IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?
    Испратена: 08.Јули.2012 во 02:47
Документарен филм од BBC:Изменето од Messenger - 08.Јули.2012 во 04:41
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2012 во 03:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2012 во 04:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2012 во 23:52.
Неможат - и неможат – и не ќе можат неверните мудреци од овој свет да сфатат, дека:

Од исток поисточно е учењто совршено точно
далеку повисоко од хималајаХалелуја!!!    


   
.     
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2012 во 23:10

  
Изменето од Messenger - 15.Јули.2012 во 23:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2012 во 23:37

Изменето од Messenger - 16.Јули.2012 во 06:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2012 во 12:03


.


Еве уште еден кој што обожава да се врти околу стари гробови и лешеви, лажејќи си го паметот свој - и паметот на другите - со лешот на лажниот “исус“ од индија!

Erich von Däniken, во придружба и служба на антихристите од индија и нивните вазали.
   


Изменето од spiros - 16.Јули.2012 во 12:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2012 во 14:02
Aleksandar ( the great) bil....Isus?!?изненадувањеизненадување....збунетост........изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mkd76 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mkd76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2012 во 14:56
holgenkesten-isus_je_ziveo_u_indiji.pdf
pobarajte ja ovaa kniga na internet prevedena na srpskohrvatski

Koj go interesira neka ja procita

Ruski Istoricar Nikolaj Notovic roden 1858 vodel eksepidija na Kasmir

Ostanatoto procitajte go sami

Eve Vi kniga za na plaza

Uzivajte

P.S. Koj e zainteresiran za knigata vo pdf format neka prati PM i ostavi mail ke mu ja pratam po mail free se razbira

Изменето од mkd76 - 16.Јули.2012 во 14:59
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2018 во 02:47


Изменето од Messenger - 11.Април.2018 во 02:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2018 во 18:13
*

Вистинската Светлина, Која го просветлува секој човек, што доаѓа на светов. Во светот беше и светот преку Него стана, но светот не Го позна. Дојде при Своите и Своите не Го примија.
(Ев. Јован 1, 9- 11)

Ова не важи само за широката маса на јудејците кои не ја препознаат вистинската пририда Христова, туку и за сите, вклучувајќи ги и будистите, кои Го/Ja негираат Причинителот/Причината на постоењето!*
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 233
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2018 во 04:44

Преку Евангелието посекако, а сигурно и Лично бидејќи Господ е Алфа и Омега Господ е Секаде Присутен ...

значи мора јасна дистинкција кој што посочува или како одговара, заради што на општо прашање општ одговор, бидејќи документарецот го нема веќе во нишкава та останува само прашањето од темата, иако има други документарци потака кои не сум ги гледал ниту имам мегабајти, но би рекол за оние Христијани кои ќе се соблазнат на разни тези аксиоми и теории битно е да ја имаат секогаш пред вид добрата пракса на нашите предци [1] зар нам немаше тоа да ни биде објавено ако беше така, зар ниту еден Светител немаше да го посведочи ова, зар никогаш ли нема да се запрашате како може будист да размислува за Спасение кога будистите велат тоа го нема а е резервирано за некои посебни јогија [2] смешно но тоа не е Христијански ...

главната гачка којa ја наведуваат веројатно е околу Благословот како се изобразува во Христијанството, незнам дали така се изобразувал и од Израелците претходно, дали не е кај хиндуистите таквиот абер од времето на Ное, веројатно сте чуле за Пророкот [3] незнам зошто но Луѓе не можат да разберат дека нема потреба да се сопнуваат на туѓи традиции, посебно склет ако се пагански, мислат дека така послено ќе Спасат Душа, се Воцрковиле ли земале ли учество во Литургискиот Живот за да можат да си дозволат да кажат дали е вака или онака конечно дали се поучиле за да можат да расудуваат јасно, ако Христијанинот размислува дидактички а без опит во Христијанството значи е традиционален Верник тогаш вакви теми не само што се ризични за думање туку се и погубни!Изменето од Zelenikovo - 07.Август.2018 во 05:05
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18191
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2018 во 02:17
Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:


незнам зошто но Луѓе не можат да разберат дека нема потреба да се сопнуваат на туѓи традиции, посебно склет ако се пагански, мислат дека така послено ќе Спасат Душа, се Воцрковиле ли земале ли учество во Литургискиот Живот за да можат да си дозволат да кажат дали е вака или онака конечно дали се поучиле за да можат да расудуваат јасно, ако Христијанинот размислува дидактички а без опит во Христијанството значи е традиционален Верник тогаш вакви теми не само што се ризични за думање туку се и погубни!Подфорумот Вероисповед не е Христијанска Вероисповед, туку верски подфорум на кој се дискутираат теми од сите вери.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.