Испечати | Затвори го прозорот

ОВА Е ИСЛАМ ??????

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=25860
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 14:36
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ОВА Е ИСЛАМ ??????
Постирано од: mali simo
Наслов: ОВА Е ИСЛАМ ??????
Датум на внесување: 08.Јуни.2012 во 10:07

Во Тунис човек си ја сменил верата од муслиман во христијанин. Поради промената на верата тој бил мачен и убиен.

ver240

Тоа беше причина за младиот верник да плати со својот живот.

Во видеото што го пренесоаа светските медиуми, се слушат исламски молитви додека го осудуваат човекот кој постанал христијанин, “Нема друг Господ, освен Алах и Мухамед“.

Маскираните злосторници на младиот верникот му ја пресекоја главата за нецели две минути, и почнаа да извикуваа “Allahu Ekber”, (Алах е голем).

И ако тоа не беше доволно,извршителите на убиството ја зеле глава на жртвата во раце како некој трофеј, исто како да слават некоја голема победа.

Грозоморната снимка се појави на египетската телевизија, но презентерот Тефик Океша го прекина пренесот, и извикувајќи “Дали е можно? Дали ова е Исламот?“.

ОВА ВИДЕО СОДРЖИ ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА И НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА ДЕЦА

http://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2012/06/08/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%B3%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82/" rel="nofollow -




Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Јуни.2012 во 20:43



.



За неупатените и прелажаните можеби следниве реченици ќе бидат прегруби и повредливи, но во секој случај се потполно вистинити!

Колењето на младичот - што може да се види на видеото - не е ништо во споредба со грозоморностите кои што своерачно ги вршел водачот и идолот на куранско/кураишкиот ислам!

Лажниот пророк мухамед своерачно вака колел стотици луѓе на кои рацете им биле вржани на грб, а не малку од убиваните биле деца коишто штотуку биле влезени во пубертет!

Да, ова е исламот кој што Го негира и девалвира Првороденото Чедо БОЖЈЕ - отелотворено во Исус Христос - и со Него го израмнува (или дури над Него издига) лажниот кураишки пророк, мухамед!    



п.с. Единствено БОГ го знае точниот број на убиените и гонетите поради прифаќање на во Исус Христос отелотворената Милост БОЖЈА, за свој Господар.







... ги видов душите заклани заради Словото Божјо и за сведоштвото, што го имаа и викаа со висок глас, велејќи:
„До кога, Севишен, Свети и Вистинити, нема да судиш и да им се одмаздуваш за нашата крв на оние што живеат на земјата?”
И на секого од нив им се дадоа бели облеки, и им се рече да починат уште малку време, додека не се дополни бројот на нивните сотрудници и браќа, што ќе бидат убиени, како и тие.


(Откр. 6:9-11)
   
.

   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 08.Јуни.2012 во 22:32
7 И кога се скрши четвртиот печат, го чув гласот на четвртото, животно како зборуваше: “Дојди и гледај!”
8 И видов. И ете сив коњ, а на него јавач, чие име беше смрт; и адот врвеше по него, и му се даде власт над четвртина од земјата - да убива со меч и глад, со помор и земни зверови.
9 А кога го симна петтиот печат, под жртвеникот ги видов душите заклани заради словото Божјо и за сведоштвото, што го имаа
10 и викаа со висок глас, велејќи: “До кога Владико, свети и вистинити, нема да судиш и да им се одмаздуваш за нашата крв на оние, што живеат за земјата?”


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 13:05
И кај нас има вакви...

видовме на Велики Четврток...

МВР нека му ја мисли што не превземаше мерки на време...

-------------
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 18:43
човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 22:55
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...



Не е така.

Не го познаваш традиционалниот ислам доволно.

Ако го знаеш ќе знаеше дека тој се служи и со тие средства.

Во шеријатското право на исламот стој дека треба да се убие секој муслиман кој ќе премине во друга вера.Да,за традиционалниот ислам зборувам.
Слободно се влегува во таа вера,но со смрт се излегува.

Тебе те буни оној ист традиционален ислам кој го имаме во христијанските земји.Но во него нема казни заради останатите граѓани кои не им го овозможија шеријатското право да биде закон на државата.

И целта и е стварање една муслиманска теократска држава на оваа земја.
Која всушност не соодејствува со демократија.

А кога е загрозен исламот објавува џихад.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 12.Јуни.2012 во 23:43
Originally posted by zabegan zabegan напиша:



човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...





.



Не, нити оваа грозотија на видеово, нити онаа грозотија што ја практицирал лажниот кураишки пророк мухамед (а била стотици пати погрозна од оваа на видеово), не е вистинскиот Ислам како што Единствениот Вистински и Совршен БОГ лично ни го покажа и докажа во Исус Христос!


Кога христијаните правеле или прават грозотии, тие тогаш тоа го прават во своја режија а во спротивност од учењето и праксата Христова, додека чедата на лагата тоа го прават според праксата и учењето на на лажниот пророк мухамед, кој своерачно им ги сечел главите на стотици луѓе чиишто раце им биле вржани на грб, а помеѓу ними биле и многу дечиња коишто штотуку влегле во пубертет!


Сваќаш?


Поздрав


п.с. Повели повеќе информации од раката и устата на бившиот исламски професот по исламска историја مارك غبريال, кој што предавал на најреномираниот исламски универзитет ‏جامعة الأزهر, се’ до моментот кога постепено почнува да го запознава Вистинскиот БОГ и Ислам во Исус Христос!



http://www.goodreads.com/book/show/78217.Islam_And_Terrorism" rel="nofollow -


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 13.Јуни.2012 во 00:04
газење од смеење прекинете, стомачни ме болат газење од смеење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Јуни.2012 во 00:10
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

газење од смеење прекинете, стомачни ме болат газење од смеење







Во моментов не ти се верува, но твоите мисли, зборови и смеење, не е семе кое што во твојата душа ќе го роди плодот на вистинската радост!

Да, пријателе! За твојата душа најполезно би било кога сега би се разбудила од смртниот сон на лагата!


   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 23.Јуни.2012 во 15:38
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...



Не е така.

Не го познаваш традиционалниот ислам доволно.

Ако го знаеш ќе знаеше дека тој се служи и со тие средства.

Во шеријатското право на исламот стој дека треба да се убие секој муслиман кој ќе премине во друга вера.Да,за традиционалниот ислам зборувам.
Слободно се влегува во таа вера,но со смрт се излегува.

Тебе те буни оној ист традиционален ислам кој го имаме во христијанските земји.Но во него нема казни заради останатите граѓани кои не им го овозможија шеријатското право да биде закон на државата.

И целта и е стварање една муслиманска теократска држава на оваа земја.
Која всушност не соодејствува со демократија.

А кога е загрозен исламот објавува џихад.



http://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2012/06/07/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%B5/" rel="nofollow -


Постирано од: емил
Датум на внесување: 19.Септември.2012 во 22:20

  http://denesen.mk/web/2012/09/19/video-osumgopdisno-devojce-od-avstralija-se-zakani-so-dzihad/" rel="nofollow - Осумгодишно девојче од Австралија се закани со џихад 


хахахах и ќе ми каже после некој дека не ги училе од мали да бидат терористи изненадување не


-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Септември.2012 во 23:41
I sega nekoj ce rece - abe toa ne e islam a i da e ce dade mnogu objasnuvanja (koi normalno vrska nemaat). I na kraj za ludosta i divljackata izopacenost ce go okrivi hristijanstvoto i taka se ce odi vo krug...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Септември.2012 во 00:36



Originally posted by Templarius Templarius напиша:

... i taka se ce odi vo krug...




Има само http://www.bibleserver.com/text/CRO/Evan%C4%91elje%20po%20Ivanu14%2C6" rel="nofollow - Еден и Единствен Пат преку Кого може да биде прекинат тој ѓаволски круг!











-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Септември.2012 во 20:10
Da postoi spored nas toa e Hristijanstvoto i patot na Isus, spored niv toa e djihadot, i tie i nie veruvame vo tie patista mnogu, koga da vidis pak vo krug.

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Септември.2012 во 00:12



Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Da postoi spored nas toa e Hristijanstvoto i patot na Isus, spored niv toa e djihadot, i tie i nie veruvame vo tie patista mnogu, koga da vidis pak vo krug.





Неверата и кривоверата (на сиот неверен и кривоверен свет) е главната причина за ѓаволскиот круг, од кој што има само Еден и Единствен Излез, а тоа е Мудроста (Милоста) БОЖЈА, Која што Единствениот Вистински и Совршен БОГ - наместо земја, машко семе, или било каква поинаква творба - за спасение на сите Ја отелотвори во Исус!



Денот доаѓа кога сите ќе увидат дека само во Исус е Единствениот Вистински и Совршениот БОГ, Пат, Ислам и Излез од ѓаволскиот круг и дека се’ што се споредува, Го негира или девалвира Него, е всушност гнасна лага!



      

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DOMOSTROJ
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 17:28
Не знам кога ќе разбереме дека не постои „радикален“ и „умерен“ ислам. Еве го вистинското лице на исламот и она на што учи Kуранот. За крај, само би цитирал извадок од Kуранот - сурата Ет-Тевба, односно Покајание (?!), ајет 5: „Кога ќе поминат светите месеци, убивајте ги многубошците каде и да ги најдете, заробувајте ги, опсадете и на секој премин дочекувајте ги!“. Среќен ни соживот!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 17:41
neli imashe eden citat vo biblijata koj vika.
telesen chovek ne moze da go razbere duhovnoto,toa za nego e bezumno...taka nekako ideshe.
davanje citati od duhovna kniga i istite da se tumachat pritoa telesno,navistina bezmno e.



-------------


Постирано од: DOMOSTROJ
Датум на внесување: 08.Јануари.2013 во 23:33
Господине Pica pica, го читате насловов на темава, овде е потребна теолошка наука, истражување и на крај докас, не вие како сто кажувате погоре.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 09.Јануари.2013 во 10:32
DOMOSTROJ,
Da ne polagash za ispit?

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 15.Јануари.2013 во 16:24
pica pica  во оваа тема не се дискутира за книгите ( без разлика во кои) него се дискутира за тоа што е во снимено во видеото. Како некои муслимани го колат на едно дете -христијан заради тоа што не примал ислам.
За тоа кажи ни нешто ако имаш коментар.
Те молам изгледај го видеото со уклучени звучници < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 00:30
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

pica pica  во оваа тема не се дискутира за книгите ( без разлика во кои) него се дискутира за тоа што е во снимено во видеото. Како некои муслимани го колат на едно дете -христијан заради тоа што не примал ислам.
За тоа кажи ни нешто ако имаш коментар.
Те молам изгледај го видеото со уклучени звучници < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">



mali simo,
toa shto e na videoto ne e nishto novo,ima mnogu slichni pa i poloshi raboti koj chovek gi ima napraveno niz istorijata.
Od prinesuvnje zrtvi,raspnuvanja,palenje,besenje,sechenje glavi na gilotinja i red drugi neshta,so shto se prakalo poraka do narodot, iako togash nemalo kako denes kameri i fotoaparati da se snimat,ne znachi deka ne se sluchuvalo.


No ti nemoj da se plashish od onie shto mozat telototo da go ubijat,plashi se od onoj koj moze dushata da gi ja ubie.


p.s sega vidov deka ti si ja otvoril temata
    prodavash ili kupuvash.
      

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 17.Јануари.2013 во 14:06
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">  pica pica ,
tocno e toa sto go gledame na videoto deka ne e nisto novo, no zalno e. I tocno e deka niz istorijata gi imalo tie raboti koi gi nabroja.
Pa neli verata e delo na slobodna volja????
Pa ako togas se prakjalo poraka na takov nacin koja e porakata na toa video???


I p.s.
ne sme na pazar

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 08:01
mali simo,
slobodna volja I veruvanje ne odat zaedno.
na videto chovek ubiva chovek,toa e krajnosta vo psihichkata I duhovna sostojba koja e zastapena vo sekoj chovek,od zver do jagne.
jas odamna samiot sebe se ubiv.

a ti ne se voznemiruvaj tolku,koga ke dojde onoj vo koj veruvash,ke gi voskresne mrtvite za vechen zivot,a drugi ke osudi.

p.s.trguvash shtom ne gledash deka chovek ubiva chovek,tuku si se podelil I ti kako shto vo tvoite ochi se podeleni I tie, na muslimani I hristijani.


-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 18.Јануари.2013 во 10:39
Za zal prijatelce pica pica slobodnata volja i veruvanjeto se neraskinlivi.
Ti sakas da veruvas vo Boga i veruvas zosto ???? zosto taka sakas, zarem toa ne e slobodna volja.

ps. izvadija gretata od svoeto oko i posle baraj ja raskata vo moeto oko.< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 19.Јануари.2013 во 10:06
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Za zal prijatelce pica pica slobodnata volja i veruvanjeto se neraskinlivi.
Ti sakas da veruvas vo Boga i veruvas zosto ???? zosto taka sakas, zarem toa ne e slobodna volja.

ps. izvadija gretata od svoeto oko i posle baraj ja raskata vo moeto oko.< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">


mali simo,
odamna vo mene zverot go ubi jagneto,sega zverot go oplakuva jagneto,nema koj da veruva.
zverot ne e poveke zver,nitu jagneto go nema.


mail simo,vo shto ke veruvash toa ke dozivuvash,od zver do jagne I obratno ke se menuvash.
pravilata I zakonite od eden da pobedat,slobodna volja eden od niv so toa da nametnat.



trgni od samiot sebe,
slobodna volja nemash koga pravila I zakoni od zverot I jagnetot so svoja usta zborish.
ednash si zver,koj saka da prodade ,a veke vo drugiot post si jagne.

p.s.ostavi mrtvite,da gi zakopuvaat svoite mrtvi.

