IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 21:00
najteshko e da se otkazhesh od ideja! iako ja spomnuvaat i nada,ta i vera,ta
едно е - не се две
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 21:13
...одкако се зне за Бога и Светит книги одтогаш во негово име сме сведоци на сета злоба од човека против човека...некој ја отворил пандорината кутија па си гледаме реално хорор шоу...тој некој не е ѓаволот...тој може без нас,но ние не можеме без него :)
...и се додека не излезе и последното зло од неа ќе си го следиме реалното хорор шоу...

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 21:46
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...одкако се зне за Бога и Светит книги одтогаш во негово име сме сведоци на сета злоба од човека против човека...некој ја отворил пандорината кутија па си гледаме реално хорор шоу...тој некој не е ѓаволот...тој може без нас,но ние не можеме без него :)
...и се додека не излезе и последното зло од неа ќе си го следиме реалното хорор шоу...


Ѓаволот e човековото Его со суетата.

Затоа Исус вели постојано вели син човеков и син Божји… кога синот човеков ќе умре ќе остане Синот Божји кој ќе седне на десната страна од својот Отец. Божјото и Ѓаволското е во нас внатре.

Има многубројни параболи од ова Исусово учење во Новиот Завет, а истото  има своја потполна паралела во другите верувања и религии, особено на далечниот исток. 

20. Запрашан од фарисеите, кога ќе дојде царството Божјо, Он им одговори: царството Божјо нема да дојде забележливо,
21. ниту ќе кажат: Еве, овде е или: Ене, онде е. Зашто царството Божјо е во вас внатре.
Лука 17

33. Кој сака да ја спаси својата душа, ќе ја погуби; а кој ја погуби, ќе ја оживи.
34. Ви велам: во таа ноќ ќе бидат двајца на една постела: едниот ќе го земат, а другиот ќе го остават;
35. две жени ќе мелат заедно: едната ќе ја земат, а другата ќе ја остават;
36. двајца ќе бидат на нива: едниот ќе го земат, а другиот ќе го остават.
37. И, кога одговорија, Му рекоа: Каде, Господи? А Он им рече: Каде што е телото, таму ќе се соберат и орлите.
Лука 17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 09:13
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

najteshko e da se otkazhesh od ideja! iako ja spomnuvaat i nada,ta i vera,ta

Ова најверојатно од сопствено искуство го велиш, нели? Е па, биди храбра и одкажисе од тие празни идеи и идеолози, кои Го негираат БОГА Творецот (Отецот на Животот) и Царството Негово!

Какви не (празни :-) идеји, мисли, религии, филозофии, психологии, медитации ... измислил лукавиот, со цел да Го негира Творецот (на небото, земјата и се’ што е во ними) и на Неговото место да седне он со својата “наука“ и учење. Ние до ден денес – исто така – ги гледаме следбениците на БОЖЈИОТ негатор, како ги следат неговите (празни :-) негаторски идеји, филозофии, ... негирајќи Го Творецот (на небото, земјата и се’ што е во ними), свестно или несвестно посакувајќи, баш тие да седнат на Неговото место.

Да, драга outlook (viktorija, ...) 123, вашиот најголем проблем (и непријател Кого Го мразите) е Единствениот БОГ - Творецот на небото, земјата и се’ што е во ними - Кој што e Вистинскиот Извор на се’ што е добро и вистинито (без разлика дали се тоа идеи, филозофии, религии, ...), Кој што неподнесува други “богови“ или “извори“ покрај себе
и ревнува во градењето на Неговото Праведно Опшество, градено врз Негов морал и идеали, а не врз човечки идеи, филозофии, психологии ...! Така?

Јас би ви советувал да не Му се противите (бидејќи сигурно ќе загубите), туку да Ja почитувате Волјата и поддржувате Царството НЕГОВО, како на небото, така и на земјата!

Е, сега останува само прашањето на кој начин, треба да Го подржуваме:

а. Стариот Завет (строгиот закон)?
б. Кyранот (шериатот)?
в. Новиот Завет (Љубовта БОЖЈА --> Христоc)?

п.с. Јас би ви советувал да не се противите и да не Го мразите БОГА и Неговото Свето Име, туку да Го љубите и да Ја следите Мудроста Негова чиста
- за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - Кој(а) е БОЖЈА Совршена Рака и Нога!    
Изменето од spiros - 28.Март.2016 во 09:15
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 11:51
Многу е досаден пееров, со реферативе.

Оутлук, срцка, кажи му нешто и не му оставај простор за одговор, нека не одговара поише. Да нема збор.

