IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nikkor 18-105 vs Nikkor 16-85

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 15:31
Originally posted by Martin87 Martin87 напиша:

Najbitnite 3 stvari poradi koi sto ne bi kupil 5100 e sto gi nema 39-te fokusni tocki, go nema crnobeloto LCD ekrance i pogolemoto telo koe podobro legnuva na raka.


maloto info LCD nema ni da go poglednuvas, na sekoe telo ke se naviknes posle nedela dena i ke ti lezi vo raka, AF tockite ne vredat 400eur.
Stom najgolemata razlika, fokus motorot ne ti e biten, vikas nejkes da menuvas objektivi znaci stvarno ne e biten, ne ti treba D7000.
No tvoi pari, ti odlucuvas.

PS.
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25916&title=dslr
Neli kupi Canon 300D pred mesec dena? Sto stana so toj muabet?
Da ne se svede i ovoj pat na isto, nisto od aparat?
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 17:04
Canonot sto kupiv na staro crkna za 3 dena i edvaj posle 300 zaebancii uspeav da si gi zemam parite nazad i da mu ja vratam "ciglata" na sopstvenikot. plus i vo meguvreme edni rodnini od stranstvo mi dadoa pari i ete resiv da kupam na novo asalen aparat so garancija. Vise vo zivot nisto ne kupuvam na staro kamo li aparat. A za ova deka nema ni da go poglednuvam maloto LCD greska si. Site setinzi za ISO exposure focus points JPEG-RAW selekcija planiram da gi praam tokmu od maloto LCD.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 10:01
tie 400 evra gi racunas so kit objektiv 18-105 so odat i so d5100 i so d7000 taka? vo pixplus.

za 400 evra, jas bi zel edna 35 F1.8, i eden blic. Mene momentalno mi falat tie raboti.

a ako veke nekoas zemam telo, posle 5100-kata, edinstveno za sho bi razmisluval bi bilo FF.

pozdrav
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 12:29
Slusnav deka od nikon naskoro ke izvadele "eftin" full-frame aparat D600, ama za zal e nadvor od mojot budzet. Spored glasinite ke cinel 1850$ samo za telo a so kit objektiv (24-85mm) ke cinel plus uste 500$. Kaj nas sigurno cenata namesto vo dolari ke bide vo evra taka da F*CK IT- TOO EXPENCIVE
Ne ke bese loso celiot kit da cinese 1800$ ama toa e. Full-frejmovite bile i sekogas ke si bidat skapi.
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 14:07
Jas ti garantiram deka si ti greska za maloto LCD.
Toa e ostatok od filmskite denovi koga nemase drugo ekrance.
Zasto bi gledal vo malo ekrance koga istoto toa go imas na mnogu pogolem poostar kolor ekran.
Druga rabota, polesno za drzenje i setiranje na aparatot e koga go gledas odzadi otkolku odozgora, skoro site dugminja se od zadnata strana na D7000, da bese zbor za Canon kade tie podesuvanja se odma nad ekranceto, ajde OK do negde.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 15:08
^^
Се си има зашто. :) Ама да не си ги мериме нели.


Употребата на горното екранче нуди автономија од 800 слики, додека употребата на задното екранче НАМЕСТО горното нуди автономија од 300 слики. Понатаму си пробал да гледаш во задното екранче на сонце? 

Се си има, не е ништо пљукни залепи.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 16:16
Jas tokmu zatoa sakam da go koristam maloto ekrance. Za da zastedam baterija. Inace vo pravo ste. Stvarno e poubavo da go setiras aparatot preku kolor ekranot ama toj trosi dosta struja, a ova crnobelovo netrosi skoro nisto. Toa e edina pricina poradi koja go preferiram crnobeloto ekrance.
Кон врв
deteplete Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deteplete Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2012 во 16:59
Купи си D7000 и 18-105 нема да згрешиш. Добра комбинација е.

Види како ти се бендисува, ако не, продај го објективот за 10000, додај пари и земи го 17-50 тамрон-от 2.8

D7000 иако вади иста слика со д5100, подобро лежи во рака и е подобро балансиран со објективите како 17-50, 50 1.4, 10-24мм итн, кои на д5100 знаат да видат фронтално тешки и да го веднат апаратот нанапред.

Плус да не праиме муабет за окуларот кој покрива 100% кај д7000, призма е наместо огледалце и е посветол и поголем. Си има доволно работи што ја оправдуваат цената кај Д7000, одличен избор ти е и нема да згрешиш, кит објективот кога и да посакаш лесно ќе го продадеш, солиден студиски алат е и се бара често и од професионалците.

Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2012 во 13:06
sto mislite sto da mu stavam na mojava d60
NIKKOR AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
ili
Nikon 16-85mm f/3.5-5.6G AF-S DX ED VR Nikkor Wide-Angle Telephoto Zoom Lens for Nikon DSLR Cameras
ne znam sto da odberam???
POMOS
EDNATA E 18-105MM -260EU
A DRUGAVA 540EU??
STO E MALKU POSOLENA
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2012 во 09:30
^^ Ја разгледа темава подетално? Истата дилема ја имаше и Мартин. Сега засега мислам дека води 18-105ката. да
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2012 во 15:28
ffffffff ne znam sto da pravam???
posto on ima drugo telo?a ovdeka e drugo telo zato ne znam sto da pravam?
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2012 во 20:12
Aj i jas malku da se vmesam...

Nitu dvata objektiva ne se da se ces veni po niv, a kvalitetot na 18-105 e odlicen, tak da za mene e no-brainer vo ovoj slucaj... Epten ako ti se bitni tie 2mm na sirokiot kraj (vo sto se somnevam) bi zemal 16-85, iako za razlikata od poarite ke najdes 10-20 sigma ili slicno siroko na staro, ka ke imas UWA... Po mene 16-85 ne e objektiv za investicija. da e nekoj prime, bi razbral i bi dal pari...

Go imam 18-105 go slikam na D60 vo IR, i na D7000 regular, i na dvata e odlicen...

16-85 ne sum go slikal, ama od toa st ogledam na net, vo kvalitetot na slikata ne gledam nekoja drasticna razlika...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 11:26
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

ffffffff ne znam sto da pravam???
posto on ima drugo telo?a ovdeka e drugo telo zato ne znam sto da pravam?

I dvata funkcioniraat na bilo koj Nikon DSLR, taka da nema vrska koe telo e vo prasanje. Edino ne se za FX format, mada i tamu moze da funkcioniraat vo crop mode. 


Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2012 во 15:39
NIKKOR AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR-260,78 EUR-pixplus nas pazar
Nikon 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX-EUR 526.24 b$h
razlika nekoja ima pomegu niv 2-ta rabotava e sto 18-105 i jas imam slikanoo so d60kava ali me interesira kako bi se odnesuvala 16-85 na d60telo,a i normalno tie 2mm ke bidat interesni baremspored mene toa e cela rabota
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,939 секунди.