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 21.Јануари.2013 во 11:51
pica pica, da ne ja relativizirame temava.


Videoto koe go postaviv e temata , dali e toa nacin da se propoveda edna vera?< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 21.Јануари.2013 во 13:40
mali simo,

Za koja vera prashuvash?
Bidejki iako sprotivni i ednata i drugata se povrazani.
Ako nema zrtva(jagne) ke nema dzelad i obratno.

A ti,bidejki si odbral strana mora da se pojavi i sprotivnata,
zoshto se trevozish tolku?
Narani gi gladnite,znaesh koe e leb,a koe vino.
Vo sprotivno,zborovite zapishanii vo vash*te svetite knigi ke bidat mrtvi,a bog e ziv,neli?


Pa sega jas ke te prasham ti koj veruvash vo jagneto,
Na videoto,
dali e toa nachin da se propoveda edna vera?(se misli na tvojata vera)




-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 21.Јануари.2013 во 15:57
Pica pica

pak sakas da ja relativiziras temava,

 zarem tolku e tesko da go izneses svoeto mislenje vo vrska so temava i moeto prasanje da go odgovoris bez da prasuvas a pritoa i da ne spomenuvas dzelati i jagninja (zivotinski carstva)

eve povtorno ke te prasam : ova e islam ??? vaka se slavi Bog????

zosto se zamaras so mene  otkrivajki koja strana jas sum ja prifatil , moja slobodna volja e toa намигнување

go pogledna videoto???трепкањезбунетост

< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 22.Јануари.2013 во 08:41
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Pica pica

pak sakas da ja relativiziras temava,

 zarem tolku e tesko da go izneses svoeto mislenje vo vrska so temava i moeto prasanje da go odgovoris bez da prasuvas a pritoa i da ne spomenuvas dzelati i jagninja (zivotinski carstva)

eve povtorno ke te prasam : ova e islam ??? vaka se slavi Bog????

Jas veke odgovoriv na prashanjeto.
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

mali simo,

na videto chovek ubiva chovek,toa e krajnosta vo psihichkata I duhovna sostojba koja e zastapena vo sekoj chovek,od zver do jagne.
jas odamna samiot sebe se ubiv.

Znam deka ne si zadovolen od odgovorot bidejki nauchen si da te "ranat" so shkorpii namesto so jajce i zmii namesto so riba.
Ako ne ti beshe jasno shto napishav, moze da ti pojasnam,ti samo prashaj.


Originally posted by mali simo mali simo напиша:

zosto se zamaras so mene  otkrivajki koja strana jas sum ja prifatil , moja slobodna volja e toa намигнување


Ke odgovorish li ti na moeto?

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

mali simo,
Pa sega jas ke te prasham ti koj veruvash vo jagneto,
Na videoto,
dali e toa nachin da se propoveda edna vera?(se misli na tvojata vera)




   

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 14:58
pica pica , mnogu mi se nerviras burazeru daj malku iskuliraj,zosto se lutis...??

Jas ja razbiram tvojata frustracija, dlaboko vo sebe znaes deka sum vo pravo i deka ova ne e pravilen nacin na propovedanje na verata....

No site znaeme deka ova e drugoto lice na islamot, vaka se promovira ili propoveda (kako sakas)

Zalosno no vistinito....< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 15:30
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

pica pica , mnogu mi se nerviras burazeru daj malku iskuliraj,zosto se lutis...??

Da ne me pomesha so nekoj drug.


Originally posted by mali simo mali simo напиша:

ja razbiram tvojata frustracija, dlaboko vo sebe znaes deka sum vo pravo i deka ova ne e pravilen nacin na propovedanje na verata....

No site znaeme deka ova e drugoto lice na islamot, vaka se promovira ili propoveda (kako sakas)

Zalosno no vistinito....< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">


Ne mali simo, greshka si,taka se promovira hristijanstvo.

I samiiot znaesh deka e taka,no ne sakash da odrechiish bidejki toa e sushtinata na hristijanstvoto,a sam protiv sebe nemozesh da se zavrtish ,pa najlesno e vo sprotivnoto greshkata da ja barash.

   

-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 15:59
ete pak se iznervira.....te molam nemoj....

so zborovite "ALAHU EKBER" ne se promovira hristijanstvoto......

ZALNO NO VISTINITO.......< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">

-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 17:58
mali simo,pochna da vojuvash protiv tvojot bog.
ako nema zrtva ke nema pobeda,a so toa ke nema nitu spasenie.

17:14 Овие ќе војуваат против Јагнето, но
Јагнето ќе ги победи, зашто Тој е Господар
над господарите и Цар над царевите, а со
Него се повиканите, избраните и верните.


kako si trgnal ,
fali ushte da pochnesh da vikash ALAHU EKBER


-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 18:53


   
Војната и оружјето на Јагнето БОЖЈО - и Неговите вистински следбеници - не е идентична со онаа војна и оружје кое го користат крвопроливните религии на овој свет!

Нити Исус, нити Неговите вистински Апостоли и следбеници - одкако Го добија Светиот Дух - не носеа и не употребија телесно оружје!





Браќа, засилувајте се во Господ и во силата на Неговата моќ!

Облечете се во сето оружје Божјо за да се одржите против ѓаволското лукавство; зашто нашата борба не е против крв и тело, туку против началствата, против властите, против световните управители на темнината од овој век, против поднебесните духови на злобата.

Поради тоа примете го сето оружје Божјо, за да можете да се браните во лош ден, та, откако ќе победите, да се одржите.

И така стојте, откако ќе се опашете со вистината и ќе се облечете во оклопот на праведноста, и нозете да ви бидат обуени во подготвеност за да благовестите мир.

А над се’, земете го штитот на верата, со кој ќе можете да ги изгаснете сите вжештени стрели на лукавиот; земете го и шлемот на спасението и духовниот меч, кој е словото Божјо!


Ефесјаните 6





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: the stranger
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 23:07
Се убаво си стокмил на папиру Спиросе ама историјата и реалноста кажуваат нешто друго. Реално гледано никогаш христијанството не било такво како што ти го опишуваш.


Постирано од: the stranger
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 23:10
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

ete pak se iznervira.....te molam nemoj....

so zborovite "ALAHU EKBER" ne se promovira hristijanstvoto......

ZALNO NO VISTINITO.......< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">



Лечиш фрустрации и стари рани? Зарем на ваков начин ја докажуваш својата вера?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Јануари.2013 во 00:20

Originally posted by the stranger the stranger напиша:

Се убаво си стокмил на папиру Спиросе ама историјата и реалноста кажуваат нешто друго. Реално гледано никогаш христијанството не било такво како што ти го опишуваш.





Вистинските Христови следбеници одсекогаш биле и останале светило на светот, кое немало потреба да се вмешува во темнините и крвопролитијата на овој свет.

Скоро сите Апостоли Христови - како јагниња - без оружје в рака ги дадоја своите свети животи за Евангелието БОЖЈО!


Тоа е факт!





      

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јануари.2013 во 12:12
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> < ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0"> 
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:


ako nema zrtva ke nema pobeda,a so toa ke nema nitu spasenie.





bas se plemeniti tvoive zborovi......


zrtvata pred Boga e skrushen duh , srce smireno i ponizno Ti , Boze ne otfrluvash.



-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 26.Јануари.2013 во 12:14
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332etdefender/huidhui.js?0=0&0=0&0=0">
Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Во Тунис човек си ја сменил верата од муслиман во христијанин. Поради промената на верата тој бил мачен и убиен.

ver240

Тоа беше причина за младиот верник да плати со својот живот.

Во видеото што го пренесоаа светските медиуми, се слушат исламски молитви додека го осудуваат човекот кој постанал христијанин, “Нема друг Господ, освен Алах и Мухамед“.

Маскираните злосторници на младиот верникот му ја пресекоја главата за нецели две минути, и почнаа да извикуваа “Allahu Ekber”, (Алах е голем).

И ако тоа не беше доволно,извршителите на убиството ја зеле глава на жртвата во раце како некој трофеј, исто како да слават некоја голема победа.

Грозоморната снимка се појави на египетската телевизија, но презентерот Тефик Океша го прекина пренесот, и извикувајќи “Дали е можно? Дали ова е Исламот?“.

ОВА ВИДЕО СОДРЖИ ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА И НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА ДЕЦА

http://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2012/06/08/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%B3%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82/" rel="nofollow -



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Септември.2015 во 18:14


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Септември.2015 во 21:18









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Септември.2015 во 20:00







Авторот на книгата “Исламскиот фашизам“ Хамед Абдел Самад (кој е син на еден египетски имам) во цитат линкот вели: https://i0.wp.com/michael-mannheimer.net/wp-content/uploads/2015/08/Hamed-Abdel-Samad-Zitat3-450x298.jpg" rel="nofollow - “Исламот е мирољубив само се’ додека е во малцинство.“








Дека тоа нее така, докажуваат (на пример) ханџар ѕѕ дивизиите, кои иако беа во малцинство на балканот,
масакри правеа каде што ќе сретнаа луѓе коишто не го прифаќаа фашизмот или исламот.

Подолу на сликата, припадници од ханџар ѕѕ дивизијата на каменопклонство кон мека, што еден од најголемите гревови воопшто, ...





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Октомври.2015 во 17:24







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 19.Декември.2015 во 11:15
Не, тоа не е Ислам. Тоа се луѓе само што го протолкуваа К*р`анот на еден многу погрешен начин. Погрешно го сфатиле. Си мислат дека го дешифрирале, бидејќи секоја реченица што завршува со три точки е многу длабока, човек да мисли цел ден што значат тие три точки нема да сфати пак. А тие само го прочитале и толку. Понесени од заблудата во која што се наоѓаат и сатаната, Мухаџедините на муслиманството му ставија една огромна црна дамка, со која НИЕ понатака мора да
живееме и соочуваме и бидеме дискриминирани. Си мислат дека ако убиваат невини луѓе ќе завршат во Џенеттот,кој ќе се отвори на судниот ден, а тоа ќе се случи еден ПЕТОК... Кога мелекот, створен од оган, десната рака на Аллах, не сакал да падне на сеџда за Адем и Ава, за Аллаховата креација, а сите останати паднаа, тогаш Аллах три пати му рекол... дека го проколнува да биде сатана и во џехенем да влезе, ама пошто тој бил многу моќен, му рече на Аллах... „Јас со мојата моќ, ќе видиш колкава армија ќе створам и ќе имам позади мене, сите твои луѓе ќе ги земам“... ЛУЃЕ ШТО ЌЕ ГО ИЗВИКУВААТ ТВОЕТО ИМЕ, ЈАС ПОЗАДИ НИВ ЌЕ СТОЈАМ, значи го прљаат... Аллах на тоа одговорил, јас ќе им ја оставам на луѓето СЛОБОДНАТА ВОЉА, а тие ќе си одлучат... Така се створил и Ѓаволот, така после тоа ја прелажал Ава, а Ава Адем да гризне јаболко, од забранетото дрво, тогаш Аллах, ја створил земјата, пуштил природа, ваздух, вода... Ги фрлил нив во земјата и го заклучил Џеннетот. Така од нив се створивме и ние, малце по малце цел свет.

kapka po kapka, vir...


Постирано од: chargerburnout
Датум на внесување: 19.Декември.2015 во 11:44
sekoj covek od edna nacija, vera ili bilo sto na edno mesto od svetoto e agresor, na drugo moze da e zrtva, ama sekogas treba da gi branime zrtvite.


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 19.Декември.2015 во 12:22
капка по капка, вир!

ама капите во Нас, не

Ние во Нив!

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Декември.2015 во 14:14
   
Originally posted by Суада Суада напиша:

Не, тоа не е Ислам. Тоа се луѓе само што го протолкуваа К*р`анот на еден многу погрешен начин. Погрешно го сфатиле. Си мислат дека го дешифрирале, бидејќи секоја реченица што завршува со три точки е многу длабока, човек да мисли цел ден што значат тие три точки нема да сфати пак. А тие само го прочитале и толку. Понесени од заблудата во која што се наоѓаат и сатаната, Мухаџедините на муслиманството му ставија една огромна црна дамка, со која НИЕ понатака мора да
живееме и соочуваме и бидеме дискриминирани. Си мислат дека ако убиваат невини луѓе ќе завршат во Џенеттот,кој ќе се отвори на судниот ден, а тоа ќе се случи еден ПЕТОК... Кога мелекот, створен од оган, десната рака на Аллах, не сакал да падне на сеџда за Адем и Ава, за Аллаховата креација, а сите останати паднаа, тогаш Аллах три пати му рекол... дека го проколнува да биде сатана и во џехенем да влезе, ама пошто тој бил многу моќен, му рече на Аллах... „Јас со мојата моќ, ќе видиш колкава армија ќе створам и ќе имам позади мене, сите твои луѓе ќе ги земам“... ЛУЃЕ ШТО ЌЕ ГО ИЗВИКУВААТ ТВОЕТО ИМЕ, ЈАС ПОЗАДИ НИВ ЌЕ СТОЈАМ, значи го прљаат... Аллах на тоа одговорил, јас ќе им ја оставам на луѓето СЛОБОДНАТА ВОЉА, а тие ќе си одлучат... Така се створил и Ѓаволот, така после тоа ја прелажал Ава, а Ава Адем да гризне јаболко, од забранетото дрво, тогаш Аллах, ја створил земјата, пуштил природа, ваздух, вода... Ги фрлил нив во земјата и го заклучил Џеннетот. Така од нив се створивме и ние, малце по малце цел свет.

kapka po kapka, vir...



