IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 39>
Автор
Порака
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2013 во 12:20
Споменатат во текстот сентенциjа на Гоце Делчев: "Ослободуваньето на Македониjа е во внатрешно оружено востание, коj мисли поинаку, тоj се лаже и себе си и другите.."

таа реченица за први пат се поjавила во jавноста во сборникот " Илинден" 1903—1926. В памет на големото македонско востание, книга пета. София. 1926, стр. 15-20
Гоце Делчев. Писма и други материали

Чудна работа: една реченица да излезе за прв пат во 1926 г. и Шаторов веднага да jа промовира во своjот реферат. Мислимшто таа реченица сеуште не е добила популарност... Ами ако конференциjaта се е провела преди излизане на сборникот "Илинден", откаде Шоторов ке знае што е рекол Гоце?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2013 во 14:46
Чоли во јавност?
Па Шарло сигурно си имал информации од прва рака.
И за крај ,викни го каснаковски да му опнам една чврга по тоа тиквата.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2013 во 16:07
Пред вас е седмиот број од списанието „Македонска ризница “ со нови содржини кои ќе побудат интерес кај вас.
Во овој број ви донесуваме статии од нашата историја за Богомилите, Илинденското востание како и за еден деец кој бил суден поради афирмирањето на посебноста на Македонците, потоа една алка од македонскиот фолклор, македонскиот вез, како и прекрасен избор на наши поеми и поезија ...
За прв пат сме и во улога на промотори на новата книга на историчарот Борче Милошески „Предколумбовски цивилизации: Маи ,Инки и Ацтеки“, која има за цел да ни ги доближи овие древни цивилизации...
Воедно им изразувам благодарност на сите наши соработници за нивната искрена љубов кон својата татковина Македонија.
Ви посакувам пријатни мигови додека го читате седмиот број на Македонска Ризница

http://issuu.com/makedonska_riznica/docs/makedonska_riznica_7
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2013 во 17:54
хе, хе ... големи "докази" што богомилството потекнува од Македониjа:

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2013 во 11:08
Читај си ти Чоли , и сечи си зборчиња. А каков доказ е тоа сигурно ти , како и во случајот со Шарло нема да успееш да докажеш , само немам ич намера да дебатирам за статијата , имаш тема за богомилите и таму докажувај.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Ташко Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2012
Локација: МАКЕДОНИЈА
Статус: Офлајн
Поени: 217
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ташко Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 07:26
Како беше она: "Кучињата лаат, карванот си врви"

Во легендата на мапава со коси линии е означена "колевката на богомилството", а на мапата тие линии се каде?


Македонија вечна
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 12:02
Те карти разни:Поентата ми е што единствениот сигурен извор од епохата на богомилите е пишаното од презвитер Козма. Некак си е необоснован изводот на коментаторот на пишатоно од Козма што под "Бугарска земjа" требе да се подразбира "македонска земjа"...

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 15:05
цитат за Богомил и Йеремия от сборника № 759 от XV в. в библиотеката на Троицко-Сергиевата лавра:
“Были беяху два еритика в болгарьскои земли. поп Еримиа, а другыи попъ Б(о)гоумилъ. ти бо много писаша канунов и стихеръ и м(о)л(и)твъ. Еретици были исполнили ц(е)ркви своеа ереси."
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 15:37
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Чоли во јавност?
Па Шарло сигурно си имал информации од прва рака.
И за крај ,викни го каснаковски да му опнам една чврга по тоа тиквата.


Za toa li?


Тоа само докажува дека ти си препишувал и не си крив за манипулацијата.Изменето од Каснакоски - 03.Февруари.2013 во 15:37
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 16:51

Чоли , да не ги мешаме работите , ТЕМА Бугарија нема врска со реалноста , тоа е само каприц на Византија. Сакаш да ми кажеш дека ти беше http://en.wikipedia.org/wiki/Paristrion  

Паристрионец ?

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 16:55
голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка
Кој препишувал ?
Книгата за Шарло излезе по списанието Македонска ризница.

А самиот документ си е архивска единица.Ќе си одиш во архивот , ќе си платиш за него и ќе можеш да го објавиш. 

А ти плачење по цел ден. И уште те чекам за да објавиш статија под твое име и презиме. 
п.с.
Ми кажуваат дека си ме барал по други форуми? Па не се срами добро знаеш каде можеш да ме најдеш , јас сум туку и со име и презиме , а не како тебе со илјада никови.намигнување
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2013 во 17:09
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:
Чоли , да не ги мешаме работите , ТЕМА Бугарија нема врска со реалноста , тоа е само каприц на Византија. Сакаш да ми кажеш дека ти беше http://en.wikipedia.org/wiki/Paristrion  


Тема "Бугариjа" по времето на цар Петар?

Изменето од чоли - 03.Февруари.2013 во 17:10
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 07:00


На картичката на грчки јазик пишува:

„Βουλγαροι απαγχονίζoυν γυναικόπαιδα εν μακεδονία“

Превод:

„Бугари (1) бесат жени во Македонија“

Датумот на картичката не е посочен, но веројатно се работи за периодот за време на Првата светска војна, 1914-1918 година. Исто така и точната локација (град, село...) не е посочена, веројатно се работи за егејскиот дел на Македонија.

Фотографија и инфо: Благојче АндоновГледам - местото е едно и исто?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2013 во 19:23
I toa e istoto mesto

Ћуприја ne e vo Makedonija!
i tuka dolu

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.