IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ОВА Е ИСЛАМ ??????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОВА Е ИСЛАМ ??????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (2) Благодарам(2)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ОВА Е ИСЛАМ ??????
    Испратена: 08.Јуни.2012 во 10:07

Во Тунис човек си ја сменил верата од муслиман во христијанин. Поради промената на верата тој бил мачен и убиен.

ver240

Тоа беше причина за младиот верник да плати со својот живот.

Во видеото што го пренесоаа светските медиуми, се слушат исламски молитви додека го осудуваат човекот кој постанал христијанин, “Нема друг Господ, освен Алах и Мухамед“.

Маскираните злосторници на младиот верникот му ја пресекоја главата за нецели две минути, и почнаа да извикуваа “Allahu Ekber”, (Алах е голем).

И ако тоа не беше доволно,извршителите на убиството ја зеле глава на жртвата во раце како некој трофеј, исто како да слават некоја голема победа.

Грозоморната снимка се појави на египетската телевизија, но презентерот Тефик Океша го прекина пренесот, и извикувајќи “Дали е можно? Дали ова е Исламот?“.

ОВА ВИДЕО СОДРЖИ ЕКСПЛИЦИТНА СОДРЖИНА И НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗА ДЕЦА

http://vistinatakeveoslobodi.wordpress.com/2012/06/08/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B8%D1%81-%D0%B3%D0%BE-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B8-%D1%98%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BB-%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82/










Изменето од Messenger - 08.Јуни.2012 во 13:46
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2012 во 20:43



.



За неупатените и прелажаните можеби следниве реченици ќе бидат прегруби и повредливи, но во секој случај се потполно вистинити!

Колењето на младичот - што може да се види на видеото - не е ништо во споредба со грозоморностите кои што своерачно ги вршел водачот и идолот на куранско/кураишкиот ислам!

Лажниот пророк мухамед своерачно вака колел стотици луѓе на кои рацете им биле вржани на грб, а не малку од убиваните биле деца коишто штотуку биле влезени во пубертет!

Да, ова е исламот кој што Го негира и девалвира Првороденото Чедо БОЖЈЕ - отелотворено во Исус Христос - и со Него го израмнува (или дури над Него издига) лажниот кураишки пророк, мухамед!    



п.с. Единствено БОГ го знае точниот број на убиените и гонетите поради прифаќање на во Исус Христос отелотворената Милост БОЖЈА, за свој Господар.







... ги видов душите заклани заради Словото Божјо и за сведоштвото, што го имаа и викаа со висок глас, велејќи:
„До кога, Севишен, Свети и Вистинити, нема да судиш и да им се одмаздуваш за нашата крв на оние што живеат на земјата?”
И на секого од нив им се дадоа бели облеки, и им се рече да починат уште малку време, додека не се дополни бројот на нивните сотрудници и браќа, што ќе бидат убиени, како и тие.


(Откр. 6:9-11)
   
.

   

Изменето од spiros - 08.Јуни.2012 во 21:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2012 во 22:32
7 И кога се скрши четвртиот печат, го чув гласот на четвртото, животно како зборуваше: “Дојди и гледај!”
8 И видов. И ете сив коњ, а на него јавач, чие име беше смрт; и адот врвеше по него, и му се даде власт над четвртина од земјата - да убива со меч и глад, со помор и земни зверови.
9 А кога го симна петтиот печат, под жртвеникот ги видов душите заклани заради словото Божјо и за сведоштвото, што го имаа
10 и викаа со висок глас, велејќи: “До кога Владико, свети и вистинити, нема да судиш и да им се одмаздуваш за нашата крв на оние, што живеат за земјата?”
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bože ne znam šta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 13:05
И кај нас има вакви...

видовме на Велики Четврток...

МВР нека му ја мисли што не превземаше мерки на време...
убаво е човек да создава пријатели не да шири омраза. Но реалноста секогаш е сурова.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 18:43
човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 22:55
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...



Не е така.

Не го познаваш традиционалниот ислам доволно.

Ако го знаеш ќе знаеше дека тој се служи и со тие средства.

Во шеријатското право на исламот стој дека треба да се убие секој муслиман кој ќе премине во друга вера.Да,за традиционалниот ислам зборувам.
Слободно се влегува во таа вера,но со смрт се излегува.