Така, мила посестримо. Адам (Адем) и Ева (Ава) во своите гради и душа пред да погрешат, Го носеа Светиот Дух и Светото Слово (Светлина) на Единствениот Вистински и Совршено Светол БОГ (Елоах, Аллах, Елохим) и поради Тоа (значи поради Светиот Дух и Светото Слово БОЖЈЕ) мораа сите да се поклонат, но ѓаволот (шејтанот) и неговите духовно слепи следбеници го одбија тоа. Ева и Адам се погрешија, засмрдеа, ... а гревот и смрдеата сите нивни следбеници (од мајка родени) ја наследија.
Но, (за најголемата наша среќа) СОВРШЕНИОТ БОГ ТВОРЕЦ (Отец на Вечниот Живот) Своето Свето Слово преку Својот Светол Дух, под верното срце на Блажена Дева Марија БЕЗГРЕШНО (и без смрдеа) Го отелотвори, за секој кој Нему ќе Му се поклони, вратата на Рајот да му ја отвори.

Бог да ги благослови сите луѓе, да Ја препознаат, признаат и да се поклонат на БОЖЈАТА Вистина чиста, за спасение на сите Отелотворена во Господа Исуса Христа!
АМИН!

п.с. Како тоагаш, така и сега, ѓаволот со големи чуда (дури и со “Ангели“ кои што доаѓаат во Неговото Име и носат “откровенија“) на БОЖЈАТА Совршена Волја се’уште И’ се противи, само луѓето (но и сите духовни битија) да не поверуваат и се поклонат на Прачистото Отелотворение на БОЖЈАТА Светлина чиста во Исуса Христа (Јахшуах хаМешиах), Кој што е Новиот, Духовно Совршениот, Првиот и Последениот (Духовен) Адам!!!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 19.Декември.2015 во 21:05
Аллах Џ.Ш вели: „...Секој еден ЧОВЕК што ќе ме гледа мене, во други луѓе и неговото име го слави и величи ќе биде казнет... НЕМА ДРУГ БОГ ОСВЕН МЕНЕ,нема ни да има... Јас сум создателот ваш, не величете други имиња освен мојот, не паѓајте на коленици, немојте да се молите во ничие име, освен моето. Бидејќи нема да ве слушнам... А јас, јас за тоа ќе ве наградам...“ Со овие зборови Аллах ни се обраќа, накратко, го испратил Исак (Исус), пошто било премногу неверници тогаш, дека за разлика од денес, тоа тогаш било... мед и млеко. Но тоа не значи дека Исак е БОГ, тоа е само уште една креација на Аллах,како кога ги створил Ава и Адем а,с. Но и тогаш луѓето паднаа во заблуда, па го величеа името на Исак, за тоа Аллах ни се обраќа и вели „...О, верници, јас сум семоќен, јас сум тој што дава животи, ВИЕ сте родени, уште пред вие да се родите, Исак е мое дете исто како и вие што сте...“ Е сега, Марија била само една жена од многутте, Аллах неа ете ја одбрал. Веројатно пошто била чиста и невина со чисто срце, неиспрљана. А толку е семоќен Господ што животот го дава
со само едно вдахнување, во утробата на мајката. И секој еден човек ја вкусил смртта пред да се роди, во мајчината утроба.
Аллах исто така потенцира дека и тоа што паѓаме на сеџда, не го правиме тоа за него, туку за нас... За ние полесно да ги преминеме пречките шо ни се поставуваат и да не паднеме во џехеннем. Џехеннемот има 7 скалила, како и Џеннетот. Но, тоа е друга тема. Така Аллах праќал знаци, ги дарувал луѓето со моќ, значи ги избирал, сето тоа било погрешно сфатено, тогаш го пратил нашиот пратеник Мухаммед, с.а.в.с., потоа и К*ранот каде што нагласува дека друга вистина освен таа света книга нема. Тоа е крајната вистина :) И повторно нагласува, дека само кога ќе се родиме, кога ќе умреме, кога ќе стапнеме у брак и колку деца ќе имаме тоа е судбината, другото све ни е слободна воља... :)
Толку.
A,да познато е тоа и дека Мухаммед, пратеникот наш ниту еднаш не ја удрил жена му, рака врз неа никогаш не кренал. :)


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Декември.2015 во 11:55

Вечно *Светото Слово БОЖЈЕ преку Кое е се’ создадено, создава и ќе биде создадено, исто како и вечниот *Светол Дух БОЖЈИ, преку Кого Единствениот Вистински и Совршено *Светол БОГ Своето Вечно Слово во Исус (наместо земја, машко семе, или билокаква поинаква творба) Го Отелотвори, е безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... бидејќи е ВЕЧНО и НЕСОЗДАДЕНО!!!
Вечното и несоздаденото Слово БОЖЈЕ (чија Инкарнација е Исус) е Единствената Вистинска и Совршена Куќа и Кибла БОЖЈА, во Кого (секоја Негова клетка и капка Крв) Вистински живее Совршениот БОГ и Совршениот Ислам!
Кој нешто друго учи или верува, тој паднал на шејтанските убителни лаги, кој уште во рајот се заколнал дека нема да се поклони пред Вечното Слово и Дух БОЖЈИ, туку ќе успее да ги натера сите луѓе да се поклонуваат кон најразлични творби, но најпојќе на каменот на кого Адем и Ава ја извршија првата https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0" rel="nofollow - смрдлива нужда (дефекација) !

За жал, шејтанот се’уште успева (дури и во “Божјото Име“ наводно борејќисе против “шејтанот“) да го лаже и ја заведува широката маса на кривоверниот и неверен свет, кој што поради својата духовна слепост се поклонува на најразлични ствари и пари, но најпојќе (во “Името Божје“) се поклонува според волјата на шејтанот кон каменот на гревот и проклетството, лажејќи дека тоа е Волја БОЖЈА и исмислувајќи лажни приказни дека и вистинските Пророци како: Авраам (Ибрахим), Мојсеј (Муса), Давид (Даут), Саломон (Сулејман), ... Исус (Иса), исто така се клањале на каменот на гревот, како би Го обожавале Вистинскиот БОГ!

Тое е една понатамошна грозна лага на отецот на лагата (шејтанот) и неговите духовни чеда, со цел само да не се обожава Единствениот Вистински и *Совршен БОГ, во Неговото *Совршено Слово и Неговиот *Совршен Дух, Кое што за спасение на сите Го отелотвори во Исус (Јахшуах хаМешиах)!

п.с. Погледнете подолу како каменопоклониците го љубат каменот на гревот и проклетсвото, за кој (лажниот “бог“) шејтанот се заколна дека ќе ги натера луѓето да се клањаат кон него, но НЕ кон *Светото Слово и *Светиот Дух на *Светиот БОГ!!!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Декември.2015 во 12:38
Originally posted by Суада Суада напиша:

... К*ранот каде што нагласува дека друга вистина освен таа света книга нема. Тоа е крајната вистина :) И повторно нагласува, дека само кога ќе се родиме, кога ќе умреме, кога ќе стапнеме у брак и колку деца ќе имаме тоа е судбината, другото све ни е слободна воља... :)
Толку.
A,да познато е тоа и дека Мухаммед, пратеникот наш ниту еднаш не ја удрил жена му, рака врз неа никогаш не кренал. :)



БОЖЈАТА Совршена Вистина е Совршена Светлина и безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, К*ран, ... дури безкрајно повеќе од Светото Писмо (Библијата) во Која сите вистински Божји Ангели и Пратеници упатуваат на БОЖЈАТА Совршена Светлина и Вистина чиста, Која што Совршениот БОГ за спасение на сите Ја отелотвори во Исуса Христа (Јахшуах хаМешиах)!

Што се работи за братот Мухамед, кој што исто така беше духовно чедо Божје крстено на неговата 40та година во Дамаск, кој што никогаш не прифатил никаква поинаква објава која што ја негира или девалвира Вечната БОЖЈА Светлина чиста (отелотворена во првородениот Исуса Христа), никогаш не убил, никогаш дозволил да се убива, никогаш немал секс со малолетното (9 годишно) девојче со име Ајша, никогаш не се женел со повеќе жени освен со едната Хатиџе, а после нејзината смрт, до својата херојска смрт, тој не се прежени и не додирна друга жена, камо ли да удри или да има секс со ними!

Лажни, срамни и гнасни работи учат, веруваат и ревнуваат мнозинството на каменопоклониците, затоа и имаме такви легализирани педофилии, атентати, калифати, ...!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 20.Декември.2015 во 13:47
СпироС, пун си иронија и сарказам... Таков впечаток ми оставаш...

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 08:01
Originally posted by Суада Суада напиша:

СпироС, пун си иронија и сарказам... Таков впечаток ми оставаш...


Суада ,секоја религија има добри страни но и лоши верници кои ја злоупотребуваат и ја искривуваат за свои цели.
Исто така и во Христијанството има педофили,убијци,криминалци,како што ги има и во Јудаизмот, Индуизмот , Будизмот... но ретко кој признава дека тоа е така бидејки луѓето се егоцентрични и сакаат стално нивната воља и нивната увереност да има превласт над останатите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 17:44
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:


Суада ,секоја религија има добри страни но и лоши верници кои ја злоупотребуваат и ја искривуваат за свои цели.
Исто така и во Христијанството има педофили, убијци, криминалци,како што ги има и во Јудаизмот, Индуизмот , Будизмот... но ретко кој признава дека тоа е така бидејки луѓето се егоцентрични и сакаат стално нивната воља и нивната увереност да има превласт над останатите.


Кога лошиот верник во Христовата Вера (Христовиот Ислам) убива, врши педофилија, краде каравани, се поклонува кон камен, ... тогаш тоа тој го прави спротивно од учењето и праксата Христова!
Додека кога еден мухамеданец (кривоверник) кој што го верува учењето и праксата на лажниот пророк мухамед, тој смее во името “божје“ да убива, се жени и спие со малечки девојчиња (педофилија), да врши полигамија, да краде од душманите на неговата вера, да лаже (такија), ...!

Ја разбираш ли неспоредливата разлика(?) помеѓу Совршено Духовниот Христов Ислам (чиј следбеник беше и вистинскиот брат Мухамед) и лажната копија на кyраишката верзија, која се повикува на кyранот и Го Негира http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - Првороденото Чедо БОЖЈЕ (Тоа е Мудроста БОЖЈА=ЛОГОС) и Неговата Инкарнација (Исус)!

http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25

Немој да мислите дека им правите нешто добро на антихристијанските мухамеданци, или евреи, или христијани, кога им ја прикривате вистинската причина на нивните грозоморни дела, а која е во антихристијанскиот (антимесијанскиот) дух! Тој антихристијански (антимесијански) дух е за жал на повеќе места застапен во кyранот, но и во други антихристијански списи, како и во учењата и праксата на антихристијанскиот пророк мухамед (и неговите следбеници), во учењата и праксата на лажните (крвожедните) христијани, но и во учењата и праксата на лажните евреи, који се духовно слепи за Исус Христос (Јахшуах хаМешиах)!



Originally posted by Суада Суада напиша:

СпироС, пун си иронија и сарказам... Таков впечаток ми оставаш...


Живиот БОГ Творец (на безкрајниот универзум и се’ што е во него) и Отец (на Вечниот Живот), нека ти Ја објави Совршената Вистина и нека ти објави колку сум сериозен, а не саркастичен и ироничен!

Амин



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 18:16
Амин!

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 22:53
Спирос па не би рекол дека ја прикриваме причината за нивните дела бидејки нити ми се симпатични нити имам некаква корист но сум приврзаник на она размислување дека не треба на никој да му се остани должен....


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 23:40
Originally posted by Суада Суада напиша:

Не, тоа не е Ислам. Тоа се луѓе само што го протолкуваа К*р`анот на еден многу погрешен начин. Погрешно го сфатиле. Си мислат дека го дешифрирале, бидејќи секоја реченица што завршува со три точки е многу длабока, човек да мисли цел ден што значат тие три точки нема да сфати пак. А тие само го прочитале и толку. Понесени од заблудата во која што се наоѓаат и сатаната, Мухаџедините на муслиманството му ставија една огромна црна дамка, со која НИЕ понатака мора да
живееме и соочуваме и бидеме дискриминирани. Си мислат дека ако убиваат невини луѓе ќе завршат во Џенеттот,кој ќе се отвори на судниот ден, а тоа ќе се случи еден ПЕТОК... Кога мелекот, створен од оган, десната рака на Аллах, не сакал да падне на сеџда за Адем и Ава, за Аллаховата креација, а сите останати паднаа, тогаш Аллах три пати му рекол... дека го проколнува да биде сатана и во џехенем да влезе, ама пошто тој бил многу моќен, му рече на Аллах... „Јас со мојата моќ, ќе видиш колкава армија ќе створам и ќе имам позади мене, сите твои луѓе ќе ги земам“... ЛУЃЕ ШТО ЌЕ ГО ИЗВИКУВААТ ТВОЕТО ИМЕ, ЈАС ПОЗАДИ НИВ ЌЕ СТОЈАМ, значи го прљаат... Аллах на тоа одговорил, јас ќе им ја оставам на луѓето СЛОБОДНАТА ВОЉА, а тие ќе си одлучат... Така се створил и Ѓаволот, така после тоа ја прелажал Ава, а Ава Адем да гризне јаболко, од забранетото дрво, тогаш Аллах, ја створил земјата, пуштил природа, ваздух, вода... Ги фрлил нив во земјата и го заклучил Џеннетот. Така од нив се створивме и ние, малце по малце цел свет.

kapka po kapka, vir...
  

