Грци, ниту пак Бугари, а се одделна нација. Истовремено и имено во тоа ВМРО (Обединета) постави солидна база на македонското ослободително движење за непрекината и аргументирана борба за слободна и независна македонска држава.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 19:53
Каснаковски јасно е дека си немоќен.

Тие ставови ги има и кај Чуповски во 1913 година во весникот „Македонски глас„

Тие како мотив го цитираа Борис Сарафов од 1903 година.

УПС.
Како бре 1903 година кога треба да е 1936 година? 
-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 20:10
Бе рекол некоj си нешто во Петроград? И од чие име говори? (освен од името на 20-на студенти таму?). Мнението на Чуповски ке е меродавно, ако докажеш што барем 20 примероци од неговиот "Македонски глас" са биле доставени (и прочетени) во Скопие, Прилеп, Битола... Иначе - все едно ништо не е пишал и публикувал по причина што немало читатели.
---
Истата работа и со Сарафов на коj посмртно му слагат некакви слова за кои нема никакви доказателства што ги е рекол преживе.

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 20:16
Дваесет интелектуалци во тоа време , се одлична бројка за младата македонска наука. Весниците биле наменети за руската јавност , а примероци Чуповски кога доаѓал во Македонија носел со него , во документите се гледа и за почита која ја уживал во Русија од страна на македонската емиграција.
-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 12.Ноември.2012 во 21:50
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Каснаковски јасно е дека си немоќен.
Тие ставови ги има и кај Чуповски во 1913 година во весникот „Македонски глас„
Тие како мотив го цитираа Борис Сарафов од 1903 година.Како бре 1903 година кога треба да е 1936 година? 


Мунгос, Сарафов не го замешувај во вашата шема. Ќе жалиш.

Чуповски е руски храненик. Се што напишал е диктирано од Русите, освен тоа мајка му била од Крушево, па ништо не му значело националното чувство. Можел да се преправи на секаков, ако тоа го сакале газдите.

Тука се разправавме за Шарло и годината која е возможна да ги прифати идеите за посебност на македонската нација.

Пак тврдам дека 1926 г., која ти си ја напишал е невозможна.Покажи факслимил од документот и ќе докажеш дека си во право.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 00:47
Каснаковски , немам намера ниту да го бранам оној англичанец за „Македонција на Македонците„ тој се заборава важна е паролата , а ти ако мислиш дека јас ќе се бранам за постапките на Сарафов си се излажил.
Чуповски е од Папрадиште има и татко а колку што знам во Крушево не живееле само власи. :)
Годината е таа во папката(кутијата) оди во архивот и провери.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 14:24
Знаеш дека нема да одам да проверувам. Ти може да напишеш дека царот Самуил напишал дека е македонски цар, да дадеш некоја кутија и број и да ме пратиш да проверувам.

Идеите кои се напишани во документот не се од 1926 г. ВМРО /об/ тогаш си била на бугарски национални позиции.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 15:16
Јас пак ич немам намера да дебатирам со тебе за ова. Документот си е таму , на кој му треба нека си провери. И за крај па нели имате многу бугари во Македонија , нека оди некој нека ти провери.

А ставот на Шарло е негов став , сигурен си дека е 1936? Јас никаде не прочитав дека Шарло заборува за забранетата , за одлуката на бугарската власт да ги затвори политичките партии во 1934 година. Или Шарло би го заборавил овој факт кога би ја пишувал оваа статија?


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 15:39
А ти дали си сигурен дека си го покажал целиот документ?
И дали ти е точен преводот?

Цитирај Јас никаде не прочитав дека Шарло заборува за забранетата , за одлуката на бугарската власт да ги затвори политичките партии во 1934 година.


И зошто мислиш дека треба да пишува такво нешто?
Комунистичката партија била забранета уште во 1924 г. со ЗЗД.

Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 15:47
ВМРО (обединета) за таа партија зборуваме. А колку што самиот читаш во статијата зборува само за настани до 1925 година. Така да ако пишувал за  анализа во 1936 сигурно ќе напишел некој настап и по 1926 година.
А останато што да ти коментирам , толку ти разбира кликерот.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 16:00
... ВМРО (Обединета) развива широка активност во 3-та револуционерна област (Пиринска Македонија). Во 1928 година е предводена од Филип Атанасов и Христо Ампов,а кон нив се приклучија комунистите Методи Шатаров и Симеон Кавракиров.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Вътрешна_македонска_революционна_организация_%28обединена%29" rel="nofollow - Вътрешна македонска революционна организация (обединена)

Значи - до 1928 г. Шаторов е комунист и не е член на ВМРО (об). По таа причина нема как 2 години порано да прави разни извештаи на некакви измислени областни конференции. Освен што годината нема как да е 1926 таа работа ми мирише на фалшификат...

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 16:01
Па ете ти ги настаните по 1934 г.

ВМРО (Обединета) не можеше да не извлече поука од таа погубна грешка во македонското минато. Таа неможеше да не им извика гласно на бугарскиот и на балканскиот империјализам: долу крвавите шепи од Македонија! Таа не можеше да непочне борба за зачувување на Македонците од асимилација и за подигање на самостојната македонска национална свест, дека Македонците не се Срби или Грци, ниту пак Бугари, а се одделна нација. Истовремено и имено во тоа ВМРО (Обединета) постави солидна база на македонското ослободително движење за непрекината и аргументирана борба за слободна и независна македонска држава.Како што е познато Сматракалев пишува во врска со тоа прашање
Много често ще чуете да се казва, че македонската нация се поставя сега, от 1941 г. насам. В опозиционната преса се постави въпросът, че македонската нация е рожба на Комунистическата партия. “В ретортата на алхимическия кабинет на Комунистическата партия се роди, казват, македонската нация.” Аз не знам кой е писал тази статия, може Иван Хаджов да я е писал, но в края на краищата не е важно кой й е авторът. Тази идея за македонската нация, поставена вече научно, ясно и категорично не датира от 1941 г. Този въпрос не го поставиха македонските партизани, титовите партизани. Този въпрос го постави още ВМРО (обединена, през 1932 г. Верно е, че тогава, когато се постави този въпрос, ние, които поддържахме съществуването на македонската нация, бяхме наричани “предатели”, даже някои ни наричаха “сектанти” и т. н., обаче, въпреки това, тази идея си проби път, защото е исторически верна идея, защото с нея е истината. И в края на краищата тази идея разруши десетки години натрупваното, наслояваното великобългарско чувство.Според А. Динев фалшивиот лозунг „македонски Бугари“ бил симнат во 1935 г.

Мислам дека нема шанси “Историјата и суштината на ВМРО (Обединета)”,поднесен на Обласната конференција на ВМРО(Об) за Пиринсиот дел на Македонија од 1926година“ да е од 1926 г.


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 16:04
1936 g. судеи во процесот на ВМРО /об/

Чаракчиев излага идеологията на ВМРО (обединена) - не крие комунистическите си възгледи, но отрича връзките между ВМРО (обединена) и БКП, поддържа тезата за необходимото отделяне на Пиринска Македония от България и за наличието на „македонска нация“, което обосновава с политически аргументи - изявяването на македонците като българи пораждало подозрения към борбата им у съседните държави и другите македонски народности.


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 16:05
ВМРО (Обединета) во Пиринска Македонија

Во 1928 година се создава областен комитет на организацијата начело со Симеон Кавракиров. По различно време негови членови се и Борис Михов, Никола Грнев, Александар Мартулков и Христо Калајџиев. За периодот 1929 - 1933 се создаваат месни и околиски комитети. Групи на организацијата се формирани во Горноџумајска (1929 година), Петричка (1930 година), Неврокопска и Разлошка околија (1931 година). Основачка конференција се одржува во 1931 година во Неврокоп (денес Гоце Делчев), така што организацијата бргу ги опфатила селата Грмен, Копривлен, Либјахово (денес Илинден), Л’ки, Мусомишта, Скребатно и Фотовишта (денес Огнјаново). Се формирала и студентска група „Вардар“. Преку ВМРО (Обединета) се одвива и така нареченото Македонско прогресивно движење, коешто се бори против михајловистичката ВМРО.
---
Вопросот е: како во 1926 година може да има обласна конференциjа на нешто непостоечко?

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 16:08
Со помош на Чоли се потврди мојата теза од друг аспект.