Тебе те буни оној ист традиционален ислам кој го имаме во христијанските земји.Но во него нема казни заради останатите граѓани кои не им го овозможија шеријатското право да биде закон на државата.

И целта и е стварање една муслиманска теократска држава на оваа земја.
Која всушност не соодејствува со демократија.

А кога е загрозен исламот објавува џихад.

Изменето од goran-twin - 12.Јуни.2012 во 23:23
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2012 во 23:43
Originally posted by zabegan zabegan напиша:



човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...





.



Не, нити оваа грозотија на видеово, нити онаа грозотија што ја практицирал лажниот кураишки пророк мухамед (а била стотици пати погрозна од оваа на видеово), не е вистинскиот Ислам како што Единствениот Вистински и Совршен БОГ лично ни го покажа и докажа во Исус Христос!


Кога христијаните правеле или прават грозотии, тие тогаш тоа го прават во своја режија а во спротивност од учењето и праксата Христова, додека чедата на лагата тоа го прават според праксата и учењето на на лажниот пророк мухамед, кој своерачно им ги сечел главите на стотици луѓе чиишто раце им биле вржани на грб, а помеѓу ними биле и многу дечиња коишто штотуку влегле во пубертет!


Сваќаш?


Поздрав


п.с. Повели повеќе информации од раката и устата на бившиот исламски професот по исламска историја مارك غبريال, кој што предавал на најреномираниот исламски универзитет ‏جامعة الأزهر, се’ до моментот кога постепено почнува да го запознава Вистинскиот БОГ и Ислам во Исус Христос!



Islam And Terrorism: What the Quran really teaches about Christianity, violence and the goals of the Islamic jihad






.

Изменето од spiros - 13.Јуни.2012 во 00:06
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2012 во 00:04
газење од смеење прекинете, стомачни ме болат газење од смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2012 во 00:10
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

газење од смеење прекинете, стомачни ме болат газење од смеење







Во моментов не ти се верува, но твоите мисли, зборови и смеење, не е семе кое што во твојата душа ќе го роди плодот на вистинската радост!

Да, пријателе! За твојата душа најполезно би било кога сега би се разбудила од смртниот сон на лагата!


   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2012 во 15:38
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

човек да земе пуканки и да гледа какви дискусии паѓаат на тема религија газење од смеење
треба да се разјаснат некои работи, ова не ислам, туку негова злоупотреба, основите на било кој религија воошто не повикуваат насилство, за тоа што секоја втора ретарда на свој начин си ја толкува религијата, не е е виновна самата религија
истиве ствари се случуваат и кај христијанството и се слулувале и порано, ништо ново...



Не е така.

Не го познаваш традиционалниот ислам доволно.

Ако го знаеш ќе знаеше дека тој се служи и со тие средства.

Во шеријатското право на исламот стој дека треба да се убие секој муслиман кој ќе премине во друга вера.Да,за традиционалниот ислам зборувам.
Слободно се влегува во таа вера,но со смрт се излегува.

Тебе те буни оној ист традиционален ислам кој го имаме во христијанските земји.Но во него нема казни заради останатите граѓани кои не им го овозможија шеријатското право да биде закон на државата.

И целта и е стварање една муслиманска теократска држава на оваа земја.
Која всушност не соодејствува со демократија.

А кога е загрозен исламот објавува џихад.



ШТО Е ИСЛАМ И НЕГОВО ОБЈАСНУВАЊЕ
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2012 во 22:20

 Осумгодишно девојче од Австралија се закани со џихад 


хахахах и ќе ми каже после некој дека не ги училе од мали да бидат терористи изненадување не
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2012 во 23:41
I sega nekoj ce rece - abe toa ne e islam a i da e ce dade mnogu objasnuvanja (koi normalno vrska nemaat). I na kraj za ludosta i divljackata izopacenost ce go okrivi hristijanstvoto i taka se ce odi vo krug...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 00:36



Originally posted by Templarius Templarius напиша:

... i taka se ce odi vo krug...




Има само Еден и Единствен Пат преку Кого може да биде прекинат тој ѓаволски круг!











Изменето од spiros - 22.Септември.2012 во 00:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2012 во 20:10
Da postoi spored nas toa e Hristijanstvoto i patot na Isus, spored niv toa e djihadot, i tie i nie veruvame vo tie patista mnogu, koga da vidis pak vo krug.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.