Според ова што го читам, заклучив дека си муслиманка и осудуваш радикален ислам...ок

Тогаш, ај излези утре пред некоја џамија и повикај ги верниците да ти се придружат во протест против радикалниот ислам...мислам се повикуваш на К*ранот нели, а сите муслимани се водат според К*ранот, така да нема да направиш ништо спротивно од учењата на К*ранот.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Суада
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 06:40
Јас би те прашала, дали ти имаш прочитано нешто од ИСТОРИЈАТА на муслиманството... Да ги разлисташ, оти од К*ранот само нема ништо да успееш да сфатиш... Мислам, убедливо ми пиша дека не би направила ништо СПРОТИВНО ОД ОНА на ШТО НЕ УЧИ К*рАНОТ. К*ранот нас не не учи ние да убиваме, да одиме да им ги сечеме главите на луѓено и да сееме страв наоколу... Воопшто не. Секоја реченица од таму, се поврзува, влече некоја друга под точка... Е, од таквите луѓе ние страдаме, што им паднал во раце само К*ранот. Аллах, џелле ша’нуху, кажува: „О слебеници на книгата, не претерувајте во вашата вера и за Аллах само вистина зборувајте…“ (Ен-Ниса, 171). Истотака рекол: „Кажи: О следбеници на книгата, не претерувајте во вашата вера, спротивно на вистината и не поведувајте се по лакомостите на луѓето кои уште одамна залутаа и многумина во заблуда ги одведоа и самите од вистинскиот пат скршнаа.“ (Ел-Маида, 77)
И сеа јас од ова, пример, што би можела да заклучам според тебе?! Да, у реду два пати го прочитав и ок, површно разбирам, знам јас Македонски, разбрав шо кажа... Ама не е тоа, тоа... Овој дел сеа да седнеме десет муслимани, вистински, секој различно, поинаку ќе ти го протолкува. А ти, ти сасвим поинаку ќе го разбереш. Муслиманството има 5 столбови, од кои за да бидеш вистински, треба да ги испочитуваш и не само со јазик, раце и нозе, туку ИМАН да имаш... ДА веруваш во АЛЛАХ, за да успееш у овој дуњалук да се носиш, а највише за кога ќе преминеш од овој Дуњалук, сите верници разбрани ќе се согласиме за некои работи у еден глас, додека Мухаџедините, за нив им нема спас.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 13:41
Види вака

Јас верник не сум, додуша искрено не знам ни дали верувам или не верувам во религијата во која се водам, не по моја желба туку по автоматизам, што значи, за мене одлучиле родителите а исто и за тебе.
Ако си ти верник Суада, тогаш значи си по автоматизам, оти си се родила во таква околина, што значи, јас и ти да се родевме во Монголија, многу е веројатно дека ќе бевме пак по автоматизам Будисти..сега немој да се повикуваш на тие 2-3 проценти на муслимани тамо и да ми тврдиш според не знам што и кои закони дека ќе си била муслиманка, мислам дека поентата ми ја сконта.

Туку да не го тупам многу, а да ми извиниш, и ти исто така да не го тупиш и да ме префрлаш од рид на брег со не знам кои цитати од сурите, те замолувам да ми одговориш на прашањето од мојот предходен пост?

Еве уште еднаш ќе го поставам

- Ако осудуваш радикален ислам, кој е во спротивност на К*ранот, зошто тогаш не излезеш јавно пред џамија и ги повикаш верниците на протест против тие што според тебе се во заблуда и фрлаат црна дамка врз истиот???????
Зошто не излезеш и јавно не се декларираш против сечачите на глави кои во име на твојта религија, т.е. Ислам, им ги пресекуваат вратовите на луѓе кои се од друга деноминација или друга религија.

Искрено, писанијата од твојот последен пост не допираат до мене ни најмалку, повикување на не знам што рекол Алах и Мухамед пред 1400 години не само што ми е смешно, туку ми е и дегенски, во најдобар случај е трагедија.
За мене исламот е државно и политичко - правно уредување за контрола на народни маси и ништо повеќе, или поточно кажано, ти живееш во свет во кој живееле христијаните за време на инквизицијата, што значи, живејќи физички во 21 век, ти умствено си во 1400 и некоја.
Или најпросто, секако според мене, исламот како религија го поистоветувам со нацизмот, и според мене е најголем канцер на современото општество. Јас знам дека огромен процент на муслимани се мирољубиви, ама во споредба со тој мал процент на радикални ваши следбеници сте тотално неважни и маргинализирани и покрај огромниот процент.

Со тебе Суада се сложувам само во една работа, а таа е дека на Муџахедините им нема спас, кога тогаш ќе им дојде крајот, секако со појава на движења пак слични на Нацизам, што би се рекло, главосечачите ќе ја изгубат главата од трујачи со Циклон Б, или едно лајно ќе очистиш со друго лајно, и пак ќе имаш лајно како државно и политичко - правно уредување.
Тука има една голема заебанција, од причина што кога Муџахединот ќе го трујат новите Нацисти со нов Циклон Б, многу е веројатно дека мусламаните кои се мирољубиви, баш поради тоа што до тогаш не направиле ама баш ништо против тие кои го уништуваат човештвото, или скриено ги подржувале, но директно немаат крв на рацете, исто така ќе го јадат стапот, и тоа од кај подеблото, е тогаш може ако си жива и здрава, ќе се присетиш на муабетот со Фикс, и ќе речеш и покрај се : Абе Фикс во право беше, тие неколку лајненца против кои не сакавме да кренеме глас и да се бориме, не уништија заедно со нив.

Суада дејче, исламот на овие основи нема иднина, тоа јасно да ти е, истиот сега се наоѓа на стаклени нозе, и доколку не се реформира, црно му се пишува, прво од останатите религии, а потоа од внатре, затоа што и искрените верници колку и да се следбеници на ислам, покрај религијата, сакаат и малку реален живот и задоволство од истиот, а не само догматско следење на 99 % напишани глупости од пред милениум и половина.
Поука извадете од римо - католицизмот во среден век, кој доколку не прекинеше со глупостите, денес не ќе постоеше.

И те молам, немој да говориш за дискриминација и слободна воља, ти, која си дискриминирана во својта религија како жена по многу основи и која немаш свое јас и слобода, да излезеш и јавно се изразиш дека си против радикален ислам.
Тврдењата твои на негирање на муџахедините, тука на форум не ги прифаќам, исто и декларативните постапки на верски лидери од исламот, по не знам кои конференции.

Бај да веј, не ми се лути ако ти звучам грубо и навредливо, не сум таков, немам ни намера со некого да се карам на форум.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Декември.2015 во 16:29
Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас би те прашала, дали ти имаш прочитано нешто од ИСТОРИЈАТА на муслиманството... Да ги разлисташ, оти од К*ранот само нема ништо да успееш да сфатиш... Мислам, убедливо ми пиша дека не би направила ништо СПРОТИВНО ОД ОНА на ШТО НЕ УЧИ К*рАНОТ. К*ранот нас не не учи ние да убиваме, да одиме да им ги сечеме главите на луѓено и да сееме страв наоколу... Воопшто не. Секоја реченица од таму, се поврзува, влече некоја друга под точка... Е, од таквите луѓе ние страдаме, што им паднал во раце само К*ранот. Аллах, џелле ша’нуху, кажува: „О слебеници на книгата, не претерувајте во вашата вера и за Аллах само вистина зборувајте…“ (Ен-Ниса, 171). Истотака рекол: „Кажи: О следбеници на книгата, не претерувајте во вашата вера, спротивно на вистината и не поведувајте се по лакомостите на луѓето кои уште одамна залутаа и многумина во заблуда ги одведоа и самите од вистинскиот пат скршнаа.“ (Ел-Маида, 77)
И сеа јас од ова, пример, што би можела да заклучам според тебе?! Да, у реду два пати го прочитав и ок, површно разбирам, знам јас Македонски, разбрав шо кажа... Ама не е тоа, тоа... Овој дел сеа да седнеме десет муслимани, вистински, секој различно, поинаку ќе ти го протолкува. А ти, ти сасвим поинаку ќе го разбереш. Муслиманството има 5 столбови, од кои за да бидеш вистински, треба да ги испочитуваш и не само со јазик, раце и нозе, туку ИМАН да имаш... ДА веруваш во АЛЛАХ, за да успееш у овој дуњалук да се носиш, а највише за кога ќе преминеш од овој Дуњалук, сите верници разбрани ќе се согласиме за некои работи у еден глас, додека Мухаџедините, за нив им нема спас.


Драга сестро, добро пишуваш дека не разбирате и дека не се сложувате (слично како и други некои залутани што не разбираат и неможат да се сложат) бидејќи тоа е проклетсвото на забеганиот вавилон. Кој нешто друго става на прво место, освен *ЕДИНСТВЕНИОТ ВИСТИНСКИ И СОВРШЕН БОГ ТВОРЕЦ (Отец на Вечниот Живот), Неговото Вечно и *Единствено Совршено СЛОВО - Кое што е од БОГА Единствено произлезено (Родено) но нестворено, а во Исус Отелотворено - и Неговиот *Единствено Совршен ДУХ, без Кого нема вистинско решение и спасение, таквиот верник е прелажан лажец и залутан.

Во моментот кога ќе се разбудите за Духовната Светлина БОЖЈА чиста - за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - тогаш ќе се разбудите за Совршениот Месијански Ислам, за Кого сведочат Апостолите (сите до еден евреи) и известните животонепријатни стихови во к’уранот, библијата (и сите останати списи) веќе немаат да имаат власт над вас. Ако сакаш да бидеш вистински верник и вистински следбеник на Вистинскиот Пат и Ислам, ти мораш http://www.bibleserver.com/text/CKK/Druga%20poslanica%20Korin%C4%87anima3,6" rel="nofollow - преку Духот на Светлината БОЖЈА (Христос), да го надминеш робството на буквата и законот кој што убива. Бидејќи буквата убива, а Духот БОЖЈИ оживотворува! Реши се за Совршениот Ислам и Вистинската Слобода БОЖЈА, отелотворена под верното срце и родена од Дева Марија, бидејќи Тој (БОЖЈОТО Духовно Слово - Христос) е безкрајно поголем дури и од Библијата која прекрасно сведочи за Него, а камо ли од к’уран и шарија!

Aко Синот ве ослободи, навистина ќе бидете слободни. Јован 8:36






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Декември.2015 во 18:59
Драг брату, сметам дека ти си интелигентен човек и начитан исто така. Ме чуди една работа, зашто ти КАКО ТАКОВ не си успеал да ја согледаш вистината, која е таа и си паднал у заблуда. Но тоа сепак е твој личен избор, одлука и за тоа ТИ ќе си полагаш сметка. Вашиот став е тој и не би да тупам тука за едното исто дека вие го испревртивте К*ранот за 360 степени и го сфаќате онака како вас што ви одговара и сакате да го сфатите. Исто како и Мухаџедините. Мухаммед, нашиот пратеник имал 4 жени, но само со една спиел и имал деца. Во моментот кога ќе се разбудиш од заблудата во која си потонал СПИРОС, ќе чекам да ми пишеш: „Драга сестро“, у прао си била... Јас ќе те почекам и тебе и сите останати залутани души кои талкаат у овој свет

Во последниот коментар за некои раб се слагам потполно :) Ама немој да солиш ум многу,многу за останати некои ствари. Немој на луѓето да им ствараш погрешна слика и креираш кога не е така, као што кажуваш.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Декември.2015 во 19:51
Суада, дали ова постои во К'уранот:

Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war. 
The Quran 9:5 

Се извинувам за англискиот превод, но немам К'уран на македонски. Се надевам дека ќе разберете и ќе можете да најдете во македонски превод или во оригинал.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 24.Декември.2015 во 20:00
Меси, сигурно ќе најдеш нешто слично и во писанијата од другите религии, само што разликата е што во исламот, тоа напишаното се спроведува на дело.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Декември.2015 во 20:12
fiks , немам најдено нешто вакво експлицитно во другите религии (настарана од Стариот Завет, кој не е Христово учење, а со тоа, за мене, не е дел од Христијанството).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 24.Декември.2015 во 20:33
Муабетот ми е ќе најдеш нешто агресивно секаде, ама за разлика од други религии, во ислам имаш покрај теорија и практична настава.

Читав пред некој ден една идиотска изјава од некој си имам ли што беше не знам во која го прашуваат следново, ќе парафразирам.

- Доколку на мажите бомбаши самоубијци кои ќе заминат во рајот им следуваат 72 девици, што им следува на жените бомбаши самоубијци од исламот?

Одоговорот беше вака;
- На жените бомбаши самоубијци, алах ќе им овозможел маж во рајот на кој пенисот ќе му бил тврд постојано 

Абе луда работа, се околу клецкање им се врти во главата смеење


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Суада
Датум на внесување: 25.Декември.2015 во 08:05
Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.
Во Џеннетот нема перверзии, нема џеннет за бомбашите самоубијци и нема џеннет за лицето што го поставил тоа прашање.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2015 во 08:29
Originally posted by Суада Суада напиша:

Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.
Во Џеннетот нема перверзии, нема џеннет за бомбашите самоубијци и нема џеннет за лицето што го поставил тоа прашање.

Суада, моетo прашање беше нешто сосем друго од оноа што реплицираш. Затоа би те замолил уште еднаш да ми одговориш:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Суада, дали ова постои во К'уранот:

Fight and kill the disbelievers wherever you find them, take them captive, harass them, lie in wait and ambush them using every stratagem of war. 
The Quran 9:5 

Се извинувам за англискиот превод, но немам К'уран на македонски. Се надевам дека ќе разберете и ќе можете да најдете во македонски превод или во оригинал.







