IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2013 во 08:41
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Pica pica

pak sakas da ja relativiziras temava,

 zarem tolku e tesko da go izneses svoeto mislenje vo vrska so temava i moeto prasanje da go odgovoris bez da prasuvas a pritoa i da ne spomenuvas dzelati i jagninja (zivotinski carstva)

eve povtorno ke te prasam : ova e islam ??? vaka se slavi Bog????

Jas veke odgovoriv na prashanjeto.
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

mali simo,

na videto chovek ubiva chovek,toa e krajnosta vo psihichkata I duhovna sostojba koja e zastapena vo sekoj chovek,od zver do jagne.
jas odamna samiot sebe se ubiv.

Znam deka ne si zadovolen od odgovorot bidejki nauchen si da te "ranat" so shkorpii namesto so jajce i zmii namesto so riba.
Ako ne ti beshe jasno shto napishav, moze da ti pojasnam,ti samo prashaj.


Originally posted by mali simo mali simo напиша:

zosto se zamaras so mene  otkrivajki koja strana jas sum ja prifatil , moja slobodna volja e toa намигнување


Ke odgovorish li ti na moeto?

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

mali simo,
Pa sega jas ke te prasham ti koj veruvash vo jagneto,
Na videoto,
dali e toa nachin da se propoveda edna vera?(se misli na tvojata vera)




   

Изменето од Pica pica - 22.Јануари.2013 во 08:43
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 14:58
pica pica , mnogu mi se nerviras burazeru daj malku iskuliraj,zosto se lutis...??

Jas ja razbiram tvojata frustracija, dlaboko vo sebe znaes deka sum vo pravo i deka ova ne e pravilen nacin na propovedanje na verata....

No site znaeme deka ova e drugoto lice na islamot, vaka se promovira ili propoveda (kako sakas)

Zalosno no vistinito....< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 15:30
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

pica pica , mnogu mi se nerviras burazeru daj malku iskuliraj,zosto se lutis...??

Da ne me pomesha so nekoj drug.


Originally posted by mali simo mali simo напиша:

ja razbiram tvojata frustracija, dlaboko vo sebe znaes deka sum vo pravo i deka ova ne e pravilen nacin na propovedanje na verata....

No site znaeme deka ova e drugoto lice na islamot, vaka se promovira ili propoveda (kako sakas)

Zalosno no vistinito....< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">


Ne mali simo, greshka si,taka se promovira hristijanstvo.

I samiiot znaesh deka e taka,no ne sakash da odrechiish bidejki toa e sushtinata na hristijanstvoto,a sam protiv sebe nemozesh da se zavrtish ,pa najlesno e vo sprotivnoto greshkata da ja barash.

   
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 15:59
ete pak se iznervira.....te molam nemoj....

so zborovite "ALAHU EKBER" ne se promovira hristijanstvoto......

ZALNO NO VISTINITO.......< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 17:58
mali simo,pochna da vojuvash protiv tvojot bog.
ako nema zrtva ke nema pobeda,a so toa ke nema nitu spasenie.

17:14 Овие ќе војуваат против Јагнето, но
Јагнето ќе ги победи, зашто Тој е Господар
над господарите и Цар над царевите, а со
Него се повиканите, избраните и верните.


kako si trgnal ,
fali ushte da pochnesh da vikash ALAHU EKBER
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 18:53


   
Војната и оружјето на Јагнето БОЖЈО - и Неговите вистински следбеници - не е идентична со онаа војна и оружје кое го користат крвопроливните религии на овој свет!

Нити Исус, нити Неговите вистински Апостоли и следбеници - одкако Го добија Светиот Дух - не носеа и не употребија телесно оружје!





Браќа, засилувајте се во Господ и во силата на Неговата моќ!

Облечете се во сето оружје Божјо за да се одржите против ѓаволското лукавство; зашто нашата борба не е против крв и тело, туку против началствата, против властите, против световните управители на темнината од овој век, против поднебесните духови на злобата.

