IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2016 во 18:53
Originally posted by Суада Суада напиша:

Кој не е со Мене, против Мене е;
и кој не собира со Мене, тој растура!

Вас вашата библија ви НАРЕДУВА да ја следите.
Или јас погрешно сум разбрала?
Нашиот К*ран не вели така, тој на нас нишо не ни наредува да праиме


Не е Библијата туку вечната Мудрост БОЖЈА чиста - Отелотворена во Исуса Христа - го вели тоа!
И навистина, кој не е на страната на Мудроста БОЖЈА чиста, тој е на страната на глупоста и смртта, чиј отец и творец е сатанот (шејтанот)!

Да, антихристијанските стихови во арабски пишаниот кyран, потекнуваат од сатан (шејтан), а тие (и тоа како) повикуваат да се убиваат (се’ додека не го прифатат) сите коишто не го прифаќаат антихристијанскиот “бог“ и неговиот антихристијански пратеник!

п.с. Погледниго видеото на една бивша мухамеданка, која се разбудила за вечната Мудрост БОЖЈА чиста (за Исуса Христа) и сега ги објаснува антихристијанските сури и адети, кои повикуваат на убиства!






Изменето од spiros - 23.Февруари.2016 во 19:22
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2016 во 19:20
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

...

ne sfakjaj bukvalno svetite knigi! od lugje se ,zatoa..   



Светото Писмо за Духовните Чеда БОЖЈИ е вдахнато од БОГА преку Неговиот Светол Дух, а пишано преку рацете на вистинските пророци, Апостоли и сведоци, додека од некоја друга ниска перспектива, тоа безценето богатство е само од луѓе!

Сфаќаш? Има различни перспективи кон Вистината и тоа е добро така!






Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 12:20
Не погледнувам ништо Спирос, ти ептен си забегал и прао да ти кажам више не те сакам. Штом ти вака ми го вреѓаш моето свето писмо, пратеник...
Уедно и мене ме навреди, демек сум била глупа и слепа и дека мојот творец бил сатана. Скар за секогаш
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2016 во 21:29


Јас и понатаму ве сакам сите, иако Ја негирате и девалвирате Совршената Вистина, на нејзино место ставајќи го лажниот “бог“. Тоа вие го правите бидејќи не сте свестни за отровноста на на шејтанските сури и преданија, кои го негираат Совршениот Творец (Отец на Вечниот Живот) и Неговото Уникатно Слово- тоа е Неговото Уникатно Духовно Чедо - Кое пред (околу) 2000 г. за спасение на сите во Исус постана човек!

Се’ што е добро и вистинито во вашата кyранско/кyраишка верзија на верата, потекнува од Вистинскиот Творец и Отец, додека се’ што е антихристијанско во истата, потекнува од најголемиот душман БОЖЈИ, кој што ги мрази (од се’ повеќе) љубените Чеда БОЖЈИ!


Совршениот БОГ сите да ве благослови и да ви дари срца и очи за Совршената и Единствената Спасителна Љубов БОЖЈА чиста - Која за спасение на сите кои ќе Ја прифатат и нема да Ја одфрлат - е Отелотворена во Господа Исуса Христа!


Амин
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2016 во 22:46
Јас и понатаму не те сакам и скарана сум ти.
Извини ми се,ако сакаш да те сакам и да не ти бидам скарана засекогаш.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2016 во 14:50
Ислам е ова бе што ви е на вас, религија на мирот, љубовта и иднината 

https://www.facebook.com/theisraelproject/videos/10154817031757316/
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2016 во 13:42
spiros,

verata e zbir na odluchnost i ochaj

probaj iznad perspektiva i javi mi se...
едно е - не се две
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2016 во 20:42
Originally posted by outlook123 outlook123 напиша:

spiros,

verata e zbir na odluchnost i ochaj

probaj iznad perspektiva i javi mi se...


БОЖЈАТА Вера, Надеж и Љубов чиста е триумфот над човековата слепост, глупост, гордост, грешност, очај, ... и безмисленост. Без БОЖЈАТА Вера, Надеж и Љубов чиста никој никогаш неможел, неможе и не ќе може да дојде до Вистинското Сознание и Светлина, Кое/Која е Милоста БОЖЈА чиста!   

Си слушнала ли за Радосната Вест (Евангелието) на Отелотворението на БОЖЈАТА Светлина Совршено чиста (Исус)?

Никој никогаш немал, нема, нити пак ќе има поголемо сознание или појака перспектива од Тоа совршено понижно и милостивото Отелотворение на Милоста (Мудроста) БОЖЈА чиста (Исус)!