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 25.Декември.2015 во 09:58
Вака вели поточно; „Кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е простувач и сомилосен“. Дали некаде си прочитал УБИЈ, не. Убивањето е грев, самоубиството исто така. И не мора да значи дека ова што го пишува треба да се испреврти онака како што на народот му одговара, само за да се искриви сликата на Исламот. Значи и ова треба да прочиташ понапред шо вели, за да овие работи ти станат јасни.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2015 во 17:43
Originally posted by Суада Суада напиша:

Вака вели поточно; „Кога светите месеци ќе поминат борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секој вид! Па, ако се покајат, и ако намаз извршуваат и ако зекат даваат, пуштете го патот нивни. Аллах, навистина, е простувач и сомилосен“. Дали некаде си прочитал УБИЈ, не. Убивањето е грев, самоубиството исто така. И не мора да значи дека ова што го пишува треба да се испреврти онака како што на народот му одговара, само за да се искриви сликата на Исламот. Значи и ова треба да прочиташ понапред шо вели, за да овие работи ти станат јасни.




http://quran.com/9/5" rel="nofollow - http://quran.com/9/5

And when the sacred months have passed, then kill the polytheists wherever you find them and capture them and besiege them and sit in wait for them at every place of ambush. But if they should repent, establish prayer, and give zakah, let them [go] on their way. Indeed, Allah is Forgiving and Merciful.


Со сета почит Сауда кон тоа што го наведуваш како македонски превод, во сите преводи на англиски јазик стои истото оноа што го цитирав претходно - Убијте ги многубошците (кај тебе преведено со борете се против многубошците).

Сега, можеме да дискутираме по кој повод е тоа кажано, за што се однесува и така натаму, но факт е дека кога се промовираат овие зборови меѓу милитантните муслимани и групите кои се мобилизираат за насилство никогаш не се објаснува дека тие зборови не се однесуваат за сегашните времиња, туку напротивсе потенцираат како вечна Божја порака запишана во К'уранот.

Кога христијани се поведени во некаква војна тие никогаш не цитираат новозаветни Божји пораки за крвопролевање, освета, терање на противникот да му се поклони на Христа, да цитира делови од Новиот Завет, да се крсти или да прави било што во врска со Христијанската вера. 

Разликата меѓу К'уранот и Новиот Завет е што во вторава нема повици на насилие како што има во првата и со тоа е избегнато секаква злоупотреба со погрешно или тенденциозно интерпретирање. Пораките тука се:

34. Јас, пак, ви велам: не колнете се воопшто – ниту во небото, оти тоа е престол Божји;
35. ниту во земјата, зашто таа е подножје на нозете Негови; ниту во Ерусалим, оти е град на великиот Цар.
36. Не колни се ни во главата своја, зашто не можеш ниту едно влакно од косата своја да го направиш бело или црно.
37. Нозборот ваш да биде: да, да, – не, не, а сè што е повеќе од тоа, од лукавиот е.
38. Сте слушале дека е речено: »Око за око, заб за заб«.
39. Јас, пак, ви велам: да не се противите на злото. Ако некој те удри по десниот образ, заврти му го и другиот.
40. А оној што сака да се суди со тебе и да ти ја земе кошулата, дај му ја и горната облека.
41. И ако некој те присили да одиш со него една милја, ти оди две.
42. На оној што бара од тебе, дај му, и не го одбивај оној што ти сака нешто на заем.
43. Сте слушале дека е кажано -»Љуби го својот ближен и мрази го непријателот«.
44. А Јас, пак, ви велам: љубете го непријателите свои, благословувајте ги оние што ве колнат, правете им добро на оние што ве мразат и молете се за оние што ве навредуваат и гонат,
45. за да бидете синови на вашиот Отец небесен; зашто Он го остава Своето сонце да грее над лошите и над добрите, и праќа дожд на праведните и на грешните.
46. Оти, ако ги љубите оние што ве милуваат вас, каква ќе ви биде наградата? Зар не го прават тоа и митниците?
47. И, ако ги поздравувате само браќата свои, што особено правите? Не постапуваат ли така и незнабошците?
48. Но бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен.”

Матеја 5:34-48


Велеќи го ова не сакам да ме сватиш како негатор на Исламот, туку сакам да посочам дека додека во него има пораки со повик на насилие кон оние кои не се муслимани (верници), во Новиот Завет има само повици за љубов кон сите Божји чеда без обзир на нивнaтa верa, националност или општествена позиција.


Слободната воља на избор, како неотуѓив Божји дар, нека го води секој во изборот на неговата посветеност без да ги присилува другите да го одат токму неговиот пат. 











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Декември.2015 во 17:38
Originally posted by Суада Суада напиша:

Пред се, Аллах е голем, ќе им опрости тој и на најзагрозените и перверзни персони
Во К*ранот пишува дека „не е ГРЕВ да се брани СВОЈАТА Држава“. А, ако видиш неверник, вели, помогни му да ја види светлината од крајот на тунелот, бидејќи навистина ја има. Ако НЕ САКА да ја види, ти си излегол од хакот ондак, само одмини го и повеќе не се поздравувај со него бидејќи грев е да збориш со неверник. Па дури грев е и да се ракуваш со истиот.



Небесниот ОТЕЦ (Абба) е безкрајно поголем и повистински од кyран, мухамед, шарија, ... кааба!
Се’ што е добро и вистинито во вашата вера и традиција е преземено од Мудроста БОЖЈА, а Исус е Неговата Инкарнација!
Неверниците и кривоверниците се борат (и гинат) за сопствените држави, а Го негираат Царството БОЖЈЕ, чиј ЦАР е Љубовта БОЖЈА чиста, за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа!


Originally posted by Суада Суада напиша:

Драг брату, сметам дека ти си интелигентен човек и начитан исто така. Ме чуди една работа, зашто ти КАКО ТАКОВ не си успеал да ја согледаш вистината, која е таа и си паднал у заблуда. Но тоа сепак е твој личен избор, одлука и за тоа ТИ ќе си полагаш сметка. Вашиот став е тој и не би да тупам тука за едното исто дека вие го испревртивте К*ранот за 360 степени и го сфаќате онака како вас што ви одговара и сакате да го сфатите. Исто како и Мухаџедините. Мухаммед, нашиот пратеник имал 4 жени, но само со една спиел и имал деца. Во моментот кога ќе се разбудиш од заблудата во која си потонал СПИРОС, ќе чекам да ми пишеш: „Драга сестро“, у прао си била... Јас ќе те почекам и тебе и сите останати залутани души кои талкаат у овој свет

Во последниот коментар за некои раб се слагам потполно :) Ама немој да солиш ум многу,многу за останати некои ствари. Немој на луѓето да им ствараш погрешна слика и креираш кога не е така, као што кажуваш.


Ти благодарам за советите суада, но за жал го следите лажниот пророк мухамед, кој (исто како фараонот) се противеше на Совршената Мудрост БОЖЈА чиста (Која што е уникатното и Единородено БОЖЈЕ чедо) и како консеквенца на тоа ги загуби своите машки чеда. Ние знаеме дека требаше исто еден таков лажен пророк да се појави и да ги изгуби своите машки деца, бидејќи ќе Го негира Првороденото БОЖЈЕ Чедо.
Да, драга суада, умирањето на машките деца на лажниот пророк мухамед нее случајно, исто како што не беше случајно умирањето на машките деца на фараонот, умирањето на (посебно) машките деца на милиони луѓе коишто си тераат сопствени патишта и војни, неверувајќи и неслушајќи Го отелотворението на Првороденото Чедо БОЖЈЕ (Исус)!


Живиот БОГ нека секому го одкрие Совршениот БОГ и Ислам, во Совршениот Син БОЖЈИ (Исус Христос)!

Амин

п.с. Основоположникот на антихристијанскиот и атеистички комунизам, кој што дури и покрај својата сопруга имал слугинка која му служела како една врста конкубина, неслучајно го изгуби своето машко чедо и тоа баш на еден маркантен датум!

   




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 26.Декември.2015 во 20:03
Спирос зошто не го пишуваш моето име со голема буква С-уада и на пророкот наш М-ухаммед?! Не не вреднуваш, ние сме помали, ситни, залутани душички во твоите очи, ај мене остај ме, да не се стаам во ист ќош,ами пратеникот Мухаммед?! Не верувам случајност да биде, но како и да е. Јас да ти кажам дека сите луѓе би требало да сме исти, и сме пред Аллах,без разлика на некои други измислени религии(освен Исламот)од народот и националности. Се знае, првиот човек ни бил пратен од Аллах како муслиман, како ние очекуваме да бидеме нешто друго, кога Бог рекол така.
„Денес, неверниците, изгубија надеж во верата ваша та не се плашете од нив, туку од Мене плашете се! Денес ви ја надополнив верата ваша, и го исполнив благодатот Мој кон вас, и задоволен сум Исламот да ви биде вера ако некој се најде неволја, кога гладот мете, не сакајќи да падне во грев...Па, Аллах, навистина е, Простувач и Сомилосен!“
Спирос знаеш ли од каде доаѓа Христијанството,еве јас не знам,молам да ми објасниш.И не сакам да ми попуваш искрено, сакам директно да ми кажеш од каде ви потекнува без да ми спомнеш ниту една Држава и слично и сакам уште едно нешто да ми објасниш зашто вие се крстите, дури и бебињата што ќе се родат ги носите у црква на крштевка, а ние муслиманите не, чисти сме, немаме потреба од тоа.

Ps: Kako mozhesh da tvrdish deka toa e lazhen prorok, ako e Muhammed lazhen, togash vo red bi bilo i Isak da bide, ne?!

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 26.Декември.2015 во 21:23
Originally posted by Суада Суада напиша:

Спирос зошто не го пишуваш моето име со голема буква С-уада и на пророкот наш М-ухаммед?! Не не вреднуваш, ние сме помали, ситни, залутани душички во твоите очи, ај мене остај ме, да не се стаам во ист ќош,ами пратеникот Мухаммед?! ...


Чедото БОЖЈЕ Мухамед јас секогаш Го пишувам со голема буква, слично како и сите вистински на БОГА (во Христа) верни Апостоли и следбеници. Тоа секогаш така го правам бидејќи Тој беше вистинско верно Чедо БОЖЈЕ и веруваше само на Отелотворението на Евангелието вечно (Христос)! Тој (вистинскиот Мухамед) не прифати никаква нова (антихристијанска) објава (од кyраишите наречена кyран)! Исто така тој не веруваше нити пак изјави дека е последен пророк, туку само еден од многуте Христови следбеници и Чеда БОЖЈИ! Тој никогаш не се израмнуваше со Инкарнацијата на Првородената Мудрост БОЖЈА чиста (Отелотворена во Исуса Христа)! Исто така - следејќи го Исусовиот пример - тој не уби никого, не дозволи да се убива во Името БОЖЈЕ, не вршеше ниту каменопоклонство, нити каабапоклонство, нити политеизам, нити полигамија, нити педофилија (со 9 годишната Ајша), нити дозволи други (во Името БОЖЈЕ) да се женат со малечки девојчиња и со тоа вршат педофилија ... туку сите тие гадотии лажно му се препишувани од страна на љубоморните кyраишити, кои беа прелажани од сатанот (шејтанот) да ја етаблираат антихристијанската религија и објава (кyранот), која што содржи и копирана вистина, но има и многу шејтански (антихристијански) лаги и инфекти!

Додека што се работи за пратеникот на прелажаните лажговци, кој што од една страна Го негира Совршениот БОГ Творец (Отец на Мудроста), http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-26" rel="nofollow - Ја негира Мудроста БОЖЈА како првороденото Чедо БОЖЈЕ и се израмнува себеси со Прасветата Инкарнација (Исус) на истата, а од друга страна вели дека е брат на Исус, додека од трета страна вели дека во рајот ќе имал 30 пати појака сексуална потенција и ерекција одколку што имал на земјата и 72 девици со кои ќе имал многу јак секс, а една од тие девици ќе биде и Мајката на Исус, ... НЕ, за таквиот пророк немам баш никаква почит, но љубов која што потекнува од длабоко разбирање и сожалување!

al-Siyuti (6/395) - Muhammad said, “In heaven, Mary mother of Jesus, will be one of my wives.”

Кој е лажец, ако не оној, што одречува дека Исус е Христос?
Тој е антихрист, што Го одречува Отецот и Синот!

1 Јован 2:22




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 27.Декември.2015 во 00:51
Мислам дека вие помалку сте му љубоморни на Мухаммед, дека му се можело.

Da, i jas sum CHEDO BOZHJO.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Декември.2015 во 21:38


Љубов и разбирање - да! Љубомора и омраза - не!

Се радувам одсрце, ако ти си вистинско Чедо БОЖЈЕ!

Вистинските Чеда БОЖЈИ не Го негираат Отецот на http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - *Уникатното Чедо БОЖЈЕ (Тоа е Првородената и Универзална Мудрост БОЖЈА) и нејзината http://www.bibleserver.com/text/NIV/John10,36" rel="nofollow - **Инкарнација Прачиста,во Исуса Христа!




Кој е лажец, ако не оној, што одречува дека Исус е Христос?
Тој е антихрист, што Го одречува Отецот и Синот!

1 Јован 2:22



* http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25
** http://www.bibleserver.com/text/NIV/John10,36" rel="nofollow - http://www.bibleserver.com/text/NIV/John10,36

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 27.Декември.2015 во 21:49
Негово сум Спирос, негово. Вистинско чедо Божјо .
И сите ние сме негови чеда, вистински. Верувам во Иса и јас, не го негирам неговото постоење, инкарнација...
Само велам дека тој не е господ, еден е Аллах Џ.Ш. Иса е пророк исто што и Мухаммед. А и дека сите сме оставени како Муслимани, на овој дуњалук. То велам ја.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Јануари.2016 во 23:59
Originally posted by Суада Суада напиша:

Негово сум Спирос, негово. Вистинско чедо Божјо .
И сите ние сме негови чеда, вистински. Верувам во Иса и јас, не го негирам неговото постоење, инкарнација...
Само велам дека тој не е господ, еден е Аллах Џ.Ш. Иса е пророк исто што и Мухаммед. А и дека сите сме оставени како Муслимани, на овој дуњалук. То велам ја.