Изменето од Суада - 28.Март.2016 во 11:53
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
chargerburnout Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2015
Статус: Офлајн
Поени: 211
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chargerburnout Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 13:51
objasnuvanje> religijata e abstraktna filozofija, sto objasnuvanje da davas faka logika, ama sustina e vo toa, kakvo objasnuvanje ke mu davas, znaci takvo srce i dusa imas.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2016 во 16:07
suada, milo! - nemu ne treba usta da mu se zatvara, tuku umot da mu se otvori

spirko, sekako deka od lichno iskustvo..

ama ima edna vistina - jas nemam vekje ideja a ti ja imash! "vistinskata" of skros!

ps. mrazenje? kade spomnav!?

vo tvoja glava e spirko, vo tvoja isto kolku i vistinskoto a vednash zad agolot vreba sekogash lazhnoto!

razbirash? ne bitno!   
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 00:06


Масакр за Велигден во Пакистан: 72 лица убиени, 200 ранети


Originally posted by chargerburnout chargerburnout напиша:

objasnuvanje> religijata e abstraktna filozofija, sto objasnuvanje da davas faka logika, ama sustina e vo toa, kakvo objasnuvanje ke mu davas, znaci takvo srce i dusa imas.


Совршената Мудрост БОЖЈА е Совршена Љубов, и безкрајно повеќе од секоја (без разлика дали абстрактна или конкретна) филозофија!
Таа Мудрост БОЖЈА е Темелот и Целта на Животот!
Таа Мудрост БОЖЈА е Универзалното Чедо БОЖЈЕ, Кое пред (околу)
2000 г. - за спасение и просветление на сите - во Исус постана човек, но мнозинството на човештвото се’уште повеќе ја љуби темнината, односно суетната “мудрост“ и “светлина“!

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:


spirko, sekako deka od lichno iskustvo..Се’уште не си вкусила се’! Не се излетувај и биди отворена за изненадувања, кои од твоето искуство, сознание и учења, ќе направат суетна карикатура!

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:


ama ima edna vistina - jas nemam vekje ideja a ti ja imash! "vistinskata" of skros!


Има Една Вистина и Светлина која била, е’, а и секогаш ќе биде поголема од тебе и твоите учители!

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:


ps. mrazenje? kade spomnav!?


Не мораш да спомнеш, туку кога се спомнува Единствениот БОГ Кој што не поднесува никого покрај себе, тогаш без да споменете, како отворени буквари ви ги читам чувствата на срцата!

Од Тој БОГ не ќе можете никаде да се сокриете! Никаде!

Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

vo tvoja glava e spirko, vo tvoja isto kolku i vistinskoto a vednash zad agolot vreba sekogash lazhnoto!

razbirash? ne bitno!    Е, сега не дека е само во мојата глава ... нели?   

Се сеќаваш кога пепел ви станаа будистичките статуи во авганистан, ... исто како бааловите во сирија?

Никаде нема да можете прибежиште да најдете, ... џабе колку јога праите!

Најниското од Живиот БОГ е повисоко од се’ човечко!   


Изменето од spiros - 29.Март.2016 во 00:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 00:17
ja ne praam joga( i koga sum se izjasnila deka sum budist!?)-vezhbam vistinsko kung-fu   

ako nekoj vezhba joga, budist e??

dali isus bil hristijanin?

dali buda bil budist? i da ne gi redam....Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 00:25
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 01:07
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:dali isus bil hristijanin?

dali buda bil budist? i da ne gi redam....Светлината БОЖЈА е Христос (Помазаникот) над христијаните (помазаните),
Будноста над будните, Муслиманот над муслиманите, ... Кралот над кралевите!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 01:15
prashanjeto e

dali si ti buden?

koj oddeluva?

ps. prestani da "chitash" i izdvojuvash.. samo ona shto tebe ti odgovara i kako ti odgovara!

i ne znam vekje po koj pat kje ti kazham,

zhivej go "onoj" koj tolku mnogu go slavish!

VISTINSKI!

Изменето од outlook123 - 29.Март.2016 во 01:28
едно е - не се две
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 02:17
Вратете се на темата: 

ОВА Е ИСЛАМ ??????

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 17:40
Не е Ислам. Препукавања се. Месинџер, не квари момент, прекрасно е
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2016 во 17:47
Suki Suki rchkatorche nizaedno плазење

Aj da ne sum off ...sekoe propagiranje za navodna vera ili veruvanje ,potocno kazano izvitopereno tolkuvanje na Kuranot ili Biblijata , kade se upotrebuva sila , nasilstvo , terorizam i sve sto e zlo ...
Za mene e nishtozno i ne postoi , ne e vredno za pochituvanje ili spomnuvanjeда

p.s gi procitav prvite dva posta na temava pa si dadov svoe mnenie  (mozebi sum pak off topic)?!збунетост
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.