IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Надеж за заминување во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Надеж за заминување во странство

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Barichko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barichko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Надеж за заминување во странство
    Испратена: 03.Август.2012 во 11:49
Здраво, имам 24 години, имам завршено курсеви по графички дизајн, 3д анимација и што уште не. Мојот проблем е што неможам да најдам работа или пракса. Се што бараат е да имам 2-3 години работно искуство, без тоа мало морген.

Веќе преку такво ми е, каде и да идам на пракса, да работам како некој што работи за плата, а јас за ништо, уште згора на се, се ебаваат со мене. Нема ни атмосфера, се лопови.

Струката што сакам да ја работам е 3Д анимација, но нема кај нас ништо такво, освен фх3х, бев кај нив, си змаинав после 4 месеци, по мизерни луѓе нема.

Сакам да успеам во животот и да имам асална кариера. Но тоа значи да си идам од тука, веќе неможам да издржам, знам дек анадвор не е бело, но барем да се обидам, ако биде нешто, не планирам да се враќам.

Сакам да идам во канада, да студирам ова што сакам да го работам, но пред да идам сакам да имам барем некое познавање, но како?

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 12:40
Фино лепо земи си потврди/препораки дека си одел на пракса таму, ваму онаму и аплицирај за секое слободно место што ќе излезе на najdirabota.com.mk и на vrabotuvanje.com

Нормално е дека кога вработуваат некого очекуваат да има некакво работно искуство, за тоа постои волонтирањето и праксата. Тоа што сакаш да го работиш тешко дека ќе го работиш во Македонија, а уште потешко надвор. Денес ретко кој работи она што сака, сите работат она за кое има слободно место.

Работи како фриленсер, има сајтови преку кои можеш да најдеш работа, всушност девојка ми порано работеше баш така (графички и веб дизајн) , на тој начин ќе можеш да ги покажеш проектите на кои си работел. Во графичкиот, веб дизајнот, 3Д и слично не е толку важно колку години работно искуство имаш, туку што се си изработил. Би требало да го знаеш ова до сега. Направи си портфолио, покрај стандардното CV и со среќа.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 14:08
Е другарче лоша струка си одбрал...Онака од искуство.
Дека ти верувам е фактот што многу добро знам како одат работите,
а си ги опишал онака како што се барем во prepress дизајнот.
Не верувај дека каде и да отидеш ќе те седнат на столче и ќе
трчаат околу тебе да те научат.
Имаш еден куп туторијали,ќе треба да вложиш многу време.И
не се плаши да прифаќаш работа,сигурно имаш некој и кој 
ќе ти помогне ако некаде заглавиш.Посетувај форуми од таа област и
многу повеќе ќе научиш околу финалната припрема за печатење (марго,цајтни,бушени текстови...итн) Истото важи и за 3D анимациите,каде пак уште потешко е да завлезеш
поради фактот што има само четири пет луѓе во државава што си ја делат работата.
И дека ќе те седнат и да ти го дадат нивниот леб не верувам...За жал.
Неколку месеци наназад и јас ги пратам огласите и тапа е барем според моето искуство
и работата што ја барам.Пред и се оти веќе клиентите во голем број си носат среден prepress.Во своите рекламни тимови си имаат и деца кои чепкаат илустратор,ин дизајн фотошоп.И потешко е да лоцираш такви работни места кои и пред да бидат огласени
всушност се пополнети.
 
Еве ти еден оглас,на кој и јас се имав јавено пред некој месец но не ми одговараше...По твоите критериуми види си може ќе ти се посреќи...Нека не те плаши што воедно и оператор
на печатар се бара.Оти влегувајќи во дизајнерските води јас си исковав и офсет печат занат.
Кој што сега поради сите случувања со дизајнот и ми е приоритетен всушност.
 
Е во делот за заминување,некој добронамерен иселеник најубаво да каже.
Оти ако моето искуство ти го кажам како и мене и ти ќе се откажеш од одење во Канада.плазењесмеење
 
 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 14:35
Во Канада прво ќе го прашаат дали има канадско работно искуство.  плазење

И што ќе им каже ???

Затоа, како што убаво објасни Сантијаго, луѓето уште во текот на студирањето волонтираат во разни бизниси, корпорации и организации, за да можат подоцна, кога ќе завршат со учењето, веќе да имаат некакво работно искуство по струката и да можат да покажат што сториле до тогаш. Патем на тој начин се запознаваат со работата и ги запознаваат луѓето во бизнисот, како што и нив ќе ги запознаат нивните идни потенцијални работодавачи. Па дури и тогаш, пред вработувањето најчесто се оди на волонтирање и хонорарно работење и така се достига некакво одредено работно искуство кое потоа претставува асет за аплицирање на редовно вработување.

Оноа "јас завршив школо и сега сакам да се вработам онаму каде што најмногу сакам" одамна не постои во светов.

 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Barichko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barichko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 16:52
Фала дечки, но знаев дека ќе ме разберете погрешно. Јас во никој случај не сакам да ми висат на глава и да ми кажуваат ова прави тоа прави, но барем некоја помош да дадат е супер. Јас кога бев во фх3х со уште 5 деца, и све што праевме беше тие што бевме на пракса, ниту еден од вработените кога прашував немаше намера да помогне.