Суада, сите Вистински Пророци имале само еден БОГ а Неговото Вечно Слово им било нивен Господ!
Исус е Инкарнација на Вечното Слово БОЖЈЕ, а со тоа и Инкарнација Господова, за Слава на БОГА (Отецот)!

Словото БОЖЈЕ (значи Господарот на Вистинските Пророци и верници) е Првородена Мудрост БОЖЈА! Тоа е неспоредливо повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... бидејќи БОГ преку Него световите (и се’ што е во ними) Ги создаде, создава и ќе ги создава, ... и преку Него мртвите од гробовите ги дига!!!

Затоа те молам, Тој што првично е одозгора, не го споредувај и израмнувај со оние коишто првично се одоздола!!!

Вистинскиот наш брат Мухамед, никогаш не се израмнуваше со Исус и Него Го почитуваше како свој Господ и најстар брат, со кого (како што викаше тој) не сум достоен никогаш да се споредам!!!





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Noor
Датум на внесување: 04.Јануари.2016 во 21:57
Мирот Божји нека е над вас, спирос.

Веќе некое време ги читам вашите пораки и морам да признам, запрепастен сум од вашата голема и цврста верба во единиот Господ, створителот на сето видливо и невидливо. Не сум сретнал досега ваков Христијанин како вас кој со таква љубов, верба, понизност кон Бога и толкава самодоверба го брани и го возвишува Господ. Тоа е нешто што навистина фали во денешно технолошки развиено и модерно време, време во кое верниците се подредуваат, се сметаат како граѓани од втор ред, како емоционално слаби и како луѓе со недоволно развиен интелект и/или логичко резонирање. Сигурен сум дека вие би биле добар пример за недоволно информираните и слабите (во верба) муслимани за тоа што значи верување во единствениот Бог (без разлика за верувањето во концептот на отелотворување на Словото Божјо во Исус).

Несомнено е дека вистинските Христијани се најдобрите и најблиските во верба со муслиманите, а Коранот тоа го докажува во Ел-Маиде 5:82 "... И сигурно ќе најдеш дека на верниците најблиски пријатели им се оние кои велат ‘Ние сме Христијани!’ Тоа е затоа што меѓу нив има свештеници и монаси кои, навистина, не се арогантни."
Овој стих (на арапски ајет), како и вашата силна верба мене ме натера да седнам и да ви дадам одговор со надеж дека ќе успеам да ве поттикнам да размислите за некои круцијални работи, со искрена молитва упатена кон Господ за вас да ве просветли кон единствениот и вистинскиот пат.

Како што успеав да сфатам, вие сметате дека постоел вистинскиот Мухамед, кој бил крстен во неговите 40-те години во Дамаск, бил Христијанин и имал само една жена Хатиџе, а по нејзината смрт не се преженил, и лажниот пророк Мухамед, со сите негови лоши карактеристики кои ги наведувате. Иако јас од вас прв пат слушнав дека воопшто постоел тој (според вас) вистински Мухамед, решив да истражувам за тоа, но покрај големите усилби не можев ништо да најдам во однос на тоа. Ако би сакале да ми упатите некоја литература или линк во врска со тоа, би ви бил благодарен.

Бидејќи се препознава дека сте начитан човек, и сигурно и човек што сака да ја знае вистината без разлика каква е таа (се додека е вистина), за вас подготвив две кратки содржини во врска со концептот на Исус (нека е Божјиот мир над него) како Бог, базиран исклучиво врз основа на Библијата, како и една друга содржина кое е превод кој посебно ќе ве заинтригира.
https://www.dropbox.com/s/37tcxcefp7qj0va/%D0%94%D0%B0%D0%BB%D0%B8%20%D0%B5%20%D0%98%D1%81%D1%83%D1%81%20%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%91%D0%BE%D0%B3.pdf?dl=1" rel="nofollow - Дали е Исус навистина Бог?
https://www.dropbox.com/s/axv9s25agtt2zw7/%D0%98%D1%81%D1%83%D1%81%20%D0%B8%D0%BB%D0%B8%20%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5.pdf?dl=1" rel="nofollow - Да се следи Исус или да се следи Павле?

Откако ќе ги прочитате овие две содржини, како што побарав да ме упатите кон вашата верзија на вистинскиот Мухамед, така и имам обрвска да ве запознаам со вистинскиот Мухамед кој целиот свет го знае, преку оваа содржина:
https://www.dropbox.com/s/h1bzvctxitm8285/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D1%82%20%D0%9C%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%B4.pdf?dl=1" rel="nofollow - Пратеникот Мухамед (нека е Божјиот мир над него)

Кога сите овие содржини што ги подготвив ќе ги прочитате, врз основа на цитати од вашите постови дадени во овој форум ќе се потрудам да одговорам на главните точки кои се изложени во оваа дискусија. До тогаш, нека е Божјиот мир и милост врз вас.


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 04.Јануари.2016 во 22:23
Пуканки сега ќе си направам цел ЛЕГЕН ќе напунам, тој ќе го земам нозете на дедо ми шо му ги мијам... И у него, поише да собере... Каков лажен (јас прв пат слушам од Спирос за таков), имаше само еден вистински Мухаммед, лажниот тој си го измислил. за инат на муслиманите.
Башка Иса рекол дека че дојди Ахмед, јас не знам шо има нејасно тука и уше дискусија, Аллах го оставил крајно К*ранот и рекол дека таа е таа вера што тој ја признава, а за сите останати, ќе им се суди. Но не значи дека ќе одат у Џехеннем, секако има добри луѓе, не мора да значи ние сме муслимани и толку, си го обезбедивме Џеннетот. Како и да е, Спирос, ќе се молам за тебе да знаеш!

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 16.Јануари.2016 во 22:33
Originally posted by Noor Noor напиша:

Мирот Божји нека е над вас, спирос.

Веќе некое време ги читам вашите пораки и морам да признам, запрепастен сум од вашата ...


Шаломот (Селамот) БОЖЈИ врз сите, па и врз нас, Noor!

Мојата вера, ... не е моја, туку е милостив дар на Небесниот Отец и Цар, затоа:
Слава и Фала Му припаѓа само на Единствениот Вистински и СОВРШЕН БОГ (евр. Ел, Елоах, Елохим, арб. Алах) Кој е Творец на Небата и земјата (и се’ што е во ними) и е Вечниот Отец на Вечниот Живот!
Вечно да е Фалено и Славено Неговото СОВРШЕНО ИМЕ, Кое е посвето, поголемо и помоќно од сите 999 999 999 Негови Свети имиња, заедно!

Најсреќниот од деновите во мојот живот, е денот кога ја слушнав, сфатив и прифатив Радосната Вест (Евангелието) за http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8:22-25" rel="nofollow - СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ на Првородената Мудрост БОЖЈА чиста - за спасение на сите - отелотворена во Исуса Христа!
Но, исто така, еден од најсреќните денови во мојот живот е денот на моето најголемо изненадување, кога од еден брат (на еден чудесен начин) ја слушнав вистината за животот на вистинското чедо БОЖЈЕ и духовен брат (вистинскиот) Мухамед. Дотогаш за него го знаев смо она што сунитската, шиитската, ... и друга “муслиманска верна“ маса го “знае“ и може да се дознае од исламските традиции и литератури (какви што ми прати и ти).

СОВРШЕНАТА ВИСТИНА е најголемото ДУХОВНО Чедо и Чудо БОЖЈЕ, безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... дури повеќе и од Светото Писмо (Кое прекрасно сведочи за Неа), а да не зборуваме колку повеќе од антихристот, антихристијанскиот мухамед, антихристијанскиот утман, антихристијанскиот кyран и нивниот духовен отец сатан (шејтан)!

исламот, пророкот и кyранот кој што Го негира СОВРШЕНИОТ БОГ ТВОРЕЦ и ОТЕЦ на се’ што живее, потекнува од најлукавиот паднат ангел БОЖЈИ, кој се противи на БОГА и одби да се поклони на Адам (кој згреши и засмрде) во минатото, а денес одбива да се поклони на Совршено чистиот ДУХ и СЛОВО БОЖЈЕ, чие што Отелотворение е ИСУС!

Кој Го негира ВЕЧНИОТ БОГ ОТЕЦ и Неговиот Вечен СИН, одбивајќи да се поклони пред и по Неговата Инкарнација (Исус), тој паднал во лажната и лукава вера сатанска (шејтанска), која иако покажува сличности со ВИСТИНАТА, сепак е само лукава имитација, направена од на евреите љубоморните кyраиши ( http://www.bibleserver.com/text/LUT/2.Korinther4,4" rel="nofollow - со помош на лажниот “бог“ )!

Вистинскиот брат Мухамед, беше вистинско духовно чедо БОЖЈЕ, според Исламот и Примерот на Совршената Мудрост БОЖЈА (Христос)!
Тој Совршен Ислам е Духовен, а во арабија е за првпат проповедан од Апостолот Павле (евреин), на неговото прво мисионерско патување, според директен налог на Мудроста БОЖЈА (Христос). Тој Апостол Павле е многу мразен во светот на книжниците (посебно кyраишките), бидејќи до своето духовно будење и прераѓање, тој исто така беше следбеник на буквата и строгиот закон (шаријата), слично како што денеска вие (но и други) сте!

Кога прашуваш за писмена литература и “докази“ во врска со СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ за кого ти сведочам, не викам дека нема, но таквата нее воопшто неопходна за Неговото постоење и осознавање, коешто било а и (се’ до судниот ден) за неверниците и кривоверниците ќе остане сокриен!

Одсрце ти посакувам тебе и на сите луѓе, на судниот ден да небидете вредени во редот на неверниците и кривоверниците, кои буква, книга, ангел, пророк, ... израмнуваат со Совршено *Светиот БОГ, *Светиот БОЖЈИ ДУХ и *Светото БОЖЈЕ СЛОВО, Кое за спасение на сите СОВРШЕНИОТ БОГ Го Отелотвори во Исус!

АМИН







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 17.Јануари.2016 во 09:47
Veruvanjeto e samo Veruvanje i nish drugo!

ps. mi se prijadoa pukanki..

-------------
едно е - не се две


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Јануари.2016 во 20:05


Верување коешто води во правиот правец, е безкрајно повеќе од сознанието коешто води во погрешниот!







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Јануари.2016 во 05:05
Да бевме сигурни немаше да има потреба од верување и тогаш верувањето ќе се викаше знаење.

Тоа важи за сите верувања, вклучувајќи го и Исламот.

Проблемот е што луѓето читаат човечки писанија и за нив веруваат дека се Божји прогласи.

Бог не пишува вери и религии и не комуницира со сите свои чеда преку поединечни посредници.

Бог е безграничен и семоќен, нему не му требаат помошници, застапници и глaсноговорнициАко верувате со спротивното тогаш верувате во некој помал и послаб бог.













-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: outlook123
Датум на внесување: 20.Јануари.2016 во 21:27
веруваш, додека не осознаеш!

не! дознаеш..

нема што друго да кажам!

-------------
едно е - не се две


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Јануари.2016 во 23:07
Веруваш додека не дознаeш.

Кога ќе дознаеш ќе знаеш - количина на нова информација.

Да знаеш не значи дека си осознал.

Си осознал кога дознаето и ти станале Едно.

Тоа е еден чекор поблизу до просветлувањето.

За просветлувањето некој друг пат…








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Јануари.2016 во 23:01
http://off.net.mk/zhivot-i-zabava/religija/golemiot-muftija-frli-fatva-vrz-shahot" rel="nofollow - Ваква Глупоќа е врвна Глупоќа...прочитајте си де

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Јануари.2016 во 15:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Да бевме сигурни немаше да има потреба од верување и тогаш верувањето ќе се викаше знаење.

Тоа важи за сите верувања, вклучувајќи го и Исламот.

Проблемот е што луѓето читаат човечки писанија и за нив веруваат дека се Божји прогласи.

Бог не пишува вери и религии и не комуницира со сите свои чеда преку поединечни посредници.

Бог е безграничен и семоќен, нему не му требаат помошници, застапници и глaсноговорници. Ако верувате со спротивното тогаш верувате во некој помал и послаб бог.



Неговата Светлина Совршено чиста - за спасение на сите Отелотворена во Исуса Христа - е Единствениот Вистински и Совршен посредник!

Таа БОЖЈА Светлина Совршено чиста е поголема од сите Свети Писма, дури и од Библијата која прекрасно сведочи за Неа!

Таа Светлина Совршено чиста сведочи дека Вистинската и Суштинската Вера, Надеж и Љубов е безкрајно повеќе од секое просветление, осознавање, ... бидејќи без Таа Љубов БОЖЈА “просветленикот“ не би можел нити носот да го избрише, а камоли да зборува за Просветлението и Единството!

Затоа, пред некој премногу да ја отвори устата и да се фали себеси дека се’ осознал, нека ја отвори истата и во понизност да Го Фали и Слави Единствениот Вистински и Совршен БОГ Творец (и Отец на Вечниот Живот), Кој е поголем од секој друг “бог“, ангел, пророк, посредни, праведник, просветленик, ... или било нешто друго во безкрајниот универзум!

Поздрав и Љубов до сите, ма каде и да се наоѓате во духовниот раст!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 12:36
Божји мир вам.

Ова е Божја милост што сеуште има луѓе кои се заинтересирани за вера, бидејќи во денешно модерно, секуларизирано, атеистичко и безбожно време, да се верува во нешто е вистинска реткост, и тие малку што веруваат се сметаат како луѓе од втор ред.

