IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МАКЕДОНСКА РИЗНИЦА
    Испратена: 06.Август.2012 во 02:22
http://issuu.com/makedonska_riznica

Од уредникот:

Почитувани читатели,

Два дена по големиот македонски празник Илинден, чест и задоволство ни е да Ви го претставиме првиот број на електронското некомерцијално списание „Македонска ризница.“

Списанието пред сѐ ќе биде наменето за теми од македонската историја, но не само онаа која на ова наше тло се случувала во дамнешното минато, туку и таа која што преку македонските собири, прослави и чествувања продолжува да опстојува до ден денес.

Ќе биде одвоен простор и за македонската култура и уметност, како и за случувања и личности кои што намерно или случајно не се опфатени во мејнстрим медиумите.

Во овој прв број на „Македонска Ризница“ ќе можете да прочитате за македонските премиери со потекло од градот Штип и интервју за македонскиот јазик со еден хрватски лингвист, да погледнете два кратки стрипа и неколку разгледници од Скопје после земјотресот, а преку фотографија и текст ќе Ве пренесеме и на собирите во Разловци и Овчарани.

Секако главната тема на бројот е големиот македонски празник – Илинден.

Поздрав до сите Македонци и нека ни е вековите Илинден.


Изменето од mungos80 - 05.Ноември.2012 во 10:56
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 10:30
Да не си одил во Овчарани, бре Мунгосе?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 10:52
Зa Лазар Киселинчев требало да наведете извор на информација

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 11:06
Вапцаров напишал така-

Над моjта земja

в небето

опира

Пирин.

И мурите в бурja

илинденски приказки пеjaт,

над Охрид лазура е

толкоз просторен и син,

а оште надоле

е светлија брег на Егеја.
Некој составил нови стихови-

Над мојата земја
в небото
опира
Пирин
Облаците в бура
илинденски прикаски пејат,
охридскиот лазур е
бескрајно син и ширен,
а надолу уште
изгрејсонце Егеј го грее.


Основната разлика-
Кај Вапцаров мурите пејаат илинденски прикаски,
кај имитаторот облаци пејаат.

Кај Вапцаров нема никакво "изгрејсонце“ што грее.Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 11:21
Цитирај 4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Авторот на прашањето дали може да каже зошто Јагиќ го нарекува „македонист“ и како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик?

Само за сведоштво - Јагиќ сметал дека македонските дијалекти се дел од бугарскиот јазик.
Jaгиќ напишал така

Ако е потребно да ја прашаме Виолета Матијевиќ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 11:43
оригинал - Така, по чудо, благодарение на мажеството на двамата, биде спасено от позор и јавна гибел населението на село Черешница на 27. август 1903 г.превод - Така, по чудо, благодарение на херојството на двајцата, од срам и погубување беше избавено населението на селото Черешница на 27. август 1903 година.Ме зачудува дали Александар Стеванов има документ за знаење на бугарски јазик.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 11:51
како го разбирам jас лингвистот:

има македонски jaзик близок до бугарскиот но нема ништо лошо македонците да му викаат македонски

само jас ли го разбирам вака или и некоj друг го разбира вака?
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 12:23
бай да вей што значи Ризница
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 12:36
Добро што праша.
Инаку ќе си мислев дека ризница си е ризница, а то друго било

ризница
мн. ризници
Вид збор: Именка, женски род
1. Просторија каде што се чуваат скапоцености, богатство, благо.
Англиски: treasury
2. Просторија во цркви за чување на одежди и други скапоцености.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Влегоа во ризницата на манастирот.
3. Богатство на нешто.
Англиски: treasure
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ризница на културното наследство.
Ризница на знаења.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 12:46
jасно ризница не е ризница
е како е ризница на македонски?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 16:48
Да. Бев во Овчарани.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 16:54


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Цитирај 4. Има двајца исклучителни хрватски македонисти Ватрослав Јагиќ и Горан Калоѓера, кои се активни во проучувањето и промовирањето на македонскиот јазик. Дали Вие сте учестувале и дали би учествувале на некој симпозиум во Македонија?


Авторот на прашањето дали може да каже зошто Јагиќ го нарекува „македонист“ и како Јагиќ бил активен во промовирањето на македонскиот јазик?

Само за сведоштво - Јагиќ сметал дека македонските дијалекти се дел од бугарскиот јазик.
Jaгиќ напишал така

Ако е потребно да ја прашаме Виолета Матијевиќ?

голема насмевкаголема насмевкаголема насмевка

Птицо моја , јас го правев интервјуто со Мате , авторот на книгата , а тебе ако нешто не ти е јасно побарај го Мате и тој ќе ти објасни.
http://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ie=UTF-8&ion=1#hl=en&sclient=psy-ab&q=mate%20kapovic&oq=&gs_l=&pbx=1&fp=a2397979472d9e8e&ion=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1920&bih=955

Еве ти кратко за тоа кој е Мате и каква улога има во Хрватска. 

А ти пред да започнеш со филозофирање и уништување на темата излези еднаш јавно со име и презиме и пробај да ме демантираш во нешто , овие глупости твои немам намара да ти ги објаснувам.

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 17:18
Јас не прашам за Мате, прашам за Јагиќ.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 17:32
Цитирај ... излези еднаш јавно со име и презиме и пробај да ме демантираш во нешто...

Тука сум, ама само јас

Членови онлајн:Каснакоски

Дојди да те демантирам за Јагиќ.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 39>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.