Јбг тоа ме интересира, неможам нипто др да праам што не ме интересира.

Барем во Канада, ќе идам во едно годишен курс, каде што ќе научам.
Од форуми нема чаре, вика барај на нет.

И не планирам да се откажам од канада. знам луѓе пто одат а немаат саглам у тоа тикавата, зошто не и јас. Мене само ми треба работно искуство.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 19:58
 
Originally posted by Barichko Barichko напиша:

Фала дечки, но знаев дека ќе ме разберете погрешно. Јас во никој случај не сакам да ми висат на глава и да ми кажуваат ова прави тоа прави, но барем некоја помош да дадат е супер. Јас кога бев во фх3х со уште 5 деца, и све што праевме беше тие што бевме на пракса, ниту еден од вработените кога прашував немаше намера да помогне.

Јбг тоа ме интересира, неможам нипто др да праам што не ме интересира.

Барем во Канада, ќе идам во едно годишен курс, каде што ќе научам.
Од форуми нема чаре, вика барај на нет.

И не планирам да се откажам од канада. знам луѓе пто одат а немаат саглам у тоа тикавата, зошто не и јас. Мене само ми треба работно искуство.
Извини сега, морам да потенцирам некои работи ... 

Нема да ти висат ни во позитивна ни во негативна смисла на глава. Ако ме разбираш што сакам да кажам...

Никој нема да ти помогне, затоа што никој нема да ти го даде занаетот туку така, никој нема да ти го даде пријателот туку така и никој нема да ти помогне без да има корист. Ете денес овие правила важат.
Така да, не очекувај дека некој ќе те седне и целото знаење ќе ти го пренесе туку така. На интернет има многу туторијали, не чекај од некого тоа што можеш да го научиш и сам. 

Не во Канада, не во Америка, абе кај сакаш оди.. никогаш нема да те научат СЕ што ти треба од струката. Од форуми има чаре, ако си сунгер да впиеш се што ќе ти кажат (ова малку тешко) .. форумот е сепак на нет, има ИТ форуми, имаш специјализирани за дизајн...оди и учи. Мајстор не се станува преку ноќ.

Веќе еве и Месинџер ти кажа нешто слично на моето .. Сакаш работно искуство? - Работи за без пари. Многу е едноставно. И тоа определување дека само 3Д сакаш да работиш кога знаеш и други работи ти дава само еден голем минус. Сакаш работа, ќе ти понудат графички дизајн а ќе речеш .. НЕ сакам 3Д. Епа нема и јаре и паре.. нешто ќе жртвуваш.

За иселувањето во Канада...
Провери дали е дефицитарна професија, дали воопшто примаат апликации со таква работа?
Знаеш француски? Мислам дека не е задолжително ама и те како ќе ти помогне понатаму.
Спремен си цела година да волонтираш некаде за ич пари? Или за некој минималец? И да плаќаш за курс, сместување и јадење? Имаш само 24 години ... кога би ја завршил постапката може и 26...


P.S.... Научи дека Канада се пишува со голема буква, исто како Македонија. Елементарен критериум за апликација ти е тоа .. намигнување
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 20:53
Originally posted by Barichko Barichko напиша:


Јбг тоа ме интересира, неможам нипто др да праам што не ме интересира.

Барем во Канада, ќе идам во едно годишен курс, каде што ќе научам.
Од форуми нема чаре, вика барај на нет.

И не планирам да се откажам од канада. знам луѓе пто одат а немаат саглам у тоа тикавата, зошто не и јас. Мене само ми треба работно искуство.

Ne znam kako odat sega rabotite so apliciranje za studentska viza vo Kanada, pa ne mozham da ti dadam nekakvi upatstva vo vrska so toa.

No znam deka kje ti trebaat pari za patuvanje, shkolarina, kirija, ishrana, oblekuvanje... ako voopshto te primat na nekoj fakultet veruvam deka Kanadskite emigracijski sluzhbi kje ti baraat garancii so pari vo banka ili od nekoj tvoj rodnina vo Kanada (dokolku go imash).

I ako otidesh tamu... i ako se zapishesh na fakultet... povtorno kje mora da barash volonterska (ili minimalno platena) rabota dodeka studirash i kje bidesh presrekjen ako voopshto ja najdesh vo najshirokiot smisol na zborot od aspekt na onoa shto ti bi sakal da rabotish.

Treba da razberesh deka vo zapadnive zemji najbitno e da piknesh nekade noga... bilo kade... oti toa kje ti dade shansa da se zapoznavash so lugje preku koi mozhebi kje ti se ukazhe mozhnost (kje slushnesh informacija za nekoe interno vrabotuvanje, za eventualen konkurs od trteta strana, privremeno vrabotuvanje, vrabotuvanje po potreba - frelens...) da aplicirash onamu kade bi sakal da rabotish.