Само да одбележам дека Чоли напочетокот не ја сметаше годината 1926 за сомнителна.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 17:09
Овде длабоко треба да се извинам околу хумореските..
Па ова просто е поезија...Ма какви
Ова ти е бре како танц по облаците.
Колку само меѓусебно разбирање тука проструи,
наспроти сите препукувања низ форумов...
Ова е што велет едно во милион.
Некој цел живот го минува и не може да ја
пронајде сродната душа,а овде тоа просто не
може да остане незабележано.Би ви препорачал
понатака да продолжите со лични пораки..
Па единственото нешто од вас кои како
гугутчиња си се разбирате што ќе го прочитаме
да се поплаките за триесетте дозволени пораки на саат


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 17:27
Орка, да не мислеш за себеси со твоите 24049 пораки? Каj нас ке ти викахме "ударник"

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 17:30
Да видиме што тврди ВМРО /об/ во 1930 г.

по повод на напис објавен на 11 јануари 1930 година во весник "Дојче алгемајне цајтунг". Во статијата во весникот се тврди дека " Македонците не се ниту Бугари, ниту Срби, а претставуваат посебно племе од jужноословенската националност". Како одговор на ова ВМРО (об.) објавила дека статијата не кажува ништо ново, бидејќи тоа е официјалната теза на великосрпската идеја.
... "Во Македонија посебна македонска народност не е имало и нема, како не е имало и нема пример швајцарска народност. Имало и има одделни народности кои кои повеќе кои помалку живеат во Македонија, како има француски, германски, италијански и романска народност, живеат во Швајцарија. И како што овие четири главни народности, приспособените во една географска, политичка и економска единица, носат заедничкото име швајцарски народ, така и Бугарите, Грците, Турците, Власите, Албанците и Србите, колку што ги има, родени и живеат во Македонија, формираат разнороден мозаик, кој што носи општото име македонски народ".


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 13.Ноември.2012 во 18:21
Да не пишав јас во Идивиди ординација
Гледаш не знам ни што сум мислел
Види сега тоа бројката под аватарот значела нешто...
Извини *Др.Чоли,што тоа јас разбирам па Ви се мешам...
*Др-Доктор најверојатно според бројот на пораки,кога јас со
мојата бројка сум ударник((што и тоа да значи кај Вас),
ете ти и тоа не го знаев дека имало некаква врска во целокупниот
профил на еден член)
------------------------------------------------------------

Чудо од народ сме.Господ рекол кога некој ќе те удри сврти
му го и другиот образ.Што лица ли што образи ли имавме


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 01:07
Оркестарот си викна една песна за своја душа и тоа е тоа.
Каснаковски и Чоли , која е логиката да зборува во 1936 година за ВМРО (обединета) а во тој извештај да не спомни ништо за забраната во 1934 година , и како тоа се организирала конференција во 1936 година кога тогаш сите политички партии се забранети со закон?

Личите на Мирко и Славко , демек двајцата некаде на некој форум сте се расправале за ова , па потоа овде дојдовте мене да ме убедите дека годината е згрешена.

Како што вика гробарот во „Бал кан кан„ тоа не оди така за се си има процедура.

Ќе ја потрсите кутијата во ДАРМ
Ќе го искарате документот.
Че ја намерите неговата веродостојност.

И потоа спремете статија и демантирајте.

Во меѓувреме скокни Кансковски од Софија до Скопје и растрчај се , заработи си ги парите за кој си платен.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 06:40
Немало е обласна конференциjа ниту во 1926, ниту во 1934 или 1936. Т.н. извештаj е касен фалшификат (не може да не се рече и дума за раководната рольа на БКП и КПСС; ама авторот на фалшификатот не знаел како се структурира комуньарската фразеологиjа)

-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:05
Мунгос, ако не ти е јасно ВМРО /об/ секогаш си била илегална. Таа никогаш не била забранета, бидејќи никогаш не била легализирана.
Освен тоа БКП е забранета уште во 1924 г. со ЗЗД.

Ти имаме покажано дека годината 1926 е невозможна.

Оди барај по кутиите ти, ти си го пуштил овој „документ“.

Или барем најди некој да ја потврди веродостојноста.

Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:39
http://archive.org/details/MacedoniantreasuretroveN" rel="nofollow - http://archive.org/details/MacedoniantreasuretroveN


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:40
http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume2" rel="nofollow - http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume2

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:41
http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume3" rel="nofollow - http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume3

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:42
http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume4" rel="nofollow - http://archive.org/details/Macedoniantreasuretrovevolume4

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 10:42
„Македонска ризница“ доби свој ISSN број од Меѓународниот ISSN центар во Париз, со посретство на ISSN центарот на Македонија. Со ова ја потврдуваме нашата сериозност во ангажманот околу овој проект и намерите тој и пон
атаму да опстојува.

Но ние тука не застануваме , нашето списание од денеска го има и во една од најголемите интернет архиви.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 14.Ноември.2012 во 15:38
Убаво е тоа, но имате nekoi слаби материали. Дали ќе сакаш да го браниш овој
http://ia601202.us.archive.org/BookReader/BookReaderImages.php?zip=/14/items/Macedoniantreasuretrovevolume3/3_jp2.zip&file=3_jp2/3_0003.jp2&scale=4&rotate=0Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 02:40
Да ти објаснам нешто како на прваче.
Земи напиши статија и демантирај.
Се останато е само една желба на жаба да биди поткована .....


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:02
Јас демантирам на форумот. Примерно годината 1926 од докладот на Шаторов.
Нема потреба да се демантира секоја напишана невистина.

Не знам некој да демантирал „Стар варс“.


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:06
газење од смеењегазење од смеењегазење од смеење-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:10
Star wars ти е антологија...
Ова вашево тешка сапуница,Малечката невеста побрзо ќе заврши


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:11
Наместо да се смееш кога не ти е смешно, покажи факсимил на документот да видиме дали ти си излажал или некој тебе те излажал.Постирано од: Орка
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:14
Немој да си му го покажал "факсимилот",ја уживам во неговото лажење


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:43
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Наместо да се смееш кога не ти е смешно, покажи факсимил на документот да видиме дали ти си излажал или некој тебе те излажал.

голема насмевка
А сакаш да ти платам да дојдеш од Софија во Скопје за да го видиш? Па еднаш и ти да излезиш од илегала намигнување
И до каде е твојата статија веќе поминаа неколку неделиголема насмевка


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 17:44
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

На која тема?
До два часа сум готов.

Шефе поминаа два месеци , а ниту с од статија голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 19:34
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Наместо да се смееш кога не ти е смешно, покажи факсимил на документот да видиме дали ти си излажал или некој тебе те излажал.


голема насмевка
А сакаш да ти платам да дојдеш од Софија во Скопје за да го видиш? Па еднаш и ти да излезиш од илегала намигнување
И до каде е твојата статија веќе поминаа неколку неделиголема насмевка


По леко ќе ти биде сам да одиш и да сликаш еден факсимил на документот.
Од финансиска гледна точка.Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 19:36
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

На која тема?
До два часа сум готов.


Шефе поминаа два месеци , а ниту с од статија голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка


Имам секакви статии подготвени, ама нема да ви се бендисаат во македонската ризница.

Оти се објективни.

Вие залетнувате по доктринерството.Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 20:40
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

На која тема?
До два часа сум готов.

Шефе поминаа два месеци , а ниту с од статија голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка


е па го пративте на одмор бе


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 20:53
И пред одморот имав статии, ама замисли како би напишале дека најголемите македонски херои имале бугарско национално чувство.

Ако бараме Македонци небугари, треба да се сконцентрираме врз дејците на српската и грчката пропаганда.Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 21:08
Ама дејците на бугарската пропаганда биле хероите на денешните етничките Македонци. Парадоксално!!!


Постирано од: d4 b3
Датум на внесување: 15.Ноември.2012 во 21:37
парадоксално ке беше ако Клинтон, мислам на Хилари беше победник во изборите пред 4 години

Тогаш првата дама ке бидеше машко

е ова ке бидеше парадокс


-------------
Go ahed be! Mejk maj dej!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 00:08
Каснаковски ти го имаш мојот маил , така да на друг да му филозофираш. Или заборави дека ми испраќаше книга за твоето гледиште на фалсификуваната бугарска историја???голема насмевка

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Ташко
Датум на внесување: 16.Ноември.2012 во 10:23
Како беше она: лингурите си лаат - карванот си врви...

-------------
Македонија вечнаИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk