IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85
    Испратена: 05.Август.2012 во 21:39
Дали е вреди да се дадат повеќе пари на Nikkor 16-85 во споредба со Nikkor 18-105. Едниот објектив е доста поскап од другиот а се прашував освен метална навртка и поширок агол на гледање дали и брзината на фокусирање е доста побрза на Nikkor 16-85 или е слична како и Nikkor 18-105. Патем , едно прашање пред 1 година видов дека кит со D7000 и Nikkor 16-85 беше 98.000 денари па се прашував колку би му изнесувала цената денеска?
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 23:14
Не. Цената била и сеуште е превисока.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 00:11
Поарно додај пари за 18-200.  
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 01:03
18-200 е надвор од мојот буџет. Планирав да дадам максимум до 85-90 илјади. Ако некој знае колку чини D7000 со 16-85 нека ми каже па да подразмислам малце, патем да си прашам дали овој објектив фокусира побрзо од 18-105?
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2012 во 19:11
Имам некој впечаток дека не си баш упатен во ова па еве еден мој совет за објективите. Ако планираш да чкрапаш туристички фотчина за на фејсбук тогаш овие со голем фокален распон ти се ок. Ем зум колку сакаш ем додатна "предност" е што се долги ко магарешки *** па така би изгледал професионално пред лаиците.

Но, ако планираш да се занимаваш со Фотографија (без разлика хоби или про), е тогаш ти се бадијала потрошени пари.
Фокално гледано, не е доволно ни широкото ни телето, а капак на се е малата бленда. За 1500 евра има далеку подобри варијанти од скапа кропка со туристичка тегла.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 11:20
Да бидам искрен не сум којзнае колку упатен што се однесува до објектививе.Патем кажано и јас сакав да го купам никор 18-200мм објективот ама ми дојде прескапо (околу 100.000 денари заедно со апарат) и затоа после долго размислување сепак се одлучив за 18-105мм. Сепак една друга опција ми се мота низ глава а тоа е да го купам ова новото Sony RX100 што излезе сега скоро, има доста широка бленда (f=1.8) и вади релативно добра слика при високи ИСО-а. Ама сепак нешто ме влече повеќе кон D7000 + 18-105mm изгледа затоа што никогаш не сум имал ДСЛР а одсекогаш сум сакал, а и искрено кажано ова сониво ми изгледа како некоја играчка и тоа доста скапа играчка Најдобро ке биде да почекам уште некој месец бидејки сите зборат дека наследникот на D7000 ке излезе некаде околу септември - октромври. Па ке видиме како тој апарат ке се покаже. Се надевам нема да набутаат 24 или повеќе мегапиксели во него па со тоа да ги влошат ИСО перформансите
Сепак сакав да ве прашам вас бидејки приметив дека тука има доста поискусни фотографи од мене : колку сте задоволни од Никон Д7000?
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 16:28
Posto ke ti bide prv SLR koj i da go kupis, zasto da davas tolku golemi pari za D7000. Imas D5100 za nekoi 400eur poeftino. Istiot senzor, a prednostite na D7000 sigurno nema da ti trebaat. D3100 e isto taka odlicen. Ke vidis deka za amatersko slikanje/strakanje teloto ne pravi skoro nikakva razlika.
Za objektivite, 18-200 e preskap, ne ti se isplati da doplakas tolkavi pari. Istiot muabet kako i za teloto.
I uste edna rabota, ako cekas naslednici nikogas nema da kupis aparat.
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 17:23
Мартине, земи си поевтино телце и купи посалам објективи. Да фрлиш 1500е и да чкрапаш со 18-105 ти е чист промашај.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 18:48
Не ти треба ДСЛР фото апарат.
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 20:45
Za 90K denari:

Nikon D7000 kit so 18-105 +35 f1.8 ~84K

Iako po mene mozebi D7000 + Tamron 17-50 f2.8 + 35 f1.8 ~96K e definitivno podobar izbor...

Jas imam D7000 i kit 18-105 i vo studio e odlicen, so D60 IR modificirano telo e isto odlicen.
Za lanscape e super D7000 so Tokina 12-24 a za Macro so Tamron 90 f2.8 e izvonreden (isto i za portreti). Ama toa sum jas i mojot stil, za tebe mozebi treba sosema nesto drugo. Sovet e da pocnes so kitot, a ponatamu, vremeto samo ke si pokaze. 

Dali da zemes pomalo (poeftino) telo? Zavisi... Jas do pred 6meseci 5 godini slikav so D50 od 6Mp, i nemav problem za printovi do 30x45cm, so D7000 printovi do 80x120cm mozam da gi vadam so ist kvalitet.

Taka da nema da te boli glava od pokvalitetno telo...
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 21:20
Ako Nikon D7000 so 18-105mm e cist promasaj togas zosto e tolku mnogu popularen kit? :) Ja licno imam videno eden sto poseduva Canon 7D i bidejki deckoto nemase pari za objektivi si kupi obicen 18-55mm i si e presreken so komboto. Po tvoja logika toa bi bil uste pogolem promasaj. Jas mislam deka sekoj treba da si odbere oprema spored potrebite,zelbite i moznostite. Eve mene na primer mene mi treba dobro telo so dosta opcii za da eksperimentiram i da ucam novi raboti vo fotografijata a za objektiv dovolen mi e samo eden edinstven. 18-105mm odlicno gi ispolnuva moite potrebi a i plus ic ne mi e merak da menjam objektivi. Naviknat sum cel zivot da slikam so aparati sto imaat fiksen objektiv i samata pomisla da menjam objektivi mi e nekako stoznam..... ednostavno nesakam da se zamaram so toa :D a i strav mi e da ne mi vleze prasina vnatre na senzorot pa posle dopolnitelni trosoci i za toa....
Inace za naslednik na D7000 cekam do dekemvri ako ne iskoci do togas ke si go zemam D7000 mozebi i cenata ke mu padne za 1-2 iljadi do togas.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 22:11
Ne znam kolku ti e potrebno teloto na D7000... jas bi ti predlozhil da ja razgledash alternativata i na najnovata D3200. Nejzinata cena e skoro polovina od ona na koja ti planirash, pa na taa smetka mozhesh da si dozvolish pokvaliteten objektiv ili set od dva objektiva.

Ponoviot senzor na D3200 ima podobar rejting od onoj na D7000:


A vo direktna poshiroka sporedba na performansite, dvata fotoaparati se skoro identichni:


I kje povtoram, dokolku fotografiranjeto ti e hobi i ne ti se potrebni trakatancite na D7000 koi nedostavuvaat kaj D3200 seriozno razgledaj ja ova alternativa. 


Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 22:32
Батка тебе не ти треба совет. Ти веќе си се решил и овде само очекуваш да ти потврдиме. Купувак и чкрапај па ќе правиме муабет после извесно време.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2012 во 22:44
Fala ti Zorane za ovie linkovi. Gi dzirnav ama sepak nekako i slikata mi e poubava na oko i samoto telo na D7000 e dosta po.... kako da go narecam... dosta poubavo i za oko i za vo raka. Mnogu dobro "legnuva" na raka D7000-kata :) Patem kazano kojznae koga ke kupam pak novo telo i zatoa sega sakam da se opremam si dobro telo a sto se odnesuva do objektivite kojznae mozebi vo idnina ke dokupam uste nekoj. Ako mi se ovozmozat uslovi planiram da si kupam nekoj sirokoagolen objektiv i po moznost nikkor 70-300 , ama seuste ne sum siguren za toa. Ne mi se dopaga idejata da menjam objektivi. Sepak fala na sovetot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.