Nemoj da mislish deka vo zapadnite zemji denes e mnogu poinaku od Makedonija. Imaj na um deka i tamu uchat mladi lugje kako tebe, lugje koi se rodeni vo tie zemji, koi perfektno go poznavaat jazikot, koi imaat prijateli i poznati po biznisite, koi imaat diplomi od nivni akreditirani shkoli, koi vekje volontirale ili rabotele kako frilens...

Ne sakam da razberesh oti ne bi imal shansi za rabota, tuku sakam da ti svrtam vnimanie da ne ochekuvash neshto mnogu porazlichno od onoa shto go dozhivuvash vo Makedonija. 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 23:05
Многу си во право Messengerда
За овие работи најубаво се дебатира преку одредени примери,а фала Богу ги има многу
во нашето поднебје.
Нашите желби и брановите низ кои животот не води не секогаш се усогласени.
Убаво е нешто да се сака,а уште поубаво е да истото се исполни.Но за тоа треба
мноугу макотрпност откажувања,и спремност за големи разочарувања.
Или би му дошло сонувај,но држи ги широко отворени очите...
Конкретно од оваа струка мој колега отиде во Канада,со одлично портфолио,
и искуство на дизајнер кому многумина може да му подзавидат.
Но Канада не го пречека со раширени раце.Знам дека две години работеше
нешто сосема трето...Да сега е влезен во системот работејќи сосема
друга дејност,а дизајнот му е стара љубов...
Инаку Barichko,сето тоа не го кажав буквално околу висењето на глава...
За да некој седне и те упати во било што,подифолт оти ти сакаш да научиш...Не одинека ти е срам
Ехеееееееее колку пати кола кршев одејќи по риба,кафанчиња за
да ги примам првите искрени совети(никако со таа намера).Сакам да речам
најважно е искреното приоѓање во коминукација со колегите,а не остварувањето
на личните амбиции
Тргни од најелементарната работа...Она ти се свиѓа,ама ти неа неплазење
И шта садхи, хи...
За се си треба труд и трпение,а најважно од све човечност...намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2012 во 23:18
Bratuched mi dojde so diploma na mashinski inzhiner i so podebelo portfolio od proekti i CAD-CAM predavanje vo shkoli... i prvite 4 godini praveshe deliveri na pici, a dve drugi godini raboteshe bilo shto koe barem nekako odgovarashe na negovata diploma dodeka na krajot ne si go najde rabotnoto mesto soodvetno na kvalifikacijata - CadCam proektiranje.

A deka ne e toa taka samo so novodojdeni emigranti mozhe da posluzhi i primerot na Neil Diamond. Chovekov 5 godini  prodavashe hot-dogs na ulicite na New York dodeka trchashe od eden do drug producent vo ovoj grad obiduvajkji se da gi zainteresira za negovite pesni... 5 godini prodavashe hot dogs, iako onoa shto go sakashe da go pravi beshe komponiranje i peenje pesni... i toa ne bilo kakvi pesni, tuku svetski hitovi.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 00:14

...е така и треба ,со ред..додека не види мака нема да си го цени ни својот ни трудот на другите.Кај нас не важи тоа правило и затоа сме на тоа дереџе....не сакам да давам примери.

...иначе јас не одам ни во Канада,таа дојде кај нассреќа.Стварно плати пониски одколку таму,ама затоа и работата помалку..кој ги тркала.Нашле тие со нас тикви да садат.големо гушкање

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2012 во 21:02
Originally posted by Barichko Barichko напиша:

Здраво, имам 24 години, имам завршено курсеви по графички дизајн, 3д анимација и што уште не. Мојот проблем е што неможам да најдам работа или пракса. Се што бараат е да имам 2-3 години работно искуство, без тоа мало морген.

Веќе преку такво ми е, каде и да идам на пракса, да работам како некој што работи за плата, а јас за ништо, уште згора на се, се ебаваат со мене. Нема ни атмосфера, се лопови.

Струката што сакам да ја работам е 3Д анимација, но нема кај нас ништо такво, освен фх3х, бев кај нив, си змаинав после 4 месеци, по мизерни луѓе нема.

Сакам да успеам во животот и да имам асална кариера. Но тоа значи да си идам од тука, веќе неможам да издржам, знам дек анадвор не е бело, но барем да се обидам, ако биде нешто, не планирам да се враќам.

Сакам да идам во канада, да студирам ова што сакам да го работам, но пред да идам сакам да имам барем некое познавање, но како?

 
Млад си - пробај да се запишеш на студии во Канада - тоа ти е наједноставен начин да емигрираш и да стигнеш таму каде си наумил. Имигрантите кои успеваат во своите професии тука се или (светска) класа - постари но многу мотивирани и огромно искуство, или пак мотивирани млади луѓе кои завршиле школо во Канада. За просекот нема место, тие завршуваат со разнесување весници, пици или работејќи друга работа под нивните формални квалификации. 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Barichko Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Август.2012
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Barichko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 17:11
Тоа и сакам,да се запишам на студии таму. Ни пред да идам, сакам малце да го научам тоа што го сакам, Пред се сакам да научам да цртам, пошто сите ми викаат дека потребно е.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.