Братот спирос не ги прочита материјалите за кои јас долго се измачив да ги подготвам, а ни тој не ми посочи никаква литература за, според него, вистинскиот Мухаммед (а притоа рече дека ги има многу). Сега јас сум човек и сакам да ја осознам вистинита со моите човечки можности. Јас или со читање ќе ја осознам, или со слушање, или да ми се појави Господ и лично да ми ја каже твојата приказна дека братот Мухамед што живеел во Дамаск е вистинскиот Мухамед, а тој што бил од Мека бил под влијание на шејтанот. Сега Господ не се појавува пред ниедно негово суштество (чак ниту пред пророците), не сум слушнал од никого за ова приказна која е багра, можам слободно да речам, но спирос ме просветлува дека постоел таков Мухамед. Јас барам од спирос докази. Тој вели дека имало многу литература, но не се потребни за да се осознае вистината. Јас брату те прашувам како поинаку ќе ја дознам вистина јас со моите човечки можности? Како јас како човек со моите ограничени пет сетила треба да го осознам вистинскиот Господ?

Но јас знам дека овие се живи глупости и не постои таква литература, но што друго истотака знам е дека ти си многу близок со муслиманските верувања. Твоето обожавање во Единствениот Господ Отец (Аллах) е навистина да се земе за пример за тие муслимани кои е послаби во нивната вера. Во се’ се сложувам со тебе, освен до таа мера каде велиш дека Исус Христа е Божја Инкарнација и дека Коранот е антихристијански.
Те молам брату, не ме терај само преку твојата Библија да ти докажам дека Исус не е Божја инкарнација (или отелотворение). Верувај, толку пати сум ја прочитал Библијата што самата објаснува дека Исус никогаш не проповедал дека е он Господ и дека него треба да го обожаваме. Што Исус Христа, единствениот носител на титулата Месија (хаМешиах) всушност проповедал е дека во Евангелие според Јован 16:12-13 „Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите. А кога ќе дојде тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува сам од себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.“ Тој духот на вистината брату, е никој друг освен последниот Божји пророк Мухамед (алејхи селам) кој зборувал она што го слушал (последната Божја Објава преку ангелот Гаврил, не како што кажуваш ти од шејтанот) и навестил за нештата што ќе дојдат по неговата смрт.

Исламот брату е сета вистина, а не делумна во која ти се наоѓаш бидејќи ти се колнам во Аллах, со твоите верувања што ги кажуваш во овој форум мислам дека заслужуваш да ја осознаеш истата. Незнам како толку начитан и уверен човек во својата вера не упеал да ја осознае целата вистина која се наоѓа во Последниот Тестамент кој е потврда на сите претходни книги, и само бидејќи твојата верба во Единиот Господ е толку силна, затоа и ти пишувам и се трудам за и ти да ја дознаеш целата вистина во Последниот Тестамент, а тоа е Светиот Коран.

Истотака, ако имаш факти, докажи ми дека Коранот е резултат на шејтанот, на К*рејшката (а не како велиш ти К*раишката) љубомора. Но нема да можеш брату. Зарем мирољубиовиот Аллах кој толку не сака нас би дозволил вера која е произлезена од шејтанот да биде втора по ред најголема вера во светот? Зарем Господ би дозволил најбрзо растечка вера во светот да е Исламот, ако е тоа од шејтанот? Над 1.7 милијарди муслимани на светот, сите скршнати во патот на шејтанот? Не брату, размисли за тоа. Господ, Семоќниот, никогаш не би го дозволил тоа.


Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 12:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Да бевме сигурни немаше да има потреба од верување и тогаш верувањето ќе се викаше знаење.

Тоа важи за сите верувања, вклучувајќи го и Исламот.

Проблемот е што луѓето читаат човечки писанија и за нив веруваат дека се Божји прогласи.

Тоа не е случај со Коранот, бидејќи Коранот не е само книга во која или веруваш дека е Божја или не веруваш. Аллах во Коранот те предизвикува тебе да донесеш нешто слично на Коранот, ако мислиш дека е од некој друг освен од Аллах. Не само на тебе, не група на луѓе, не научници, туку сите луѓе од овој свет да се соберат на едно место нема да можат да напишат нешто слично на Коранот.

Ел-Исра 17:88 „И кога сите луѓе и џинни би се здружиле да произведат ваков Коран, тие никогаш нe би го постигнале тоа, макар и помагајќи си еден на друг.“

Господ истотака во многу други места ти докажува дека Коранот е Аллахов Збор, и ти дава факти кои ти можеш самиот да истражуваш и самиот да се увериш во тоа, а не само да веруваш.

Ен-Ниса 4:82 „Па зар оние (кои се двоумат) не размислуваат за Коранот? Да беше книгата од некој друг освен од Аллах, тие сигурно ќе најде многу противречности“.

Ако не веруваш, истражи го Коранот самиот и види дали можеш да најдеш противречности во книгата, за разлика од Библијата која е полна со противречности.




Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 19:45
Originally posted by Noor Noor напиша:

... или да ми се појави Господ и лично да ми ја каже твојата приказна дека братот Мухамед што живеел во Дамаск е вистинскиот Мухамед, а тој што бил од Мека бил под влијание на шејтанот.


Вистинскиот брат (и Чедо БОЖЈЕ) Мухамед е роден во кyраишкото племе и живеел во Мекка, но на едно од неговите трговски патувања во Дамаск, тој доаѓа - преку тамошните чеда БОЖЈИ - во контакт со Совршениот Ислам на Совршениот Син БОЖЈИ (Исус), биднува од ними воведен во истиот, а преку крштевањето и официјално го прифаќа. Кога во мекка се враќа тој сведочи за Совршената Вистина, е одфрлен од на евреите љубоморните кyраиши (кои уште во тоа време се клањале кон каменот и кааба) за да на крајот биде од истите подмолно убиен! Тие истите кyраиши, посебно од утман, под инспирација на сатан (шејтан) го креираат сето антихристијанско штиво на од кривоверците обожаваниот кyран.
За сето тоа знаеле верните Чеда БОЖЈИ во арабија и затоа тие (кyранските кyраиши) вршат масовно убиство врз ними, подметнувајќи им лажни обвинувања. Сите пишани сведоштва (коишто кyраишите ги нашле) под наредба на сатан (шејтан) и неговиот миленик утман, биле запалени, а луѓето коишто ги поседувале, убиени!


Originally posted by Noor Noor напиша:

...
Те молам брату, не ме терај само преку твојата Библија да ти докажам дека Исус не е Божја инкарнација (или отелотворение). Верувај, толку пати сум ја прочитал Библијата што самата објаснува дека Исус никогаш не проповедал дека е он Господ и дека него треба да го обожаваме. Што Исус Христа, единствениот носител на титулата Месија (хаМешиах) всушност проповедал е дека во Евангелие според Јован 16:12-13 „Имам уште многу да ви кажам, но сега не можете да носите. А кога ќе дојде тој, Духот на Вистината, ќе ве упати во сета вистина, зашто нема да зборува сам од себе, а ќе зборува она што слуша, и ќе ви навести за нештата што ќе дојдат.“ Тој духот на вистината брату, е никој друг освен последниот Божји пророк Мухамед (алејхи селам) кој зборувал она што го слушал (последната Божја Објава преку ангелот Гаврил, не како што кажуваш ти од шејтанот) и навестил за нештата што ќе дојдат по неговата смрт.
...


Обидите (од ваша но и од друга страна) се многубројни за да се злоупотреби најавата на Светиот Дух (Кој всушност е Духот на Вистината и Утешителот) и да се препише Истиот демек бил некој човек!

Од Вистинскиот Исус Христос (Јахшуах хаМешиах) најавениот Светол Дух (Духот на Вистината, Утешителот, ...) е безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... и е голем грев некој да се израмнува и споредува со Него или да се препишува дека е тој!

Дури и од Отелотворението на Вечното Слово БОЖЈЕ (Исус) избраните Апостоли (сите евреи), неможеја да ја разберат, сватат, нити да ја посведочат и одржат Совршената Вистина на Вечното Евангелие, без активирање и праќање на Тој Совршен Светол Дух БОЖЈИ во ними!
Затоа Исус ги советуваше и им објаснуваше дека ќе Го прати (50 дена после Воскресението) и дека Тој ќе биде во Ними, ќе Ги подсетува и поучува на се’ и ќе остане со Ними, и во Ними засекогаш!


Ако Ме љубите, пазете ги Моите заповеди.
Јас ќе Го помолам Отецот, и Он ќе ви даде друг Утешител,
за да биде со вас довека,
Духот на Вистината, Кого светот не може да Го прими,
оти не Го виде, ниту Го познава;
а вие Го познавате, зашто во вас е и во вас ќе биде!

Јован 14:15-17








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 20:05
Originally posted by Noor Noor напиша:


Тоа не е случај со Коранот, бидејќи Коранот не е само книга во која или веруваш дека е Божја или не веруваш. Аллах во Коранот те предизвикува тебе да донесеш нешто слично на Коранот, ако мислиш дека е од некој друг освен од Аллах. Не само на тебе, не група на луѓе, не научници, туку сите луѓе од овој свет да се соберат на едно место нема да можат да напишат нешто слично на Коранот. Ел-Исра 17:88 „И кога сите луѓе и џинни би се здружиле да произведат ваков Коран, тие никогаш нe би го постигнале тоа, макар и помагајќи си еден на друг.“

Господ истотака во многу други места ти докажува дека Коранот е Аллахов Збор, и ти дава факти кои ти можеш самиот да истражуваш и самиот да се увериш во тоа, а не само да веруваш. Ен-Ниса 4:82 „Па зар оние (кои се двоумат) не размислуваат за Коранот? Да беше книгата од некој друг освен од Аллах, тие сигурно ќе најде многу противречности“.

Ако не веруваш, истражи го Коранот самиот и види дали можеш да најдеш противречности во книгата, за разлика од Библијата која е полна со противречности.


Големи чуда прави сатан (шејтан) од кои едно засигурно е и антихристијанскиот (на арапски пишаниот) кyран, со цел човештвото да не се поклони на Отелотворението на БОЖЈОТО Слово и Дух (Исус) Кој по мајка беше евреин и Кој е Совршеното и Крајно БОЖЈЕ Откровение!

Кој се поклони пред Совршеното Слово БОЖЈЕ (Исус), тој ќе биде спасен!
Кој го послуша отецот на лагата (сатан=шејтан) и не се поклони пред Совршеното Слово БОЖЈЕ (Исус), бидејќи повеќе верува на било што друго (па дури и на нешто како на пример арабскиот кyран, кој е едно од најголемите и најлукави чуда на сатан=шејтан), тој е од шејтанот прелажан и упропастен!


И не е за чудење: бидејќи самиот сатана се преобразува во ангел на светлината!





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 20:27
Originally posted by spiros spiros напиша:

Вистинскиот брат (и Чедо БОЖЈЕ) Мухамед е роден во кyраишкото племе и живеел во Мекка, но на едно од неговите трговски патувања во Дамаск, тој доаѓа - преку тамошните чеда БОЖЈИ - во контакт со Совршениот Ислам на Совршениот Син БОЖЈИ (Исус), биднува од ними воведен во истиот, а преку крштевањето и официјално го прифаќа. Кога во мекка се враќа тој сведочи за Совршената Вистина, е одфрлен од на евреите љубоморните кyраиши (кои уште во тоа време се клањале кон каменот и кааба) за да на крајот биде од истите подмолно убиен! Тие истите кyраиши, посебно од утман, под инспирација на сатан (шејтан) го креираат сето антихристијанско штиво на од кривоверците обожаваниот кyран.
За сето тоа знаеле верните Чеда БОЖЈИ во арабија и затоа тие (кyранските кyраиши) вршат масовно убиство врз ними, подметнувајќи им лажни обвинувања. Сите пишани сведоштва (коишто кyраишите ги нашле) под наредба на сатан (шејтан) и неговиот миленик утман, биле запалени, а луѓето коишто ги поседувале, убиени!

Вака убава приказна изгледа, и морам да признам, ова е врвно ниво на искривоколчување на реалноста.

Но јас да кажам измислена приказна за Исус Христа, за вистинскиот хаМешиах роден од Пресветата Дева Марија, јас никогаш не би го сторил тоа како што ти го правиш со твојата врвно искривена реалност за чесниот и последниот пророк Мухаммед алејхи селам, печатот на пророците, бидејќи јас повеќе го почитувам Исуса од тебе.

Значи по трет пат ќе ти кажам, докази ми требаат. Секој е способен да пишува приказни. Потребни ми се докази бидејќи приказни имам доволно во Библијата да си читам и да си уживам. Знаеш, најубавите приказни ги имам прочитано таму, а посебно приказната на Лот и неговите ќерки во Битие, кога го легнуваат и стануваат бремени од татка си, ако знаеш за што ти зборувам.

Originally posted by spiros spiros напиша:

Обидите (од ваша но и од друга страна) се многубројни за да се злоупотреби најавата на Светиот Дух (Кој всушност е Духот на Вистината и Утешителот) и да се препише Истиот демек бил некој човек!

Од Вистинскиот Исус Христос (Јахшуах хаМешиах) најавениот Светол Дух (Духот на Вистината, Утешителот, ...) е безкрајно повеќе од секој Ангел, Пророк, Книга, ... и е голем грев некој да се израмнува и споредува со Него или да се препишува дека е тој!