Поради тоа примете го сето оружје Божјо, за да можете да се браните во лош ден, та, откако ќе победите, да се одржите.

И така стојте, откако ќе се опашете со вистината и ќе се облечете во оклопот на праведноста, и нозете да ви бидат обуени во подготвеност за да благовестите мир.

А над се’, земете го штитот на верата, со кој ќе можете да ги изгаснете сите вжештени стрели на лукавиот; земете го и шлемот на спасението и духовниот меч, кој е словото Божјо!


Ефесјаните 6



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
the stranger Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the stranger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 23:07
Се убаво си стокмил на папиру Спиросе ама историјата и реалноста кажуваат нешто друго. Реално гледано никогаш христијанството не било такво како што ти го опишуваш.
Кон врв
the stranger Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the stranger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2013 во 23:10
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

ete pak se iznervira.....te molam nemoj....

so zborovite "ALAHU EKBER" ne se promovira hristijanstvoto......

ZALNO NO VISTINITO.......< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">



Лечиш фрустрации и стари рани? Зарем на ваков начин ја докажуваш својата вера?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2013 во 00:20

Originally posted by the stranger the stranger напиша:

Се убаво си стокмил на папиру Спиросе ама историјата и реалноста кажуваат нешто друго. Реално гледано никогаш христијанството не било такво како што ти го опишуваш.





Вистинските Христови следбеници одсекогаш биле и останале светило на светот, кое немало потреба да се вмешува во темнините и крвопролитијата на овој свет.

Скоро сите Апостоли Христови - како јагниња - без оружје в рака ги дадоја своите свети животи за Евангелието БОЖЈО!


Тоа е факт!





      
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2013 во 12:12
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> 
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:


ako nema zrtva ke nema pobeda,a so toa ke nema nitu spasenie.





bas se plemeniti tvoive zborovi......


zrtvata pred Boga e skrushen duh , srce smireno i ponizno Ti , Boze ne otfrluvash.



Изменето од mali simo - 26.Јануари.2013 во 17:04
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2013 во 12:14
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Во Тунис човек си ја сменил верата од муслиман во христијанин. Поради промената на верата тој бил мачен и убиен.

ver240

Тоа беше причина за младиот верник да плати со својот живот.

Во видеото што го пренесоаа светските медиуми, се слушат исламски молитви додека го осудуваат човекот кој постанал христијанин, “Нема друг Господ, освен Алах и Мухамед“.

Маскираните злосторници на младиот верникот му ја пресекоја главата за нецели две минути, и почнаа да извикуваа “Allahu Ekber”, (Алах е голем).

И ако тоа не беше доволно,извршителите на убиството ја зеле глава на жртвата во раце како некој трофеј, исто како да слават некоја голема победа.

Грозоморната снимка се појави на египетската телевизија, но презентерот Тефик Океша го прекина пренесот, и извикувајќи “Дали е можно? Дали ова е Исламот?“.

ОВА ВИДЕО СОДРЖИ ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА И НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА ДЕЦА

http://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2012/06/08/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%B3%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82/







ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2015 во 18:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2015 во 21:18







Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2015 во 20:00







Авторот на книгата “Исламскиот фашизам“ Хамед Абдел Самад (кој е син на еден египетски имам) во цитат линкот вели:“Исламот е мирољубив само се’ додека е во малцинство.“








Дека тоа нее така, докажуваат (на пример) ханџар ѕѕ дивизиите, кои иако беа во малцинство на балканот,
масакри правеа каде што ќе сретнаа луѓе коишто не го прифаќаа фашизмот или исламот.

Подолу на сликата, припадници од ханџар ѕѕ дивизијата на каменопклонство кон мека, што еден од најголемите гревови воопшто, ...





Изменето од spiros - 27.Септември.2015 во 21:13
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.