Originally posted by Суада Суада напиша:

Јас и понатаму не те сакам и скарана сум ти.


Јас ги сожалувам сите коишто несакаат!   


Originally posted by Суада Суада напиша:

Извини ми се,ако сакаш да те сакам и да не ти бидам скарана засекогаш.   


Да ти се извинам затоа што го обожаваш лажниот “бог“ и лажниот “пророк“, кој што секакви лукавштини прави како и понатаму би го залажува човештвото за да не би Му се поклонило и не го следело Вечното и Прамудро Слово БОЖЈЕ Инкарнирано во Исус?   

Јас можам да се помолам и да ти простам (што и го правам тоа) за тебе и сите несвестни следбеници на лажниот “бог и пророк“, но да им се извинувам, немам - а со БОЖЈА помош - и нема никогаш да имам намера!



Кој е лажец, ако не оној, што одречува дека Исус е Христос?
Тој е антихрист, што Го одречува Отецот и Синот!

1 Јован 2:22









Изменето од spiros - 05.Март.2016 во 20:59
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2016 во 22:31
Спирос, јас ги сакам останатите луѓе и работи убави. Само тебе не те сакам
Нема зошто да ме сожалуваш... Е сега, ако си научен ти сите да те сакаат, тоа е друга работа, ќе те сожалувам јас
Со Божја помош, треба да ги почитуваш сите, а ГЛЕДАМ ДЕКА НЕ ГИ ПОЧИТУВАШ, веруваш слепо само во твојата религија и толку.
И гледам дека ти само поради мојата религија нема да сакаш ние двајца да се фатиме и да станеме дечко и девојка, така што јас кревам раце од тебе.
И... НАВИСТИНА ВИШЕ НЕ ТЕ САКАМ.
Биди си со твојата религија, јас мојата. И не дискутираме веќе!
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2016 во 00:52



Има само една Вистинска Вера (Религија) а тоа е Совршениот Ислам на Уникатниот Син БОЖЈИ (Исус Христос), како што е посведочен и практициран од Неговите Вистински Апостоли (сите до еден Евреи) и следбеници!!!


Ла Илахе Ил Алах фи Јахшуах хаМешиах!!!   


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2016 во 21:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2016 во 22:08
...хех,убаво би било кога би било...сите да знаат дека религијата те прави да бидеш добар и среќен човек...да,човек...со тело,разум и срце како алатки кои служат да го избереме правиот пат...пат исполнет со среќа, радост и здравје...
...убаво би било,ама не е така...а оти не е така...оти во генетскиот и духовен зачеток на човештвото некој или нешто ги измешало лончињата
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 15:59
Верата и религијата (терминов користен во денешното значење) се различни работи.

Додека верата е личен однос на човекот кон духовните нешта, религијата е институцијализирана градба по државен терк… со свои догми, закони, хиеархија, политика… 

… се разбира,  самопрогласена Божја вистина екслузивно ракоположена токму од Него на основачите на таа религија.

И сега, како да се очекува признавање и соживот на таквата/таквите религии со останатите во светов? Ако евентуално порано не постоело повик на мразење и војна против другите вери и религии, тогаш со време ќе ce создадат такви повици од едноставна причина што сакаат со девалвирачка и агресивна пропаганда да се заштитат себе си и да им наштетат на другите.

Борба за опстанок, е ?  намигнување






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2016 во 18:08

Вашиот најголем проблем (и непријател Кого Го мразите) е Единствениот БОГ - Творецот на небото, земјата и се’ што е во ними - Кој што неподносува други “богови“ покрај себе
и ревнува во градењето на Неговото Праведно Опшество, градено врз Негов морал и идеали! Така?

Јас би ви советувал да не Му се противите (бидејќи сигурно ќе загубите), туку да Го почитувате и поддржувате Царството НЕГОВО, како на небото, така и на земјата!

Е, сега останува само прашањето на кој начин, треба да Го подржуваме:

а. Стариот Завет (строгиот закон)?
б. Кyранот (шериатот)?
в. Новиот Завет (Љубовта БОЖЈА --> Христоc)?

п.с. Јас би ви советувал да не се противите и да не Го мразите БОГА, туку да Го љубите и да Ја следите Мудроста Негова чиста
- за спасение на сите отелотворена во Исуса Христа - Кој(а) е БОЖЈА Совршена Рака и Нога!    





Изменето од spiros - 27.Март.2016 во 18:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.