Дури и од Отелотворението на Вечното Слово БОЖЈЕ (Исус) избраните Апостоли (сите евреи), неможеја да ја разберат, сватат, нити да ја посведочат и одржат Совршената Вистина на Вечното Евангелие, без активирање и праќање на Тој Совршен Светол Дух БОЖЈИ во ними!
Затоа Исус ги советуваше и им објаснуваше дека ќе Го прати (50 дена после Воскресението) и дека Тој ќе биде во Ними, ќе Ги подсетува и поучува на се’ и ќе остане со Ними, и во Ними засекогаш!

Секој Христијанин се брани со тоа дека Духот на Вистината бил всушност Светиот Дух како дел од Светата Троица. Но нема никаков сомнеж дека тоа e никој друг освен Мухаммед алејхи селам, последниот пророк, Кој Аллах го одбра за да ги потврди сите поранешни книги и да ја усоврши верата за целото човештво, и определи божја заштита на Коранот од секаква корупција, а која божја заштита недостасуваше во претходните книги и Аллах преку својата мудрост дозволи да поранешните книги се менуваат, дополнуваат, извитоперуваат од страна на луѓето во замена за некоја ситна пара на тие луѓе.

Него брате, мене ме интересира, кога сме веќе кај Исус Христа и кога ти го сметаш како Божја инкарнација, објасни ми го следниот стих: Марко 10:17-18 „Добар Учителе, што да направам, за да наследам вечен живот? А Исус му рече: ’Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог!“ Ако Исус е Божјо отелотворение, како тој може за себеси да каже дека не е добар и дека само единиот Бог е добар? Ако Исус е Божјо отелотворение, ова излегува дека Бог за себеси кажува дека не е добар?!


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 20:35
Ајде да те видам сега Спирос, ама Спирос е интелигентен чоек начитан, со вокабулар, БУКВАР, ја познава врло добро играта на зборовите и ја игра такоџе.
Она што не му одговара опасно го прескокнува и не ти одговара со одговор, туку во вид на прашање.
Спирос ОБЈАСНИ!

И Објасни ми мене оти не ми пишуваш во инбокс и оти да не се сакаме, нели ние треба да се сакаме сите луѓе
Јас те сакам
Само ради тебе су овде.

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 20:43
Originally posted by Noor Noor напиша:



Но јас да кажам измислена приказна за Исус Христа, за вистинскиот хаМешиах роден од Пресветата Дева Марија, јас никогаш не би го сторил тоа како што ти го правиш со твојата врвно искривена реалност за чесниот и последниот пророк Мухаммед алејхи селам, печатот на пророците, бидејќи јас повеќе го почитувам Исуса од тебе.
...


Кога велиш последниот пратеник, тогаш мислиш на оној лажен пророк кој посакувал да има секс со Мајката на Исус - Дева Марија - (види во al-Siyuti 6/395)?
Оној кој што се израмнувал со Исус, Кој што е од Дух БОЖЈИ а не од човечко семе!? Оној мухамед што убивал луѓе и го основоположил крвавиот калифат, ...?
Оној кој што имал секс со 9 годишно девојче и и ја уништил материцата та никогаш што неможела да роди?

Тој лажен пророк е најголема навреда за Вистинскиот БОГ и Ислам(!), затоа те молам да не го споредувате нити со Вистинскиот брат Мухамед (кој што беше чедо БОЖЈЕ), а камоли со http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - Првороденото и Уникатно Чедо БОЖЈЕ , Чија што прачиста Инкарнација е Исус!!!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:09
Originally posted by Noor Noor напиша:

Марко 10:17-18 „Добар Учителе, што да направам, за да наследам вечен живот?
А Исус му рече: ’Зошто Ме наречуваш добар! Никој не е добар освен Единиот Бог!“

Ако Исус е Божјо отелотворение, како тој може за себеси да каже дека не е добар и дека само единиот Бог е добар? Ако Исус е Божјо отелотворение, ова излегува дека Бог за себеси кажува дека не е добар?!


Богатото момче му се обраќа како на човечки учител и го наречува добар, не приметувајќи Ја негова Божанствена Природа и затоа Исус му вели:
>> “Зошто мене (како човек) ме наречуваш добар?
Никој не е добар освен Единиот БОГ (за кого всушност си ти слеп)!“<<
Затоа и воопшто не му ги спомнува трите заповеди коишто се однесуваат на БОГА, туку му ги споменува меѓучовечките, знаејќи дека и тие не ги почитува правилно!

Ако оваа сцена и дијалог подлабоко го анализираш и со дечјо срце веруваш на Тајната во Исус, тогаш ќе гo разбереш и значењето на следниве зборови:

>>Исус му кажа: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој и раздели го на сиромаси,
и ќе имаш сокровиште на небото; па дојди и врви по Мене!”<<



(Мат. 19:21)    







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:13
Ох, шубо кажано...


-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:28
Originally posted by spiros spiros напиша:

Кога велиш последниот пратеник, тогаш мислиш на оној лажен пророк кој посакувал да има секс со Мајката на Исус - Дева Марија - (види во al-Siyuti 6/395)?
Оној кој што се израмнувал со Исус, Кој што е од Дух БОЖЈИ а не од човечко семе!? Оној мухамед што убивал луѓе и го основоположил крвавиот калифат, ...?
Оној кој што имал секс со 9 годишно девојче и и ја уништил материцата та никогаш што неможела да роди?

Тој лажен пророк е најголема навреда за Вистинскиот БОГ и Ислам(!), затоа те молам да не го споредувате нити со Вистинскиот брат Мухамед (кој што беше чедо БОЖЈЕ), а камоли со http://www.bibleserver.com/text/NIV/Proverbs8,22-25" rel="nofollow - Првороденото и Уникатно Чедо БОЖЈЕ , Чија што прачиста Инкарнација е Исус!!!



Не се возбудувај брате, знам тешко се вари понекогаш вистината во стомак, но да поразговараме на фин начин.

Секој човек кога нема аргументација посегнува по напоменување на навидум лошите работи на другата страна и ги спомнува, притоа одбивајќи се друго и запоставувајќи го давањето одговор на едно најпросто прашање во врска со еден стих.

Овие аргументи брате секој повеќе-помалку начитан христијанин ги наведува, и добро е што ги спомна сите одеднаш па да завршам работа со нив порано. Кога веќе ги спомна, да дадам одговор за сите нив.

1. Во Исламот постојат шесте книги (Кутуб ал-Ситах) кои се претставуваат како најавтентични книги кои содржат сахих (автентични) хадиси, помеѓу послабите, несигурните, и сомнителните хадиси. Сите други книги паѓаат под овој ранк на Кутуб ал-Ситах и тие не претставуваат референции во светот на Исламот за во ниту еден случај. Ал-Сиути брате не влегува во ова група и мислам дека е јасно веќе автентичноста на овој хадис.

2. Мухамед (нека е Божјиот мир над него) никогаш не се израмнувал со Исус Христа, бидејќи според Исламот само Исус бил носител на титулата Месија и Иса ибн Мерјем (Исус, синот на Марија) секогаш имал повеќе значење над сите пророци. Мухамед алејхи селам има значење како последен пророк, печат на сите пророци и избран од Бога како човек преку кој Аллах ќе ја објави неговата последна објава содржана во Последниот Тестамент, а тоа е Чесниот Коран.

3. Од Кутуб ал-Ситах (шесте книги), само Бухари и Муслим се сметат како Сахих (автентични), па оттаму и називот Сахих Бухари и Сахих Муслим. Но тоа не значи дека секој еден хадис содржан во Сахих Бухари и Муслим се сите 100% автентични. Хадисот за Аиша кога се омажила со Мухамед алејхи селам во нејзините шест години, а потоа бракот и бил консумиран во нејзините девет години е содржан во Сахих Бухари. Но заклучено е од СИТЕ Исламски зналци дека овој хадис е неавтентичен, а некои Исламски зналци чак велат дека е фабрикуван. Но и да е автентичен во некој чуден случај, и тоа би можел да ти го докажам дека нема ништо чудно тука, бидејќи порано девојките во помлади години влегувале во пубертет.

Originally posted by spiros spiros напиша:


Богатото момче му се обраќа како на човечки учител и го наречува добар, не приметувајќи Ја негова Божанствена Природа и затоа Исус му вели:
>> “Зошто мене (како човек) ме наречуваш добар?
Никој не е добар освен Единиот БОГ (за кого всушност си ти слеп)!“<<
Затоа и воопшто не му ги спомнува трите заповеди коишто се однесуваат на БОГА, туку му ги споменува меѓучовечките, знаејќи дека и тие не ги почитува правилно!

Ако оваа сцена и дијалог подлабоко го анализираш и со дечјо срце веруваш на Тајната во Исус, тогаш ќе гo разбереш и значењето на следниве зборови:

>>Исус му кажа: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој и раздели го на сиромаси,
и ќе имаш сокровиште на небото; па дојди и врви по Мене!”<<



(Мат. 19:21)    




Аа чекај сега, почна да извитоперуваш тука. Го извади целосно од контекст смислата на овој стих. Не ме терај целото Евангелие на Марко да ти го цитирам тука и да видат другите како излегуваш целосно од контекстот на овој стих.

Контекстот на овој стих е дека Исус се обраќа на момчето за Аллах, Единиот Бог, и вели дека само тој Единствен Бог, Аллах, е добар. Тоа е контекстот на Евангелието според Марко од почеток до крај. Тоа и ние муслиманите го прифаќаме како вистинито, дека само Аллах е Единиот Бог, и Исус не му вели на момчето за својата Божја природа.

Притоа, нема логика ова што ти го кажуваш. Како се приметува Боженствената Природа кажи ми, ако момчето не можел да го примети? Треба ли да имаш посебни очи? Или да ставиш посебни леќи кои детектираат боженствена природа на Исус? Те молам, не ги лажи луѓето што читаат тука со вакви банални приказни и не ги лажи со “анализирање со дечјо срце“. Никој не пие нафта тука.

Отвори ги очите и истражувај повеќе, и не го зголемувај фонтот на буквата и со црвена боја да ги бојадисуваш, туку зголеми ја тежината на аргументот.

Сеуште чекам докази за твојот Мухамед.



Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:38
Така е NOOR, растури го спирос, јас сум за тебе на оваа тема.


-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 21:47

1. Сите антихристијански учења, книги, пророци, ангели, ... имаат потекло од сатан (шејтан), тоа важи и за сите хадити, за суна, ... па дури и за сите стихови на арабски пишаниот кyран!

2. Исто како богатото момче (и сите што повеќе се концентрираат на материјалното одколку Духовното), така и вие сте слепи за БОЖЈАТА (Духовна) Природа Исусова, затоа неможете никогаш да го разберете најважното! Но, без гајле. На тој пат не сте сами, бидејќи широкта маса на неверниците и кривоверниците го одат патот на духовно слепите и прелажаните!


Во тоа време, откако продолжи Исус, рече:
Те прославувам, Оче, Господи на небото и на земјата,
оти си го сокрил тоа од мудрите и разумните, и си го открил на младенците.
Да, Оче, зашто таква беше Волјата Твоја.
Сè ми е предадено од Мојот Отец и никој не Го познава Синот, освен Отецот;
ниту Отецот Го познава некој освен Синот, и кому што сака Синот да Го открие.

Дојдете при Мене сите изморени и обременети и Јас ќе ве успокојам;
земете го Мојот јарем на себе и поучете се од Мене,
бидејќи сум кроток и понижен по срце, и ќе најдете мир за душите ваши;
зашто јаремот Мој е благ и бремето Мое е лесно.”

Мат. 11:25 ...




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Noor
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 22:06
Originally posted by spiros spiros напиша:


1. Сите антихристијански учења, книги, пророци, ангели, ... имаат потекло од сатан (шејтан), тоа важи и за сите хадити, за суна, ... па дури и за сите стихови на арабски пишаниот кyран!

2. Исто како богатото момче (и сите што повеќе се концентрираат на материјалното одколку Духовното), така и вие сте слепи за БОЖЈАТА (Духовна) Природа Исусова, затоа неможете никогаш да го разберете најважното! Но, без гајле. На тој пат не сте сами, бидејќи широкта маса на неверниците и кривоверниците го одат патот на духовно слепите и прелажаните!


Жалам брате, но сега се доведе во ситуација исто како на пример јас да речам дека Библијата не е Божји збор и точка. Толку. И јас да речам дека се што е немуслиманско е од сатаната и толку.

Но јас не се водам така. Јас брате сум подготвен со помош на твојата Библија, не со мојот Коран, туку само со твоето Свето Писмо да ти докажам дека Библијата не е Божји збор и дека ако има некаде Божји зборови, на тие зборови се додавани и човечки зборови кои веднаш, според природата на нештата, прават да се изгуби квалификативот на Библијата како Божји збор. Предизвикај ме, и ќе ти докажам како во Библијата се содржани многу противречности, како во таа ваша книга се содржани 10 случаеви на инцест, како Аллах се понижува на секаков подмолен начин што човекот го тера на најпросто богохулие. Предизвикај ме.

Мене Коранот ми вели да ве предизвикувам на дебата, бидејќи Аллах вели во Последниот Тестамент:

Ен-Ниса 4:171 O People of the Scripture (Jews and Christians), do not commit excess in your religion or say about Allah except the truth. The Messiah, Jesus, the son of Mary, was but a messenger of Allah and His word which He directed to Mary and a soul [created at a command] from Him. So believe in Allah and His messengers. And do not say, "Three (Holy Trinity)"; desist - it is better for you. Indeed, Allah is but one God. Exalted is He above having a son. To Him belongs whatever is in the heavens and whatever is on the earth. And sufficient is Allah as Disposer of affairs.




Постирано од: Суада
Датум на внесување: 24.Јануари.2016 во 22:08
Браво NOOR, taka e!

-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Јануари.2016 во 21:26
Дали може некој да ми покаже некаков доказ дека Кoранот е Божји збор ?

И дека во него нема човечки зборови ?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk