Испечати | Затвори го прозорот

ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25908
Датум на принтање: 29.Октомври.2020 во 04:22
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?
Постирано од: Messenger
Наслов: ИСУС БИЛ ВО ИНДИЈА ?
Датум на внесување: 08.Јули.2012 во 02:47
Документарен филм од BBC:-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јули.2012 во 03:36


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Јули.2012 во 04:32


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Јули.2012 во 23:52.
Неможат - и неможат – и не ќе можат неверните мудреци од овој свет да сфатат, дека:

Од исток поисточно е учењто совршено точно
далеку повисоко од хималајаХалелуја!!!    


   
.     


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јули.2012 во 23:10

http://img34.imageshack.us/i/buddhistreligioussymbol.jpg/" rel="nofollow">   http://img94.imageshack.us/i/blessinghandhg1.jpg/" rel="nofollow"> http://img185.imageshack.us/i/02007abrahamchristpanto.jpg/" rel="nofollow">  
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Јули.2012 во 23:37

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 12:03


.


Еве уште еден кој што обожава да се врти околу стари гробови и лешеви, лажејќи си го паметот свој - и паметот на другите - со лешот на лажниот “исус“ од индија!

Erich von Däniken, во придружба и служба на антихристите од индија и нивните вазали.
   


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 14:02
Aleksandar ( the great) bil....Isus?!?изненадувањеизненадување....збунетост........изненадување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mkd76
Датум на внесување: 16.Јули.2012 во 14:56
holgenkesten-isus_je_ziveo_u_indiji.pdf
pobarajte ja ovaa kniga na internet prevedena na srpskohrvatski

Koj go interesira neka ja procita

Ruski Istoricar Nikolaj Notovic roden 1858 vodel eksepidija na Kasmir

Ostanatoto procitajte go sami

Eve Vi kniga za na plaza

Uzivajte

P.S. Koj e zainteresiran za knigata vo pdf format neka prati PM i ostavi mail ke mu ja pratam po mail free se razbira


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 11.Април.2018 во 02:47


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 04.Јули.2018 во 18:13
*

Вистинската Светлина, Која го просветлува секој човек, што доаѓа на светов. Во светот беше и светот преку Него стана, но светот не Го позна. Дојде при Своите и Своите не Го примија.
(Ев. Јован 1, 9- 11)

Ова не важи само за широката маса на јудејците кои не ја препознаат вистинската пририда Христова, туку и за сите, вклучувајќи ги и будистите, кои Го/Ja негираат Причинителот/Причината на постоењето!*

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!

Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 07.Август.2018 во 04:44

Преку Евангелието посекако, а сигурно и Лично бидејќи Господ е Алфа и Омега Господ е Секаде Присутен ...

значи мора јасна дистинкција кој што посочува или како одговара, заради што на општо прашање општ одговор, бидејќи документарецот го нема веќе во нишкава та останува само прашањето од темата, иако има други документарци потака кои не сум ги гледал ниту имам мегабајти, но би рекол за оние Христијани кои ќе се соблазнат на разни тези аксиоми и теории битно е да ја имаат секогаш пред вид добрата пракса на нашите предци [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21819&PID=3126855#3126855" rel="nofollow - 1 ] зар нам немаше тоа да ни биде објавено ако беше така, зар ниту еден Светител немаше да го посведочи ова, зар никогаш ли нема да се запрашате како може будист да размислува за Спасение кога будистите велат тоа го нема а е резервирано за некои посебни јогија [ http://bschawaii.org/shindharmanet/salvation2/" rel="nofollow - 2 ] смешно но тоа не е Христијански ...

главната гачка којa ја наведуваат веројатно е околу Благословот како се изобразува во Христијанството, незнам дали така се изобразувал и од Израелците претходно, дали не е кај хиндуистите таквиот абер од времето на Ное, веројатно сте чуле за Пророкот [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=227373#227373" rel="nofollow - 3 ] незнам зошто но Луѓе не можат да разберат дека нема потреба да се сопнуваат на туѓи традиции, посебно склет ако се пагански, мислат дека така послено ќе Спасат Душа, се Воцрковиле ли земале ли учество во Литургискиот Живот за да можат да си дозволат да кажат дали е вака или онака конечно дали се поучиле за да можат да расудуваат јасно, ако Христијанинот размислува дидактички а без опит во Христијанството значи е традиционален Верник тогаш вакви теми не само што се ризични за думање туку се и погубни!Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Октомври.2018 во 02:17
Originally posted by Zelenikovo Zelenikovo напиша:


незнам зошто но Луѓе не можат да разберат дека нема потреба да се сопнуваат на туѓи традиции, посебно склет ако се пагански, мислат дека така послено ќе Спасат Душа, се Воцрковиле ли земале ли учество во Литургискиот Живот за да можат да си дозволат да кажат дали е вака или онака конечно дали се поучиле за да можат да расудуваат јасно, ако Христијанинот размислува дидактички а без опит во Христијанството значи е традиционален Верник тогаш вакви теми не само што се ризични за думање туку се и погубни!Подфорумот Вероисповед не е Христијанска Вероисповед, туку верски подфорум на кој се дискутираат теми од сите вери.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zelenikovo
Датум на внесување: 02.Февруари.2019 во 01:20

конечно, не коментирав дали има или не право некој да дума, но претпоставува прашањето го поставил Православен Христијанин бар традиционален, па мојот одговор е во однос дилемата од насловот на ниишката, кој го образложувам дополнително со аберимод другде за да не препишувам тука, туку изведам само заклучок Не Се Соблазнувјте со леснотија вадејќи туѓи аргјменти без прво да си ги проверите ете бар традиции доколку не ви е до Суштно Спасение на Душата, би рекол сведочам кротко без да наметнувам контрирачки насила некому што смее или не смее да чини, Слободна Волја та секој со својот памет, но посочувам дека без Пракса теологоијата е лишена од Личносно Познание на Верата а таква е фарисејска, дури после тоа можно е да се разбере зошто некој се обидува да ги преиспитува Христијанските Догми ко да се човечки фабрикат а не Божја Вистина и дали и колку е полезно така да се заплеткува бркајќи сејачи на ветер и магла кои откако ќе ве фрлат во смут најчесто излезот ќе ви го покажат на крај во неопаганизам како синкретизиран религиозен универзализам, што побрзо да ве направат подобни за новиот'светски'поредок, та уште еднаш ќе повторам > не се слизнувајте Христијани на пуштање вода од сличен штим, а не пак бетер, оној за тримурти во хиндуизмот за така да си речете аха Христијанство го превзело Тројството, можеби не ви е јасно дека на евреите Тројството не им било наполно познато, а дека како Монотеистичка традиција со ист корен после Пророкот Ное и идусите биле свесни за Вистината но како што знаеме толку многу се има сведено како религија на идолатрија и секташтво што низ милениумите хиндуизмот денес изнедрил асли паганизам него Духоносен Живот во Вистината, нам пак како Христијани таа ни е Највена но и Објавена од Отецот при Крштевањето Исусуво, за среќа како Православни држиме до изворната традиција иако во Хрситијанството исто се имаат појавено многу ереси и секти кои исто пополека наметнуваат искривување на Вистината, можеби тие порпво како такви во прелест побрзо би се разбрале за универзализам налик ванрелиџн со хиндуистите, но ние да си дозволиме експерименти тоа ниту на културно ниво како оппто интересирање за хиндуизмот е пожелно а не пак Човек да почне да синкретизира на свое без Благослов од Духовник кој конечно и нема да го добие за такво нешто, просто и мала дупка фали за ви се распара Изворноста отповеќе понатака, а потоа оди закрпија а си изгубил ритам си забораил на Православната Ддобра Пракса, си почнал да наликуваш на печат без мастило, ако мислите дека доволно е само декларативно Исповедање на верата како Православни Христијани тогаш благоречено сте се прелажале, изричито ни вели и Господ Исус Христос и сите Христијански Светии о Христијани немајте ништо заедничко со паганите, мислејќи тука на нивните традиции или култура ...Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk